F-Secure Anahtar İncelemesi – Güncellendi 2020

F-Secure Key İncelemesi

F-Secure Key, tüm üsleri çekici bir masaüstü arayüzü ve endüstri standardı güvenliği ile kapsayan bir şifre yöneticisidir. Ancak, destek ve kullanım kolaylığı bazı işleri kullanabilir. Tam anahtar incelememizde Anahtar hakkında devamını oku.


anahtar slider1

anahtar slider2

anahtar slider3

anahtar slider4

anahtar slider5

Önceki

Sonraki

En güvenli antivirüs kılavuzumuzda başını sallayan antivirüs şirketi F-Secure çok doğru. F-Secure Anti-Virus incelememizde görebileceğiniz gibi, bir şifre yöneticisi gibi kapanımları atlayarak özelliklere ışık tutuyor. Bu F-Secure Key incelemesinde, alakart hizmeti satın almanın yüksek ücrete değip değmeyeceğini göreceğiz. 

Key’i F-Secure’un antivirüs bağlamında değerlendirmenin yanı sıra, onu en iyi şifre yöneticilerimizle de karşılaştıracağız. Yol boyunca, kararımızı vermeden önce özelliklerini – ne kadar az olduğu – kullanılabilirlik, güvenlik, fiyat ve daha fazlasını tartışacağız. 

Kısa cevap için F-Secure, harika bir şekilde tasarlanmış bir uygulama ve birinci sınıf güvenlik sağlayan Key ile yetkin bir şifre yöneticisi sağlar. Bununla birlikte, işlevselliğini ve bazı durumlarda kullanılabilirliğini etkileyen birkaç kritik özelliği eksik.

Güçlülükler ve zayıflıklar

F-Secure Key için alternatifler

Özellikleri

F-Secure, özelliklerde virüsten koruma ile birlikte verilen diğer şifre yöneticileri gibi eksik değildir. Aslında, kurtarma seçenekleri, güvenlik panosu ve diğer cihazları bağlamak için basit bir yol sunan iyi bir listeye sahiptir. Ancak, yalnızca iki giriş türünü destekler, bu bir sorundur. 

Yalnızca şifreleri ve kredi kartlarını saklayabilirsiniz. Teknik olarak bir şifre yöneticisi olmasına rağmen, F-Secure’un rakipleri daha fazla esneklik sunuyor. Örneğin Keeper, çeşitli giriş türlerini depolayabilir ve paylaşım işlevselliği ile birlikte gelir (Anahtarın eksik olduğu bir şey). 

Bu benzersiz özelliklerden bahsetmiyor. Maskelenmiş kredi kartları ve e-postalar sunan Abine Blur’un aksine, F-Secure Key masaya yeni bir şey getirmez (Blur incelememizi okuyun). 

Key, işlevini pazarın geri kalanına uygun bir fiyata sunar. Ancak, diğer seçenekler aynı fiyata daha fazlasını sunduğunda, bir sorun var. 

Otomatik Doldurma, İhlal Uyarıları ve Kurtarma Kodunuz

İnleme yolumuzdan çıkarken, F-Secure’un neler içerdiği hakkında konuşmanın zamanı geldi. En göze çarpan özellik, hesaplarınızın ortak, zayıf ve tekrar kullanılan şifrelerini gösteren “durum” sayfasıdır. Güvenlik kontrol paneline sahip olmayı seviyoruz, ancak F-Secure’un gelecekte veri ihlalleri hakkında uyarılar eklemesi iyi olurdu.

anahtarlı güvenlik analizi

“Durum” sayfası en belirgin olmasına rağmen, “hesap kurtarma” daha yararlıdır. Aşağıdaki güvenlik bölümüne gireceğimiz için, F-Secure unutursanız ana şifrenizi kurtaramaz. 

Ancak, şifrenize göre bir kod oluşturabilirsiniz. Yüksek çözünürlüklü bir QR koduna benzeyen bu kodu, giriş bilgilerinizi unutmanız durumunda hesabınızı kurtarmak için bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. 

anahtar kurtarma kodu

Özelliklerin yuvarlanması otomatik doldurmadır, ancak “özellik” olarak adlandırmak biraz cömerttir. Anahtar, şifrelerinizi otomatik olarak doldurabilir, ancak başka bir şey yapamaz. Daha da fazlası, otomatik doldurmayı etkinleştirmek için belirli bir kısayol tuşuna basmanız gerekir.

