NordPass İncelemesi – Bloktaki Yeni Çocuk – Güncellendi 2020

NordPass İncelemesi

Önde gelen bir VPN sağlayıcısı olan NordVPN kısa süre önce şifre yöneticisi NordPass’ı duyurdu. Bu derlemede, neler yapabileceğini görmek için ilk adımlarından geçiyoruz. Bu tam NordPass incelemesi için bize katılın.


nordpass-slider1

nordpass-slider2

nordpass-slider3

nordpass-slider4

nordpass-slider5

Önceki

Sonraki

Popüler sanal özel ağ NordVPN’in arkasındaki şirket olan Tefincom yakın zamanda diğer pazarlara açılmaya başladı (NordVPN incelememizi okuyun). Bu, NordLocker incelememizde yüksek puan verdiğimiz bir şifreleme hizmeti olan NordLocker ile başladı ve şimdi en iyi şifre yöneticilerini tahtından indirmek isteyen bir şifre yöneticisi olan NordPass’a taşındı.. 

Bu NordPass incelemesinde, kalabalık bir pazardaki taze gözlerin bir fark yaratıp yaratmadığını belirlemek için bloktaki yeni çocuğa bakacağız. Uygulamanın erken erişimli bir sürümüyle biraz zaman geçirdikten sonra, size özellikler, fiyatlandırma, kullanım kolaylığı, güvenlik ve destek hakkındaki düşüncelerimizi sunmak için buradayız. 

NordPass gereken her şeyi yapsa da, daha belirgin şifre yöneticileri tarafından oluşturulan tropiklerin ötesine geçmez. Şifrelerinizi saklamanıza ve otomatik olarak doldurmanıza izin veren özelliklerden yoksundur, ancak daha fazlası değildir. Bununla birlikte, birden fazla faturalandırma döngüsü ve cömert bir serbest planla NordPass hala denemeye değer.

Güçlü & Zayıf Yönler

Özellikleri

NordPass, bir parola yöneticisinin, öğeleri paylaşmanıza, birden fazla cihazla senkronize etmenize ve tarayıcı aramanızı otomatik olarak doldurmanıza olanak tanıyan kritik özellikleri kapsar. Bununla birlikte, bir dizi küçük özellik eksik olduğundan, NordPass daha yerleşik şifre yöneticilerine kıyasla daha az seçenek gibi hissettiriyor. 

NordPass’ın belirttiği gibi tüm planların “temel” özellikleri vardır. Bunlar arasında yeni girişler için otomatik kaydetme, bir şifre üreticisi, bir şifre gücü denetleyicisi ve şifreler için otomatik doldurma bulunur. Ayrıca, NordPass, Abine Blur dahil olmak üzere çeşitli farklı şifre yöneticilerinden girişlerin içe aktarılmasını destekler (Blur incelememizi okuyun). 

Bu hizmetin aksine, NordPass ek özelliklerden yoksundur. Bazı araçlar özelliklerle çok ileri gidebilir – bunun bir örneği için LogMeOnce incelememizi okuyun – ancak NordPass hiçbir şey içermez. Örneğin, genel bir güvenlik derecelendirmesi yaygındır, ancak NordPass’ın içerdiği bir şey değildir.. 

Ayrıca, yalnızca kredi kartlarını, şifreleri ve güvenli notları destekler. Bu, banka hesap bilgilerini, pasaport bilgilerini ve en önemlisi adresleri resimden çıkarır. Bu bilgileri her zaman güvenli bir notta girebilirsiniz, ancak bu, çevrimiçi bir şey satın alırken örneğin fatura bilgilerinizi girmek için otomatik doldurmayı kullanamayacağınız anlamına gelir. 

Otomatik doldurmayla ilgili başka sorunlar da var; alternatif URL’ler söz konusu olduğunda. Bazı durumlarda, bir ana sitenin birden çok alt URL’si için kimlik bilgilerinize ihtiyacınız olabilir. NordPass bazı durumlarda aynı giriş bilgilerine ihtiyacınız olduğunu fark edebilir, ancak her durumda değil. 

Alternatif URL belirleme yeteneğine sahip olmak sorunu çözer, ancak maalesef bu işlevsellik mevcut değildir. 

