Business Online Backup İncelemeleri Arşivleri – Cloudwards

İş verilerinizi korumak önemlidir çünkü veri kaybı yaşamak işiniz için felaket olabilir. Siber saldırılar, sabit sürücü hataları, yanlışlıkla silinmeler ve hatta (ör.) Çalışanların yanlışlıkla olmayan, kötü amaçlı eylemleri de dahil olmak üzere bir dizi farklı nedenden dolayı veri kaybıyla karşılaşabilirsiniz.. 


Hırsızlık, hırsızlık veya sel veya yangın gibi doğal afetleri de unutmayalım. Nedeni ne olursa olsun, veri kaybına uğrayan işletmelerin yüzde 93’ü bir yıl içinde iflas başvurusunda bulunuyor.

Neyse ki, bunu önlemenin yolları vardır ve en iyisi iş verilerinizi buluta yedeklemektir. Bu, en iyi veri kurtarma yazılımına bile güvenmekten daha iyidir, çünkü bunu yapabileceğinden emin değildir. HDD’lerden daha fazla veri hatası yaşadıkları için SSD’lere de güvenemezsiniz.

Verilerinizi buluta ve daha özel olarak büyük ölçekli veri merkezlerine taşıyarak, verileriniz RAID benzeri yedekliliğin yanı sıra gözetim, çitler, alarmlar, kesintisiz güç kaynağı, yükseltilmiş zeminler, yangın söndürme sistemleri ve verilerinizi güvence altına almak için diğer çeşitli araçlar. Veri güvenliği özellikleri de mevcuttur.

Bununla birlikte, yalnızca buluta güvenmek, tüm yumurtalarınızı bir sepete koymak gibidir. Tüm bu güvenlik önlemleri uygulandığında bile en kötüsü olabilir. Veri kaybını önlemek için daha iyi bir strateji yerel bir cihaza yedekleme yapmaktır. Bu 3-2-1 yedekleme kuralının bir parçası. 

Bu kuralı uygulamayı kolaylaştırmak için, bazı yedekleme hizmetleri, buluta ek olarak yerel yedekler oluşturmanıza olanak tanıyan karma yedekleme yapmanızı sağlar. Bununla ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz, KOBİ’ler için karma yedeklemeyi nasıl ayarlayacağımızla ilgili kılavuzumuza bakın. Bu özelliği sunan hizmetler için, iş için en iyi hibrit yedekleme hakkındaki makalemizi okuyun.

İşletmeniz için yedek almanın neden önemli olduğunu tanımladığımıza göre, işletme yedekleme hizmetlerini nasıl derecelendirdiğimizi netleştireceğiz.

Nasıl Değerlendiriyoruz

Kurumsal yedekleme hizmetleri, tüm yedeklenmiş bilgisayarlarınızı ve kullanıcılarınızı izlemenizi sağlayan yönetim yetenekleriyle veri koruması sağlar. Bununla birlikte, bu hizmetler sundukları özelliklerin sayısına ve kalitesine ve ayrıca yedeklemenizi oluştururken ve geri yüklerken ayarlayabileceğiniz ayarlara göre değişir.. 

Bu nedenle, hizmetleri derecelendirmek ve sıralamak için özellikler, dosya yedekleme ve geri yükleme, fiyatlandırma ve hız gibi kategoriler kullanıyoruz. Aşağıda bu kategoriler hakkında konuşacağız.

Özellikleri

Bu kategori, bir işletme yedekleme hizmetinin tüm standart ve standart olmayan özelliklerini açıklar. Bazı servisler sadece çıplak kemik özelliklerine sahip olabilirken, diğerleri ince ayar yapabileceğiniz çok sayıda özelliğe ve yedekleme ve geri yükleme ayarına sahip olabilir.

Bununla birlikte, çoğu hizmet zamanlama, sunucu yedekleme, sürekli yedekleme, sürüm oluşturma, karma yedekleme, hız azaltma, raporlar ve kullanıcı yönetimi sunar. Bununla birlikte, Acronis Backup ve BigMIND Business gibi yedekleme ve geri yükleme için çeşitli ayarlar ve gelişmiş fotoğraf yönetimi gibi ek özelliklere sahip hizmetler var..

