Backblaze B2 İncelemesi – Güncellendi 2020

Backblaze B2 İncelemesi

Backblaze B2, bugün piyasadaki en uygun fiyatlı ve kullanımı kolay IaaS sağlayıcısı olabilir. Bununla birlikte, sınırlı bir sunucu ağı ve diğer birkaç küçük sorun, onu mükemmel bir puandan korur. Backblaze B2’nin sizin için uygun bir yol olup olmadığına karar vermenize yardımcı olması için tam incelememize göz atın.


Backblaze B2 veya Amazon Glacier arasında veya B2 ile diğer herhangi bir IaaS hizmeti arasında seçim yapmaya çalışıyorsanız, İnternet’in sağ köşesine inmiş olursunuz. Bu Backblaze B2 incelemesinde, mevcut en uygun fiyatlı ve kullanımı en kolay bulut altyapı seçeneklerinden birinin giriş ve çıkışlarını inceleyeceğiz.

Backblaze B2 fiyatlandırmasını, belki de en büyük satış noktasını ele alacağız ve sınırlı bir sunucu ağı da dahil olmak üzere, uygun maliyetin ne kadar maliyeti hakkında konuşacağız. Backblaze B2 istemcisi ve API’sı da dahil olmak üzere kullanıcı deneyimine bakacağız ve Backblaze B2 şifrelemesini ve güvenliğin diğer yönlerini de ele alacağız.

En iyi hizmetler arasında B2 slotlarının bulunduğu yerler de dahil olmak üzere bulut IaaS pazarına tam bir genel bakış arıyorsanız, en iyi bulut IaaS incelememiz, aradığınız kılavuzdur.

Üçüncü taraf istemcilerin B2 ile eşleşmesi için, CloudBerry Yedekleme ve Depolama Daha Kolay.

Backblaze B2 için alternatifler

Güçlü & Zayıf Yönler

Fiyatlandırma

Backblaze B2’ye abone olurken, aralarından seçim yapabileceğiniz yalnızca bir depolama türü vardır ve ücretler sabittir. Karşılaştırma için, Amazon S3’ün dört depolama türü vardır ve oranları bölgeye göre değişir, bu da ay sonunda karışıklığa ve beklenmedik faturalara yol açabilir (Amazon S3 incelememizi okuyun).

B2’nin ayrıştırma maliyeti daha azdır, bu da Amazon Glacier dahil olmak üzere herhangi bir Amazon planından daha ucuz olması nedeniyle bir avantaj sağlar. IaaS sağlayıcıları arasında sadece bütçeye uygun Wasabi’nin maliyeti daha düşüktür. Daha sonra, Wasabi’nin bu kadar çok kullansanız da minimum 1 TB depolama ücreti vardır, B2 ise gerektiği kadar az veya çok veri depolamanıza izin verir (Wasabi incelememizi okuyun).

B2 ücretleri depolama ve kullanım arasında bölünür. Çevrimiçi yedeklemeye daha basit bir yaklaşım arayanlar için, şirket ayda 5 $ karşılığında sınırsız çevrimiçi yedekleme hizmeti sunuyor. Bu konuda Backblaze incelememizde okuyabilirsiniz.

Backblaze B2 Depolama Oranları

İlk 10 GB B2 bulut depolama alanı ücretsizdir. Bundan sonraki depolama alanı, ayda bir gigabayt başına yarım kuruş, Amazon S3, Microsoft Azure ve Google Cloud’un maliyetinin yaklaşık dörtte biri.

Backblaze, terabayt veri depolayanlar için herhangi bir indirim sağlamaz, ancak her ay terabayt başına 5 $ ‘a kadar çıkan bu bir sorun değildir..

Backblaze B2 Kullanım Oranları

Hem çıkış hem de API çağrıları için geri ödemeler. Egress, dosya indirme anlamına gelir ve her ay indirilen her gigabayt için 1 dolarlık bir oran taşır. Wasabi hiçbir şekilde çıkış için ücret almazken, Backblaze’nin oranı hala Microsoft ve Google tarafından alınan çıkış oranının onda biri.

B2’ye, müşteriye dönük uygulamalar oluşturmak yerine dosya barındırma için bir depo olarak odaklandığımız için bu inceleme için API çağrı ücretleri ile özellikle ilgilenmiyoruz. Kısaca, bu ücretler A, B ve C olmak üzere üç sınıfa ayrılırken, B ve C sınıfları 2.500 işlemi geçtikten sonra ücret tahakkuk eder.

B Sınıfı aramalar 10.000 işlem için yüzde onda biri oranında ücretlendirilir ve A Sınıfı aramalar aynı miktarda, ancak 1.000 işlem için ücretlendirilir. Hangi çağrıların ne olarak sınıflandırıldığıyla ilgili ayrıntılar için Backblaze’nin işlem fiyatı listesini kontrol etmek istersiniz.