NordPass Şifre Paylaşımı

NordPass’in en iyi özelliği, girişleri, kredi kartlarını ve notları herkesle güvenli bir şekilde paylaşabilmesidir. Paylaşılan öğelerinizi tarayıcı kontrol panelinde ve bunları kimlerle paylaştığınızı görebilirsiniz. Bu öğeleri e-posta adresi olan herkese gönderebilmenize rağmen, görüntülemek için bir NordPass hesabına sahip olmaları gerekir. 

nordpass-review paylaşım

Ücretsiz bir plan olduğu düşünüldüğünde, bu kötü bir sistem değildir. Yalnızca diğer NordPass kullanıcılarıyla paylaşmak, verilerinizin açık internete güvenmek yerine güvenli bir şekilde gönderilmesine izin verir. Öğeleri paylaşmak için bir “premium” hesaba ihtiyacınız olduğunu, ancak paylaşılan öğeleri almamanız gerektiğini belirtmek önemlidir..

NordPass Cihaz Desteği ve Senkronizasyonu

Aşağıdaki “kullanım kolaylığı” bölümüne gireceğimiz için NordPass tarayıcı tabanlı bir deneyim olsa da Windows, macOS veya Linux’ta yerel bir uygulama gerektiriyor. Safari garip bir şekilde atlansa da Chrome, Firefox, Opera, Brave, Edge ve Vivaldi için tarayıcı uzantıları var. 

Ayrıca, iOS ve Android için çoğunlukla tarayıcının arayüzünü yansıtan uygulamalar var. Senkronizasyona gelince, “premium” kullanıcılar bilgilere altı cihaza erişebilir ve ücretsiz kullanıcılar bir taneyle sınırlıdır. Altı, garip bir sayıdır, çoğu insanın en fazla üçüne ihtiyaç duyacağını düşünür, ancak daha fazlası için seçenek var. 

Muhtemelen, bu her türlü aile veya iş planının yerini almaktadır. NordPass şu anda yalnızca kişisel planlara odaklanmıştır ve gelecekte iş veya aile planları ekleyeceğine dair hiçbir belirti yoktur. Sınırlı organizasyon seçeneklerini görmek, bir aile planı zaten mevcut durumunda harika olmazdı. Küçük işletmelerin toplanması için en iyi şifre yöneticimize bir göz atın;.

Fiyatlandırma

NordPass, diğer şifre yöneticileri tarafından kurulan fiyatlandırma geleneklerinden kopmaz ve yıllık faturalandırma döngüsünde aylık yaklaşık 3 $ hizmet sunar. Bununla birlikte, cömert bir serbest plan ve her iki yılda bir ödeme seçeneği pazarın geri kalanından daha fazla esneklik sağlar.

Fiyatlandırma stok olmasına rağmen, süreler değildir. NordPass, çoğu şifre yöneticisinin aksine, faturalandırma döngünüzle ilgili seçenekler sunar. Planlar birer aylık, bir yıllık ve iki yıllık sürelerle sunulur, her birine indirim uygulanır. 

Aylık seçenek sadece 4,99 $ ‘dır, bu da mükemmeldir, Dashlane’nin yıllık planlarda aynı ücreti alması düşünülür (Dashlane incelememizi okuyun). 

Bir yıl satın alırsanız, çoğu şifre yöneticisinin ücretlendirdiği aylık ücret 2,99 TL’dir (bir örnek için 1Password incelememizi ve Dashlane ve 1Password karşılaştırmamızı okuyun). Keeper incelememizde görebileceğiniz gibi daha ucuz seçenekler var, bu hizmet yıllık bir plan için sadece 2,50 ABD doları alıyor – ancak iki yıllık bir seçenek olduğunu düşünmek zor. Dashlane vs Kaleci karşılaştırmamızı okuyun.

Temel özellikler gibi fiyat da sağlam. NordPass, fiyatını haklı çıkarmanın ötesinde, “premium” planında paylaşım, notlar, kredi kartı bilgileri ve çoklu cihaz senkronizasyonu için tam destek sağlar. Dışarıdaki en ucuz seçenek olmasa da, en pahalı olandan çok uzak. NordPass’ın sizin için olmadığına karar verirseniz, 30 günlük para iade garantisi de vardır..  

NordPass Ücretsiz

Ücretsiz plan NordPass’ı birbirinden ayırıyor. Hala en iyi ücretsiz şifre yöneticimiz LastPass’ın altında kalsa da, yaklaşıyor (LastPass incelememizi okuyun). NordPass’in ücretsiz planı, “premium” planda görülen tüm paylaşım özelliklerini ve çoklu cihaz senkronizasyonunu atlayarak tek bir cihaz içindir. Bununla birlikte, Dashlane’nin ücretsiz planından farklı olarak NordPass sınırsız depolama alanı sunuyor. Nasıl karşılaştırdıklarını görmek için Dashlane vs. LastPass ve 1Password vs LastPass parçalarımızı okuyun.

