Şifreleme İncelemesi – Güncellenmiş 2020

Şifreleme İncelemesi

Cryptomator, en iyi ücretsiz şifreleme programlarından biridir, ancak özelliklerinin yakından incelenmesi, ücretli rakiplerinin gerisinde kaldığını gösterir. Yine de, tam Şifreleme incelememizde okuyabileceğiniz gibi, ucuza güvenlik isteyenler için mükemmel bir araçtır..


cryptomator-slider1

cryptomator-slider2

cryptomator-slider3

cryptomator-slider4

cryptomator-slider5

Önceki

Sonraki

Cryptomator, en iyi TrueCrypt alternatiflerimiz arasında yer alan ücretsiz, açık kaynaklı bir şifreleme programıdır. Ayrıca, anlaşılması kolay arayüzü sayesinde en iyi şifreleme yazılımı kılavuzumuzda bir onay aldı. Çoğu alanda mükemmel, ancak Cryptomator ücretli şifreleme hizmetlerine kıyasla hala birkaç yerde geride kalıyor. 

Bu Cryptomator incelemesinde, özellikleri, güvenliği ve kullanıcı deneyimi hakkında konuşarak hizmete derinlemesine bakacağız. Şifreleyicinin ne kadar güvenli olduğunu belirlemeye ek olarak, açık kaynaklı yazılımlar için önemli olan, kullanımının ne kadar kolay olduğunu da göreceğiz. 

Ücretsiz bir yazılım parçası olarak Cryptomator’dan çok etkilendik. Kullanımı şaşırtıcı derecede kolaydır ve önyükleme için birinci sınıf güvenlikle birlikte gelir. Bununla birlikte, serbest doğası diğer alanlara kanar. Şifreleyici, sizin için anlaşma kırıcılar olabilecek paylaşım ve doğrudan bulut depolama entegrasyonu gibi özelliklerden yoksundur.

Güçlü & Zayıf Yönler

Özellikleri

Cryptomator odaklanmış bir uygulamadır ve bu nedenle özelliklere hafiftir. Paylaşmak bir seçenek değildir ve uğraşmak için sadece birkaç avuç vardır. Ayrıca, Cryptomator tüm diskleri şifreleyemez, bu da bazı ücretli rakipler tarafından sunulan bir şeydir. 

Ayarlar çoğunlukla organizasyona odaklanmıştır. Sürücünüzün nereye monte edildiğini değiştirebilir, adını değiştirebilir ve ona özel bir bağlama noktası atayabilirsiniz, ancak hepsi bu. İleri düzey bir kullanıcıysanız, sanal sürücünün nasıl monte edileceğini değiştirebilecek özel bağlama bayrakları da belirleyebilirsiniz. Görmek güzel olsa da, birçok insanın bu özellikten yararlanacağını düşünmüyoruz. 

İOS ve Android’de Şifreleme Kullanmak

Cryptomator, bir iOS ve Android uygulaması ile birlikte Linux üzerinden konsol üzerinden bir kurulum sunar. Diğer birçok dosya şifreleme hizmeti gibi, Cryptomator’ı bir tür “taşınabilir” modda da çalıştırabilirsiniz, ancak ücretli bazı meslektaşları kadar akıcı değildir. 

Örneğin Boxcryptor, herhangi bir makinede çalıştırabileceğiniz kurulum gerektirmeyen bir uygulama sunar. Dosyayı bir USB sürücüsüne yükleyin, bir bilgisayara takın ve yapmanız gerekenleri yapın. 

Şifreleyici mevcut kasaları tanıyabilir, ancak kurulum gerektirmeyen bir uygulama sunmaz. Bununla birlikte, bir tutamda, Crytomator’ı tekrar indirebilir ve yine de kasalarınıza başka bir bilgisayarda erişebilirsiniz.. 

Mobil uygulamalar, doğrudan Dropbox, Google Drive, OneDrive ve WebDAV tabanlı bulut depolama hizmetleriyle entegre olmaları nedeniyle masaüstü uygulamasından daha fazla işlevsellik sunar (Dropbox incelememizi ve Google Drive incelememizi okuyun). 

Ayrıca, Sync.com gibi farklı bir bulut hizmeti kullanıyorsanız şifrelenmiş bilgilerin yerel bir kopyasını saklayabilirsiniz (Sync.com incelememizi okuyun). 

