LifeLock İncelemesi – Güncellendi 2020

LifeLock İncelemesi

LifeLock, muhtemelen en iyi bilinen kimlik hırsızlığı koruma hizmetleridir ve bunun iyi bir nedeni vardır. Tam LifeLock incelememizde okuyabileceğiniz gibi, fiyatlandırma şeması sizi duraklatabilir, ancak kimliğinizin çalınması durumunda verilerinizi güvende tutmak için harika bir iş çıkarır..


LifeLock-slider1

LifeLock-slider2

LifeLock-slider3

LifeLock-slider4

LifeLock-slider5

Önceki

Sonraki

LifeLock, en tanınmış kimlik hırsızlığı koruma hizmetlerinden biridir, öyle ki antivirüs devi Norton’u geliştiren ve dağıtan Symantec, 2016 yılında 2,3 milyar dolarlık bir hisse satın aldı.. 

Symantec CEO’su Greg Clark, devralımın Norton’un “PC pazar payında düşüşler” olarak nitelendirdiği düşen satışlara yanıt olduğunu iddia etti.

Norton Security incelememize dayanarak, azalan satışların cansız bir ürüne yanıt verdiğini söyleyebiliriz (Norton en iyi antivirüs yazılımı listemizde başarısız oldu). Ne olursa olsun, Symantec, Norton’un satışlarını desteklemek için satın aldı ve bu da işe yaramış gibi görünüyor. Çoğu LifeLock planı artık Norton 360 ile birlikte geliyor. 

Bu LifeLock incelemesinde, tüketicilere kaydolmanın ne kadar kolay olduğunu, onlara ne kadara mal olacağını ve hangi özelliklerin dahil olduğunu içeren bu tanıdık kimlik hırsızlığı koruma hizmetine bakacağız. Sonunda kararımızı vereceğiz, bu da LifeLock’un en iyi kimlik hırsızlığı koruma kılavuzumuzda bir yer kazanıp kazanmayacağını belirleyecek. 

Özellikleri

LifeLock, aşağıdaki “fiyatlandırma” bölümünde daha ayrıntılı olarak ele alacağımız üst düzey planları için birçok özelliğini saklıyor. En üst düzey “nihai artı” planı özelliklerle doludur, ancak bu daha ucuz planların seçeneklerden daha az gibi hissettirmesini sağlar. 

Örneğin, LifeLock’un en ucuz planı olan “standart”, 25.000 dolarlık çalıntı fon geri ödemesi, kimlik uyarıları, sosyal güvenlik uyarıları ve tek büro kredi izleme ile birlikte gelir. 

Ayda 9,99 dolarlık kötü bir paket olmamasına rağmen, 1 milyon dolarlık kapsama alanı, üç büro izleme, sınırsız cihaza kadar Norton 360, banka uyarıları ve daha fazlasını sunan “nihai artı” planıyla karşılaştırıldığında acınacak bir durum. Daha da kötüsü, “standart” planın diğer daha ucuz kimlik hırsızlığı hizmetlerine kıyasla acınası olmasıdır.

Örneğin, şifre yöneticisi incelemelerimizde en üst düzey şifre yöneticisi Dashlane, az miktarda kimlik hırsızlığı koruması ile birlikte gelir. Dashlane incelememizde görebileceğiniz gibi, bir “premium” abonelik, LifeLock’un işlerin alt kısmında sunmadığı karanlık web izlemeyi içerir. 

Bu arada, Dashland’ın LifeLock’un “standart” planıyla aynı maliyete sahip birinci sınıf “premium artı” planı, gerçek zamanlı kredi izlemeyi ve 1 milyon dolarlık kimlik hırsızlığı sigortasını da içerir. LifeLock ayrıca bu özellikleri sunar, ancak çok daha yüksek bir fiyata.

LifeLock’u almak için daha fazla para harcamaya hazırız, orada herhangi bir sorunumuz yok. Bununla birlikte, Dashlane’nin aylık 10 ABD doları için daha fazla özellik sunabilmesi ve dahil edilen bir şifre yöneticisiyle yapabileceği bir sorun var. 