Giriş bilgilerinizi doldurmak için tarayıcı uzantısına ihtiyacınız var, ancak girişleri yakalamıyor. Yeni bir web sitesine girdiğinizde şifre kaydetmek isteyip istemediğinizi soran diğer şifre yöneticilerinin aksine, F-Secure sizden manuel olarak eklemenizi ister. Alternatif olarak, şifrelerinizi içe aktarabilirsiniz, ancak şifre yakalama eksikliği ne olursa olsun hayal kırıklığı yaratır.

F-Secure Temel Özelliklerine Genel Bakış

F-Güvenli Anahtar Logosuwww.f-secure.com

Aylık $ 231 başlayan fiyatlarla

Güvenlik

2FA

Şifreleme
AES-256

Sıfır Bilgi

2FA tuşları

Güvenlik analizi

Çok cihazlı senkronizasyon

Yedekleme ve kurtarma

Mobil uygulamalar

Şifre değiştirici

Şifre üreticisi

Tarayıcı uzantısı

Otomatik doldurma

Otomatik form doldurma

Tarayıcı kullanıcı arayüzü

Masaüstü kullanıcı arayüzü

E-posta

Canlı sohbet

Telefon

Yardım Merkezi

Forum

7/24 destek

Daha

Ücretsiz plan

Fiyatlandırma

Anahtar pahalı bir şifre yöneticisi değil, ancak özellikler açısından sunduğu şey için fiyat çok yüksek. Gördüğümüz diğer virüsten koruma paketli şifre yöneticilerinde olduğu gibi – eylemde bulunanları görmek için McAfee True Key ve Kaspersky Password Manager incelemelerimizi okuyun – Anahtarın fiyatına değmez. Yine de antivirüsünüzle birlikte geliyor.

Maliyete girmeden önce, F-Secure’un fiyatlarını ABD doları yerine Euro cinsinden gösterdiğini belirtmek önemlidir. Yukarıdaki tablodaki fiyat, yazı yazma sırasındaki dönüşüm oranıdır, bu nedenle zaman içinde küçük bir değişiklik olacaktır.. 

İzolasyonda, fiyat iyi, Dashlane’den daha ucuz ve 1Password ile uyumlu (Dashlane ile 1Password karşılaştırmamızı okuyun). Matematik sallandığında, ayda sadece 3 dolarlık utangaç görünüyorsunuz, bu kötü değil. Ancak, özellik eksikliği göz önüne alındığında, Anahtar çok pahalıdır. Ayda yaklaşık 1 $ daha ucuz olan RoboForm’un sunabileceği daha çok şey var (RoboForm incelememizi okuyun). 

F-Secure Key Free ve Premium Karşılaştırması

F-Secure Key’in ücretsiz bir planı var, ancak bunu ürün sayfasından bilmiyorsunuz (daha sonraki bölümde daha fazla). Ücretsiz ve Premium planları her şekilde aynıdır, ancak Ücretsiz kullanıcılar şifrelerini cihazlar arasında senkronize edemez. F-Secure’un sunucularını kullanabilmek için.

Dashlane veya True Key gibi girişleri sınırlamak yerine bu yaklaşımı seviyoruz. Ancak, Key en iyi ücretsiz şifre yöneticileri listemizi yapmadı; özelliklerin ve fiyatın bir kombinasyonu atlandı.

Kicker, çok cihazlı senkronizasyon eksikliğidir. Ancak, çok cihazlı senkronizasyon kılavuzumuzdaki tepeyi alan LastPass, LastPass incelememizde okuyabileceğiniz gibi ücretsiz olarak sınırsız depolama ve senkronizasyon sunar.

Kullanıcı dostu

Key’i kullanmaya başlamak zor değil, ancak doğru sürümü bulmak biraz kafa karıştırıcı. F-Secure, ürün sayfasında ücretsiz bir sürümden bahsederek bir indirme bağlantısı ve “premium sürümüne geçme” istemi sunar. Bununla birlikte, Anahtar F-Secure’un ücretsiz araçları altında listelenmez ve Ücretsiz ve Premium arasındaki fark hakkında bir gösterge yoktur. 

