Wasabi Depolama İncelemesi – Güncellendi 2020

Wasabi Depolama İncelemesi

SaaS pazarında yeni bir oyuncu olan Wasabi, özellikler söz konusu olduğunda çok şey alıyor, ancak fiyatlandırma söz konusu olduğunda altın yüzüğü alıyor.


Backblaze veya IDrive içermeyen uygun fiyatlı bir çevrimiçi yedekleme çözümü oluşturmak isteyenler için Wasabi, dikkate değer sıcak bir depolama şirketidir. Bulut altyapı pazarına yeni bir giriş yapan Wasabi, tanrıları lanetlemenize izin vermeyecek hızların yanı sıra Amazon S3 gibi rakip hizmetlerin çok altında fiyatlandırma ile dikkat çekti.

Bir bulut altyapısı çözümü olarak Wasabi, dosyalarınızı barındırmak için sunucu alanı sağlar, ancak bu dosyaları oraya götürmek için fazla yardım sunmaz. Çevrimiçi yedekleme aracı olarak kullanmak için, en iyi çevrimiçi yedekleme kılavuzumuzda yer alan bir Cloudwards.net favorisi olan CloudBerry Backup gibi yedekleme yazılımlarıyla eşleştirmeniz gerekir..

Bu Wasabi incelemesi sırasında, Wasabi’nin ihtiyaçlarınız için en iyi bulut altyapısı çözümü olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacak temel özellikler, maliyetler ve diğer unsurlardan geçeceğiz. Fiyat doğru olsa da, taahhütte bulunmadan önce test etmek için 1 TB Wasabi deneme hesabına kaydolabilirsiniz..

Güçlü & Zayıf Yönler

Özellikleri

Wasabi, bazen hizmet olarak altyapı (IaaS) olarak adlandırılan bir bulut altyapı hizmetidir. IaaS’ın arkasındaki fikir, işletmelerin ve bireylerin dosya yönetimi için kullanabileceği bulut sunucusu erişimi sağlamaktır.

Wasabi’yi tamamen çevrimiçi bir yedekleme çözümü olarak görüyoruz, ancak bunu bulut depolama (bulut depolama ve çevrimiçi yedekleme arasındaki farkı bulma) veya hatta kendi bulut tabanlı uygulamanızı geliştirmek için de kullanabilirsiniz..

Wasabi, hesabınıza çevrimiçi olarak giriş yaparak hem klasörleri hem de dosyaları yüklemenize izin verir. Bununla birlikte, Wasabi’yi çevrimiçi yedekleme için etkili bir şekilde kullanmak için, ayrı bir uygulama ile eşleştirmek istersiniz..  

Duplicati (Duplicati incelememizi okuyun) Wasabi ile çalışan sağlam, ücretsiz bir çevrimiçi yedekleme uygulamasıdır, ancak 30 $ bir kerelik lisans ücretini birlikte kazımanız, CloudBerry Backup kullanmanızı öneririz (CloudBerry Yedekleme incelememizi okuyun).

Wasabi ve CloudBerry

CloudBerry Backup, verileri Wasabi dahil olmak üzere 50’den fazla farklı bulut hizmetine yedeklemek için kullanılabilen, kendi başına bir bulut depolama çözümüdür. CloudBerry Backup, dosya yedeklemelerinizi Wasabi’ye planlamanızı veya sürekli yedekleme çalıştırmanızı sağlayarak afet planınızın her zaman güncel olmasını sağlar.  

Uygulama, dosyaları göndermeden önce de şifreleyebilir ve hibrit bir yedekleme kurulumu için aynı anda hem Wasabi’ye hem de yerel bir depolama cihazına yedekleyebilir. Ayrıca dosya sürümü oluşturmanıza olanak tanır ve tüm diskinizi görüntülemek için kullanılabilir.

Temel olarak, Wasabi’yi CloudBerry Backup ile eşleştirerek, CloudBerry’nin özelliklerinden ve Wasabi’nin düşük maliyetli planlarından yararlanarak, var olan en güçlü, ucuz yedekleme deneyimlerinden birini alacaksınız..

Wasabi’nin şu anda Virginia, ABD’de bulunan bir veri merkezi bulunmaktadır. Batı Amerika Birleşik Devletleri’nde 2018’in başlarında ikinci bir veri merkezi açmayı planlıyor. Bir kez başlatıldığında, verilerinizi yedeklemek istediğiniz tesisi seçebileceksiniz..

İki veri merkezi bile dünya çapında sunucuları olan Amazon S3’ün sundukları kadar değil. Bu, Wasabi ile gitmenin değişimlerinden biridir, ancak ABD’de bulunuyorsanız, herhangi bir soruna neden olmamalıdır..   

