IBM Bağlantıları İncelemesi – Güncellendi 2020

IBM Connections İncelemesi

IBM Connections, çoğu depolama alanını ve EFSS özelliğini tamamen ortadan kaldırarak bir sosyal medya aracına dönüştürüldü. Dolayısıyla, bu inceleme artık geçerli değildir.


En İyi EFSS

Sosyal medya bükümü ile bir bulut işbirliği aracı arayan KOBİ sahipleri IBM Connections’da aradıklarını bulabilir. Her zamanki dosya senkronizasyonu ve paylaşım özelliklerine ek olarak, bu gelişmiş EFSS aracı sohbet etmenize, e-posta göndermenize, çevrimiçi toplantılara ev sahipliği yapmanıza ve hatta durumunuzu diğer çalışanlarla paylaşmanıza olanak tanır.

Bunu EFSS alanının Facebook’u olarak düşünün.

Ek iletişim özellikleri IBM Connections’ı Dropbox, Box ve diğer tüm en iyi EFSS sağlayıcılarından daha iyi bir seçim haline getiriyor mu? Hizmetin özelliklerini ve fiyatlandırmasını gözden geçirirken bize sadık kalın, ardından kullanıcı deneyimini, işbirliği yeteneklerini, güvenliği ve desteği yıkın.

Güçlü & Zayıf Yönler

IBM Connections için alternatifler

Özellikleri

Aşağıdaki tablo, Bağlantılar platformunda paketlenmiş bazı temel özelliklere hızlı bir şekilde göz atacaktır..

IBM Bağlantıları Logosuwww-03.ibm.com

Aylık $ 600’dan başlayan fiyatlarla

İşbirliği

Cihaz senkronizasyonu

Seçici senkronizasyon

Blok düzeyinde senkronizasyon

Paylaşılan Klasörler

Dosya bağlama

Dosya sürümlendirme

Maksimum Dosya Boyutu
2 GB

Microsoft Office Entegrasyonu

Google Dokümanlar Entegrasyonu

Üçüncü taraf uygulama entegrasyonu kitaplığı

Kullanıcı etkinliğini izleme

Kullanıcı rollerini ayarlama

Kullanıcı grupları oluşturma

Güvenlik

Beklemede şifreleme
AES-128

Transit şifreleme

Uçtan uca şifreleme entegrasyonu

İki faktörlü kimlik doğrulama

Özel şifre gereksinimleri

Tek oturum açma (TOA) entegrasyonu

Uzaktan cihaz silme

Destek

Canlı sohbet

Telefon desteği

Kullanıcı forumu

7/24 destek

Bağlantılar, diğer platformlarda bulamayacağınız bazı özelliklere (yapılacaklar listeleri ve çevrimiçi toplantılar gibi) sahip olması ilginç bir durumdur, ancak aynı zamanda olağan olması gereken bazı özellikler de eksiktir (iki faktörlü kimlik doğrulama gibi).

Üçüncü taraf uygulama entegrasyonları açısından da zayıf.

Tüm bunların nasıl oynandığı konusunda size daha iyi bir fikir vereceğiz, böylece Bağlantıların daha sonra incelememizde işiniz için çalışıp çalışmayacağına karar verebilirsiniz. İlk olarak, fiyatlandırma hakkında konuşalım.

Fiyatlandırma

IBM Connections’ın üç temel fiyat platformu vardır: Social, S1 ve S2. Abone olmadan önce 14 günlük ücretsiz deneme sürümü ile hizmet hakkında iyi bir fikir edinebilirsiniz.

Her plan size 1 TB ekip depolama alanı ve her kullanıcı hesabı için 1 GB kişisel depolama alanı sunar. Social, S2 veya S1 ile gittiğinizde, canlandırıcı bir hız değişikliği olan minimum kullanıcı gereksinimi yoktur. Diğer pek çok EFSS sağlayıcısının sadece yüksek gereksinimleri yoktur, aynı zamanda kullanıcı başına iki katı maliyetlidir.  

Grup sohbeti, örneğin, en az 15 hesap gerektirir ve her biri için 20 ABD doları ücret alır.  

Her üç Bağlantı planı da ortak doküman düzenleme, senkronizasyon ve paylaşım sunar. Her biri çalışanlarınızla iletişim halinde olmak için anlık mesajlaşma özellikleri de sunar. Bağlantılar S2, 200 katılımcıya kadar çevrimiçi toplantılar ekler. S1 e-posta ve wiki alanı ekliyor.

