Bitwarden İncelemesi – Güncellendi 2020

Bitwarden İncelemesi

Bitwarden, mükemmel kullanılabilirlik ve iyi özelliklere sahip en iyi ücretsiz şifre yöneticisi olabilir. Ancak, ödeme yapan kullanıcılar, Bitwarden incelememizin tamamını okuyabileceğiniz için başka yerlerde daha iyisini yapabilir.


bitwarden-slider1

bitwarden-slider2

bitwarden-slider3

bitwarden-slider4

bitwarden-slider5

Önceki

Sonraki

Bitwarden, en iyi şifre yöneticisi kılavuzumuzda kesimi yapan ücretsiz, açık kaynaklı bir şifre yöneticisidir. Birinci sınıf güvenlik ve kullanımı kolay bir arayüz ile Bitwarden çoğu ücretli şifre yöneticisinin üzerinde duruyor. Ücretsiz bir şifre yöneticisi olarak rakipsizdir, ancak ödeme yapan kullanıcılar başka yerlerde daha fazla özellik alabilir. 

Bu Bitwarden incelemesinde, bu popüler açık kaynaklı uygulama ile biraz zaman geçirdikten sonra deneyimlerimizi paylaşacağız. Güvenlikten özelliklerden fiyata, Bitwarden’in sunduğu her şeyi, kararımızı vermeden önce ele alacağız.. 

Son derece güvenli, ücretsiz bir şifre yönetim aracı arayan kullanıcılar için Bitwarden’i yenmek zordur. Bununla birlikte, esas olarak birden fazla kullanıcıyla paylaşma ve geleneksel olmayan bilgileri saklama söz konusu olduğunda birkaç özellik eksik. Yine de, Bitwarden çok az şey için korkunç bir şey sunuyor, bu da onu iyi bir seçim haline getiriyor.

Güçlü & Zayıf Yönler

Bitwarden için alternatifler

Özellikleri

Bitwarden, temel işlevsellik sağlamak için ücretsiz planında gereksiz özellikleri ön plana çıkaran odaklanmış bir şifre yöneticisidir. Bu, hepsi bir kuruş harcamadan, kendi kendini barındıran, çok cihazlı senkronizasyon, sınırsız depolama alanı ve daha fazlasını içerir. Ücretsiz plan ekstralar açısından çok heyecan verici olmasa da, temel işlevsellik orada. 

Özellikler peşindeyseniz, Premium sürümüne yükseltme buna değer. Dashlane veya RoboForm kadar sağlam olmasa da, Bitwarden diğer ticari şifre yöneticilerini yener (RoboForm incelememizi okuyun). 

Premium ile size gelişmiş iki faktörlü kimlik doğrulama seçenekleri, en iyi iki faktörlü kimlik doğrulama uygulamaları için kimlik doğrulayıcı anahtar deposu ve 1 GB şifreli dosya depolama alanı verilir.. 

Sınırlı da olsa paylaşım da desteklenmektedir. Ücretsiz kullanıcılar yalnızca bir kullanıcıyla paylaşmakla sınırlıdır, bir aile planına abone olanlar girişleri en fazla beş kullanıcıyla paylaşabilir. Ne yazık ki, beş kişisel kullanım sınırıdır. Daha fazla kullanıcıya ihtiyacınız varsa, kişisel kullanım için olsa bile bir iş planı için ödeme yapmak zorunda kalırsınız.

Bitwarden Raporları

Bitwarden Premium’a yükseltmenin nedenlerinden biri raporlardır (bir sonraki bölümde daha fazlası). Web kasasının içinde, beşi ücretli abonelere ayrılmış altı farklı rapor görüntüleyebilirsiniz. Bunlar açık ve tekrar kullanılan şifrelerden güvenli olmayan web sitelerine kadar değişir. 