Wasabi, depolama gruplarını “değiştirilemez” hale getirmenize olanak tanır; bu, kendisine yazılan verilerin silinemeyeceği veya değiştirilemeyeceği anlamına gelir. Bu özellik, HIPAA uyumlu felaket kurtarma planları oluşturmak için idealdir.

Bulut içinde Wasabi, herhangi bir dosyanın saklandığı süre boyunca 90 günde bir veri kontrolleri yapmak üzere tasarlanmıştır. Bu, dosyaların bozulmadan kalmasını sağlamak içindir. Şirket 11 x 9s dayanıklılık iddia ediyor, bu da gerçekten dosya kaybetmemeniz gerektiği anlamına geliyor. Tabii ki, bunun için sadece şirketin sözünü alabiliriz, çünkü sınırlı veriye sahip tek bir hesapta vett yapmak mümkün olmayan bir iddia.

Wasabi ayrıca, tahmin edebileceğiniz gibi, silinen dosyaları ne kadar sürede kurtarmanız gerektiğini gösteren silinen dosya saklama politikalarını ayarlamanıza olanak tanır. CloudBerry Backup da dahil olmak üzere Wasabi ile eşleşen birçok çevrimiçi yedekleme aracı, saklama politikalarını özelleştirmenize de izin verir.

Tüm özellikler için bu kadar. Ancak, bir IaaS olarak özellikler önemli değildir. Değerlendirmeleri yaklaşan maliyet ve performans daha önemlidir.

Fiyatlandırma

Wasabi’nin Amazon S3 ile ilgili iki iddiasından, doğrulaması en kolay olanı fiyatlandırma yapısı. Ve söz verildiği gibi ucuz.

StorageEgress (indiriliyor)
Maliyet:GB başına 0,0039 ABD dolarıGB başına 0,04 ABD doları
Notlar:Minimum 1 TB

Wasabi kısa süre önce ayda bir gigabayt başına 0,0049 ABD doları olan yeni varsayılan fiyatlandırma başlattı. Bu, terabayt başına yaklaşık 5 $ ‘a kadar çıkıyor, bu da çalmak.

Dezavantajı, çok fazla kullanmasanız bile, her ay en az 1 TB için ödeme yapmanız gerektiğidir. Ancak, Amazon S3, Google Cloud ve Microsoft Azure’un maliyetinin dört katından fazla olduğu göz önüne alındığında, bu muhtemelen bir sonradan düşünülmüş.

Yeni fiyatlandırmanın temel noktası, Wasabi’nin artık çıkış veya dosya indirme için ücret almamasıdır. Diğer tüm bulut IaaS çözümlerinde bulacağınız bir ücrettir.

Eski Wasabi fiyatlandırma yapısını tercih ederseniz, yine de buna kaydolabilirsiniz. Bu şartlar altında, taban depolama fiyatı ayda bir gigabayt başına 0,0039 ABD dolarıdır.

Eski fiyatlandırma, indirilen gigabayt başına 0,04 ABD doları tutarındaki çıkış ücretlerini içerir. Bu, Wasabi’den 1 TB veri indirirseniz, bunun için 40 dolara mal olacağı anlamına gelir.

Bu Amazon, Azure ve Google Cloud’dan daha ucuz, ancak gigabayt başına 0,02 ABD doları alan Backblaze B2’den iki kat daha fazla (Backblaze for Business incelememizde bunu okuyun).

Sık indirirseniz yeni fiyatlandırmayı tercih etmenizi öneririz. Ancak, bir hata yaptığınıza karar verirseniz daha sonra fiyatlandırma seçenekleri arasında geçiş yapabilirsiniz..

Genel olarak, Wasabi’nin fiyatlandırması bir bütçeyle işletmelere hitap etmelidir. CloudBerry Yedekleme için tek seferlik 30 dolarlık ücretle bile, uygun fiyatlı bir ev yedekleme çözümü yapmak için yeterince düşük fiyatlı.

Kullanım kolaylığı

Wasabi’ye kaydolmak en fazla birkaç dakika sürer. Bizim durumumuzda, bir hesap şifresi oluşturmak için bir doğrulama e-postası isteyen bir deneme hesabı oluşturduk.

Wasabi web sitesinde yeni hesabınıza giriş yaptıktan sonra, verileri yedeklemeye başlamak için bir grup (veri havuzu) oluşturmanız gerekir. İstediğiniz kadar kova oluşturabilirsiniz.

Grubunuza bir ad vermeniz gerekir. Veri merkezi konumuna atıfta bulunan bir bölge seçmek için bir açılır menü de vardır. Belirtildiği gibi, şu anda tek yer ABD-Doğu (Ashburn, VA) ve 2018’in başında bir ABD-Batı tesisi açılıyor.

