Hangisinin en iyi VPN sağlayıcısı olduğunu seçmek kolay değil. Birçok seçenek var – yukarıdaki VPN incelemeleri bunu kanıtlayacak – bu yüzden doğru seçimin çivileme hafifçe yapılmamalıdır. Sonuçta, VPN’ler çevrimiçi gizliliğin çekirdeğidir, bu nedenle bir sağlayıcı seçerken pazarlık kutusuna ulaşmak istemezsiniz.


VPN incelemelerimiz, çevrimiçi güvenlik makalelerimizin kalbidir. Siber suç veya en iyi virüsten koruma yazılımı hakkında konuşsak da, VPN’ler her zaman bir rol oynar. En iyi VPN kılavuzumuz ve VPN incelemelerimiz için bir astar olarak, test için metodolojimizi ve sık sorulan bazı VPN sorularını aşağıda bulabilirsiniz..

Dolayısıyla, çevrimiçi nasıl ücretsiz film izleyeceğinizi öğrenmek istiyorsanız veya torrent yasalsa, okumaya devam edin. VPN’ler, kalbinizin içeriğine akış yapmanıza, torrent göndermenize ve göz atmanıza olanak tanır. Kodi için en iyi VPN’i arıyorsanız, Kodi arşivimize de göz atmayı unutmayın..

Nasıl Değerlendiriyoruz

Birinin çalışması için kaç hareketli parçanın gerekli olduğu göz önüne alındığında VPN’lerin değerlendirilmesi kolay değildir. VPN’ler için de birçok kullanım durumu vardır, bu nedenle bir sağlayıcıyı belirli bir nişe güvercin deliği yapmaya çalışmak her zaman işe yaramaz. Bu nedenle, VPN incelemelerimize analitik bir yaklaşım uyguluyoruz ve her sağlayıcıyı dokuz kategoride değerlendiriyoruz.

Özellikleri

İncelemeye gittiğimizde bir VPN’i gerçekten “pop” yapan özelliklerdir. Sizi güvenli bir şekilde bağlayacağınız birçok sağlayıcı var – yukarıdaki VPN incelemeleri listesine bakın – bu nedenle özellikler genellikle hangi sağlayıcıyı seçmeniz gerektiğine dair önemli bir satış noktasıdır.

Her zaman aradığımız bir VPN killswitch gibi bazı standart özellikler vardır, ancak benzersiz teklifler de kabul edilir. Örneğin, Windscribe bir gizlilik bağlantısı denetleyicisi içerir (Windscribe incelememizi okuyun) ve VyprVPN tescilli bir VPN protokolü ile birlikte gelir (VyprVPN incelememizi okuyun).

Fiyatlandırma

Ücretsiz VPN hizmetleri için seçenekler çok azdır ve bu nedenle korunmak için biraz para harcamanız gerekir. Bununla birlikte, sadece bir şey harcamak zorunda kalacağınız için çok fazla harcama yapmanız gerektiği anlamına gelmez.

Bir sağlayıcı fiyatlandırmasını değerlendirirken, sağlayıcının sunduğu değere bakarız. Fiyat büyük bir faktör olsa da, genel kullanıcı deneyimini, ekstra özellikleri, eşzamanlı bağlantı sayısını ve geri ödeme süresini de dikkate alıyoruz.

Kullanıcı dostu

Bazı sağlayıcılar, VPN’lerin daha “teknisyen” bir kalabalığa hitap etmelerinin, kullanımının zor olması gerektiği anlamına gelmediğini anlıyor. Bazı sağlayıcılar bunu yapmaz. Kayıttan bağlantıya kadar, bu bölüm bir VPN’in ne kadar kolay kullanılacağını açıklar.

Bu bölümde de özellikler devreye giriyor. Arayüzde hangi özelliklerin kolayca mevcut olduğunu değerlendiriyoruz. Örneğin, bölünmüş tünel açma ve bağlantı noktası iletme yaygın olarak kullanılan özelliklerdir. Ancak, çok az VPN aslında bu gelişmiş yapılandırmaları kolayca kurmanın bir yolunu sunar.

hız

Hız, herhangi bir VPN’nin önemli bir özelliğidir. En hızlı VPN kılavuzumuzdaki birden çok sağlayıcıyı karşılaştırmak için bilimsel bir yaklaşım benimsemesine rağmen, VPN incelemelerimizin bu bölümü her sağlayıcıyı genişletiyor.  