Bununla birlikte, tüm kullanıcıların, hesap e-posta adreslerinize ve kullanıcı adlarına karşılık gelen, kısa süre önce keşfedilen veri ihlallerini tarayan veri ihlali raporuna erişimi vardır. Bu otomatik bir süreç değildir – kontrol etmek istediğiniz belirli kullanıcı adını veya e-postayı girmeniz gerekir – ancak yine de sahip olmak güzel bir özelliktir. 

bitwarden-ihlali meydana raporu

Raporları beğenmemize rağmen, Bitwarden’in bunları tek bir alanda birleştirmesini görmek güzel olurdu. Açık, yeniden kullanılan ve zayıf şifreleri görebileceğiniz bir güvenlik kontrol paneline sahip olmak, hangi hesapları güncellemeniz gerektiğini görmenizi kolaylaştırır. Bitwarden’in açık kaynaklı yapısı göz önüne alındığında, isteğe bağlı bir otomatik şifre değiştirici uzantısı da iyi olurdu. 

Şifrelerinizi Kendiliğinden Barındırma

Ödememizi yapsanız da, kendi şifrelerinizi barındırmayı seçebilirsiniz. Parola Deposu incelememizde okuyabileceğiniz gibi – bulut depolama hizmetleriyle bütünleşen Parola Deposu’nun aksine, Bitwarden kendi parola sunucunuzu kurmak için kod sağlar. Hemen hemen tüm büyük işletim sistemlerini de destekler.

Bitwarden, yalnızca kaynak kodunu sağlamak yerine Docker’ı kullanarak kendi parolalarınızı kolayca barındırmanızı sağlar. Docker ile Bitwarden’in altyapı yığınını Linux, macOS veya Windows’ta barındırabilirsiniz. Ayrıca, kendi sunucunuzu kurmak, otomatik işlemi Docker araçları ve manuel kurulum ile detaylandırmak için kapsamlı bir öğretici vardır..

bitwarden-öz-host-öğretici

Başlamak için bazı temel ağ iletişimi bilgilerine ihtiyacınız var, ancak Bitwarden’in hoş geldiniz el tutma, acemilerin bile kendi şifrelerini barındırmayı deneyebileceği anlamına geliyor. Kendi parolalarınızı barındırmak isteyebileceğiniz birkaç neden vardır, bunların en önemlisi güvenliktir. Kendi sunucunuzu kurarak güvenliğini kontrol edersiniz. 

Kendi kendini barındırma, tüm planlarda isteğe bağlı bir özelliktir ve görmek harika. Bitwarden’in bulutunun ücretsiz plana dahil edilmesini sevsek de, bazı kullanıcılar girişlerini eve yakın tutmaktan daha rahat olabilir. Neyse ki, size seçim yapma esnekliği verilir.

Bitwarden Özelliklerine Genel Bakış

Bitwarden Logosubitwarden.com

Aylık $ 083 başlayan fiyatlar

Güvenlik

2FA

Şifreleme
AES-256

Sıfır Bilgi

2FA tuşları

Güvenlik analizi

Çok cihazlı senkronizasyon

Yedekleme ve kurtarma

Mobil uygulamalar
Android, iOS

Şifre değiştirici

Şifre üreticisi

Tarayıcı uzantısı

Otomatik doldurma

Otomatik form doldurma

Tarayıcı kullanıcı arayüzü

Masaüstü kullanıcı arayüzü

E-posta

Canlı sohbet

Telefon

Yardım Merkezi

Forum

7/24 destek

Daha

Ücretsiz plan

Fiyatlandırma

Bitwarden, incelediğimiz en ucuz şifre yöneticisidir. LastPass ile bile rekabet ederek (Bitwarden vs LastPass parçamızı okuyun), gördüğümüz en sağlam ücretsiz planlardan birini sunar, kullanıcılar bir kuruş harcamadan çok cihazlı senkronizasyon ve sınırsız depolama alanına sığar. Premium’a yükseltme de ucuzdur, ancak “geliştiricileri destekleyin” planı gibi görünüyor.

Bitwarden’in sitesinde en yaygın olduğu için ücretsiz planla başlayalım. YubiKey desteği ve TOTP anahtar deposu gibi ücretsiz sürümde çan ve ıslık sunmak yerine, Bitwarden esaslara odaklanıyor. Sınırsız depolama alanı ve çoklu cihaz senkronizasyonu elde edersiniz, yani şifrelerinize her yerden erişebilirsiniz. 

