2020 İçin En İyi Verimlilik Uygulamaları: İşinizi Bitirin, Hızlı

Hepimiz oradaydık. Masanızda oturun ve üretken olacağınıza yemin edersiniz, ancak bilmeden önce gün sona erdi ve en az yarısını çevrimiçi haberleri ve sosyal medya feed’inizi kontrol ederek boşa harcadınız. Bununla birlikte, bu batma hissini önlemenin harika yolları var ve en iyi verimlilik uygulamaları seçimimizde bunlardan geçeceğiz. Birçoğu da ücretsiz.


Kafein, telefon bildirimleri, internet tavşan delikleri, dağınıklık ve gecikmiş toplantılar, odak noktanızı geri almak için harcadığınız zamandan bahsetmeden, sınırsız küçük, dikkat dağıtan dikkat dağıtıcı havuzun bir parçasıdır. Tüm bunlar sizi bir zaman havuzuna sokabilir, ancak sapmaları belirledikten sonra, etrafta çalışabilir, onları kontrol edebilir ve iyi bir şekilde önleyebilirsiniz.

Verimlilik uygulamalarıyla, en verimli çalışma saatlerinizde yiyen sinir bozucu güçleri öldürebilir ve her çalışma saatinde küçük kazançlar elde edebilirsiniz..

Not alma uygulamalarından zamanlayıcılara ve yapılacaklar listelerine kadar üretkenliğinizi korumak için favori uygulamalarımızı tamamladık.

Verimlilik Uygulamaları Nedir??

Çoğu işin planlama, zamanlama ve not tutma gibi ortak görevleri vardır. Verimlilik daha fazlasını yapmakla ilgilidir, bu yüzden verimlilik uygulamaları mevcuttur. Görevlerinizi organize ederler ve işleri daha kısa sürede yapmanıza yardımcı olurlar.

Üretkenlik uygulamaları, temel, göreve özgü araçlarınızla birlikte kullandığınız ekstralardır, böylece görevlerinizi planlayabilir, kolay erişim için notlar kaydedebilir, zamanınızı daha iyi yönetebilir ve kağıtsız çalışabilirsiniz. En iyi üretkenlik uygulamaları masaüstü, web ve mobil cihazlar gibi platformlarda çalışır, böylece ister yerinde ister uzaktan çalışın, performansınızı yükseltebilirsiniz..

Proje planlama ve işbirliği, zaman yönetimi, not alma ve yapılacaklar listeleri oluşturma konusunda size yardımcı olabilecek en iyi verimlilik uygulamalarını tamamladık.

Proje Yönetimi ve İşbirliği

Verimlilik uygulamaları, işyerindeki ekiplerin işleri birlikte yapma şeklini değiştirir.

Proje yönetimi ve işbirliği uygulamaları, ekiplerin çalışmalarını izlemelerine yardımcı olurken, projenin hareketli kısımlarına görünürlük sağlar. Bu şekilde toplantılara daha az ihtiyaç duyulur ve çalışanlar hangi görevden, zaman çizelgelerinden ve işin tamamlanıp tamamlanmadığından kimin sorumlu olduğunu bilir.

Trello

Kanban kart tabanlı sisteme aşina iseniz, Trello’yu günlük görevleriniz ve proje yönetiminiz için kullanımı kolay bulacaksınız. Bu yaklaşım hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız kanban panosunun nasıl kullanılacağına dair kılavuzumuza göz atın.

Sütunlardan ve kartlardan oluşan basit arayüzü, bireyler ve küçük ekipler için temel proje yönetimine başlamak için ideal bir araç haline getirir.

Trello verimliliği

Kaynak yönetimi ve belirli bitiş tarihlerine doğru ilerlemeyi izlemek için kullanılan geleneksel araçlarla karşılaştırıldığında, Trello daha esnek ve serbest biçimli. Anlaşılması kolay panoları ve kartlarıyla devam eden iş akışlarını ve bireysel projeleri yönetmek için kullanabilirsiniz.

Genellikle yapılacaklar listesindeki bir görevi temsil eden her kartta dosya ekleri, resimler, köprüler, teslim tarihleri ​​ve çok daha fazlası ekleme seçenekleri bulunur. Bir kart veya kartla işiniz bittiğinde, ihtiyacınız olduğunda erişmeye devam ederken kartı günlük görünümden gizleyebilirsiniz..

