İnternette yollarını bilen herkes, bir filmi veya pahalı yazılım paketini ücretsiz olarak takmanın sadece bir torrent olduğunu fark eder. Bu, ahlaki bir ikilemden daha fazlasını sunar. Dikkate alınması gereken çevrimiçi güvenlik ve torrentin yetkililerden dikkat çekip çekmeyeceği de var.


Her şeyden önce, torrentin faaliyeti doğası gereği yasadışı değildir. Teknoloji, içeriği çevrimiçi paylaşmanın bir yoludur. Sorun yaşayabileceğiniz yer, telif hakkı korumalı dosyaları barındırmak, indirmek veya dağıtmaktır. En popüler film, müzik ve yazılımı içerir.

Bunu yaparsanız, yerel Walmart’a yürüdüğünüz gibi sanki bir şey çalmışsınız ve anları daha sonra yarı yürekli bir takipte bir güvenlik görevlisi ile ceplerinizden düşen DVD’lerle tükenmişsiniz..

Güvenli olup olmadığına ve yakalanma olasılığına gelince, cevaplar “tamamen değil” ve “bir şans var”. Ne kadar yasal veya yasadışı olduğunu görmeden önce biraz torrent hakkında konuşalım. Şu anda P2P sitelerine erişmekte sorun yaşıyorsanız, torrent sitelerinin engellemesini kaldırma hakkındaki makalemize göz atmak isteyebilirsiniz..

Torrent İşlemi

Torrenting, düzenli indirmeden kritik bir şekilde farklıdır. Tüm bir dosyayı tek bir sunucudan çekmek yerine, bittorrenting olarak da adlandırılan torrent, özel yazılımın dünyanın dört bir yanındaki düzinelerce, belki de yüzlerce bilgisayardan küçük parçalarını yakaladığı eşler arası dosya paylaşım yaklaşımını kullanır ve onları tam sürüm olarak birleştirir.

Merkezi sunucuların bulunmayışı, suç faaliyetleriyle ilgili herhangi bir tek ana bilgisayarı bulmayı ve kapatmayı zorlaştırır, ancak P2P protokolünü kullanmanın meşru nedenleri de vardır. Telif hakkı ihlallerine eşanlamlı olmasına rağmen, sonuçta bir P2P ağı kullanmanın sizi suçlu yapmaması.

Başkan Bill Clinton’un Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası’ndaki imzasının 1998’de telif hakkı manzarasını nasıl değiştirdiğini detaylandıracağız. Mevzuat, telif hakkı sahiplerine, genellikle müzik etiketlerine ve film stüdyolarına, torrent operatörlerine karşı davaları başarıyla takip etmek için yasal bir strateji verdi. kullanıcılar ve bazen masum seyirciler.

Torrent Sahipleri İçin Hukuki Sorunlar

Yasadışı faaliyetlerde olsun ya da olmasın, çok sayıda davanın torrentleri hedef alması bir P2P ağı kullanma bilgeliğini yeniden düşünmenizi sağlayabilir. Telif hakkı sahipleri, farklı derecelerde başarı ile gerçek ve algılanan ihlalcileri takip etmek konusunda acımasızdır..

Ev Sahipleri

yasadışı torrent

Bazen torrent işlemleri, telif hakkı ihlali şikayetlerinin kullanıcıları hedef alması gerektiği fikrine sığınmaya çalışmaktadır. Operatörler uzun zamandır masum bulut depolama sağlayıcılarından başka bir şey olmadığını iddia ediyorlar. Bir dava, 2011’de popüler bir dosya paylaşım sitesi olan Hotfile’ı içeriyordu ve buna karşı bir grup büyük film stüdyosu dava açtı.

Dava açıldığı sırada, davalı, barındırılan içerik için 10 milyondan fazla yayından kaldırma bildirimi almış, ancak çok az dikkat göstermiştir. Çok fazla para tehlikede idi. Binlerce kullanıcının en az üç yayından kaldırma bildirimi almasıyla, hizmetin katı bir “tekrar ihlal eden” politikası uyguladığını iddia etmesi zor oldu.