Bu tek başına Bitwarden’i Kaspersky Password Manager ve McAfee True Key’in sınırlı ücretsiz planlarını geride bırakarak en iyi ücretsiz şifre yöneticisi sıralamasının en üstüne vurdu (True Key incelememizi okuyun). Her şeyden daha fazla deneme gibi görünen bu ücretsiz planların aksine, Bitwarden Free’yi çok fazla fark fark etmeden kullanabilirsiniz.. 

Sonuç olarak, Premium, daha az, iyi, premium hisseder. Yılda sadece 10 $ ‘lık kir ucuzdur, ancak özelliklerin yoluna çok az katkıda bulunur. Ek iki faktörlü kimlik doğrulama seçenekleri ve kasa sağlık raporları vardır, ancak başka bir şey yoktur. Harika çekiliş, 1GB şifreli dosya depolama alanıdır, bu da görmek güzel olsa da en iyi bulut depolama hizmetlerimizle karşılaştırıldığında. 

Premium, geliştiricileri desteklemek için bir seçenek gibi görünüyor. Sadece bağış istemek yerine, Bitwarden mütevazı bir ücret karşılığında birkaç ek özellik sunuyor. 

Yalnızca ücretsiz plan için yılda 10 ABD doları ödeyen içerik olacağız, bu nedenle ek özellikler fiyata değer. Bu, özellikle Dashlane gibi maliyetli şifre yöneticileriyle karşılaştırıldığında geçerlidir (Dashlane incelememizi okuyun).

Bitwarden Ailesi ve İşletme Fiyatlandırması

Görünüşe göre Bitwarden parasının çoğunu çok kullanıcılı planlardan yapıyor. Kişisel kullanım için, ücretsiz sürümü ve iki kullanıcı arasında paylaşımın tüm özellikleri ile birlikte gelen Ücretsiz ve Aileler planları vardır. Aileler ayda 1 $ çalıştırıyor ve 1Password’ün aile planını utançlandırıyor ve beş kullanıcıya kadar Premium ve destek özelliklerinin tümünü içeriyor. 

İş planları aynı derecede ucuzdur. Beş kullanıcı içeren ekipler, yıllık olarak faturalandırıldığında ayda yalnızca 5 ABD dolarıdır ve kullanıcı başına aylık 2 ABD doları ek kullanıcı ekleyebilirsiniz. Temel olarak, Ekipler özellikler bakımından Aileler ile aynıdır, ancak beş kullanıcıyla sınırlı değildir. 

Kurumsal, bu yüzden Bitwarden küçük işletme listesi için en iyi şifre yöneticimizi yaptı. Bu, daha geleneksel bir iş planıdır ve kullanıcı başına aylık 3 ABD doları tutarında temel ücret alınmaz. 

Bununla birlikte, kullanıcı grupları, olay günlükleri ve Active Directory entegrasyonu da dahil olmak üzere gelişmiş iş özellikleri ile birlikte gelir. Fiyat göz önüne alındığında, Bitwarden iş şifresi yönetimi söz konusu olduğunda Zoho Vault ile bile rakip.

Kullanıcı dostu

Bitwarden, açık kaynak kodlu bir yazılım olduğu için kullanımı şaşırtıcı derecede kolaydır. Web sitesinde, sizi indirme ekranına yönlendiren birden çok düğme ile tarayıcılar ve mobil cihazlar için yükleyiciler bulunur. Komut satırı yüklemesini tercih ederseniz, CLI belgeleri de vardır.

bitwarden-indirme

İndirme işlemi sadece açık kaynaklı yazılımlar için değil, genel olarak kolaydır. Bitwarden’in kolayca sindirilebilir bir şekilde sunulan seçeneklere yaklaşımı, en köklü şifre yöneticilerini bile utandırır. Bu, kayıt işlemine devam eder. İndirdikten sonra, doğrudan Biwarden uygulamasında bir hesap oluşturabilirsiniz. 

bitwarden-kaydolma

Bunu yaptıktan sonra, e-posta onayı veya benzeri bir şey yok. Kimlik bilgilerinizi girebileceğiniz giriş ekranına yönlendirilirsiniz. İndirme gibi, diğer şifre yöneticilerinin de bu kadar basit bir kayıt işlemi geçirmesini diliyoruz. Bitwarden yoldan çekiliyor ve onunla geçirdiğimiz süre boyunca, yazılımla çatıştığımız bir nokta asla olmadı. 

