HTTP проти HTTPS в 2020 році: що вони і в чому різниця?

Ви коли-небудь замислювалися про те, що таке маленький зелений замок у лівій частині адресного рядка веб-браузера? Ви налаштовуєте свій перший веб-сайт і хочете переконатися, що ваші користувачі можуть безпечно відвідувати ваш веб-сайт, а також оптимізувати результати пошуку Google? 


Тоді ви підійшли до потрібного місця, оскільки ця стаття допоможе пролити трохи інформації про те, що саме HTTP та HTTPS означає для вас, як користувача, так і власника веб-сайту..

Якщо у вас є технологічний досвід, важко зрозуміти відмінності між ними, і будь-яке пояснення неминуче заповниться жаргоном і технічними термінами, з якими ви, мабуть, не знайомі. 

Хоча неможливо пояснити, як протоколи функціонують без будь-якої технічної суперечки, ця стаття має на меті це зробити в простому розумінні, пояснюючи технічні фрази, коли вони з’являються.

Що таке HTTP?

HTTP розшифровується як протокол передачі гіпертексту, і, простіше кажучи, саме він відповідає за те, щоб зайняти веб-сайт і доставити його користувачам, які намагаються отримати доступ до нього. В основному, коли клієнт (наприклад, веб-браузер) надсилає на сервер запит HTTP, повертається відповідь, що включає веб-сайт або ресурс, який запитує клієнт, а також деякі метадані.

HTTP-запит

Оскільки HTTP працює на рівні додатків, йому потрібен протокол транспортного рівня, щоб фактично передавати повідомлення. За замовчуванням HTTP приймає надійний транспортний протокол і зазвичай використовує для цієї мети протокол управління передачею (TCP), але він також може бути змінений для використання менш надійних протоколів, таких як протокол User Datagram Protocol (UDP).

Важливо відзначити, що HTTP суто займається передачею запитів та відповідей між клієнтом та сервером, ігноруючи, як саме він транспортується туди. Таким чином, HTTP не піклується про безпеку інформації, якою вона обробляє, лише те, що інформація потрапляє за призначенням і виглядає так, як планував власник веб-сайту.

HTTP-відповідь

HTTP такий самий старий, як і сам Інтернет, і був розроблений у рамках проекту Всесвітньої павутини Тіма Бернерса-Лі в Європейській організації ядерних досліджень (CERN) наприкінці 1980-х на початку 1990-х. З тих пір HTTP є основним компонентом Інтернету і відповідає за зв’язок між серверами та клієнтами.

Протягом тривалого часу HTTP вважався достатнім для трафіку неконфіденційного характеру, але, оскільки побоювання зростали з приводу безпеки та конфіденційності всесвітньої павутини, відбувся поступовий поштовх до заміни старого протоколу набагато безпечнішим HTTPS.

Що таке HTTPS?

Технічно протокол HTTPS насправді не є окремим протоколом до HTTP, а швидше HTTP з додатковим рівнем захисту, який надається TLS, переданим через порт 443 замість порту HTTP 80.

HTTPS був спочатку створений Netscape у 1995 році для забезпечення безпечного протоколу для перевезення веб-сторінок між клієнтом та сервером. Спочатку протокол використовував шар захищених сокетів (SSL) для автентифікації обох кінців транзакції, але з тих пір він перейшов до більш захищеного протоколу безпеки транспортного рівня (TLS).

Різницю між SSL та TLS важко пояснити, не надто надто технічно, але, з точки зору неспеціаліста, TLS – це просто оновлена ​​та більш безпечна версія SSL, яка виправляє різні обмеження та вразливості останнього.. 

Оскільки вони схожі, ім’я SSL застрягло, незважаючи на те, що воно застаріле, а сертифікати безпеки все ще називають “SSL-сертифікатами”.

SSL-сертифікат

Для перевірки транзакції HTTPS вимагає, щоб веб-сайти видавали SSL-сертифікати надійними сторонніми сторонами. Тривалий час це був дорогий процес для власників веб-сайтів, тому використання HTTPS значною мірою обмежувалося конфіденційною інформацією, наприклад, банківськими операціями чи транзакціями з кредитними картками, де додаткова безпека вважалася життєво важливою.

Однак це все змінилося в 2016 році, коли Фонд електронних кордонів (EFF) розпочав кампанію, щоб заохотити власників веб-сайтів перейти на HTTPS, а некомерційна організація під назвою “Давайте шифрувати” почала безкоштовно видавати довірені сертифікати веб-сайтам.

З того часу більшість веб-браузерів почали повідомляти користувачів, що їх з’єднання є незахищеним кожен раз, коли вони використовують звичайний HTTP. Ці попередження іноді досить важко помітити, але це критерій, який ми врахували при ранжуванні найбезпечніших веб-браузерів.

