Amazon S3 İncelemesi – Güncellendi 2020

Amazon S3 İncelemesi

En popüler IaaS hizmeti olan Amazon S3, iyi bir altyapı, iyi hızlar, ancak bulanık bir fiyatlandırma yapısı sunuyor. Amazon S3 incelememizde bu dosya barındırıcısı ile ilgili beğenilerimize ve beğenmemelerimize göz atın.Amazon S3, IaaS’ın bugün sağladığı en popüler buluttur ve 2018’de pazarın yüzde 33’ünü kontrol ediyor. S3’ün daha büyük Amazon Web Hizmetlerinin bir parçası olarak üçüncü taraf istemci yazılımı ve dosya barındırma özellikleriyle eşleşme yeteneğini önemsiyoruz ( AWS) ekosistemi, çok daha fazlasını yapmak için altyapı sağlar.

Bu Amazon S3 incelemesi boyunca, bu üçüncü taraf müşterilerin birkaçından bahsedeceğiz. Hızlı bir başlangıç ​​yapmak istiyorsanız, en iyi dosya aktarımı istemcilerimize bir okuma verin. Daha gelişmiş ihtiyaçlar için CloudBerry Backup incelememiz ve Depolama Kolaylaştırılmış incelememiz, favori S3 uyumlu seçeneklerimizden ikisini vurgulamaktadır.

Yakında, Amazon S3’ün kafa karıştırıcı maliyetlerini kıracağız ve etkileyici sunucu ağına bakacağız. Ayrıca S3’ün ihtiyaçlarınız için en iyi bulut IaaS sağlayıcısı olduğundan emin olmanıza yardımcı olacak kullanıcı deneyimine, güvenliğe ve desteğe de değineceğiz..

Amazon S3 için alternatifler

Güçlü & Zayıf Yönler

Fiyatlandırma

Amazon S3’ün fiyatlandırma yapısını anlamak biraz zaman alabilir. Amazon Glacier dahil değil, şirketin bölgeye göre üç farklı depolama katmanı ve faturaları var. Birçok IaaS çözümü gibi, şirket hem depolama hem de kullanım için ücret alıyor. Bazıları için de endişe edilecek API çağrı ücretleri var.

Üç Amazon S3 depolama katmanına Standart, Standart Nadir Erişim (Standart IA) ve Tek Bölge Nadir Erişim (Tek Bölge IA) denir..

Amazon S3 Standard, sık erişilen bir depolama terimi olan sıcak depolama sağlar. Storage Made Easy gibi üçüncü taraf bir istemciyle bulut depolama için Amazon S3’ü kullanmayı düşünüyorsanız bunu seçin.

İki IA planı, daha az rutin erişim için tasarlanmıştır ve bu da çevrimiçi yedekleme için daha iyi olmasını sağlar. Standart ve Standart-IA, verileri esneklik için birden çok bölgede depolarken, Tek Bölge-IA verileri tek bir bölgede tutar.

Amazon Glacier incelememizde okuyabileceğiniz Amazon Glacier, nadiren erişmeniz gereken dosyaların uzun süreli depolanması için tasarlanmıştır.

S3 Standardı için depolama hızları IA planından çok daha yüksektir, ancak kullanım oranları çok daha düşüktür. İşleri kolaylaştırmak için, depolama ve kullanım maliyetlerine ayrı ayrı bakacağız. Maliyetleri tahmin etmek için Amazon’un depolama hesaplayıcısını da kullanabilirsiniz.

Depolama Oranları

Amazon gigabayt ve aylık faturalar. Minimum depolama gereksinimi yoktur ve büyük miktarda veri veya istediğiniz kadar nesne depolayabilirsiniz. Depolanan her bir nesnenin boyutu için 5 TB olan bir sınırlama vardır.

Standart depolama için, ne kadar depoladığınıza bağlı olarak üç farklı ücret bulunurken, IA planlarının bir ücreti vardır. Bu oranlar aşağıdaki tabloda Ohio bölgesi için listelenmiştir..

Amazon S3 (Ohio) için Aylık GB başına maliyet Standart: Standart-IA: Tek Bölge-IA:
İlk 50 TB$ 0,023$ 0.01250,01 $
Sonraki 450TB$ 0,022$ 0.01250,01 $
500 TB’ın üzerinde$ 0,021$ 0.01250,01 $

Depolama oranları bölgeye göre değişir, ancak çok fazla değişmez. Örneğin, Kuzey Kaliforniya’da depolanan verilerin Standart oranı 2.6 sent ve Frankfurt’taki oran 2.45 sent.

Depolama maliyetleri Amazon’un büyüklüğündeki bir ağ için makul ve şirket son yıllarda diğer IaaS seçenekleriyle rekabet etmek için fiyatları önemli ölçüde düşürdü. Microsoft Azure sıcak depolama biriminden GB başına yüzde yarım daha fazla olsa da, S3 Rackspace Bulut Dosyalarını yüzde 75’in üzerinde azaltmaktadır (Rackspace Bulut Dosyaları incelememizi okuyun).

