2020’de İş için En İyi Online Yedekleme


Bir şirket işletiyorsanız, küçük işletmeler için en iyi çevrimiçi yedekleme hizmetlerinden birini kullanmanız gerekir. Verilerinizi kaybetmek kolaydır: sabit diskler arızalanabilir ve SSD’ler hata oranları yüzde birin altında olsa bile daha fazla veri hatasıyla karşılaşır. 

Donanım arızalarıyla karşılaşmazsanız, sel, yangın ve deprem gibi doğal afetler bilgisayarlarınıza zarar verebilir. Ayrıca, bir çalışan yanlışlıkla verilerinizi silebilir veya bir hırsız dizüstü bilgisayarınızı çalabilir.

Açıkçası bunu istemezsiniz ve dosyalarınızı kurtarmak için en iyi veri kurtarma yazılımı seçimimize güvenebilirsiniz, ancak güvenilir bir yöntem değildir.. 

Daha kalıcı bir çözüm, verilerinizi buluta taşımaktır. Burada, verileriniz asla kaybetmemeniz için tasarlanmış özel güvenlik ve diğer önlemlerin tadını çıkaracaktır. Bu önlemler hakkında aşağıdaki “güvenlik” bölümünde daha ayrıntılı konuşacağız. İlk olarak, özellikler için en iyi seçimlerle başlayacağız.

Contents

İşletmeler için En İyi Çevrimiçi Yedekleme

Artık dosyalarınızı neden yedeklemeniz gerektiğini tartıştığımıza göre, iş için en iyi çevrimiçi yedekleme için en iyi seçimlerimizle başlayabiliriz.

En iyi genel hizmetleri derecelendirmek için kullandığımız her ölçütü içeren bir liste vermeyeceğiz. Çünkü herkesin ihtiyaçlarına tam olarak uyan tek bir yedekleme servisi yoktur. Bunun yerine, en önemli beş kritere odaklanacağız ve her birinde iyi sonuç veren üç hizmet önereceğiz.

Özellikleri

Bu kategoride, bir hizmetin sunduğu özelliklere bakıyoruz. Bu kategoriyi genellikle iki bölüme ayırırız: standart yedekleme özellikleri ve özel özellikler. IDrive İş, bu kategorideki en iyisidir çünkü gerekli tüm standart özelliklere ve bazı özel özelliklere sahiptir. Yine de listeye girmeden önce yedekleme özellikleri hakkında konuşalım.

Standart özellikler, gözden geçirdiğimiz işletme yedekleme hizmetlerinin çoğunda bulunan özelliklerdir. Bunlardan ilki ve en önemlisi sürekli yedekleme.

Sürekli yedekleme önemli bir özelliktir, çünkü yedekleme planınızı oluşturmanızı sağlar ve yedekleme için yeni veya değiştirilmiş dosyaları etiketlemeyi unutmayı düşünmezsiniz. Elbette, bu yalnızca yedekleme için seçilen konumlara dosya ekler veya değiştirirseniz doğrudur.

Artımlı yedekleme, sürekli yedeklemeyi tamamlayan bir özelliktir, çünkü işlemin yalnızca eklenen veya değiştirilen dosyaların parçalarını yedeklemesine izin vererek zamandan ve bant genişliğinden tasarruf sağlar. Bunu başarmak için, hizmetler blok düzeyinde bir dosya kopyalama algoritması kullanır.

Sürekli yedeklemenin yanı sıra, saatlik, günlük, haftalık veya hatta aylık yedeklemeyi ayarlamak için bir yedekleme zamanlayıcı kullanabilirsiniz (servise bağlı olarak).

Neyi yedeklemek istediğinizi seçmek ve seçmek istemiyorsanız, sabit sürücünüzün tam bir kopyasını temsil eden bir disk görüntüsü oluşturabilirsiniz. Bu, görüntü tabanlı yedekleme olarak bilinir ve donanım arızası durumunda tüm bilgisayarınızı geri yüklemek için kullanabilirsiniz. Bazı hizmetler sisteminizi farklı donanıma sahip makinelere geri yüklemenizi sağlar. 

İhtiyacınız olan buysa, gerçekleştirebilecek yedekleme hizmetleri hakkında daha fazla bilgi için en iyi disk görüntüleme yazılım kılavuzumuzu okuyun.

Bir diğer kullanışlı özellik harici sürücü yedeklemesidir. Bunu kullanarak, harici sürücülerinizden buluta veri yedekleyebilirsiniz. Bununla yakından ilişkili olan ağa bağlı depolama veya NAS cihazlarını yedekleme yeteneğidir. NAS hakkında daha fazla bilgi için NAS’ın ne olduğunu açıklayan makalemizi okuyun.

Verilerinizi yalnızca buluta, harici bir sürücüye veya NAS cihazına yedeklemek yerine, hibrit yedeklemeyi kullanarak her ikisini de aynı anda yapabilirsiniz. Bu şekilde, hibrit yedekleme başka bir koruma katmanı ekler ve geri yükleme işleminizi hızlandırır (yerel bir cihazdan geri yükleme internetten daha hızlıdır). Bu hizmetleri iş dünyasında en iyi karma yedeklememizde listeliyoruz.