Test için, speedtest.net kullanarak korumasız hızımızı ölçüyoruz ve ardından dünyadaki diğer beş konumu test etmeye devam ediyoruz. Her VPN için aynı konumları kullanmak imkansız olsa da, ABD, Avrupa ve Pasifik Asya’dan farklı sonuçların bir karışımını elde etmeye çalışıyoruz.

Güvenlik

Güvenliği değerlendirirken aradığımız ayrıntılar için VPN güvenlik kılavuzumuzu okuyabilirsiniz. Kısacası, değerlendirdiğimiz ana mekanizma VPN protokolü ve şifreleme seviyesidir. Kriptografi dünyasında deneyimsizseniz, yakalanmak için şifreleme açıklamamıza bakmanızı öneririz..

Bunun dışında, killswitch, çift sekmeli sunucular ve uygulama öldürme gibi ek güvenlik özelliklerine de bakıyoruz. Bu aynı zamanda, VPN’in sızıntı istekleri mi, IP adresiniz mi yoksa WebRTC bilgileriniz mi olduğunu görmek için ipleak.org kullanarak DNS sızıntı testleri yaptığımız bölümdür.  

Gizlilik

VPN gizliliğinin önemi anlaşılmaz olamaz. Bir VPN kullanırken, verilerinizi İSS’niz veya hükümet yerine başka bir şirketin ellerine emanet edersiniz. Bu nedenle, sağlam bir sicil kaydı ve gizlilik konusundaki açık duruş önemlidir. Bu bölüme giren bir miktar güven var.

Yine de sağlayıcıları körü körüne tavsiye etmiyoruz. Bu, not defterlerimizi çıkardığımız ve biraz gazetecilik yaptığımız bölümdür. VPN gizlilik politikasına bakmanın dışında zor bir kural yoktur, ancak VPN’nin, bilgi almadığını söylediğinde günlük kaydı yakalanıp yakalanmadığını bulmak için internette dolaşıyoruz.

Akış Performansı

VPN kullanmak istemenizin nedenlerinden biri, coğrafi engeli kaldırılmış içeriği yayınlamaktır. Bu bölümde, Netflix, Hulu, BBC iPlayer ve Amazon Prime Video ile birden fazla sunucuyu (genellikle 10 civarında) test ediyoruz. Dışarıda çok sayıda başka akış platformu olsa da, bu dördü VPN akış için çalışıyorsa sağlam bir temel oluşturur.

En iyi seçimlerimizi isterseniz akış kılavuzu için en iyi VPN’imizi okuyabilirsiniz. Çoğu durumda, bir sağlayıcı birkaç sağlayıcıyla çalışacak ve diğerleriyle başarısız olacaktır. Bu bölümün zamana dayalı olduğunu unutmayın. O zamanlar deneyimlerimize dayanarak yazıyoruz. Hangi zamanda kullandığınız sunucuya bağlı olarak daha iyi veya daha kötü şansınız olabilir.

Sunucu Konumları

Bu kategori, VPN güvenliği kadar önemli olmasa da önemlidir. Sunucu konumlarını değerlendirirken, yalnızca ham sunucu sayısına değil, aynı zamanda dünya çapında nasıl dağıldıklarına bakıyoruz.

Özellikle, Orta Doğu, Pasifik Asya ve Kuzey Afrika’ya bakıyoruz, çünkü bu alanlar genellikle VPN sağlayıcılarında yetersiz temsil edilmektedir. Örneğin NordVPN kolayca en fazla sayıda sunucuya sahiptir, ancak daha az sunucuya sahipken HideMyAss benzersiz bölgeleri daha iyi kapsamaktadır (HideMyAss incelememizi okuyun).

Müşteri servisi

VPN’ler, orada olduklarını bilmeden çalışmanıza rağmen, sorunlar nadir değildir. Böyle bir durumda sağlam bir destek ekibine ihtiyaç vardır. VPN incelemelerimizin son bölümünde, canlı sohbet, e-posta göndererek ve / veya yanıtların hızlılığını ve kalitesini ölçmek için arayarak desteği test ediyoruz.

Bu genellikle VPN’nin bilgi tabanında bulunan sahte bir soru göndererek yapılır. Amaç, bir destek temsilcisinin soruyu cevaplamak için zaman ayırıp ayırmayacağını veya bizi bilgi tabanı girişine yönlendirip yönlendirmeyeceğini görmek..

