Encryptr İncelemesi – Nisan 2020’de güncellendi

Şifreleme İncelemesi

Encryptr, SpiderOak’ın şifre yöneticisi pazarına girişidir ve kullanım kolaylığı söz konusu olduğunda beğenilecek çok şey olduğunu söylemeliyiz. Bununla birlikte, biraz daha fazlasını yapabileceğini düşünüyoruz, ancak nasıl ücretsiz olduğunu görünce çok fazla şikayet etmemeliyiz. Ayrıntılar için tüm Şifreleme incelememizi okuyun.


encryptr-slider1

encryptr-slider2

encryptr-slider3

encryptr-slider4

encryptr-slider5

Önceki

Sonraki

Encryptr, çevrimiçi yedeklemeye odaklanmış bir şirket olan SpiderOak’ın bir şifre yöneticisidir. SpiderOak ONE incelememizde mükemmel güvenlik ve gizlilik için hizmeti övdük, ancak müşteri hizmetlerini ve bazı kullanıcı dostu sorunları için bazı noktaları kestik.

Bu Encryptr incelemesinde, bu ücretsiz, açık kaynaklı şifre yöneticisinin ücretli yedekleme hizmetiyle aynı alanlarda yetersiz kalıp kalmayacağını göreceğiz. Yol boyunca, kararımızı vermeden önce özellikler, güvenlik, fiyatlandırma ve destek hakkında da konuşacağız. 

Encryptr çekici ve kullanımı kolay bir şifre yöneticisi olmasına rağmen, işlevselliği ciddi ölçüde eksiktir. Bazı açılardan, SpiderOak’ın aracı tamamen terk ettiği anlaşılıyor, bazı temel özellikler açıklandıktan yıllar sonra bile eksik. Yine de, Encryptr’i kullanmak tamamen ücretsizdir, bu yüzden çantanız gibi geliyorsa bir denemeye değer.

Güçlü & Zayıf Yönler

Encryptr için alternatifler

Özellikleri

Şifrelemenin temelde hiçbir özelliği yoktur. Çoklu cihaz senkronizasyonu ve birkaç farklı giriş türü desteği dışında, Encryptr hiçbir işlevsellik sağlamaz. Bu kullanılabilirliğe yardımcı olsa da, uygulama çok çorak hissediyor. Birkaç yıl boyunca Encryptr piyasaya çıktı, daha fazla özellik için umuyoruz. 

En iyi özellik platform desteğidir. Encryptr Windows, macOS, Linux, Android ve iOS’u destekler. Ancak, bu işletim sistemlerinin eski sürümlerini destekler. 

Apple kullanıcılarının oldukça güncel olması gerekir; Encryptr macOS 10.7+ ve iOS’un yeni sürümlerini destekler. Bununla birlikte, APK Android yüklemesi için kullanılabilir ve Windows yükleyicisi XP’den Windows 10’a kadar her şey üzerinde çalışır. 

Uzatma Woes

Ancak platform desteği tarayıcıları kapsamaz. Şifrelemenin tarayıcı uzantısı yok. Şifrelerinize tarayıcınızdan erişememeniz rahatsız edici olsa da, bir uzantının olmaması kendi sorunlarını getirir. Encryptr tarayıcınızla etkileşimde bulunmadığından, otomatik doldurma ve otomatik yakalama söz konusu değildir. 

Bu, tüm şifrelerinizi manuel olarak eklemeniz gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, şifrelerinize hızlı erişim istiyorsanız Encryptr’i açık tutmanız gerekir. SpiderOak, giriş alanlarınızı kopyalamayı kolaylaştırır – çift tıklama veya dokunma panonuzu dolduracaktır – ancak bu otomatik doldurma için uygun bir yedek değildir.

Encryptr da şifrelerinizi içe veya dışa aktaramaz. İçe aktarma işlevini atlayan ilk şifre yöneticisi olmasa da, bir dışa aktarma seçeneğinin olmaması ortaya çıkar. Herhangi bir noktada gemiye atlamak istiyorsanız, şifrelerinizi manuel olarak farklı bir yönetim aracına taşımanız gerekir. 

Daha da sinir bozucu olan SpiderOak, geliştiricilerin iki yıl önce bir ithalat / ihracat özelliği üzerinde çalıştıklarını ve henüz bitirmediklerini söyledi.. 

Şifreleme Eksik

Ne yazık ki, bu bölüm için en büyük konuşma noktaları Encryptr’in eksik olduğu şeyle ilgilidir. Otomatik doldurma ve otomatik yakalama en büyük özlemlerdir. Bununla birlikte, Encryptr’i pratikte kullanımını zorlaştıran bir kaç diğer eksik özellik var. 

