Kaspersky Password Manager İncelemesi – Güncellendi 2020

Kaspersky Password Manager İncelemesi

Kaspersky, DIY güvenlik sahnesinde yerleşik bir isimdir ve Kaspersky Password Manager şirketin itibarına yetişir. Kullanımı kolaydır, birçok özelliği vardır ve oldukça ucuzdur. Ancak, bu incelemede hakkında her şeyi okuyabileceğiniz bazı alanlarda biraz kısalıyor.


kaspersky-şifre yöneticisi-slider1

kaspersky-şifre yöneticisi-slider2

kaspersky-şifre yöneticisi-slider3

kaspersky-şifre yöneticisi-slider4

kaspersky-şifre yöneticisi-slider5

Önceki

Sonraki

Her zaman popüler olan antivirüs şirketi Kaspersky, siber güvenlik hizmetleri serisini genişletmeye başladı. Alakart ve Kaspersky’nin Total Security paketi ile sunulan Password Manager, düşük bir ücret karşılığında sınırsız şifre depolama, çoklu cihaz senkronizasyonu ve otomatik doldurma sağlar. Bu Kaspersky Password Manager incelemesinde, en iyi şifre yöneticileri arasında sıralama yapmak için gerekenlere sahip olup olmadığını göreceğiz.. 

Kaspersky’nin ana ürününün Kaspersky Anti-Virus incelememizde gördüğünüz gibi en iyi antivirüs yazılımı arasında yer alması nedeniyle görünüm umutlu. Bununla birlikte, düz düşen virüsten koruma ile birlikte verilen diğer şifre yöneticilerini, yani F-Secure ve McAfee yöneticilerini gördük. 

Kaspersky, bu seçenekleri kesinlikle geride bırakıyor, ancak daha yerleşik şifre yöneticilerine kıyasla hala yetersiz kalıyor. Temel şifre yönetimi için, özellikle Kaspersky’nin ne kadar ucuz olduğu konusunda çok daha kötüsünü yapabilirsiniz. Bununla birlikte, daha sağlam bir deneyim arıyorsanız, başka bir yere bakmak en iyisidir. 

Güçlü & Zayıf Yönler

Kaspersky Password Manager için alternatifler

Özellikleri

Kaspersky, başlangıçta beklediğimizden daha fazla özelliğe sahip, ancak liste hala diğer şifre yöneticilerinden daha kısa. İki faktörlü kimlik doğrulama ve sınırlı giriş türleri olmadan Kaspersky en iyi köpeklere kadar yığılmaz. Bununla birlikte, diğer antivirüs paketli parola yöneticilerinin üzerinde bir araya getiren birkaç benzersiz özellik vardır.. 

Kaspersky neleri depolayabileceğinizle başlayarak, çevrimiçi girişler, uygulama girişleri, kredi kartları, adresler ve notlar için alan sunan NordPass’in ötesine geçer. Hesabınızda sınırlı miktarda şifreli belge depolama alanı da bulunur. Bununla birlikte, büyük miktarda veri depolamak isteyenler yine de Sync.com gibi bir bulut depolama hizmetini düşünmelidir (Sync.com incelememizi okuyun). 

Gerçek özelliklere gelince, Password Manager’ın yapabileceği birkaç sevimli şey var, ancak daha önce görmediğimiz bir şey yok. Örneğin, bir belgenin fotoğrafını kullanarak kasanızda hızlı bir şekilde bulabilir ve bir resimdeki kredi kartı ayrıntılarını tarayabilirsiniz. Uygulamada, bu özellikler iyidir, ancak bunları kullanmaktan çok etkilenmedik. 

Kaspersky Şifre Kontrolü

1Password’a benzer şekilde Kaspersky, güvenliği ihlal edilmiş şifreler ve hesaplarla dolu bir veritabanı olan haveibeenpwned.com ile entegre olur. Ancak, diğer şifre yöneticileriyle gördüğümüz güvenlik merkezlerinin aksine, Kaspersky size bir güvenlik puanı vermez. Aksine, şifrelerinizin herhangi birinin size gösterilip gösterilmediğini bilmenizi sağlar. 

kaspersky-şifre onay

Diğer araçlardan gelen güvenlik kontrolleri kadar sağlam olmasa da, Kaspersky’nin sunduğu işler. Sürekli güvenli olan “12345678” şifresini kullanarak şifre kontrolü yaklaşık 2.938.594 kez saldırıya uğradığını tespit etti. Görmek yararlı, evet, ancak şifre gücü puanı gibi daha fazla şifre analizi yapmak isterdik. 