Backblaze ve CrashPlan gibi hizmetler, sahip olduğunuz yedekleme alanı konusunda endişelenmeden tüm bilgisayarları yedeklemenizi sağlayan sınırsız yedekleme sunar. Bu seçeneği istiyorsanız, her iki hizmeti de tartışan en iyi sınırsız çevrimiçi yedekleme hakkındaki makalemizi okuyun..

Fiyatlandırma

Bir hizmete karar verirken en önemli faktörlerden biri, ne kadar yeşile katılmanız gerektiğidir. Küçük işletme finansmanınıza büyük bir önem kazandıracak bir hizmete abone olmanın bir anlamı yok. 

Bir hizmetin, fiyat için ne kadar yedek alacağınıza göre belirlenen büyük bir değere sahip planları olması en iyisidir. İdeal olarak, hizmetin seçebileceğiniz birçok planı vardır, böylece ihtiyaçlarınıza en uygun olanı bulabilirsiniz. 

Hizmetin ücretsiz bir deneme sürümü sunması da yararlıdır, bu nedenle yalnızca kör inanca abone olmanız gerekmez. Çoğu hizmet değer tabanlıdır ve ücretsiz deneme olanağı sunar. İyi bir örnek, çok fazla yedekleme alanı olan ucuz planlar sunan IDrive İş’dir.. 

En ucuz planı, yılda sadece 74.62 $ karşılığında 250GB yedekleme alanı sağlar. Başka bir iyi anlaşma ise yıllık 374,62 $ için 1,25 TB’lık planı. IDrive’ın fiyatlandırması hakkında daha fazla bilgiyi Business IDrive incelememizde bulabilirsiniz. Backblaze for Business aynı zamanda iyi bir seçimdir, çünkü ayda sadece 6 $ karşılığında sınırsız yedekleme sunar. Bu konuda daha fazla bilgiyi Business Backblaze for Business incelememizde bulabilirsiniz..

Kullanım kolaylığı

Gerekli özelliklere sahip olmak ve adil bir fiyat ödemek önemlidir, ancak hizmeti kullanmanın ne kadar kolay olduğu da eşit derecede önemlidir. Kolay ve anlaşılır bir kullanıcı deneyimi, yedekleme hizmetini kullanmayı kolaylaştıracaktır. Kolayca bir yedekleme planı oluşturabilir ve dosyaları geri yüklemeniz gerekene kadar hizmeti unutabilirsiniz..

Dosya Yedekleme ve Geri Yükleme

Dosya yedekleme ve geri yükleme, herhangi bir yedekleme hizmetinin en önemli özellikleridir. Nasıl çalışacakları, ne tür bir yedekleme planı oluşturabileceğinizi ve dosyaları geri yükleyebileceğiniz yolları belirler. Hizmetleri, ne tür yedekleme ve geri yükleme özelliklerinin yanı sıra nasıl çalıştıklarına göre derecelendiririz.

Bazı servisler yedekleme için belirli dosya ve klasörleri seçmenizi gerektirirken, diğerleri dosyaları türe göre yedeklemenizi sağlar. Bu arada, başka bir grup sabit sürücünüzü tarar ve yedekleme için her şeyi seçer. Backblaze böyle çalışır ve ne kadar basit olduğunu seviyoruz.

Yedeklemenizi manuel olarak çalıştırabilirsiniz, ancak varsa sürekli yedeklemeyi açmanızı öneririz. Sürekli yedekleme çok kullanışlı bir özelliktir, çünkü masaüstü istemcisi seçtiğiniz konumlardaki yeni veya değiştirilmiş dosyaları otomatik olarak yedekleyeceği anlamına gelir. 

Ayrıca, genellikle yedeklemeniz için belirli bir saat veya gün ayarlamanıza izin veren bir yedekleme zamanlaması da oluşturabilirsiniz..