Hibrit yedeklemenin avantajları ve nasıl ayarlanacağı hakkında daha fazla bilgiyi KOBİ’ler için karma yedekleme kılavuzumuzda bulabilirsiniz. Karma yedekleme ayrıca 3-2-1 yedekleme kuralını uygulamayı kolaylaştırır ve bunu yapmanızı öneririz.

Eğer bir iş yapıyorsanız, muhtemelen bir sunucunuz vardır. Aslında, birden fazla seçeneğiniz vardır, bu nedenle bir hizmetin çeşitli sunucuları yedekleyebilmesi en iyisidir. Windows Server, Mac sunucuları, Linux sunucuları, VMware ESXi, Hyper-V, SQL, MySQL, Citrix XenServer ve daha fazlası gibi fiziksel ve sanal sunucuları içerebilir..

Muhtemelen üzerinde iş verisi olan cep telefonunuzu korumak da önemlidir. Kolayca kaybedebilirsiniz veya birisi onu çalabilir, bu nedenle hizmet, fotoğraflarınızı ve videolarınızı yedeklemenin yanı sıra (çoğu hizmetin yedeklediği) mobil verilerinizi yedeklemenize izin veriyorsa en iyisidir. Mobil cihazlar için en iyi çevrimiçi yedekleme ile ilgili makalemizde her ikisini de yapabilen hizmetleri listeliyoruz.

Hizmetler ayrıca sınırsız yedekleme veya sınırsız aygıt sağlayıp sağlamadıklarına göre farklılık gösterir. İkisini de yapmıyorlar. Sınırsız yedekleme, çok sayıda dosyayı hızlı bir şekilde yedeklemenizi kolaylaştırır, bu da değerli hizmetinizi yedekleme hizmetiyle uğraşmak zorunda kalmayacağınız anlamına gelir. Bu hizmetleri en iyi sınırsız çevrimiçi yedeklememiz 2019’da bulabilirsiniz.

KOBİ’ler için sınırsız bulut yedeklemenin faydaları hakkındaki makalemizde sınırsız yedeklemenin üst kısımları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Bununla birlikte, birçok bilgisayarı korumak için sınırsız bir yedekleme hizmeti kullanırsanız maliyetleriniz hızla artabilir. Birçok cihaza yayılmış bazı dosyaları korumanız gerekiyorsa, sınırsız sayıda cihazı yedekleyebilecek hizmetleri kullanmak daha iyidir..

Bir hata yaparsanız veya yanlışlıkla bir dosyayı silerseniz, sürüm oluşturma, yedeklemenizin önceki bir sürümüne geri dönmenize yardımcı olur. Ayrıca, fidye yazılımı tarafından vurulursa dosyalarınızı almanıza yardımcı olur. 

Benzer bir notta, yedeklemenizdeki dosyaları silerseniz, dosyalarınızın buluttan da silindiği anlamına gelmez. Çoğu yedekleme hizmeti, silinmiş dosya saklama politikanızda tanımlanan saklama sınırına ulaşana kadar dosyalarınızı saklar. Hatta bazıları silinmiş dosyaları süresiz olarak saklamanızı sağlar.

Son olarak, bir hizmet aynı anda birden fazla yedekleme gerçekleştiren çok iş parçacıklı yedeklemeyi etkinleştirme seçeneğine sahipse yararlıdır.

“Özel” özellikler “standart” özelliklere uymayan özelliklerdir. Bir örnek, yedeklerinizi aktif olarak fidye yazılımı belirtileri için tarayan Acronis’ten Acronis Active Protection’dır..

Başka bir örnek, daha çok bir bulut depolama alanı olan dosya ve klasörleri paylaşmaktır. Fark konusunda net değilseniz, çevrimiçi depolama alanı ile yedekleme karşılaştırması makalemizi okuyun. Bazı hizmetler ayrıca bulut depolama sağlayıcılarına dosya bağlamanızı ve yedeklemenizi sağlar. Ayrıca yedeklenen fotoğraflarınızı çeşitli şekillerde önizlemenizi sağlayanlar da vardır.

İşletmeler için IDrive

Tüm standart özelliklere (ve standart olmayan özelliklerden bazılarına) sahip bir servise ihtiyacınız varsa, IDrive İş yolu budur. Çeşitli sunucuları, harici sürücüleri, NAS cihazlarını, bilgisayarları ve akıllı telefonları içeren sınırsız sayıda cihazı yedekleyebilir. IDrive ayrıca Facebook ve Instagram hesaplarınızı yedekleyebilir.

idrive-Bussines-masaüstü-istemci

Bulut yedekleme alanına ek olarak, IDrive dosyalarınızı depolamak için kullanabileceğiniz bulut senkronizasyon alanı sağlar. Bulut depolama el kitabından alınan bir başka özellik de paylaşımdır. Dosyalarınızı ve klasörlerinizi e-posta yoluyla başkalarıyla paylaşabilir ve kullanıcılara çeşitli izinlerden birini verebilirsiniz.

