Dashlane İncelemesi

Dashlane, birçok özelliği, harika arayüzü ve uygun fiyatları sayesinde mükemmel rekabeti arasında öne çıkıyor. Hiçbir şey mükemmel olmasa da, oldukça yakın geliyor. Neden birinci sırada yer aldığımızı görmek için tam Dashlane incelememize göz atın.


dashlane-slider1

dashlane-slider2

dashlane-slider3

dashlane-slider4

dashlane-slider5

Önceki

Sonraki

Dashlane, diğer seçeneklerin karşılayamayacağı özelliklerle dolu, en iyi şifre yöneticileri arasında yer alıyor. Daha da fazlası, hesabınızı güvende tutan benzersiz bir güvenlik yapısı sağlar. Güncellenmiş bu Dashlane incelemesinde, hala fiyata değip değmediğini görmek için en son sürüme bakacağız. 

Farkında değilseniz, Dashlane, 2018’in altı sürümünü piyasaya sürdükten sonra oranlarını yılda 40 dolardan yıllık 60 dolara yükseltti. Bu fiyat artışı, bir VPN ve karanlık web izleme de dahil olmak üzere birkaç yeni özellik ile geldi. Bu inceleme sırasında, yeni fiyat ve özelliklere bakacağız, ayrıca güvenlik, kullanılabilirlik ve desteği kontrol edeceğiz. 

Dashlane diğer şifre yöneticilerinden daha pahalı olmasına rağmen, çok daha sağlamdır. Eklenen özellikler ayda birkaç dolar daha değerlidir. Neyse ki, ödeme yapamıyorsanız, Dashlane’nin cömert bir ücretsiz planı var, bu yüzden denememek için bir neden yok. 

Güçlü & Zayıf Yönler

Özellikleri

Dashlane, bir dizi benzersiz özelliğe sahip tipik şifre yöneticisi modelini temel alır. Bir VPN, kimlik hırsızlığı koruması ve iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) donanımı sunan diğer siber güvenlik alanlarına ayrılır. Bununla birlikte, Dashlane bu ek özellikler için yüksek bir fiyat talep ediyor. 

Temel özellikler Dashlane ile açıklanmaktadır, aboneliğiniz çoklu cihaz senkronizasyonu, sınırsız şifre depolama ve sınırsız şifre paylaşımı dahil. Bununla birlikte, Dashlane, Blur incelememizde görebileceğiniz gibi, kendi başına sağlam bir özellik listesine sahip olan Abine Blur’un rakiplerine benzeyen birçok benzersiz özelliğe sahiptir.. 

Dashlane’nin özellikleri arasında genel şifre sağlığınızı, karanlık web izlemeyi ve kimlik hırsızlığı korumanızı gösteren bir güvenlik kontrol paneli bulunur. IdentityForce (IdentityForce incelememizi okuyun) gibi bir kimlik hırsızlığı koruma hizmeti ile eşit olmasa da, Dashlane kredi izleme ve kimlik hırsızlığı koruması için 1.000.000 dolar sunuyor.

dashlane-review-şifre sağlık

Ayrıca Dashlane, aşağıdaki “güvenlik” bölümünde derinlemesine ele alacağımız bir VPN içerir. Eklemeyi takdir etsek de, birlikte gelen sanal özel ağ, en iyi VPN pick ExpressVPN’imize kıyasla hiçbir şey değildir (ExpressVPN incelememizi okuyun). 

Dashlane’nin Otomatik Şifre Değiştirici

Dashlane’nin sunduğu tüm özellikler için en benzersiz olanı otomatik şifre değiştiricisidir. Tek bir tıklamayla, şifrelerinizi birden çok web sitesinde güncelleyebilirsiniz. Reddit, Citrix ve Corel dahil desteklenen sitelerin listesi uzundur (Corel VideoStudio Ultimate incelememizi ve Citrix ShareFile incelememizi okuyun). 

dashlane-review-şifre değiştirici

Otomatik şifre değiştirici, şifrelerinizi sürekli güncelleyen çevrimiçi hesaplarla ilgili en büyük sorunlardan birini çözer. Yine de risksiz değil. Parolanızı düzgün bir şekilde değiştirmek için eski ve yeni parolanız Dashlane’nin sunucularında kısa bir süre için şifrelenmemiş.