Daha doğrudan bir karşılaştırma için, ID Watchdog, LifeLock’un “nihai artı” planından 10 $ daha az bir ücret karşılığında üç büro kredi izleme ve karanlık web izleme sunar (ID Watchdog incelememizi okuyun).

LifeLock ve Norton 360

Kimlik hırsızlığı koruma özellikleri LifeLock’un çekilişi değildir. Norton öyle. “Seç” ve sonraki planlar, paketinizle birlikte ücretsiz olarak Norton 360 sürümünü içerir ve beş ila sınırsız cihaz arasında koruma sağlar. 

Norton 360, Bitdefender Antivirus incelememizde görebileceğiniz gibi şirketin hepsi bir arada güvenlik paketi olan Bitdefender’ın Total Security ürününe benziyor.

Norton 360, 100 GB bulut yedekleme, şifre yöneticisi, ebeveyn kontrolü ve VPN (Norton Secure VPN incelememizi okuyun) gibi özellikler içerir. Alakart alışveriş yaparken tüm bu özellikler için daha iyi seçenekler olmasına rağmen – en iyi çevrimiçi yedeklememizi, en iyi şifre yöneticimizi ve öneriler için en iyi VPN kılavuzumuzu okuyun – Norton bunları tek bir çatı altında toplar. 

Özelliklerin çoğu, Norton’u içermez ve Norton’u içermeyen en ucuz planı geçersiz kılar. Ürün, PC, macOS, Linux, Android veya iOS olsun, beş cihaza kadar koruma ile tanıtılıyor ve sınırsız cihazla bitiyor. Bunu göz önünde bulundurarak, özellikler sağlam, ancak onlar için yüksek bir fiyat ödeyeceksiniz.

LifeLock Özelliklerine Genel Bakış

Fiyatlandırma

LifeLock’un fiyatlandırması olması gerekenden daha kafa karıştırıcı ve bunun nedeni “standart” plan. Belirtildiği gibi, Norton LifeLock’a sahiptir ve ilk paketler hariç tüm paketler planınızda Norton 360’ın bazı sürümlerini içerir. Aralık kafa karıştırıcıdır, çünkü aynı başlangıç ​​fiyatı olmasına rağmen, “standart” ve “seçme” özellikler açısından aynı değildir.

“Seç” Norton 360 ile birlikte gelirken “standart” gelmez. Her iki plan da aynı oranda ilan edilmesine rağmen, fiyatın altında küçük bir şekilde yazılması “ilk yıl için” dir. Her plan ilk yıldan sonra fiyatta atlar ve bu da ilk iki plan arasındaki tutarsızlığı açıklar. “Standart” ayda 11,99 ABD doları, “seç” ise 14,99 ABD doları. 

Ürün gamında “avantaj” ayda 24,99 ABD doları, “nihai artı” ise 34,99 ABD dolarına yükseliyor. Neyse ki, yıllık aboneliğe zorlanmıyorsunuz. Giriş oranı ilk yılınız için geçerli olsa da, aylık olarak faturalandırılırsınız ve istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. 

Esnekliği takdir etsek de fiyat çok yüksek. Tamamen çalıntı fonların kapsamına bakıldığında, LifeLock rekabetin çok gerisinde. Aynı koruma için 17.95 $ IdentityForce ücretlerine kıyasla çok pahalı olan “nihai artı” paketini 1.000.000 dolarlık kapsam için yayınlamanız gerekecek (IdentityForce incelememizi okuyun).

Ayrıca, birçok antivirüsün katıldığı bir şey olan yarım koruma satın alma fikri burada mevcuttur (bunun bir başka örneği için Avast Pro incelememizi okuyun). Özelliklerin birçoğunun daha yüksek planlar için ayrılması gariptir. Sonuçta, kimlik hırsızlığı koruması satın alıyorsanız, tam koruma istiyorsunuz.

Ürün yelpazesine eşlik eden fiyatlandırma psikolojisi açıktır; Norton, alt katman planlarını bir referans noktası olarak kullanırken doğrudan “nihai artıya” atlamanızı istiyor. Çoğunlukla aynı düzeyde koruma sağlayan üç plan sunan IdentityGuard ile aynı değildir (IdentityGuard incelememizi okuyun).

