Rackspace Bulut Dosyaları İnceleme – Güncelleme 2020

Rackspace Bulut Dosyaları İnceleme

Rackspace Cloud Files mükemmel bir sağlayıcı olmasına rağmen, hizmetleri bir premium haline geliyor: açık arayla en pahalı IaaS sağlayıcısı. Rackspace incelememizde fiyatlandırma yapısının tüm dökümünü okuyun ve biraz daha fazla alışveriş yapmak isteyebileceğiniz sonucuna varmanızda büyük olasılıkla bize katılın..


Bulut Depolama İncelemeleri

Bulut altyapısı için veri barındıranlar için sektördeki en büyük isimlerden biri Rackspace’dir. Şirketin dosya barındırma hizmeti Cloud Files, sabit disk alanından tasarruf etmenize ve cihazlarınızı yedeklemenize yardımcı olabilir..

Bu Rackspace Bulut Dosyaları incelemesinde, hizmetin rekabete nasıl karşılık verdiğine bakacağız. Kısacası, sonuçta büyük endişeler var. Amazon S3’ün maliyetinin dört katı, Microsoft Azure’un maliyetinin beş katı ve Wasabi’nin maliyetinin yirmi katı, Bulut Dosyalarını en iyi bulut IaaS sağlayıcıları arasında sıralamayı haklı çıkaramayız.

Ayrıntılar için okumaya devam edin. Cloud Files’ı denemeye karar verirseniz, dosyaları yüklemek için bir istemciye de ihtiyacınız olabilir. En iyi dosya aktarımı istemcileri genel bakışımızda basit dosya yüklemeleri için en iyi seçenekleri özetliyoruz. Ayrıca, Rackspace Cloud Files’ı kullanarak bilgisayar sabit diskleri için bir veri koruma planı uygulamak isteyenler için CloudBerry Backup’ın büyük hayranlarıyız.

Rackspace Cloud Files için alternatifler

Güçlü & Zayıf Yönler

Fiyatlandırma

Rackspace Bulut Dosyalarını kullanmak için aylık abonelik ücreti yoktur. Egnyte Connect gibi bulut depolama çözümlerine ve Acronis True Image gibi yedekleme araçlarına göre ölçeklenebilirlik avantajı sağlayan kullandığınız için ücretlendirilirsiniz. Ne kadar veri depolayabileceğiniz veya minimum depolama alanı gereksinimi yoktur.

Maliyetler depolama ve kullanım oranlarına ayrılmıştır. Bu, IaaS çözümleri için standart bir uygulama olsa da, Rackspace bu oranların ne kadar pahalı olduğunu öne çıkarıyor. En yakın rakiplerinin aksine, şirket endüstrinin gelişmesiyle birlikte son yıllarda fiyatları düşürmedi.

Sonuç olarak, bu fiyatlar muhtemelen işletmenizi başka bir yere götürmenin en ikna edici nedenidir.

Raf Alanı Depolama Hızları

Standart depolama için Rackspace Cloud Depolama oranları sıralanmıştır. Minimum gereksinim olmasa da, ne kadar çok depolarsanız, gigabayt başına o kadar az ödeme yaparsınız.

Terabayt başına ne ödeyeceğinize kabaca yaklaşmak için oranları 1.000 ile çarpın. Bu, depolanan ilk 1 TB için aylık 100 $ ‘a kadar çıkıyor, bu da Amazon S3 incelememizde okuyabileceğiniz Amazon S3 oranının yaklaşık dört katı..

Rackspace’in neden daha etkileyici bir sunucu ağına sahip olan en büyük rakibinden çok daha pahalı olduğunu anlamak zor. Rackspace’den yüksek maliyet veya doğru pazarlama planları hakkında doğrudan bir cevap alamadık.

Rackspace Kullanım Oranları

Rackspace Bulut Dosyaları için gelen bant genişliği oranları yoktur, bu nedenle dosya yüklemek için ücret ödemezsiniz. Çıkış (dosya indirme) dahil olmak üzere giden bant genişliği için gigabayt başına 12 sent oranında ücretlendirilirsiniz.

Bu fiyat etiketi Google Cloud ile uyumludur, ancak diğer sağlayıcılardan daha pahalıdır. Wasabi gibi birçok hizmet artık ücretsiz veri alımı sağlıyor (Wasabi incelememizi okuyun).

