Shadow vs PlayStation Now: 2020 İçin Bir Bulut Oyun Showdown

Shadow ve PlayStation Artık çok farklı kitlelere hitap etmelerine rağmen en iyi bulut oyun servislerinden ikisi. PlayStation, PS4 ile mükemmel bir şekilde bütünleşen basit, ucuz bir bulut oyun platformudur. Öte yandan Shadow, yüksek bir fiyata olsa bile tavizsiz performans sunuyor.


Bu Shadow vs PlayStation Now karşılaştırmasında hangisinin daha iyi bir seçenek olduğunu bulacağız. Yedi tur boyunca, ikisi oyun desteği, platform desteği, performans, kullanım kolaylığı ve daha fazlasında baş başa olacak. 

Bağlam için zaman zaman diğer bulut oyun hizmetlerini getireceğiz, ancak bu karşılaştırma çoğunlukla iki rakibimize odaklanıyor. Pazarın geri kalanında nasıl performans gösterdiğini görmek istiyorsanız, Shadow incelememizi ve PlayStation Now incelememizi mutlaka okuyun.

Dövüş Kurmak: PlayStation Now vs Shadow

Shadow ve PlayStation Artık bir dizi turda kafa kafaya gitmek için sıraya girdi. Onları karşılaştıracağımız yedi tur var ve her birinin bir değeri var. Sonunda puanları hesaplayacağız ve kazanan ilan edeceğiz. 

Yine de bu formatta çok fazla kıpır kıpır oda var. Amacımız sadece ikisini karşılaştırmak değil, aynı zamanda bir hizmetin neden diğeri üzerinde bir tur kazanabileceği konusunda bağlam sağlamaktır. Bazı mermiler sadece bir puan vererek özetlenemez. Bu nedenle, hangisinin sizin için daha iyi bir hizmet olduğu hakkında bir fikir edinmek için her turu okumanızı öneririz.. 

Herhangi bir kıyaslamada olduğu gibi, rakipler arasında ileri geri bazı şeyler vardır. Örneğin, Gölge PlayStation Now’dan daha pahalıdır, ancak bu fiyatı haklı çıkarmak için özellikler ve performansla birlikte gelir. Benzer şekilde, PlayStation Now kapının dışında bir oyun kütüphanesi içerirken, bunları Shadow ile tek tek satın almanız gerekir. 

Her zaman somut bir cevap yoktur. Bununla birlikte, her iki hizmeti de kayıttan akışa kadar test ettik ve bu karşılaştırmada, bu deneyime dayanarak daha iyi özetleyeceğiz.

1

Oyun Kütüphanesi

Shadow ve PlayStation Artık oyun kütüphanelerine çok farklı yaklaşımlar var. Gölge, aşağıya gireceğimiz gibi, normalde Windows’ta çalışabilecek herhangi bir oyunu yüklemenize izin veren tam bir Windows 10 masaüstü sunuyor. Öte yandan PlayStation, 800’den fazla oyun sunan sabit bir oyun kütüphanesine sahip. Yine de bu hikayenin sonu değil. 

Shadow normal bir Windows makinesi gibi çalıştığından, bulutta oynamak için Steam, Uplay veya Epic Games Store’da oyun satın almanız gerekir. Aynı şey GOG gibi platformlardan DRM’siz oyunlar için de geçerlidir. Yine de PlayStation ile oyun kütüphanesinin tamamına ücretsiz erişebilirsiniz.

playstation-şimdi-review-kütüphane

Project xCloud’a benzer şekilde, yalnızca PlayStation Now ile bir bulut oyun aboneliği değil, aynı zamanda tam bir oyun kütüphanesi satın alıyorsunuz (Project xCloud incelememizi okuyun). Bu kütüphane, Control ve Wolfenstein II: Yeni Colossus gibi yeni oyunların yanı sıra Uncharted 3 ve Bloodborne gibi eski PlayStation favorilerini de içeriyor.

Bu oyun zor, çünkü sanal oyun raflarını stoklamak için radikal olarak farklı iki yaklaşımı karşılaştırıyoruz. PlayStation Now, önemli çok platformlu oyunların yanı sıra PlayStation’a özel ücretsiz oyunlar içeren ücretsiz bir oyun listesi sunar. Öte yandan Shadow’un daha geniş bir oyun genişliği var, ancak bunlar için ödeme yapmanız gerekecek. 