Bununla birlikte, bilgi, temizlenmeden önce yalnızca işlem süresi boyunca sistem belleğinde (RAM) saklanır. Bilgiler asla kalıcı olarak saklanmaz. Buna rağmen, şifrelerinizin şifresinin geçici olarak çözülmesinden endişe ediyorsanız, şifre değiştiriciyi kullanmak zorunda değilsiniz. 

Dashlane Özelliklerine Genel Bakış

Fiyatlandırma

Dashlane, etrafındaki daha pahalı şifre yöneticilerinden biridir, ancak ekstra maliyete değer. Özellikleri ile ağzına kadar dolu olan Dashlane, her ay harcadığınız fazladan birkaç doların boşa gitmemesini sağlar. Bununla birlikte, standart bir şifre yöneticisi arıyorsanız, daha ucuz seçenekler var. 

Standart ücretli plan olan Premium, herhangi bir şifre yöneticisinden bekleyebileceğiniz özelliklerle birlikte gelir. Hem normal şifreler hem de kredi kartı bilgileri dahil olmak üzere sınırsız giriş ve paylaşımı destekler; çoklu cihaz senkronizasyonu ve güvenli dosya depolama. Ancak, ayda yaklaşık 2 $ daha pahalı – bir örnek için 1Password incelememizi okuyun – ve bunun nedeni ek özellikler. İkisinin nasıl karşılaştırıldığını görmek için Dashlane vs. 1Şifre parçamızı okuyun.

Dashlane Premium planı, karanlık web izleme, bir VPN ve YubiKey için destek içerir. Bu özellikler açık olsa da, isteğe bağlı olmaları gerekir. Dashlane, Keeper’ın iki katı ücret alıyor ve ekstra maliyeti haklı çıkarıyor (Keeper incelememizi okuyun). Ancak, bir VPN veya karanlık web izleme için pazarda değilseniz, bu harcanacak paradır. 

İki katı fiyat için, Premium’un tüm özelliklerinin yanı sıra kimlik yenileme hizmeti, kredi izleme ve kimlik hırsızlığı sigortası 1.000.000 dolar içeren Premium Plus planına abone olabilirsiniz. Bir şifre yöneticisi için maliyet yüksektir, ancak en iyi kimlik hırsızlığı koruma kılavuzumuzdaki seçimlerle karşılaştırıldığında, fiyat kötü değildir. 

Hangi katmanı seçerseniz seçin, Dashlane sadece yıllık faturalandırma sunar, yani Premium ve Premium Plus için maliyet sırasıyla yaklaşık 60 $ ve 120 $ ‘dır. Aylık bir faturalandırma döngüsü görmek istememize rağmen, Dashlane 30 günlük para iade garantisi sunuyor, bu nedenle kaydolma riski yok. 

Dashlane Free ve Premium Karşılaştırması

Dashlane, en iyi ücretsiz şifre yöneticisi listemize giden ücretsiz bir plan da sunuyor. Ancak, LastPass incelememizde ve Dashlane vs. LastPass eşlememizde görebileceğiniz gibi LastPass’i yenemedi. Dashlane’nin ücretsiz planını takdir etsek de, Premium’a kıyasla birkaç şekilde sınırlıdır. 

Ücretsiz plan tek bir cihazla sınırlı, yani senkronizasyon söz konusu değil ve 50 girişle sınırlısınız. McAfee True Key’in ücretsiz planı kadar kısıtlayıcı değil – bunun hakkında daha fazla bilgi için McAfee True Key incelememizi okuyun – ancak diğer bazı ücretsiz planlar kadar, yani LastPass’ınki kadar cömert değil..

Kullanıcı dostu

Dashlane, özelliklerle dolmasına rağmen yeni başlayanlar ve gaziler için erişilebilir. Kesintisiz kurulum işlemi ne yapmanız gerektiğini netleştirir ve girişlerinizi düzenlemek istediğiniz kadar basit veya karmaşıktır. Tüm bunlar, Dashlane’nin kullanılabilirliği ve işlevselliği etkileyici bir şekilde dengeler. 