Trello, sınırsız sayıda pano, kullanıcı ve kart içeren, ancak sizi 10MB dosya boyutu, 10 adet takım kartı ve bir adet “güçlendirme” veya kart başına entegrasyon ile sınırlayan, cömert bir ücretsiz katman sunuyor. Windows ve macOS için masaüstü uygulamalarına sahiptir, ancak Android ve iOS uygulamalarıyla hareket halindeyken kullanabilirsiniz.

Tam Trello incelememizde okuyabileceğiniz gibi Trello’yu çok seviyoruz. Temel olmasına rağmen yaptığı işte iyi.

Trello’yu ücretsiz olarak kontrol edebilirsiniz. Nasıl başlayacağınızla ilgili ipuçları için kaydolun veya Trello başlangıç ​​kılavuzumuzu okuyun.

Ekipler için Trello’nun fiyatlandırma hızla artıyor. Business Class planı kullanıcı başına aylık 9,99 ABD doları olup, dosya boyutu sınırı 250 MB ve sınırsız ekip kuruludur. Kurumsal plan en az 20 kullanıcı için aylık kullanıcı başına 20,83 ABD dolarından başlar. 250 MB dosya boyutu sınırı, sınırsız pano ve gelişmiş güvenlik araçları ve özelleştirmeleri sunar.

Ekibiniz için basit, ücretsiz bir kanban panosuna ihtiyacınız varsa Trello en iyi seçeneğinizdir.

Asana

Asana, dosya depolama, işbirliği ve proje yönetimi öğelerini tek bir platformda birleştiren kullanıcı dostu bir uygulamadır, böylece görevlerinizi bir ekipte yönetebilirsiniz. Bir sıçrama yapan, ekiplerin görevleri ve devam eden işleri izlemelerine yardımcı olurken, işbirliği ve iletişimi teşvik eden ilk işyeri araçları arasındaydı..

Çok karmaşık olmayan projelerle çalışan basit bir arayüze sahip sağlam, kullanımı kolay bir araçtır, bu da proje yönetimi yazılımıyla yeni başlayan insanlar için büyük bir satış noktasıdır.

Ana görünüm, alt görevleri daha da yıkmak için ekleyebileceğiniz görevlerin bir listesidir. Her ekip üyesinin ne yaptığını izleyebilir, devam eden işler için yapılacaklar listeleri oluşturabilir, meslektaşlarınıza istek gönderebilir ve yaklaşan son tarihler için hatırlatıcılar ayarlayabilirsiniz. Ayrıca uygulamadaki yayınlara yorum yapmanıza izin verir.

Asana

Asana incelememizde okuyacağınız gibi, projelerinizi bir tahta veya liste biçiminde düzenleyebilirsiniz ve geçmiş görevleri hızlı bir şekilde bulmanız gerekirse, arama işlevi bu konuda yardımcı olabilir.

Dosya boyutu kısıtlamaları olan Trello’dan farklı olarak, Asana dosya ekleriniz için size sınırsız depolama alanı sağlar, bu nedenle süper organize ve projeleri yönetmenin etkili bir yoludur. Trello ve Asana karşılaştırmamızda ikisinin nasıl karşılaştırıldığını okuyabilirsiniz.

Şık bir özellik, bir görev tamamlandığında ekranınızı ödüllendiren bir tek boynuzlu at, renkli yüz pop-up veya boynuzlu balina olabilen kutlamalardır. Bu, iş yerinde üretken kalmanıza yardımcı olmak için uzun bir yol kat ediyor. Yazılımı nasıl kullanacağınızı öğrenmek istiyorsanız Asana başlangıç ​​kılavuzumuzu okuyun.

Asana kutlaması

Asana’yı düşünüyorsanız, hızlı görevler listesi veya kişisel projeleri yönetmek için ideal ancak 15 kullanıcılı bir ekip sınırına sahip olan kullanılabilir ücretsiz katmanıyla başlayabilirsiniz..

Ancak, daha fazla özelliğe ihtiyacınız varsa, Asana’nın ücretli planlarına geçebilirsiniz. Premium plan için kullanıcı başına aylık 9,99 ABD dolarından başlar, İş planı için kullanıcı başına aylık 19,99 ABD dolarına taşınır ve öncelikli destek ve ekstra güvenlik sunan Kurumsal paket için özel fiyatlandırmaya geçer.

Trello ve Asana sağlam proje yönetimi araçlarıdır, ancak en iyi proje yönetimi yazılımı makalemizde inceleyebileceğiniz birkaç harika seçenek vardır. Trello’nun yaklaşımı sizin için çok sınırlıysa, Wrike incelememizi veya monday.com incelememizi okuyun. Düzenli olmayan arayüzleri ve standart proje yönetimi özellikleri, işi kolay ve daha kolay hale getirir.