IDrive gerçek arşivleme sağladığından, dosyalarınızı bulutta arşivlemek ve depolama alanından tasarruf etmek için IDrive’ı bile kullanabilirsiniz. Bu sayede IDrive, cihazınızdan silseniz bile dosyalarınızı bulutta silmez.

Dosyalarınızı yedeklemenin veya geri yüklemenin biraz zaman aldığını fark ederseniz, hızlandırmak için IDrive Express’i kullanabilirsiniz. IDrive Express kurye yedekleme ve kurtarma servisidir. Verilerinizi içeren bir sürücüyü posta ile gönderebilir veya alabilirsiniz. Hızlı yedekleme yılda üç kez ücretsizdir. Express ve diğer özellikler hakkında daha fazla bilgiyi Business IDrive incelememizde bulabilirsiniz..

Acronis Yedekleme

Acronis Backup, 20’den fazla platformdan veri yedeklemenize ve kurtarmanıza yardımcı olabilir. Bunlar arasında fiziksel sunucular, sanal sunucular (VMware, Hyper-V, Citrix XenServer), uygulamalar, mobil cihazlar ve çeşitli SQL sunucularının yanı sıra Windows, Mac ve Linux bilgisayarlar bulunur.

Acronis yedekleme-users-genel bakış

Acronis Backup, NAS cihazları ve harici sürücüleri ifade eden harici cihazları da destekler. Depolama alanı ağından da yedekleme yapılabilir. Amazon EC2, Azure, OneDrive İş ve daha fazlası gibi bulut hizmetlerinde sakladığınız dosyaları korumak için Acronis Yedekleme’yi de kullanabilirsiniz..

Farklı donanıma sahip makinelere geri yükleme yapmak istiyorsanız, Acronis de bunu yapabilir. Acronis ayrıca herhangi bir uygulama veya işletim sistemi yazılımı olmayan bir cihaza geri yüklemenizi sağlar. Buna çıplak metal onarımı denir. İlginçtir, Acronis ayrıca uzaktan çıplak metal geri yüklemesi başlatmanıza ve ESXi ve Hyper-V ana bilgisayarlarıyla kullanmanıza izin verir.

Ayrıca, verileri herhangi bir yere taşımadan Windows veya Linux yedeklemenizi bir VMware sanal makinesi olarak depodan çalıştırmanızı sağlayan Acronis Anında Geri Yükleme de dikkat çekicidir. Acronis, yedeklemelerinizin bütünlüğünü sağlamanıza yardımcı olan Acronis Noter’i de içerir. Acronis hakkında daha fazla bilgi için Acronis Yedekleme incelememizi okuyun.

CrashPlan

CrashPlan, büyük / küçük harf veya dosya boyutu sınırı olmaksızın gerçek, sınırsız yedekleme sağlar. Tek sınırlama, belirli sistem klasörlerinde CrashPlan’ın korumayacağı birkaç dosyadır. Sınırsız yedeklemeye sahip olmak, yedeklemek istediğiniz her bilgisayar için bir lisans satın almanız gerektiği anlamına gelir.

Bununla birlikte, CrashPlan aboneliği, en azından macOS veya Linux kullanıyorsanız, istediğiniz kadar harici sürücüyü yedeklemenizi sağlar ve NAS yedeklemesini içerir. CrashPlan sunucularınızı yedekleyebilir, ancak bilgisayarlarınızın görüntü tabanlı yedeklerini yapamaz.

CrashPlan’da akıllı telefon uygulamaları bulunmadığı için mobil yedekleme yok, ancak diğer temel çevrimiçi yedekleme özellikleri var. Bunlar arasında sürekli yedekleme, artımlı yedekleme, zamanlanmış yedekleme, yerel sürücülere yedekleme, hız azaltma, e-posta bildirimleri ve blok düzeyinde dosya kopyalama bulunur.. 

crashplan for-versioning

CrashPlan ayrıca, 15 dakikalık artışlarla dosya sürümlerini korumak üzere ayarlayabileceğiniz dosya sürümü de sağlar. Ayrıca, CrashPlan size silinmiş dosyaları süresiz olarak tutma seçeneği de sunar. CrashPlan işletmeniz için en uygun gibi görünüyorsa, CrashPlan incelememizde bunun hakkında daha fazla bilgi okuyun..

değer

“Değeri” genellikle daha az maliyetle daha fazlasını elde etmek olarak çeviririz ve hizmetlerin sunduğu abonelik planlarını analiz ederken tam olarak aradığımız şey budur. Aralarından seçim yapabileceğiniz daha fazla plana sahip olmak da önemlidir, çünkü size kullanım durumunuza en uygun planı bulma şansı verir. Ayrıca, ücretsiz bir plana veya denemeye sahip olmak, abone olmadan önce hizmeti test etmenizi sağlar.

Bazı hizmetler yıllık ödeme yapmanızı gerektirirken, diğerleri aylık ödeme seçeneği de sunar. Bir hizmetin her iki fiyatlandırma modelini de sunması nadir değildir. Önceden bir yıl veya daha uzun süre abone olmaya karar verirseniz hizmetler genellikle indirim yapar. 