Otomatik doldurma, otomatik kaydetme ve şifre gücü denetleyicisi dahil olmak üzere yukarıdaki bölümde açıklanan tüm özellikler ücretsiz planda bulunmaktadır. Yalnızca tek bir cihazda kullandığınız sürece, ücretli plan kadar kullanılabilir. NordPass’ın birden çok tarayıcıyı ve mobil cihazı desteklediğini göz önünde bulundurarak, verilerinizi her yerde istiyorsanız “premium” sürümüne yükseltme buna değer.

Kullanıcı dostu

NordPass, kurulumu basitleştiren aerodinamik bir arayüze sahiptir. Bununla birlikte, filtreleme seçeneklerinin eksikliği kasanızı düzenlemeyi olması gerekenden daha zor hale getirir. Arayüz güzel görünse de, daha işlevsel hale getirecek bir avuç eksik yaşam kalitesi özelliği var. 

NordPass Kaydı

Bu inceleme amacıyla NordPass’e erken erişim aldık, bu nedenle yazma sırasında yerleşik bir ödeme işlemi yoktur. Ancak, NordVPN ve NordLocker’ın ne kadar basit kullanıldığını düşünürsek, NordPass’ın da basit olacağını düşünüyoruz. 

Yolculuğumuz, NordPass’ı Opera’ya ve mobil uygulamayı bir Android cihazına yüklemekle başladı (Opera incelememizi okuyun). 

nordpass-review-background-app

Uzantıyı tıkladıktan sonra, Windows, macOS veya Linux’a arka plan uygulamasını yüklememizi isteyen yerel bir kurulum sayfasına gönderildik. Bu arka plan uygulamasının ne için olduğu açık değil, ancak yükledikten sonra NordPass bizi bir oturum açma sayfasına başlattı. E-postamızı girmek ve hesabımızı altı haneli bir kodla onaylamak zorunda kaldık. 

Son olarak, ana şifremizi ayarlayabiliriz. NordPass ana şifrenizi asla görmediği veya kaydetmediği için unutursanız hesabınızdan kilitlenirsiniz. Neyse ki, NordPass şifrenizi unutursanız hesabınızı geri yüklemek için kullanabileceğiniz bir kurtarma kodu sağlar. 

NordPass Kurulum ve Alma

Bir arka plan uygulaması indirmenize rağmen, NordPass, Yapışkan Parola’nın aksine (Yapışkan Parola incelememizi okuyun) tarayıcı tabanlı bir deneyimdir. Kimliğinizi doğruladıktan sonra, tarayıcı arayüzüne atılacak ve şifrelerinizi içe aktarmanız istenecektir. NordPass ilk şifre yöneticinizse, sıfırdan da başlayabilirsiniz. 

nordpass-review-ithalat

Hemen hemen her şifre yöneticisi desteklenir, hatta oldukça yeni RememBear (RememBear incelememizi okuyun). Ayrıca, NordPass Chrome, Opera ve Firefox dahil olmak üzere büyük tarayıcıları destekler. 

Tüm bu platformlar için bir CSV dosyası içe aktaracaksınız. Bununla birlikte, NordPass, CSV’yi desteklenen tüm platformlardan nasıl dışa aktaracağınıza ilişkin talimatlar sağlamak için içe aktarma sayfasında segmentlere ayırır. 

LastPass’ten içe aktarılan NordPass, her şeyi hemen aldı ve hangi şifreleri, notları ve kredi kartlarını içe aktardığımızı seçmemize izin verdi. Tuhaf bir şekilde, kredi kartı girişleri adresler ve banka hesap bilgileri gibi not olarak geldi. 

NordPass’in yalnızca yazma sırasında notları, kredi kartlarını ve giriş bilgilerini desteklediğini hatırlamak önemlidir, bu nedenle ek bilgiler yalnızca not olarak görünecektir. 

