2020’nin En İyi Online Yedekleme Sağlayıcıları


En iyi bulut yedekleme hizmeti nasıl bulunur??

Sonunda bilgisayarınızı yedeklemeye karar vermek bir şeydir; en iyi bulut depolama sağlayıcılarından doğru sağlayıcıyı bulmak başka bir şeydir. Sabit diskinizin ilk yedeklemesinin, kaç gigabayt korumanız gerektiğine bağlı olarak günler hatta haftalar alabileceği ve birçok yedekleme hizmetinin yıllık abonelik gerektirdiği göz önüne alındığında, uzun bir süre için ilişki içinde olma şansınız var.

Teknolojiniz hakkında Cloudwards.net’te olduğumuz kadar seçici iseniz, şüphe etmeden düğümü bağlamadan önce yedeklemeniz hakkında bilmeniz gereken her şeyi bilmek isteyeceksiniz..

Bu nedenle, en iyi çevrimiçi yedekleme çözümünü ve yaklaşık 30 çevrimiçi yedekleme incelemesini bulmak için bu kullanışlı kılavuzu bir araya getirdik. Aşağıda, modern çevrimiçi yedekleme alanını tanımladığımızı düşündüğümüz çeşitli kategorilerdeki seçimlerimizi bulacaksınız. Ama önce doğru yerde olduğunuzdan emin olalım.

2020’de En İyi Çevrimiçi Yedekleme

Çevrimiçi Yedekleme ve Bulut Depolama Arasındaki Fark

Çevrimiçi yedekleme aracı satın alırken, anlamanız gereken ilk şeylerden biri, çevrimiçi yedekleme ve bulut depolama arasında temel bir farkın olmasıdır..

Birçok kişi için yedekleme çözümleri Dropbox, Google Drive veya OneDrive’dır. Ancak, açık konuşmak gerekirse, bunlar bulut depolama çözümleri. Çevrimiçi yedeklemenin aksine, olağanüstü durum kurtarma için donatılmamıştır. Rutin yedeklemeleri otomatikleştirmek için zamanlayıcıları yoktur, buluta kaydederken genellikle dosya yapınızı korumazlar ve tıklama ve geri yükleme özellikleri yoktur.

Bu sınırlamalara rağmen, bulut depolama araçları, çevrimiçi yedekleme araçlarının olmadığı birçok şey için iyidir. Birincisi, bulut depolama, uzak veri merkezlerine yükleyerek sabit diskinizde yer alan alan dosyalarını azaltmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bu arada çevrimiçi yedekleme, genellikle değiştirme yerine çoğaltma için tasarlanmıştır.

Çoğu modern bulut depolama aracı, aynı dosya içeriğini birden fazla cihazda kullanılabilir hale getirmenin ve dosyalardaki değişiklikleri neredeyse gerçek zamanlı olarak yansıtmanın bir yolu olan cihaz senkronizasyonunu da gerçekleştirebilir. Çok az çevrimiçi yedekleme aracı içeriği senkronize edebilir.

Bulut depolama araçları, ister tek tek dosyaları paylaşıyor ister diğerlerini klasörlerinize erişmeye davet ediyor olsun, genellikle çevrimiçi paylaşım araçlarından daha fazla içerik paylaşımına yöneliktir. Bu şekilde bulut depolama, işbirliğini kolaylaştırmak için mükemmeldir; çevrimiçi yedekleme değil.  

Bazı bulut depolama araçları Office Online ve Google Dokümanlar gibi verimlilik uygulamalarıyla da bütünleşir. Bu nedenle, bulut depolamayı düşünmenin başka bir yolu da bir verimlilik aracıdır. İşbirliği ve üretkenlik söz konusu olduğunda, çevrimiçi yedekleme araçları ihtiyaçlarınızı nadiren karşılar.

Konu hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, çevrimiçi yedekleme ile bulut depolama alanı arasındaki farkları ayrıntılandıran bir makalemiz var. Aradığınız bulut depolama alanı ise, en iyi bulut depolama çözümünü bulma hakkındaki makalemizi okuyun..

Şimdilik, çevrimiçi yedekleme aracı eklemenin değeri hakkında daha fazla konuşalım.  

Yedekleme Ne Yapar

“Felaket kurtarma” terimi söz konusu olduğunda, birçok kullanıcı muhtemelen sabit sürücü sorunlarını düşünmektedir. Mantıklı. Bazılarımız bir sabit disk kazasında talihsiz bir deneyim yaşarken, çoğumuz muhtemelen başkalarından korku hikayeleri duyduk.

Sabit sürücüler, özellikle dizüstü bilgisayarınızı bir jostling sırt çantasında taşıyorsanız kırılabilen hareketli parçalardan yapılır. Dosya sistemi bozulmaları da meydana gelebilir ve bu da mantıksal hatalara yol açar. Ayrıca, bölümler yanlışlıkla silinebilir veya biçimlendirilebilir

Bununla birlikte, iyileşmeyi gerektirebilecek başka tür afetler de vardır. Listenin tepesinde kaybolan ve çalınan dizüstü bilgisayarlar. Gartner’ın 2015 yılında yaptığı araştırmalar, her 53 saniyede bir dizüstü bilgisayarın çalındığını gösteriyor. Bu, sabit sürücünüzü şifrelemek için iyi bir nedendir. Ayrıca yedeklemek için iyi bir neden.