Masaüstünde Bitwarden kullanma

Keeper kadar çekici olmasa da, Bitwarden’in masaüstü uygulamasının kullanımı çok kolaydır. Daha da fazlası, birçok seçenek sunuyor. Kullanıcıyı saç çekme noktasına kadar zorlayan ayarlarla denize giren Password Depot’tan farklı olarak, Bitwarden sadece esneklik sunuyor.

bitwarden-masaüstü

Örneğin, yeni bir şifre eklerken, şifrenin hangi URL’ye bağlı olduğunu belirtmeniz gerekir. İşlem, olduğu gibi yeterince basittir, ancak ihtiyacı hissederseniz özelleştirebilirsiniz. Giriş için yeni URL’ler eklemeye ek olarak, Bitwarden’in etki alanını tam bir eşleşmeye, ana makine adına veya diğer faktörlerin bir kombinasyonuna göre tanıtıp tanımayacağını belirleyebilirsiniz. Kimlik avı denemelerini atlamak için yararlı olan yok sayılan alanlar bile ayarlayabilirsiniz..

bitwarden-alan-entry

Parola oluşturma sayfasında ekler ekleme, özel alanlar oluşturma ve oturum açma bilgilerini klasörler halinde sıralama dahil olmak üzere yapabileceğiniz birkaç şey daha vardır. Bunun dışında, masaüstü uygulaması oldukça basittir. Kilitleme sürelerine ilişkin ince ayar yapmak için birkaç ayar vardır, ancak aksi takdirde uygulama çıplaktır. Yapabileceğiniz en fazla şey temayı değiştirmek. 

bitwarden-new-tema

Kullanılabilirlik açısından, her şey sağlamdır (bundan daha iyi, hatta). Ancak, kritik bir denetim var. Bitwarden girişleri, kredi kartlarını, notları ve adres bilgilerini destekler, ancak başka bir şey yoktur. 

Bunlar bir şifre yöneticisinde olması gereken en önemli girişlerdir, ancak buna rağmen, özellikle Bitwarden’in diğer alanlarda ne kadar esnek olduğu konusunda özel kategoriler için destek görmek isterdik.

Web Uygulaması ve Tarayıcı Uzantısı

Yerel uygulamayı beğenmiş olsak da, uygulamayı kullanmak zorunda değilsiniz. Aslında, Bitwarden’e tarayıcısı olan herhangi bir yerden erişebilirsiniz. Web uygulaması aslında yerel olandan daha sağlamdır, raporlara kolay erişim, iki faktörlü kimlik doğrulama seçenekleri ve organizasyon paylaşımı sunar. Yeni bir kuruluş oluşturmak gibi seçenekler yerel uygulamada mevcut değil. 

bitwarden-web uygulaması

Bu nedenle, web kasasıyla en baştan başlamak daha iyi bir fikirdir. Ek hesap ayarlarıyla birlikte masaüstü uygulamasının tüm işlevlerini alırsınız. Erişilebilirlik de büyük bir artı. Bitwarden web sitesini kullanarak, Bitwarden yerel olarak kurulsun veya kurulmasın, hesabınıza herhangi bir makineden giriş yapabilirsiniz.. 