Örneğin, özel girişleri depolayamazsınız. Encryptr girişler için genel bir kategori sağlamasına rağmen, genel girişlere yeni alanlar ekleyemezsiniz. Örneğin, pasaport bilgilerinizi eklemek, tümünü NotePad’e girmek ve en iyi şifreleme yazılımımızı kullanarak dosyayı şifrelemekten farklı değildir.. 

Encryptr, parolalarınızı ve kredi kartlarınızı saklayabilir, ancak başka bir şey saklayamaz. Ücretsiz bir araç olarak, onu hatalandırmak bizim için zor çünkü açıkçası, çalışıyor. Ancak LastPass, Bitwarden ve KeePass gibi araçlar ücretsiz olarak daha fazla işlevsellik sunar. Şifreleme kötü olmaktan ziyade vasat olmaktan muzdariptir. 

Encryptr Özelliklerine Genel Bakış

Şifreleme Logosuspideroak.com

Bedava

Güvenlik

2FA

Şifreleme
AES-256

Sıfır Bilgi

2FA tuşları

Güvenlik analizi

Çok cihazlı senkronizasyon

Yedekleme ve kurtarma

Mobil uygulamalar

Şifre değiştirici

Şifre üreticisi

Tarayıcı uzantısı

Otomatik doldurma

Otomatik form doldurma

Tarayıcı kullanıcı arayüzü

Masaüstü kullanıcı arayüzü

E-posta

Canlı sohbet

Telefon

Yardım Merkezi

Forum

7/24 destek

Daha

Ücretsiz plan

Fiyatlandırma

Encryptr, bağış rahatsızlığı veya premium plan olmadan ücretsiz bir şifre yöneticisidir. En iyi ücretsiz şifre yöneticisi dizilimimizde LastPass ve Bitwarden ile birlikte bir nokta kazandı, ancak bir anahtar alanda yetersiz kaldı. SpiderOak, Encryptr söz konusu olduğunda elden bırakıldığı için, eksik birkaç özellik var.

Encryptr’in modeliyle ilgili bazı sorunlara başlamadan önce, ücretsiz olarak neyin dahil olduğu hakkında konuşalım. Ücretsiz kullanıcıları yalnızca yerel şifre yönetimiyle sınırlayan NordPass’in aksine, Encryptr çoklu cihaz senkronizasyonu için SpiderOak’ın bulutunu kullanır. Girişleriniz McAfee True Key veya Kaspersky Password Manager ile olduğu gibi sınırlı değildir. 

Bir çeşit yakalama ile sayısız ücretsiz araç gören teknisyenler olarak, Encryptr gerçek olamayacak kadar iyi görünüyor. Ancak, SpiderOak’a güvenmemek için bir neden bulamıyoruz. 

İşletmenin çevrimiçi yedekleme kısmı, güvenlik ve gizlilik için neredeyse mükemmel puanlar kazandı. Encryptr’ın yedekleme hizmetiyle aynı politikaları ve güvenlik standartlarını paylaştığı düşünüldüğünde, endişelenecek çok şeyimiz yok. 

Endişeden Bağımsız Değil

Bilgi bankasındaki “Encryptr fiyatlandırma” makalesi altında SpiderOak, hizmetin “belirli bir yaşam döngüsü veya sürekli geliştirme veya destek garantisi olmadan olduğu gibi sunulduğunu” ve bu nedenle ücretsiz olarak sunulduğunu söylüyor. 

Destek açısından, SpiderOak Encryptr’i takip etti, bu yüzden orada endişemiz yok. Bununla birlikte, şifre yöneticisi hakkındaki bilgiler seyrek. 

SpiderOak’ın Encryptr’a yönelik ayrılmış doğası, güvenlik bilgilerinin veya ürünü çevreleyen doğrudan desteğin yolunda çok az şey olduğu anlamına gelir. Encryptr’i ücretsiz olduğu için bu konuda eleştirmek zor olsa da, konunun gerçeği, diğer ücretsiz şifre yöneticilerinin dokümantasyon ve destek yolunda daha fazlasını sunmasıdır. 

Encryptr’in ücretsiz olmasını seviyoruz, açıklığa kavuşturalım. Ancak, aynı zamanda, Encriptr’i ücretsiz hale getirme sürecinde SpiderOak tarafından yapılan tavizlere de dikkat çekmek istiyoruz.. 

Kullanıcı dostu

Encryptr, SpiderOak’ın web sitesinde yalnızca tek bir sayfa alır. Burada, farklı platformlar için indirmelerle ilgili dört düğme bulacaksınız. Büyük “şimdi indir” düğmesini tıkladığınızda, Linux, macOS, Windows, Android ve iOS için yükleyicilerin bir listesi ile karşılaşacaksınız.. 

encryptr-indirme

Aynı işletim sisteminin çeşitli yinelemeleri için farklı sürümlerin uzun bir listesi yerine, SpiderOak iOS, Android, macOS ve Windows için tek bir yükleyici sağlar. Android için APK dosyası da mevcuttur, böylece Google Play Store’a erişimi olmayan Android cihazların yanı sıra jailbreak cihazlarına da Şifreleme yükleyebilirsiniz. 