Dashlane’ı indirmeden önce bir hesap açmanız gerekmez. Ana sayfada tıklamanız gereken tek şey sağ üst köşedeki “başlayalım” düğmesidir. Dashlane, macOS uygulamasını indirme seçeneği ile Windows uygulamasını otomatik olarak indirecektir. Oradan bir hesap oluşturabilirsiniz. 

dashlane-review-create-hesabı

Ücretsiz bir hesaba kaydolduktan sonra, Dashlane size işlevselliğinin kısa bir turunu göndererek nelerin yapabileceğini ve şifrelerinizi ve kredi kartı bilgilerinizi güvende tutmak için neler yaptığını açıklar. Daha da fazlası, sakladığınız şifreler için tarayıcılarınızdan geçecek ve bunları otomatik olarak içe aktaracaktır..

dashlane-şifre-ithalat

Her ne kadar bir şifre yöneticisi kurmak kolay olsa da, şifreleri ve kredi kartlarını – veya daha kötüsü, manuel olarak girmeyi – almak sıkıcı bir süreç göz korkutucudur. Dashlane, uygulamanın ne yaptığını tam olarak açıklarken işleri basitleştirir. Bu, hesabınızı kurmayı tamamlamak için tamamlamanız gereken bazı basit görevleri sağlayan masaüstü uygulamasına taşınır. 

Dashlane Windows ve macOS Uygulamaları

Yerel uygulamada, Dashlane uzantısını tarayıcınıza ekleme, otomatik doldurmayı test etme ve mobil uygulamayı indirme de dahil olmak üzere kalan kurulum görevlerini tamamlayabilirsiniz. Yükleyiciye kaydolurken otomatik olarak ücretsiz bir plana kaydoldunuz. Ancak, sol alt köşedeki “premium’a git” düğmesini kullanarak istediğiniz zaman yükseltme yapabilirsiniz.  

Uygulamayı kullanmak bir rüyadır. Dashlane, girişler için bir liste olarak veya blok döşemelerinde görüntülemenize, kategorilere göre bölümlere ayırmanıza veya sadece alfabetikleştirmenize olanak tanıyan çoklu filtreleme seçenekleri içerir. Yaklaşık 200 şifre içe aktarırken, Dashlane girişlerimiz için kategorileri otomatik olarak ayarlar ve her seferinde oldukça yakındı. 

dashlane-review-uygulama

İçe aktarılan şifrelerin herhangi birini düzenlemeniz gerekirse, ilgili bir girişin yanındaki “diğer” düğmesini tıklayarak bunu yapabilirsiniz. Bu menüde, şifre geçmişiniz de dahil olmak üzere, kendi başınıza keşfedebileceğiniz en iyi seçenekler vardır. Bizim amacımız için, “öğeyi düzenle” yi tıkladık. 

Giriş sayfasında, Dashlane birçok bilgi sağlar. Önceden ayarlanmış seçenekleri kullanarak veya kendi şifrenizi ekleyerek girişi yeniden adlandırabilir, ikincil bir giriş ekleyebilir, not ekleyebilir ve şifreyi kategorilere ayırabilirsiniz. Ancak Dashlane bunun ötesine geçer. Ayrıca her girişte bir parola değerlendirmesi ve parolanın kasanızda kaç kez yeniden kullanıldığını görebilirsiniz. 

dashlane-review-düzenle-entry

Dashlane, kullanılabilirlik ve işlevsellik arasında etkileyici bir denge kurar. Bir şifreyi kaç kez tekrar kullandığınız gibi birçok kritik bilgiye kolayca erişilebilir. Ancak bundan daha fazlası, ek bilgilerin uygulamanın akışını engellemediğini. 

Dashlane’nin Kimlik Gösterge Tablosu ile check-in yapma

Otomatik doldurma ve otomatik giriş yakalama seçenekleri de dahil olmak üzere Dashlane’nin uygulamasında gizlenmiş diğer birçok özellik vardır. Ücretsiz planda bile mevcut oldukları için, bunları kendi başınıza ortaya çıkarmanıza izin vereceğiz. Ancak, benzersiz bir alanı vurgulamak istiyoruz. 

Dashlane, yerel uygulamada bir kimlik kontrol paneli sağlar. Bu alanda güvenli, zayıf, tekrar kullanılan ve güvenliği ihlal edilmiş şifrelerinizin yanı sıra tüm şifreleriniz için genel bir puan gösterilir. Ayrıca, Dashlane kimlik kontrol panelinizde ilgili ihlal bildirimlerini görüntüler. 

dashlane-review-kimlik-pano

Ödeme yapıyorsanız, karanlık web izleme için e-posta adresinizi de girebilirsiniz ve Premium Plus planına abone olursanız, kredinizi takip edebilirsiniz. Bu ekran, özellikle, Dashlane’nin ne kadar sağlam olduğunu, NordPass gibi basit şifre yöneticilerini utandırıyor (NordPass incelememizi okuyun). 