Ne kadar ödemeniz gerektiği genellikle belirleyici faktördür, bu nedenle en iyi hizmetlerin listesinin özellikler için olandan farklı olması şaşırtıcı değildir. Ucuz sınırsız planı sayesinde Backblaze for Business en iyi seçimimizdir. Bununla birlikte, sizin için en iyi seçim büyük ölçüde depolama alanınıza ve özellik gereksinimlerinize bağlıdır.

İşletmeler için Backblaze

Backblaze for Business, bir bilgisayar için sınırsız yedekleme için ayda sadece 6 $ ‘dır. Bu, tek bir bilgisayar için çok şey ve CrashPlan’ın altını çiziyor. Bir yıllık yedekleme için peşin ödeme yaparsanız, fiyat yılda 60 $ ‘a düşer. İki yıl boyunca giderseniz, fiyat 110 dolar, yani yılda bilgisayar başına 60 dolardan daha az ödeyeceksiniz.

Korunacak çok bilgisayarınız varsa, sınırlı bir yedekleme çözümü kullanmak muhtemelen size tasarruf sağlayacaktır. Aksi takdirde, Backblaze daha iyi bir anlaşma olacak. Buna abone olmadan önce, hizmeti test etmek için 15 günlük ücretsiz deneme sürümünü kullanabilirsiniz. Backblaze’nin fiyatı ilginizi çektiyse, hizmet hakkında daha fazla bilgi için Backblaze for Business incelememizi okuyun.

CrashPlan

Küçük İşletmeler için CrashPlan, bilgisayar başına aylık 10 $ olan tek bir sınırsız fiyatlandırma planına sahiptir. Backblaze’den daha pahalıdır ve bir yıl önceden ödeme yaparsanız indirim yapmaz.

Ayrıca, herhangi bir veri yedekleseler de yedeklemeseler de, CrashPlan’ın yönetim konsolunuzda etkin olarak gördüğü bilgisayar sayısı için ödeme yaptığınızı unutmayın. Artık bir cihaz için ödeme yapmak istemiyorsanız, CrashPlan yönetim konsolundan devre dışı bırakabilirsiniz. Bu, söz konusu cihaz için mevcut yedek verileri de silecektir.

Bu nedenle, CrashPlan aylık olarak ücretlendirilir, bu nedenle yıllık abonelik seçeneği yoktur. Avantajı, istediğiniz zaman iptal edebilmenizdir. Abone olmadan önce, hizmeti test etmek için 30 günlük ücretsiz denemeden yararlanabilirsiniz..

İşletmeler için IDrive

IDrive Business, şu anda yüzde 25 indirimli olan çeşitli planları sayesinde büyük maliyet esnekliğine ve ölçeklendirmesine sahiptir. En ucuz iki plan, bir yıl veya daha uzun süre peşin ödeme yapmanızı gerektirir, geri kalanı da aylık ödeme seçeneği sunar.

İlk plan size yılda 74.62 $ karşılığında 250GB yedekleme alanı kazandırıyor. İkincisi, yılda 149.62 $ karşılığında 500GB sağlıyor. Daha fazlasına ihtiyacınız varsa, yılda 374.62 $ veya aylık 49.95 $ için 1.25TB alabilirsiniz. Tek bir IDrive İş aboneliği ile en fazla 12,5 TB elde edebilirsiniz.

IDrive’ın yedekleme alanınıza ek olarak eşit miktarda senkronizasyon alanı sağladığını unutmayın. Bu, örneğin 250 GB planına kaydolduğunuzda, aslında toplam 500 GB bulut alanı elde edeceğiniz anlamına gelir.

Kullanım kolaylığı

Çevrimiçi yedekleme hizmetlerini kullanmak BT uzmanlarıyla sınırlı olmamalıdır – ve değildir – ancak hizmetin kullanımının ne kadar uygun olduğuna bakarız. 

Hizmet hem genel hem de ileri düzey kullanıcılar için basit olmalıdır. Buna yardımcı olmak için, müşterilerin arayüzleri açık ve kullanımı kolay olmalıdır. Yedekleme ve geri yükleme işlemlerinin özellikle tamamlanması zor olmamalıdır. 

Ayrıca, hizmetler birçok işletim sisteminde çeşitli cihazlarda çalışmalıdır. Buna web, Windows, macOS, Linux ve akıllı telefonlar için istemciler dahildir. Hizmetler arasında Backblaze, bu tanıma en iyi uyan.

İşletmeler için Backblaze

Backblaze, yedeklenmesi gereken dosyalar için kurulum sırasında sabit sürücünüzü analiz eder. Yüklemeyi tamamladıktan sonra yedekleme işlemi başlayacaktır. Yeni dosyalar otomatik olarak yedekleme planınıza eklenecek.

