Boxcryptor İncelemesi – Güncellendi 2020

Boxcryptor İncelemesi

Boxcryptor bugün piyasadaki en iyi şifreleme yazılımlarından biridir. Sadece iyi yaptığı şeyi yapmakla kalmaz, aynı zamanda birçok başka programla da bütünleşir ve mükemmel bir serbest plana sahiptir. Neden beğendiğimizi görmek için Boxcryptor incelememizin tamamını okuyun.


boxcryptor-slider1

boxcryptor-slider2

boxcryptor-slider3

boxcryptor-slider4

boxcryptor-slider5

Önceki

Sonraki

Boxcryptor, şifrelenmiş dosyalarınızı 30’dan fazla bulut depolama alanı, EFSS ve çevrimiçi yedekleme sağlayıcılarıyla kolayca senkronize etmenizi sağlayan popüler, ücretsiz bir şifreleme uygulamasıdır. Genellikle güvenliğin altında olan veya kullanımı zor olan çoğu ücretsiz şifreleme yazılımının aksine, Boxcryptor istediğiniz kadar dosya için tam korumasını sağlar.

Bu Boxcryptor incelemesinde, zamanınıza değip değmeyeceğini belirlemek için ücretsiz ve ücretli planları inceleyeceğiz. Bazı dosyaları kaydettikten ve şifreledikten sonra, özellikleri, fiyatlandırması, kullanım kolaylığı, güvenlik ve daha fazlası hakkında düşüncelerimizi sunmak için buradayız.. 

Ücretsiz planı göz önüne alındığında, Boxcryptor kolayca en iyi şifreleme yazılımı arasındadır. Ücretli servisi de kötü değil, istediğiniz kadar bulut depolama hizmeti ile entegre olmanızı sağlıyor. Bununla birlikte, bazı garip fiyatlandırma kısıtlamaları var ve geri ödeme politikası yok, bu nedenle Boxcryptor’ın sizin için doğru olduğundan emin olmak için önce ücretsiz bir plan denemenizi öneririz..

Güçlülükler ve zayıflıklar

Özellikleri

Boxcryptor, çoğunlukla en iyi ücretsiz bulut depolama hizmetlerimiz arasında 30’dan fazla bulut depolama sağlayıcısıyla dosyaları kolayca şifrelemenize, düzenlemenize ve şifresini çözmenize olanak tanıyan bulut depolama alanına odaklanmıştır. Ancak, yerel dosyaları da şifreleyebilir. 

Premium planla, ağa bağlı depolama alanını, USB sürücülerini, tüm diskleri, WebDAV konumlarını ve daha fazlasını şifrelemenize izin vererek istediğiniz kadar konum ekleyebilirsiniz.. 

Ayrıca, Boxcryptor anında şifrelemeyi destekler. Bir klasörün tamamını şifrelemek yerine, klasör içindeki her dosya ayrı olarak şifrelenir. Bu, tek bir dosyanın şifresini kolayca çözmenize ve tüm klasörün şifresini çözmek zorunda kalmadan düzenlemenize ve böylece yeniden şifrelemenize olanak tanır. 

Bu yaklaşım nedeniyle, birçok dosyayı (varsa) manuel olarak şifrelemeniz gerekmez. Boxcrytor, nitelikleri şifreleme ve paylaşım seçeneklerine uygulanan bir klasör hiyerarşisi aracılığıyla ayarlamanıza olanak tanır. Örneğin, zaten şifrelenmiş ve bir ortak çalışanla paylaşılmak üzere ayarlanmış bir klasöre dosya eklerseniz, yeni dosya otomatik olarak şifrelenir ve paylaşılır. 

Boxcryptor Android, iOS ve Taşınabilir

Boxcryptor’ın en büyük özelliklerinden biri de mobil uygulamalar sunmasıdır. Çoğu hizmet Windows ve macOS’u ve hatta bazı Linux’ları desteklese de, VeraCrypt incelememizde gördüğünüz gibi – çok azı iOS ve Android ile çalışır. Boxcryptor sadece bu mobil platformları desteklemekle kalmaz, aynı zamanda masaüstü uygulamasının tam işlevselliğini sağlar. 