Sabit diskimize kolayca bulut depolama alanına taşıyabileceğimiz daha fazla dosya depolarız. Bu, gerçek bir yedekleme çözümü uygulamadıysanız çökmüş, hasar görmüş, çalınmış veya yanlış yerleştirilmiş bir sabit sürücünün önemli dosyaların kaybolmasına neden olacağı anlamına gelir. Bunlar aile fotoğrafları, finansal kayıtlar, e-postalar veya diğer yeri doldurulamaz dosyalar olabilir.

Çevrimiçi yedekleme çözümleri, otomatik yedekleme yoluyla bu dosyaları koruma işlemini kolaylaştırır. Bazıları kullanıcı ve masaüstü klasörü gibi ortak klasörleri yedekleme için otomatik olarak etiketlerken, diğerleri bir adım daha ileri gider ve belirli uzantılara sahip tüm dosyaları otomatik olarak yedekler.

Bir felaket durumunda, çevrimiçi yedekleme araçları, onarılan veya değiştirilen sabit sürücünüzdeki her şeyi bir kerede kurtarmanıza olanak tanır ve daha önce sahip olduğunuz dosya sistemi yapısını korur. Alternatif olarak, ihtiyacınız olan belirli bir şey varsa tek tek dosyaları kurtarmanıza da izin verir. Bu genellikle bir web tarayıcısı veya mobil uygulama aracılığıyla da yapılabilir ve bilgisayar içeriğinize uzaktan erişiminizi sağlar.

Çevrimiçi yedeklemenin arkasındaki temel kavram tüm sağlayıcılar için aynı olsa da, hizmetlerin yedekleme deneyimine yaklaşımında önemli farklılıklar vardır. Girişte belirttiğimiz gibi, ilk yedekleme işlemi biraz zaman alabilir, bu nedenle paranızı taahhüt etmeden önce bu varyasyonların ne kadar iyi olduğundan emin olmak istersiniz..

Bu toplantının geri kalanının amacı, bu anlayış seviyesine ulaşmanıza yardımcı olmaktır; bunu bir alıcının kılavuzu olarak düşün.

Çevrimiçi Yedekleme Karşılaştırması

Bu kılavuz size göre – bizim görüşümüze göre – 2020’de en iyi çevrimiçi yedekleme hizmeti olduğunu gösterecektir. Önemli hizmetlerin her birini özelliklere ve kategorilere göre sıralayan karşılaştırmalı bir yaklaşım izliyoruz.. 

Maliyet

Kesinlikle bir çevrimiçi yedekleme hizmetinin değerini belirlemenin tek bileşeni olmasa da, sonuçta elbette büyük önem taşımaktadır. Etiket fiyatına ek olarak, bir aboneliğin size ne kadar yedekleme alanı sağladığını ve kaç cihazı kapsadığını düşünmek istersiniz.

22 Ağustos 2017’den itibaren geçerli olan CrashPlan, çevrimiçi yedekleme içindeki en iyi fırsatlardan biri olan aile yedekleme planını alarak tüketici yedekleme oyunundan çıktı. Ne yazık ki, şu anda bahsetmeye değer başka aile planları yok. Ancak, bankayı kırmayacak bir seçenek arıyorsanız, hala çok iyi CrashPlan alternatifleri var.

Birincilik: Backblaze

Backblaze size sadece sınırsız depolama alanı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ucuzdur. Bu, çevrimiçi yedeklemede en iyi toplam değeri seçmemizi sağlar: Aylık maliyet bilgisayar başına sadece 5 $ ‘dır. Bunun da ötesinde, Backblaze aydan aya seçeneği bile olan birkaç iyi çevrimiçi yedekleme hizmetinden biridir.

Ayrıca, daha da fazla tasarruf etmek istiyorsanız yıllık ve iki yıllık abonelik teklifleri de vardır. Yıllık abonelik size 10 $ ve iki yılda bir abonelik 25 $ kazandırır; hizmetin fiyatlandırması hakkında daha fazla bilgi için Backblaze incelememizi okuyun.

Taahhüt etmeden önce, onbeş gün boyunca Backblaze’yi deneyebilirsiniz, ancak herhangi bir ücretsiz plan sunmaz.  

İkincilik: IDrive

IDrive sınırsız depolama alanı sunmaz. Ancak, 2 TB depolama alanı, bazı insanlar için daha önemli olacak sınırsız cihazları yedeklemek için kullanılabilir. Ayrıca, hizmetin ilk yılı için sadece 52 $ ile oldukça ucuz. Ayrıca bu fiyata iki yıl önceden kaydolabilirsiniz. Daha sonra normal aylık 69,50 ABD doları maliyete geri döner. IDrive’ın aydan aya seçeneği yok.