Masaüstü istemcisi Windows ve MacOS’ta çalışır, ancak Linux’ta çalışmaz. Yine de, kullanımı kolay ve basit çünkü ana pencere ayarlarla dolmuyor. Aksine, “ayarlar” düğmesinin arkasında gizlidirler.

backblaze-iş-masaüstü-istemci

Ayarlardan, yedeklemeniz gerekmeyen dosya türlerini ve klasörleri hariç tutabilirsiniz. Bu, masaüstü istemcinin gereksinim duyduğu tek girdi olabilir. Bununla birlikte, dosyaları hariç tutmanın yanı sıra, yedekleme performansını artırabilir, yedekleme zamanlamasını değiştirebilir ve yedekleme için planlanan dosyaları görebilir, ayrıca raporlarınızı ve sorunlarınızı inceleyebilirsiniz..

Web istemcisi yedeklemenizi ve iş gruplarınızı yönetmenizi sağlar. Bu, çalışan hesaplarına şifrelerini sıfırlamak ve hatta dosyalarına erişmek için erişebileceğiniz anlamına gelir. Ancak, çalışanlarınız gruba katılırken bu erişimi kabul etmelidir.

Kullanıcıları e-posta yoluyla grubunuza katılmaya davet edebilir veya bir davetiye bağlantısını kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Uzaktan yönetim ve izleme ayrıcalıklarına sahipseniz üyeleriniz için toplu sessiz kurulum yapabilirsiniz. Genel olarak, grup sisteminin kullanımı kolaydır ve Backblaze’in net tasarımına uygundur. 

Mobil uygulama da basittir. Yedeklenen dosyalarınıza göz atmanıza, indirdiğiniz dosyalara göz atmanıza ve ayarlara erişmenize olanak tanır. Özellikler basittir ve uygulamadan dosya paylaşmanın veya geri yüklemeleri başlatmanın bir yolu yoktur.

Acronis Yedekleme

Acronis Yedekleme’nin gerçek bir masaüstü istemcisi yoktur, ancak bir Acronis aracısı sizi yedeklemenizi yönetmek için kullandığınız web istemcisine bağlar. İş istasyonları ve yönetici için ayrı web istemcileri vardır, ancak benzerdir. Bu kurulum Windows, macOS ve Linux’ta çalışır.

Acronis yedekleme-yeni-yedekleme

Genel olarak, müşteriler modern bir tasarıma sahiptir ve kullanımı kolaydır. İş istasyonu istemcisi, genel görünüm, bağlı cihazlar, yedekleme planları, yedekleme konumları ve ayarlar arasında gezinmek için soldaki menüyü kullanmanıza olanak tanır. Sağ bölmede her bölümün içeriği gösterilir. 

Acronis yönetici web istemcisinin varsayılan görünümü kullanıcı yöneticisidir. Yönetici ve bağlı cihazlara sahip bir grup kullanıcı olan kullanıcılar, yöneticiler veya birimler oluşturmanıza olanak tanır.

Bilgisayarınızda değilseniz, bilgisayar yedeklemelerinize erişmek için Acronis’in mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. Ayrıca kişiler, fotoğraflar, videolar, takvimler ve mesajlar dahil olmak üzere mobil verilerinizi korumak için sürekli yedekleme sağlar.

“BigMIND

Ayrıca alt kısımda yedekleme için veri seçmenizi, ayarları değiştirmenizi ve geri yükleme işlemini başlatmanızı sağlayan büyük düğmeler vardır. Müşteri, genel olarak, kullanmak için bir esinti.

Web istemcisinin ana görünümü, masaüstü istemcisi gibi işletme yedeklemenize genel bakış için gereken tüm bilgileri gösteren gösterge tablosudur..

Web istemcisi ayrıca kullanıcıları e-posta yoluyla davet etmenizi, kendiniz kaydetmenizi veya bir CSV dosyası kullanarak çok sayıda kullanıcıyı davet etmenizi sağlar. Ayrıca yedekleme için verileri uzaktan seçmenize, ayarları yönetmenize ve kullanıcılarınız için ayrıcalıklar ayarlamanıza olanak tanıyan sunucular ekleyebilir ve politikalar oluşturabilirsiniz.. 

Ayrıca, hangi dosya türlerini yedeklemek istediğinizi seçebilir, karma yedeklemeyi etkinleştirebilir, ayrıcalıkları tanımlayabilir, bir program oluşturabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Genel olarak, web istemcisi çekici ve anlaşılır. 

Mobil uygulama önceki istemciler kadar basit değildir, ancak arama günlüklerinizi, kişilerinizi, fotoğraflarınızı, mesajlarınızı, videolarınızı ve diğer dosya türlerinizi yedeklemenizi sağlar. Ayrıca, mobil uygulama verilerinizi Facebook ve Instagram’dan bağlayabilir ve yedekleyebilir. Ayrıca bulut depolama hizmetlerine de bağlanabilir.

BigMIND Business’ta daha fazlası var ve bunun ne olduğunu bilmek istiyorsanız, BigMIND Business incelememizi okuyun.

Dosya Yedekleme ve Geri Yükleme

Dosya yedekleme ve geri yükleme bu hizmetlerin ne için olduğunu. Temel amaçlarına nasıl ulaştıkları en önemlisi önemlidir. Buradaki en büyük fark, hizmetlerin sürekli yedekleme sağlayıp sağlamadığı ve ayrıca hangi yedekleme ve kurtarma seçeneklerini sunduklarıdır. Bunlar, yedekleme için neleri seçebileceğiniz ve ne tür ayar seçenekleri yapabileceğinizi içerir.