Android veya iOS cihazınızdaki dosyaları görüntüleyebilir, düzenleyebilir ve şifreleyebilirsiniz. Ayrıca, masaüstü uygulamasında desteklenen tüm bulut depolama hizmetleri mobil cihazlarla da çalışır, yani şifrelenmiş belgelerinizi hareket halindeyken alabilirsiniz. 

Ayrıca, Boxcryptor taşınabilir bir uygulama sunar. Bu uygulama için kurulum gerekmez, böylece herhangi bir Windows, macOS veya Linux makinesine götürebilir ve şifrelenmiş dosyalarınıza erişebilirsiniz. Hatırlamanız gereken tek şey kullanıcı adınız ve şifreniz. Boxcryptor arka plan çalışması yapacak, şifrelenmiş dosyalarınızı buluttan toplayacak. 

Whisply ve Boxcryptor

Boxcryptor’un arkasındaki şirket, Secomba GmbH, Boxcryptor kullanıcılarının dosyaları paylaşmasına yardımcı olmak için Whisply’ı geliştirdi. Whisply, uçtan uca şifreleme sunan ve bu dosyaları Boxcryptor olmayan kullanıcılarla paylaşmanıza izin veren bir hizmettir. OneDrive, Dropbox ve Google Drive üzerinden dosya göndermeyi destekleyen, ancak gelecekte daha fazla destek eklenecek. 

boxcryptor-whisply

Whisply bağlantısı oluşturmak basittir. Boxcryptor klasörünüzde tek yapmanız gereken paylaşmak istediğiniz dosya veya klasörü sağ tıklayıp bir bağlantı oluşturmak. 

Premium aboneler, bir kerelik indirme ve bağlantı süresinin dolması gibi paylaşım seçeneklerini ayarlayabilir ve herkes birden fazla koruma katmanı ayarlayabilir. Sadece bağlantıyı gönderebilir, bağlantıyı artı dört haneli bir PIN’i gönderebilir veya bağlantıyı ve özel bir şifreyi gönderebilirsiniz. 

Whisply harika, ama mükemmel değil. Şu anda, kaç dosyanız olursa olsun 1GB ile sınırlıdır. Ücretsiz Boxcryptor planını dikkate almak, herkesin herhangi bir miktarda verinin şifresini çözmesine izin verir, bu muhtemelen daha iyi bir seçenektir. Dedi ki, eğer isterseniz Whisply kullanılabilir.

Boxcryptor Özelliklerine Genel Bakış

Fiyatlandırma

Boxcryptor, AxCrypt’in biraz üstünde ve NordLocker’ın biraz altında olmak üzere, şifreleme yazılımı fiyatlandırması için standardı belirler (AxCrypt incelememizi ve NordLocker incelememizi okuyun). Bununla birlikte, fiyatlandırmada bazı garip sınırlamalar getiriyor. Kişisel kullanıcılar, geri ödeme alma seçeneği olmadan yıllık bir sözleşmeye zorlanır.

Ürün sayfası, “sınırlı bir iptal süresi yoktur.” Bir plan satın alır ve Boxcryptor’ın size uygun olmadığına karar verirseniz lisansınız yenileme tarihine kadar devam eder. Ardından hesabınız ücretsiz bir plana düşürülecek. 

Boxcryptor teknik olarak NordLocker gibi bir şifreleme hizmetinden daha ucuz olsa da, matematik dağınık hale gelir. Her ne kadar Boxcryptor’un yıllık 48 ABD doları daha iyi bir anlaşma olsa da, NordLocker’ın ayda 8 ABD doları ödemesi daha uygun olabilir. 50 ABD doları sizin için önemli olmasa bile, geri ödeme politikası gibi aylık ödeme seçeneği mevcut olmalıdır. 

