AxCrypt İncelemesi – Güncellendi 2020

AxCrypt İncelemesi

AxCrypt, kullanmaktan zevk aldığımız sağlam bir şifreleme yazılımı parçasıdır. Bununla birlikte, bu tam AxCrypt incelemesinde okuyabileceğiniz için, en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için bazı tweaking ve know-how gerektirecektir..


axcrypt-hesap gösterge tablosu

axcrypt-indir

axcrypt-dosya paylaşım

axcrypt-şifre yöneticisi

axcrypt yenileme sayfalık

Önceki

Sonraki

AxCrypt, 2001 yılında Svante Seleborg tarafından geliştirilen uzun süredir açık kaynak kodlu bir şifreleme yazılımıdır. AxCrypt, birçok değişikliğe uğramış olsa da, dosyalarınızı güvende tutmaya adanmıştır. En iyi şifreleme hizmetleriyle karşılaştırıldığında, AxCrypt birkaç önemli alanda geride kalıyor. 

Bu AxCrypt incelemesinde, dosya ve klasör şifreleme yazılımını bir tur için aldıktan sonra deneyimlerimizi ayrıntılandıracağız. Yol boyunca, kararımızı vermeden önce özellikleri, fiyatlandırmayı, güvenliği, kullanım kolaylığını, paylaşımı ve desteği tartışacağız. 

Dosyalarınızı koruma söz konusu olduğunda, AxCrypt teknik olarak sağlamdır. En son şifrelemeye uyar ve çalışması için internet bağlantısı bile gerektirmez. Bununla birlikte, varsayılan ayarlardan bazıları belirli dosyaların şifresini çözer, bu nedenle AxCrypt’in olabildiğince etkili olması için bazı ayarlamalar yapmanız gerekir.. 

Güçlülükler ve zayıflıklar

Özellikleri

AxCrypt’in birkaç benzersiz özelliği var, ancak en heyecan verici olanları umduğumuz gibi sunmuyor. En ilginç özellik dosya silme. AxCrypt’te bir dosya seçerken, kalıcı olarak şifresini çözebilir, geçici olarak şifresini çözebilir veya dosyayı güvenli bir şekilde silebilirsiniz. 

Bu işlev, Bitdefender Antivirus ile görülen gibi herhangi bir “parçalama programına” benzer. Temel olarak, sildiğiniz verilerin üzerine yazar, böylece dosyalar sabit sürücü adli tıp kullanılarak kurtarılamaz. 

Dosya silme, yalnızca bulut depolama bilinci, şifre yönetimi, alt klasör şifrelemesi ve anahtar paylaşımı gibi AxCrypt’in diğer özelliklerine de erişimi olan Premium aboneler tarafından kullanılabilir. Bu inceleme boyuncakiler hakkında daha fazla konuşacağız. 

AxCrypt Şifre Yöneticisi

AxCrypt’in öne çıkan özelliklerinden biri bir şifre yöneticisidir, ancak kendi şifre üreticimizden ve bir e-tablodan daha iyi değildir. Parola ile ilgili bir metin alanına bilgi girebilir ve girdiğiniz her şey için bir parola oluşturabilirsiniz, ancak bu kadar. Bilgiler güvenlidir, ancak en iyi şifre yöneticilerimize kıyasla en iyisidir.. 

axcrypt-review-şifre yöneticisi

Otomatik doldurma, tarayıcı uzantısı veya benzeri bir şey yok. AxCrypt’in “şifre yöneticisi” tarayıcınız üzerinden hatırlayabileceğiniz şifreleri saklamak için şifrelenmiş bir yerdir. Kötü bir özellik olmasa da, ücretsiz bile olsa daha iyi seçenekler var (peşinde olduğunuz şey varsa Dashlane incelememizi okuyun). 

AxCrypt 1.7 ve 2.x Arasındaki Farklar

Birkaç yıl önce, AxCrypt sürüm 2’ye güncellendi ve normalde bunu işaret etmememize rağmen, bahsetmek için yeterli değişiklik vardı. Çok popüler olan önceki 1.7 sürümü, kullanıcıların kasalarının kilidini açacak anahtar dosyalarını saklamasına izin verdi. Bu dosyalar bir USB sürücüsünde saklanabilir ve AES-128 anahtarının şifresini çözmek için kullanılabilir. 