NordPass ve Otomatik Doldurma özelliğini kullanma

300 üründen sadece utangaç ürünler aldık ve NordPass siteler için mümkün olduğunca simgeler çekti. Ancak, her öğe bir listede ortaya çıktı. F-Secure Key’den farklı olarak, kuruluş seçenekleri yok, girişlere etiket eklemenin bir yolu yok, özelleştirilebilir simgeler ve klasör yok (F-Secure Key incelememizi okuyun). 

nordpass-review-girdileri

Pek çok girişle uğraşırken organizasyon çok önemlidir. NordPass, basit ve çekici bir arayüzle rolünü görüyor, ancak daha yerleşik şifre yöneticilerinde görülen yaşam kalitesi iyileştirmelerinin çoğundan yoksun. Organizasyon seçenekleri, sadece girişleri alfabetik olarak sıralamak zorunda olsa bile,.

Sorun yalnızca daha küçük bir pencerede de olsa aynı giriş listesini gösteren uzantıda abartılıyor. Şifre üreticisine, kendi şifre üreticimize benzer olan uzantıdan birçok yönden de erişebilirsiniz. Karakter sınırını ayarlamanıza, belirli karakterleri kullanmanıza ve belirsiz karakterlerden kaçınmanıza izin verir.

nordpass-review-şifre üreteci

Otomatik Doldurma, herhangi bir şifre alanının yanında küçük bir simge olacak şekilde çoğu şifre yöneticisiyle aynı şekilde işlenir. Testlerimiz sırasında NordPass, otomatik doldurma girişleri söz konusu olduğunda duyarlıydı. Ancak adresleri depolayamaz, bu nedenle formları otomatik olarak dolduramadık. Yeni bir hesaba kaydolurken, NordPass girişinizi otomatik olarak yakalayacak ve kaydetmek isteyip istemediğinizi soracaktır..

NordPass Ayarları

NordPass, içe / dışa aktarma ayarları, temel hesap bilgileri ve NordPass için yoksaymak üzere belirttiğiniz URL’ler olan “asla kaydetme” URL’lerinizden oluşan basit bir ayarlar ekranına sahiptir. 

Dikkat etmeniz gereken üç ana ayar vardır. Birincisi, 15 dakika ile bir ay arasında belirli bir süre sonra hesabınızı otomatik olarak kilitleyecek otomatik kilitlemedir. NordPass’in kurulu olduğu platforma erişen tek kişi sizseniz de bu ayarları devre dışı bırakabilirsiniz.. 

nordpass-review-ayarları

Ayrıca, yeni bir kurtarma kodu oluşturabilir ve iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirebilirsiniz. NordPass, YubiKey gibi donanım anahtarları için desteğe sahip olmasa da Google Authenticator ve Authy dahil olmak üzere en iyi 2FA uygulamalarını destekler..

Güvenlik

Güvenlik söz konusu olduğunda, NordPass zarfı sıfır bilgi modeli ve en son şifreleme ile iter. Bununla birlikte, yazma sırasında mimarisi hakkında çok az şey biliniyor, bu da paylaşım, endişe verici. 

NordPass, şifreleme kardeşi NordLocker gibi, en son şifrelemeyi benimser. Verileriniz, çoğu durumda AES-256’dan daha üstün olan XChaCha20 kullanılarak korunur. Çoğu şifre yöneticisinin kullandığı budur. 

256 bit bir anahtara benzer güvenlik sağlasa da, XChaCha20’nin uygulanması daha kolaydır ve donanıma daha az bağımlıdır (bunun hakkında daha fazla bilgi için şifreleme açıklamamızı okuyun).  

Verileriniz herhangi bir yere gönderilmeden önce cihazınızda yerel olarak şifrelenir. NordPass, cihazlarınızı senkronize etmek amacıyla şifrelenmiş verileri alır, ancak şifresini çözmek için gerekli bilgilere sahip değildir. Sıfır bilgi modeli olarak bilinen şey budur, yani NordPass kasanızda nelerin depolandığını bilmiyor. 

Çünkü NordPass ana parolanızı asla görmez veya saklamaz. Bu tek kelime grubu tüm verilerinizi korur ve NordPass ana şifrenize asla erişemediği için verilerinizin şifresini asla çözemez. Bunun yerine NordPass, Argon2 algoritması kullanılarak oluşturulan şifrenizin karma bir sonucunu görür. 

Argon2, ana parolanızı temel alarak sizi doğrulamak ve verilerin şifresini çözmek için kullanılan bir anahtar oluşturur. XChaCha20 gibi, Argon2 de 2015 yılında piyasaya sürülen son teknoloji bir anahtar türetme işlevidir. Bu yeterli değilse, çeşitli 2FA uygulamaları kullanarak iki faktörlü kimlik doğrulamayı da ayarlayabilirsiniz.. 