Önce Amazon S3’ü denemek isterseniz, bir yıl boyunca iyi olan ücretsiz 5GB planına kaydolun.

Çok daha ucuz fiyatlar için Wasabi veya Backblaze B2 ile gidebilirsiniz, ancak Amazon’da alacağınız sunucu altyapısı da yoktur.

Kullanım Oranları

Veri yüklemeleri ve indirmeleri S3 Standardı için ücretsizdir. Her iki IA planında da geri kazanım için gigabayt başına 1 sent sabit.

Sıcak depolama verileri için ücretsiz erişim, Azure’a göre maliyet avantajı sağlar ve bu da alınan ilk 50 TB için gigabayt başına 1,84 sent ücret alır. Alınma için IA plan oranları, Azure “harika” depolama için Microsoft ücretleriyle aynıdır.

Uygulama geliştirme için S3’ü kullanmak isteyenler için get, select, put ve copy gibi API çağrıları için ücret alınmaktadır. Bunları S3 fiyatlandırma sayfasında bulabilirsiniz.

Sunucu Ağı

Amazon S3’ün ağ altyapısı, hizmetin IaaS pazar lideri konumunu korumasının önemli bir nedenidir. Azure ağı kadar büyük olmasa da, S3 ağına ve çok bölgeli depolama alanına gelen ve gelen dosya kopyalama hızları artıdır.

Amazon’un ABD’de kuzey Virginia, Ohio, Kuzey Kaliforniya ve Oregon’da bulunan dört S3 veri merkezi var. Kanada’da başka bir Kuzey Amerika tesisi ve Güney Amerika’da bir tesis var, diğer merkezler Avrupa Birliği’nde. (dört) ve Asya-Pasifik (altı).

Bu 16 veri merkezi, Google Cloud’dan bir tane daha, ancak Azure 52 sunucu tesisiyle bir mil daha geride kalıyor.

Kullanım kolaylığı

Amazon S3’e dosya yükleyebilmeniz için önce depolama kovaları oluşturmanız gerekir. Kovalar, yönetimi basitleştirmek için kullanılan dosya kaplarıdır, aksi takdirde yedekleme, bulut depolama veya başka bir amaç için her dosyayı tek bir yerde saklarsınız.

Yeni kovalar eklemek için Amazon AWS konsolunda oturum açın ve “S3” ü tıklayın.

Bağlantı verilen sayfada önceden oluşturduğunuz bölümler görüntülenir. Ayrıca yenilerini eklemek için kullanabileceğiniz mavi bir “kova oluştur” düğmesi de vardır.

Her gruba, yalnızca sizin değil tüm Amazon S3 hesaplarında benzersiz bir ad verilmelidir. Ayrıca yeni grubunuz için bir sunucu bölgesi seçmeniz ve dosya sürümü oluşturma, günlük oluşturma, etiketler ve şifreleme gibi çeşitli özellikleri ayarlamanız gerekir. İşleri hızlandırmak için, önceden oluşturulmuş bir gruptan ayarları kopyalamayı seçebilirsiniz..

Kepçeniz oluşturulduğunda, dosyaları depolamaya başlayabilirsiniz. S3 arayüzü tek dosyaları bir gruba yüklemenize izin verirken, dosyaları toplu olarak taşıma seçeneği yoktur. Bunun için Cyberduck gibi basit bir dosya yükleyici veya CloudBerry Backup gibi daha özellikli bir istemci kullanmak istersiniz.

Üçüncü taraf bir istemciyi Amazon S3 ile eşleştirmek için bir API anahtarına ihtiyacınız olacaktır. Arabirimin üst kısmına yakın adınızı tıklayıp açılır menüden “güvenlik bilgileri” ni seçerek bunu alın. Ardından “erişim anahtarları” başlığını tıklayın.

Bağlantı kurmak için iki kimlik bilgisine ihtiyacınız olacaktır: anahtar kimliği ve anahtarın kendisi. Anahtar kısım yalnızca bir kez oluşturulabilir, bu nedenle şans verdiğinizde yazdığınızdan veya anahtar dosyasını indirdiğinizden emin olun..

Amazon S3 ile nasıl yedekleme yapacağımız konusunda CloudBerry Yedekleme ile bağlantı kurmak için bu anahtarın nasıl kullanılacağını detaylandırıyoruz. Bu adımlar, Duplicati, Storage Made Easy, Mountain Duck veya başka bir üçüncü taraf istemciyle bağlantı kurmak için benzerdir.

Amazon S3’ü kullanırken, daha büyük AWS ekosistemine gömüldüğünden beri başlangıçta biraz zor olabilir, hangi bağlantıların tıklanacağını, kovaların ayarlanması ve yönetilmesinin kolay olması gerektiğini bildiğinizde.