Tüm bilgisayarınızı veya sunucunuzu, belirli bölümleri, harici aygıtları, dosyaları ve klasörleri veya diğer bulut hizmetlerini seçebilmeniz en iyisidir. İstemcinin yedekleme işlemini ne zaman başlatacağı da önemlidir. Kendiniz çalıştırmayı seçebilirsiniz, ancak yedekleme genellikle bir zamanlamaya göre başlar. Zamanlama için daha fazla seçenek, daha iyi.

Tüm yedekleme ve geri yükleme kutularını işaretleyen bir hizmet yoktur, ancak en çok yaratan hizmet IDrive for Business’tır..

İşletmeler için IDrive

Masaüstü istemcisi yedekleme için dosyaları ve klasörleri el ile seçmenizi gerektirdiğinden, IDrive İş bir “tek tıklamayla” yedekleme çözümü değildir. Bununla birlikte, IDrive yedekleme için fotoğraf, belge, müzik, masaüstü ve video klasörlerini otomatik olarak seçerek size yardımcı olur. Ayrıca belirli dosya ve klasörleri ayarlar menüsünden hariç tutabilirsiniz.

IDrive sürekli yedekleme sağlar, ancak yalnızca 500 MB’tan küçük değişen veya eklenen dosyalar için geçerlidir. Diğer birçok iş çözümünün sürekli yedekleme sağlamadığı düşünüldüğünde, bu büyük bir eksiklik değildir.

idrive-iş-pano-settings

Yedeklemeyi manuel olarak da başlatabilir veya planlayabilirsiniz. Zamanlayıcı, belirli günlerde belirli günlerde yedeklemeler çalıştırmanıza veya saatlik bir programa geçmenize olanak tanır. Bunu yaparsanız, yedekleme işlemi her saat başı çalışır ve yedeklemenin durması gereken süreyi belirleyebilirsiniz. Ayrıca, e-posta ve masaüstü bildirimlerini etkinleştirme seçeneği vardır.

Zamanlayıcının yeterli seçeneği var, ancak yedekleme için belirli saatlerin yanı sıra haftalık ve aylık seçenekler ayarlayabilmeyi istiyoruz.

Yedekleme işlemine benzer şekilde, dosyaları geri yüklemek dizin yapınızdan dosya ve klasörleri seçmenizi gerektirir. Bunu yaptıktan sonra, orijinal veya yeni konumlarına geri yüklemeyi seçebilirsiniz.

Yedeklemek ve geri yüklemek için çok fazla dosyanız varsa, dosyaları postayla gönderilen sürücüler aracılığıyla yedeklemenizi veya geri yüklemenizi sağlayan IDrive kurye hizmetini kullanabilirsiniz.

Acronis Yedekleme

Sürekli yedeklemeye ihtiyacınız yoksa ve IDrive’ın sağladığı diğer seçeneklerden etkilenmiyorsanız, Acronis Backup muhtemelen ihtiyaçlarınız için iyi bir seçim olacaktır.

Yedekleme ve geri yükleme için gereken her şeyi ayarlamak biraz çaba gerektirir, ancak Acronis bunu birçok yedekleme ve geri yükleme seçeneği ile telafi eder.

acronis'ait-backup-başlamak geri yükleme

Makinenizin tamamını, belirli sürücüleri veya dosyaları ve klasörleri yedeklemeyi seçebilirsiniz. Dosya ve klasör seçerseniz, dizin yapınıza göz atmanız ve neyi korumak istediğinizi seçmeniz gerekir. Yedeklemenizin hedefi Acronis bulutu veya yerel bir klasör olabilir. 

Sürekli yedekleme yoktur, yani bir zamanlama ayarlamanız veya yedeklemenizi manuel olarak çalıştırmanız gerekir. Zamanlayıcı, yedeklemeleri saatlik, günlük, haftalık veya aylık olarak çalıştırmanıza olanak tanır. Yedeklemenizi en sık çalıştırabileceğiniz gün boyunca her 10 dakikada bir.

Zamanlayıcı ayrıca yedeklemeyi çalıştırmak için hem başlangıç ​​zamanlarını hem de kesme zamanlarını ayarlamanıza olanak tanır. Diğer seçenekler arasında sistem başlatıldığında veya kapatıldığında, kullanıcı sistemde oturum açtığında ve daha pek çok şeyde yedeklemeyi başlatma.

Bir program belirlemenin yanı sıra, Acronis’in önceki dosya yedeklerini ne kadar süreyle tutması gerektiğini de tanımlayabilirsiniz. Bir kural tanımladığınızda, yedeklemeleri süresiz, yedek sayısına veya yaşa göre tutmayı seçebilirsiniz. Bunun üzerine, yedeklenen dosyaları başka bir konuma çoğaltabilirsiniz.

Yedekleme planı tamamlandıktan sonra, dosya türü hariç tutma, uyarılar, yedekleme öncesi ve sonrası komutları, hata işleme ve daha fazlasını ayarlama becerisini içeren ek ayarları düzenleyebilirsiniz..