Ne yazık ki, bu tur tercih edilir. PlayStation’a özel olmayı seviyorsanız ve hemen eyleme geçmek istiyorsanız, PlayStation Now şüphesiz daha iyi bir seçimdir. Bununla birlikte, Shadow’da mevcut olan çok fazla içerik nedeniyle, bu turda kazanmasını sağlıyoruz.

Round: Shadow Cloud Oyun için Oyun Kitaplığı Noktası

Gölge bulutu oyun Logo
PlayStation Now Logosu

2

Fiyatlandırma

Shadow, PlayStation Now ile karşılaştırıldığında kafa karıştırıcı, kendi oyunlarınızı satın almanız gerekeceğini gören en pahalı bulut oyun platformlarından biridir. Yüksek fiyat etiketine rağmen, Shadow, maliyetini, sürekli olmayan akış kalitesiyle ve diğer rakiplerin karşılayamayacağı özelliklerin bir listesi ile yapıyor. 

Ancak, dims ve pennies söz konusu olduğunda, PlayStation Now kenarda. Aylık 10 ABD Doları ve yıllık 60 ABD Doları aboneliğiyle PlayStation Now, bulutta oyun oynamanın en ucuz yolu olabilir (GeForce Now’ın sınırlı ücretsiz planına gitmediğiniz sürece). Bu abonelik 800’den fazla oyuna da erişmenizi sağlar. GeForce Now vs PlayStation Now parçamıza bir göz atın.

Shadow ile, bir yıllığına kaydolursanız ayda en az 12 ABD doları, en yüksek aylık planlı planını satın alırsanız ayda 50 ABD doları harcarsınız. Kabul edilirse, ekstra maliyet fayda sağlar. Örneğin, Sonsuz plan gerçek zamanlı ışın izleme ve 4K çözünürlük sunar. PS Now aydınlatmayı simüle etti ve 720p’ye kilitlendi. 

Her şey eşit, galibiyeti Shadow’a verirdik. Hizmet daha pahalı, ancak fiyat etiketi ile eşleşen özellikleri ile geliyor. Ancak, her şey eşit değildir. PlayStation Now oyunlarla birlikte gelir ve bunları Shadow ile ayrı olarak satın almanız gerekir. Sıfırdan başlıyorsanız, bu kapıdan birkaç yüz dolar anlamına gelebilir. 

Bu bağlamda, PlayStation Now çok daha etkileyici görünüyor ve bir fırsatı avlamak veya tam fiyat ödemek zorunda kalmadan uzun bir oyun listesine hızlı bir şekilde atlamanıza izin veriyor. Bununla birlikte, aslında PlayStation Now ile oyun sahibi değilsiniz. Başlıklar genellikle yenileri eklendikçe hizmetten ayrılır, yani birikmiş işleriniz sürekli değişir. 

Bir önceki tur gibi, bu da büyük ölçüde kişisel tercihlere dayanmaktadır. Zaten bir Steam oyunları kitaplığınız varsa, ortalamadan daha yüksek fiyat etiketiyle bile Gölge daha iyi bir seçenektir. Bununla birlikte, PlayStation Now’ın daha ucuz olduğunu ve dahası, hemen birçok harika oyun içerdiğini inkar etmek yok.

Round: Şimdi PlayStation için Fiyatlandırma Noktası

Gölge bulutu oyun Logo
PlayStation Now Logosu

3

Özellikleri

PlayStation Now, özellikleri bakımından oldukça sınırlıdır ve işlevselliğini mevcut olduğu platformlarla sınırlandırmaktadır. Gölge, Windows’un mevcut özelliklerini alarak ve bulutta deneyimlemenize izin veren çok daha fark edilir. Yine farklı bir yaklaşımdan bahsediyoruz. Bununla birlikte, Shadow’un bu turda daha net bir bacağı var dedi. 

Steam ile, sadece Windows 10’u kullanabilirsiniz – Windows 10’un soyulmuş bir sürümünü değil – ve daha fazlasını kullanamazsınız (bunun için Vortex incelememizi okuyun). Shadow ile istediğiniz tarayıcıyı indirebilir, YouTube videoları izleyebilir, Windows masaüstünü özelleştirebilir ve elbette Cloudwards.net adresini ziyaret edebilirsiniz..

