Shadow vs GeForce Now: 2020 için Cloud Gaming’in En İyisi

Bulut oyunları, Nvidia, Microsoft ve Google gibi şirketlerin şapkalarını ringe fırlattığı sıcak ve yeni gelişen teknolojidir. Bu yeni hizmetlere yönelik sonsuz kaynaklara rağmen, yıllardır süren bulut oyun platformları hala patron olan büyük köpekleri gösteriyor. 


Bu yüzden yeni gelen ve eski muhafızdan birini bir maça atmaya karar verdik. Bu Shadow vs GeForce Now karşılaştırmasında, hangisinin üstün olduğunu görmek için paraya karşı ustalık çekiyoruz. Bir dizi turda, oyun desteği, kullanım kolaylığı, performans, kapsama alanı ve daha fazlasını kapsayan iki noktayı karşılaştıracağız.. 

Her iki hizmet hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Shadow incelememizi ve Nvidia GeForce Now incelememizi mutlaka okuyun. Ayrıca, bir hizmeti değerlendirirken neye baktığımız hakkında bir fikir edinmek için en iyi bulut oyun kılavuzumuzu okuyun..

Kavga Kurmak: Shadow vs GeForce Now

Shadow ve GeForce Now’ı yedi turluk bir seride en üstte çıkanları görmek için çembere atıyoruz. Her tur bir puan değerinde ve biz rakiplerimize puan verirken. Sonunda, bu bulut oyun hizmetlerinden hangisinin daha iyi olduğunu görmek için puanları hesaplayacağız. 

Ancak, tüm karşılaştırmalarımızda söylediğimiz gibi, kazananları gözden kaçırmak yerine her bölümü okumak iyi bir fikirdir. Kişisel tercihlere yoğunlaşan bazı turlar var ve rakiplerimiz olarak iki polarizasyon hizmeti ile şeyleri değiştiriyor. 

Örneğin, Shadow ve GeForce Now’ın fiyatlandırma konusunda çok farklı yaklaşımları vardır, bu nedenle bu turdaki kazanan, bütçenize bağlı olarak sizin için farklı olabilir. 

Diğer bulut oyun hizmetleriyle karşılaştırıldığında, Nvidia GeForce Now ve Shadow paketin üstündedir, bu yüzden ikisiyle de yanlış gitmek zordur. Bununla birlikte, testlerimize dayanarak, kesinlikle bir kenara sahip.

1

Oyun Kütüphanesi

Belki de Shadow ve GeForce Now arasındaki en büyük fark oyun kütüphanesidir. GeForce Now ile başlayarak, yalnızca hizmetle tümleştirmeyi seçen yayıncıların oyunlarını destekler. 

Çoğu bulut oyun hizmeti için bu doğru olsa da, birden fazla yayıncı oyunlarını son aylarda hizmetten çıkardı ve GeForce Now’ın oyun kitaplığının geleceği belirsiz.

geforce-şimdi-metro

Yine de, Bethesda gibi yayıncıların başlıklarını sanal raflardan çekmesiyle bile, GeForce Now birçok oyunu destekliyor. Fortnite ve Counter-Strike: Global Offensive gibi rekabetçi oyunların yanı sıra Celeste, Salt ve Sanctuary ve Torchlight II gibi birçok küçük oyun da mevcuttur..

Yine de PlayStation Now’ın aksine, bu oyunlar için bir lisansa sahip olmanız gerekir (PlayStation Now incelememizi ve GeForce Now vs PlayStation Now parçamızı okuyun). GeForce Now, Epic Games Launcher, Uplay ve elbette Steam dahil olmak üzere birkaç DRM platformunu destekliyor. 

Ancak, DRM platformlarında yalnızca belirli başlıkların desteği vardır. GeForce Now’ın desteklemediği bir platformda oyununuz varsa, normalde bu oyunu desteklese bile, şansınız kalmaz. 