Yine de kaydolmak kolaydır. Uygulamayı indirdikten sonra kullanıcılardan mevcut bir F-Secure oturum açma bilgilerini girmeleri veya yeni bir ana şifre oluşturmaları istenir. Yalnızca yerel şifre yönetimi sağlayan ücretsiz sürüme sadık kalıyorsanız, bir e-posta girmeniz bile gerekmez. Bu şekilde, Anahtarsız şifreleme yazılımı gibi işlev görür. 

anahtar kaydolma

Uygulamanın kullanımı kolaydır, ancak F-Secure ayarlara arayüzden daha fazlasını şifrelerden ayırır. Belirtildiği gibi, şifreler ve kredi kartlarıyla sınırlısınız, ancak Key bu iki giriş türüyle çok şey yapıyor. 1Password özelleştirme düzeyinde olmasa da, Key kasanızı ladinlemek için birkaç yol sunar.

Anahtar arayüz

F-Secure Anahtarına Yeni Parola Ekleme

Sıfırdan başlıyorsanız, Anahtar’a manuel olarak şifre ekleyebilirsiniz. İşlem şaşırtıcı derecede akıcı. Ana ekrandan büyük “artı” simgesini tıklayın, ardından bir şifre mi yoksa kredi kartı mı ekleyeceğinizi seçin. 

F-Secure özel alanlar sağlamaz, ancak girişlerinize biraz yetenek katabilirsiniz. Renk kodlamasına ek olarak, kullanıcılar Key setini kullanarak girişlerinin simgelerini özelleştirebilirler.

Alışveriş sepeti veya WiFi sembolü gibi bazı genel simgeler mevcuttur, ancak popüler web siteleri ve hizmetler için küçük logolar da vardır. Diyelim ki Amazon simgesi otomatik olarak URL’yi ve girişin adını girecek. 

anahtar yeni şifre

Her şey söylendiğinde ve bittiğinde, arama yapmak yerine simgeleri kullanarak kasanızı kolayca gözden geçirebilirsiniz. Ancak, bu yalnızca en popüler sitelere sahip az sayıda giriş için işe yarar. Kasanız dolmaya başladığında işler hızla dağınık hale gelir. Anahtar, etiketleme veya klasörler sağlamaz, hatta bir favori sisteminin ötesine geçmez. 

Belki de uygulamaya reklam yerleştirmek yerine daha fazla geliştirme zamanı harcanmış olabilir. Menüde diğer F-Secure uygulamaları için özel bir sekme var. Premium’a yükseltmek için küçük bir dürtüye dikkat etmemize rağmen, uygulamayı reklamlar için özel bir nokta ile tasarlamak doğru zihniyet gibi görünmüyor. 

anahtar reklamlar

Uygulamada F-Secure Anahtarı

Key’in güzel bir arayüzü olmasına rağmen, uygulamada kullanırken birkaç sorun var. Ana sorun kısayol tuşu gereksinimidir. Tarayıcınızda veya masaüstünüzde otomatik doldurmak için “CTRL + ALT + V” tuşlarına basmanız gerekir. Kısayol tuşu yerel uygulamalarda mantıklı olsa da, tarayıcıda değil.

Tarayıcı uzantısı, otomatik doldurmadan başka bir amaca hizmet etmez. Şifrelerinizi görüntüleyemez, yeni ayarları yapılandıramaz veya yeni hesaplar için şifre oluşturamazsınız. Yerel uygulamanın ne kadar güzel göründüğü göz önüne alındığında, uzantı için yüksek umutlarımız vardı. Ancak size verdiği tek seçenek kasanızı kilitlemektir. 

Güvenlik

Key’in Dashlane veya 1Password gibi benzersiz bir güvenlik modeli olmamasına rağmen, verilerinizi güvende tutabilir. Tüm şifre yöneticilerinde olduğu gibi, önemli soru da kullanıcı olarak nasıl onaylandığınızdır, bu da şifre yöneticilerini standart şifreleme yazılımından ayıran şeydir. 

Kimlik doğrulama söz konusu olduğunda F-Secure geçer. Her şey F-Secure’un sıfır bilgisi olan ana şifrenize bağlıdır. Bunun yerine, ana parolanızın PBKDF2 kullanılarak türetilen bir anahtarı vardır. Bu anahtar, rastgele tuzlar eklenerek 20.000 SHA256 yinelemesi ile özetlenir. Bu işlemden sonra, son kimlik sizi doğrulamak için kullanılır. 

Pratikte bu, F-Secure’un ana şifrenizi asla bilemeyeceği ve bu nedenle kasanızın şifresini asla çözemeyeceği anlamına gelir. Bunun yerine, ana parolanız kasanızı şifrelemek ve şifresini çözmek için kullanılan bir AES-256 anahtarı oluşturmak için de kullanılır. Şifreleme açıklamamızda bunun hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

F-Secure Anahtar Parolalarınız Nerede Saklanır? 