Şifrelemeyi AES-256’ya yükseltmenin yanı sıra – aşağıdaki “güvenlik” bölümünden daha fazlası – AxCrypt de ana şifre lehine anahtar dosyaları ortadan kaldırdı. Sürüm 2.x ile sürüm 1.7 dosyalarının şifresini yine de çözebilmenize rağmen, bunun tersi de geçerli değildir.

AxCrypt Genel Bakış

Fiyatlandırma

AxCrypt rekabetten çok daha ucuz ve önyükleme için iyi bir ücretsiz plan sunuyor. Tam koruma için Premium plana geçmeniz gerekir. Daha iyi güvenlik sağlayan ücretsiz alternatifler olmasına rağmen, AxCrypt’in fiyat istemesi çok yüksek değil.

Aralarından seçim yapabileceğiniz üç plan vardır, bunlardan ikisi bireysel kullanıcılarla ilgilidir. Ücretsiz ve ücretli bir bireysel plana ek olarak, AxCrypt pahalı olsa da bir iş planı sunar. Üye başına yılda yaklaşık 90 ABD doları ücret alınır. Neyse ki, AxCrypt takımınızın boyutuna bağlı olarak yüzde 25’e kadar indirim sunuyor. 

Aynı faturalandırma döngüsü, bireysel planlar ve altı aylık bir döngü için de geçerlidir. Fiyat rekabete göre daha ucuz olsa da, sınırlı faturalandırma seçenekleri NordLocker gibi bir hizmetten daha az esnek olduğu anlamına gelir (NordLocker incelememizi okuyun). AxCrypt’in bir yılı 360 gün olarak tanımladığını da belirtmek gerekir, bu nedenle teknik olarak bir yıldan biraz daha az satın alıyorsunuz. 

AxCrypt Free ve Premium Karşılaştırması

Sizi ücretli seçeneğe yönlendirmekle birlikte, çoğu kullanıcı Ücretsiz veya Premium plana sahip olacaktır. Ücretsiz plan, sınırsız depolama alanı ve dosya veri sınırı içermez, ancak 256 bit yerine 128 bit anahtar kullanır (bu konuda daha fazla bilgi için şifreleme açıklamamızı okuyun). Ayrıca, ücretsiz plan paylaşım, şifre yönetimi ve dosya adı şifrelemesinden yoksundur. 

Ziller ve ıslıklarla ilgilenmiyorsanız, VeraCrypt ve Cryptomator dahil çok sayıda ücretsiz seçenek var (VeraCrypt incelememizi ve Cryptomator incelememizi okuyun). AxCrypt diğer ücretsiz şifreleme yazılımlarının arkasında bulunur, bu nedenle ücretsiz bir gelişmiş şifreleme aracı arıyorsanız, bu ikisine sadık kalmak en iyisidir. 

Öte yandan, ödenen plan buna değer. AxCrypt, dosyalarınızı güvende tutmak için yüksek dereceli AES-256 şifrelemesi, güvenli klasörler ve alt klasör şifrelemesi gibi birden fazla şifreleme aracı içerir. Ayrıca, bulut depolama alanında depolanan dosyaları aşağıdaki “dosya paylaşımı” bölümünde daha fazla konuşacağımız Premium planla otomatik olarak şifreleyebilirsiniz.. 

Yine de ücretsiz bir planla başlayabilirsiniz. Bir hesaba kaydolduğunuzda, AxCrypt otomatik olarak 30 günlük ücretsiz bir deneme sürümü başlatır, böylece parayı yatırmadan önce nasıl sevdiğinizi görebilirsiniz. Hemen satın almaya karar verirseniz, AxCrypt soru sorulmayan 30 günlük geri ödeme politikasına tabidir. 

Güvenlik

AxCrypt ses şifreleme algoritmaları kullanıyor olsa da, uygulama işlevlerinin dosyalarınızı nasıl riske atabileceğine dair birkaç seçenek. Bununla birlikte, ilgili ayarları güncellediğiniz sürece AxCrypt’in kullanımı güvenlidir. 

AxCrypt, Premium abone olduğunuz sürece dosyalarınız için AES-256 şifrelemesi kullanır. Her şey, AxCrypt’in saklamadığı veya görmediği ana şifrenize bağlıdır, yani şifrelediğiniz şey hakkında sıfır bilgiye sahiptir. Diğer gelişmiş şifreleme hizmetlerinin aksine, AxCrypt yalnızca tek bir ana şifre gerektirir. 