Gölge çok daha bağışlayıcıdır. Shadow sadece belirli oyunları desteklemek yerine bulutta tam bir Windows kurulumu sağlar. Bu, normalde bir PC’de çalışabilen herhangi bir oyunun Shadow üzerinde çalışabileceği anlamına gelir. GeForce Now gibi, herhangi bir oyunu oynamak için dijital bir lisansa ihtiyacınız olacak, ancak çoğu bulut oyun hizmetinde bu doğru. 

Gölge-slider1

PC’deki her oyunu tam anlamıyla desteklemenin dışında, Shadow’un yaklaşımı DRM platformlarına gelince çok fayda sağlıyor. The Witcher 3’ü Steam’de değil GOG’da sahipseniz, bu Shadow ile ilgili bir sorun değil. Bununla birlikte, GeForce Now ile, The Witcher 3 sadece Steam’de desteklendiği için. 

Aynı şekilde, diğer tüm bulut oyun platformlarının kaçırdığı Shadow üzerinde DRM’siz oyunları oynayabilirsiniz. Shadow ve GeForce Now arasındaki yaklaşımdaki ince fark, oyun desteği söz konusu olduğunda her şeyi değiştirir. GeForce Now’ın belirsiz geleceği ve Shadow’un sonsuz başlık desteği ile kazanan bu turda netleşti. 

Round: Shadow Cloud Oyun için Oyun Kitaplığı Noktası

Gölge bulutu oyun Logo
GeForce Now Logosu

2

Fiyatlandırma

Shadow son zamanlarda yeni fiyatlandırma getirdi ve Nvidia GeForce Now ücretsiz, kapalı bir beta bıraktı, bu yüzden bu tur hakkında konuşacak çok şey var. 

İkisinin daha basitlerinden başlayarak, GeForce Now’ın yazma sırasında iki abonelik katmanı vardır. Sınırlı oturum uzunlukları ve oyunlara standart erişim içeren ücretsiz bir sürümün yanı sıra birkaç ekstra içeren ücretli bir sürüm var. 

Aylık 5 ABD doları karşılığında, oyunlara öncelikli erişim elde edersiniz – yani sıraya gerek yoktur – altı saate kadar oturum süreleri, gerçek zamanlı ışın izleme ve 90 günlük ücretsiz giriş dönemi. Öte yandan, ücretsiz sürüm yalnızca bir saatlik oyun oturumları ve standart erişim sunar, bu nedenle isteğe bağlı olarak belirli oyunları oynamak için beklemeniz gerekebilir.. 

Yine de Nvidia GeForce Now’ın fiyatlandırmasında büyük bir uyarı var: değişecek. Aylık 5 $ ‘lık Kurucular planı yalnızca 12 ay boyunca geçerlidir. Bu süreden sonra aboneler, Nvidia’nın o tarihte ücretlendirmeye karar verdiği her şeyi ödemek zorunda kalacak ve bu da mevcut fiyattan daha yüksek olacak.

Fiyatlandırma, GeForce Now’ı tamamen piyasaya sürülen bir ürün gibi daha az, ücretli bir beta gibi hissettiriyor. Sıkıntıların birçoğu çalışmasına rağmen – daha sonra bunlardan daha fazla bahsedeceğiz – zamana bağlı fiyatlandırma, Nvidia’nın GeForce Now’ı pazara koştuğunu ve daha sonra ekonomiyi anlayacağını gösteriyor. Muhtemelen Google Stadia’ya bir yanıttır (Google Stadia incelememizi ve Google Stadia vs GeForce Now karşılaştırmamızı okuyun). 

Shadow’un Yeni Fiyatlandırması

Shadow kısa süre önce fiyatlandırma yapısını elden geçirdi ve bütçenize bağlı olarak çok daha fazla çeşitlilik sunuyor. GeForce Now’dan çok daha pahalı olmasına rağmen, Shadow tam bir Windows 10 masaüstü sunuyor. Ayrıca, fiyatlandırma şimdilik statiktir. Bir yıl sonra abonelik fiyatınızın artması konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak. 

Üç plan vardır, ancak yazma sırasında sadece bir tane mevcuttur. Boost planı, bir yılı önceden satın alıp aylık olarak ödemenize bağlı olarak aylık 15 ila 12 $ arasındadır. 