Kaspersky’nin Ayarlarına Girmek

Kaspersky, daha az derinlikte olsa da, RoboForm’a benzer ayarlara sahip özelliklere sahip değildir. Diğer şifre yöneticileri ve tarayıcıları için bir metin dosyasına (CSV olmasa da) dışa aktarma, yok sayılan web siteleri ve belirli süre kullanılmadığında otomatik kilitleme için standart içe aktarma seçenekleri vardır. 

kaspersky-şifre yöneticisi-settings

En ilginç olanları yedekleme ve senkronizasyon seçenekleridir. Çoğu şifre yöneticisi gibi Steganos dışında da Kaspersky çoklu cihaz senkronizasyonu seçeneği sunuyor. Şifrelenmiş şifre kasanızın bulutta olması konusunda endişeliyseniz, bunun yerine yerel olarak depolamayı seçebilirsiniz. Bunu yaptığınızda, bir hesap açmanız da gerekmez. 

İnternete bağlandığınızda proxy sunucu kurmak gibi birkaç benzersiz ayar daha vardır. Aktarım sırasında şifrelerinizin çalınması konusunda aşırı paranoyaksanız, bir proxy IP adresinizi gizlemeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, sanal özel ağ gibi herhangi bir şifreleme eklemeyeceğini unutmayın. 

Kaspersky Password Manager Özelliklerine Genel Bakış

Kaspersky Password Manager Logosuwww.kaspersky.com

Aylık 125 TL’den başlayan fiyatlarla

Güvenlik

2FA

Şifreleme
AES-256

Sıfır Bilgi

2FA tuşları

Güvenlik analizi

Çok cihazlı senkronizasyon

Yedekleme ve kurtarma

Mobil uygulamalar

Şifre değiştirici

Şifre üreticisi

Tarayıcı uzantısı

Otomatik doldurma

Otomatik form doldurma

Tarayıcı kullanıcı arayüzü

Masaüstü kullanıcı arayüzü

E-posta

Canlı sohbet

Telefon

Yardım Merkezi

Forum

7/24 destek

Daha

Ücretsiz plan

Fiyatlandırma

Kaspersky şifre yöneticisi, Kaspersky’nin mevcut antivirüs paketine ek olarak tam bir araç değildir. Bu nedenle, fiyat şaşırtıcı derecede düşük. Ücretsiz ve Premium bir sürümü var. Ücretsiz plan sınırlı olmasına rağmen, yükseltmek çok pahalı değil. 

Gerçek fiyata ulaşmadan önce ürün sayfası hakkında konuşalım. Kaspersky, bir yıl için fiyatı görüntüler ve ücretsiz bir plan olduğunu gösterir, ancak planların altındaki kısa bir SSS bulanıklığının dışında nasıl karşılaştırılacağı hakkında çok az şey vardır. Örneğin, yıllık fiyatın yanındaki yıldız işareti bunun yeni müşteriler için tanıtım fiyatı olduğunu, ancak yenileme oranının ne olduğunu netleştirmediğini söylüyor. 

Ücretsiz plana gelince, bu konuda söyleyebileceğimiz en iyi şey, ücretsiz olmasıdır. McAfee True Key gibi, 15 girişle sınırlısınız. Ek olarak, LastPass gibi hizmetlerin sınırsız depolama alanı ve çok cihazlı ücretsiz senkronizasyon sunmasıyla Kaspersky en iyi ücretsiz şifre yöneticisi listemizi yapmayacaktır. “Girişlerin” de belge saydığına dikkat etmek önemlidir. 

Ücretsiz planı deneme sürümü olarak kullanabilmenize rağmen, yalnızca Premium abonelik satın almak ve 30 günlük para iade garantisinden faydalanmak daha iyidir. Bir yıl önceden satın almak zorundasınız, ancak ilk ay içinde geri ödeme isteğinde bulunduğunuz sürece, Kaspersky size tüm paranızı geri verecek. 

Premium Sürümü Kırmak

Premium sürümüne en dikkat çekici eklenti sınırsız kayıttır. Aksi takdirde, her şekilde ücretsiz planla aynıdır. Tek kısıtlama kullanıcı sayısıdır. 1Password incelememizde gördüğünüz gibi, 1Password’deki beş planı kapsayan Aile planının aksine her lisans yalnızca bir kullanıcı için iyidir. 