Geri yükleme işlemi basittir. Yedeklemelerinizle ilişkili bir aygıt seçmenizi ve geri yüklemek istediğiniz dosya ve klasörleri seçmenizi gerektirir. Bunları orijinal konumlarına veya yeni bir konumlarına kurtarmayı seçebilirsiniz. 

Yedekleme işlemi gibi, geri yükleme işlemi de yedekleme doğrulaması, performans değiştirme, dosya dışlamaları ve dosya güvenliği gibi bazı gelişmiş seçeneklere sahiptir.

Zoolz Bulut Yedekleme

Acronis Backup yaklaşımı çok zor görünüyorsa, dosyalarınızı yedekleme ve geri yükleme söz konusu olduğunda Zoolz Cloud Backup’ı daha lezzetli bulabilirsiniz..

Masaüstü istemcisi, yedekleme için dosya sisteminizde belirli klasörleri seçmenize veya posta, belgeler, müzik, videolar, ofis dosyaları, finansal dosyalar ve daha fazlası gibi kategorilere göre dosyaları yedeklemenize olanak tanır..

bigmind-iş-web istemci

Belirli klasörler ve dosyalar istiyorsanız, bir ağaç yapısı yedekleme için hızlı bir şekilde seçmenize yardımcı olur. Düzenleyebileceğiniz yedekleme ayarları arasında yedekleme zamanlaması, bant genişliği daraltma ve karma yedeklemeyi etkinleştirme yer alır.

Zamanlayıcı, yedeklemeyi her beş dakikada bir veya 24 saat gibi nadiren çalıştırmanızı sağlar. Ayrıca yedeklemeyi belirli günlerde belirli saatlerde çalışacak ve sona erecek şekilde ayarlayabilirsiniz. 

Geri yükleme işlemi, dosyalarınızı orijinal veya yeni konumlarına almanıza, dosyaları yalnızca belirli bir veri aralığından geri yüklemenize ve orijinal dosyalarına geri yüklerken mevcut dosyalara ne olacağını seçmenize olanak tanır..

Web istemcisi istenen makine için uzaktan geri yüklemeyi başlatmanıza izin verdiğinden, geri yükleme başlatmak için masaüstü istemcisine güvenmeniz gerekmez. Genel olarak, yedekleme ve geri yükleme süreçlerinin kurulumu basittir.

Zoolz ayrıca kurye yedekleme ve kurtarma hizmeti de sunmaktadır. Bununla birlikte, yalnızca Kuzey Amerika ve Avrupa bölgelerinde mevcuttur ve IDrive’dan ucuz değildir. Fiyatlandırma ayrıntıları için Zoolz Cloud Backup for Business incelememize bakın.

Güvenlik

İşletme verilerinizi buluta geçirirken en büyük endişelerden biri güvenli olup olmayacağıdır. Bu, bir hizmetin bulut güvenliğinin ne kadar iyi olduğuna bağlıdır. Güçlü değilse, muhtemelen siber suçun kurbanı olacaksınız. 

Bu, birisinin kimlik bilgilerinizi çalabileceği veya gizli iş planınızı okuyabileceği veya hükümetin finansal raporlarınıza göz atabileceği anlamına gelir. Bunu akılda tutarak, iyi bir güvenliğe sahip olmanın bir zorunluluk olduğunu görmek kolaydır.

Verilerinizi çevrimiçi tehditlere karşı korumanın birçok yöntemi vardır. Şifreleme anahtar bir yöntemdir çünkü son savunma hattıdır. Birisi dosyalarınızı çalmayı başarsa bile, dosyaları okuyamaz. Bu, çevrimiçi yedekleme hizmetinizin yapamayacağı anlamına gelmez. Genellikle dosyalarınızın şifresini çözebilen şifre çözme anahtarınızı yönetir.

Ancak, özel şifreleme sunan ve sizden başkalarının dosyalarınızı okumasını engelleyen hizmetler için bu geçerli değildir. Bunun nedeni, şifre çözme anahtarınızı yalnızca siz yönetmenizdir.

Şifrelemeye yakın bir müttefik, bir veri merkezindeki sunuculara aktarım sırasında dosyaların kurcalanmasını önleyen SSL ve TLS protokolleridir. Veri merkezi güvenliği de önemlidir, çünkü bir kaza veya veri merkezi ihlali dosyalarınızı tehlikeye atıyorsa her şey boşa çıkar.

Bu nedenle, veri merkezleri dosyalarınızı birden fazla yerde tutar ve doğal afetlere, yangınlara ve sellere karşı sertleştirilir. Diğer güvenlik yöntemleri arasında gözetim, çitler, anahtar kart erişimi, devriyeler ve daha fazlası bulunmaktadır. Veri merkezi güvenliği sizi ilgilendiriyorsa, veri merkezi güvenliği makalemizi okuyun.

Birisi kimlik bilgilerinizi çalmayı başarırsa, önceki tüm güvenlik yöntemleri size yardımcı olmaz, ancak iki faktörlü kimlik doğrulama.