Bu fiyata, saniyede 60 kare hızında full HD oyun desteği ile bir GTX 1080 eşdeğeri elde edersiniz. Yükseltme aboneleri de yükseltme seçeneğiyle kapıdan 256 GB depolama alanı alır. 

Ultra ve Sonsuz planlar henüz mevcut değil – Shadow’un bekleyen bir bekleme listesi var – ancak Boost üzerinde birkaç şekilde gelişiyorlar. Her iki plan da gerçek zamanlı ışın izleme özelliğine sahip 4K oyunlar için derecelendirilmiştir ve önyükleme için depolama yükseltmesi ile birlikte gelir. Bu planların Mayıs ayında başlaması planlanıyor, bu nedenle bekleme listesine kaydolursanız, hemen bunlara erişebilirsiniz. 

Bu tur zor. Gölge şüphesiz daha pahalıdır, ancak bunun nedeni sadece Nvidia’nın GeForce Now fiyatını henüz tam olarak yayınlamamış olmasıdır. Ödeme yapıyorsanız, Gölge daha güvenli bir bahistir. Bununla birlikte, GeForce Now’ın ücretsiz bir planı var ve Shadow’da yok. GeForce Now’ı bu turda tahtaya koymak yeterli. 

Round: GeForce İçin Fiyatlandırma Noktası

Gölge bulutu oyun Logo
GeForce Now Logosu

3

Özellikleri

Bulut oyunları söz konusu olduğunda, özellikler bir düzine düzinedir, şirketler sadece ayaklarını yerden kaldıran teknoloji için pazarlama mermi noktaları çıkarırlar. Yine de, iki rakibimizin onları pazarın geri kalanından ayıran benzersiz teklifleri var.

Pazarlama çemberiyle bile, Shadow herhangi bir bulut oyun hizmetinden en alakalı özelliğe sahiptir: tam bir Windows 10 masaüstü. Shadow’a satın alırken, yalnızca bulutta oyun oynama yeteneğini satın almazsınız. Bunun yerine, daha güçlü, kişiselleştirilmiş bir uzak masaüstüne erişim satın alıyorsunuz.

Gölge-windows-ayarları

Normal bir PC’de yapabileceğiniz her şeyi, Shadow ile yapabilirsiniz (torrent dışında; bu bir hayır-hayır). Uzak bilgisayarınız, herhangi bir oyun bilgisayarının da donanımı ile birlikte gelir. Üst düzey planlarla Shadow, Titan RTX eşdeğeri, 32 GB RAM ve gigabit ağ ile gerçek zamanlı ışın izlemeyi destekler. 

Nvidia GeForce Now oyun akışı ile sınırlıdır, ancak bunun birkaç faydası vardır. Yani, oyunlar otomatik olarak kurulur ve yamaya başlar, böylece hemen atlayabilirsiniz. Endişelenecek bir depolama alanı da yok. Shadow’un dezavantajlarından biri, oyunların uzak PC’nizde depolama alanı kaplamasıdır. 

Shadow gibi GeForce Now da Nvidia’yı göz önünde bulundurmak şaşırtıcı olmayan gerçek zamanlı ışın izlemeyi destekler, bu teknolojiyi pompalayabilen GPU’ları yapar. GeForce Now’ın en ilginç özelliği, diğer Nvidia hizmetleriyle nasıl entegre olduğudur. Örneğin Nvidia Highlights, oyun çekiminizi kolayca yakalamanızı ve paylaşmanızı sağlar.

Her ne kadar güzel bir özellik olsa da, bu turda gerçekten bir yarışma yok. Shadow, oyun dışındaki neredeyse tüm Windows uygulamalarını destekleyerek GeForce Now’ın sunduğu her şeyi ve daha fazlasını sunar. 

Round: Shadow Cloud Oyun için Özellikler Noktası

Gölge bulutu oyun Logo
GeForce Now Logosu

4

Verim

Mevcut durumda bulut oyunları ile her şey performansa dönüşür. Neyse ki, GeForce Now ve Shadow, Vortex ve Blacknut gibi seçenekleri tozda bırakarak en iyiler arasındadır (Vortex incelememizi ve Blacknut incelememizi okuyun). Grafiksel sadakat söz konusu olduğunda Shadow’ın kenarı var.