Chrome-HTTPS-попередження

Хоча HTTPS набагато безпечніший, ніж стандартний HTTP, він не є ідеальним. Оскільки він шифрує само повідомлення HTTP, він не може приховати деякі метадані, які є основними для самої транзакції, включаючи IP-адреси та номери портів.

Це означає, що, хоча вміст транзакції буде захищеним, хтось підслуховуючи все одно зможе визначити, що зв’язок між клієнтом та сервером було здійснено, скільки даних було передано через нього та протягом якого періоду зв’язок підтримувався.

Тому, якщо ви хочете забезпечити повну конфіденційність у своїх онлайн-угодах, HTTPS буде недостатньо, і вам слід заглянути у віртуальні приватні мережі. Наш список найкращих VPN-послуг – це гарне місце для початку, а також наш огляд ExpressVPN – наш найкращий вибір.

Різниця між HTTP та HTTPS

Як ви, напевно, здогадалися з наведених вище описів, велика різниця між HTTP та HTTPS полягає в покращеній безпеці, яку пропонує останній. 

Оскільки HTTPS використовує протокол TLS для аутентифікації обох кінців транзакції, всі передані дані захищені шифруванням, що захищає і вас, і ваших користувачів від різних атак посередників, таких як введення зловмисного програмного забезпечення або просто, старий шпигун.

Теоретично існує також різниця в продуктивності між двома протоколами. HTTPS потрібно використовувати додаткові обчислювальні ресурси для виконання рукостискання TLS, тому технічно це трохи повільніше, ніж HTTP. 

Однак, якщо ваш веб-сайт не отримає величезну кількість трафіку, це додаткове завантаження сервера ледь помітне, оскільки воно не буде досить серйозним, щоб викликати будь-які проблеми.

Якщо ви перейдете на HTTPS?

Коротка відповідь, без сумніву, так. Перехід вашого веб-сайту та домену з HTTP на HTTPS спричиняє чимало переваг та ледве недоліків. Окрім невеликого теоретичного втручання у вашу ефективність, якщо ви набираєте середню кількість відвідувачів, негативних наслідків від перемикання немає..

Крім того, перехід на HTTPS не тільки зробить перегляд ваших користувачів більш захищеним, шифруючи їхній трафік, це допоможе вам і покращити видимість у Google. Причина цього трапляється в тому, що Google прийняв рішення ще в 2014 році дати рейтинговий приріст результатів із HTTPS адресами.

З боку користувачів речі ви не можете дійсно “переключитися” на HTTPS, оскільки зазвичай веб-сайти, які ви відвідуєте, вирішують, який протокол використовувати. Що ви можете зробити, це встановити розширення, наприклад, HTTPS Everywhere (представлений у нашому списку найкращих розширень безпеки), що змусить усі веб-сайти, створені для HTTPS, за замовчуванням застосовувати цей протокол.

HTTPS - скрізь

Іншим варіантом є використання браузера типу Brave (читайте наш відгук Brave), який оснащений вбудованою функціональністю. Крім цього, ви також повинні бути обізнані про те, коли веб-сайт пропонує лише HTTP, і будьте обережні, що інформація, яку ви надсилаєте над незахищеною з’єднання.

Хоробрий-HTTPS - скрізь

Загалом, веб-сайти та сервіси, які обробляють будь-яку конфіденційну інформацію, таку як банківські чи платіжні реквізити, за замовчуванням будуть HTTPS (і, за винятком випадків, якщо вони цього не роблять, вам слід керуватися чітко). 

Однак менші веб-сайти, які обробляють електронні адреси та іншу особисту інформацію, можуть не робити, тому завжди корисно знати, який протокол ви зараз використовуєте.

Фінальні думки

Там у вас є все, що вам потрібно знати про те, що розмежовує HTTP та HTTPS настільки нетехнічно, як ми могли б це пояснити. Якщо ви просто користувач, який не має вашого власного веб-сайту, все, що вам потрібно знати, – це те, що HTTPS шифрує та захищає вміст транзакцій між вами та сервером, на який ви намагаєтесь дістатися..

Однак якщо у вас є веб-сайт, на це потрібно звернути більше уваги. Оскільки Google та інші компанії чи організації продовжують заохочувати використання HTTPS, ви можете легко опинитися в положенні, коли ваш веб-сайт програє вашій конкуренції – особливо якщо мова йде про SEO – якщо ви не перейдете на HTTPS.

Що ви думаєте про наш путівник по HTTP та HTTPS? Ми демістифікували деякі загальні технічні терміни, чи ви все ще намагаєтесь зрозуміти різницю між ними? Можливо, ми пропустили деякі деталі, які ви вважаєте вирішальними? Повідомте нас у коментарях нижче. Як завжди, дякую за прочитане. 

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map