Yıllık 14,99 dolarlık fiyatı düşüren Kaspersky, ayda 1,25 dolardan biraz daha az sallıyor, bu da gördüğümüz en ucuz şifre yöneticisi LogMeOnce’den biraz daha yüksek. LogMeOnce incelememizde görebileceğiniz gibi, bu hizmet bir nedenden dolayı ucuz. 

Saygın bir şifre yöneticisine gelince, bir sonraki en ucuz seçenek RoboForm, ayda yaklaşık 2 dolar. Fiyat tek başına etkileyici, ancak daha da fazlası bir güvenlik paketinin parçası olarak. Parola yöneticisini içeren Kaspersky Total Security, iki Parola Yöneticisi lisansı satın almaktan yalnızca 10 $ daha fazla olmak üzere iki kullanıcı için beş adede kadar cihazı koruyabilir. 

Kullanıcı dostu

Parola Yöneticisi’ne kaydolmak zor değildir, ancak Kaspersky’nin yoğun dizilişi gitmeniz gereken yeri bulmanızı zorlaştırabilir. Bir Google araması veya bu incelemedeki bağlantılardan biri sizi doğru yola yönlendirir. Ürün sayfasını bulmak savaşın yarısıdır. Oradan, uygulamayı hemen indirebilirsiniz. 

Ödeme yapıyorsanız, kredi kartı bilgilerinizi girmeniz gerekir, ancak aksi takdirde yükleyici içinde bir hesap oluşturabilirsiniz. Zaten bir Kaspersky hesabınız varsa, normal kimlik bilgilerinizi kullanarak oturum açabilirsiniz. Bununla birlikte, bir hesap oluşturmanız gerekmez. Yedekleme ve senkronizasyon kapalı durumdayken işlemi atlayabilirsiniz. 

kaspersky-atlama-hesap oluşturma

Uygulama içinde Kaspersky bizi şok etti. Barebone şifre yönetimi araçlarına, özellikle de mevcut siber güvenlik hizmetlerine ek olduklarında çok aşina olduk. Uygulama Dashlane’ye F-Secure Key’den daha yakın geliyor ve Dashlane incelememizde okuyabileceğiniz gibi bu iyi bir şey. 

kaspersky-şifre yöneticisi arayüzü

Windows’ta Kaspersky Password Manager’ı kullanma

Kaspersky, diğer şifre yöneticileri tarafından oluşturulan bazı sözleşmelerden vazgeçmektedir. Örneğin, aynı web sitesi için birden çok giriş tutmak yerine, hesapları aynı girişe bağlayabilirsiniz. Bizim gibi birden çok Gmail hesabı yönetiyorsanız, her biri için ayrı bir giriş oluşturmanız gerekmez. 

kaspersky-şifre yöneticisi-çoklu-girdi

Herhangi bir sıralama da yok. Girişleri alfabetik olarak veya “son zamanlarda kullanılanlar” ile düzenleyebileceğiniz diğer şifre yöneticilerinin aksine, Kaspersky ile girişlerinizi istediğiniz gibi konumlandırarak sürükleyebilirsiniz. Bu, Kaspersky’nin varsayılan olarak sahip olduğu karo tabanlı mizanpajla iyi çalışır, ancak liste görünümünde daha az. 

kaspersky-şifre yöneticisi-liste-view

Bu yaklaşım sınırlı sayıda hesap için mükemmel olsa da, yüzlerce girişle uğraşırken işler zorlaşabilir. Neyse ki, Kaspersky dijital kasanızı düzenlemek için araçlar sunar. Kuruluş orada dursa da, girişleri klasörlere koyabilir veya sık kullanılanlar olarak etiketleyebilirsiniz. Kaspersky, 1Password gibi derin bir etiketleme sistemi sunmuyor. 

Özel alanlar da sağlamaz. Bir şifre eklerken hesap adını, şifreyi ve bir notu doldurabilirsiniz, ancak bu kadar. Kaspersky’nin şifreli belge depolamasını desteklediği göz önüne alındığında, bir girişe belge ekleyemez veya garip olan başka alanlar ekleyemezsiniz. 

