2020’de Google Ads için En İyi 9 İpucu

Google her gün 3,8 milyar arama yapıyor. Bu kadar geniş bir kitleyle, Google’ın reklam platformu Google Ads’in bugün pazarlamacılar arasında standart araçlardan biri haline gelmesi doğaldır. Bu makaleyle, Google Ads kampanyalarınızdan daha fazla yararlanmak ve pazarlama çalışmalarınızla en iyi sonuçları elde etmek için size dokuz pratik ipucu vermek istiyoruz.


Ne yazık ki, rüzgar alan tek kişi sen değilsin. Birçok insan Kaliforniya’dan internet devinin büyük veri havuzlarına ve algoritmalarına erişmeyi sever. Google Ads’in Google’ın en fazla para kazandığı iş kolu olması hiçbir şey için değildir. Google’ın gelirinin yüzde 85’i Google Ads’den geliyor.

Google Ads her zamankinden daha rekabetçi olduğundan, Cloudwards bu pratik kılavuzu sizin için Google reklamları için en iyi ipuçlarına yazdı. Google Ads’de yeniyseniz, size Google Ads için en iyi ipuçlarını göstereceğimizden okumaya devam edin.

İpucu 1: Kalite Puanına Saygı Göster

Google Ads ile işinizi nasıl tanıtacağınızla ilgili makalemizde açıkladığımız gibi, Google, reklamınızın kalitesini belirlemek için kalite puanını kullanır. Reklam yalnızca rol oynamakla kalmaz, aynı zamanda açılış sayfasını ve bahis yaptığınız anahtar kelimeleri de oynar. Kalite puanı önemlidir, çünkü teklif ettiğiniz miktarın yanında reklamınızın gösterilip gösterilmeyeceğine karar verir.

Bu nedenle reklam önemli olanların hepsi değil, aynı zamanda alaka düzeyi ve her şeyden önce müşteriye sağladığı fayda gibi faktörlerdir. Bunun üzerine, açılış sayfanızı düşünmelisiniz. İdeal olarak, iyi kullanıcı deneyimi ve istediğiniz dönüşüm hedefi dönüşüm oranı yüksek olacak şekilde yerleştirilmiş olarak mobil uyumlu olacak şekilde tasarlarsınız. Karooya, kalite puanınızı analiz etmenize yardımcı olacak ilginç bir ücretsiz araca sahiptir.

Yalnızca reklamlarınızı optimize etmeyin, aynı zamanda açılış sayfanızın ne kadar uygun olduğunu da düşünün. Harika açılış sayfalarının nasıl oluşturulacağıyla ilgili sorularınız varsa Instapage makalemize göz atın.

2. İpucu: Coğrafi hedeflemeyi kullanma

Google Ads, tekliflerinizi belirli yerlere ayarlamanızı sağlar. Bu özelliği, tekliflerinizi optimize etmek ve maliyetlerden tasarruf etmek için kullanmalısınız.

Sonuçta, hedefiniz reklamlarınızda yüksek bir tıklama oranına ve dönüşüm oranına sahip olmak olmalıdır. Bir yandan, bu kalite puanınızı yükseltir ve Google alakalı olduğunuzu bilir. Öte yandan, tekliflerinizi belirli yerler için ayarlamak paradan tasarruf etmenizi sağlar.

Aşağıda, bu terimlerin size Yunanca gelmesi durumunda tıklama oranı ve dönüşüm oranının kısa bir açıklaması verilmiştir.

Tıklama oranı, reklamlarınızı kaç kişinin (yüzde olarak) tıkladığını belirleyen bir değerdir. Reklamınızı gören toplam kullanıcı sayısıyla orantılıdır..

Dönüşüm oranı, dönüşüm hedefinize ulaşan kişilerin oranını tanımlar. Dönüşüm hedefi, bülten aboneliği, takvim girişi, profil oluşturma veya ürün veya hizmet satın alma olabilir. Sonuçta, sorun, web sitenizdeki kişinin istediğiniz dönüşümü veya işlemi gerçekleştirip gerçekleştirmediğidir.

Dönüşüm oranınızı artırmak istiyorsanız dönüşüm oranı optimizasyonu makalemize göz atın.

Bildiğiniz gibi, alakalı olup olmadıklarına bakılmaksızın Google’daki tıklamalar için ödeme yaparsınız. Tersine, tıklama oranınızı ve dönüşüm oranınızı artırırsanız, reklamlarınızı yalnızca alakalı kişiler tıklar ve bu şekilde paradan tasarruf edersiniz.

Coğrafi hedeflemeyi kullanarak bu tür gereksiz tıklamaları önlersiniz. Coğrafi hedefleme ile tekliflerinizi belirli coğrafi bölgeler için özelleştirebilir ve alaka düzeylerini artırabilirsiniz.

Örneğin, buz makineleri satıyorsanız, Kanada ve Alaska’daki teklifleri düşürmeniz mantıklıdır, çünkü bu bölgelerdeki insanların ürününüze Florida veya Kaliforniya’daki insanlar kadar ihtiyaç duymayacakları muhtemeldir..