2 TB sizin için yeterli değilse, IDrive 5 TB depolama alanında sınırsız sayıda cihazı da kapsayan çok iyi bir teklif sunar. Hiç para harcamaktan kaçınmak istiyorsanız, IDrive ücretsiz 5GB sunar.

Yedeklemenin maliyeti iyi bir anlaşma, ancak IDrive teklifi eşleşen senkronizasyon alanı ile tatlandırıyor. Çok az yedekleme hizmeti, daha önce de belirttiğimiz gibi, gerçekten bir bulut depolama özelliği olan cihaz senkronizasyonu sunar; daha fazla ayrıntı için IDrive incelememize göz atın.

Üçüncülük: Karbonit

Carbonite, Backblaze gibi bir cihaz için sınırsız yedekleme sağlar, ancak $ 59.99 Temel planı bir dokunuş daha pahalıdır. Bu plan harici sürücü yedeklemesini de içermez. Eğer isterseniz, yılda 99.99 $ ‘lık bir midilli ihtiyacınız olacak. Carbonite ayrıca 149,99 $ maliyeti olan ve otomatik video yedekleme ve kurye servisi içeren çok pahalı bir Prime planına sahiptir..

Ayrıca Backblaze’den farklı olarak Carbonite, Carbonite incelememizde hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz bir aydan aya seçeneği yok.  

Bununla birlikte, satın almadan önce denemek istiyorsanız, Carbonite’nin 30 günlük, taahhütsüz bir denemesi var.

Kullanım kolaylığı

Çoğu çevrimiçi yedekleme çözümü, bulut depolama araçlarına göre sabit sürücü korumasını kolaylaştırır, ancak bazıları bunu diğerlerinden daha kolay hale getirir. Seçtiğiniz herhangi birinin en azından yedekleme için belirli ortak klasörleri seçmesi muhtemeldir. Daha sonra dosya sisteminizi gözden geçirecek ve diğer her şeyi kendi başınıza etiketleyeceksiniz.

En iyi çözümler sizi tüm bu işlerden kurtarır. Kurulumdan sonra, sabit sürücünüzü otomatik olarak tarar ve tüm dokümanlarınızı, fotoğraflarınızı, videolarınızı, e-postalarınızı, yer işaretlerinizi ve diğer yaygın dosya türlerinizi yedeklemeye başlarlar. Genellikle yedeklenmeyen tek şey, yeni bir makineye geri yüklerseniz sorunlara neden olabilecek sistem dosyaları ve geçici dosyalardır..

Kullanım kolaylığını değerlendirirken, burada Cloudwards.net’te masaüstü istemcilerinin, web arayüzlerinin ve mobil uygulamaların kullanım kolaylığını da değerlendiriyoruz. Sonuçta iyi araçlar öğrenme eğrisini düzleştirir.

Birincilik: Backblaze

Backblaze, bilgisayarlarını yedeklemekle uğraşmak istemeyen, ancak yine de yedeklenmesini isteyen insanlar için tasarlanmıştır.

Backblaze, bilgisayarınızdaki tüm önemli dosyaları yedekleyerek sınırsız yedekleme hizmeti olarak avantajlarından yararlanır. Masaüstü istemcisini yükledikten sonra, kaydedilmesi gerektiğini düşündüğü her şey için bilgisayarınızı hızlı bir şekilde tarar ve size bu bilgileri okur.

“Tamam” ı tıkladığınızda yedekleme işlemi başlayacaktır. Sabit diskinizin güvenli olduğundan emin olmak için daha fazla uğraşmanıza gerek kalmadan hayatınıza devam edebilirsiniz

Arayüz tasarımı, olabildiğince azdır. Sürekli yedeklemeden zamanlanmış yedeklemelere geçiş, bilgisayarınızdaki hangi sürücülerin korunacağını seçme ve yedeklenmeyen klasör ve dosya türü hariç tutmalarını değiştirme de dahil olmak üzere yalnızca birkaç ayar vardır..

Backblaze ayrıca, tek tek dosyaları kurtaracağınız bir web tarayıcısına da sahiptir. Dosya erişimi için mobil uygulamalar veya iOS ve Android de mevcuttur. Hem tarayıcı hem de akıllı telefon deneyimi, işlevselliği sınırlamadan olabildiğince basit.

Genel olarak, Backblaze yaklaşımı gerçekten kullanım kolaylığının özüdür, bu da bu kategorideki bir numaralı nokta için kolay bir seçimdir.

İkincilik: Karbonit

Backblaze gibi, masaüstü istemcisini yükledikten sonra, Carbonite sabit sürücünüzü belirli dosya türleri (eksi sistem dosyaları) için otomatik olarak tarar ve işlemi yakından yönetmenize gerek kalmadan yedeklemeye başlar.