Chrome ve Firefox’ta Dashlane Şifre Oluşturucu ve Otomatik Doldurma özelliğini kullanma

Yerel uygulama sağlamdır, ancak Dashlane ile zamanınızın çoğu, ne yazık ki Opera için olmasa da Chrome, Firefox ve Internet Explorer için kullanılabilen tarayıcı uzantısı ile harcanacaktır. Uzantı birkaç şey yapar, ancak en önemlisi, yeni hesaplar için şifreler oluşturmanıza ve mevcut girişleri otomatik olarak doldurmanıza olanak tanır. 

Parola üreteçleri gittikçe, Dashlane stokta. Kendi şifre üreticimize benzer, birçok yol olsa da, belirsiz karakterlerin güçlü parolalara sahip olmasından kaçınmanıza izin verir. Ancak, otomatik doldurma ayarları ilginçtir. Standart otomatik doldurmaya gelince, Dashlane sorunsuz bir şekilde yola çıktı, alanları otomatik olarak tanıdı ve ilgili bilgileri doldurdu. 

dashlane-review-otomatik doldurma

Ancak, otomatik doldurma söz konusu olduğunda Dashlane’nin nasıl davranacağını özelleştirebilirsiniz. Belirli bir sayfa veya tüm bir web sitesi için Dashlane’ye formları ve giriş bilgilerini, yalnızca giriş bilgilerini veya hiçbir şeyi doldurmak isteyip istemediğinizi söyleyebilirsiniz. Basit görünüyor ve öyle, ancak birçok şifre yöneticisi bu işlevi sunmuyor.

Güvenlik

Dashlane, ilk bakışta güvenlik açısından standarttır, kasanız için sıfır bilgi modeli ve AES-256 şifreleme sunar. Bununla birlikte, cihazınızı nasıl doğruladığınız konusunda birkaç değişiklik yaparak Dashlane, çevrenizdeki en güvenli şifre yöneticilerinden biri haline geldi. 

Dashlane’nin güvenliğine bakışımız, Dashlane tarafından web sitesinde sağlanan teknik tanıtım belgesine ve 2016 yılında MIT tarafından yapılan uygulamanın incelenmesine dayanmaktadır. Yazarken yaklaşık bir yaşında olan beyaz kağıttan başlayarak, çoğu şifre yöneticisinin tanıdık hikayesi. Verileriniz güçlü bir ana parolanın arkasında kilitlenmiş olan AES-256 ile güvence altına alınmıştır (AES hakkında daha fazla bilgi için şifreleme açıklamamızı okuyun). 

Ek olarak, Dashlane ana parolanızı sıfır olarak bilir, yani kasanızda depolanan verileri asla görmez. Aslında, Dashlane kimlik doğrulama için ana şifrenizi veya türevlerinden hiçbirini görmez. Bunun yerine, ana parola, bilgilerinizi şifrelemek ve şifresini çözmek için kullanılan 256 anahtar olan Argon2d karması oluşturmak için 32 baytlık bir tuzla birlikte kullanılır.. 

Bu, bilgilerinize erişmek içindir, ancak aşılması gereken başka bir engel daha vardır. Dashlane, cihazınızın kimliğini doğrulamak için ana şifrenizi kullanmak yerine, ayarladığınız her yeni cihaz için bir kullanıcı cihazı anahtarı oluşturur. Bu anahtar hiçbir şekilde ana şifrenizle ilgili değildir. 

Bunun yerine, cihazınızın bazı donanım ve yazılım özelliklerinin yanı sıra OpenSSL RAND_byte işlevi kullanılarak oluşturulan 38 karakter temel alınarak oluşturulur. Gördüğünüz gibi, kimlik doğrulaması için tek yapmanız gereken e-postanıza gönderilen bir kerelik bir şifre girmektir. 

Bu yaklaşım nedeniyle, cihazınızın kimlik doğrulaması ve kasanızın şifresinin çözülmesi ayrı işlemlerdir. Çoğu parola yöneticisi ana parolanızın depolanmış bir karmasını kullanarak kimlik doğrulaması yaptığından, bunu not etmek önemlidir. Dashlane ile bir saldırganın yalnızca ana şifrenize değil, aynı zamanda cihazlarınızdan birine veya e-postanıza erişmesi gerekir. 