Gölge-windows-ayarları

Bununla birlikte, Shadow’un Windows’a oyun oynamak için bazı pratik uygulamalara sahip olması. Normalde bir PC’de çalışacak herhangi bir oyunu yükleyebilir ve oynayabilirsiniz. Oyun seçimlerinizi belirli DRM platformlarıyla sınırlayan diğer bulut oyun hizmetlerinin aksine, Shadow her şeyi destekler. 

Ayrıca, Shadow ile ilgili dijital haklar sorunu yoktur. Örneğin, Google Stadia iflas ederse, oyunlarınız hizmetten kaybolur (Google Stadia incelememizi okuyun). Aynı şey Shadow için de geçerli değil. Satın alma işlemleri Steam ve benzerleri ile yapıldığından, Shadow aboneliğinizi iptal etseniz bile oyunlarınıza erişebileceksiniz. Google Stadia ve Gölge karşılaştırmamızı okuyun.

gölge-buhar-yüklemelerini

PlayStation Now’ın özellikleri, yapabileceklerinden ziyade yapamayacağı şeylere odaklanmıştır. “Platform desteği” turuna katılacağımız için, hizmet yalnızca PS4 ve PC’de mevcut, ikincisi subparparpar deneyim sunuyor. Ayrıca, DualShock 4’ü yalnızca PS Now ile kullanabilirsiniz. Diğer denetleyiciler veya klavye ve fare için destek yok. 

Daha da kötüsü, isteğe bağlı olarak oyunlar için sıraya girmeniz gerekebilir. Sony, PS Now SSS bölümünde herhangi bir oyunu oynamak için “ne kadar bekleyeceğinizi tahmin etmenin imkansız olduğunu” söylüyor. İncelememizde belirttiğimiz gibi, Netflix’te yeni Black Mirror bölümlerini diğer kullanıcılar izleyene kadar izleyemeyeceğinizi söylemek gibi.. 

playstation-şimdi-review-sss

Shadow ve PlayStation Artık nasıl çalıştıklarında farklı yaklaşımlara sahipler, bu da Shadow’u bu bölüm için açık kazanan yapar. PlayStation Artık çok fazla sınırlamaya sahipken, Shadow Windows’un tüm esnekliğini sağlıyor.

Round: Shadow Cloud Oyun için Özellikler Noktası

Gölge bulutu oyun Logo
PlayStation Now Logosu

4

Verim

Oyun desteğinden özelliklere ve fiyatlandırmaya kadar PlayStation Now, Shadow’a karşı sağlam bir mücadele başlattı. Ancak, her şey performansa düşer ve bu cephede PS Now geride kalır. Shadow çalışan Doom, Counter-Strike: Global Offensive ve Cuphead ile her birinde üç oyun test ettik. Benzer şekilde, PlayStation’da Doom, Mighty No. 9 ve Bloodborne’u başlattık. 

PlayStation ile başlayarak, bir hafta içi öğleden sonra hemen oyun yükleyebildik (PS Now bazen kuyruk gerektiriyor). Ara sıra akan eser hızlı bir şekilde yanılsamayı kırsa da her şey duyarlı hissetti. Ayrıca, çok fazla girdi gecikmesi yaşadık.

playstation-şimdi-review-azap

Girdi gecikmesi, daha zorlu başlıklarda daha büyük bir sorun gibi görünüyor. Örneğin, Doom’daki karakterimiz biraz geride kalırken, Mighty No. 9’da çok az ya da hiç gecikme yaşamadık. Doom gibi hızlı tempolu oyunlar için bu takip çok fazla. PlayStation Now, performansında çok şey geliştirdi, ancak Gölge düzeyinde olmak için yeterli değil. 

Bundan bahsetmişken, Shadow yerel bir bilgisayardan bire bir deneyim sunuyor. Testlerimiz sırasında hiçbir zaman kekemelik veya girdi gecikmesine rastlamadık. Çünkü Shadow tam bir Windows bilgisayarı sunuyor. Bir şirket sunucusundan büyük dosyalar akışı yapmak yerine, Shadow tüm oyun dosyalarınızı uzak masaüstünüzde yerelleştirdi. 

gölge-buhar-yüklemelerini

Karşılaştığımız en büyük sorun, Windows’ta ara sıra gecikmelerdi, ancak oyun deneyimini etkileyen hiçbir şey yoktu. Ayrıca, Shadow sorunsuz 4K çözünürlüğü sunar. PS Şimdi ise 720p ile sınırlı. Full HD ekranda dünyanın sonu olmasa da, 720p PS Now akışı 4K’da korkunç görünüyor. 

