Найкраща резервна копія Windows Server 2020

Отже, вам поставлено завдання створити резервну копію сервера Windows. Як адміністратор сервера, ви знаєте, скільки варіантів і варіантів ви зіткнулися під час налаштування та розгортання сервера, і тепер ви зіткнулися з подібною горою варіантів, коли справа стосується резервного копіювання..


Ми перейшли далеко за дні, коли резервне копіювання сервера зазвичай означало складання розкладу для обертання магнітних стрічок зберігання. Хоча вони все ще існують (з незнайомих причин), еволюція недорогих систем зберігання даних, віртуалізація та хмарні обчислення кардинально змінили бізнес адміністрування та резервного копіювання сервера.

Поряд зі збільшенням різноманітності параметрів сервера та зберігання, рішення для резервного копіювання для бізнесу також помножилися та розвинулися для підтримки мінливого ландшафту сервера. Сьогодні ми будемо вивчати наявні варіанти резервного копіювання вашого сервера та переглянути найкращі рішення для резервного копіювання сервера Windows 2017 року.

Чому резервне копіювання вашого сервера?

У минулі роки мені ніколи не потрібно було витрачати час на переконання адміністраторів серверів створити резервну копію своїх серверів. Хоча споживачі можуть не завжди розуміти реальну загрозу втрати даних, будь-який адміністратор сервера, який коштує своєї солі, завжди мав якесь резервне рішення. Я помітив, що це трохи змінилось із зростанням хмарних обчислень.

Коли сервер може миттєво вивертатися з повітря, у віртуальному середовищі Amazon EC2, Rackspace або Microsoft Azure, я спілкувався з деякими людьми, які не вважають резервне копіювання необхідним. Хоча будь-який добропорядний постачальник хмарних обчислень повинен мати дуже надійну схему резервного копіювання та надмірності, навіть якщо постачальник може повністю усунути загрозу збою обладнання, що не знищує ваші шанси втрати даних або функцій..

Відповідно до звіту програмної компанії Symantec за 2013 рік, 47 відсотків підприємств та 37 відсотків малого та середнього бізнесу втратили дані у хмарі. Що більш вражаюче, дослідження показало, що 66 відсотків організацій, які зазнали втрат, побачили, що операції по відновленню не вдається. Навіть при зниженій загрозі апаратних збоїв, продуктивність та втрата даних все ще можуть виникати через програмні збої, віруси, шкідливі атаки та просту помилку користувача.

Що робить резервне копіювання сервера різним?

Резервне копіювання сервера передбачає набагато більше уваги та планування, ніж звичайний персональний комп’ютер. Для домашнього користувача, резервне копіювання даних у будь-якій формі зазвичай відчуває себе адекватним. Навіть якщо відновлення займає кілька тижнів або програмне забезпечення потребує перевстановлення, більшість споживачів, як видається, із задоволенням отримують свої дані в підсумку. Резервне копіювання бізнес-серверів має набагато більші ускладнення та наслідки.

Один сервер може забезпечити необхідну роботу роботою всієї компанії. Логістична компанія може повністю залежати від сервера Exchange для отримання електронної пошти та контактної інформації. Інженерна фірма може мати величезні файли проектів та ліцензії на програмне забезпечення на центральному сервері. Сервер роздрібної компанії може містити все програмне забезпечення для управління запасами та ресурсами.

Хоча специфіка сильно змінюється між різними організаціями, існує реальний потенціал втрачених даних, доходів чи продуктивності майже в будь-якому середовищі. Крім того, часові шкали та вартість робочої сили для повного перебудови сервера часто балоняються на кілька днів або тижнів, не маючи належного рішення. Надійне резервне копіювання, яке потребує занадто довгого часу для відновлення, поставить вас на гаряче місце, якщо компанія почне втрачати тисячі доларів на день.

Правильне рішення для резервного копіювання для вашого сервера повинно не тільки забезпечувати безпеку даних, але й дозволяти відновлювати повноцінну функціональність сервера протягом вікна часу, продиктованого потребами вашої організації.

Вибір правильної резервної копії сервера для вашого оточення

Оцінюючи програмне забезпечення для резервного копіювання споживачів, я зазвичай враховую такі елементи:

 • Особливості
 • Простота використання
 • Продуктивність
 • Підтримка
 • Ціноутворення

Однак для оцінки резервного копіювання сервера потрібен трохи інший підхід.