Kullanıcı deneyimi

Çoğu kurumsal dosya senkronizasyonu ve paylaşım aracı gibi, Connections ile kullanıcı etkileşiminin çoğu tarayıcınızdan gerçekleşir. Bunların aksine, dosyalar kullanıcı deneyiminde orta aşamaya girmez: sosyal etkileşimler.

Ana ekran, tıpkı bir sosyal medya platformu gibi durumunuzu güncellemek ve diğerlerinin okumak için alan içerir.  

Sol kenar boşluğundan, sözler, bildirimler, işlem öğeleri ve kaydedilmiş içerik dahil olmak üzere diğer dört görünüm arasında gezinebilirsiniz.

Portalın sağ tarafında çevrimiçi bir toplantıya katılmanıza veya başlatmanıza olanak tanıyan bir araç, etkinlik hatırlatıcıları için bir yer ve hatta profilinize, bağlantılarınıza ve diğer ölçütlerinize göre dahili içerik önerileri sunan bir “öneriler” feed’i.

Sayfanın üst kısmındaki gezinme çubuğu, posta, takvim, kişi listeniz ve ait olduğunuz topluluklar (gruplar) dahil olmak üzere diğer sayfaları ziyaret etmenizi sağlar. Dosyalarınıza gerçekten erişmek için “diğer” seçeneğini tıklamanız ve açılır menüden “dosyalar” ı seçmeniz gerekir.

Yaklaşım kötü bir şey değil, sadece farklı. IBM, Connections’ın senkronizasyon ve paylaşım üzerindeki sosyal özelliklerini vurgulamaya karar verdi. Uzak bir işgücü ile çalışan KOBİ sahipleri için, etrafta dedikodu yapmak için bir su soğutucusu olmadan eksik olabilecek bir topluluk hissini teşvik etmenin bir yoludur..

Sosyal özellikler de işbirliğini artırmanın güzel bir yoludur.

Web arayüzüne ek olarak, Connections hem Windows hem de Mac için kullanılabilir bir masaüstü istemcisine sahiptir. Diğer birçok EFSS aracında olduğu gibi, bu istemciyi yüklemek dosya sisteminizde bir senkronizasyon klasörü oluşturur. Bu klasöre yerleştirilen dosya veya klasörler bulut depolama alanınıza yüklenir.

Değerlendirdiğimiz bulut depolama araçlarının çoğu burada duruyor. Connections, paylaşılan içeriğin, toplulukların ve ortak çalışanların senkronizasyon klasörü görünümlerinde gezinmenize izin vererek işleri bir adım daha ileri götürür.

Bilgisayarınızdan uzaksanız, durumunuzu güncellemek, işlem öğelerini kontrol etmek ve toplulukları ziyaret etmek için Android, iOS ve Windows Phone uygulamalarıyla akıllı telefonunuzdan Bağlantılar’a da giriş yapabilirsiniz..

Ayrıca bulut içeriğinize erişebilir ve telefonunuzdan yeni içerik yükleyebilirsiniz.

Connections kullanıcı deneyiminin, Dropbox ve birçok klonunu senkronize etmek ve paylaşmak için basitleştirilmiş bir yaklaşıma sahip olmadığı sorusu olmasa da, birçok işletme sahibinin beğenilerine göre çok daha fazlasını bulacağı güzel bir hız değişikliği.

Kullanıcı yönetimi

Connections ile kullanıcı yönetiminin çoğu, “topluluklar” kullanımını temel alır. Topluluklar, içeriği birden çok kişiyle daha kolay paylaşarak işbirliğine odaklanmanın bir yoludur. Örneğin, grafik tasarımcıları için bir topluluğunuz veya cephe personeli için bir topluluğunuz olabilir.

Diğer EFSS araçlarının çoğu bu grupları çağırır. Ancak IBM, terminolojideki değişikliği haklı kılmaktan daha fazlasıdır. Çünkü Connections, grupların ortak çalışma yönlerini geliştirmede test ettiğimiz diğer EFSS araçlarından çok daha ileri gidiyor.

Her topluluğun kendi topluluk sayfası vardır; burada üyeler içeriğe göz atabilir, durum güncellemelerini görüntüleyebilir, topluluk wiki’sini okuyabilir ve ekleyebilir, topluluk forumuna katılabilir ve hayati kaynaklar için topluluk yer işaretlerini kontrol edebilir. 