Çoğu hizmet, harici sabit sürücülerinizi ve NAS aygıtlarınızı yedeklemenizi de sağlar. Bunu yapan hizmetler için, harici sürücüler için en iyi çevrimiçi yedekleme ve NAS için en iyi çevrimiçi yedekleme hakkındaki makalelerimizi okuyun. NAS’ı bilmiyorsanız, NAS nedir hakkındaki makalemizi okuyun. Sisteminizin tam bir yedeğini almak istiyorsanız, bunu bir disk görüntüsü oluşturarak yapabilirsiniz.

Dosya geri yükleme genellikle bir masaüstü veya web istemcisi kullanmayı içerir. Yedeklenen her şeyi geri yüklemeyi veya belirli dosyaları seçmeyi seçebilirsiniz. Ayrıca, dosyaları orijinal konumlarına veya yeni bir konumlarına geri yükleme seçeneğiniz vardır. 

hız

İlk yedeklemeler biraz zaman alabilir. İnternet servis sağlayıcınız da dahil olmak üzere birçok faktöre ne kadar bağlı olduğuna, servisin veri merkezine ne kadar yakın olduğunuza ve ne kadar veri yedeklemeniz gerektiğine bağlıdır. 

Bir hizmet, bağlantınızı iyileştirmek için aktarım ayarlarını değiştirmenize izin veriyorsa ve blok düzeyinde bir aktarım algoritması kullanıyorsa en iyisidir. Bant genişliğinize bir sınır koymanıza izin veren hizmetler de artı olur.

Bir hizmetin, ilk senkronizasyondan sonra yüklemeleri hızlandıran blok düzeyinde dosya kopyalaması sağlaması da harika.

1 GB sıkıştırılmış klasör kullanarak birkaç yükleme ve indirme testi gerçekleştirerek ve ne kadar sürdüğünü ölçerek hizmetleri derecelendiririz.

Güvenlik

Güvenli değilse iş verilerinizi buluta taşımanın bir anlamı yoktur. Güçlü bir güvenlik olmadan, siber suçların kurbanı olabilirsiniz. 

Genellikle, birisinin kimlik bilgilerinizi çalması, gizli bilgilerinizi okuması veya bu bilgilerin fidye yazılımı tarafından şifrelenmesini içerir. Bundan kaçınmak için, iyi bir güvenliğe sahip olmak şarttır, bu nedenle hizmetlerin verilerinizi nasıl koruduğunu da kontrol ederiz.

Çevrimiçi yedekleme hizmetleri, verilerinizi potansiyel tehditlere karşı korumak için birçok yöntem kullanır. Buna iki faktörlü kimlik doğrulama, özel şifreleme ve TLS gibi protokoller dahildir. Bazılarının özel fidye yazılımı koruması bile vardır.

CrashPlan, kapsamlı güvenlik cephaneliği sayesinde en güvenli iş yedekleme hizmetlerinden biridir. Dosyalarınızı korumak için açıkladığımız her yöntemi kullanır, ancak daha fazla ayrıntı istiyorsanız, CrashPlan incelememizi okuyun.

Gizlilik

Güçlü güvenlik önemlidir, ancak hizmetlerin gizliliğinize de sağlam bir yaklaşımı olmalıdır. Bu, ABD’deki PRISM gözetim programı gibi devlet casus programlarından kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Gözetim pazarındaki diğer büyük ülkeler Rusya, İngiltere ve Avustralya’dır..

Bu nedenle, bilgilerinizin web üzerinde gizliliğini sağlamanız önemlidir. Hizmetin verilerinizi nerede sakladığına ve gizlilik politikasında ne tür hükümlerin bulunduğuna bağlıdır. 

AB’nin kullanıcıların çevrimiçi gizliliği hakkındaki yasası olan Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ne uygun hizmetlere bonus puan veriyoruz.

Destek

Her şey çalışırken her şey yolunda, ancak işler güneye doğru gitmeye başladığında iyi teknik desteğe ihtiyacınız olacak. İşletme hizmetleri genellikle e-posta ve sohbet desteğinin yanı sıra bazen telefon desteğine de sahiptir. Bununla birlikte, destek ekibiyle iletişim kurmadan önce bilgi bankasına veya kullanıcı forumlarına başvurabilirsiniz..