Boxcryptor Takımları

Kişisel plana ek olarak, birden fazla kullanıcı için uygun olmasa da bir iş planı var. Bunun yerine, ticari kullanım için lisanslanırken, kişisel ve ücretsiz planlar lisanslı değildir. Birden fazla kullanıcıyı kapsamak istiyorsanız, bir ve üç yıllık sürelerle kullanılabilen bir takım planı satın almanız gerekir. 

Kaç kullanıcıya ihtiyacınız olursa olsun, fiyat üç yıl satın alırsanız kullanıcı başına aylık 8 $ ve bir yıl satın alırsanız kullanıcı başına aylık 10 $ ‘dır. Boxcryptor en az beş kullanıcı gerektirir ve 50’ye kadar konaklayabilir. Ancak, daha fazla kullanıcı eklemek için kademeli indirimler yoktur. 

Daha fazla özellik arıyorsanız veya tek oturum açma özelliğine ihtiyacınız varsa, kurumsal planlar için Boxcryptor satış ekibiyle iletişim kurabilirsiniz.  

Boxcryptor Ücretsiz

Boxcryptor’ın fiyatlandırmasını doğru bağlamda belirleyen anahtar, ücretsiz planıdır. Tüm fiyatlandırma konuşmaları için, çoğu kullanıcı buraya inecektir. Boxcryptor’un ücretsiz planı, ticari olmayan özel kullanım için sınırsız şifreleme sunar. Yine de diğer alanlardaki hizmeti kısıtlar. 

Yani, e-posta desteğine erişiminiz yok, Whisply entegrasyonunun ücretli bir plan kadar özelliği yok, hesabınızı yalnızca iki cihazda kullanabilirsiniz ve yalnızca bir bulut depolama sağlayıcısıyla senkronize edebilirsiniz. Bu çok fazla gibi görünebilir, ancak pratikte neredeyse hiç fark etmez. 

Boxcryptor’un ücretsiz planı, tek bir kullanıcının hizmeti örneğin bir bilgisayara ve telefona yüklemesine ve kullanmasına olanak tanır. Çoğu kullanıcının birden fazla bulut depolama lisansına sahip olmadığı düşünüldüğünde, bu kısıtlamanın gerçekten önemi yoktur. Üstesinden gelmeniz gereken tek engel, herhangi bir sorunla karşılaşırsanız topluluğa güvenmektir (bunun için daha fazla bilgi için “destek” bölümünü okuyun).

Güvenlik

Boxcryptor, dosyalarınızı şifrelemek söz konusu olduğunda en iyi güvenliği sağlar. Her şey Boxcryptor’ın sıfır bilgisi olan ana şifrenizle başlar. Bu, Boxcryptor’ın ana şifrenizi asla görmediği veya saklamadığı anlamına gelir. Yine de en iyi şifre yöneticilerimiz gibi, ana şifrenizi unutursanız, şansınız kalmaz. 

Bunun yerine, Boxcryptor bir şifre karmasını saklar (bu konuda daha fazla bilgi edinmek için şifreleme açıklamamızı okuyun). Şifreniz HMACSHA512 ile 5.000 PBKDF2 yinelemesi kullanılarak özetlenir ve tuzlanır. Oturum açtığınızda, girdiğiniz şifre yerel olarak özetlenir, Boxcryptor’a gönderilir ve veritabanına göre kontrol edilir. 

Hemen hemen tüm şifreleme hizmetlerinde görülen bu yaklaşım, internet bağlantınız yoksa sorunlara yol açar. Neyse ki, Boxcryptor çevrimdışı kimlik doğrulamasına izin verir. Boxcryptor sunucularına bağlanmadan dosyalarınızın şifresini çözmek için kullanılabilecek bir anahtar dışa aktarma oluşturabilirsiniz. Hizmet kapatılsa bile, önemli dışa aktarma işleminiz yine de çalışır. 