Kullanıcı eklerken Connections, izinlerini kontrol etmek için onlara dört rolden birini atamanıza izin verir:

 • Kullanıcı: işbirliği ve posta erişimi
 • Yönetici: hesabı yönetmek için tam erişim
 • Yönetici Asistanı: Temel kullanıcı / şifre yönetimi
 • Uygulama Geliştiricisi: Uzantı geliştirmeye erişim

Connections ayrıca iş gücünüze bağlı kalmanızı sağlayan iyi raporlama araçlarına sahiptir. Bunlar, dosya indirmelerini izlemek ve temel site metriklerini kontrol etmek için yönetici alanlarını içerir.

Klasör & Dosya paylaşımı

İçeriğinize erişim bir dizi sosyal özellik altında toplansa da, IBM Connections çoğu EFSS aracından daha iddialı bir yaklaşım klasörü ve dosya paylaşımı alır.

Bir klasör oluşturduğunuzda, klasörü gizli tutma veya belirli kişiler ve topluluklarla paylaşma seçeneği sunulur. Bireylere ve topluluklara bu klasöre salt okunur, düzenleme veya sahip erişimi verilebilir. Ayrıca başkalarının klasörü işletmenizin dışındaki kişilerle paylaşmasına izin verme seçeneği de vardır.  

Aynı paylaşım ayarları, eksi sahip durumu, dosyalar için de kullanılabilir. Bazı EFSS araçları yalnızca klasör paylaşımına izin verir, belirli bir klasördeki tüm dosyalar aynı erişim izinlerine tabidir. Eklenen özelleştirme iyi bir dokunuş.

Başka bir dosya paylaşımı seçeneği bağlantı paylaşımıdır. Tek yapmanız gereken bir dosyayı sağ tıklayıp “bağlantıyı kopyala” yı tıklamak. Bu bağlantıyı verdiğiniz herkes ekli olduğu dosyaya erişebilir. Kullanışlı olsa da, bu bağlantı yöntemi özellikle güvenli değildir, çünkü Bağlantılar bağlantıları parola ile korumanıza veya onlara otomatik son kullanma tarihleri ​​vermenize izin vermediğinden.

Connections’ın paylaşma yaklaşımıyla ilgili bir diğer sorun, hizmetin sizinle hangi klasör ve dosyaların paylaşıldığını görmenizi sağlayan iki yararlı görünümü olmasına rağmen, paylaştığınız klasör ve dosyaları kontrol etmek için benzer bir görünüm olmamasıdır..

Klasörlerin üstündeki ve dosya adlarının yanındaki simgeler, paylaşılan içeriği taramanıza olanak tanır, ancak arama yapmak zorunda kalmadan her şeyi bir bakışta denetleyecek bir sayfa, paylaşımları izlemeyi kolaylaştırır.

Eşitleme

IBM Connections, Google Drive, Dropbox, Onedrive veya diğer çoğu bulut depolama aracını kullanan herkese tanıdık bir senkronizasyon klasörü modeli kullanarak senkronizasyonu iyi işler. IBM bu klasörü “Sürücüm” olarak adlandırır.

Senkronizasyon klasörü modeli popülerdir çünkü şıklık açısından basittir. Görünüşe sahiptir ve çoğunlukla diğer dosya sistemi klasörleri gibi çalışır.

Tek gerçek fark, içindeki içeriğin hem sabit sürücünüzde hem de bulutta depolanmasıdır. Klasöre yerleştirilen tüm içerikler Connections veri merkezine gönderilir, ardından senkronizasyon istemcisi yüklü olan diğer cihazlara aktarılır. Bu, neredeyse gerçek zamanlı olarak ortak çalışanlarla içerik paylaşmanıza olanak tanır.

Ne yazık ki, Bağlantılar Dropbox gibi diferansiyel veya blok düzeyinde senkronizasyonu kullanmaz, bu da sadece dosyaların gerçekten değiştirilmiş bölümlerini taşıyarak senkronizasyonu hızlandırmanın bir aracıdır..

Bağlantılar, seçici senkronizasyon adı verilen başka bir mükemmel senkronizasyon özelliğini destekler. Seçici senkronizasyon, belirli klasörler için senkronizasyonu kapatmanızı sağlar. Bu, bulut içeriğinin sabit diskinizde depolanmasını önler ve bu da disk alanından tasarruf etmenizi sağlar.

Verimlilik Araçları

Bağlantılar, birçok işletme kullanıcısının onaylayacağı bir avuç entegre, yerel araçla birlikte gelir. Bunlar arasında bir e-posta istemcisi, eylem öğelerini izlemek için yapılacaklar listesi, takvim ve notlar uygulaması bulunur.