En iyi sonuçları almak için tekliflerinizi her zaman müşterinizin ihtiyaçlarına odaklayın.

3. İpucu: Profesyonel Yardım Alın

Başka bir strateji de Google Ads’i bilen ve bu alanda sizden daha uzun süre çalışan kişilerden yardım almak olabilir. Örneğin Adzooma, Google Ads kampanyalarınızı optimize edebileceğiniz yönetilen bir hizmet çözümü ve Adzooma Pro yazılım çözümü sunar.

İpucu 4: Negatif Anahtar Kelimelere Dikkat Edin

Google Ads, normal gruplara ek olarak reklam gruplarınıza negatif anahtar kelimeler eklemenize olanak tanır. Negatif anahtar kelimelerle konuları hariç tutabilir ve Google’a reklamınızın neyle ilgili olmadığını söyleyebilirsiniz. Bunları kullanmanın etkisi genellikle göz ardı edilir. Hedef grubunuzu bölmek ve gereksiz maliyetleri ortadan kaldırmak için güçlü bir yöntemdir.

Negatif anahtar kelimeler paradan iki şekilde tasarruf sağlar: gereksiz anahtar kelimelerin ve gereksiz tıklamaların sayısını azaltmak ve reklamınızın daha alakalı olmasını sağlayarak reklamınızın kalite puanını artırmak. Bu, aynı veya daha iyi sonuçlarla teklifinizi düşürebilir ve ortalama tıklama başına daha az ödeme yapabileceğiniz anlamına gelir.

Reklam gruplarınıza negatif anahtar kelimeler eklemek için hariç tutmak istediğiniz anahtar kelimeleri yazın ve önüne bir eksi yazın. Bu anahtar kelimelerdeki reklamlarınızın açık artırmaya çıkmamasını sağlar.

Wikipedia makalelerini arayan kişilere reklam vermemek mantıklı olduğu için Wikipedia’yı anahtar kelime olarak hariç tuttuk. Unutmayın, internette belirli şeyleri arayan kişilerin her zaman belirli bir arama amacı vardır. Kendinizi reklamlarınızla yönlendirmelisiniz.

5. İpucu: Uzantılarla Çalışma

Uzantılar, adından da anlaşılacağı gibi, reklamlarınızın uzantılarıdır. Genellikle hafife alınan uzantılar bir fark yaratabilir. Reklamlarınızı gören kullanıcılar, tıklayıp tıklamayacaklarına bir saniye içinde karar verecektir. Aradıkları şeyi elde etmek için iki veya üçten fazla tıklama yapmaları gerekiyorsa, büyük olasılıkla.

Uzantılar devreye giriyor. Daha iyi dönüşümler ve tıklama oranları elde etmek için reklamlarınızı faydalı işlevlerle genişletir. Kullanıcılar tek bir tıklama ile sizi arayabilir veya sizinle randevu alabilirler..

En iyi şey, Google Ads uzantılarının ek bir ücret ödememesidir. Onlar ücretsiz.

Google Ads, reklam kampanyanızın hedefine bağlı olarak, reklamlarınız için aşağıdaki uzantı türlerini sunar:

 • Yer uzantısı: Yerel arama motoru optimizasyonu yapıyorsanız veya genel olarak yerel arama sonuçlarının peşindeyseniz bu uzantı iyidir. Tuğla ve harç mağazaları için uygundur.
 • Ek bilgi uzantısı: bu uzantıyla, reklamınıza başka bir harekete geçirici mesaj eklersiniz. Genel olarak daha yüksek dönüşümler ve tıklama oranları elde etmenizi sağlar.
 • Telefon uzantısı: kullanıcıların sizi arayabilmesi için telefon numaranızı reklamınıza ekler. Reklamlarınız mobil cihazlarda gösteriliyorsa, kullanıcıların sizi aramak için kullanabilecekleri bir telefon simgesi olacaktır.
 • Mesaj uzantısı: İnsanların size doğrudan Google’dan mesaj yazabilmesi için reklamlarınızı bir mesajlaşma işleviyle genişletir.
 • Site bağlantısı uzantısı: Site bağlantısı uzantısı ile ziyaretçileri web sitenizin belirli sayfalarına yönlendirebilirsiniz.
 • Fiyat uzantısı: Google reklamındaki seçili hizmetler veya ürünler için fiyatınızı gösterir.

Yalnızca en önemli uzantılarla uğraştık. Fazlası var. Uzantılara güzel bir genel bakış arıyorsanız, buraya bir göz atın.

Bununla birlikte, uzantıların her zaman reklamınızla birlikte gösterilmediğini söyleyelim. Google Ads’in uzantıları ne zaman açıp kapadığını öğrenmek istiyorsanız, resmi Google dokümanlarına göz atın.