Bununla birlikte, LifeLock, planınızı istediğiniz zaman iptal etmenize izin vermesi ve sağlam bir tanıtım oranı sunması bakımından cömerttir. Ayrıca, 60 günlük para iade garantisi ile desteklenirsiniz, böylece bir kuruş kaybetmeden iki aya kadar korunabilirsiniz.

Kullanım kolaylığı

LifeLock ve Norton 360 birlikte paketlenmiş bir ürün olarak satıldığından, bir abonelik satın almanın iki yolu vardır: Norton web sitesi veya LifeLock web sitesi aracılığıyla. Her iki işlemden de geçtik ve LifeLock rotası biraz daha kolay. Her ikisi de bir ödeme portalını paylaşıyor, bu nedenle planınızı seçtikten sonra süreç aynı. 

LifeLock sitesi çok basit. “Kimlik hırsızlığı nedir” ve “LifeLock nasıl çalışır” dahil olmak üzere yalnızca birkaç sayfası vardır. Sitede nerede olursanız olun, fiyatlandırma sayfasına taşınmak için “üyeliği başlat” düğmesini tıklayabilirsiniz. 

LifeLock-review-fiyatlandırma sayfalık

Aranızdaki zekice yukarıdaki resimde “standart” planın eksik olduğunu fark edebilirsiniz. LifeLock, fiyatlandırma sayfasında Norton dışında hizmetlerini sunar, ancak bu ayrı plan seçim sayfasında görüntülemez.

Altta sadece kimlik hırsızlığı koruması istiyorsanız küçük bir düğme bulunur. Özelliklerin çoğunun Norton 360’tan geldiğini gören pek çok kişinin “standart” bir plan isteyeceğini düşünmüyoruz, ancak dikkat edilmesi gereken bir şey.

LifeLock Satın Alma

Planınızı seçtikten sonra, aboneliğinizin aylık ücretini ve ona eşlik eden özellikleri gösteren bir ödeme sayfasına gidersiniz. Bu sayfa son ödeme noktası gibi görünse de, öyle değil. “Ödeme” düğmesini tıkladığınızda Norton’un web sitesinde bir hesap oluşturma sayfasına yönlendirilirsiniz. 

LifeLock-review-çıkış

Daha sonra adresiniz, sosyal güvenlik numaranız ve telefon numaranız da dahil olmak üzere tüm kişisel bilgilerinizi girme sürecinden geçmeniz gerekecektir. LifeLock daha sonra sizden sahip olduğunuz e-posta adreslerini, yaşadığınız şehirleri vb. Açıklamanızı isteyecektir..

LifeLock-review-kurulum

Son olarak, aylık veya yıllık faturalandırma yapmanızı sağlayan ödeme sayfasına ulaşırsınız. Yıllık bir plan yapmak, iki aylık ücretsiz hizmet sağlayacaktır. Hangi süre ile devam ederseniz edin, 60 günlük para iade garantisine hak kazanırsınız. 

Sipariş onayı sayfasında, Norton 360’ı indirebilirsiniz, ancak aksi takdirde, işlem bu kadar. Bu son sayfadan, aslında hesabınızda oturum açamazsınız. Oraya giriş yapmak için LifeLock sitesine geri dönmeniz gerekecek. 

LifeLock Giriş ve Hesap Yönetimi

İlginçtir, Norton ve LifeLock bir giriş sayfasını paylaşır, ancak aboneliğinizi nereden satın alırsanız alın, “Norton ile oturum aç” seçeneğini kullanmanız gerekir. LifeLock girişinin satın alma işleminden önce kaydolan müşteriler için olduğunu varsayıyoruz. 

LifeLock-review-giriş

Bildirimler, kredi puanı izleme ve işlemler hakkında oturum açtığınızda kısa bir giriş yapılır. Ancak, kurulum sırasında tamamlanmayan karanlık web izleme için kredi kartları ve banka hesapları ayarlama da dahil olmak üzere bu tanıtımda bazı önemli bilgiler eksik.. 