Bu yedekleme hizmetlerinin ne tür destek sunduğunu ve sorularımıza yanıt vermenin ne kadar sürdüğünü düşünüyoruz.

En İyi Çevrimiçi Yedekleme Sağlayıcıları

Bu sıralamayı, işletme yedekleme hizmetlerinin genel performansını önceki bölümde tanımladığımız faktörlerle karşılaştırarak oluşturduk. Bu bölümde, Acronis Backup ile başlayarak listedeki ilk beş hizmetin hızlı bir özetini vereceğiz.

Acronis Yedekleme

Acronis Backup, beğeninize göre ayarlayabileceğiniz geniş bir özellik setine sahiptir, ancak ucuz değildir..

Örneğin, en ucuz planı 250 GB’lik verileri yedeklemenizi sağlar, ancak kullanmak için Acronis bulutunda hem lisans hem de yedekleme alanı satın almanız gerekir. Lisans standart sürüm için 69 $ veya gelişmiş sürüm için 99 $, ayrıca 250GB alan 299 $.

Acronis, AES 256 bit şifrelemeye sahiptir ve anahtarınızı yönetmenize izin verir, bu da özel şifrelemenin kullanılabilir olduğu anlamına gelir. Bunun da ötesinde, aktarılan dosyaları korumak için SSL protokolünü kullanır. Ayrıca dosyalarınızı fidye yazılımı belirtileri için izleyen “akronis aktif koruma” adlı yeni bir özellik de var. Yine de iki faktörlü kimlik doğrulaması yoktur.

Yedekleme planınızı oluşturmak ve dosya geri yüklemesini başlatmak için Acronis’in web istemcisini kullanırsınız. Tek tıklamayla bir çözüm değildir, ancak kullanımı kolaydır ve çeşitli ayar seçenekleriyle sizi bunaltmaz. Acronis Yedekleme incelememizde Acronis hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

İşletmeler için Zoolz Cloud Backup

Zoolz Cloud Backup, tümü soğuk hava deposu sağlayan yedi seçenek sunar. Soğuk hava deposu genellikle daha ucuzdur, ancak geri yüklemelerinizin anında başlamayacağı anlamına gelir. Ancak, bir ücret karşılığında, verilerinizi hemen geri yükleyen anında depolama alanı ekleyebilirsiniz.. 

En ucuz plan, yılda 79,90 $ için 2 TB soğuk depo alır ve en ucuz anlık depolama artışı, 400 $ için 1 TB’dir. Bu en ucuz teklifler arasında değil, ancak yine de daha pahalı işletme yedekleme sağlayıcılarını yeniyor.

AES 256 bit şifreleme kullandığından ve şifreleme anahtarınızı yönetmenize izin verdiği için Zoolz Cloud Backup sağlam bir güvenliğe sahiptir. Özel şifrelemenin yanı sıra, Zoolz dosyalarınızı SSL protokolünü kullanarak transit olarak korur. Yine de iki faktörlü kimlik doğrulaması yoktur.

Zoolz’un masaüstü istemcisi tüm yedekleme bilgilerini açık bir şekilde sunar ve Windows ve macOS için kullanılabilir. Web istemcisi de basittir ve seçeneklerle boğuşurken yedeklemenizi yönetmek için ihtiyacınız olan her şeyi sağlar. Zoolz’un kullanıcı deneyimi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Zoolz Cloud Backup for Business incelememizi okuyun.

İşletmeler için IDrive

IDrive, yetenekli yedekleme özelliklerine sahiptir ve büyük bir değer sağlar. En ucuz plan, yılda sadece 74.62 $ karşılığında 250GB yedek alan sağlar. Daha fazlasına ihtiyacınız varsa, yılda 374.62 $ karşılığında 1.25TB alabilirsiniz. Ayrıca, her plan size yedekleme alanının üstünde aynı miktarda eşitleme alanı sağlar. 