Zaman yönetimi

Kötü alışkanlıklar oluşturmak kolaydır ve kökleştikten sonra kırılması zordur. Biraz dışarıdan yardım bazen tekrar yolunuza devam edebilir ve daha iyi zaman geçirebilirsiniz. Zaman yönetimi uygulamaları zamanınızı düzenlemenize ve en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olur.

Zaman tüneli

Timewarp, sizi rahatsız eden web sitelerini (sosyal medya veya çevrimiçi haber web siteleri gibi) her ziyaret ettiğinizde sizi otomatik olarak üretken bir web sitesine ışınlar..

Dikkat dağıtan web sitelerini üretken sitelere yönlendirmek için isteklerinizi yönlendiren “solucan delikleri” kurarak ertelemeyi durdurmanızı hatırlatan basit ama etkili bir uygulamadır..

timewarp solucan deliği

En son selfie yüklemelerinizde aile fotoğraflarına veya yorumlarına bakarak Instagram’a takılırsanız, Timewarp dikkatiniz dağılmadan önce nerede olduğunuzu hatırlatacak ve takviminiz veya çevrimiçi yapılacaklar listesi gibi daha üretken bir web sitesine dönecektir..

Verimsiz web siteleri için bir solucan deliği oluşturabilirsiniz, bu nedenle bir web sitesine bir bağlantı girdiğinizde üretken bir web sitesine yönlendirilirsiniz. Bu şekilde zaman kaybetmezsiniz.

Google Chrome uzantısı, her gün her web sitesinde geçirdiğiniz zamanı görüntüleyebilir ve daha fazla çalışmaya ve daha az ertelemenize yardımcı olmak için size motivasyonel alıntılar göstermesine izin verebilirsiniz..

Timewarp’ı yükledikten sonra, hangi web sitelerini zaman kaybettiğinizi ve bunun yerine zamanınızla ne yapabileceğinizi düşünün. Ardından, bu tür bağlantıların nereye yönlendirileceği konusunda uygun kurallar ayarlayın.

Timewarp zaman kazandırır

Araç ücretsiz olmasına rağmen, sınırlı özellikler gibi birkaç dezavantajı vardır. Ayrıca, belirli web sitesi alanlarını belirli süreler boyunca engelleyecek bir zamanlayıcı yoktur. Ayrıca, web sayfası URL’lerini girmenize izin vermez ve yalnızca Chrome web tarayıcısıyla çalışır.

Verimlilik Baykuş

Verimlilik Baykuşu, Timewarp gibi çalışan bir uzantıdır, ancak sizi üretken web sitelerine yönlendiremez. Bunun yerine, kara listenize eklediğiniz web sitelerine erişimi engeller ve çalışma saatlerinizde bunlara bakmanızı engeller..

Verimlilik Baykuş

Baykuş, gittiğiniz her sayfayı takip eder, böylece görevlerinizi geri bırakma eğiliminiz kalmaz. “Yaramaz” listesine bir web sitesine her girdiğinizde, baykuş sayfa boyunca dolaşır ve sizi zaman alıcılardan kurtarmak için sekmelerinizi kapatır.

Bu şekilde işle ilgili sitelere izin verebilir ve bilinen zaman kaybına neden olan siteleri engelleyebilirsiniz. Rekreasyon saatlerini bir kenara bırakmak istiyorsanız, onları planlayabilirsiniz ve baykuş bu süre zarfında sizi rahatsız etmez..

Yargısal baykuşun gazabı, yapmanız gerekenlere odaklanmanıza yardımcı olacak ve zaman içinde web sitelerini rahatsız etmekten kaçınmaya başlayacaksınız.

Bahsedilmeye değer diğer önemli zaman yönetimi araçları, Chrome uzantıları olan StayFocusd ve Toggl’dir. StayFocusd kişisel kullanım için idealdir, Toggl ise takımlar için iyi bir seçenektir. Toggl’ün tüm özelliklerine ihtiyacınız olmayabilir, ancak zaman çizelgesi hedeflerinize ne kadar iyi ulaştığınızı gösterir..

Not alma

İlham ve fikirler her yere vurabilir, bu yüzden her şeyi birbirine bağlamak için bir not alma uygulamasına ihtiyacınız vardır. Uzun bir deneme, hızlı bir hatırlatma veya yapılacaklar listesi olsun, not alma uygulamaları projelerinize yardımcı olabilecek her şeyi eklemeniz için bir çalışma alanı sağlar.