İlk Carbonite yedeklemesi, Backblaze arayüzünden aldığınız kadar yararlı bilgi sağlamaz, örneğin yedekleme için kaç dosyanın işaretlendiğini söylemek gibi. Backblaze ayrıca, yedeklemenizin ne kadar süreceğini ve veri merkezine bağlantı hızınızın ne kadar hızlı olduğunu tahmin eden bir web sitesi bağlantısına sahiptir, bu nedenle Carbonite ile olduğu kadar karanlıkta kalmazsınız.

Bununla birlikte, bunun ötesinde, kullanıcı deneyimi Backblaze’nin çok gerisinde değil, bu yüzden başımızı salladı. Masaüstü istemcisi çok fazla kafa karıştırıcı menü ve ayar olmadan iyi tasarlanmış ve web arayüzü uzaktan geri yükleme için dosyalarınızı kolayca sıralamanızı sağlar.

Üçüncülük: IDrive

IDrive abonelik planları 2 TB veya 5 TB’dir. Bu nedenle, dosya türüne göre otomatik yedekleme, bu hizmetle çalışmaz, çünkü bu, kullanıcıların geri dönme alanlarını aşmanın kolay bir yolu olmadan yedekleme alanlarını aşmasına neden olabilir..

Bunun yerine, IDrive, masaüstü ve belgeler klasörünüz de dahil olmak üzere önemli klasörleri yedekleme için otomatik olarak etiketler. IDrive istemcisinin yedekleme sekmesinden kolayca başka klasörler ekleyebilirsiniz. Ayrı ayrı dosyalar da seçebilirsiniz.

IDrive arayüzü de Backblaze veya Carbonite’den biraz daha karmaşık. Ancak, bazı kullanıcılar, özellikle yedekleme işlemlerini yakından yönetmeyi tercih edenler bunu tercih edecektir. Örneğin, IDrive, yedeklemeler için hem başlatma hem de kesme zamanlarını ayarlama özelliği de dahil olmak üzere çok daha özelleştirilebilir zamanlama seçenekleri sunar.

Aynı karmaşıklık web deneyimine taşar, ancak bu büyük ölçüde IDrive’ın Backblaze ve Carbonite’nin eşitlemediği senkronizasyon gibi bulut depolama özelliklerini içerdiği gerçeğinin bir ürünüdür..

IDrive mobil deneyimi, telefon verilerini kolayca yedeklemenizi sağlayan çevrimiçi yedekleme hizmeti için gördüğümüz en iyilerden biridir. Bir sonraki bölümümüzde bu özellikler hakkında daha fazla konuşacağız.

Esneklik

İhtiyaçlarınıza en uygun seçenekleri bulmak için seçenekleri değerlendirirken, bir çevrimiçi yedekleme hizmetinin yardımcı programını büyük ölçüde geliştirecek arayışta olmak isteyebileceğiniz standart ve standart olmayan özellikler vardır..

Bu özelliklerden biri harici sabit sürücü yedeklemesidir. Bazı yedekleme hizmetleri yerel depolama aygıtlarını yedeklemek için kullanılabilirken, bazıları yerel depolama aygıtlarına (buluta ek olarak) yedekleme yapmak için kullanılabilir. Buna ara sıra NAS cihazları da dahildir.

Çoğu çevrimiçi yedekleme hizmetinde dosyalara erişmenizi sağlayan akıllı telefon uygulamaları bulunur. Akıllı telefonunuzu yedeklemek için daha az kullanılabilir. Korumak istediğiniz fotoğraflarınız, kişi listeleriniz ve kısa mesajlarınız varsa, çevrimiçi yedekleme hizmetinizin uygun olduğundan veya ayrı bir hizmet satın almanız gerekebileceğinden emin olun.

Bir yedekleme hizmetinin kullanışlılığını artıran belki de en yaygın olmayan özellikler, daha yaygın olarak bulut depolama araçlarına ait özelliklerdir. Birkaç yıl önce, birkaç üst yedekleme hizmeti senkronizasyonu bir özellik olarak dahil etti. Bugün, sadece bir avuç hala var. Daha yaygın olan ortak çalışmayı sağlayan dosya paylaşım özellikleridir.  

Birincilik: IDrive

IDrive, bulut depolama alanında da tamamlamaya çalışan birkaç çevrimiçi yedekleme şirketinden biridir. Bunu, kullanıcılara hem dosya yedekleme hem de dosya senkronizasyonu için eşit depolama alanı bölgeleri vererek yapar.

IDrive, sabit diskinizde Dropbox, Google Drive ve diğer bulut depolama hizmetleriyle aynı yaklaşımla bir senkronizasyon klasörü oluşturur. Bu klasöre koyduğunuz tüm dosyalar bulut senkronizasyon alanınızda saklanır ve IDrive istemcilerinin yüklü olduğu diğer cihazları gönderir.   

IDrive ayrıca e-posta yoluyla belirli kişilerle dosya ve klasör paylaşmanıza veya herkesin kullanabileceği bağlantılar oluşturmanıza olanak tanır. Bu bağlantılar Facebook ve Twitter’a bile gönderilebilir.