Bu turda gerçekten yarışma yok. PS4’ü bir PC ile karşılaştırmaya benzer. Elbette PS4, hedeflediği pazar için etkileyici bir sistemdir, ancak özel bir oyun bilgisayarına kıyasla hiçbir şey değildir. Aynı şekilde, PS Now etkileyici, yeni bir hizmettir, ancak Shadow’un yüksekliğine yakın değildir..

Round: Shadow Cloud Oyun için Performans Noktası

Gölge bulutu oyun Logo
PlayStation Now Logosu

5

Platform Desteği

Platform desteği PlayStation Now ile büyük bir sorundur. Şu anda PS4 ve PC’nizde PlayStation Now başlıklarını yayınlayabilirsiniz ve hepsi bu kadar. Ayrıca, PC’de oynamak için bir PS4 denetleyicisine ihtiyacınız olacaktır. PlayStation Now klavye ve fare kontrollerini desteklemiyor. 

Shadow ile kıyaslandığında, sorun açıktır. Shadow, yakın gelecekte akıllı TV uygulamaları ile Windows, macOS, Android, iOS ve Linux için istemciler sunuyor. Gölge daha pahalıdır, ancak hangi cihazda olursanız olun en sevdiğiniz oyunları oynama vaadini yerine getirir. PlayStation Now yapmıyor.

Bununla birlikte, PlayStation Now’ın yerelleştirilmesinin faydaları vardır, yani PS4’ünüze bazı oyunlar indirebilirsiniz. Yine de, bulut oyunları, sofistike bir donanıma veya büyük bir ekrana ihtiyaç duymadan oyun oynamakla ilgilidir. Bu Shadow’un tekerlekli evidir, dizüstü bilgisayarınızda veya telefonunuzda oynasanız da benzer bir deneyim sağlar.

Round: Shadow Cloud Oyun için Platform Destek Noktası

Gölge bulutu oyun Logo
PlayStation Now Logosu

6

Kullanım kolaylığı

Kullanım kolaylığı söz konusu olduğunda, Windows masaüstünde yolunuzu bildiğiniz sürece Shadow ile konuşmak için çok fazla şey yoktur. Hizmete kaydolmak ağrısızdır ve kısa bir saat bekledikten sonra uzak makinenize erişebileceksiniz. 

Aksi takdirde, Shadow ile yalnızca diğer etkileşimleriniz uzak makinenizi başlatır ve oturumunuzu sonlandırmak için önceden gelen kısayol tuşlarını kullanır.

gölge-kaydolma

PlayStation Now, özellikle PC’de çok daha karmaşık. Masaüstünüzdeki satış hunisi en iyi şekilde yarı pişmiş olduğundan PS4’ünüze kaydolmanızı ve oradaki her şeyi ele almanızı öneririz. Masaüstünde bir hesaba kaydolduktan sonra, Sony’nin sitesinde başka bir yerde bir indirme bağlantısı bulmanız gerekir. PS4’te PS Now uygulaması varsayılan olarak yüklenir. 

PS4 deneyimi, oyunları Netflix esque biçiminde gösteren PS4’ün işletim sistemine çok benzer. PC deneyimi hakkında daha fazla endişeliyiz. Konsollarda görülen arayüzü yansıtmak amacıyla, PC PS Now uygulaması benzer bir döşeme benzeri arayüz gösterir. Yine de, özellikle klavye ve fare kullanıyorsanız, gerçekten çok tembel. 

playstation-şimdi-review-uygulama

Başka küçük sorunlar da var. Örneğin, asla oturum açmanız istenmez; Uygulama hemen oyun seçim ekranına giriyor. Ayrıca, bir arama çubuğu yoktur, bu nedenle istediğinizi bulmak için uzun oyun listesinde ilerlemeniz gerekir.. 

Tüm bu sorunlar, PlayStation Now PC uygulamasının PS4’ün uygulanmasına eşlik eden bir araç gibi hissetmesini sağlıyor, başka bir şey yok. 