Chrome’da Kaspersky Password Manager’ı kullanma

Tarayıcıda Kaspersky, masaüstü uygulamasının soyulmuş bir sürümünü sunar. Internet Explorer, Firefox, Safari ve Google Chrome gibi en iyi tarayıcılardan bazılarında kullanılabilen tarayıcı uzantısı Kaspersky çevrimiçi girişlerinizi, kredi kartlarınızı ve adreslerinizi gösterir. Güvenli notlar ve belgeler gibi diğer kategoriler masaüstü uygulaması için ayrılmıştır. 

kaspersky-şifre yöneticisi-tarayıcı uzantısı

Tarayıcı uzantısı çalışıyor, ancak deneyim diğer şifre yöneticilerinde olduğu gibi akıcı değil. Örneğin, bir giriş alanından şifre oluşturamazsınız. Bunun yerine, uzantıya gitmeniz, ayarları açmanız ve ardından parola oluşturucuyu açmanız gerekir. Bunu yapmak uzantıyı kapatır ve tamamen yeni bir pencere açar. 

Uzatma ile ilgili başka garip tasarım kararları da var. Örneğin, otomatik doldurma – ki bu iyi çalışır – Kaspersky’ye geri bildirim göndermek için bir sekme vardır. Bu bir beta uygulamasında yardımcı olsa da, Password Manager tamamen piyasaya sürüldü. Deneyimi bozmaz, ancak diğer şifre yöneticilerinden daha az akıcıdır. 

kaspersky-şifre yöneticisi-otomatik doldurma

Güvenlik

Kaspersky, çoğu şifre yönetimi yazılımı için standart olan girişlerinizi korumak için AES-256 şifrelemesi kullanır. Ana parolanız için sıfır bilgi modeli de kullanılır, yani Kaspersky, isteseydi bile kasanızın şifresini çözemez. Bununla birlikte, daha sıradan güvenlik önlemleri için bazı aptal gözetim var. 

Şifreleme ile başlayarak, şifreleme açıklamamızda okuyabileceğiniz gibi AES-256 en iyinin en iyisidir. AES anahtarı, giriş yapmak için de kullandığınız ana şifreniz kullanılarak oluşturulur. 

Çoğu şifre yöneticisi gibi Kaspersky de hesabınızın kimliğini doğrulamak için bir anahtar türetme işlevi kullanır, bu durumda PBKDF2. KDF’ye herhangi bir ek karma eklenip eklenmediğini bulamadık. 

Kaspersky şifrenizi asla görmediği için unutmanız durumunda kilitlenirsiniz. Neyse ki yedeklemeler mevcuttur, ancak RememBear ve 1Password tarafından sunulanlar gibi yedekleme kitlerini tercih ediyoruz. Yine de, şifrenizi unutursanız, yedeklemenizi tamamen yeni bir hesaba geri yükleyebilirsiniz. 

Kaspersky’nin iki faktörlü bir kimlik doğrulaması sunmadığı düşünüldüğünde, bu diğer hesap hala daha endişe verici bir gerçek. Güçlü şifreler bir şeydir, ancak herhangi bir nedenle birileri hesabınızı zorlayabiliyorsa, 2FA tasarruflu bir zarafet olabilir. Ne yazık ki, herhangi bir çok faktörlü kimlik doğrulaması sunmuyor. 

Şifre Yöneticisi Gizlilik Sorunları

Kaspersky’nin gizlilikle bağlantısı bir süredir söz konusudur ve Rus şirketinin kullanıcı verilerini birkaç yıl önce Rus hükümetine devrettiğine dair raporlar bulunmaktadır. Çoğunlukla kulaktan doludur ve hiçbir şeyi doğrulayamayız (Putin e-postalarımıza hala yanıt vermedi), ancak yine de bilmeniz gereken bir şey. 

Yine de gizlilik politikasına dikkat çekmek istiyoruz. Parola Yöneticisi ürün sayfasının altındaki SSS bölümünde Kaspersky, bunun “… kullanıcıların gizliliğine tamamen saygı duyduğunu” söylüyor. Ancak, yükleyicide, “Verilerimin ele alınacağını ve iletileceğini (üçüncü ülkeler dahil)…” yazan bir kutuyu işaretlemelisiniz.

Gizlilik politikasına giren Kaspersky, “din, siyasi görüşler, cinsel tercih veya sağlık” olarak tanımladığı hassas verileri işlemeyeceğini söylüyor. Diğer bilgiler toplanır ve Kaspersky içinde ve ayrıca veri işleme, reklamcılık ve diğer hizmetlerdeki ortaklarla paylaşılabilir. 