Yoldan çekilince, kire girme zamanı geldi. Boxcryptor, temel algoritmalar olarak AES ve RSA kullanır. AES-256, makinenizdeki dosya ve klasörleri şifrelemek için kullanılır ve anahtar yönetimi için bir çift RSA-4096 anahtarı kullanılır. 

Süreç şu şekilde çalışır: Birbirine bağlı ortak ve özel bir RSA-4096 anahtarınız var. Ana şifrenizden oluşturulan bir anahtar, özel anahtarınızı şifrelemek için kullanılır; bu, dosyalarınızın şifresini çözmek için ihtiyacınız olan şeydir. 

Parolanızı girdikten sonra, ortak anahtarla eşleşen özel anahtar açılır. RSA anahtar çifti AES anahtarlarınızı şifrelemek için kullanıldığından, dosyalarınızın şifresini çözebilirsiniz. 

RSA kullanmak şifre çözme işleminin biraz daha uzun sürmesine neden olabilir, ancak genellikle modern sistemlerde bir fark yaratmaz. ESA’nın eliptik eğri şifreleme konusundaki endişelerini göz önünde bulundurarak ECC yerine anahtar yönetimi için RSA kullanımını görmekten mutluluk duyuyoruz.

Kullanım kolaylığı

Boxcryptor kurulumu basittir. Bir hesaba kaydolmadan bile uygulamayı hemen indirebilirsiniz, ancak önce kimlik bilgilerinizi almak daha iyidir. Ana sayfadan “fiyatlandırma” sekmesini tıklayın, ardından istediğiniz planı seçin. 

boxcryptor-çıkış

Bundan sonra bir hesap açacaksınız. Daha önce de belirtildiği gibi, Boxcryptor sıfır bilgili bir hizmettir, yani ana şifrenizi bilmez. Şifrenizi kayıt sayfasında belirlersiniz, bu nedenle Dashlane gibi bir şifre yöneticisi kullanarak oluşturmanızı ve saklamanızı öneririz (Dashlane incelememizi okuyun). 

Son olarak, Boxcryptor kullandığınız işletim sistemine göre ihtiyacınız olan yükleyiciyi önerecektir. Farklı bir yükleyiciye ihtiyacınız varsa veya uygulamayı birden çok sisteme yüklemek istiyorsanız, hepsini “indirilenler” sayfasında bulabilirsiniz. 

boxcryptor-indirme

Uygulamaya geçmeden önce kontrol panelini belirtmek istiyoruz. Gösterge tablosunu kullanmanıza gerek olmasa da, kaynaklarla doludur. 

Planınızı görüntüleyebilir ve yükseltebilir, premium üyeliğin ücretsiz ayları için yeni kullanıcılara başvurabilir, güvenilir cihazlarınızı görüntüleyebilir, göz atma oturumlarınızı görüntüleyebilir ve iki faktörlü kimlik doğrulamayı açabilirsiniz. Boxcryptor en iyi 2FA uygulamalarını ve güvenlik anahtarlarını destekler. 

En önemli seçenek önemli bir dışa aktarmadır. Belirtildiği gibi, Boxcrytor şifrenizi saklamaz, bu yüzden kaybederseniz şansınız kalmaz. Kişisel planlar için bir kurtarma kodu da yoktur, bu yüzden onu güvende tuttuğunuzdan emin olun. 

boxcryptor-pano

Yükleyici, anonim kullanım istatistikleri göndermek isteyip istemediğinizi sormak dışında kendisini çalıştırır. Windows’da, yükleyici Windows Gezgini’ni kapatıp yeniden açabildi, yani yeniden başlatmanız gerekmez. Bitirdikten sonra, uygulama sizi kısa bir tura gönderir, ardından kapanır. 

Dosya ve Klasörleri Şifreleme

Boxcryptor’ın bir kullanıcı arayüzü olmasına rağmen, dosyaları çoğunlukla Windows Gezgini’ni kullanarak şifrelersiniz. Yüklerken, Boxcryptor aslında bir sanal sürücü bağlar, böylece dosyalarınız ve klasörleriniz diğerlerinin yanında bir sabit sürücü olarak görünür. 