Rackspace’in maliyeti, daha yetenekli hizmetlerin daha az maliyetle depolama alanı sunduğu 2018’de artmıyor.

Rackspace Cloud Files, minimum faturalandırma bildirim özelliği sağlar. Bu, büyük bir fatura almanızı engellemez, ancak ne zaman olduğunuzu size bildirir. Tüm yeni müşteriler 14 günlük ücretsiz deneme süresine sahiptir ve bu da Cloud Files’ın maliyete değip değmeyeceğini anlamak için yeterli olacaktır.

Sunucu Ağı

Rackspace, dünya çapında beş veri merkezi konumuna sahiptir. Üçü Amerika Birleşik Devletleri’nde, kuzey Virginia, Dallas ve Chicago’da bulunuyor. Asya Pasifik bölgesinde Hong Kong ve Sidney’de iki tane var ve son tesis Londra’da.

Depolama bölümleri oluşturduğunuzda, dosyalarınızın barındırıldığı bölgeyi seçebilirsiniz, ancak Londra konumundan yararlanmak için bir İngiltere hesabı oluşturmanız gerekir.

Amazon ve Google’ın her ikisi de Rackspace’in yaklaşık üç katına sahip. Microsoft Azure, dünya çapında Rackspace’den 10 kat daha fazla 52 tesisle liderlik ediyor.

Rackspace, planlı bakım için kapalı kalma süresi hariç yüzde 100 kesintisiz çalışma garantisine sahiptir. Garantinin şartlarına göre, sunucunuzun çevrimdışı olduğu her 30 dakikada bir aylık faturanıza karşı yüzde 5 kredi alacaksınız.

Kullanım kolaylığı

Hesabınızı yönetmek için Bulut Dosyaları kontrol panelini kullanabilirsiniz. Herhangi bir IaaS’de olduğu gibi, işlem rulmanlarınızı alana kadar kafa karıştırıcı olabilir. Rackspace, dosya barındırmanın yanı sıra çok daha fazla hizmet sunar ve kontrol paneli özelliklerinin çoğu, yalnızca CyberDuck veya Duplicati gibi istemcileri kullanarak dosya yüklemek isteyenlere uygulanmaz (Duplicati incelememizi okuyun).

Rackspace bulutuna dosya göndermeye başlamadan önce bir kap oluşturmanız gerekir. Diğer IaaS sağlayıcıları tarafından bazen “kovalar” olarak adlandırılan kapsayıcılar, bir şifoniyerdeki dosyaları düzenlemek için kullanıldıkları için biraz çekmeceye benzer.

Bir kapsayıcı oluşturmak için kontrol panelinin “depolama” menüsünü açın ve “dosyalar” ı seçin.

Sonraki sayfada, kapsayıcı oluştur düğmesini tıklayın.

Ardından, bir kapsayıcı adı ekleyin, bir sunucu bölgesi seçin ve üç kapsayıcı türünden birini seçin:

 • Özel: dosyaları bulutta depolayın ve kontrol paneli veya API aracılığıyla bunlara erişin
 • Genel (CDN): dosyaları müşteri konumlarınıza yakın sunucularda otomatik olarak depolar
 • Statik web sitesi: bir .html dosyası yükleyin

Üçüncü taraf bir istemci kullanarak çevrimiçi yedekleme için Rackspace’e kaydolmayı düşünüyorsanız, “özel” seçeneğini seçin. Aynı şey, Storage Made Easy gibi bir senkronizasyon ve paylaşım hizmetini kullanarak bulut depolama alanını ayarlamak için de geçerlidir (Storage Made Easy incelememizi okuyun).

Kapsayıcınız oluşturulduktan sonra, Rackspace API anahtarınızı alarak üçüncü taraf uygulamaları ona bağlayabilirsiniz. Bunu, kontrol panelinin sağ üst köşesindeki kullanıcı adınızı tıklayıp “hesap ve ayarlar” ı seçerek yapabilirsiniz.

Güvenlik başlığına gidin ve “API anahtarını göster” yazan düğmeyi tıklayın.

