2020’de En İyi Scrum Yazılımı: Çevik Proje Yönetimi

Scrum yöntemleri, projenizin daha sorunsuz çalışmasına yardımcı olabilir ve işleri hızlı ve etkili bir şekilde yapmanızı sağlar. Proje yönetimi yazılımı genellikle bunları uygulamanıza yardımcı olabilecek özellikler içerir, bu nedenle Scrum ve proje yönetimi araçlarına bakıyoruz. Çevik ekiplerin kullanması için hangi platformların en iyi olduğunu bulmaya çalışacağız.


Scrum’ın ne olduğuna ve nasıl çalıştığına bir göz atacağız, ardından proje yönetimi araçlarında bulunan özelliklere ve bunları onunla nasıl kullanabileceğinize bakacağız. Jira gibi bazılarının özel Scrum görünümleri vardır, bazılarının Scrum şablonları vardır ve birçoğu açıkça metodoloji için tasarlanmamasına rağmen yararlı olabilir.

Scrum Nedir?

“Scrum” terimi rugby’den geliyor, ancak ilk olarak Hirokata Takeuchi ve Ikujiro Nonaka tarafından geliştirildi. Pek çok başka fikir de katkıda bulundu ve 2009 yılında, metodolojiye resmi bir rehberlik sağlayan Scrum Guide yayınlandı.

Scrum metodolojisi genellikle yazılım geliştirme ile ilişkilidir, ancak böyle olmak zorunda değildir. Çalışmayı iki haftadan bir aya kadar süren sprintlere bölmeyi içerir. Sprintlerin bir amacı vardır, bu da bir yazılım ürününde belirli özellikleri hazır hale getirmek olabilir.

Günlük scrum adı verilen ve 15 dakika ile sınırlı olan ve geliştiricilerin üç soruya cevap vermelerini gerektiren düzenli toplantılar var: dün ne bitirdiler, bugün ne yapacaklar ve onları veya takımlarının sprint hedefine ulaşmasını engelleyen bir şey var mı?.

Ayrıca her sprint sonunda bir inceleme ve geçmişe bakış vardır. Ekibin nelerin yapıldığını ve neyin yapılmadığını görmesine, bir sonraki adımda ne yapacağına karar vermesine ve süreç iyileştirmelerini anlamasına.

Scrum’daki roller

Scrum küçük takımlar için tasarlanmıştır. Scrum’da biri takım olmak üzere üç rol vardır. Takım kendini organize eder ve sprint hedeflerini nasıl karşılayabileceğini bulur.

Ürün sahibi, vizyonu belirleyen kişidir. Genellikle bir patron ya da müşteri, ekibin ne yaratması gerektiğine ve önceliklerin ne olduğuna karar veren onlar. Ekipteki soruları cevaplamak için hazırlar, ancak ayrıntılarla ilgilenmiyorlar.

Scrum ustası, takımın hedeflerine engel olan engelleri kaldırmak için orada. Neye öncelik verileceğini ve hangi uygun hedeflerin olacağını belirlemek için ürün sahibiyle yakın çalışabilirler..

Ürün sahibinin ve scrum ustasının sesinizi CEO’nuz ve yöneticiniz gibi düşünebilirsiniz ve haklısınız. Ancak Scrum’da roller resmileştirilir ve katılımları sınırlıdır. Ürün sahibi, insanların ne istediklerini bilmelerini sağlar, scrum ustası ekip için sorunları çözer ve ekip işleri halleder.

Bu, geliştirme ekibinin iyi niyetleri olmasına rağmen geliştirme hakkında çok şey bilmeyen insanlar tarafından yanlış yöne itilmeden işlerini yapmalarına izin vermenin anahtarı olabilir..

Scrum, bağımsız olma eğiliminde olan ve kendi cihazlarına bırakıldığında en iyi şekilde çalışan geliştiriciler için mükemmeldir. Sadece doğru miktarda rehberlik sağlar, bu yüzden ne yapacaklarını bilirler, ancak hedeflere ulaşmak için ihtiyaç duyduklarını düşündükleri şeyleri yapmalarını sağlar.

Scrum Sizin İçin Ne Yapabilir?

Scrum, geliştiricilere sorunları bağımsız olarak çözmeleri için alan verirken, görevlerin belirlenmesine ve geliştiricilere rehberlik sağlanmasına izin verir. Geliştiriciler bu şeyleri müşterilerinden ve genellikle yöneticilerinden daha iyi yapma eğilimindedir, bu şekilde yapmak daha hızlı teslim edilen daha iyi bir ürünle sonuçlanır..

Scrum geliştirme ile geniş ölçüde ilişkili olmasına rağmen, başka yerlerde daha popüler hale geliyor ve her türlü endüstride kullanılabilir.