Bulut depolama hizmeti olarak ikiye katlamanın ötesinde, IDrive, kapsamlı akıllı telefon yedeklemesi sunan birkaç yedekleme hizmetinden biridir. Bu, iOS ve Android cihazlar için fotoğraflar, müzik, video, takvimler ve kişiler içerir. Android uygulaması kısa mesajları da yedekleyebilir.

IDrive SmartDocs kimlik kartları gibi belgeleri taramanızı ve buluta kaydetmenizi sağlar. Kimliklerinizdeki son kullanma tarihlerini bile kontrol eder ve bunları yenileme zamanı geldiğinde size hatırlatıcılar gönderir.

Bunun da ötesinde, IDrive, etiketlenmiş olanlar da dahil olmak üzere Facebook ve Instagram hesaplarınızdan fotoğraf ve video yedeklemek için kullanılabilir.   

IDrive ayrıca USB sürücüler ve harici sabit sürücüler de dahil olmak üzere eşlenen tüm yerel depoları yedekler. Yedeklemenizin yerel bir kopyasını elinizde tutmak istiyorsanız harici sürücülere de yedekleyebilirsiniz. Esnekliğini desteklemeye yardımcı olmak için IDrive, tek bir kullanıcı aboneliğiyle sınırsız sayıda cihazı yedeklemek için kullanılabilir.

İkincilik: SpiderOak ONE

IDrive gibi, SpiderOak ONE da doğal olarak çoğu yedekleme hizmetinden daha fazla esneklik sağlayan bulut depolama özellikleri sunar. Bulut depolama özellikleri, SpiderOak incelememizde daha fazla bilgi edinebileceğiniz “SpiderOak Hive” adlı bir senkronizasyon klasörü içerir..

Ancak, paylaşım özellikleri IDrive veya Jottacloud kadar gelişmiş değildir. Deneyim, şirketin “ShareRooms” olarak adlandırdığı şeye bağlı. ShareRooms, bulutta depoladığınız klasörlere bağlanabilir. Bazı şeyleri bölümlere ayırmanın güzel bir yolu, ancak bağlantı oluşturarak tek tek dosyaları paylaşmanın bir yolu olsaydı.

SpiderOak ONE, sadece akıllı telefon uygulamasından dosyalara erişmenize izin verdiği için IDrive’dan da yoksundur. Akıllı telefonunuzu yedekleme seçeneği yoktur. Ancak hizmet harici sabit sürücüleri yedeklemenize izin verir ve IDrive gibi sınırsız cihazları yedeklemek için tek bir kullanıcı aboneliği kullanılabilir.

Üçüncülük: CloudBerry Yedekleme

CloudBerry Backup, pCloud veya SpiderOak’ın bulut depolama özelliklerini sağlamaz, ancak bulut depolama hizmetinizi çevrimiçi yedekleme alanına dönüştürmenize izin verir. Hizmet, kullanmanız için kendi sunucu olanaklarını sağlamak yerine, yazılımı 50’den fazla farklı depolama seçeneğinden herhangi biriyle eşleştirmenize olanak tanır. Bunun nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi için CloudBerry Yedekleme incelememizi okumanızı öneririz..

Seçenekler arasında Google Drive ve OneDrive gibi popüler bulut depolama seçeneklerinin yanı sıra Amazon S3, Google Cloud, Azure ve Backblaze B2 gibi ölçeklenebilir depolama seçenekleri bulunur. Ek olarak, CloudBerry Backup yerel depolama cihazlarına veri göndermek için kullanılabilir.

Duplicati ve Arq dahil olmak üzere bir dizi diğer bulut yedekleme seçeneği de depolama seçeneklerinizi seçmenize izin verir, ancak hiçbiri şu anda CloudBerry Yedekleme kadar çok seçenek sunmamaktadır. Bu üç hizmet arasında bir eşleşme için en iyi Mac yedekleme savaşımıza göz atın.

Geri Yükleme İşlemi

Verilerinizi buluta aktarmak haftalar alabilir. Genel olarak konuşursak, olağanüstü durumdan kurtarma işlemi daha hızlı çalışma eğilimindedir çünkü çoğu İnternet servis sağlayıcısı yükleme bağlantılarından daha hızlı indirme sağlar. Yine de, dosyalara hızlı bir şekilde ihtiyacınız varsa, beklemek için zamanınız olmayabilir.

Çoğu yedekleme hizmeti, dosyalara uzaktan erişmenize ve her şeyi aynı anda geri yüklemek yerine tek tek geri yüklemenize olanak tanır. Bu kategori için en iyi seçimlerimiz de dahil olmak üzere seçkin birkaç kişi, dosyalarınızı harici bir sürücüye de gönderir. Yedeklenecek yüzlerce gigabayt veri varsa, bu önemli bir fark yaratabilir.  

Birincilik: IDrive

IDrive, dosyalarınızı geri almanın çeşitli yollarını sunar. Dosyalarınızı bir tanesine kaydederseniz, tüm dosyalarınızı veya tek tek dosyalarınızı hem IDrive bulutundan hem de harici bir sürücüden doğrudan masaüstü istemcisinden geri yükleyebilirsiniz..