IDrive’ın güvenlik cephaneliğinde AES 256 bit şifreleme, iki faktörlü kimlik doğrulama ve dosyalarınızı aktarım sırasında koruyan TLS / SSL protokolü bulunur. Ayrıca, hesabınızdaki cihazlar için senkronizasyonu uzaktan devre dışı bırakabilirsiniz.

IDrive’ın masaüstü istemcisi modern veya çekici hissetmez, ancak kullanımı net ve kolaydır. Ayrıca yedekleme için ortak klasörleri otomatik olarak seçer. Web istemcisi daha çekici ve yedeklemenizi kolayca yönetmenizi sağlar. Yedeklemenizi önizlemenizi, senkronizasyon alanınıza erişmenizi, dosya ve klasörleri paylaşmanızı ve kullanıcıları ve çalışma gruplarını yönetmenizi sağlar.

Ayrıca IDrive, Android ve iOS için mobil verilerinizi yedekleyebilecek akıllı telefon uygulamalarına sahiptir. Bu sayede IDrive’ı mobil toplama için en iyi çevrimiçi yedeklememizin en üstüne yerleştirdik.

CrashPlan

CrashPlan, tek bir fiyatlandırma planı olan sınırsız bir yedekleme hizmetidir. Bilgisayar başına aylık 10 dolar. Abone olmaya karar vermeden önce, hizmetin neler sunduğunu test etmek için CrashPlan’ın 30 günlük ücretsiz deneme sürümünü kullanabilirsiniz.

CrashPlan, AES 256 bit şifreleme kullanır ve şifreleme anahtarını kendiniz yönetmeyi seçebilirsiniz. Bunun da ötesinde, CrashPlan kimlik bilgilerinizi korumak için iki faktörlü kimlik doğrulama kullanma seçeneği sunar.

CrashPlan’ın masaüstü istemcisini Windows, Mac ve Linux’ta kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızdan uzaksanız, tek seçeneğiniz web istemcisini kullanmaktır çünkü CrashPlan artık akıllı telefon uygulamaları sunmamaktadır.

Masaüstü istemcisinin kullanımı zor değildir, ancak yedekleme işlemi yedekleme için dosyaları ve klasörleri manuel olarak seçmenizi gerektirir. Web istemcisi işlevseldir ancak tarihli ve çekici değildir.

Backblaze

Önceki giriş gibi Backblaze de sınırsız yedekleme sağlar, ancak bilgisayar başına ayda 6 dolar daha ucuzdur. Bir yıl öncesinden kaydolursanız, fiyat yılda 60 dolara düşer. Bu sizi ikna etmediyse, ihtiyacınız olan şey olduğundan emin olmak için 15 günlük deneme sürümünü kullanabilirsiniz.

Fiyatlandırma iyi olabilir, ancak Backblaze gerçek özel şifreleme sunmadığından güvenliği daha iyi olabilir. Bununla birlikte, Backblaze dosyalarınızı aktarım sırasında korumak için SSL kullanır ve iki faktörlü kimlik doğrulama sağlar. Ayrıca AES-128 bit şifreleme kullanarak dosyalarınızı sunucularında beklemede şifreler.

Backblaze’nin masaüstü istemcisi Windows ve macOS için kullanılabilir. Kullanımı kolaydır, yüklemeyi bitirdiğinizde yedekleme işlemi otomatik olarak başlar. Ayarlamak isteyebileceğiniz tek şey dosya dışlamadır. Backblaze ayrıca basit bir web istemcisi sunar ve dosyaları geri yüklemenizi ve kullanıcı gruplarını yönetmenizi sağlar.

Mobil uygulama da bu “basit” tasarım ilkesini izler. Yedeklenmiş dosyalara göz atmak, indirilenleri görmek ve ayarlara erişmek için kullanabilirsiniz. Özellikler çıplak kemiklidir ve dosyalarınızı yedeklemenin, paylaşmanın veya uygulamadan geri yüklemeleri başlatmanın bir yolu yoktur.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map