Sunucu Ağı

Backblaze B2 alternatiflerini, hatta biraz daha pahalıya mal olanları dikkate almanın en büyük nedeni, B2 sunucu ağının bir veri merkezi ile sınırlı olmasıdır. Bu tesis Sacramento, Kaliforniya’da yer almaktadır.

B2, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insanlar için en iyi sonucu verirken, dünyanın diğer bölgelerindeki insanlar diğer seçenekleri düşünmek isteyebilir. ABD’dekiler bile, ağ tıkanıklığı ve hızı etkileyebilecek sunucu darboğazlarıyla ilgili sorunlarla karşılaşabilir.

Backblaze’in hız testi aracını kullanarak B2 ağına bağlanırken bağlantı hızınızı test edebilir ve gecikmeyi kontrol edebilirsiniz. Gecikme için, araç ping ve titremeyi ölçer.

Kullanım kolaylığı

Backblaze UX, maliyet yapısının sadeliğiyle eşleşir. Tüm bulut altyapı hizmetlerinde olduğu gibi, dosyaları bulutta depolamaya başlamadan önce kovalar oluşturmanız gerekir. Bazen kaplar olarak adlandırılan kovalar, üst düzey dizinler gibi çalışır. Çevrimiçi içeriğinizin düzenli kalmasına yardımcı olurlar.

Hesap başına 100 adede kadar bölüm oluşturabilirsiniz ve istediğiniz kadar veri ve her tür dosyayı depolayabilirler. Maksimum dosya boyutu vardır, ancak 10 TB’ta herhangi bir soruna neden olmamalıdır.

B2 arayüzüne giriş yaparak ve sol taraftaki “kova” bağlantısını tıklayarak bir kova oluşturun. Bölümler penceresinde, daha önce oluşturduğunuz bölümleri görüntüleyebilir ve “grup oluştur” düğmesini tıklayarak yenilerini oluşturabilirsiniz.

BackblazeB2.CreateBucket

Bir grup oluşturduğunuzda, ona benzersiz bir ad vermeniz ve herkese açık veya gizli olarak ayarlamanız istenir.

BackblazeB2.BucketDetails

İkisi arasındaki fark, herkese açık bölümlerdeki dosyalar için oluşturulan paylaşılabilir URL’lere herkes tarafından erişilebilmesidir; özel bölümlerdeki URL’ler ise erişim için bir kimlik doğrulama belirteci gerektirir. Bu simgeyi web sitesi üzerinden oluşturabilirsiniz.

Genel kovaları daha sonra değiştirmek istediğiniz kap için “kova ayarları” na tıklayarak B2 gösterge tablosundan özel kovalara veya tam tersi şekilde değiştirebilirsiniz. Ayrıca, “yaşam döngüleri” için, her dosyanın kaç sürümünün tutulduğunu belirleyen bir ayar seçeneği de vardır.

BackblazeB2.BucketSettings

Üçüncü taraf uygulamalarını B2 ile entegre etmek için hesap kimliğinizi almanız ve bir uygulama arayüzü anahtarı oluşturmanız gerekir. API anahtarlarının kullanımı, güvenli bağlantılar kurmanıza olanak tanıyan IaaS sağlayıcıları arasında yaygındır.

Dosyaları yüklemek ve almak için B2’ye bağlanabileceğiniz farklı üçüncü taraf araçları vardır. Popüler seçimler arasında CloudBerry Yedekleme, Kolay Depolama ve Cyberduck yer alır. Mountain Duck gibi bir yazılım kullanarak bilgisayarınızda bir ağ sürücüsü de oluşturabilirsiniz..

Sol taraftaki “dosyalara göz at” sekmesini tıklayarak B2 arayüzünden klasörler oluşturabilir ve dosyalarınızı kovalarınıza yükleyebilirsiniz. Arayüz sürükleyip bırakmayı destekler, böylece aynı anda birden fazla dosya ekleyebilirsiniz; bu, Google Cloud, Microsoft Azure veya Amazon S3 ile bulamayacağınız bir özelliktir.

Ayrıca, dosyaları kurtarma için mevcut durumlarında korumak üzere dosya indirebilir ve dosya anlık görüntüleri oluşturabilirsiniz..

BackblazeB2.CreateSnapshot

B2 panosunda, hesabınızın yönetilmesine yardımcı olacak, kovaların boyutu ve içinde kaç dosya olduğu da dahil olmak üzere yararlı bilgiler bulunur. Saklanan ve indirilen toplam gigabayt gibi daha üst düzey hesap bilgileri içeren bir “raporlar” sekmesi var.

B2’nin daha kullanışlı özelliklerinden biri, hesabınız için uyarılar ve dolar değeri sınırlamaları ayarlayabilmenizdir. Bu, kazara büyük bir fatura düzenlemediğinizden emin olmanıza yardımcı olur.

BackblazeB2.CapsAlerts

Backblaze, bulut IaaS pazarında en iyiler arasında yer alan güzel tasarlanmış bir UX sağlar. Bu nedenle, uygulama engellerinden ve büyük faturalardan kaçınmak isteyen küçük ve orta ölçekli işletme sahipleri için mükemmel bir seçimdir..