NordPass söz konusu olduğunda her şey olması gerektiği gibi, ancak teknik açıklama eksikliği var. Çoğu şifre yöneticisi, yalnızca hangi algoritmaları kullandığını değil, aynı zamanda bu algoritmaların teknik düzeyde nasıl uygulandığını ayrıntılı olarak açıklayan bir güvenlik tanıtım belgesi sağlar. 

NordPass, bebeklik döneminde henüz böyle bir belgeye sahip değil. Teknik raporu sormak için uzandık ve NordPass ekibi bize bir kişinin işlerde olduğunu garanti etti. 

Açıkçası, NordPass’in güvenli olmadığına inanmak için hiçbir nedenimiz yok. Aslında, yeni, yenilikçi şifreleme algoritmaları söz konusu olduğunda önde gelen bir seçenektir. 

Ancak, güvenliğin nasıl uygulandığına ilişkin teknik ayrıntıları bilmiyoruz. Örneğin, paylaşımın nasıl çalıştığı hakkında bilgi yoktur. Bununla birlikte, mevcut sınırlı bilgi için her şey NordPass’ı kontrol ediyor.

Destek

Yakın zamanda piyasaya sürülen bir ürün olan NordPass’ın destek belgelerinde çok az şey var. Bununla birlikte, 24 saat boyunca e-posta desteği ve çeşitli kurulum makaleleri, katılım sürecini ağrısız hale getirmelidir.. 

NordPass ile çok fazla bir şey yok, bu yüzden çok fazla destek gerektirmiyor. Duyurulduğundan beri hizmete göz kulak olurken, bilgi tabanının ve blogun makaleleri yavaşça doldurduğunu gördük, uygulamanın nasıl kurulacağını, tüm özelliklerinin nasıl kullanılacağını ve diğer temel soruları ele aldık. 

nordpass-review-bilgi bankası

“Temel” buradaki anahtar kelimedir. NordPass sadece temel konuları kapsar, ancak bunları ayrıntılı olarak kapsar. Yeni bir ürün olarak gördüğümüzden, henüz yüzeye çıkmamış çeşitli sorunlar olduğundan eminiz ve bu nedenle NordPass bunları kapsamıyor. NordPass’ın desteklediği her platform için kılavuzlar içeren kurulum sürecine çok daha fazla dikkat edildi. 

Çoğu teknik sorunun NordPass ile iletişime geçerek çözülmesi gerekecektir. Şimdilik yalnızca e-posta desteği mevcut ve NordPass 7/24 kullanılabilir olduğunu söylese de, yanıt almak için bir süre beklemeniz gerekecek. Bizim için bir günden biraz daha uzun sürdü.

Karar

NordPass, oluşturulan şifre yöneticilerine dayanacak kadar yeterli değildir. Arayüz erişilebilir – organizasyon açısından sıkıcı olsa da – ve fiyat doğru, ancak özellikler eksik. Çok daha kötüsünü yapabilirsiniz (bunun için Steganos Password Manager incelememizi okuyun), ancak daha iyisini de yapabilirsiniz. 

NordPass hakkında ne düşünüyorsun? Bir hesaba mı kaydolacaksınız? Aşağıdaki yorumlardaki deneyiminizi bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkürler.

NordPass SSS

 • NordPass Nedir?

  NordPass, NordVPN’in yaratıcılarından bir şifre yöneticisidir. Parolalar, kredi kartları ve notlar için sınırsız depolama alanının yanı sıra altı cihaza kadar senkronizasyon sunar.

 • NordPass’ın Maliyeti?

  NordPass’in ücretsiz ve “premium” bir planı vardır. Ücretli plan bir aylık, bir yıllık ve iki yıllık sürelerle sunulur ve iki yıllık plan ayda sadece 2,49 ABD dolarıdır. Ayrıca 30 günlük para iade garantisi de var.

 • NordPass Kullanımı Güvenli mi??

  Kullanılan gelişmiş şifreleme algoritmalarına dayanarak, NordPass kullanımı güvenlidir. Bununla birlikte, şu anda bir güvenlik teknik raporu yok, bu nedenle hizmetin teknik yönleri hala bilinmiyor.

 • NordPass Free ve NordPass Premium Arasındaki Fark Nedir??

  NordPass’in ücretsiz planı, şifreler, kredi kartları ve tek bir cihaz için güvenli notlar için sınırsız depolama alanı sunar. “Premium” plana yükseltme, altı cihaza kadar senkronizasyon ve öğe paylaşımı ekler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map