Bu liste için düşündüğümüz hizmetler güçlü bir güvenliğe sahiptir, ancak yedeklenmiş bir cihazdan uzaktan bağlantı kesebilme özelliği ve daha zengin veri merkezi güvenlik özellikleri sayesinde öncelikle IDrive İş’i yerleştirdik.

İşletmeler için IDrive

IDrive, dosyalarınızı sunucularda beklemede korumak için 256 bit AES şifrelemesi kullanarak dosyalarınızı karıştırır. Bununla birlikte, bir sunucuya ulaşmadan önce, veriler aktarım sırasında TLS ve SSL protokolleri kullanılarak şifrelenir.

Varsayılan olarak, IDrive şifreleme parolanızı tutar, ancak IDrive’ı ilk kez kurarken özel şifrelemeyi etkinleştirirseniz bunu önleyebilirsiniz.

Web istemcisinden iki faktörlü kimlik doğrulamayı da ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, IDrive’ın veri merkezlerinde yangın söndürme sistemleri, ayrı soğutma bölgeleri olan sıcaklık kontrol sistemleri, yükseltilmiş zeminler ve depremlere dayanacak şekilde inşa edilmiş raflar kullanılmaktadır.

Ayrıca güvenli erişim, 7/24 gözetim, hareket sensörleri ve ihlal alarmları mevcut.

Bir diğer kullanışlı özellik, hesabınızdaki cihazlar için senkronizasyonu uzaktan kesebilmektir. Bu şekilde, bir dizüstü bilgisayar kaybolsa veya çalınsa bile, senkronize edilen içeriğe erişmek için kimsenin cihazı kullanmamasını sağlayabilirsiniz..

CrashPlan

CrashPlan, verilerinizi karıştırmak için AES 256 bit şifreleme kullanır ve özel anahtarınızı yönetmeyi seçmenizi sağlar. Ayrıca CrashPlan, veri merkezlerine aktarım sırasında dosyalarınızı korumak için TLS protokolünü kullanır.

Veri merkezleri, izinsiz girişlere karşı diğer önlemlerin yanı sıra tesislerinin sürekli gözetiminden yararlanmaktadır. Tesisler ayrıca arızalar, elektrik kesintileri, yangınlar, depremler ve daha fazlası nedeniyle arızalara dayanacak şekilde donatılmıştır..

Ayrıca, CrashPlan, giriş bilgilerinizi korumak için iki faktörlü kimlik doğrulamayı açmanızı sağlar. Ayrıca, CrashPlan’in ana şirketi olan Code42’nin ISO 27001 sertifikalı bir kuruluş olduğunu ve CrashPlan’ın veri merkezlerinin yıllık SOC 2 Tip 2 kimlik doğrulamasına tabi tutulduğunu da bilmelisiniz. Code42 de HIPAA uyumludur.

BackupVault

BackupVault ayrıca aygıtlarınızı terk etmeden önce 256-bit AES şifrelemesi kullanarak verilerinizi korur, ancak varsayılan olarak özel yapar. Ayrıca, cihazlarınız ve BackupVault sunucuları arasındaki bağlantıyı güvenli hale getirmek için SSL protokolünü kullanır. İki faktörlü kimlik doğrulama yok, ancak özellik çalışmalarda. 

BackupVault’un veri merkezlerinde çeşitli fiziksel güvenlik ve güvenlik özellikleri bulunur. Bunlar arasında gözetim, biyometrik erişim, alarmlar ve güvenli erişim, ayrıca yedek piller, güç yedekleme ve klima bulunmaktadır..

Veri merkezleri ISO 9001 uyumludur, yani BackupVault müşteri ve yasal gereklilikleri karşılamaktadır. Ayrıca, ISO 27001 sertifikasına da sahipler..

Son düşünceler

En önemli kategorilerimizi inceledik ve kazananları ilan ettik. Şimdi, genel kazananın kim olduğunu açıklamanın zamanı geldi. Bu, IDrive İş, sürekli yedekleme, sınırsız sayıda cihazı yedeklemenizi sağlayan yüksek değerli planlar, gerçek arşivleme, kurye ekspres hizmeti ve daha fazlasını içeren zengin özellikler sayesinde.

İlk yedeklemelerin uzun sürdüğü için bu makaledeki en önemli ölçüt olarak hızımız olmasa da, IDrive İş, daha hızlı hizmetler arasında yer almıyor. Hızlı transferlere ihtiyacınız varsa ve en iyi özellikler için en iyi dolar ödemeyi düşünmüyorsanız, Acronis Backup’ı düşünmelisiniz.

Bunu göz önünde bulundurarak, bu ikisi dışındaki hizmetler özel kullanım durumunuza daha iyi uyabilir, bu nedenle yukarıdaki kategorilere ve alternatif fikirler için iş yedekleme incelemelerimize bakmalısınız. Genel olarak yedekleme hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, işletme yedekleme kütüphanemize bakın.

Küçük işletmeler için en iyi çevrimiçi yedekleme hakkında düşünceleriniz nelerdir? Hangi hizmet favori? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map