Scrum Araçlarına Örnekler

  • Jira
  • Trello
  • ProWorkFlow
  • Basecamp

En İyi Scrum Yazılımı

En iyi proje yönetimi yazılımlarından bazıları geliştiricilere sunulan özelliklere sahiptir ve bazıları Scrum ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Tam Scrum: Jira

Jira, geliştiriciler için en iyi platformlardan biridir ve onlar için tasarlanmış birçok özelliğe sahiptir. Görevlerden ziyade sorunlara dayanır.

jira-saldırı

Her iki yöntemi de desteklediği için özel Scrum panolarına ve kanban panolarına sahiptir. Aynı zamanda görevleri kategorilere ayırmanın bir yolu olan “destanlar” ve “hikayeler” vardır. Onları “çevik eserler” olarak tanımlıyor.

Jira, geliştiriciler için popüler bir iletişim aracı olan HipChat ile entegre olur, böylece Scrum toplantıları için de kullanabilirsiniz.

Özellik setinden çok etkilendik. Ayrıca, özellikle büyük ekipler veya kendi kendine ev sahipliği yapmak isteyenler için de iyi bir değerdir. Jira incelememizde bunun hakkında okuyun.

Kanban: Trello

Kanban panoları ve Scrum panolarının aynı olmadığını biliyoruz, ancak bir kanban aracı, ekibiniz için dahili olarak projeler düzenlemek için harika bir yol olabilir. Ayrıca ekibin kendisine özel tutulabilir.

Trello istediğiniz kadar pano oluşturmanıza izin verir, böylece her sprint için bir tane olabilir. Trello incelememizde bunun hakkında daha fazla bilgi edinin ve bundan sonra Trello başlangıç ​​kılavuzumuza göz atın.

Bununla birlikte, Trello’yu bu sayfada gösterildiği gibi Scrum ile çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Trello, bundan daha fazla yararlanmanıza yardımcı olacak birçok “güçlendirici” içeren çok yönlü bir araçtır.

Trello-saldırı

Trello kartları görevleri, sorunları veya hataları temsil edebilir. Bunlara bilgi ve ek iliştirebilirsiniz. Ancak ek boyutu sınırlıdır. Çok fazla alana ihtiyacınız varsa, en iyi bulut depolama kılavuzumuzu okuyun.

Bir kanban panosu kılavuzunun nasıl kullanılacağına dair birkaç kanban aracı daha bulacaksınız.

Rol Tanımı: ProWorkflow

Scrum’da roller çok önemlidir, bu yüzden bunları proje yönetimi yazılımında tanımlamak önemlidir. Rolleri adlandırabilmenin yanı sıra, farklı kullanıcı türlerinin neler yapabileceğini ve yapamayacağını kontrol etmek de yararlıdır.

ProWorkflow rol atamada iyidir, rolleri adlandırmanıza ve yapabileceklerini ve yapamayacaklarını kontrol etmenize olanak tanır. Bu, örneğin, scrum master ve ürün sahibinin mikro yönetimi önlemeye yardımcı olacak görevler atamasını engelleyebileceğiniz anlamına gelir.

Rolleri atamanıza izin vermenin yanı sıra, ProWorkflow size tasarruf süresinin nakit paraya nasıl dönüştüğünü gösteren bir yatırım getirisi hesaplayıcısı da sunar. Ayrıca zaman izleme özellikleri vardır, bu nedenle maliyetlere dikkat etmek istiyorsanız kullanışlı bir araçtır.

ProWorkflow ayrıca uygulama mağazasında ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir çevik tahta içerir. Platform hakkında daha fazla bilgi edinmek için ProWorkflow incelememizi okuyun.

Toplantılar: Basecamp

Toplantıları bizim kadar seviyorsanız, tüm iletişimlerinizi tek bir yerde tutmanıza izin veren Basecamp’ı seveceksiniz. Bu, herkesin aynı anda sunum yapmasına gerek kalmadan, çoğu proje yönetimi aracının sunduğu.

basecamp-kamp ateşi

Ancak Scrum’da düzenli toplantılara ihtiyaç vardır. Basecamp’ın “kamp ateşleri”, ekibin gerçek zamanlı olarak sohbet etmesini sağlayarak, bunun için mükemmel olmasını sağlar. Bu konuda daha fazla bilgiyi Basecamp incelememizde okuyun.

Son düşünceler

Scrum metodolojisini uygulamanıza yardımcı olacak araçlar arıyorsanız, birçok seçenek vardır. Bu platformların bazılarını yüzlü makalelerimizde diğerleriyle karşılaştırdık. Nasıl yaptıklarını görmek için Trello vs.Jira veya Wrike vs. Basecamp’a bir göz atın.

Bahsettiğimiz tüm araçlar ücretsiz veya ücretsiz deneme sürümü var, bu yüzden hepsini deneyin ve ekibinize en uygun olanı görün. 

Scrum metodolojisini uygulamaya yardımcı olması için bu araçlardan herhangi birini kullandıysanız, lütfen düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me