Web kasasına ek olarak Bitwarden, Chrome, Firefox, Safari, Vivaldi, Opera, Brave, Edge ve Tor Tarayıcı için kullanılabilen bir tarayıcı uzantısına da sahiptir. Uzantı, şifre üreticisine daha kolay erişilmesine rağmen masaüstü uygulamasına daha çok benziyor. Ayrı bir tarayıcı penceresinde görüntülemek için uzantıyı da kaldırabilirsiniz. 

bitwarden yayılma

Bitwarden’in kullanılabilirliğinin gücü, uygulamalardan herhangi birini kendi başınıza kullanabilmenizdir. Teknik olarak, web kasası en sağlam olanıdır. Ancak, yerel uygulamayı, uzantıyı veya web uygulamasını çok fazla vazgeçmeden kendi başlarına kullanabilir ve şifrelerinizi nasıl yöneteceğiniz konusunda seçenekler sunar.

Güvenlik

Bitwarden, etrafındaki en güvenli şifre yöneticilerinden biridir, bu da kod tabanının herkesin gözden geçirebilmesi sayesinde mevcuttur. Bu model nedeniyle Bitwarden, RememBear’a bakan aynı güvenlik analiz firması olan Cure53 tarafından genel olarak denetlenmiştir (RememBear incelememizi okuyun). 

Açık kod tabanına sahip olmanın getirdiği avantajlara ulaşmadan önce, temel konular hakkında konuşalım. Bitwarden, kasanızı, şifreleme açıklamamızda okuyabileceğiniz gibi verilerinizi korumak söz konusu olduğunda en iyisi olan AES-256 ile korur. Bu şifreleme sıfır bilgi modeliyle eşleştirilir, yani şifrelerinize yalnızca siz erişebilirsiniz. 

Diğer şifre yöneticileri gibi kasanız için de bir ana şifre ayarlamanız gerekir. Bitwarden ana şifrenizi hiç görmüyor. Bunun yerine, SHA-256 ile daha fazla karma olan PBKDF2’yi kullanarak bir anahtar türetmek için kullanılır. Sonuç, bir bilgisayar korsanı tarafından kullanılamayan bir grup anlamsızlıktır. 

Bunların hepsinin Bitwarden sunucularını kullandığınızı düşündüğünü hatırlamak önemlidir. Güvenlik ve kimlik doğrulama konusunda endişeleriniz varsa, Bitwarden’in sonundaki veri ihlali riskini ortadan kaldıran kendi şifrelerinizi barındırabilirsiniz. 

Bu bilgilerin hiçbirini nominal değere göre almanıza gerek yoktur. Bitwarden, kaynak kodunu kullanılabilir hale getirmek ve ayrıca güvenlik araştırmacılarını sınırlarını test etmeye davet etmek için güvenliğinden emindir.. 

Açık Kaynak avantajları

Bitwarden’in açık kaynak olması, onu daha esnek değil, aynı zamanda daha güvenli hale getirir. Herkes GitHub’da kaynak kodunu görüntüleyebilir, yani teknik bilgiye sahip olanlar Bitwarden’i oluşturan kodu görüntüleyebilir, denetleyebilir veya katkıda bulunabilirler. Ayrıca, geliştirme ekibi araştırmacılardan güvenlik analizine davet ediyor. 

Tüm Bitwarden kodunun da mevcut olduğunu unutmamak önemlidir. Komut satırı yükleyicisinden mobil uygulamaya ve sunucu altyapısına kadar geliştirme ekibi her şeyi görüntülenebilir hale getirir. 

Açık kaynaklı yazılımlardan gelen şeffaflığa ek olarak, Bitwarden’in kodunu görüntüleyebileceğiniz ve katkıda bulunabilmeniz, yazılımı uygulamada daha fazla esneklik anlamına gelir. 

Gizlilik Hakkında Bir Not

Bitwarden’in ücretsiz olarak çok şey sunduğu göz önüne alındığında, gizliliğe kısaca değinmek istedik. Ana şifre ve geçerli bir e-posta adresinden oluşan bir hesaba kaydolmanız gerekir (e-posta adresinizi onaylayana kadar bazı özellikler kullanılamaz). Çevrimiçi gizlilikle ilgilenen herkes için kırmızı bayrak atmalıdır.. 

