En İyi Business Cloud Depolama ve Yedekleme Hizmetleri 2020

En İyi Online Bulut Yedekleme Business Services 2020 yılında incelendi

Çevrimiçi depolama özel kullanım için giderek daha popüler hale geldiğinden, bu hizmetlerin bir iş ortamında sona erdiğini görmek şaşırtıcı değildir. Ancak, kişisel hesapların kullanılması, kurumsal müşterilerin bilgilerin tehlikeye girmesi riskini doğurabilir.


Kurumsal bulut dosya depolama ile, kurumsal istemciler dosyalarının güvenliğinin ihlal edilmesine veya saldırıya uğramasına karşı daha fazla koruma sağlar. Her sağlayıcı, biraz farklı özellikler ve seçenekler sunar, bu da tüm şirket için bir sağlayıcıya karar vermeyi zorlaştırabilir.

Riskler ve Avantajlar
© Shane Meehan

En İyi Küçük İşletme Bulut Depolama

Business bulut depolama, işletmelerin daha verimli çalışmasını sağlamak için tasarlanmıştır. Sağlayıcıların birçoğu, kurumsal müşteriyi içerecek şekilde gelişen kişisel saha dışı depolama ve yedekleme hizmetleri olarak yola çıkarken, Box gibi bazıları kurumsal müşteriler düşünülerek oluşturuldu.

İşletme bulut depolama alanı ile kişisel bulut depolama alanı arasındaki fark, çoğu kez genel hesaba kaç kullanıcının erişiminin yanı sıra özelliklerdir. Kişisel bir planla, yalnızca hesaba kaydolan kullanıcının dosya ve belgelerin depolanmasına erişimi olması gerekir. Bu dosyaları paylaşabilirler, ancak başka hiç kimsenin hesaplarına dosya depolaması gerekmiyor.


© 드림 포유

Öte yandan, bir iş planı, hesaba birden çok kullanıcının erişmesini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Birden fazla oturum açma kimlik bilgisi bulunduğundan, yöneticinin çeşitli çalışanların bilgilere erişmesi ve bilgileri kaydetmesi için sınırlamaları ve kısıtlamaları ayarlayabilmesi gerekir. Bu merkezi yönetici, hesapta kimin ne yapabileceğini belirleyebilir.

İşletme bulut depolama planları genellikle kişisel hesaplarda bulunmayan, dosya ve klasörler için sınırlama belirleme gibi özelliklere sahiptir. Ayrıca, genellikle bireysel bir hesapta eksik olabilecek ortak çalışma seçeneklerine sahiptir.

İşletmeler için Çevrimiçi Depolama Çözümleri: Avantajlar

Kurumsal bulut depolama, bir şirkete tüm değerli verilerini kaydetmek için bir yerden daha fazlasını sunabilecek birçok avantaja sahiptir. Çevrimiçi depolama konumları, dosyaları potansiyel bilgisayar korsanlarından koruyacak bir yer olmasının yanı sıra, çalışanlara daha önce hiç yararlanamayacakları yeni birlikte çalışma yolları da sağlar.

Artık bir projeyi tamamlamak için işçilerin aynı odada olması gerekmiyor. Bunun yerine, iş arkadaşları internet bağlantısı olduğu sürece dünyanın herhangi bir yerinde olabilirler. Çoğu iş bulut hizmetinde bulunan mesajlaşma ve ortak çalışma yazılımı sayesinde, çalışanların gözden geçirilmek üzere güncellenen eklerle sonsuz e-posta olmadan bir projeyle başa çıkmaları kolaydır. Bu ortak çalışma özelliklerinin çoğu, kullanıcıların dosyadaki değişikliklere karşı onları uyarmak için yorumlar içinde birbirlerini etiketlemelerine olanak tanır.