Вимірювання простоти використання представляє проблему з програмним забезпеченням, розробленим для складних середовищ сервера. З боку споживача речі домашні користувачі, як правило, шукають щось майже безглузде або “встановити і забути”.

Адміністратори сервера, з іншого боку, приділяють набагато більше значення розширеним можливостям, детальному контролю та детальним функціям звітності. Хоча ці функції по суті додають складності програмного забезпечення, ви ніколи не вирішите їх усунути заради простоти.

Метою є не спрощення поза корисністю, а натомість представити потужний спектр функцій логічно та продумано. Як наслідок, простота використання, як правило, є менш значущим заходом.

Аналогічно, вимірювання продуктивності також представляє проблеми. Такі функції, як шифрування, залежать насамперед від потужності процесора та продуктивності зберігання хост-машини. Шматок програмного забезпечення, який погано працює на посередньому процесорі шифрування та завантаження в хмару, може фантастично працювати на потужному серверному процесорі з локальними твердотільними носіями. Через велику різноманітність конфігурацій сервера та сховища, тестування продуктивності резервного копіювання сервера справді вимагає тестування у вашому оточенні.

Оскільки продуктивність та простота використання мають стільки суб’єктивності, то має сенс оцінювати програмне забезпечення резервного копіювання сервера спочатку, порівнюючи функції. Як ми скоро побачимо, величезні відмінності в серверному середовищі відображаються в дуже різних підходах до резервного копіювання. Для того, щоб визначити, який продукт підходить саме вам, це допомагає чітко розуміти ваші конкретні потреби. Ось кілька питань, які потрібно задати собі:

Тип сервера

Прості сервери зберігання мають інші потреби, ніж контролери домену, які мають інші потреби, ніж активні SQL, Exchange або інші сервери баз даних.

Об’єм зберігання

Скільки даних у гігабайт чи терабайт потрібно для резервного копіювання? Це може значно вплинути на вартість будь-якого хмарного рішення за ціною ГБ.

Толерантність до простою

Хоча ніхто не хоче, щоб сервер вийшов з ладу, деякі ситуації дозволяють відновити кілька днів, а інші потребують майже миттєвого або навіть повністю зайвого рішення.

Бюджет

Деякі продукти мають разові витрати, тоді як інші хмарні рішення вимагають постійних щомісячних платежів. Вирішіть, яка модель найбільше відповідає вашим потребам.

Тепер зануримось і подивимось, що можуть запропонувати ці програми резервного копіювання сервера.

Резервне копіювання CloudBerry

Резервне копіювання CloudBerry від CloudBerry Lab – це унікальний, інтригуючий продукт. Більшість рішень для резервного копіювання сервера або пропонують лише програмне забезпечення, яке дозволяє вам визначити своє власне місце зберігання, або рекомендує вам зареєструватися в їх службі хмарного зберігання щомісячно.

Як ви можете прочитати в нашому огляді CloudBerry, сервіс має підтримку локальних резервних копій, але його найбільш унікальною особливістю є можливість посилання на сторонні постачальники, такі як Amazon S3 або Glacier, Microsoft Azure, Google Cloud Storage, Rackspace, Backblaze B2 та багато іншого.

Замість того, щоб натискати на власне хмарне сховище, CloudBerry надає адміністраторам серверів можливість посилити потужність свого постачальника послуг зберігання. Тепер ви можете перетворити недороге рішення на зразок Amazon Glacier у повністю функціональну службу резервного копіювання замість простого відра для зберігання. Також проста, пряма резервна копія хмари в хмару – це фантастична особливість, якщо ви використовуєте більше однієї служби хмарного зберігання.

CloudBerry Backup також є дуже потужним продуктом резервного копіювання. Видання Windows Server дозволяє створювати резервні копії зображень на рівні блоку, що дозволяє робити повні знімки вашого сервера, змінюючи лише окремі блоки даних, які змінилися з попередньої резервної копії..

Зображення на рівні блоку в поєднанні зі стисненням даних працюють разом, щоб значно покращити швидкість резервного копіювання та зменшити простір пам’яті, які є критичними при роботі з хмарним сховищем, яке заряджається гігабайт, що зберігається або передається.