IDrive sınırsız sayıda makinenin yedeklenmesini destekler ve bunlardan herhangi birini masaüstü istemciniz üzerinden geri yükleyebilirsiniz. IDrive web istemcisinden ve IDrive akıllı telefon uygulamasından saklanan herhangi bir klasörü veya dosyayı da indirebilirsiniz..

Bununla birlikte, IDrive’ı diğer tüm çevrimiçi yedekleme araçlarının önüne koyan şey, IDrive Express hizmetidir. Yalnızca ABD müşterileri tarafından kullanılabilen IDrive Express, 3 TB’a kadar veri için ücretsiz bir teslimat kurye dağıtım hizmetidir. Diğer sağlayıcılar kurye teslimat hizmeti sunarken, yalnızca IDrive kişisel plan aboneleri için yılda bir kez ücretsiz olarak sunmaktadır. İlk yedeklemeler için de kullanılabilir.

İkincilik: Karbonit

Carbonite, tüm dosyaları masaüstü istemciden geri yükleme veya belirli dosyaları seçmek ve indirmek için web arayüzüne gitme seçeneği sunar. Tüm dosyaları geri yüklerken, dosyaları orijinal konumlarına geri yüklemeyi veya tümünü bir zip dosyasına kaydetmeyi seçebilirsiniz..

Web geri yüklemeleri, dosya sistemi hiyerarşinize göre geri yüklemenizi sağlar. Tam olarak ne aradığınızı biliyorsanız, belirli dosyaları arama seçeneği de vardır.

Dosyalara Carbonite mobil uygulamasından da erişebilirsiniz.

Carbonite’i IDrive’dan daha düşük sıralamamızın nedeni, kurye servisinin sadece yılda 150 $ ‘a mal olan Carbonite Prime aboneliğine ücretsiz olarak dahil edilmesidir – ve o zaman bile nakliye için ödemek zorundasınız. Carbonite Basic ve Carbonite Plus kullanıcıları, kurtarmayı hızlandırmak için yine de harici bir disk teslim edebilir, ancak en az 99 $ maliyeti olacak.

Üçüncülük: Backblaze

Backblaze, dosyaları doğrudan masaüstü istemcisinden geri yüklemenize izin vermez; web sitesine giriş yapmalısınız. Web sitesinden geri yükleme yaparken, dosyaları orijinal konumlarına geri yükleme seçeneği yoktur. Bir zip dosyası indirmelisiniz.

Ancak, tüm dosyalarınızı indirmeyi veya işlemi hızlandırmak için dosyaları seçebilirsiniz. Zip dosyası indirilmeye hazır olduğunda, Backblaze size bir e-posta gönderir.

Backblaze ayrıca size 128 GB’a kadar dosya içeren bir flash sürücü veya 4 TB’a kadar dosya içeren bir sabit sürücü gönderen bir kurye kurtarma servisine sahiptir. İkisi de ön tarafta özgür değil; flash sürücünün maliyeti 99 $ ve sabit sürücünün fiyatı 189 $. Ancak, onları geri gönderirseniz, Backblaze geri ödeme yapar.

Sürüm

Çevrimiçi yedekleme hizmeti seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer yararlı geri yükleme özelliği, değişiklik yapıldıktan sonra dosyaların önceki durumlarını korumanın bir yolu olan sürüm oluşturmadır. Sürümleme, WannaCry gibi fidye yazılımlarının neden olduğu bozulmalar dahil olmak üzere yanlışlıkla yapılan değişikliklerden ve dosya bozulmalarından korur..  

Çoğu çevrimiçi yedekleme hizmeti, sürüm oluşturmayı içerir, ancak bazılarının diğerlerinden daha iyi sürüm oluşturma ilkeleri vardır. Dikkat edilmesi gereken yaygın sürüm oluşturma özellikleri, dosya sürümlerinin ne kadar süreyle saklandığını ve kaç dosya sürümünün saklandığını içerir.

Birincilik: SpiderOak

SpiderOak’ta depolanan bir dosya her değiştirildiğinde, hizmet o dosyanın önceki sürümünü süresiz olarak saklar. 30 günlük sınır ve kaç sürüm saklayabileceğiniz konusunda bir sınır yoktur. Ayrıca, saklanan sürümler yedekleme alanınız için sayılmaz.

SpiderOak’ın sürüm oluşturma yaklaşımıyla ilgili tek sorun, kaç sürümün saklanacağına ilişkin sınırlar koymanın bir yolu olmamasıdır. Bunları istemiyorsanız manuel olarak silebilirsiniz, ancak bu zaman alır.

İkincilik: IDrive

IDrive yedeklemeye SpiderOak’tan daha ölçülü bir yaklaşım getirir: Herhangi bir dosyanın son 10 sürümü süresiz olarak tutulur.