Ayrıca, sürüm oluşturmayı ve günlüğe kaydetmeyi etkinleştirme veya askıya alma seçeneği de sunulur. Sürüm oluşturma, değişiklikleri geri almak istediğinizde, değiştirilmiş dosyaların geçmiş kopyalarının kaydedilmesini ifade eder. Gerekirse her iki ayarı daha sonra değiştirebilirsiniz.

Bir grup oluşturmak için son adım seçimlerinizi gözden geçirmek ve “grup oluştur” düğmesine basmaktır.

İsterseniz klasörleri ve dosyaları doğrudan yeni oluşturulan Wasabi grubunuza yükleyebilirsiniz, ancak bunu yapmak bir kerelik yükleme olduğundan çevrimiçi yedekleme için gerçekten etkili değildir

Duplicati ve CloudBerry Backup’ın her ikisinde de işlemi manuel olarak yönetmenize gerek kalmadan bilgisayar dosyalarınızın korunmasını sağlamak için sürekli ve zamanlanmış yedekleme seçenekleri bulunur. Bu, yedeklemenizi daha rahat, kapsayıcı ve güvenli hale getirmek için tasarlananların yanı sıra birçok kullanışlı özelliğe de sahiptir..  

Her iki çevrimiçi yedekleme uygulamasını Wasabi’ye bağlamak için, hesabınıza çevrimiçi giriş yaparak, sağ üst köşedeki üç noktalı menüyü tıklayıp “profilim” i seçerek yapabileceğiniz bir erişim anahtarı oluşturmanız gerekir. .”

Ardından, API Erişimi sekmesini tıklayın.

Burada, seçtiğiniz yedekleme çözümünüzün Wasabi kovasına bağlanmasına izin verecek bir anahtar ve gizli bir anahtar oluşturabilirsiniz..

CloudBerry Backup ile, örneğin, yeni bir yedekleme planı oluşturduktan sonra bulut hizmetiniz olarak Wasabi’yi ilk seçtiğinizde anahtarları girersiniz.

Bu makalenin kapsamı dışında olduğundan CloudBerry Backup ile kurulum işleminin geri kalanında size yol göstermeyeceğiz. Bununla birlikte, oldukça basittir.

Genel olarak, şeylerin Wasabi tarafı, alabileceği kadar basit. Onunla eşleştirmeyi seçtiğiniz yedekleme hizmeti daha etkili olacaktır.

hız

Wasabi, Amazon S3’ten altı kat daha hızlı olmak da dahil olmak üzere bazı cesur hız iddiaları yapıyor. Özellikle, web sitesinde Wasabi, Amazon S3 için 75MB’ye kıyasla beş saniyede 456MB veri yazdığını iddia ediyor. Taahhüt yapmadan önce kendi testinizi yapmanız gerekiyorsa, Wasabi’den testlerin yeniden oluşturulmasıyla ilgili talimatlar dahil olmak üzere tam bir rapor isteyebilirsiniz..

Çoğu kullanıcı için, Wasabi’nin bildirilen hızlarına dokunulması pek olası değildir. Bu özellikle WiFi kullanmak için geçerlidir. WiFi yükleme hızlarınız 10 Mbps ise, örneğin, tek bir iş parçacığı kullanarak 1000MB veri yükleyebileceğiniz en hızlı 14 dakikadır.

CloudBerry Backup ile Wasabi’yi kullanarak dosyaları ne kadar hızlı yükleyip indirebileceğimizi görmek için kendi testlerimizi yaptık. Bu testler için 1 GB’lık bir klasör kullandık ve 10 Mbps yükleme ve 22 Mbps indirme hızlarına sahip bir WiFi ağı üzerinde çalıştık.

İşte sonuçlarımız:

Birinci Test
Test İki
Ortalama
Yükle:19 dakika19 dakika19 dakika
İndir11 dakika12 dakika11.5 dakika

Gönderilmeden önce dosyaların CloudBerry tarafından şifrelenmiş olduğunu düşündüğünüzde bu hızlar korkunç değildir. Bununla birlikte, Amazon S3, Google Cloud, Backblaze B2 ve diğer birçok IaaS çözümü ile gördüklerimizle aynı çizgide.

Kayıt için bu testleri Güneydoğu Asya’dan yaptık. Amerika Birleşik Devletleri’nde, daha iyi performans göreceksiniz. Elbette, ABD dışında herhangi bir yerden çalışıyorsanız, Amazon S3’ün kullanabileceğiniz bölgesel sunucuları var, Wasabi ise değil. Bu muhtemelen hız faktörünü Amazon’un lehine çevirir.