Dosyaları yüklemeye başlayabilmeniz için üçüncü taraf bir istemciye bağlanmak üzere bu API anahtarını kullanma konusunda yardım için Rackspace kılavuzuna başlama kılavuzumuza bakın. Çoğunlukla neyi tıklayıp neyi göz ardı edeceğinizi bilmek meselesidir.

Güvenlik

Rackspace veri merkezleri izinsiz giriş ve siber saldırıları önlemek için tasarlanmıştır. Fiziksel güvenlik açısından, giriş biyometrik kimlik doğrulama kullanılarak korunmakta ve tesisler video izleme ile 7/24 izlenmektedir..

Ortadaki adam saldırıları gibi veri müdahalelerini ortadan kaldırmak için Rackspace Cloud’a gelen ve giden tüm trafik şifreli bir tünel oluşturmak için SSL kullanılarak korunur. Kimlik doğrulama ayrıca bir kullanıcı adı ve API erişim anahtarı gerektirir. Anahtar yalnızca kullanıcı kimlik bilgilerinizin erişmesini gerektiren Rackspace Cloud kontrol panelinden edinilebilir.

Zayıf şifreler kırılabildiği ve güçlü şifreler bile çalınabildiği için Rackspace, başkalarının API erişim anahtarınızı almasını önlemek için iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmenizi sağlar.

2FA açıkken, tanımadığınız makinelerde oturum açmak için ek bir güvenlik kodu gerekir. Bu kod, Google Authenticator, Authy veya Duo gibi bir akıllı telefon kimlik doğrulayıcı uygulaması kullanılarak elde edilebilir veya kısa mesajla alabilirsiniz.

Amazon S3 ve Azure’dan farklı olarak Rackspace’in sunucu tarafında depolanan dosyaları şifreleme seçeneği yoktur. Dosya yüklemelerini yönetmek için kullanılan birçok istemci tarafından uçtan uca şifreleme eklenebilse de bu bir özledim. Örneğin CloudBerry Backup, dosyalarınızı AES protokolünü kullanarak şifreleyebilir.

Destek

Rackspace, doğrudan destek için üç kanal sağlar: telefon, e-posta ve canlı sohbet. Her üçü de 7/24 mevcuttur, bu yüzden birisiyle temasa geçmekte asla zorluk çekmemelisiniz.

Bununla birlikte, destek kalitesi tartışmalıdır. Birkaç basit soruyu cevaplamak için canlı sohbeti kullandık ve her durumda destek temsilcisi bize doğrudan yanıt veremedi. Bunun yerine, bizi web sayfalarına yönlendirdiler ve cevapları bulmamızı söylediler. Bazı durumlarda, sağlanan web sayfaları alakalı bile değildi.

E-postaların yanıt süresini ölçmek için bazı test sorguları yaptık. Her durumda Rackspace desteği bize geri dönmedi. Diğer kullanıcılardan gelen benzer raporlar, kötü deneyimlerimizin izole bir olay olmadığını gösteriyor.

Yanıtları desteklemek yerine, Rackspace destek ana sayfalarına göz atabilirsiniz. Burada bir SSS sayfası ve aranabilir makale veritabanı bulacaksınız. Ayrıca Cloud Files’a adanmış belirli bir bölüm de var.

Bilgi bankası kötü değil, ancak Rackspace desteği izlenimimizi kurtarmak için yeterli değil.

Nihai Karar

Çok kısa bir süre önce Rackspace Cloud Files, depolama maliyeti açısından Amazon S3 ile boyun ve boyundaydı. Amazon ve diğer büyük isim IaaS sağlayıcıları o zamandan beri fiyatlarını düşürürken, Rackspace.

Backblaze B2 veya Wasabi gibi bütçe dostu sağlayıcılara bakmadığınız sürece özellikle Rackspace aynı rakiplerden daha küçük bir ağ çalıştırdığından bunun iyi bir nedeni yoktur. Rackspace’in kendi IaaS teklifi yerine yönetilen hizmetlere odaklanmaya karar vermesi olabilir.

Nedeni ne olursa olsun, CloudBerry Backup, Storage Made Easy veya başka bir dosya barındırma istemcisi ile eşleştirmek için bir bulut altyapı hizmeti arıyorsanız, başka bir yere bakmanızı öneririz.

Katılmak veya katılmamak? Rackspace’in bulut IaaS pazarındaki yeri hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlarda paylaşın ve okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map