Evernote

Evernote, not oluşturmanızı ve not defterlerinde düzenlemenizi kolaylaştıran kullanışlı bir not alma uygulamasıdır.

Evernote

Özellikleri arasında bir kelime işlemcideki metin biçimlendirme araçlarının çoğu ve ortak yazı tipleri ile medya ekleme, dosya ekleme ve hatta sesli not kaydetme özellikleri bulunur. Ayrıca notlarınızı etiketleyebilir ve daha sonra kullanmak üzere sıralamak için özel etiketler kullanabilirsiniz. Notlar, tıpkı kişisel bir web sitesinde olduğu gibi çapraz bağlantılarla da bağlanabilir.

Evernote şifrelemeyi yönetir, ancak dizüstü bilgisayarlarınızı yalnızca sizin bildiğiniz bir şifre ile özel olarak şifrelemenize izin veren üçüncü taraf bir eklenti olan Saferoom tarafından desteklenir. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi detaylı Evernote incelememizde okuyabilirsiniz..

Harika bir masaüstü uygulamasına sahip olsa da, Evernote tablet ve phablet kullanıcıları için daha kullanışlıdır. Çoğu kullanıcı ücretsiz sürümünü tercih eder, ancak iki ücretli planından birine yükseltebilirsiniz. Evernote Premium, 7,99 $ karşılığında ayda 10GB sunar ve Evernote Business’ın kullanıcı başına aylık 14,99 $ maliyeti vardır ve kullanıcı başına 200GB artı 2GB sağlar.

Bir not

Microsoft OneNote, Evernote’un kullanışlı özelliklerinden bazılarına sahip değildir, ancak yine de piyasadaki en iyi not alma uygulamaları arasında yer almaktadır. Nedenini öğrenmek için OneNote incelememizi okuyun.

OneNote, not defterinde gerçek bir kağıt sayfasını taklit ettiği için esnek ve doğru notlar oluşturmanıza olanak tanır. Bir not yazmak istediğiniz yere metin yazmak ve yerleştirmek yerine dinlemeyi tercih eden bir öğrenciyseniz, kelime ve diyagramları yeniden oluşturabilir, video notları kaydedebilir, sınıf dersleri alabilirsiniz.

Sayfaları OneNote’a kaydetmenize ve araştırma sayfalarını neden kırptığınızı hatırlatmak için aramalar veya ek açıklamalar eklemenize izin veren bir web kesme makinesi tarayıcı uzantısı olarak kullanılabilir. Ayrıca öğrencilere ve öğretmenlere geçerli bir okul e-posta adresiyle ücretsiz bir Office 365 aboneliği ve 1 TB bulut depolama alanı sunar.

Planlarında sınırsız depolama alanı sunan Evernote’un aksine, OneNote ücretsiz sürümü ile yalnızca 5 GB depolama alanı sunar, böylece medya dosyalarınız ve belgeleriniz bu alanı paylaşır. Bununla birlikte, ayda sadece 6,99 $ karşılığında 1 TB almak ve Office 365’i ücretsiz almak için midilli yapabilirsiniz. Sunulan en iyi bulut depolama özelliklerine daha kapsamlı bir görünüm için OneDrive incelememizi okuyun.

Not almak için kullanabileceğiniz diğer araçlar arasında Evernote veya OneNote kadar güçlü olmayan Google Keep bulunur. Not defterleri, metin biçimlendirme özellikleri, bir masaüstü istemcisi veya dosya ekleri ekleme yeteneği gibi kullanışlı araçlara sahip değildir.

Bununla birlikte, hatırlatıcıları, sesli notları tutmak ve beklenmedik ilham flaşlarını anında kaydetmek için mükemmeldir. Daha fazla seçenek için en iyi not alma uygulamaları hakkındaki incelememizi okuyun.

Yapılacaklar listesi

Birçok kişi yapılacaklar listelerini çizmek için kalem ve kağıt kullanır, ancak izleme görevlerinde yardımcı olabilecek birkaç yapılacaklar listesi uygulaması vardır. En iyi yapılacaklar listesi uygulamalarını seçtik, bu yüzden iş için doğru olanı bulmakta zorlanmanıza gerek yok.

Todoist

Todoist, gücü basitlikle dengeleyen bulut tabanlı, platformlar arası yapılacaklar listesi uygulamasıdır.

Basit günlük görevleri yönetmek için kişisel kullanım için veya bir ekibin devam eden çalışmaları için çalışır. Kişisel veya işinizi yönetmenizi sağlayan renk kodlu alanları seviyoruz.