Artık şifreleme ve kimlik doğrulaması önümüze geldiğine göre, şifrelerinizin nereye kaydedildiğini konuşmanın zamanı geldi. Neyse ki, F-Secure bu cephede birkaç seçenek sunuyor. Varsayılan olarak – bu durumda, uygulamanın ücretsiz sürümü anlamına gelir – şifrelenmiş şifreleriniz yerel olarak kaydedilir. Bu nedenle, veri ihlali tehdidi yoktur. 

Yerel depolamaya bağlı kalmak istiyorsanız, sorun değil; sadece Anahtar Ücretsiz yüklü tutun. Bununla birlikte, Premium’a yükseltmek çok cihazlı senkronizasyon sunar, bu da değerli şifrelerinizi F-Secure’un sunucularına devretmeniz gerektiği anlamına gelir. Bunları bulutta senkronize ederken bile, şifrelerinize asla F-Secure’un sunucularından doğrudan erişemezsiniz. 

Bunun yerine, şifrelenmiş kasanızın bir kopyası bulutta saklanır. Bu kopya, siz de dahil herkes tarafından okunamıyor. Şifreleriniz senkronize edildiğinde, bu kasa, ana şifreniz kullanılarak yukarıda açıklanan işlemle yerel olarak indirilir ve şifresi çözülür. 

Kısacası, şifreleriniz buluta kaydedilir, ancak süper bir bilgisayar ve yedeklenmek için birkaç milyar yıl olmadan, bir saldırgan kasanızın şifresini çözemezdi. 

Destek

F-Secure, çoğu antivirüsle birlikte verilen şifre yöneticisinde olduğu gibi ortak düzensizlik sorununa kurban gitmez. Destek bölümü hala F-Secure tarafından sunulan her ürünü kapsamaktadır, ancak bir makale listesi görüntülemek yerine, Key dahil olmak üzere her ürünün kendi destek kılavuzu vardır..

anahtar bilgi bankası

Kullanım kılavuzu uygulamanın sorun gidermesi ile ilgili değildir. Aksine, bu kurulmakla ilgilidir. Windows ve Mac’te Key’in nasıl yükleneceğinden, sık kullanılanların ayarlanmasına ve otomatik doldurmadan yararlanmaya kadar her şeyi kapsar. Hatta bazı konular teknofoblara yardımcı olacak video eğitimlerini de içeriyor. 

Yine de bu sadece bir destek yolu. F-Secure ayrıca çalışma saatleri içinde canlı sohbet ve telefon desteği sunar. Ayrıca, birden fazla farklı bölge için numaralarla 11 dilde telefon desteği sunulmaktadır. Telefon desteği teknik olarak iş günleri ve saatleri ile sınırlıdır, ancak günün saati ne olursa olsun açık olan bir bölge bulabilmeniz gerekir. 

anahtar telefon desteği

Anahtar topluluğuna ulaşmak istiyorsanız forumlar var. Ancak, sunum diğer destek alanları kadar iyi değildir. F-Secure’un forumlarında gezinmek kolay olsa da yayınları ürüne göre filtrelemeyi seçemezsiniz. Bunun yerine, her şey birlikte atılır ve belirli bir uygulama ile ilgili yayınları bulmayı zorlaştırır. 

anahtar forumlar

Yine de, F-Secure’un destek kaynaklarının sindirilmesi, virüsten koruma ile birlikte verilen çoğu şifre yöneticisinden daha kolaydır. Testlerimiz sırasında sohbet genellikle çevrimiçiydi ve forumlar aktifti. Bunun dışında, bilgi bankası yerel uygulama ile kurulum için kapsamlı ve anlaşılması kolay bir süreç sunar. 

Karar

Anahtar, çekici bir arayüz ve bazı benzersiz özellikler sunan, daha iyi antivirüs paketli şifre yöneticilerinden biridir. Sadece bir avuç şifreniz varsa (diyelim ki 25 gibi) harika bir seçenektir. Diğer giriş türlerine ek olarak birkaç yüz giriş yapanlar başka yerlere bakmak isteyeceklerdir. Organizasyon eksikliği, ihtiyacınız olanı bulmanızı zorlaştırıyor. 

Key hakkında ne düşünüyorsun? Ücretsiz sürümü indirecek misiniz? Aşağıdaki yorumlardaki deneyiminizi bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkürler. 

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map