İpucu 6: Ücretli ve Organik Trafiği Büyütün

Online pazarlama dünyasında, organik ve ücretli trafik arasında temel bir ayrım yapılır. Google Ads ikincisidir. Ücretli trafik ile daha hızlı başlayabilir ve daha kısa sürede daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte, daha fazla paraya mal oldu.

Google Ads ile başladığınızda, uzun vadeli büyümeyi de düşünmeniz önemlidir. Oluşturulan trafiği, topluluğunuzda en başından itibaren çalışacak şekilde kullanın. Topluluğunuz hakkında mümkün olduğunca çok e-posta adresi, ad ve genel bilgi almaya çalışın.  

Bu şekilde, yalnızca topluluğunuzu birleştirmekle kalmaz, aynı zamanda Facebook reklamları ve diğer platformlarla yeniden hedefleyebilir ve genişletebilirsiniz..

İpucu 7: Yarışmanızı Rahatsız Edin

Kullanıcılar rakiplerinizin marka adlarını arıyorsa, bu anahtar kelimelere arama sonuçlarında görünmesi için teklif vermeniz yeterlidir.

Shopify’ı örnek olarak kullanarak size neye benzediğini göstereceğiz. Shopify, bir e-ticaret çözümü olarak WooCommerce, BigCommerce ve Magento ile rekabet ediyor. Google’da BigCommerce’ı aradığımızda, aşağıdaki reklamları göreceğiz:

WooCommerce ile elde ettiklerimiz:

Shopify, insanlar rakiplerini ararken markasını çıkarmayı başardı. Tartışmalı bir teknik olabilir, ancak işe yarar.

Shopify ile ilgileniyorsanız, başlangıç ​​seviyesindeki Shopify kılavuzumuzu öneriyoruz. Teknolojiyi kullandıysanız ve daha ayrıntılı öneriler almak istiyorsanız, Shopify için gelişmiş kılavuzumuza göz atın.

İpucu 8: Test, Test, Test

Ne kadar uzman bilginiz olduğunu düşündüğünüz önemli değil, hiçbir şey çevrimiçi pazarlamada test edilmeden işe yaramaz. Deneyimli pazarlamacılar test edilebilecek her şeyi test eder. A / B denilen testlerde, en çılgın kombinasyonlar hedef grubu neyin çektiğini ve neyin yaramadığını bulmaya çalışır..

Çoğu durumda, hedef grubunuzun kim olduğunu doğrulamak bile gerekir.

Size tavsiyemiz kampanyanızın cehennemini test etmektir. Hiçbir şey almayın ve her şeyi sorgulayın. Hangi kombinasyonun en umut verici olduğunu bulana kadar anahtar kelimeleri, hedef grupları, bölgeleri karıştırın ve mesajlarınızı mümkün olduğunca sık değiştirin.

Nihayetinde, önemli olan amaç ve kişisel duygularınız değil, başardığınız veya kaçırdığınız derecedir. Bu arada, bu şekilde de bütçe yapmalısınız.

İpucu 9: Mobil Arama’yı hafife alma

Pazarlamada genellikle hafife alınan bir şey mobil aramanın rolüdür. Bir fenomen yaşıyoruz: mobil aramanın yükselişi. Akıllı telefonların kullanımı ve genel olarak mobil arama yıldan yıla artmaktadır. 2018 yılında, web sitesi ziyaretçilerinin yüzde 58’i akıllı telefonlarını web sitesine göz atmak için kullandı.

Burada önemli olan, kullanıcıların mobil cihazlarda farklı arama yapmasıdır. Örneğin, terimler kısaltılır, çünkü insanlar acele eder veya insanlar telefonlarının sesli arama işlevini kullandıklarında farklı arama terimleri kullanılır.

Ayrıca, akıllı telefonlardaki kişilerin daha az sabrı olduğunu ve web sitenizi daha hızlı bir şekilde atlayacağını unutmayın..

Bu nedenle yalnızca diğer anahtar kelimeleri değil, mobil cihazlar için başka bir Google Ads kampanyası oluşturmanızı öneririz. Bu kampanyayla açıklamaları, açılış sayfalarını ve diğer pek çok şeyi mobil bağlama sığacak şekilde optimize edebilirsiniz.

Son düşünceler

Sıklıkla olduğu gibi, aşağıdaki kural çevrimiçi pazarlama için de geçerlidir: gümüş mermi yoktur. Bununla birlikte, pazarlama sorunlarınızı ortadan kaldıracak evrensel bir çözüm veya nihai bir ipucu yok..

Az önce okuduğunuz ipuçları müşterilerinize, ürünlerinize, hizmetlerinize, pazarınıza ve diğer birçok parametreye bağlıdır. Sonuçta, onları nasıl uyguladığınıza bağlı.

Sonuç olarak, istediğiniz şeyse Google Ads ile kendi deneyimlerinizi test etmeniz, denemeniz ve yapmanız gerekir. Bununla birlikte, profesyonel yardım arıyorsanız, Adzooma’ya göz atın.

Google Ads ipuçlarımız hakkında ne düşünüyorsunuz? Kendi en iyi uygulamalarınız var mı? Lütfen yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map