Ayrıca, işletme bulut depolama senkronizasyonu, kullanıcıların bir projede tek bir yerde çalışmalarına ve çalışma masalarında olmasalar bile çeşitli cihazlardan erişmelerine olanak tanır. Tüm hesaplar arasında eşitleme yaparak, diğer çalışanlar güncellenen dosya ve belgelere e-posta sıkıntısı olmadan anında erişebilecekler. Dosya otomatik olarak diğer cihazlardaki ana klasöre bağlanır.

Şirketler ayrıca çevrimiçi bulut depolamanın getirdiği maliyet tasarruflarından da yararlanabilir. Hizmetlerini kullanmak için aylık veya yıllık hizmet ücreti alınmakla birlikte, satın alınacak bakım veya ekipman yoktur. BT departmanları zaman kaybetmek zorunda değildir, bu da bir şirket için paradır, ekipmanı korur; bunun yerine şirketi ileriye taşıyabilen projeler üzerinde çalışabilirler.

Diğer faydaları:

 • Şirket dışındaki çalışanlar ve müşterilerle paylaşım
 • Kullanıcının özel ihtiyaçlarına göre dosyalara veya klasörlere erişimi kısıtlama yeteneği
 • Paylaşılan öğeler için bir son kullanma tarihi belirleme yeteneği
 • Askeri düzeyde güvenlik

Şirketler ayrıca daha çok “kendi cihazını getir” ortamına doğru ilerliyor. Çalışanlar, kendileri satın alarak ve onlar için en iyi şekilde çalışacaklarını bildiklerini elde ederek en son teknolojiyi takip edebilirler. Bulut daha sonra işletmelerin bu cihazlara erişim vermesine izin verir. Şirket, her yıl veya iki yılda bir teknoloji güncelleme maliyetinden tasarruf ediyor ve çalışanların sadece işlerini yapmak için iki veya üç farklı cihaz türünü öğrenmek zorunda kalmıyor.

İş bulut depolama şirketlerini karşılaştırırken, sağlayıcının işletme için sahip olabileceği özellik ve faydaları not etmek önemlidir. Bazı seçenekler, grupların istedikleri büyüme modelinde ilerlemelerine yardımcı olabilirken, diğerleri sadece gereksiz harcamalar olacaktır. Tüm sağlayıcılar aynı seçenek setini sunmaz.

Bulut Depolama Sunucuları: Nerede bulunurlar??

Depolama konumu, bulut karşılaştırma alışverişi sırasında başka bir husustur. Tüm ülkeler gizlilik konusunda aynı kural ve düzenlemelere sahip değildir. Business cloud storage UK, ABD, Kanada ve hatta Çin’den farklı gereksinimlere sahip olacak. İşletmeler, veri merkezlerinin nerede bulunduğunu, bilgilerinin büyük olasılıkla nerede depolanacağını ve o ülkenin gizlilik düzenlemelerinin ne olduğunu bilmelidir..


© StormSignal

Örneğin, iş bulut depolama Avustralya’nın yasal olarak çalışması için uymaları gereken gizlilik yasalarının bir listesi vardır. Bu düzenlemeler, bu verilerin dış kaynaklardan gizli kalmasını sağlamak için müşteri bilgilerini depolamak için buluttan yararlanan şirketleri zorlar. Bu kurallar ayrıca, şirketlerin bu standartları karşılamasına yardımcı olmak için bulut sağlayıcılarının ne yapması gerektiğini ayrıntılarıyla açıklar..

Verilerin gerçekte depolandığı yeri bilmek, şirketleri kendi ülkelerinin düzenlemeleri dahilinde tutmaya yardımcı olabilir. ABD dışındaki kurumsal müşteriler gizlilik yasalarını kendi yönetmeliklerine uygun değil de bulabilirler. ABD müşterileri yabancı bir ülkede ekstra korumadan yararlanabilir; ancak orada saklanan bilgilerin dış hükümet tarafından yasa dışı sayılması durumunda yasal sorunlar olabilir.