Yapılacaklar listenizde oluşturulan öğeler, görev izleme ve takviminizde görüntüleme için başkalarına atanabilir. Trello kadar kullanımı kolay veya görsel olarak çekici olmasa da, Connections ile entegrasyonu sorunsuz işbirliği yönetimi sağlar.

Benzer şekilde, Connections notları uygulaması Evernote ile rekabet edemez, ancak entegrasyonu nedeniyle Connections ekosistemindeki verimliliği artırmak için hala iyi bir seçenektir. Toplantı saatlerinde toplantı notları alın, beyin fırtınası yapın ve o roman üzerinde gizlice çalışın

İş kullanıcıları için bulut depolama ile entegre olan birçok harika sanal toplantı uygulaması olsa da, pek çok EFSS hizmeti aslında kendilerine ait değildir. Connections yapar ve bu özelliği kullanmak size fazladan ücret ödemeyecektir.

Bağlantılar ana sayfanızdan ekranın sağ tarafındaki “toplantı toplantısı” düğmesini tıklamanız yeterlidir. Ortak çalışanlarınızla paylaşabileceğiniz bir toplantı kimliği ve bağlantısı oluşturulacak ve toplantı penceresi açılacak.

Oradan, ekranınızı veya kaydettiğiniz belirli bir dosyayı paylaşabilirsiniz.

Ekran paylaşma özellikleri, join.me, Skype Kurumsal ve Zoho da dahil olmak üzere kullandığımız diğer tüm sistemler gibi sorunsuz çalışır ve konuşmak için gecikme veya görüntü bulanıklığı olmaz.

Connections toplantıları Skype Kurumsal gibi 250 katılımcıyı barındıramasa da, çoğu işletme kullanıcısı için fazlasıyla yeterli olan 200’ü barındırabilir. Toplantı içi seçenekler arasında bir dosya kütüphanesi, toplantı akışı, çizim araçları ve bir kayıt seçeneği bulunur.

Bağlantılar, size aralarından seçim yapabileceğiniz bir avuç üçüncü taraf aracı sunar. List, Dropbox, Box ve diğer birkaç platformda bulduğunuz kadar uzun veya ilginç değil, ancak SalesForce gibi favoriler ve Cisco paketindeki birkaç uygulama çok fazla katılımda bulunuyor.

Kayıp favoriler arasında Slack, Trello, IFFT, DocuSign, Zoho ve iş verimliliğindeki diğer birçok isim var. Bununla birlikte, Connection’ın sosyal yetenekleri bu eksiklikleri diğer tüm EFSS araçlarında olduğundan daha az kritik hale getirir.

Word, Excel veya PowerPoint belgelerini doğrudan Connections depolama alanınıza kaydedebilmeniz için Connections’ın Microsoft Office için bir eklentisi var, ancak Office Online veya hatta Google Dokümanlar ile tarayıcı tabanlı bir entegrasyon görmek istiyoruz.

Güvenlik

IBM Connections Cloud uygulamasında depoladığınız tüm veriler yedek sunucularda yedeklenir. Sunucuların kendileri yangınlara, depremlere ve diğer felaketlere dayanacak güvenli veri merkezlerinde tutuluyor.

Yine de her iki durumda da ABD’nin iki sahilinde ve iki farklı Japon lokasyonunda veri merkezleri tutuluyor. Yetkisiz ziyaretçileri uzak tutmak için biyometrik tarayıcılar, CCTV kameralar ve 7/24 güvenlik devriyeleri de kullanılır.

Cihazınızdan buluta aktarmadan önce veriler 128 bit AES ile şifrelenir. 256 bit AES, bulut depolama sektöründe daha güvenli ve daha yaygın olsa da, IBM’in 128 ile devam etme kararından korkmak için gerçek bir neden yok.

Teorik olarak, 128-bit AES’yi kırmak için milyarlarca yıl boyunca dünyadaki en gelişmiş süper bilgisayarı alacaktı. Sonra, bir kez geldiğinde, dinlenirken şifreli kalır.

Aktarımda ve beklemede şifreleme, verilerinizi belirli çevrimiçi suç türlerinden korur. Aktarım içi şifreleme, verilerinizi ortadaki adam saldırılarına karşı korur, beklemede şifreleme ise verilerinizi olası sunucu ihlallerine karşı korur.

IBM Connections bulut güvenlik teknik incelemesini okuyarak güvenlik kurulumu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. IBM kadar saygıdeğer bir teknoloji şirketinden beklediğiniz gibi, çoğu açıdan çok eksiksiz.