Yükleyici, uygulamayı tamamladıktan sonra uygulamayı başlatmak isteyip istemediğinizi sormasa da, kurulum sorunsuz bir şekilde devam etti. Masaüstü simgesini kullanarak Encryptr önyüklenir ve sizden giriş yapmanızı ister. Yeniyseniz, doğrudan uygulamada bir hesap oluşturmak için “Encryptr’da yeni” bağlantısını tıklayabilirsiniz. 

encryptr-create-hesabı

Şifreleme Kullanımı

Kaydolduktan ve giriş yaptıktan sonra, Encryptr “basit şifre yönetimi” iddiasıyla açılır ve ilk gösterimlerden hemfikir oluruz. Uygulamada, biri ayarlar ve diğeri girişler için yalnızca iki düğme vardır. 

encryptr-start-up

Ayarlarla başlayalım, çünkü şaşırtıcı bir şekilde bu ikisinden daha basit. Ayarlar menüsünde değiştirebileceğiniz tek şey ana şifrenizdir. Aksi takdirde, kısa bir anket aracılığıyla deneyiminizi değerlendirdiğiniz uygulama aracılığıyla doğrudan geri bildirim gönderebilirsiniz. Kendi başına destek değil, ancak yorum bölümünde sorunlar bırakabilirsiniz. 

encryptr-geribildirim

Giriş eklemeye devam ederek, sağ üst köşedeki “artı” simgesini kullanarak şifre kasanızı doldurmaya başlayabilirsiniz. Encryptr yalnızca üç giriş türünü destekler: şifreler, kredi kartları ve “genel”. Son şey her şey için kullanılabilir. 

Bununla birlikte, Encryptr yalnızca bir etiket, bazı genel metin ve notlar için alanlar sağlar, yani 1Password ile olduğu gibi genel girişlerle çok yaratıcı olamazsınız (1Password incelememizi okuyun). 

encryptr-yeni-şifre

Yeni girişler eklemek çok basit ve ihtiyacınız olan şeyleri bulmak da zor değil. Encryptr, şifreleri hızlı bir şekilde izlemek için bir arama çubuğu sağlar. 

Ancak, herhangi bir filtreleme seçeneği yoktur. F-Secure Key gibi, Encryptr birkaç girişle iyi görünüyor. Bununla birlikte, şifreler birikmeye başladığında, filtreleme seçenekleri vazgeçilmez hale gelir ve Encryptr hiçbir şey sağlamaz. 

Kullanılabilirlik için Ticaret İşlevselliği

Yukarıdaki “özellikler” bölümünde tartıştığımız gibi, Encryptr şifrelerinizi saklama ve senkronize etme dışında pek fazla işlevsellik sunmuyor. Görünüşe göre bazı tasarım kararları çok fazla kullanılabilirliğe ve bu süreçte işlevsellikten ödün vermedi. Bazı bağlamlar için, yukarıdaki birkaç paragraf Encryptr’in yapabileceği her şeyi açıklamaktadır.

encryptr arayüzü

Bir tarayıcı uzantısı yok, otomatik doldurma mümkün değil ve özel girişleri kaydedemezsiniz. Encryptr’in bir şifre üreticisi vardır, ancak kendi şifre üreticimizin bile daha fazla seçeneği vardır. Anında bir şifre oluşturamaz veya sahip olduğu karakter sayısını yapılandıramazsınız. Bunun yerine, yeni bir giriş oluşturduğunuzda Encryptr otomatik olarak bir şifre oluşturur. 

Her ne kadar kullanıcı dostu olma konusundaki kararlılığını ve Encryptr’in ücretsiz olduğu gerçeğini takdir etsek de, uygulamanın ne kadar az sunabileceği inkar edilemez. Elbette, şifrelerinizi saklayabilir ve senkronize edebilir, ancak bunu ve daha fazlasını ücretsiz olarak yapan birçok seçenek vardır..

Güvenlik

SpiderOak bir yedekleme hizmetidir ve şirketin odak noktası Encryptr üzerinde açıktır. Doğrudan Encryptr ile ilgili hiçbir belge yoktur. Bununla birlikte, SpiderOak, bulutunun nasıl çalıştığı, nasıl doğrulandığınız ve verilerinizin nasıl korunduğu hakkında birçok teknik belgeye sahiptir. Bunu kullanarak, Encryptr’in ne kadar güvenli olduğu hakkında bir fikir edinebiliriz. 