Хоча ви можете вибрати будь-якого підтримуваного постачальника пам’яті, якщо ви вибрали Amazon EC2 або Microsoft Azure, CloudBerry може миттєво використовувати будь-яке резервне зображення для створення віртуальної машини в хмарі. Також входить відновлення Hyper-V та VMware. Ця миттєва віртуалізація виявляється надзвичайно цінною, коли час простою є критичним.

Хоча ефективність може не збігатися з локальним сервером, можливість зазнати повного збою та копії, запущеної за лічені хвилини, може зайняти чималий тиск з ваших плечей, коли ви відповідаєте за тривалість роботи.

Ціноутворення змінюється в залежності від того, чи потрібна вам базова підтримка сервера чи бази даних, тоді як випуск Ultimate включає всі функції. Усі версії – це разові покупки на комп’ютер і за розумною ціною, але, звичайно, не включають сторонніх витрат на хмарне зберігання.

Увага: Внутрішні дані таблиці “130” пошкоджені!

CloudBerry Lab пропонує підтримку по телефону, а також електронну пошту та допомогу на основі квитків.

Маючи тут занадто багато функцій, найбільшим заходом є те, що CloudBerry Backup – це повнофункціональний потужний продукт резервного копіювання. Широка підтримка стороннього зберігання хмари робить її справді унікальною серед своїх конкурентів.

Резервне копіювання Acronis 12

Acronis пропонує повний набір програмного забезпечення для резервного копіювання та зберігання з рішеннями, починаючи від використання споживачів і закінчуючи повним управлінням підприємством. Нещодавно піднявшись до власних хмарних систем зберігання даних, Acronis може забезпечити вам повне рішення щодо зберігання, резервного копіювання та відновлення після аварій..

Acronis Backup 12 – це повне рішення для резервного копіювання, яке підтримує 16 платформ, включаючи Microsoft Exchange, SQL, Microsoft Azure, Amazon EC2, а також пристрої Android та iOS. Нещодавно Acronis додала підтримку резервного копіювання Office 365 за допомогою додаткової ліцензії.

Ця широка підтримка, особливо мобільних пристроїв, є однією з найбільш унікальних особливостей компанії Acronis. Хоча для резервного копіювання мобільних пристроїв потрібна підписка на хмару Acronis, Acronis – це перший продукт, який я бачив, який інтегрував резервне копіювання пристроїв Android та iOS, що звучить як фантастична особливість з сьогоднішньою мобільною робочою силою.

Крім того, Acronis високо підкреслює швидкість їх відновлення, заявляючи, що мета відновлення (RTO) становить 15 секунд або менше. 15-секундний RTO можна досягти миттєвим встановленням резервного зображення за допомогою емуляції віртуальної пам’яті без переміщення будь-яких даних.

Acronis пропонує локальну веб-консоль або хмарну консоль, доступну з будь-якого пристрою. Ця хмарна консоль доступна лише з ліцензіями на передплату.

Ціни на резервне копіювання Acronis змінюються залежно від пристрою, а ліцензії доступні як одноразова безстрокова ліцензія або підписка на 1-3 роки. Будь-яка покупка ліцензії включає 1 Тб хмарного сховища Acronis протягом одного року, після чого застосовуватимуться стандартні ціни. Сьогодні ми розглядаємо лише резервну копію Windows Server, але важливо зазначити, що робоча станція та резервні копії Office 365 підтримуються, але вимагають окремої ліцензії.

Безстрокова ліцензіяОднорічна підпискаДворічна підпискаТрирічна підписка
Сервер Windows$ 999$ 41,58 / місяць$ 33,29 / місяць27,75 / міс
Віртуальний сервер$ 1199$ 49,92 / місяць$ 37,46 / місяць33,31 / міс

Слід зазначити, що після заповнення початкового 1 ТБ ви можете придбати додатковий обсяг пам’яті від 30 до 250 доларів на місяць.

Маючи безстрокову ліцензію, Acronis пропонує лише безкоштовні оновлення продуктів протягом 1 року. Потім ви повинні сплатити плату за обслуговування програмного забезпечення за додаткову підтримку та оновлення, або просто почекати і сплатити повну ціну, якщо ви вирішите оновити до нової версії. Особисто мені не подобається платити плату за «технічне обслуговування» програмного забезпечення, але, здається, це вибір багатьох програмних компаній.

