П’ять очей, дев’ять очей і чотирнадцять очей: чи тобі спостерігає великий брат?

Технологія зростає швидкими темпами, а разом з цим зростає і урядовий нагляд за наглядом. Багато людей усвідомлюють, що відбувається глобальний нагляд, але ми хочемо переконатися, що ви знаєте, що відбувається. Ми склали посібник про альянси «П’ять очей», «Дев’ять очей» та «14 очей», щоб ви могли зрозуміти, наскільки вони інвазивні.


Люди все більше стурбовані тим, наскільки відомо про них, від історії їх перегляду до приватних розмов з мамою. Адже всі хочуть певної форми конфіденційності. На жаль, світ, у якому ми живемо, не пропонує багато. 

У багатьох країнах є системи спостереження, але країни альянсу «П’ять очей», «Дев’ять очей» та «14 очей» працюють разом, щоб широко обмінюватися даними. Справедливо кажучи, значна частина цього нагляду робиться для боротьби з тероризмом та організованою злочинністю. Це не пояснює, чому невинних людей шпигують щодня. 

Ваші дані можна збирати різними способами. У деяких країнах, таких як Великобританія, зберігання даних є обов’язковим. Інтернет-провайдери можуть збирати вашу історію переглядів, і з багатьма людьми, які використовують програми VoIP та Інтернет-повідомлення, можна ввійти набагато більше. Можна збирати телефонні дзвінки, текстові повідомлення, електронні листи та навіть історію місцеположень.

Групи “П’ять очей”, “Дев’ять очей” та 14 очей – великі гравці в грі глобального спостереження. Кожна причетна країна може здійснювати спостереження у певних регіонах та ділитися ним з іншими членами альянсу.

У цій статті ми розглядаємо, які країни є в цих альянсах і що вони можуть зробити.

Що таке п’ять очей?

що-є-п’ять очей

П’ять очей – США, Великобританія, Канада, Австралія та Нова Зеландія.

Альянс “П’ять очей”, також відомий як FVEY, був заснований 14 серпня 1941 року і може бути відзначений ще до періоду Другої світової війни. Під час другої світової війни обмін розвідувальною інформацією між Великобританією та США був важливим, і партнерство продовжувалося і надалі.

У 1946 р. Була прийнята Угода UKUSA, яка офіційно налагодила партнерство між Великобританією та США, яка зв’язала країни разом із мережею служб прослуховування, що дозволило збирати інформацію та обмін інформацією між ними. З тих пір їхні можливості спостереження посилилися. 

Протягом наступних 10 років Канада, Австралія та Нова Зеландія приєдналися до альянсу, і до 1955 р. Угода була оновлена, щоб офіційно включати їх. Однак це було настільки секретним, що австралійському прем’єр-міністру не було відомо, що воно існувало до 1973 року. Крім того, факт існування угоди був відомий до 2005 року, а її зміст не був оприлюднений ще пізніше.

Що можуть зробити п’ять очей?

Розвідка “П’ять очей” включає систему спостереження, яку вони розробили, називається ECHELON, для збору інформації шляхом перехоплення. Спочатку він використовувався для моніторингу комунікацій колишнього Союзу Рад та Східного блоку, але тепер він використовується для моніторингу приватних комунікацій людей по всьому світу.. 

Це потужний інструмент, який може слухати ваші телефонні дзвінки та перехоплювати інші інтернет-комунікації. Він може збирати та зберігати мільйони записів інформації. Докази цієї системи з часом зростали, але США та Великобританія заперечували її існування до кінця 1990-х, коли вона була розкрита для громадськості. 

З початку війни з тероризмом у 2001 році можливості спостереження «П’яти очей» розширились, особливо в Інтернеті. У 2013 році колишній підрядник Агентства національної безпеки США Едвард Сноуден виявив, скільки спостереження було здійснено, і на цьому шляху перехоплювали звичайних громадян, а найсильнішими винуватцями були АНБ та штаб-квартира уряду Великобританії.. 

Використовувана технологія моніторингу є інвазивною і здатна збирати більшість інформації, що надсилається через будь-яку лінію або сигнал або зберігається на пристрої, підключеному до Інтернету. Сноуден викрив багато програм спостереження, включаючи:

 • THINTHREAD – це інструмент, який аналізує взаємозв’язки та закономірності. Він повідомляє моніторам, які дзвінки слухати і що їм слід шукати.
 • XKEYSCORE – це інструмент аналізу, який індексує інформацію, таку як адреси електронної пошти, IP-адреси, телефонні номери, метадані тощо, що зберігаються на багатьох глобальних сайтах.
 • TEMPORA – програма, яка збирає інтелект із підводних волоконно-оптичних кабельних кранів.

Угода “П’ять очей” також включає збір розвідувальної інформації про бездротовий зв’язок. Є багато способів, як це зробити:

 • SIGINT збирає дані з систем зв’язку, систем озброєння та радарів, саме цим альянсом насамперед займається. Для вас це означає, що будь-яке електронне спілкування з кимось могло б контролюватися.
 • HUMINT, що включає дані, зібрані з людського джерела. Це може бути інформація, зібрана шпигунами та допитами.
 • GEOINT, де використовуються супутникові знімки, карти та креслення для отримання інформації про діяльність людини.