Ayrıca, Boxcryptor, makinenizdeki bulut depolama klasörlerini otomatik olarak algılar ve dosyalar. Bizim durumumuzda, OneDrive hemen alındı ​​(OneDrive incelememizi okuyun). 

Bununla birlikte, şifrelemeyle çıldırmadan önce, Boxcryptor uygulamasını açmak istersiniz. Burası, bağlı bulut hizmetlerinizi görüntüleyebileceğiniz ve yenilerini bağlayabileceğiniz yerdir. Boxcryptor sisteminizdeki bulut depolama hizmetlerini algılasa da, kimlik bilgilerinizle oturum açarak bunları bağlamanız gerekir.. 

boxcryptor hesap-link

Bağlantı kurulduktan sonra, dosyaları uygun gördüğünüz şekilde şifreleyebilirsiniz, ancak en kolay yol dosyalarınızı Boxcryptor sanal sürücüsüne sürüklemektir. Ancak bunları sürücünün kök dizinine sürükleyemezsiniz. Hesaplarınızı bağlarken, daha sonra Boxcryptor klasörünüzde görünecek olan bulut depolama hizmetlerini etkinleştirebilirsiniz. Bu klasörler dosyalarınız için ayrı kasalar görevi görür.

Şifreleme, bulut hizmetlerinize eklediğiniz her yeni dosya veya klasör için otomatik olarak gerçekleşir. Bir dosya veya klasörün, dosya veya klasörün altındaki sabit yeşil bir kare ve “_enfrypted” soneki ile şifrelenmiş olduğunu bilirsiniz. Bulut depolama hizmetinizde zaten dosyalarınız varsa, bunları manuel olarak şifreleyebilirsiniz. 

boxcryptor şifreli dosyaları

205MB test klasörümüz NordLocker kadar hızlı olmasa da hızlı bir şekilde şifrelenmiştir. Boxcryptor’un daha büyük bir RSA-4096 anahtarı kullandığı göz önüne alındığında bu mantıklıdır. Yine de, süreç oldukça hızlıydı, sadece birkaç saniye sürdü.

Dosya paylaşımı & Depolama

Bahsedildiği gibi, Boxcryptor’un şöhret iddiası 30’dan fazla bulut depolama hizmetiyle doğrudan entegrasyonudur. Tüm büyük köpekler, Dropbox, Google Drive, SpiderOak One ve iCloud’u destekleyen Boxcryptor ile hesaba katılır. Ayrıca Egnyte, Box ve OneDrive İş dahil olmak üzere birkaç EFSS sağlayıcısını da destekler. 

Kurumsal entegrasyonlar en iyisidir. Boxcryptor popüler kişisel bulut depolama markalarını desteklese de, eksik olduğu birkaç şey var. Yani, Sync.com veya pCloud ile entegre değildir (Sync.com incelememizi ve pCloud incelememizi okuyun). Bununla birlikte, bu konumları her zaman manuel olarak ekleyebilirsiniz.  

Paylaşmak için Boxcryptor, Boxcryptor hesabı olan herhangi bir kullanıcıya erişim izni vermenizi sağlar. Ancak, şifrelenmiş klasörü doğrudan paylaşmamanız önerilir. 

Bunun yerine, Boxcryptor, şifreli klasörü almanızı ve bulut depolama hizmetinizle şifrelenmemiş bir klasörün içine yerleştirmenizi önerir. Ardından şifrelenmemiş klasöre bir Boxcryptor kullanıcısı ekleyebilirsiniz..

boxcryptor paylaşımı

Boxcryptor ile paylaşmanın güzelliği ücretsiz olmasıdır. Alıcı, tek bir bulut depolama hizmeti üzerinden içerik alan erişim olduğu sürece, ücretsiz bir hesaba kaydolabilir ve boyutu ne olursa olsun şifrelenmiş içeriğe erişebilir. 