Bulut Depolama Maliyeti

Konum bulutunun avantajları bir yana, iki sağlayıcıyı karşılaştırmak söz konusu olduğunda, sonuçta her zaman paradır. Yöneticiler için büyük soru şudur: işletme bulut depolama alanının maliyeti nedir? Aylık ücretler özel bir kullanıcınınki kadar düşük olmayacak olsa da, donanımı satın almak ve hepsini yerel olarak korumaktan genellikle daha düşük maliyetlidir..

İşletme bulut depolama maliyetleri, özelliklere ve kullanılacak toplam depolama alanı miktarına bağlı olarak değişir. Kullanıcı başına belirli bir fiyat sunan bazı sağlayıcılar vardır. Her çalışan aynı özelliklere ve belirli bir miktarda depolama alanına erişim elde eder. Ayrıca şirketlerin ihtiyaç duydukça genişleyecek esnek depolama alanı satın almalarına olanak tanıyan hizmetler de vardır. Bu hizmetin fiyatı her zaman toplam hesap boyutunun ne kadar büyüdüğüne veya küçüldüğüne bağlı olarak değişir.


© Ken Teegardin

En ucuz işletme bulut depolama alanı için bir karşılaştırma yapılmalıdır. Hizmetlerin fiyatları özelliklere ve hesap büyüklüğüne göre değişir. Ayrıca, hesaba kaç kullanıcının erişeceğine bağlı olarak da değişebilir. Tipik olarak, en uygun maliyetli hizmet rakiplerinden daha az özelliğe sahiptir, ancak sağlayıcılar rekabetçi kalmak için maliyetlerini rutin olarak değiştirir..

Business Cloud Hizmetleri

Bulut en büyük şirketlere en iyi şekilde yararlanabilirken, küçük işletmeler aynı özellik ve seçeneklerin çoğundan yararlanabilir. Küçük işletme bulut yedek depolama, KOBİ’lerin daha büyük işletmelerle rekabet etmeleri için popüler bir yol haline geliyor. Site dışı depolamayı kullanarak, bu şirketler yetişmek için gerekli sunucuları satın almak zorunda kalmadan BT ek yüklerini azaltabilirler. Ayrıca bulut bilişim özelliğine sahip bir sağlayıcı bularak büyük şirketlerin elindeki aynı bilgi işlem gücünden yararlanabilirler..

Büyük şirketler gibi, küçük işletmeler de her yerde aynı erişimi elde edebilir. Çalışanlar kullandıkları uygulamaların sanal kopyalarını oluşturabilir ve yanlarında taşıyabilirler. Gün boyunca uzun süre ofise gidemeyen mühendisler ve satış personeli için çok yararlı olabilir.

Küçük işletmeler de buluttan ayrı olamayacakları güvenlikten faydalanırlar. Bu şekilde dosyalarının ve belgelerinin bilgisayar korsanlarından korunmasını sağlayabilirler. Bu ek güvenlik, uyumluluklarını sürdürmelerine ve yalnızca bilgilerini değil, müşterilerinin bilgilerini de korumalarına yardımcı olabilir.

Daha fazla küçük işletme, genel maliyetlerini düşürmek için buluta yöneldiğinden, daha fazla sağlayıcı kendileri için uyarlanmış paketler sunmaktadır. Abonelik fiyatını düşürmeye yardımcı olmak için genellikle daha az toplam alan veya daha az koltuk kapsamı sunarlar. Ancak, genellikle, kurumsal müşterileri ilk etapta kendilerine çeken özelliklerden yoksundurlar..

Business Cloud Yedekleme

Kurumsal müşteriler genellikle bulutlarını öğelerini park edecekleri bir yerden daha fazlası için kullanırken, yalnızca yedekleme ve bulut belgesi depolaması için bunu isteyen birkaç kullanıcı vardır. Bu gruplar çok fazla çan ve ıslık istemiyorlar, sadece kendi yedekleme düzenlemelerine uymalarını sağlayacak bir site dışı alana ihtiyaç duyuyorlar..