Bunlardan bahsetmişken, bilgi bankası, topluluk forumu veya YouTube kanalı da dahil olmak üzere kendi kendine yardım seçeneklerine de bakıyoruz. Sadece mevcut olmalarına ek olarak, içeriğin kalitesine ve eksiksizliğine de bakarız.

En İyi VPN Sağlayıcıları

Bir VPN’i bir diğeri üzerinde kullanmak isteyebileceğiniz özel durumlar olsa da, en iyi beş VPN sağlayıcımız yukarıdaki ölçütlere göre sıralanmıştır. Yalnızca bireysel bölümleri derecelendirdiğimizi unutmayın – genel derecelendirme bundan hesaplanır – bu nedenle ilk beşimizdeki sağlayıcıların gerçekten en iyisi olduğundan emin olun.

ExpressVPN

ExpressVPN diğer VPN’lerden biraz daha iyi değildir; rekabeti eziyor. İkinci derece sağlayıcımız NordVPN, ExpressVPN ile NordVPN karşılaştırmamıza yaklaştı, ancak en iyi köpeğimiz hala taçla çıktı. Akıştan torrent’e, ExpressVPN bir sağlayıcıdan görmek istediğimiz tüm kutuları işaretler.

ExpressVPN-Web sitesi

ExpressVPN-Kayıt

ExpressVPN-Speedtest

ExpressVPN-Tünel-Seçenekler

ExpressVPN-Tam App

Önceki

Sonraki

Hizmetin en güçlü yönü tutarlılığıdır. ExpressVPN VPN gizliliğini, güvenliğini ve hızını artırır ve bunu esneklikle yapar. Bir VPN istiyorsanız, ExpressVPN fiili seçimdir. ExpressVPN incelememizde daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

NordVPN

NordVPN, ExpressVPN’in antitezidir. Tüm tutarlılığı pencereden daha sağlam bir özellik seti ve arayüzü ve daha yüksek maksimum hız lehine atar. Rüzgara dikkat çekerken bazı kullanılabilirlik sıkıntıları gelirken, NordVPN’in çok fazla ham güce sahip olduğuna şüphe yok ve bu nedenle satın alabileceğiniz ikinci en iyi VPN hizmeti.

NordVPN-Slider1

NordVPN-slider2

NordVPN-slider3

NordVPN-slider4

NordVPN-Slider5

Önceki

Sonraki

NordVPN’in en iyi yanı özellikleri. Diğer üst düzey VPN sağlayıcılarıyla aynı fiyata, kapsamlı bir kötü amaçlı yazılım engelleme aracına, çift sekmeli bağlantıya ve VPN üzerinden Tor’a erişebilirsiniz. En iyi optimize edilmiş olmayabilir, ancak değer yadsınamaz. NordVPN incelememizde daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

CyberGhost

CyberGhost, NordVPN’e benzer – NordVPN ve CyberGhost karşılaştırmamızda ne kadar benzer olduğunu görebilirsiniz – ancak ikinci en iyi VPN sağlayıcımız kadar hızlı değil. Bununla birlikte, CyberGhost’un birçok özelliği var ve oldukça ucuz. Özellikleri, kullanım kolaylığı ve düşük fiyat noktası, olabilecek herhangi bir hız sorununu oluşturur.

CyberGhost-Slider1

CyberGhost-slider2

CyberGhost-slider3

CyberGhost-slider4

CyberGhost-Slider5

Önceki

Sonraki

NordVPN kadar hızlı değil, ama daha tutarlı. CyberGhost, yüklediği IKEv2 protokolüyle en iyi performansı gösterir, bu nedenle güvenlik duvarları tarafından engellenmekten endişe etmiyorsanız, iyi bir seçimdir. Ayrıca, en iyi beş VPN sağlayıcılarımızdan eşzamanlı olarak en yüksek bağlantı sınırını içerir, bu nedenle aileler için de harikadır. CyberGhost incelememizde daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Özel İnternet Erişimi

Özel İnternet Erişimi tamamen kullanım kolaylığı ile ilgilidir. İlk beşimizin en ucuz sağlayıcısıdır ve önyükleme yapmak için iyi sayıda özellik ile birlikte gelir. Uygulamayı tepsiden kullanmak can sıkıcı olsa da, Özel İnternet Erişimi büyük bir değer, güvenlik ve gizlilik dengesi ile birlikte gelir.

Önceki

Sonraki

Diğer en iyi seçimlerimizin aylık fiyatının yaklaşık yarısında, Özel İnternet Erişimi para tasarrufu için fiili bir seçimdir. Hatta diğer birçok yerde bir yıldan az olan iki yıllık bir plan bile sunuyor. Özel İnternet Erişimi incelememizde fiyatlandırma ve PIA’nın diğer özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz..