Kimlik sağlığınızı izleyebileceğiniz kontrol paneli, reklamlarla aşırı yüklenir. Kimlik hırsızlığı korumasında pek bir şey yok – siz ayarladınız ve unutun – böylece gösterge tablosuyla fazla zaman geçirmeyeceksiniz. Ancak, en pahalı plandan daha az bir şey satın alırsanız, sizi yeni sürüme geçirmenizi teşvik eden birkaç reklam olacaktır.

LifeLock-review-pano

Gösterge tablosunun ilk sayfasında, en önemli bölüm altına gömülür. Kredi kartları, banka hesapları, ehliyetiniz, sigorta bilgileriniz ve e-posta adresleriniz dahil olmak üzere tüm bilgilerinizi eklemek için küçük bir alan vardır. Can sıkıcı bir şekilde, kurulum sırasında veya giriş sırasında bunların hiçbiri ele alınmıyor. 

Tüm kişisel bilgilerinizi korumak, kimlik hırsızlığı koruma hizmetlerinin en önemli noktası olarak görülmesi, LifeLock’un süreç boyunca size yol göstermesi mantıklı olacaktır. Yine de öyle değil. Aslında, tüm bu bilgilerin ekleneceği alan, yükseltilecek reklamlar altında gömülü ve kaçırmayı kolaylaştırıyor. 

Neyse ki, bu bölümü bulduktan sonra bilgilerinizi eklemek basittir. LifeLock, sizi gösterge tablosundaki farklı bir alana yönlendirmek yerine, ilgilendiğiniz alana bilgi girebileceğiniz bir pop-up gösterir.. 

LifeLock-review-eklenti bilgileri

Aksi takdirde, kontrol panelinde gösterilen her şey için uyarılar, kredi puanınız ve işlemleriniz gibi sekmeler bulunur. “Seç” gibi bir plan kullanıyorsanız, sekmelerin çoğu eski olur, ancak LifeLock bunları yine de gösterir. Yine de, kayıt işlemi tamamen raylarda olmasa bile noktaya geldi.

Koruma

LifeLock, tüm temel koruma özelliklerini içerir, ancak yukarıdaki “özellikler” bölümünde belirtildiği gibi, üst düzey plan için ayrılmıştır. “Ultimate plus”, üç büro kredi izleme, banka ve kredi kartı etkinlik uyarıları, adınıza işlenen suçlara ilişkin uyarılar, üç yıllık kredi raporu, yatırım hesabı etkinlik uyarıları ve sosyal güvenlik uyarılarını içerir.

Bu özellikler, ADT Kimlik Hırsızlığı Koruması (ADT Kimlik Hırsızlığı Koruması incelememizi okuyun) dahil olmak üzere, önde gelen kimlik hırsızlığı koruma hizmetleriyle baş başa olabilir. Bununla birlikte, ADT ve ID Watchdog gibi diğerleri, her planda aynı özellikleri içerir. 

LifeLock’un özü, siber suç kılavuzumuzda görebileceğiniz gibi çalınacak en olası bilgi parçası olan sosyal güvenlik korumasıdır. Ancak kimlik hırsızlığı çok yönlü bir suçtur. Bir suçlunun kimliğinizi düzgün bir şekilde çalması için çok fazla bilgiye ihtiyacı vardır ve LifeLock düşük seviye planlarında sizi tam olarak korumaz. 

Norton ile birleşme nedeniyle, abonelik paranızın büyük bir kısmı antivirüs tarafına gider ve kimlik hırsızlığı koruması sonradan düşünülür. Bu, ucuz planların sınırlı özelliklerinde ve “nihai artı” hariç tüm planlarda 1.000.000 dolarlık kapsamın bulunmadığını gösterir. 

Bununla birlikte, Norton ve LifeLock paketi sizi ilk etapta kimliğinizi çalmaya karşı koruyabilir. Norton sizi kötü amaçlı web siteleri konusunda bilgilendirir ve yerel uygulamaların makinenize zarar vermemesini veya verilerinizi çalmamasını sağlar;.