Tüm dosya sürümlerinizi korumak kadar etkileyici olmasa da, çoğu durumda bu istenmeyen dosya değişikliklerine veya dosya bozulmalarına karşı yeterli korumadan daha fazla olmalıdır. SpiderOak gibi, saklanan dosya sürümleri yedekleme alanınız için sayılmaz, bu nedenle fazladan kullanımı izleme konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

IDrive ayrıca IDrive Geri Sarma özelliğiyle sistem genelindeki bir bozulmadan geri bağlanmayı kolaylaştırır. Geri Sar ile, bir klasördeki tüm dosyalar için toplu olarak önceki sürüm durumlarına geri yükleyebilirsiniz.  

Üçüncülük: Karbonit

Carbonite ile, yaştan bağımsız olarak herhangi bir dosyanın son üç sürümü saklanır. Bunun da ötesinde, önceki yedi günün her biri için bir sürüm, önceki üç haftanın her biri için bir sürüm ve önceki iki ayın her biri için bir sürüm tutulur. Carbonite’in sınırsız bir yedekleme hizmeti olduğu göz önüne alındığında, bu sürümlerin ne kadar yer kapladığı konusunda endişelenmenize gerek yok.

Uyarı kelimesi: Mac kullanıyorsanız ve sürüm oluşturma gerekiyorsa, başka bir yere bakmak istersiniz. Şu anda, Carbonite onlar için sürüm oluşturma özelliklerini desteklemiyor. Ancak, PC kullanıcıları için, sürüm oluşturma politikası çoğu.

Güvenlik

Dosyanızın bulutta güvenli olduğunu bilmek çok önemlidir. Çevrimiçi yedekleme hizmetleri, bulut depolama biriminden daha doğrudur, çünkü çevrimiçi yedekleme hizmetleri, farkında olduğunuzdan daha fazla dosya yükleme eğilimindedir.

Çevrimiçi yedekleme hizmetini değerlendirirken, sunucuda beklemedeyken AES veya Blowfish şifrelemesi kullanarak dosyalarınızı karıştırdığından emin olmak istersiniz. Bu şekilde, bu dosyaları alan hiç kimse şifreleme anahtarı olmadan okuyamaz.

Çoğu çevrimiçi yedekleme hizmeti bu şifreleme anahtarlarını sizin için saklar. Bununla birlikte, birkaçı size özel şifreleme ayarlama seçeneği sunar. Özel şifreleme ile kendi şifreleme anahtarınızı oluşturursunuz ve hizmet ne olduğunu asla bilmez. Sıfır bilgili şifreleme olarak da bilinen bu, sizden başka hiç kimsenin dosyalarınızı okumasını engeller.

AES veya Blowfish şifrelemesi yerinde olsa bile, kaba kuvvet saldırılarının nasıl yapılacağını bilenler tarafından zayıf şifreler kolayca kullanılabilir. Buna karşı korunmak için, birçok çevrimiçi yedekleme hizmeti, tanımadığınız bir makineden hesabınıza giriş yaparken telefonunuza gönderilen bir güvenlik kodunun girilmesini gerektiren iki faktörlü kimlik doğrulama sunar..

Yedek sağlayıcınızın, doğal afetlere ve fiziksel ve sanal saldırılara dayanacak şekilde tasarlanmış sertleştirilmiş sunucu tesislerinde veri depoladığından emin olmak istersiniz.

Birincilik: Acronis True Image

Acronis True Image birçok çekici standart ve standart dışı güvenlik özelliği içeriyor ve bu da bu kategoride üst sıralarda yer alıyor.

Sağladığı en önemli güvenlik özelliği, tamamen sıfır bilgi olan özel, uçtan uca şifrelemedir. Varsayılan olarak, dosyalar şifrelenmez, ancak yedekleme planınızı oluştururken “yedeklemeyi şifreleme” yi değiştirerek, bilgisayarınızı Acronis bulutuna bırakmadan önce şifrelenir.

Şifreleme anahtarınızı oluşturmak için kullanılan bir parola ayarlamanız istenir. Acronis, dosyalarınızı kurtarırken bile bu şifreyi asla bilmiyor, bu nedenle şirket bu anahtarı asla kopyalayamayacak.

Kullanılan şifreleme protokolü, 256 bitlik anahtar anlamına gelen AES 256’dır. Dünyanın en gelişmiş süper bilgisayarlarının 256 bitlik bir anahtarı kaba kuvvetle kırmasının birkaç milyar yıl alacağı tahmin ediliyor, bu nedenle verileriniz yine de ölümlülerden oldukça güvenli olmalı.

Acronis ile ilgili büyük sorunumuz, iki faktörlü kimlik doğrulama için bir seçenek sunmamasıdır. Sözde Acronis yapılacaklar listesindeyken, henüz bir uygulama tarihi söz konusu değil.

Bu büyük özlüye rağmen, başka hiçbir yerde bulamayacağınız bazı yenilikçi güvenlik özellikleri nedeniyle hala Acronis’i bir numaraya yerleştirdik. Bunların en iyisi, yedeklemenizi olası fidye yazılımı bozulması için akıllıca tarayan Acronis Active Protection’dır..