Що стосується підтримки, Acronis пропонує як підтримку електронної пошти, так і телефону, хоча час відгуку на електронну пошту може становити так само високо, як цілий день.

Загалом, Acronis – це потужний продукт з кількома унікальними функціями, але більш висока вартість, плата за обслуговування програмного забезпечення та обмежені варіанти підтримки змусять мене спочатку шукати інше місце. Варіант Acronis Cloud покращує пропозицію з можливістю рішення «все в одному», і хоча плата за зберігання не найдешевша з доступних, вони не є необґрунтованими.

Storagecraft ShadowProtect SPX-сервер

Storagecraft ShadowProtect – це швидке, надійне та гнучко місцеве резервне рішення для серверів Windows, але йому не вистачає деяких перспективних хмарних інтеграцій інших продуктів у сегменті..

За допомогою SPX ви маєте можливість завантажувати будь-яке резервне зображення у вигляді віртуального відомства безпосередньо із браузера ланцюжків зображень StorageCraft. StorageCraft також надає те, що вони називають ImageManager, що дозволяє легко перевіряти, консолідувати та копіювати резервні зображення. Хоча це все чудові особливості, вони не обов’язково унікальні в наші дні.

StorageCraft пропонує фірмовий сервіс резервного копіювання Cloud StorageCraft, але здається, що це дивно, щоб зберегти його як абсолютно окремий продукт. Як і ряд рішень у цьому огляді, або пропонують підтримку нативної хмарної резервної копії або принаймні варіанти додатків у хмарі, ShadowProtect SPX, безумовно, виграє від більш жорсткої інтеграції хмар.

З позитивної уваги, StorageCraft SPX дозволяє створювати резервні копії Windows Server, SQL, Exchange, Sharepoint та інших важливих програм, не вимагаючи окремих або додаткових ліцензій. SPX продається в якості попередньої покупки ліцензії за 1 095 доларів США, з одним роком включеного обслуговування та розширеного обслуговування програмного забезпечення коштує 219 доларів на рік.

Хоча включена лише основна підтримка, у вас є можливість перейти на підтримку преміум-класу за $ 164,25 на рік. Підтримка Premium надає цілодобову телефонну підтримку з надзвичайних питань та 24-годинну онлайн-підтримку з питань високої, середньої та низької гостроти.

Крім того, клієнтам преміум-класу надається пріоритетне розміщення у черзі підтримки протягом звичайного робочого часу. Незважаючи на те, що ви можете цінувати опцію підтримки преміум-класу, ця плата в поєднанні з щорічною платою за технічне обслуговування програмного забезпечення ставить StorageCraft трохи на високу сторону, якщо врахувати поточні витрати.

Veritas Backup Exec

Veritas Backup Exec має довгу складну історію злиттів, поглинань та змін назв, починаючи з 1982 року. Останнім часом у 2016 році Symantec перетворив Veritas Technologies на нову незалежну компанію та змінив брендинг з Symantec Backup Exec на Veritas Резервне копіювання Exec.

Окрім складної історії, будь-який програмний продукт, який працює понад 30 років у бізнесі, очевидно, має певну силу. Backup Exec створений для складних серверних середовищ із поєднанням форматів, операційних систем та медіа. Хоча ви могли б назвати Backup Exec потужним і гнучким, ви ніколи не можете помилити його за простий продукт. Останній посібник користувача містить понад 1300 сторінок!

Що стосується функцій, важко уявити щось, що Backup Exec не робить. Візуалізація, диференціальний, поступовий, диск, стрічка, хмара, фізичний, віртуальний, бази даних, дедуплікація та шифрування – це лише початок. Побудований для підприємств, Backup Exec має потужну консоль управління, централізовану звітність, балансування навантаження та відмову від централізованого управління декількома серверами, пристроями та медіа Backup Exec..

Ліцензування Backup Exec, звичайно, не проста справа. Хоча він містить низку “основних” функцій, багато елементів, як-то окремі агенти настільних ПК, дедуплікація, підтримка бази даних та інше, вважаються додатковими або необов’язковими компонентами. Ціноутворення не розголошується на сайті і вимагає конкретної пропозиції з урахуванням вашого унікального серверного середовища, але можна припустити, що Backup Exec буде найдорожчим варіантом, який ми оцінили сьогодні. Мені вдалося знайти єдину локальну ліцензію на сервер стороннього сайту, що перераховується на рівні 959 доларів.