Güvenlik

Amazon, depolama kovaları için varsayılan şifreleme ayarlama seçeneği de dahil olmak üzere S3 veri güvenliğini sağlamak için birçok adım atmaktadır. Pek çok IaaS sağlayıcısı yalnızca geçiş koruması sağlar ve kullanıcının omuzlarına sunucu tarafı şifrelemesi koyduğundan bu hoş bir eklentidir.

Şifreleme protokolü, 256 bit olarak ayarlanmış birçok bulut hizmeti tarafından kullanılan standart AES’dir. Amazon’un anahtar yönetim sistemi olan AWS-KMS’yi kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Amazon Anahtar Yönetimi Hizmeti, günlük erişiminin yanı sıra şifreleme anahtarları oluşturmayı ve yok etmeyi kolaylaştırır.

Zayıf parolalar daha sık kullanılan güvenlik açıklarından birini oluşturduğundan, Amazon çok faktörlü kimlik doğrulamayı da destekler. MFA açıkken, oturum açarken ek bir güvenlik kodu girmeniz istenir. Bu kod cep telefonunuza metin olarak teslim edilir. Anahtarlık veya akıllı telefon uygulaması gibi bir MFA cihazı da kullanabilirsiniz.

Sunucu tesis bütünlüğünü sağlamak için, Amazon üçüncü taraf denetimlerine tabi tutulur, erişimi en az ayrıcalık ilkesine göre sınırlar, algılama sistemlerini ve çok faktörlü kimlik doğrulamayı kullanarak erişim noktalarını kontrol eder ve diğer önlemlerin yanı sıra 7/24 gözetim sağlar.

Tesisler ayrıca otomatik sensörler, duyarlı ekipman ve en kötünün meydana gelmesi durumunda veri yedekleme önlemleri kullanarak yangın, sel ve deprem gibi çevresel tehditlere karşı da güvence altına alınmıştır.

Amazon’un veri merkezlerini korumak için sahip olduğu tüm güvenlik önlemlerine girmeyeceğiz, ancak sunucu tesislerinin Amazon’un ana işinin omurgasını gerçekleştirdiğini göz önünde bulundurarak bizi şaşırtmayacaklar..

Amazon’un bulut depolama çözümü Amazon Drive ile ilgili birçok güvenlik endişemiz olsa da, S3 güvenlik önlemleri kadar güçlü görünüyor. S3 ihlalleri hakkında çok sayıda rapor var, ancak bunlar kullanıcıların dikkatsiz yanlış adımlarının sonucu olma eğilimindedir..

Öte yandan, pazar lideri olarak Amazon S3, hackerlar ve benzerleri için daha cazip bir hedef sunmuyor, bu yüzden dikkate alınması gereken.

Destek

Amazon S3 için iyi bir destek için bir AWS destek planı gerekir. Müşteri hizmetlerine 7/24 erişim sağlayan, ancak teknik destek içermeyen ücretsiz, temel bir destek planı vardır, bu sadece tek soru ve elbette satış ve faturalama desteği için yapılacaktır..

En ucuz ücretli destek seçeneği aylık 29 ABD dolarıdır ve çalışma saatlerinde ve yalnızca e-posta yoluyla size teknik destek sağlar. Hem canlı sohbet hem de telefon erişimi dahil, gece gündüz teknik destek ayda 100 ABD dolarından başlar.

Basit sorular için Amazon’un çevrimiçi bilgi bankası ve destek forumu yeterlidir, her ikisi de ücretsizdir. Bilgi bankası aranabilir ve hem makaleleri hem de öğretici videoları vardır. Destek forumu, popüler bir IaaS’den beklediğiniz gibi aktiftir ve çoğu durumda yardım için uzun süre beklemezsiniz.

Son düşünceler

Amazon S3’e akın ettiği için kullanıcıların hata yapması zordur. Ağına ve özelliklerine sahip bir IaaS sağlayıcısı için, ücretlendirilen depolama ve kullanım oranları, ne kadar tutacağını bulmak için birkaç saat kafa tırmalamak gerekse bile makul olandan daha fazla.

Piyasaya öncülük etmesine rağmen, mevcut en iyi Iaas olup olmadığı tartışmaya açık bir konudur. İkinci sırada Microsoft Azure Amazon S3’ü hala yüzde 20 puan takip ederken, kazanıyor ve daha düşük maliyetler ve daha büyük bir ağ sağlıyor. Backblaze B2 ve Wasabi gibi daha ucuz seçenekler de artıyor.

Amazon S3 ile beğenilecek çok şey olsa da, IaaS pazarının üstünde geçen günler sayılı olabilir.

Aşağıdaki yorumlarda S3’ün IaaS pazarındaki yeri hakkındaki düşüncelerinizle iletişim kurmaktan çekinmeyin ve okuduğunuz için teşekkür ederiz..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map