Bu, hesabınızın kilidini açtıktan sonra, oturumunuzu kapatana kadar tüm şifrelenmiş dosyalarınızın kilidinin açıldığı anlamına gelir. Bunu not etmek önemlidir çünkü AxCrypt otomatik olarak oturumunuzu kapatmaz. Manuel olarak oturumu kapatmanız veya AxCrypt’in sizi otomatik olarak önyüklemesi için bir zaman ayarlamanız gerekir. Bu, verilerinizi riske atabilecek birçok küçük karardan biridir. 

Teknik olarak, AxCrypt teknik belgelerinde belirtildiği gibi sağlamdır. Ancak, kullanıcı oturumunu açık bırakır ve bir sonraki bölümde ele alacağımız gibi, alt klasörleri otomatik olarak şifrelemek kullanıcıyı açıkta bırakabilir. 

Oturumu kapatıp “alt klasörleri dahil et” seçeneğini işaretlemeniz gerektiğini bilmiyorsanız, biri güvenli olduğunu düşündüğünüzde şifrelenmiş dosyalarınızı şifresi çözülmüş bir biçimde kolayca görüntüleyebilir. 

AxCrypt Şifrenizi Unuttuysanız Ne Yapmalısınız?

Her şey ana şifrenize bağlıdır, bu yüzden hatırlamanız önemlidir. Ana parolanızın PBKDF2-HMAC-SHA512 anahtar türetme işlevinden oluşturulmuş bir anahtarı vardır. Bu anahtar, ana şifreleme anahtarını korumak için bir anahtar kaydırma algoritmasında kullanılır (dosyalarınızın şifresini çözmek için kullanılır). 

Çoğu dosya şifreleme yazılımına benzer bir kurulum olsa da, bir anahtar kaydırma algoritmasının ekstra adımı sizi kaba kuvvet saldırılarına karşı korur. Ana parolanız yerel olarak kimlik doğrulaması için kullanılır, ancak AxCrypt sunucularını bağlamayı seçerseniz, e-posta adresiniz, işletim sisteminiz, IP adresiniz ve dil günlüğe kaydedilir. 

Ana şifrenizi unutursanız, şansınız kalmaz. AxCrypt şifre sıfırlamaya izin verse de, önceden şifrelemiş olduğunuz dosyalar kaybolacaktır. 

Ana parolanızı, önceden şifrelenmiş dosyalarınız için geçerli olacak eski ve yeni bir ifade girerek güncelleyebilirsiniz. Ancak, paylaşım için kullanılan RSA-4096 anahtarının özel yarısı veya ana anahtar dosyası olmadan verileriniz kilitlenir. 

Tek istisna, şifrenizin çok kısa olması. AxCrypt SSS bölümünde, şifrenizi kaba bir şekilde zorlayacak belirli bir program yazıp uyarlayabileceğini söylüyor. Bu yalnızca şifrenizin ne olabileceği konusunda sınırlı kombinasyonlar varsa çalışır. 

Kullanım kolaylığı

AxCrypt’in kullanımı zor bir uygulama değildir, ancak dosyaları şifrelemeye yönelik geleneksel olmayan yaklaşımı süreci kafa karıştırıcı hale getirebilir. Yine de, AxCrypt’in tuhaflıkları hakkında bilgi edinmek için zaman ayırdığınız sürece, yazılım oldukça basittir. 

AxCrypt’e kaydolmak şaşırtıcı derecede kafa karıştırıcı. Web sitesi basitçe görünüyor ve çalışıyor, ancak yalnızca bir AxCrypt kimliğiniz varsa. Bunu yapmazsanız, aboneliğini yenileyen – ilgili ürünün altında “şimdi satın al” ı tıklayan ve ayrıca bir hesap için ayrı ayrı kaydolan gibi bir süreçten geçmeniz gerekir.. 

axcrypt-review-yenileme sayfalık

E-postanızı girmek ve bir şifre belirlemek yerine, AxCrypt sadece e-postanızı ister. Size, tıklandığında bir şifre oluşturma sayfası açacak bir doğrulama bağlantısı gönderilir. Bu süreç kırılmış gibi değil, ama biraz fazla tatlı. Elbette AxCrypt, doğrulamadan önce bir e-posta ve şifre belirlemenize izin verebilir. 