Хоча цей розширений набір функцій, безумовно, вражає, це також найбільша слабкість Backup Exec. Великі організації з повністю укомплектованими ІТ-підрозділами, безумовно, оцінять здатність адаптувати схему резервного копіювання, керовану в центральному масштабі підприємства. Більш дрібні підприємства, які мають більш прості потреби, можуть вважати, що Backup Exec є надмірно складним, дорогим і непростим для своїх потреб..

Дато Сіріс 3

Datto являє собою інший тип рішення, ніж інше програмне забезпечення, яке ми сьогодні оцінюємо. Замість програмного продукту Datto Siris – це лінійка апаратних пристроїв із вбудованим програмним забезпеченням для резервного копіювання. Siris функціонує як локальне резервне копіювання з тісною інтеграцією до хмари зберігання Datto, тому локальні резервні копії автоматично синхронізуються згідно зі створеною вами схемою..

Цей гібридно-хмарний підхід має певні переваги та недоліки. Замість того, щоб створювати власне місцеве апаратне рішення, придбати програмне забезпечення, придбати хмарне сховище та створити власну схему резервного копіювання для забезпечення повного покриття, Datto Siris дозволяє перевірити всі ці скриньки за допомогою одного пристрою.

Пристрій Siris підтримує створення миттєвих віртуальних машин із резервних копій зображень, а хмарний сервіс Datto дозволяє створювати VM у хмарі. Це повне рішення надає можливість майже відновити швидке відновлення незалежно від сценарію стихійного лиха. Якщо сервер виходить з ладу і у вас немає підключення до Інтернету, резервне копіювання лише у хмарі не допоможе.

Якщо стихійне лихо знищує все обладнання, резервна копія, яка використовується лише для локальних мереж, є марною. Datto пропонує вам рішення для будь-якого сценарію і навіть може доставити заміну Siris, попередньо завантажену вашими резервними зображеннями. Datto Siris 3 може захищати фізичні, віртуальні та хмарні сервери, функціонуючи як фізичний, програмний та віртуальний пристрій.

Навіть при такому різнобічному рішенні деякі слабкі місця неминучі. Пристрої Siris потрібно купувати спереду, і хоча доступний великий вибір опцій, ваші апаратні варіанти можуть бути не настільки гнучкими, як розроблене на замовлення рішення. Крім того, інтеграція в хмару обмежена внутрішньою службою Datto. Хоча набір функцій та інтеграція вражають, це замикає вас у сервісі та цінах компанії Datto.

Хоча Datto може створювати резервні копії SQL та Exchange, він використовує двигун VSS Microsoft і, здається, вимагає більшої конфігурації, ніж деякі конкуренти. Відновлення поштової скриньки та відновлення рівня повідомлень можливо, але лише за умови придбання окремої ліцензії на програмне забезпечення. В основному, ви можете змусити його працювати, але вам доведеться стрибати через деякі обручі.

Datto працює в основному за допомогою партнерської програми з сторонніми ІТ-провайдерами. Як результат, немає доступних фіксованих витрат, і ціноутворення та відповідь на підтримку будуть різними для різних постачальників. Це може бути засмучуючи, якщо ви бажаєте купувати та користуватися пристроями безпосередньо, не залучаючи сторонніх розробників. One Datto Siris дозволяє необмежено ліцензувати сервер і настільний комп’ютер, що може стати перевагою, якщо у вас є велика кількість машин для покриття.

Macrium Reflect 7

Macrium Reflect Server і Server Plus – це прості, локальні інструменти резервного копіювання сервера з цікавим клонуванням і уявіть варіанти, не включені до іншого програмного забезпечення для резервного копіювання. Хоча Macrium перевіряє більшість вікон, коли мова йде про локальні функції резервного копіювання, відсутність варіантів хмарної інтеграції та варіантів віртуалізації може бути проблематичним для деяких.

Всі продукти Macrium, Home Edition, Workstation, Server і Server Plus мають однакові функції первинного резервного копіювання. Єдині відмінності між версіями досить прості. Серверне видання підтримує сервери Windows, а версія Server Plus забезпечує підтримку резервного копіювання Microsoft SQL та Exchange із поступовим відновленням.