Boxcryptor İş Grupları

Boxcryptor’ın kurumsal odaklı hizmeti, ek paylaşım ve kullanıcı yönetimi seçenekleriyle birlikte gelir. Bir ekip hesabındaki tüm kullanıcılar merkezi bir yönetici panelinden yönetici tarafından yönetilebilir. Ayrıca, yönetici kullanıcıların etkinliklerini izleyebilir, güvenlik politikalarını uygulayabilir ve kullanıcı şifrelerini sıfırlayabilir. 

Büyük ekipler için grup yönetimi daha uygun olacaktır. Kullanıcıları gruplara ayırarak belirli gruplara diğerlerini kısıtlarken daha yüksek erişim düzeyleri sağlayabilirsiniz. Ayrıca, belirli klasörleri kimlerin görüntüleyebileceğini ve / veya düzenleyebileceğini ayarlayabilirsiniz; başka bir deyişle, bazı kullanıcılar referans için bir dosyaya erişebilir, diğerleri ise doğrudan düzenleyebilir. 

Grupların da senkronize edilmesi gerekmez. Bir gruba kullanıcı eklerken veya gruptan kullanıcı kaldırırken bulut depolama hizmetinizde hiçbir şey olmaz. Bunun yerine, izin yerel olarak ve Boxcryptor sunucularında eklenir veya iptal edilir, yani kullanıcıları neredeyse anında ekleyebilir ve kaldırabilirsiniz. 

Destek

Boxcryptor için ödeme yapmanın ana nedenlerinden biri desteğidir. Ücretsiz bir plan kullanıyorsanız, topluluk yardımı ve Boxcryptor tarafından sunulan kapsamlı kullanıcı kılavuzlarıyla sınırlısınız. İkisi arasında herhangi bir sorun oluşmamalı. Ancak, sorun giderme bazı sorunlar yaratabilir. 

Bununla birlikte, topluluk aktif. Yazma sırasında, çoğu iş parçacığının en az bir yanıtı vardır, bazıları destek ajanlarından yanıt alır. Forum en tutarlı destek yöntemi değil – birçok sorun sadece yorumcular tarafından tekrarlandı – ancak yine de ücretsiz kullanıcılar için bir seçenek. 

boxcryptor-forumlar

Bazı okumaları sakıncası yoksa, Boxcryptor kullanıcı kılavuzları mükemmel bir kaynaktır. Bunlar sadece temel kurulum talimatları değildir. Bunun yerine, Boxcryptor, desteklediği her platform hakkında, genel sorunları bile ele alarak ayrıntılara girer. Çoğu kullanıcı için, kullanım kılavuzları sorunları çözmek için yeterli olacaktır. 

boxcryptor-kullanıcı kılavuzları

Ücretli kullanıcılar e-posta yoluyla soru sorabilir ve işletme aboneleri daha yüksek öncelik kazanır. Bununla birlikte, e-posta desteği yalnızca Almanca ve İngilizce’dir ve kişisel aboneler sıraya indirilecektir. Daha fazla destek seçeneğine ihtiyacınız varsa, kurumsal planlar telefon desteği ve özel bir hesap yöneticisi sunar.

Karar

Boxcryptor şifreleme yazılımı için standart belirler. Ücretsiz planı cömerttir ve fiyatlandırma kısıtlamalarının hayranı olmasak da, fiyat genel olarak kötü değildir. Ayrıca, Boxcryptor’ın kullanımı kolaydır ve birkaç seçeneği kaçırmasına rağmen çoğu büyük bulut depolama hizmetiyle sorunsuz bir şekilde bütünleşir. 

Ücretsiz bir plan uygulandığında, Boxcryptor’ı denememek için hiçbir neden yoktur. Bir hesaba kaydolursanız deneyiminizi bize bildirdiğinizden emin olun ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map