Sıfır bilgi modeli hala sağlamdır; Kaspersky ana parolanızı veya şifrelenmiş kasanızın içeriğini görmez. Ancak, hesap bilgileriniz saklanır ve büyük olasılıkla diğer taraflarla paylaşılır. Kaspersky’nin Rus hükümetine veri gönderip göndermediği hakkında siyasi açıklamalar yapmak için burada değiliz. Biz sadece sizi haberdar ediyoruz. 

Destek

Antivirüs ile birlikte gelen bir şifre yöneticisi ile gitmenin avantajlarından biri de destek. Kaspersky, canlı bir topluluk ve çok sayıda kendi kendine yardım kaynağı sunan sağlam bir destek sistemine sahiptir. Bununla birlikte, Kaspersky’nin yoğun ürün yelpazesi nedeniyle destek bulmak zor olabilir. 

Kaspersky ile temasa geçmek özellikle zordur. Teknik destek isteyebilirsiniz, ancak bir Kaspersky hesabınız olması gerekir ve yanıt için zaman çerçevesi yoktur. 

Hatta yalnızca ücretli kullanıcılar tarafından kullanılabildiği için, destek istemek için etkinleştirme kodunuza da ihtiyacınız olacaktır. Ücretli müşterilere teknik desteği kısıtlamayı anlasak da, daha doğrudan bir hat isterdik. 

kaspersky temas sayfalık

Önce bilgi bankasına danışmalısınız. Kaspersky, sahip olduğu geniş ürün yelpazesiyle, ürünleri işletim sistemine ve daha sonra ürüne göre ayırarak elinden gelenin en iyisini yapar. Özellikle Password Manager, yazma sırasında sistem gereksinimlerini bazı yaygın hatalara karşılayan 17 makaleye sahiptir. 

kaspersky-bilgi bankası

Makaleler gayet iyi, çoğu soruyu ekran görüntüleri ve adım adım talimatlarla doğrudan cevaplıyor. Sadece daha fazlasını görmek istiyoruz. Kaspersky’nin virüsten koruma ürünleri ile karşılaştırıldığında, Parola Yöneticisi makaleleri yetersiz kalır. Daha öne çıkan ürünleri makaleler, başlangıç ​​kılavuzları ve daha fazlası için birden fazla alt kategoriye sahiptir. 

Kaspersky Topluluğu

Şimdiye kadar, en yararlı destek kaynakları, gezinmek biraz zor olsa da, Kaspersky topluluğudur. Ana topluluk sayfasındaki her öğe, pek mantıklı olmayan İngilizce ve Rusça ile etiketlenmiştir. Yine de, Password Manager topluluğu aktif ve yardımsever, bu yüzden biraz okumaya değer. 

kaspersky-toplum

Son konulara göz atarken, moderatörler genellikle birkaç saat içinde cevap verdi. Bazı durumlarda, Kaspersky ile iletişime geçmek için sadece bir cevaptı. Bununla birlikte, diğerlerinde, belirli sorunların çözümü için adım adım talimatlar veren topluluk üyeleri bulduk. 

Topluluğun sorunları çözmek için ne kadar hızlı olduğu göz önüne alındığında, önce oraya ulaşmanızı öneririz. Ayrıntılı makaleler ve canlı forumlarla destek genel olarak iyi, ancak doğrudan destek alma konusunda bazı sorunlar var. Kaspersky’nin diğer ürünlerine daha çok odaklandığı açıktır, bu bir utanç. 

Karar

Kaspersky, birden fazla giriş türü, kullanımı kolay bir arayüz ve pazarlık kutusu fiyatları için mükemmel güvenlik sunan Parola Yöneticisi ile çok doğru hale geliyor. Ancak, her ay fazladan bir dolar harcayabilir. Parola Yöneticisi büyük olsa da, hepsi küçük işletmeler için en iyi şifre yöneticimizde sıralanan Dashlane, 1Password ve LastPass ile karşılaştırıldığında hala eksiktir (Dashlane vs. LastPass ve Dashlane vs. 1Password karşılaştırmaları okuyun).

Bunun nedeni esas olarak Parola Yöneticisinin eksik olduğu işlevselliktir. Girişleri diğer kullanıcılarla paylaşamazsınız, 2FA seçeneği yoktur ve size birden fazla giriş türü sunulmasına rağmen, her girişteki alanları özelleştiremezsiniz. Password Manager iyi bir araçtır, ancak Total Security’nin bir parçası olarak en iyisidir, tek başına değil. 

Password Manager hakkında ne düşünüyorsunuz? Ücretsiz plana bir şans verecek misin? Aşağıdaki yorumlardaki deneyiminizi bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkürler. 

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me