TorGuard

TorGuard, tamirciler için mükemmel olan güvenlik odaklı bir VPN sağlayıcısıdır. Yeni gelenler için en erişilebilir olmasa da, TorGuard VPN’nin tüm yönlerini kontrolünüz altına alarak VPN’nin nasıl çalıştığı ve ne kadar güvenli olduğu konusunda büyük miktarda kontrol sağlar.

TorGuard-Slider1

TorGuard-slider2

TorGuard-slider3

TorGuard-slider4

TorGuard-Slider5

Önceki

Sonraki

Aynı zamanda son derece hızlı. ExpressVPN seviyelerini tam olarak karşılamasa da, TorGuard hız konusunda yaklaşıyor. Ayrıca, güvenli e-posta, özel komut dosyaları ve uygulama öldürme gibi mükemmel bir özellik listesi ile birlikte gelir. TorGuard incelememizde olanlar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.  

VPN Sık Sorulan Sorular

En iyi VPN kılavuzumuzdaki çoğu konuyu ele alsak da, cevaplarını bulmak şaşırtıcı derecede zor olan bazı temel sorular var. Hızla başlayabilmeniz için VPN’ler hakkında sık sorulan soruları yanıtlayacağız.

VPN Nedir?

VPN kılavuzumuz nedir bu konu için en iyi kaynaktır, ancak burada size genel bir bakış sunacağız. “VPN”, sanal özel ağın kısaltmasıdır. Bu bir ağdır, yani birbirine bağlı birden fazla sunucu vardır, özeldir, yani ağın dışında kimse ona erişemez ve sanaldır, yani sunucular fiziksel olarak birbirine bağlı değildir..

Doğrudan gitmek istediğiniz web sitesine bağlanmak yerine, önce VPN’ye bağlanır ve trafiğinizin tamamını yönlendirirsiniz. Bu şekilde IP adresinizi, konumunuzu ve tarayıcı bilgilerinizi gizleyerek çevrimiçi ortamda görünmez olursunuz.

Bir VPN ile Neler Yapabilirim?

Görünmez olduğunuzda, birçok yeni olasılık var. Bir VPN ile yapabilecekleriniz, genellikle torrent ve akışa bağlıdır. Torrent işlerken, eşler arası bağlantı adı verileni açıyorsunuz, yani her biri indirdiğiniz dosyanın küçük bir bölümünü paylaşan birden çok eş (bilgisayar) var.

Diğer bilgisayarlar kim olduğunuzu tanımlamak için bu bağlantıyı izleyebildiğinden, bu açık bir şekilde bazı güvenlik sorunları açar. İlk kez VPN’ye bağlandığınızdan, bağlantının diğer tarafındaki eş ne ​​olursa olsun VPN sunucusunu hedef alır, yani bağlantıdaki diğerlerinden güvende olursunuz.

Yaşadığınız yere bağlı olarak, Netflix veya Hulu ile yayın yapmak zaten mümkündür, ancak bu platformlarda bulunan içeriğin tamamı sizin için mevcut değildir. Dağıtım coğrafi blokları nedeniyle, akış platformları yalnızca belirli bölgelerdeki belirli içeriği yayınlar. Örneğin, Netflix’te Better Call Saul’un 4. sezonunu izlemek istiyorsanız, İngiltere’de olmanız gerekir.

Bir VPN ile birden fazla bölgede akış mümkün hale gelir. IP adresinizi, bağlı olduğunuz VPN sunucusunun IP adresiyle değiştirerek, akış platformunu içinde olmadığınız bir yerde olduğunuzu düşünmek için kandırabilirsiniz. Ne yazık ki, bu her zaman işe yaramaz, bu nedenle akış önemliyse Netflix için en iyi VPN kılavuzumuzu okuduğunuzdan emin olun.

Ancak, bundan daha basit olabilir. Sıkı sansür içeren bir ülkede yaşıyorsanız veya bir ülkeye seyahat ediyorsanız, VPN kullanmak internete erişmenize izin verebilir. Örneğin, Çin için en iyi VPN hizmetleri, derin paket denetimini atlayan ve sansür etrafında kolayca dolaşmanıza izin veren seçeneklere sahiptir.

Neden VPN’e İhtiyacım Var??