Bulut depolama ve bulut yedekleme arasında bir fark vardır. Depolama alanı genellikle kullanıcıların dosyalarına erişmesine, bunları düzenlemesine ve paylaşmasına olanak tanır. Yedekleme gibi otomatikleştirilebilse de, genellikle kurumsal müşterilerin bu dosyalar üzerinde çalışmasını sorunsuz hale getirmeleri için özellikler vardır. Bu tür hizmetlerin en iyi örneği:

 • Amazon
 • Google
 • Dropbox

Bulut yedekleme hizmetleri, göründükleri gibidir. Bunlar bir sabit sürücüde veya sunucuda bulunan dosyaları yedeklemek içindir. Bu sağlayıcılardan bazıları, depolama ve bilgi işlem gibi her yerden erişime izin verirken, kullanıcıların bir proje üzerinde birlikte çalışmasına izin veren genellikle paylaşım veya düzenleme özellikleri yoktur. Bu dosyalar site dışı sunucuya yerleştirilir ve eski veya gereksiz olması nedeniyle bir sistemi geri yüklemek veya kullanıcı tarafından silinene kadar orada tutulur. Yedekleme hizmetlerine örnekler:

 • Carbonite Pro
 • Crashplan Pro
 • Mozy Pro

Genellikle, bir şirket yalnızca bir yedekleme hizmeti seçtiğinde, olağanüstü durum kurtarma planına uymaya yardımcı olmaktır.

Güvenlik

Buluta kaydederken bariz güvenlik endişeleri var. Muhtemelen çoğu şirketin bulut ve bilgi işlem ve depolama ihtiyaçları için kullanmak istememelerinin bir numaralı sebebidir. Bu, kolayca gözden kaçması gereken bir sorun değil, geçerli bir konudur.

Bazı sağlayıcılar olabildiğince güvenli değildir. İki veya daha fazla hizmeti karşılaştırırken, güvenlik seviyesi her şeyden önce incelenmelidir. Çoğu, veri merkezlerinde bulunan sunucuları korumak için askeri sınıf AES güvenliğini kullanacaktır. Ancak, tüm hizmetler aktarım sırasında yalnızca sabit disklerinde dururken bilgileri şifrelemez. Diğerleri dosyaların yüklenmeden önce güvenli olduğundan emin olur.


© Dennis Skley

Buna ek olarak, iş sağlayıcıları için en iyi bulut depolama sağlayıcılarından bazıları, hesabın yöneticisinin ana anahtarı tutmasına izin verecektir. Bu şifre, dosyaların okunabilir olmasını sağlamak için şifreleri çözmenin tek yoludur. Master olmadan, hesaba giren herkes yalnızca kodlanmış ve dolayısıyla okunamayan dosyaları bulur. Bu koda erişememekle, bulut sağlayıcı şirketindeki çalışanlar sunucularındaki dosyalara erişemez ve istemcileri için bir güvenlik katmanı ekler.

Tüm hesaplar bir miktar güvenlik sunarken, işletme ve profesyonel hesaplar kişisel planlardan daha yüksek seviyelere sahip olma eğilimindedir. Bu, kurumsal müşterilerin çalışanların kendi planlarını getirmeleri ve yönetici bilgisi veya onayı olmadan kullanmaları yerine bu hizmetleri kullanmasını sağlamak içindir..

İş bulut depolama 2020 seçenekleri her geçen gün artıyor. Bilgilerin güvenli olduğundan emin olmak için yöneticiler zaman ayırmalı ve tüm seçeneklerine bakmalıdır. Sadece özellikler ve maliyet gibi unsurlar göz önünde bulundurulmamalı, depolama merkezlerinin güvenliği ve yeri de dikkate alınmalıdır..

Buluttan yararlanarak işletmeler depolama kapasitelerini artırabilir ve çalışanların her zamankinden daha iyi çalışmasına izin verebilir. Hafifçe alınması gereken bir karar değildir. Şirketler, felaket olayı sırasında önemli dosyaları kaydetmenin yanı sıra, paylaşma ve işbirliği yapma ihtiyaçlarını karşılayacak olan en iyi hizmeti bulmak için zaman ayırmalıdır..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map