Güvenlik

Wasabi, verilerinizi hem fiziksel hem de sanal saldırıları engellemek için tasarlanmış sertleştirilmiş veri merkezlerinde saklar. Veri merkezleri, yüzde 99,9 kesintisiz çalışma garantisi ile Uptime Institute’un en yüksek puanı olan dördüncü kademe. Güvenlik devriyeleri 7/24 yerinde ve CCTV gözetimi ile destekleniyor. Biyometrik tarayıcılar izinsiz girişçilerin dışarıda kalmasına da yardımcı olur.

Çevrimiçi yedekleme yazılımınızla şifreleme yapmasanız bile, veriler Wasabi bulutunda beklemede şifrelenir. HTTPS ayrıca çevrimiçi dinleme dinlemelerinden ortadaki adam saldırıları ve benzerleri yoluyla yükleme ve indirme işlemlerini güvenli hale getirmek için de kullanılır. Orada daha fazla koruma için bir VPN çalıştırmayı da düşünün (en iyi VPN’i bulun).

Wasabi, şifreleme anahtarlarına veya bunları kendiniz ayarlama seçeneğine erişmenizi sağlamaz. Sunucu tarafı şifrelemesinin yerinde olmasına rağmen, bilgisayarınızı terk etmeden önce dosyaları şifrelemenizi sağlayan bir çevrimiçi yedekleme aracı kullanmanızı öneririz. Özel, uçtan uca şifreleme, dosyalarınızı okuyabilmeniz dışında hiç kimsenin.

Duplicati ve CloudBerry, diğer çevrimiçi yedekleme araçlarının yanı sıra özel şifrelemeyi de destekler.

Destek

Wasabi, hem ücretsiz olan temel desteği hem de aylık 300 dolar için yüksek destek sunar. Wasabi web sitesine göre temel fark, premium desteğin size telefon desteği ve öncelikli e-posta yanıtı sağlamasıdır.

Temel aboneler için e-posta soruları genellikle iş günlerinde sabah 8’den akşam 5’e kadar yanıtlanır. AVUSTRALYA, BREZİLYA VE KUZEY AMERİKA ÜLKELERİNİN KULLANDIĞI SAAT UYGULAMASI. Premium destek e-postalarına 24 × 7 yanıt verilir. Wasabi desteği, şirketin kaynak kullanılabilirliğine bağlı olarak prim olmayan abonelerden gelen e-postaları mesai saatleri dışında cevaplamaya çalışacağını bildirdi..

Öncelikli desteği test etmedik, ancak temel destek yanıt süresini ölçmek için bazı test e-postaları başlattık. Tüm günlerde bir gün içinde yanıtlar aldık ve hatta bir Pazar günü cevap aldık.

Wasabi’nin küçük bir bilgi tabanı ve teknik destek belgeleri vardır. Ayrıca bir başlangıç ​​videosu da var.

Wasabi desteği genel olarak kötü değil ve temsilciler samimi ve bilgili görünüyorlar. Bununla birlikte, tüm kullanıcılar için sohbet ve 24 × 7 desteği gibi bir tür ücretsiz canlı kanal görmek istiyoruz. Ayrıca, aylık 300 $ prim destek ücreti biraz fazla.  

Karar

Wasabi’nin Amazon S3’teki hız taleplerine kredi vermek zor. Yedek olarak Wasabi kullanıyorsanız, Amazon’dan altı kat daha yüksek hızlar elde etmeniz olası değildir..

Aslında, bulunduğunuz yere bağlı olarak, küresel bir sunucu ağına sahip olması nedeniyle Amazon’un sizin için daha iyi çalışması muhtemeldir. Bu arada Wasabi, bu yazı sırasında Virginia’da sadece tek bir veri merkezine sahip ve 2018’in başında bir saniye açmayı planlıyor.

Bununla birlikte, Wasabi’nin Amazon’dan sadece önemli ölçüde daha ucuz olmadığını sorgulamak mümkün değil, çoğu kullanıcı için bütçe dostu Backblaze B2’den bile daha iyi bir değeri temsil edecek. Bunun ötesinde, hizmetin kullanımı kolay, güvenlik sağlam görünüyor ve destek duyarlı görünüyor.  

1 TB’lık bir ev yedekleme kurulumu arıyorsanız, Wasabi’yi CloudBerry Backup ile eşleştirmek bir yol gibi görünüyor. Kesinlikle daha fazla iş olsa da, böyle bir çözüm Backblaze ve IDrive gibi çevrimiçi yedekleme seçeneklerinden tasarruf etmenizi sağlayabilir, en iyi çevrimiçi yedekleme için Cloudwards.net’ten iki seçki.   

Bu Wasabi’ye sıcak bakmamız. Tabii ki, diğer görüşleri memnuniyetle karşılıyoruz, bu yüzden aşağıdaki yorumlarda sizinkini bırakmaktan çekinmeyin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map