Şifreleyici Dezenfektan

Cryptomator’un sunduğu tek gerçek özellik Sanitizer’dir, ancak göründüğünden çok daha az heyecan vericidir. Sanitizer, kasa sorunlarını gidermek için tasarlanmış bir konsol aracıdır. Hangi nedenle olursa olsun kasanızda bozuk dosyalar varsa veya ana şifrenizi kullanarak şifresini çözemiyorsanız, şifrelenmiş klasördeki sorunları tespit etmek için Dezenfektanı kullanabilirsiniz. 

cryptomator-review-dezenfektanı

Tek ihtiyacınız olan Java 9 veya üstü ve Cryptomator web sitesinden indirebileceğiniz Sanitizer JAR dosyası. Yolu belirledikten ve şifrenizi girdikten sonra, Santizer kasanızı herhangi bir sorun için tarar ve kritik hataların sayısı, genel hatalar ve uyarılar hakkında sizi bilgilendirir..

Ancak, Dezenfektanı kasanızı tamir etmez. Sadece hataları bulmak için değil, onları bulmak için bir araçtır. Neyse ki, daha fazla sorun giderme için Cryptomator’a gönderebileceğiniz birkaç dosya tükürüyor. 

Şifreleyiciye Genel Bakış

Fiyatlandırma

Kriptomator bağış malzemesidir, yani yazılım teknik olarak ücretsiz olmasına rağmen bağışlar kabul edilir ve teşvik edilir. VeraCrypt’in aksine, Cryptomator bağış istemede biraz daha ileridir (VeraCrypt incelememizi okuyun). Bununla birlikte, web sitesinin kullanımının ne kadar kolay olduğunu görmek, umursamıyoruz.

İleri, evet, ama can sıkıcı değil. Cryptomator’un web sitesinde ön sayfada bir bağış bölümü vardır ve bağış yapmamayı seçerseniz bir kez daha sorarlar. Ancak, uygulamayı indirdikten sonra rahatsız edici bir şey yoktur. Bu yaklaşımı çok takdir ediyoruz; Kriptomator dilenmeye dönüşmeden neye ihtiyacı olduğunu sorar. 

Bağış yapmayı seçerseniz PayPal, kredi kartları, banka havalesi veya kripto para birimi ile ödeme yapabilirsiniz. Web sitesi bağışınızı pound, euro veya ABD doları olarak belirtmenize izin verir, bu nedenle başka bir para birimi kullanıyorsanız, kendi başınıza bir miktar dönüşüm yapmanız gerekir. 

Ayrıca, geliştirme ekibine biraz cesaret vermek istiyorsanız, bağışınızla birlikte bir mesaj bırakabilirsiniz..

Güvenlik

Bulut odaklı bir şifreleme yazılımı olan Cryptomator, dosyalarınızı güvende tutmak için elinden gelen her şeyi yapar. Bilgilerinizi hırsızlığa karşı korumak yerine, dosyalarınıza karışmak isteyen çevrimiçi depolama hizmetlerine karşı korumaya odaklanmıştır. Cryptomator ile risk daha düşük, ancak güvenlik söz konusu olduğunda yine de en iyisi ile tepeden tırnağa gidebilir. 

Kriptomator, odak noktasının yerel koruma olmadığını açıkça ortaya koyuyor. Bunun yerine, çevrimiçi depolama hizmetleriyle depolanan dosyaları şifrelemeye odaklanmıştır. Bu nedenle, dosya ve klasörlerin ne zaman oluşturulduğu, depolanan dosyaların boyutu ve bir kasadaki dosya ve / veya klasör sayısı gibi meta veriler de dahil olmak üzere belirli bilgiler şifrelenmeden bırakılır. 

Odak yerel olmasa da, Cryptomator yerel bir uygulamadır. Kasanız için ayarladığınız şifre hiçbir zaman İnternet üzerinden gönderilmez. Bunun yerine, sizi yerel olarak doğrulayacak anahtar dosyalar oluşturmak için kullanılır. Şifreleyici asla dosyalarınızı senkronize etmez ve bu nedenle ana şifreniz veya kasa içeriğiniz hakkında sıfır bilgiye sahiptir..

Şifreleme Şifreleme ve Anında Şifre Çözme

Şifreleme aracı, sanal bir sürücüdeki dosya adlarını, başlıkları ve içeriği şifrelemek için AES-256 kullanır. Windows’ta Dokany, macOS ve Linux’ta FUSE’yi bir ön uç olarak kullanır, ancak bu ön uçlardan birinin mevcut olmaması durumunda WebDAV’a geri döner. 

Cryptomator’ın güvenliğinin teknik yönleriyle ilgileniyorsanız, yazımını ve şifreleme açıklamamızı okuyun.. 

Cryptomator kullanırken, dosyalarınız şifrelenir ve şifresi çözülür; bu, sanal bir sürücüyü taktığınızda bir grafikle gösterilir. Bağlandığında bile, Cryptomator sabit sürücünüzde dosyalarınızın şifrelenmemiş kopyalarını asla kullanmaz veya bırakmaz. Bunun yerine, bilgilerin gerektiğinde gerçek zamanlı olarak şifresi çözülür ve daha sonra yeniden şifrelenir.