Doğrulama ile başlayalım. Encryptr, SpiderOak ONE’un incelememizde gizlilik için neredeyse mükemmel bir puan kazandığını düşünerek, şaşırtıcı olmaması gereken sıfır bilgili bir şifre yöneticisidir. Şifrenizle başlayarak PBKDF2 ve SHA-256 kullanılarak karma ve tuzlanır. Bu işlevden oluşturulan anahtar, verilerinizi AES-256 kullanarak şifrelemek için kullanılır. 

Şifreleme açıklamamızda okuyabileceğiniz gibi, AES-256 hemen hemen en iyi şeylerden biridir. Encryptr, birçok şifre yöneticisine benzer bir modele sahiptir, yani kimlik doğrulama ve AES anahtarınızı yönetmek için şifrenizin karma ve tuzlu bir sonucunu kullanır.. 

Tüm bunlar yerel olarak da gerçekleşiyor, yani SpiderOak veya bulutuna erişimi olan herkes şifrelerinizin şifresini çözemez. 

Çevrimiçi Yedeklemenin Avantajları 

Çoğu şifre yöneticisinde, güvenlik bilgilerini nominal değerde almak zorundayız. Dashlane gibi bazı hizmetler, teknik ayrıntılara bakabilmemiz için ayrıntılı bir güvenlik tanıtım belgesi sağlar. Bununla birlikte, çoğu durumda güvenlik, pazarlama kurşun noktalarına indirgenir.

Bir kurumsal çevrimiçi yedekleme hizmeti olarak, SpiderOak zaten birçok teknik bilgiye sahiptir. Doğrudan Encryptr ile ilgili bir tanıtım belgesi olmasa da, SpiderOak’ın bulutu, anahtar yönetimi ve güvenli veri depolama ile ilgili dört belge vardır. Bu nedenle, Encryptr’in nasıl çalıştığı hakkında iyi bir fikir edinebiliriz. 

Ayrıca, Encryptr açık kaynak kodludur. KeePass gibi, GitHub’daki kaynak kodunu yalnızca programın nasıl çalıştığını değiştirmekle kalmaz, aynı zamanda teknik düzeyde nasıl çalıştığını da görebilirsiniz.. 

Veriye aç olan şirketlerin bugünlerde nasıl olabileceği göz önüne alındığında Encryptr’dan şüphelenmek kolaydır (bunun için Avast incelememizi okuyun). Ancak, SpiderOak gerçekten Encryptr’i iyi niyetle sunuyor. Güvenlik söz konusu olduğunda, tersine konuşan hiçbir şey bulamıyoruz.

Destek

Yukarıdaki “fiyatlandırma” bölümünde değindiğimiz gibi, SpiderOak Encryptr’e bir yaklaşım getiriyor ve bu destekleniyor. Bilgi bankasının Encryptr’a adanmış bir bölümü var, ancak orada yararlı yanıtlar bulamayacaksınız. Yardıma ihtiyacınız varsa, SpiderOak’a ulaşabilir ve bir yanıt bekleyebilirsiniz veya sorunuza Google. 

“Bilgi bankası” nda yedi makale, bir indirme sayfası ve bir başlangıç ​​kılavuzu bulunur. Girişleri “makaleler” olarak adlandırmak biraz cömerttir. SpiderOak, çoğu geliştirme ekibinin üzerinde çalıştığı özellikler hakkında konuşan yedi girişin her birine tam olarak bir paragraf ayırdı. 

encryptr-sss

Bir kez daha, Encryptr’i hatalandıramayacağımız tehlikeli bir konumdayız, çünkü ücretsizdir. SpiderOak, şu anda sunduğundan daha fazla kendi kendine yardım kaynağı sunmak zorunda değildir. Bununla birlikte, standartlarımıza göre Encryptr, doğrudan destek alamamanız nedeniyle daha da kötüleşen kendin yap desteği konusunda çok az şey sunuyor.. 

Encryptr, “sürekli geliştirme veya destek” olmadan olduğu gibi sunulur. SpiderOak’ın destek merkezi aracılığıyla bir istek veya Encryptr uygulaması aracılığıyla bir özellik isteği gönderebilirsiniz. Ancak SpiderOak, destek taleplerine cevap vermeyebileceğini açıkça ortaya koyuyor. 

encryptr temas sayfalık

Karar

Encryptr ne olduğu için iyi bir araçtır: şifrelerinizi ve kredi kartlarınızı şifreleyebilen bir barebone şifre yöneticisi. Ancak, piyasada ücretsiz olarak bile daha iyi seçenekler var. 

SpiderOak’ın Encryptr’a çok az kaynak koyduğu ve fiyat istemesi için sorun değil. SpiderOak’ın Encryptr’u ücretsiz ve bağımsız bir ürün yapma kararını kınamasa da, bu bizim için kesinti yapmaz. 

Encryptr hakkında ne düşünüyorsun? İndirip bir şans verecek misiniz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map