Хоча більшість країн забороняють своїм урядам шпигувати за своїми громадянами, якщо це не зроблено з наглядом, угода “П’ять очей” передбачає лазівку. Через неї інші країни можуть шпигувати за громадянами цієї країни та обмінюватися отриманою ними інформацією. Мало свідчень того, як часто це відбувається, але є випадки, які показують, що це робиться.

Коротше кажучи, альянс «П’ять очей» є домом найпотужніших органів нагляду у світі.

Що таке дев’ять очей?

що-є-дев’ять очей

Альянс «Дев’ять очей» складається з країн «П’ять очей», плюс Данії, Франції, Нідерландів та Норвегії. Хоча є докази того, що «Дев’ять очей» та «14 очей» існують, мало що відомо про те, що вони можуть, а що не можна робити.

Що ми знаємо, це те, що група «Дев’ять очей» – це розширення альянсу «П’ять очей», що має аналогічну співпрацю зі збору інформації шляхом масового спостереження та обміну нею. Цей обмін розвідувальною інформацією обмежений для додаткових партнерів, але, по чутках, у Нідерландах є принаймні один шпигунський масив, як ви можете прочитати в нашому найкращому VPN для Нідерландів..

Хоча країни “П’яти очей” мають угоди про автоматичний обмін даними між собою, додаткові країни вважаються сторонніми членами і мають менше дозволу. Це означає, що здібності до обстеження інтелекту є більш вузькими, але вони все ще можуть брати участь у спостереженні.

Що таке 14 очей?

Альянс “14 очей” складається з країн “Дев’ять очей”, а також Німеччини, Бельгії, Італії, Іспанії та Швеції. Це розширення альянсів “П’ять очей та дев’ять очей”, але його фактична назва – SIGINT Seniors Europe. 

Її мета – координувати обмін інформацією про військові сигнали між її членами. Розміщена розвідка може представляти собою необроблені дані, а не лише готові звіти. Знову ж таки, хоча ми знаємо, що він існує, є мало інформації про те, що робить альянс 14 Очі.

Інші країни, які приєднаються до п’яти очей

Деякі країни в межах сторонньої мережі були або зацікавлені приєднатися до альянсу «П’ять очей».

США запропонували Франції приєднатися до альянсу “П’ять очей”, щоб стати “Шістьма очима”. Президент Франції Ніколя Саркозі хотів отримати такий же статус, як і інші союзники. Це стосується підписання угоди про шпигунство, щоб гарантувати, що країни не збирають розвідувальні дані.

Директор АНБ схвалив цю вимогу, але директор ЦРУ та президент Барак Обама цього не зробили, тому Франція відмовилася. Однак, новітні звіти свідчать, що Франція тісніше працює з ними.

Також повідомлялося, що Німеччина була зацікавлена ​​в переході до групи «Дев’ять очей», можливо, навіть до «П’яти очей». 

Інші країни також сформували партнерські спостереження з «П’ятьма очима», наприклад, «43 очі», що становить 14 очей плюс члени Міжнародних сил сприяння безпеці в Афганістані. Це було сформовано під керівництвом НАТО з безпеки в Афганістані. 

Плюс, є Club de Berne, який є форумом для служб обміну розвідувальною інформацією в 28 державах ЄС, який був заснований в 1971 році. Однак він заснований на добровільних обмінах, і США не є членом..

Проблеми безпеки навколо Huawei 

Є серйозні занепокоєння щодо участі Huawei у створенні мереж 5G. Китайський гігант телекомунікацій не є державною власністю, але дані свідчать, що він дозволив Пекіну встановлювати шпигунські програми на свої телефони. Крім того, Huawei виробляє багато деталей для іншого телекомунікаційного обладнання, тож хто знає, що ще відбувається.

Наскільки поганий Китай, не дуже добре залучати китайську компанію до будівництва такої важливої ​​інфраструктури. Неможливо знати, що країна зможе зробити, коли технологія буде створена. Це може потенційно дати можливість Китаю здійснювати спостереження за всіма. 

При цьому Huawei – одна з небагатьох компаній, що виробляють обладнання, необхідне для інфраструктури 5G, тому варіантів не так багато. 

Ці занепокоєння змусили США переосмислити, як можна обмінюватися інформацією та як вона пов’язана з союзниками, які використовують обладнання, що може вплинути на альянс “П’ять очей”.

Фінальні думки

Це не може уникнути Вашого повідомлення про те, що нас спостерігають, але сподіваємося, що ця стаття надала Вам більш глибокий огляд того, що відбувається. Без довідників і хакерів ми б не знали про половину спостереження, яке здійснюють наші уряди.

У міру вдосконалення технології зростають і можливості спостереження. Ваша найкраща ставка – озброїтися захищеною VPN, яка допоможе вам залишитися анонімним. Перегляньте нашу бібліотеку безпеки, щоб отримати корисніші статті про безпеку в Інтернеті. Якщо ми нічого не залишили, повідомте про це у розділі коментарів. Дякую за прочитане. 

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map