Yukarıda listelenenlerden herhangi birini yapmak istiyorsanız, bir VPN’e ihtiyacınız vardır. Ancak, sansürü akışla, torrentle veya atlayarak ilgilenmese bile, VPN iyi bir fikirdir. Dünya çapında bir casusluk hükümeti ile bir VPN, verilerinizi ait olduğu yerde ellerinizde tutacaktır..

Gizlilik, bir VPN kullanırken önemli bir konudur, bu nedenle tek yapmanız gereken YouTube’u izlemek ve e-postanızı kontrol etmek olsa bile, bir VPN hala önemlidir. İnternet bağlantınızı şifreleyerek ve IP adresinizi taklit ederek bir VPN, çevrimiçi başka biriymişsiniz gibi görünmesini sağlar. Böyle bir yapılandırmada, hükümetin, Facebook’un, Google’ın ve hemen hemen herkesin veri toplamasını atlayabilirsiniz..

Ayrıca, bağlantınızı güvende tutabilirsiniz. Sizinle VPN sunucusu arasındaki bağlantı (genellikle 256 bit AES ile) şifrelendiğinden, ağınızda casusluk yapan kişiler hangi istekleri gönderdiğinizi göremez. Bir VPN ile, çevrimiçi yaptığınız her şeyi koruyan bir kaleye güvenli bir şekilde bağlanıyorsunuz.

VPN Yasal mı?

Tek kelimeyle, evet, VPN’ler yasaldır, ancak onları yasaklayan birkaç ülkeden biri dışındasınız. Çin bu ülkelerden biri ve Rusya ve Türkiye’nin açık bir yasağa dayanan politikaları var.

Bu ülkelerden birine seyahat ediyorsanız, gitmeden önce VPN’inizi yüklediğinizden ve ayarladığınızdan emin olun. Rusya için en iyi VPN ve Türkiye için en iyi VPN makalelerimizde daha fazlasını okuyun.

Bir VPN İnternet Hızımı Yavaşlatır?

Daha fazla sorulması gereken bir soru şudur: Bir VPN internet hızımı yavaşlatacak mı? Kısa cevap evet. Her zaman olduğu gibi, uzun cevap biraz daha kapsayıcı. Bir VPN sunucusuna bağlanırken, ağ zamanınıza ek yük eklersiniz. İsteğin şifrelenmesi, ardından VPN sunucusu üzerinden ve açık internete seyahat edilmesi zaman alır.

Bununla birlikte, bir VPN’nin hızınızı gerçekten artırabileceği durumlar vardır. Net tarafsızlığı çevreleyen son panikte, ISS azaltma konusunda çok fazla konuşma yapıldı. ISS azaltma, internet servis sağlayıcınızın belirli web sitelerine bağlanırken hızınızı azaltması veya azaltmasıdır. Bazı durumlarda, hızınız çok fazla bant genişliği kullanmaktan düşebilir.

Bir İSS hızınızı düşürebileceğinden, ödediğinizden daha yavaş internet alıyor olabilirsiniz. Bir VPN kullanırken, İSS’niz ne yaptığınızı bilmiyor ve bu nedenle otomatik sistemleri bağlantınıza karşı ayrımcılık yapamıyor. Böyle bir durumda, VPN aslında internet hızlarınızı artırabilir.

Nasıl VPN Edinebilirim?

Bir VPN kurmak eskisinden çok daha basit. Yukarıdaki tüm incelemelerde, bir VPN aboneliği satın almak için bağlantılar bulacaksınız. VPN tarafından sağlanan talimatları izleyin, indirin ve bağlanın. Her bir gözden geçirme sırasında daha kapsamlı bir kurulumu olan herhangi bir VPN için işlem boyunca size yol gösteriyoruz.

Son düşünceler

Gördüğünüz gibi, VPN incelemelerimiz hafife alınmıyor. Yaklaşımımız, akış performansı, hız ve kullanılabilirlik dahil olmak üzere kullanım sırasında ortaya çıkabilecek sorunları hesaba katmaya çalışır. İncelemelerimizin bir kısmı kişisel tercihlere bırakılsa da, en iyi beş VPN sunucumuzun gerçekten en iyisi olduğuna inanıyoruz.

Yine de burada bizim sözümüzü almak zorunda değilsiniz. Yukarıda, gördüklerimize katılıp katılmadığınızı görmek için uzun biçimli VPN incelemelerimizden herhangi birini okuyabilirsiniz. Bir VPN’in buna değdiğini düşünüyorsanız sizi düşüncelerinizi bırakmaya davet ediyoruz..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me