Neyse ki, Bitwarden gizlilik bildiriminde “Kullanıcı Kişisel Bilgilerini üçüncü taraflarla ticari amaçlarla paylaşma, satma, kiralama veya ticaret yapmadığını” söylüyor. Tek bir kullanıcıyı tanımlayamayan bazı toplu bilgiler kullanılır ve paylaşılır; kaç tane Premium abone olduğu ve toplam ağ bant genişliği kullanımı gibi şeyleri not eder. 

Bitwarden, gelir elde etmek için Premium üyeliğine ve iş aboneliklerine güvenmek yerine kullanıcı verilerinden para kazanmıyor gibi görünüyor. Bitwarden’in iş modelini bilmiyoruz, bu yüzden paranın nasıl aktığını kesin olarak söyleyemeyiz. Bununla birlikte, gizlilik politikasına göre, kullanıcı verilerinin satılması böyle bir şey değildir.

Destek

Serbest ve açık kaynak olmasına rağmen, Bitwarden destek konusunda çok şey sunuyor. Ücretli olsun veya olmasın, Premium abonelerin önceliği olmasına rağmen, herkes e-posta yoluyla destekle iletişime geçmekte özgürdür. Neyse ki, Bitwarden’e çok fazla e-posta göndermenize gerek yok. Yoğun bir bilgi tabanına ek olarak, gördüğümüz en güçlü çevrimiçi topluluklardan birine sahiptir.. 

Yardım merkezinden başlayarak hemen hemen her konu için bir makale var. İçe aktarma talimatlarından dizin senkronizasyonuna kadar, Bitwarden kapsamlı öğreticiler sunar. Kayıt işlemi gibi, diğer birkaç şifre yöneticisinin de bu düzeyde dikkat göstereceğini gördük. Bitwarden her şeyi kapsar ve bunu sindirilebilir bir şekilde yapar. 

bitwarden-bilgi bankası

Forumlar daha az etkileyici. Çok aktif olmasına rağmen, düzen bazı işleri kullanabilir. Bitwarden yalnızca iki kategori sağlar: “özellik istekleri” ve “kullanıcıdan kullanıcıya destek”; bunlardan ikincisi her hafta daha fazla konu alır. Bununla birlikte, sabitlenmiş konular veya ek kategoriler yok, birçok ekran gayrimenkulünü kullanılmıyor.

bitwarden-forumlar

Yine de, forumlar yardımcı olur. Yalnızca konu listesine göz atmak yerine gelişmiş arama işlevi var. Bir anahtar kelime kullanarak yayınları ne zaman yayınlandıklarına, ne ile etiketlendiklerine, kimler tarafından yayınlandıklarına ve daha fazlasına göre filtreleyebilirsiniz. Güçlü arama entegrasyonu sayesinde, 2.000’den fazla gönderinin havuzundan alakalı konuları bulmak kolaydır. 

Canlı sohbet ve telefon desteğini sevmek istesek de, Bitwarden’in ne kadar sunabileceği düşünüldüğünde şikayet etmek zordur. Ücretli olsun ya da olmasın, cevap bulmak için hepsi yardımcı olan birden fazla seçeneğiniz vardır.

Karar

Bitwarden, çevredeki en iyi ücretsiz şifre yöneticilerinden değil, genel olarak en iyilerinden biridir. Güvenli, kullanımı kolaydır, Android ve iOS’u destekler, birçok özellik ile birlikte gelir ve önyükleme yapmak ucuzdur. Bir şifre yöneticisi arıyorsanız, bitwarden’i işlerin ücretsiz sonunda yenmek zor. 

Bununla birlikte, daha fazla harcama yapmak istiyorsanız, daha fazla özellik elde edebilirsiniz. Dashlane, şifre yönetimine ek olarak kimlik hırsızlığı koruması sunar ve LastPass masaüstü uygulamaları için otomatik doldurma özelliğine sahiptir. Bitwarden bu özelliklerden yoksun, ancak düşük bir fiyat etiketi ile telafi ediyor. 

Bitwarden hakkında ne düşünüyorsun? Ücretsiz plana bir şans verecek misin? Aşağıdaki yorumlarda deneyimlerinizi bize bildirin. Bu Bitwarden incelemesini okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map