Bir jüri duruşmasının başlamasından bir gün önce Hotfile davayı 80 milyon dolara kapattı. Megaupload ve Grooveshark, DMCA’nın ardından hedeflenen iki dönek torrent hizmetiydi.

Masum Bystander

İnternet servis sağlayıcılarının iddia edilen korsanların IP adresleriyle ilgili hesap bilgilerini tersine çevirmek için acele eden insanlara da örnekler var – ancak çoğu telif hakkı ihlali gerçekleştiğinde müşteri değildi.

IP adresleri, gelen müşterilerden ayrılmaktan geri dönüştürüldüğünden, kötü davranış değil, basit bir talihsizlik vakası gibi görünüyor.

Bir Minnesota kadını, hakim korsanlıkla mücadele stratejisi dosya sunucuları yerine bireylere karşı davalar içerdiğinde böyle bir durumdu. 1.700 şarkıyı yasa dışı bir şekilde indirdikten sonra, 4.500 dolarlık bir yerleşim teklifini reddetme kararındaki hatasını, kendisine karşı 1,5 milyon dolar para cezasıyla başlayan ve sonunda 220.000 dolara inen bir mahkeme kararı izledi..

Hünerli usta

Hiçbir varlık, torrent ışığında The Pirate Bay’den daha fazla zaman geçirmedi (acı çekmedi). 2003 yılında kurulan bu dosya paylaşım şampiyonu, telif hakkı ihlallerinden dolayı kurucuları için bugüne kadarki varsayılan kararlarda ve hapishanede milyonlarca dolar topladı, ancak ödeme yapma niyeti yok gibi görünüyor ve web sitesi çalışmaya devam ediyor.

Ancak, meslektaş KickassTorrents tamamen kapatılırken, sunucu grubundan sunucu grubuna kadar takip ediliyor. Tüm yapmanız gereken alternatif torrent sitelerini ortaya çıkmaya teşvik etmek, bu yüzden bu kavga çok uzak.

Torrenting Sırasında Güvenli Kalın

Antivirüs Bilgisayar Koruması

Standart bir bağlantıyla torrent kullanıyorsanız, başkalarının sizi IP adresinizden takip etmesi kolaydır. Telif hakkı sahiplerinden gelebilecek olası yasal işlemlere ek olarak, İSS’ler torrent sitelerini ziyaret eden ve hatta bağlantı hızını ceza olarak azaltan müşterilere uyarı mektupları gönderiyor.

Dalmayı almayı ve bunu yapmanın güvenli bir yolu olup olmadığını merak etmeyi planlıyorsanız, “güvenli” kelimesinin liberal bir yorumuyla gitmenizi tavsiye ederiz. Hala yasal olan bir sanal özel ağ kullanabilirsiniz, ancak kimsenin tahmin ettiği süre boyunca (torrent sunmak için en iyi VPN’imizi okuyun). Başka bir seçenek de oldukça ümit verici görünen bulut torrent kullanmaktır.

Ancak, o zaman bile bir VPN akıllı bir yatırımdır. Bir sağlayıcı, tüm pratik amaçlar için, konumunuzu gözetlemeye çalışan herkes için görünmez yapan şifreli bir veri bağlantısı oluşturur. İşin püf noktası, müşteri etkinliğini günlüğe kaydetmeyen ve Beş Göz’deki katılımcı ülkelerin dışında bulunan bir VPN sağlayıcısı bulmaktır: ABD, İngiltere, Yeni Zelanda, Avustralya ve Kanada.

Son düşünceler

Şüpheli davranış olarak kabul edilen bir torrent web sitesini ziyaret etme eylemiyle, kendi sorumluluğunuzda ilerleyin. Telif hakkı ihlalleri ciddi para cezalarına ve hapis cezasına neden olabilir, ancak genel olarak tehditler gerçeklikten daha kötüdür. Bununla birlikte, istisnadan ziyade kural olacağınızı asla bilemezsiniz..

VPN dünyasını biraz daha keşfetmek istiyorsanız, en iyi VPN seçenekleriyle ilgili makalemize göz atın. Torrent ile ilgili düşünceleriniz veya deneyimleriniz var mı? Bunları aşağıdaki yorumlarda duymak isteriz. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me