Daha da kötüsü, tasarruflarınızı PS Now’ın PC sürümü ve konsol sürümü arasında manuel olarak senkronize etmeniz gerekir ve o zaman bile, tüm oyunlar iki platform arasında çapraz oynamayı desteklemez. PlayStation Now, bazen – eğer şanslıysanız – PC’de çalışan bir PS4 akış hizmetidir. 

Öte yandan Shadow, telefonunuzda, masaüstünüzde ve TV’nizde aynı oyunları deneyimlemenizi sağlayan tam teşekküllü bir bulut oyun hizmetidir. Shadow’un kullanım kolaylığı söz konusu olduğunda konuşacak çok şey yok, ancak PlayStation Now bağlamında bu iyi bir şey. Hangi platformda olursanız olun basitçe çalışır.

Round: Shadow Cloud Oyun için Kullanım Kolaylığı Noktası

Gölge bulutu oyun Logo
PlayStation Now Logosu

7

Kapsama

Shadow ve PlayStation Artık “kapsama alanı” nın çok farklı tanımları var. Shadow ile başlayarak, yalnızca ABD’de kullanılabilir ve o zaman bile, tüm durumlar tam olarak desteklenmez.

Öte yandan, PS Now; Avusturya, Kanada, Finlandiya, Danimarka, Belçika, Fransa, Almanya, İrlanda, İtalya, Japonya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre, ABD ve İngiltere.

PlayStation Now çok daha geniş bir yayılma oranına sahip, ancak bunun nedeni muhtemelen mevcut PlayStation Network altyapısında piggyback olmasıdır. Kesin olarak bilmenin bir yolu olmasa da, PS Now SSS, PSN’nin ağındaki bazı sunucuların PS Now sunucusu olarak çalıştığını önerir. Ancak, bunların yeterli olduğu görülmüyor.

 Oyuncuların kuyruğa girmesi gerekebileceği göz önüne alındığında, talebi karşılamak için çok az sunucu olması muhtemeldir, bu da bu sunucuların sadece 720p’de oyun oynadıkları göz önüne alındığında daha sinir bozucu. Shadow’un daha küçük bir ağı var, ancak ağındaki kişileri daha iyi destekliyor. 

Gölge, ABD kıta devletlerinin 48’inde resmi olarak kullanılabilir. Ancak, bu eyaletlerin 38’inde sadece “canlı” olarak kabul edilir. 

Diğer 10 – Washington, Utah, Wyoming, Arizona, Idaho, Colorado, Montana, Alabama, Georgia ve Florida – “keşif modu” durumları olarak kabul edilir. Bu, arazi ve altyapı da dahil olmak üzere çeşitli faktörlerden dolayı Shadow’un bu alanlarda bazı sorunları olabileceği anlamına gelir.. 

Gölge-kapsama

Canlı bir durumdaysanız, Shadow bu turda kolay bir galibiyettir. Kuyruk yok, sunucular çok daha zorlu bir iş yükünü kaldırabilir ve coğrafi olarak size yakın bir sunucuya sahip olma olasılığınız daha yüksektir. 

Bununla birlikte, PlayStation Now, ABD’nin Shadow ile olduğu kadar bu konumlar desteklenmese bile, daha geniş bir konum aralığını desteklemektedir. Bu nedenle, PS Now’a bu raundu kazanacağız. 

Round: Şimdi PlayStation için Kapsama Noktası

Gölge bulutu oyun Logo
PlayStation Now Logosu

8

Son düşünceler

Yedi turumuzda, Shadow’un PlayStation Now’ın ikisinde beş galibiyeti var. Shadow için bir heyelan gibi görünse de, Shadow vs GeForce Now eşleşmemizde benzer puanlarla karşılaştık. PlayStation Now’ın kötü bir hizmet olduğu değil, Shadow’un piyasanın geri kalanından sadece ligler olduğu.

Kazanan: Gölge

Shadow, PlayStation Now’dan daha güçlü ve esnek olmasına rağmen, Sony’nin önerilerine bağlı kalmak için nedenler var. PS4 hayranıysanız, PlayStation Now mükemmel bir hizmettir. Oyun akış yönü cansız, ancak yerel olarak 300’den fazla oyun (bulutta başka bir 500 ile) indirme ve oynama yeteneği tek başına bir abonelik maliyetine değer. 

Shadow’un kazanan olduğunu veya PlayStation Now’ın daha iyi bir seçenek olduğunu kabul ediyor musunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlarda bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map