Kullanım kolaylığı

Şifreleyicinin kullanımı şaşırtıcı derecede kolaydır. Genellikle açık kaynaklı yazılımların zor olmasını beklerken, ücretli seçenekler kullanılabilirliği vurgular (örnek için NordLocker incelememizi okuyun). Cryptomator her ikisini de yapıyor, bir kuruş talep etmeden havadar bir kurulum süreci sunuyor. 

Belirtildiği gibi, Cryptomator web sitesinin ana sayfasında bir bağış ister, ancak bunu atlayabilir ve doğrudan indirmeye gidebilirsiniz. Cryptomator, Windows, macOS, Linux, Android ve iOS’u destekler ve bir Windows 10 PC’ye yüklediğimizde, her şey sorunsuz bir şekilde sona erdi. Yükleme sorunlarını gidermek için SHA256 toplamını da görüntüleyebilirsiniz. 

cryptomator-review-indir

Kurulum şaşırtıcı derecede basittir. Belki de Cryptomator’un açık doğası, kendisini daha rahat bir geliştirme ekibine borçludur. Ne olursa olsun, özgür yazılım olduğu için, Cryptomator kullanılabilirlik açısından rekabete yakındır. Bu yalnızca dosyalarınızı şifreleme zamanı geldiğinde daha da güçlendirilir.

Dosyaları Şifreleyici ile Şifreleme

Cryptomator arayüzü geldikleri kadar basit. Yükledikten sonra, boş bir liste ve kasa eklemenizi söyleyen bir okla karşılaşacaksınız. Cryptomator, bilgisayarınızda Cryptomator yazılımını kullanarak açabileceğiniz ve şifresini çözebileceğiniz sanal sürücüler oluşturarak çalışır. 

cryptomator-review-arayüzü

Kasanızın ayrıntılarını da belirtirken çok derine inmenize gerek yoktur. Tek yapmanız gereken artı simgesini tıklamak, bir ad seçmek, bir konum seçmek ve dosyalarınızı eklemektir. 

Bunu yaptıktan sonra kasanızın şifresini ayarlayabilirsiniz. Şifreleyici, şifrenizi hatırlamanın önemli olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Sıfır bilgi modeli nedeniyle, şifrenizi unutmanız durumunda verilerinizi kurtarmanın bir yolu yoktur.

cryptomator-review-şifre oluşturma

Şifreleyici kasayı otomatik olarak kilitler. Windows’ta, parola girildiğinde kasayı sabit sürücü gibi bağlar ve Windows Gezgini’ni açar. Oradan, dosyalarınızı şifrelemek, onları takılı sürücüye sürüklemek ve işiniz bittiğinde “kilitli kasa” yı tıklamaktan ibarettir. Şifreleyici, şifrelendiğinde ve şifresi çözüldükçe dosyalarınızın bir grafiğini gösterir. 

cryptomator-review-şifreli klasör

Kasanızı kilitledikten sonra uğraşabileceğiniz birkaç seçenek var. Cryptomator, sürücüyü yeniden adlandırmanıza ve farklı bir harf atamanıza, özel bir noktaya monte etmenize ve başlangıçta otomatik kilidini açmanıza olanak tanır. Seçeneklerin hiçbiri çok yoğun değil, ancak Cryptomator hala özelleştirme yolunda birkaç seçenek sunuyor. 

cryptomator-review-drive-seçenekleri

Cryptomator’ın diğer makinelerde depolanan kasaları bulabileceğini belirtmek gerekir. Örneğin başka bir bilgisayara geçiyorsanız, şifrelenmiş klasörünüzü devredebilir ve herhangi bir Cryptomator kurulumuyla kilidini açabilirsiniz. Aşağıda, klasörlerin şifrelendikten sonra nasıl göründüğüne ilişkin bir örnek görebilirsiniz. 

cryptomator-review-şifreleme devreye

Dosya paylaşımı & Depolama

Şifreleyici, Boxcryptor gibi bulut depolama hizmetleriyle doğrudan entegre değildir (Boxcryptor incelememizi okuyun). Şifrelenmiş dosyalarınızı bulut depolama hizmetlerine kaydetmek zor değildir, ancak tek bir şifrelenmiş dosyanın olmaması kurulumu zorlaştırabilir. 

Şifreli bir klasör hiyerarşisi oluştururken, kasanın depolanmasını istediğiniz yer için birden çok klasör ve alt klasör oluşturursunuz. Her ne kadar Cryptomator her dosya ve klasör adında yayılmış anlamsızca anlaşılırsa da, hiyerarşiyle uğraşmanız gerekecek. 