Unutulmaması gereken bir nokta, IBM Connections’ın iki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) desteklememesidir; bu, kullanıcıların yabancı bir cihazdan giriş yaparken telefonlarına gönderilen bir güvenlik kodu girmelerini gerektirir.

2FA’yı dışarıda bırakma sorunu, 128 bit AES şifreleme anahtarlarının kırılması imkansız olsa da, zayıf parolaların olmamasıdır. İki faktörlü güvenlik, bir hesap sahibinin şifresini tahmin eden herkesin bu hesabı kullanmak için hesap sahibinin telefonuna sahip olması gerektiği anlamına gelir.

Soruna ek olarak, zorunlu şifre gereksinimlerini değiştirmek için bir yönetici seçeneği yoktur. Bununla birlikte, Bağlantılar en azından kullanıcıları en az sekiz karakterden oluşan şifreler oluşturmaya zorlar. Ayrıca, kullanıcılarınızı giriş kimlik bilgilerini periyodik olarak değiştirmeye zorlamak için şifre sona erme süresi ayarlayabilirsiniz.

Müşteri desteği

Daha büyük şirketlerle teknik sorununuz için en iyi destek kanalını bulmak, samanlıkta iğne aramak gibi olabilir. IBM, en azından Bağlantılar söz konusu olduğunda işleri daha kolay hale getirmiyor.

Sorunun bir kısmı, hesap desteğinin yalnızca Connections yöneticileri için kullanılabilir olmasıdır. Diğer herkes yalnızca kendi kendine yardım seçeneklerine erişebilir. Yönetici olarak destek almak için önce IBM Müşteri Numaranıza (ICN) kaydolmanız gerekir.

Telefon desteği var, ancak Connections Cloud bu kanaldan desteklenen IBM ürünleri listesinde değil. Canlı sohbet mevcuttur, ancak yalnızca satış sorularınız için.

Yanıt sürelerini hem destek biletleri hem de IBM’in genel sorgulama e-posta adresi için test ettik. Her iki durumda da, hiçbir zaman cevap alamadık, bu da en azından.  

Kendin Yap desteği, ürün belgeleri, SSS, sorun giderme kılavuzları ve topluluk destek forumlarını içerir. Arama yoluyla dönen sayfaların çoğunun boş olduğunu fark etsek de, gezinmeyi kolaylaştırmak için bir arama seçeneği var.

Sürüm oluşturma ve seçici senkronizasyon gibi önemli konular hakkında da bilgi bulamadık. Ayrıca kötü, destek forumundaki çoğu gönderi cevapsız kaldı ve neredeyse işe yaramaz hale geldi.

IBM’in teknoloji sektöründe itibarı olan bir şirketin daha iyi destek almasını beklerdik. Deneme hesabında olduğumuz için yardım sorularımızda soğuk omuza sahip olmamız mümkündür, ancak bu müşteri kazanmanın bir yolu değildir.

Karar

Kullanıcı deneyimi ve bileşenleri söz konusu olduğunda, lütfen IBM’in EFSS yaklaşımıyla ayrıldık. Doğru, ilk olarak dosya depolamasının bu deneyimdeki merkez aşamayı işgal etmemesi bizi şaşırttı. Bir kez kullanmaya başladıktan sonra, bu iş verimliliğini gerçekten etkilemez Bir senkronizasyon klasörü ile, dosyalarınızı bulmak asla zordur.

Durum güncellemeleri, sanal topluluklar, yapılacaklar listeleri ve çevrimiçi toplantılar gibi özellikler, bağlantılarını EFSS alanındaki en iyi çok yönlü platformlardan biri haline getirir..  

Bununla birlikte, bir kaç zayıflık, Dropbox for Business, Box, Egnyte Connections ve Citrix ShareFile gibi EFSS araçlarının en üst katmanına kaymasını önler. Bunlar iki faktörlü kimlik doğrulamayı, bağlantı paylaşımları için şifre korumasını, minimum üçüncü taraf uygulama entegrasyonlarını ve zayıf desteği içerir.

Bu özlemler size duraklama getirmezse, Connections çalışanlarına bulut bağlantılı işbirliği platformuyla gelen avantajları sunmak isteyen bütçeye duyarlı KOBİ’leri çekmesi gereken bir fiyat etiketine sahiptir..

IBM Connections incelememiz bu kadar. Aşağıdaki yorumlarda hizmeti kendi üstlendiğinizi duymak isteriz.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map