Dashlane 2FA Seçenekleri

Ana parolanızın güvenliğini daha da artırmak için Dashlane çeşitli iki faktörlü kimlik doğrulama seçenekleri sunar. Authy ve Google Authenticator dahil olmak üzere en iyi 2FA uygulamalarının yanı sıra YubiKey gibi evrensel iki faktörlü kimlik doğrulama standardını destekleyen donanım anahtarlarını kullanabilirsiniz. 

Dashlane VPN ve Kimlik Hırsızlığı Koruması

“Özellikler” bölümünde belirtildiği gibi, Dashlane bir şifre yöneticisinden daha fazlasıdır ve planınızla birlikte ücretsiz bir sanal özel ağ ve kimlik hırsızlığı koruması sunar. Bu özellikler açık olsa da, sizi hizmete satmamalıdır. 

Kimlik hırsızlığı koruması iyidir, ancak Kimlik Koruması gibi tam teşekküllü bir hizmetle karşılaştırıldığında hiçbir şey yoktur (nedenini öğrenmek için Kimlik Koruması incelememizi okuyun). VPN, daha büyük endişe kaynağıdır. Dashlane aslında kendi VPN’i sunmuyor, bunun yerine Hotspot Shield’in sahibi olan AnchorFree’nin ağı üzerinden hizmet veriyor. 

Bu ağ, birden çok çevrimiçi güvenlik markasının tercihidir (örnek için Kaspersky Anti-Virus incelememizi okuyun). Hotspot Shield incelememizde görebileceğiniz gibi, korkunç bir seçenek değil, ancak etrafında daha iyi VPN’ler var (eğer peşindeyseniz CyberGhost incelememizi okuyun). 

Destek

Dashlane, bir şifre yöneticisi için şaşırtıcı sayıda destek seçeneği sunar. Çoğu özellik açıklama yapmadan geçmesine rağmen, açıklama almanın birçok yolu vardır. Bununla birlikte, yalnızca çalışma saatlerinde soru sorabilirsiniz. 

Çoğu şifre yöneticisinin aksine, Dashlane iki iletişim şekli sunar: e-posta ve canlı sohbet. E-posta, İngilizce, Fransızca ve Almanca konuşanlar için destek içeren bir iletişim formu aracılığıyla ele alınır. İngilizce e-posta desteği haftanın yedi günü çalışır, ancak Fransız ve Alman temsilciler Pazartesi’den Cuma’ya iş saatlerinde yanıt verir.. 

Canlı sohbet benzerdir, pazartesiden cumaya 09: 00-18: 00 saatleri arasında açıktır. AVUSTRALYA, BREZİLYA VE KUZEY AMERİKA ÜLKELERİNİN KULLANDIĞI SAAT UYGULAMASI. Canlı sohbetin Twitter hesabını desteklediği gibi yalnızca İngilizce olarak da mevcut olduğunu belirtmek gerekir. İletişim seçeneklerini takdir etsek de, 7/24 bir seçenek görmek güzel olurdu. Neyse ki, bilgi tabanındaki soruların çoğuna cevap bulabilirsiniz.. 

dashlane-review-bilgi bankası

Dashlane, bilgi tabanındaki küçük açıklamalardan tam kapsamlı eğiticilere kadar her şeyi sunar. Konu ne kadar küçük olursa olsun, Dashlane konuyu muazzam ayrıntılarla kaplar, ilgili olduğunda bol miktarda ekran görüntüsüne sığar. Kasanızdaki öğeleri paylaşmayla ilgili bir makale, örneğin, yalnızca öğelerin nasıl paylaşılacağını değil, aynı zamanda işlemle birlikte gelen seçeneklerin her birini de kapsayan 1.200’den fazla kelimeden saatler.

Karar

Dashlane, aboneliğinizle birlikte gelen sağlam bir özellik listesi ve ekstra hizmetlerle standart şifre yöneticilerini aştı. Ancak, bir fiyat etiketinin eşleşmesini gerektirir. Hediyelerden hoşlanmamıza rağmen, onlar size fazla ödeme yapmanıza neden olabilecek herkes için değil. Bununla birlikte, ustalıkla hazırlanmış bir arayüz ve benzersiz güvenlik mimarisi ile ekstra maliyet buna değer. 

Dashlane’ye kaydolmayı planlıyor musunuz? Değilse, hangi şifre yöneticisini kullanıyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkürler. 

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me