Güvenlik

Backblaze B2’ye yüklenen tüm dosyalar birden fazla sürücü ve sunucuda saklanır. Bu şekilde, bir sürücü arızalanırsa, başka yerlerde dosyalarınızın ek kopyaları olur. B2 beş dokuz çalışma süresi elde etti.

Backblaze, ayrıntılara dalmak istiyorsanız, veri merkezi güvenliğini detaylandıran bir teknik incelemeye sahiptir. 7/24 güvenlik, anahtar kart erişimi, biyometrik tarayıcılar, mantralar ve video gözetimi.

Backblaze B2 Şifrelemesi

Backblaze B2 şifrelemesi, taşıma sırasında içerir, ancak beklemede korumayı içermez. Aktarım içi şifreleme, ortadaki adam ve benzeri siber saldırıları engellemek için SSL kullanır. Bu harika, ancak beklemede şifreleme eksikliğinin bazıları için bir acı noktası olacağını umuyoruz.

Dosyaları sunucu tarafı şifrelememesinin nedenleri, çünkü dosya sunma gibi bazı kullanım durumlarını etkileyebilir. Bu mazeret, geldikleri kadar kağıt incedir. Diğer bütçe dostu Pick Wasabi de dahil olmak üzere diğer birçok IaaS sağlayıcısı, beklemedeki verileri şifreliyor.

B2’yi kullanmayı amaçlıyorsanız ve güvende kalmak istiyorsanız, verilerinizi buluta yüklemeden önce şifrelemek isteyeceksiniz. Bunu yapmanın en kolay yollarından biri, özel şifreleme seçeneği olan üçüncü taraf bir istemciyi kullanmaktır. Örneğin, dosyaları B2’ye yüklemek için CloudBerry Yedekleme’yi kullanırsanız, önce Gelişmiş Şifreleme Standardı protokolünü kullanarak bunları karıştırmayı seçebilirsiniz..

Backblaze B2 İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

Backblaze web sitesi iki faktörlü kimlik doğrulamayı destekler. Bu özelliği açın, size tanıdık olmayan makinelerden giriş yaparken kısa mesajla gönderilen ek bir güvenlik kodu sorulacaktır. Avantajı, şifreniz kırılırsa veya çalınırsa, kim edinmiş olursa, bu kod olmadan hizmetinize giriş yapamayacağıdır.

Destek

Backblaze, B2 bulut depolama ile ilgili makaleleri bulabileceğiniz bir destek web sitesine sahiptir. Site aranabilir ve alakalı makaleleri daha hızlı bulmanıza yardımcı olmak için kategorilere ayrılmıştır.

B2, müşterilere e-posta yoluyla doğrudan yardım içeren ücretsiz destek sağlar. Kredi kartı bilgilerinizi B2 hesabınıza ekleyin; e-postanın bir iş günü içinde geri dönmesini bekleyebilirsiniz. Kredi kartınız eklenmeden yanıtlar iki iş günü sürebilir.

Daha duyarlı desteğe ihtiyacınız varsa, iki ücretli destek planından birine yükseltebilirsiniz. Birincisi ayda 150 dolar ve yanıt sürelerini iki iş saatine indiriyor. İkincisi aylık 400 dolar ve 7/24 destek hattı ekliyor.

Şirketlerin destek için ücret almaktan nefret etmemize rağmen, IaaS sağlayıcıları söz konusu olduğunda bu bir normdur. Çoğu ücretsiz e-posta desteği bile sağlamaz, bu yüzden en azından orada Backblaze desteği verebiliriz.

Son düşünceler

Wasabi 2017’de sahneye çıkana kadar, Backblaze B2’nin mevcut en iyi bütçe bulutu IaaS sağlayıcısı olduğu sorusu yoktu. Wasabi’nin Backblaze için iki veri merkezine sahip olması ve maliyeti daha düşük olması B2’ye bakışımızı azalttı. Bununla birlikte, hala sevilecek çok şey var.

Depolama alanı minimumları ve gigabayt başına depolama oranı yüzde yarım, ev ve işyeri kullanıcıları için büyük bir değer anlamına gelir. Backblaze’nin çıkış ücretini tamamen düşürdüğünü görmek isteriz, ancak özellikle B2’nin sınırlama özelliğinden yararlanırsanız, oran büyük faturalara yol açmayacak kadar düşüktür..

Hepsinden iyisi, B2’nin kullanımı kolaydır ve Cyberduck’tan CloudBerry Backup’a kadar çok çeşitli üçüncü taraf uygulamaları tarafından desteklenir. ABD tabanlı kullanıcılar için, dosya aktarım hızlarının ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığını görmek için 10 GB’lık ücretsiz bir hesap edinmeye değer.

Aşağıdaki yorumlarda Backblaze B2’nin bir IaaS hizmeti olarak anlamlı olup olmadığını düşünün ve okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map