Acronis Cloud, dünyadaki her biri hem fiziksel hem de sanal saldırıları reddetmek için tasarlanmış veri merkezlerinden oluşur. 7/24 güvenlik tarafından devriye geziyorlar, yüksek çitler, biyometrik tarayıcılar ve anahtar kartlarıyla izleniyor ve korunuyorlar.

İkincilik: Karbonit

Karbonit veri tesisleri verilerinizi korumak için bir dizi kontrol ile korunmaktadır. Bunlar arasında klima kontrol sistemleri, pil yedekleme, CCTV gözetimi, koruma devriyeleri, biyometrik tarayıcılar ve elektronik anahtar kartları bulunur.

Sunucularında depolanan tüm veriler AES kullanılarak karıştırılır. Normalde, Carbonite sizin için şifreleme anahtarlarını tutar. Ancak, ilk kaydolduğunuzda size özel bir şifreleme anahtarı ayarlama seçeneği sunulur..

Carbonite şifreleme anahtarlarınızı saklıyorsa 128 bit AES kullanır. Özel şifreleme ayarlarsanız, 256 bit şifreleme kullanır.

Carbonite ayrıca iki faktörlü kimlik doğrulaması ayarlamanızı sağlar,

Üçüncülük: Backblaze

Backblaze, çevrimiçi yedekleme için ilk üç güvenlik seçmemizi tamamlar. Daha yüksek bitirmemesinin ana nedeni, özel şifreleme uygulaması hakkında bazı endişelerimiz olmasıdır..

Varsayılan olarak, Backblaze şifreleme anahtarınızı tutar. Ancak, verilerinizi yedeklerken şirketin bilmeyeceği veya kaydetmeyeceği özel bir şifreleme anahtarı ayarlayabilirsiniz.

Backblaze’nin muff, şirketin verileri kurtarırken parolanızı vermenizi gerektirmesidir, böylece verilerinizi sıkıştırmadan ve size göndermeden önce şifresini çözebilirler.

Backblaze, şifre kaydetmediğini ve şifre çözme tamamlandıktan sonra onu yok ettiğini iddia ediyor, ancak dosyaların şifreniz çözülebileceği şekilde makinenize gelene kadar şifreli kalmasını tercih ederiz..

Backblaze ile ister şirket ister şifreleme anahtarınızı tutun, 128 bit şifreleme kullanılır. 256 bit AES’yi tercih etsek de, her iki şifreleme düzeyinin de kırılamaz olduğuna inanılmıyor.

Backblaze ayrıca, her oturum açışınızda veya yalnızca yabancı bir cihazdan oturum açtığınızda tetikleyebileceğiniz iki faktörlü bir seçeneğe sahiptir..

Backblaze ayrıca, her oturum açışınızda veya yalnızca tanımadığınız bir cihazdan oturum açtığınızda tetikleyebileceğiniz iki faktörlü kimlik doğrulama seçeneğine de sahiptir..

Backblaze ayrıca kaybolan veya çalınan bilgisayarları bulmak için bir konum özelliğine sahiptir. Bir yedekleme hizmeti için olağandışı olsa da, yine de güzel bir güvenlik eklentisidir..

Son düşünceler

Bugün en iyi çevrimiçi yedekleme hizmetinin ne olduğu konusunda kolay bir cevap yok ve bu kötü bir şey değil. Birçok tanınmış oyuncu, farklı ihtiyaçları olan insanlara hitap etmesi gereken alanda nişler oymuştur. Umarız bu genel bakış yönünüzü bulmanıza yardımcı olur. Ortalama bir müşteri için, ihtiyaçlarını karşılayan bir çözüm seçmek yeterli olmalıdır.

Ancak, çevrimiçi yedekleme söz konusu olduğunda okuyucularımızın bazılarının daha özel ihtiyaçları olduğunu da biliyoruz. Bu sizi içeriyorsa sevin: Çeşitli ihtiyaçları karşılamak için yedekleme çözümleri bulma konusunda çok sayıda makalemiz var.

 • Küçük işletmeler için en iyi çevrimiçi yedekleme
 • En iyi sınırsız çevrimiçi yedekleme hizmeti
 • En iyi ücretsiz bulut yedekleme
 • En iyi sunucu yedekleme çözümleri
 • En iyi Mac yedekleme
 • KOBİ’ler için sınırsız yedeklemenin avantajları
 • IDrive ve Backblaze
 • CloudBerry vs Acronis vs Storagecraft vs Macrium
 • Azure vs Amazon S3 vs Google Cloud vs Backblaze B2
 • Microsoft Azure ile Yedekleme Nasıl Çalışır?
 • Amazon S3 ile Yedekleme Nasıl Çalışır?

Çevrimiçi yedeklemeye genel bakıştan hoşlandığınızı umarız. Herhangi bir düşünce, soru veya sorularınız varsa, emin olun ve aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me