Bu nedenle, dosyaları şifrelemek ve onları bulut depolama alanına taşımak hantal olabilir, çünkü burada veya orada önemli bir öğeyi kaçırmak kasayı okunamaz hale getirebilir. En iyi senaryo, şifrelenmiş klasörlerinizi hareket halindeyken bulut depolama alanında depolamaya başlamaktır. Bu şekilde, Cryptomator klasör hiyerarşisini oluşturabilir ve güncelleyebilir.

Senkronizasyona başlamadan önce paylaşım hakkında konuşmak istiyoruz. Şifreleyicinin hiçbir paylaşım işlevi yoktur. Birisine kolayca şifrelenmiş bir klasör gönderebilmenize rağmen, kilidini açmak için Cryptomator’un bir kopyasına ve ana şifrenize ihtiyaç duyarlar. NordLocker veya Boxcryptor ile yaptığınız gibi paylaşamazsınız. 

Şifreleyiciyi Dropbox, Google Drive ve OneDrive ile senkronize etme

Cryptomator kullanırken, sanal sürücünüzü doğrudan seçtiğiniz bulut depolama sağlayıcınızda oluşturmak istersiniz. Örneğin, OneDrive kullanarak, Windows’daki OneDrive klasörünün içinde yeni bir kasa oluşturduk (OneDrive incelememizi okuyun). Bu şekilde, bir kasayı bulut depolama alanına taşıyorsanız kritik bir dosyayı kaçırma konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. 

cryptomator-review senkronu

Oradan, sadece şifrelemek istediğiniz dosyaları sürükleyip kasayı kilitlemek meselesidir. Şifreleyici, dosyalarınızı hemen şifreleyerek çalışmaya başlayacaktır ve bulut depolama hizmetiniz değişiklikleri almalıdır.

Destek

Şifreleyici, açık kaynaklı yazılım olma konusunda şaşırtıcı derecede iyi bir desteğe sahiptir. Topluluk ve belgeler güçlüdür, bu yüzden çoğu sorunun yanıtını bulmalısınız. Bununla birlikte, kullanılabilir iletişim seçenekleri yok.. 

Çoğu açık kaynaklı yazılımdan farklı olarak, Cryptomator’un web sitesinden erişebileceğiniz özel bir destek sayfası vardır. Burada, Şifreleyicinin belgelerine ve topluluk forumlarına bağlantılar bulacaksınız. Ayrıca bir ayarınız varsa destek sayfasında tekrarlanan bağışınızı iptal etmeyi de isteyebilirsiniz. 

Belgeler tekniktir, ancak Cryptomator bunu tek başına yapmaz. Kurulum ve işlevsellik, şifreleme, teknik işlem yapma gibi daha gelişmiş konularla, her bir platform için basit terimlerle kapsanır. Kendi başına bir bilgi tabanı değil. Bunun yerine, belgeler Cryptomator’ın ne olduğunu ve nasıl çalıştığını kapsıyor, başka bir şey yok. 

cryptomator-review-dokümantasyon

Cryptomator Topluluğunda Destek Bulma

Doğrudan desteğe ihtiyacınız varsa, Cryptomator topluluğu tek seçeneğinizdir. Kişi seçeneği yok, e-posta kadar bile değil. Neyse ki, Cryptomator ekibinin üyeleri forumlarda aktif ve söyleyebileceğimiz soruları zamanında cevaplıyor.

cryptomator-review-forumlar

Son konulara baktığımızda, en teknik sorular Cryptomator ekip üyelerinden birkaç dakika içinde cevap aldı. “Boxcryptor vs. cryptomator” gibi diğer bazı konular temel olarak diğer kullanıcıların yanıtlarından oluşur. 

Cryptomator ne için destek seçenekleri iyidir. E-posta desteği eksik olsa da, ücretli rakipleriyle başa çıkamaz. Ancak, açık kaynaklı yazılım olarak, aktif topluluktan ve teknik, ancak erişilebilir, dokümantasyondan etkilendik.

Karar

Kriptomator taze, açık kaynaklı bir nefes. Türünün tek yazılımı olmasa da, şifrelemeyi sorunsuz bir şekilde ele alan tek yazılımdır. Kullanımı kolaydır ve özellikleri eksik olmasına rağmen, özgür yazılımdan daha fazlasını isteyemeyiz. Bulutta depolanan dosyalarınızı şifrelemek istiyorsanız, Şifreleme ücretsiz olarak yapmanın harika bir yoludur. 

Kriptomator hakkında ne düşünüyorsun? Bir indirme yapacak mısınız? Aşağıdaki yorumlardaki deneyiminizi bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me