Ayarlandıktan sonra, ücretsiz denemenizi etkinleştirebileceğiniz veya Premium üyelik satın alabileceğiniz gösterge tablosunda oturum açabilirsiniz. Tüm süreç biraz geri geliyor. Bir hesaba kaydolmadan önce e-postanızı doğrularsınız ve bir abonelik satın almadan önce bir hesaba kaydolursunuz. Yine de süreç çok zor değil. 

axcrypt-review-hesap-pano

AxCrypt’i Windows ve Android’e İndirme

İndirme işlemi tuhaftır, ana web sitesinde yükleyiciler mevcuttur, gösterge tablonuzda değil. Yine de, indirme sayfası güzel bir şekilde düzenlenmiştir, bu da çoğu açık kaynaklı şifreleme yazılımından gelen hızda hoş bir değişikliktir (birçok TrueCrypt alternatifinin kurbanı olur). AxCrypt sadece en son sürümünü görüntüler ve kurulumumuz herhangi bir sorun olmadan devam etti. 

axcrypt-review-indir

AxCrypt ayrıca Windows için “taşınabilir” bir sürüme sahiptir. Çalışması için bu bağımsız uygulamayı yüklemenize gerek yoktur. Yürütülebilir dosyayı bir USB sürücüsüne yükleyin ve herhangi bir PC’ye yerleştirin.  

Ayrıca yalnızca Premium aboneler tarafından kullanılabilen Android uygulamasını da indirdik. Uygulama çalışır, ancak her şeyden çok bir referanstır. Hesabınızda saklanan dosyaların şifresini çözebilir ve şifreleri gösterebilir, ancak telefonunuzdaki dosyaları şifreleyemez. Uyumluluk sorunları hakkında birkaç kullanıcı incelemesi gördük, ancak kendimizle karşılaşmadık. 

AxCrypt Nasıl Kullanılacağını Öğrenmek

AxCrypt’in bir öğrenme eğrisi var. Diğer şifreleme yazılımlarıyla aynı şekilde çalışmaz. Tüm şifrelenmiş dosyalarınızı saklayacağınız bir sanal sürücü oluşturmak yerine, AxCrypt aslında sabit diskinizdeki dosyaları veya klasörleri şifrelenmiş sürümle değiştirir. Varsayılan olarak, belgelerinizde bir klasör ve makinenizdeki her bulut depolama konumunda bir klasör oluşturur. 

axcrypt-review-klasör-konumları

Birkaç düğme var, ancak deneyimlerimize göre, bunları atlamak ve sağ tıklamanıza aşina olmak en iyisidir. AxCrypt’in birçok seçeneği vardır ve mevcut düğmelerden bazıları ilgili değildir. Örneğin, web tarayıcınızda şifre yönetimi sayfasını açan bir düğme var, ancak şifreli bir klasör eklemek için bir düğme yok.

Son dosyalar “son kullanılan dosyalar” sekmesinde ve “güvenli klasörler” sekmesindeki klasör konumlarını gösterecek şekilde dosyaları veya klasörleri şifreleyebilirsiniz. Yeni dosyalar uygulama kullanılarak şifrelenebilir, ancak dosyayı veya klasörü Windows Gezgini’nde bulmak daha kolaydır. Herhangi bir dosya veya klasöre sağ tıklanması şifrelenmesine ve değiştirilmesine izin verecektir. 

axcrypt-review-pencere

Güvenli klasörlerden bahsederken işler karışıyor. Premium kullanıcılar, bu klasöre eklenen tüm dosyaların otomatik olarak şifrelendiği güvenli klasörler ekleyebilir. Ancak, herhangi bir alt klasör varsayılan olarak şifrelenmez. Bunu yapmak için menüdeki “alt klasörleri dahil et” seçeneğini açmanız gerekir. 

Bulut depolama klasörlerimizin neden şifrelenmediğini anlamaya çalışırken biraz zaman geçirdik. Güvenli klasörler dosyaları şifreler, ancak varsayılan ayarlara sahip ek klasörler içermez. Bu, yanlışlıkla içerideki dosyaların şifrelenmediğini bulmak için bir avuç alt klasörü “güvenli” bir klasöre sürükleyebileceğiniz anlamına gelir. 