Destek

Norton’un LifeLock’a sahip olduğu düşünüldüğünde, sağlam bir destek sisteminin mevcut olması şaşırtıcı değildir. Norton’a virüsten koruma yazılımı incelememizde yüzde 72 verdik, ancak güçlü olmasına rağmen destek bölümünün bölgelerde ayrıldığına ve iletişim seçeneklerinin genellikle uzun bekleme süreleriyle geldiğine karar verdik..

Ek LifeLock Destek Seçenekleri

Diğer destek yolları, yararlı olmasına rağmen tarihli olan forumu içerir. Norton forumu ve duyuru blogunu tek bir sayfaya atar ve Norton ürünlerinin her biri için ayrı forum yoktur. Özellikle forumda LifeLock için alan yok. Bununla birlikte, Norton 360 için hala yararlı bir nokta. 

LifeLock-review-forumu

Doğrudan iletişim için Norton’un çoğu büyük ülke için yerel numaralarla 7/24 telefon desteği vardır. Twitter ve Facebook üzerinden de soru sorabilirsiniz. Twitter hesabına baktık ve birisinin soruları cevaplamakla meşgul olduğu açık. Yazarken, Japonca bir cevap bile bulduk.

Hesap gösterge tablonuzdan, sağ üst köşedeki “destek” i tıklayarak destek merkezine erişebilirsiniz. Sizi iletişim seçeneklerine ve foruma yönlendirmek için bir ekran olarak ikiye katlanan bilgi tabanına gönderileceksiniz. 

LifeLock-review-bilgi bankası

Sahip olduğunuz ürüne dayanarak bilgi tabanı bölümüne getirilmediğinizi, bunun yerine tüm Norton ürünleri için geçerli olan destek ekranını getirdiğinizi belirtmek gerekir. Bu hem iyi hem de kötü. İyi yanı, forum ve iletişim seçeneklerini ana ekrandan bulabilmenizdir. Kötü yanı, abone olduğunuz hizmeti uzun bir listede bulmak zorunda olmanızdır. 

Ürününüzü bulduğunuzda – bizim durumumuzda, “LifeLock Select özellikli Norton 360” – ürününüzle ilgili tüm makaleleri gösteren daha küçük bir bilgi bankası ekranına yönlendirilirsiniz.. 

Forum ve iletişim seçeneklerini gösteren altbilgi hala mevcut. Bununla birlikte, LifeLock’un sizi doğrudan hesap kontrol panelinizden ürününüzün bilgi bankası sayfasına göndermesi mantıklı olacaktır.. 

LifeLock-review-ürün-bilgi bankası

Makaleler karışık bir çanta. Bazıları, karanlık web izleme parçası gibi son derece ayrıntılıdır. “Cüzdanım çalındı” makalesi gibi diğerleri Norton’u aramayı söylüyor. Bu doğal olarak kötü bir şey değil – bir kriz durumunda ne yapacağınızı bilmek, kayıp bir cüzdanınız olduğunda olduğu gibi, önemlidir – ancak bilgi tabanına göz atmayı hantal hale getirebilir.

Karar

LifeLock, kimlik hırsızlığı koruma pazarının geri kalanını daha yüksek bir fiyatla sunar. Bununla birlikte, tüm rakiplerine göre bir avantajı var. Norton bizim favori antivirüsümüz olmasa da, hala yetkin bir araçtır ve çoğu LifeLock planına ücretsiz olarak dahil edilmesi ekstra fiyatı haklı çıkarır. 

Bu hizmetleri alakart satın almak daha pahalıdır ve bu açıdan LifeLock o kadar da kötü değildir. Her ay “nihai artı” ya düşecek 34,99 $ ‘ınız varsa, LifeLock hizmeti sizin için değerli kılar. Ancak, zaten bir virüsten koruma yazılımınız varsa veya daha ucuz bir alternatif istiyorsanız, diğer kimlik hırsızlığı koruma incelemelerimize danışmanız daha iyi olur. 

LifeLock hakkında ne düşünüyorsun? İki aylık denemeden faydalanacak mısınız? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Her zaman olduğu gibi, okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map