Macrium підтримує диференціальні та поступові зображення, стискання резервного копіювання та відновлення на рівні елементів. Хоча Macrium повинен охоплювати будь-який локальний сценарій резервного копіювання, функції, що виділяються, мають більше спільного з додатковою підтримкою для створення зображень.

Усі версії мають підтримку прямого клонування диска. Macrium також включає підтримку WinPE (Windows Preinstallation Environment) та можливість додавати драйвери до PE. Швидке відновлення Delta Macrium дозволяє швидко відновлювати зображення, лише вносячи необхідні зміни, а не розгортаючи повне зображення.

Хоча функції Macrium дозволяють швидко відновити, він не має можливості миттєво відновити резервні зображення на віртуальну машину. Якщо час простою є критичним у вашому оточенні, швидке відновлення може здатися гарним, але миттєва віртуалізація, ймовірно, набагато краща.

Ціноутворення визначається на одному сервері і працює в середині пакета:

Відбийте сервер (1-9 ліцензій) 275 доларів за кожен сервер
Відбивати сервер (10+ ліцензій)$ 247,50 за один сервер
Reflect Server Plus (1-9 ліцензій)$ 599 за сервер
Відбивати сервер Plus (10 ліцензій)$ 539,10 за один сервер

Macrium включає стандартну підтримку на один рік, яка включає оновлення до нових версій, підтримку віддаленого доступу та типовий вікно відповіді протягом 24 годин. Підтримка преміум-класу доступна за 30 доларів на рік, що покращує доступ до цілодобової інформації, 12-годинне вікно типового реагування, телефонну підтримку та спеціальний керівник справ. Хоча було б добре включити підтримку телефону, це здається неабияким рівнем додаткової послуги всього за 30 доларів.

Висновок

Вибір найкращого програмного забезпечення для резервного копіювання сервера – непросте завдання. Оскільки в середовищі сервера може бути величезна різноманітність, різні постачальники програмного забезпечення часто застосовують дуже різний підхід до завдання резервного копіювання. З часом і програмне забезпечення дозріває, я бачив більш вдосконалені функції, що входять у набагато менш дорогі продукти.

Щось на зразок миттєвої віртуалізації раніше було рідкісною ознакою, але зараз відчувається як очікування від будь-якого продукту. Хоча основні функції резервного копіювання збігаються більш рівномірно, програмні компанії дивляться на хмарні інтеграції та вдосконалені функції управління, щоб виділити свій продукт.

У цьому огляді найбільше мені виділилися два продукти. Для адміністраторів серверів з великими, складними середовищами, Veritas Backup Exec пропонує на сьогоднішній день самий передовий, універсальний продукт з найкращими варіантами центрального управління. Хоча це призведе до збільшення витрат, велике підприємство може виправдати додаткові витрати підвищенням операційної ефективності.

Хоча Backup Exec може мати деякі потужні функції на рівні підприємства, CloudBerry чітко виділяється як найбільш універсальна та найкраща цінність групи. Без шкоди для функцій, CloudBerry пропонує найвищий рівень Windows Server для $ 120- $ 300, тоді як конкуренти стягують $ 300- $ 1000 або навіть більше.

Деякі з цих конкурентів, Macrium і ShadowProtect, не пропонують простої хмарної інтеграції. Такі, як Acronis і Datto, надають хмарну підтримку, але лише завдяки їх внутрішнім пропозиціям, яке може стати дорогим.

CloudBerry – єдине рішення для підтримки масової бібліотеки сторонніх хмарних постачальників. Це дозволяє не тільки використовувати бажаних постачальників, але також дозволяє гнучкі, універсальні та прямі резервні копії хмари в хмару для максимального захисту.

У моїх оглядах не часто буває, що найменш дорогий продукт забезпечує справді унікальний набір функцій, який так чітко виділяється з боку конкуренції. Завдяки потужним функціям резервного копіювання, напрочуд низькій ціні та, безумовно, найкращій підтримці власного хмари, ви, безумовно, повинні сьогодні пройти тест-драйв CloudBerry Backup..

Ви використовували продукти в цьому порівнянні? Я залишив улюбленого поза списком? Перейдіть до розмови в розділі коментарів нижче і обов’язково перегляньте інші наші відгуки сьогодні.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map