Todoist

Kullanması en basit veya en güçlü uygulama olmasa da, en güçlü satış noktası olan ve muhtemelen neden 10 milyondan fazla kullanıcıya sahip olduğu herhangi bir platformda çalıştırabilirsiniz..

“Gelen kutunuza” hızlı bir şekilde görev ekleyebilir ve ilgili projelere taşıyabilir, teslim tarihlerini ayarlayabilir ve her görev tamamlandığında uyarı alabilirsiniz. Tüm bu özellikler ücretsiz olarak kullanılabilir, ancak özel filtreler ve etiketler veya ekler eklemek istiyorsanız, ücretli planına abone olmanız gerekir.

Todoist Premium’un maliyeti aylık 3 ABD dolarıdır ve etiketler, hatırlatıcılar, filtreler, dosya yükleme ve görevler hakkında yorum yapma yetenekleri, otomatik yedeklemeler, takvim senkronizasyonu, verimlilik eğilimi raporları ve daha fazlasını sunar. Todoist Business’ın aylık maliyeti 6 ABD dolarıdır, ancak 30 günlük ücretsiz deneme sürümü ile birlikte gelir ve Premium’un özelliklerine ekip gelen kutusu, yönetici ve üye rolleri ekler.

Any.do

Yapılacaklar uygulamalarını kullanmayı unutursanız, Any.do bu konuda yardımcı olacaktır.

Görev eklemeyi kolay ve hızlı hale getirir ve teslim tarihleriyle bunları listeler halinde düzenler. “Günümü planla” özelliği, her işi ne zaman bitireceğinizi planlamanıza zorlar, böylece işleri bitirmeyi unutmayın. Çevrimdışı veya çevrimiçi olsanız da görevler, toplantı gündemleri, hatırlatıcılar ve hatta notlar yazabilirsiniz.

any.do

Any.do, Google ve Outlook takvimleriyle entegre olur, böylece görevlerinizi ve randevularınızı tek bir yerde görüntüleyebilir ve herhangi bir mobil cihazdan veya web’den listenize hızlı bir şekilde erişebilirsiniz.

Tarayıcı uzantısı günlük giriş ve çıkışınızı artırmanıza yardımcı olacaktır. Renk kodlaması, yinelenen görevler ve konuma dayalı hatırlatıcılar gibi daha fazla özellik elde etmek için ücretsiz olarak kullanabilir veya premium sürüm için aylık 2,99 ABD doları ödeyebilirsiniz..

Todoist ve Any.do, kullanabileceğiniz tek yapılacaklar listesi aracı değildir. Kullanıcı dostu ve platformlar arası Wunderlist gibi yapabilecekleri liste uygulamaları için sonsuz bir liste var. Ücretsiz sürümü, tüm özelliklere erişmenizi sağlar. Ayrıca, bir ekiple çalışıyorsanız, organize olmanıza ve başkalarıyla işbirliği yapmanıza yardımcı olur.

Son düşünceler

Verimlilik, eldeki görevlere odaklanmanızı ve kişisel yaşamınızda ya da ekibinizde fark yaratmanızı sağlayan çok çeşitli uygulamalara sahip geniş bir alandır. Verimlilik uygulamaları listemiz, başlamak için kullanabileceğiniz özel araçlara odaklanır, ancak diğer birçok yazılım yukarıdaki görevleri yerine getirebilir.

Hızlı bir şekilde kaydolduğunuz her web sitesine başvurabilmeniz için şifrelerinizi şifreleyen ve depolayan şifre yöneticileri, zamandan tasarruf etmek ve verimliliği artırmak için harika uygulamalardır. İhtiyacınız varsa, en iyi şifre yöneticileri listemize göz atın.

Bu alanda gerçekten kötü bir araç yok ve Trello, Todoist ve Evernote gibi, çoğu Android ve iOS’ta iyi çalışan mobil uygulamalar sunuyor. Geliştirmek istediğiniz alanlara bağlı olarak hangi uygulamayla devam ederseniz edin, size uygun bir şey bulacaksınız. Ayrıca, buradaki tüm araçlar ücretsiz bir sürümle veya ücretsiz deneme sürümüyle gelir, böylece bunlardan herhangi birine kolayca kaydolabilir ve test edebilirsiniz..

Aşağıdaki bölüme bize bir yorum bırakın ve seçimlerimizden birini denediğinizi veya hangi uygulamaların sizi en verimli şekilde sakladığını bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map