Dosya paylaşımı & Depolama

Dosya paylaşımı ve senkronizasyonu yalnızca çoğu dosya şifreleme yazılımı için geçerli olan AxCrypt abonelerine ödeme yapmak için bir seçenektir. Paylaşım, anahtar çiftlerini diğer kullanıcılarla eşleştirerek gerçekleştirilir. Temel olarak, bir anahtar çiftinin yarısını birine gönderirsiniz, kendileriyle eşleşir ve dosyanın kilidi açılır. Bu şekilde, alıcı kullanıcı dosyanın kilidini açmak için kendi şifresini kullanabilir. 

axcrypt-review-dosya paylaşım

Dosyaları veya klasörleri paylaşabilirsiniz, ancak yalnızca Premium aboneyseniz. Aksi takdirde, şifrelenmiş dosyaları paylaşmak istiyorsanız, dosyayı manuel olarak paylaşmanız ve alıcıya şifresini çözmek için uygun anahtarı vermeniz gerekir. 

AxCrypt Dosyalarını OneDrive, Dropbox ve Google Drive ile senkronize etme

Premium aboneliğiniz olduğu sürece AxCrypt, cihazınızdaki bulut depolama hizmetlerini otomatik olarak algılar. İşlem, klasörlerinizin hemen göründüğü Boxcryptor’a benzer (daha fazla bilgi için Boxcryptor incelememizi okuyun). Bununla birlikte, AxCrypt hangi hizmetlerin desteklendiğini netleştirmez. 

OneDrive, Dropbox ve Google Drive ile test yapan AxCrypt, bunları her konumdan otomatik olarak bir klasör oluşturarak sorunsuz bir şekilde aldı. Aynı şey tüm bulut depolama sağlayıcıları için geçerli olmayabilir, ancak Sync.com gibi daha göze çarpan hizmetler çok az telaşla gösterilmelidir (Sync.com incelememizi okuyun). 

Otomatik algılama yalnızca Premium özelliktir, ancak bu, ücretsiz kullanıcıların bulut hizmetleriyle senkronize olamayacağı anlamına gelmez. Bulut depolama klasörlerinizi manuel olarak eklemeniz ve dosyaları oraya taşımanız yeterlidir. Bunlar otomatik olarak şifrelenir ve bulut depolama hizmetinizdeki mevcut dosyayı değiştirir. 

Destek

Canlı sohbet ve e-posta yoluyla doğrudan destek yalnızca Premium aboneler tarafından kullanılabilir (bir dakika içinde canlı sohbet hakkında daha fazla bilgi). Ancak, web sitesinin altbilgisinde, AxCrypt [e-posta korumalı] e-posta adresini yalnızca Premium abonelere öncelik verdiğini söyleyerek kullanılabilir hale getirir. 

AxCrypt, fiyatlandırma sayfasında canlı sohbet ettiğini söylüyor, ancak hiçbir yerde bulamadık. Oturum açmış olsanız bile sohbet başlatma seçeneği yoktur. Belki de bu, AxCrypt’in gelecekte destekleyeceği bir iletişim yoludur. Ne olursa olsun, şu anda mevcut değil. 

Bir e-postayı beklemek istemiyorsanız, Premium abone olsanız da olmasanız da forumda sorular sorabilirsiniz. Forum oldukça aktiftir ve her hafta birkaç yeni konu açılır. Moderatörler sadece forumdaki soruları değil, aynı zamanda AxCrypt’in yaratıcısı ve kurucu ortaklarını da ele alıyor. 

axcrypt-review-forumlar

Aksi takdirde, bir bilgi tabanı yerine bir SSS sayfası bulunur. SSS, AxCrypt’in neden belirli bilgiler gerektirdiği ve parolanızı unutursanız ne yapmanız gerektiği ile ilgili soruları yanıtlayan bir çok alanı kapsar. Uygulamada sorun giderme hakkında herhangi bir bilgi içermese de yeterince kapsamlı. 

Karar

AxCrypt ucuz ve etkili bir şifreleme aracıdır, ancak birkaç alanda eksiktir. Kullanıcı deneyimi geriye dönük hisseder ve bazı güvenlik kararları dosyalarınızı risk altında bırakabilir. Bununla birlikte, AxCrypt’in nasıl çalıştığını anlamaya hazır olduğunuz sürece, ucuz ve değerli bir dosya şifreleme yazılımı içindesiniz. 

AxCrypt hakkında ne düşünüyorsun? 30 günlük denemeden faydalanacak mısınız? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkürler. 

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map