Her şeyi adil tutarak Doom, Cuphead ve Counter-Strike: Global Offensive’yi her iki hizmette de test ettik. GeForce Now, Doom’un hızlı tempolu aksiyonuyla bile, oyunların her birine kolayca ayak uydurabildi. CS: GO birkaç hıçkırık sundu ve rekabetçi oyunlar için uygun değildi. Bazı sıradan maçlar için performans iyi. 

Karşılaştığımız en büyük sorun menülerdeki girdi gecikmesiydi. Oyunda herhangi bir arkada nadiren fark etsek de, imlecimiz menülerde biraz gecikti. Bu küçük bir sorun, ancak yerel olarak değil, bulutta bir oyun oynadığınızı belirtmek için yeterli. 

Ayrıca 4K yerine tam HD olarak çalışan oyunları görmekten de hayal kırıklığına uğradık. Nvidia GeForce Now’ın beta sürümü farklı çözünürlükleri oldukça etkileyici bir şekilde destekledi.

geforce-şimdi-slider2

Öte yandan Shadow, yerel bir oyun deneyiminden ayırt edilemezdi. Doom’da 1080p’de 120fps ve 4K’da 60fps’ye kolayca ulaşabildik. CS: GO ve Cuphead de mükemmel performans gösterdi. Akışta ara sıra bir hata olmasına rağmen, deneyimi kırmak yeterli değildi. 

gölge-buhar-yüklemelerini

Bir PC oynatıcının isteyebileceği tüm grafik seçeneklerine uyan, yerel bir oyun deneyiminden gerçekten bire bir hissetti. Şu anda Shadow, Google Stadia ve GeForce Now gibi seçeneklerin güncelliğini yitirmiş bir süreden daha uzun bir süredir sergilediği kesin bir bulut oyun platformudur (Google Stadia vs Shadow karşılaştırmamızı okuyun). 

Round: Shadow Cloud Oyun için Performans Noktası

Gölge bulutu oyun Logo
GeForce Now Logosu

5

Platform Desteği

Bulut oyunlarının satış noktalarından biri, istediğiniz herhangi bir cihazda oyun oynama yeteneğidir. Neyse ki, Shadow ve GeForce Now bunu biliyor ve mükemmel platform desteği sağlıyor. İkincisi ile başlayarak, GeForce Now’ı Windows, macOS, Nvidia Shield, 2GB veya daha fazla belleğe sahip Android cihazlara ve Android 5.0 veya üzerine yükleyebilirsiniz. 

Bu platformlarda bile, GeForce Now’da özellikle Linux ve iOS olmak üzere birkaç işletim sistemi eksik. Shadow bu platformları ve daha fazlasını destekler. Şu anda Windows, macOS, Android, Android TV, iOS ve Linux için istemciler var. Gelecekte LG akıllı TV’lere de gelecek uygulamalar olacak. 

Shadow, desteklenen platformların daha uzun bir listesine sahip, ancak akıllı TV’lerle nihai entegrasyonu bizim için fark yaratıyor. Akıllı TV’nizde bir uygulama başlatma ve ek donanım olmadan PC oyunları oynamaya başlama yeteneği, bulut oyunlarının temelini oluşturur. Yazarken, Shadow bu hayali gerçeğe dönüştüren tek şirket.

Round: Shadow Cloud Oyun için Platform Destek Noktası

Gölge bulutu oyun Logo
GeForce Now Logosu

6

Kullanım kolaylığı

Beta sürümündeyken, GeForce Now’ın oyunlarınızı organize etme konusunda birkaç sorunu vardı. Piyasaya sürüldüğünden beri Nvidia, hizmeti yepyeni bir kullanıcı arayüzüyle donattı ve orijinal sorunlarımızın çoğu çözülmüş olsa da, birkaç haber var. GeForce Now, kitaplığınıza yeni oyunlar eklemenizi kolaylaştırmaz. 

İşlem şu şekilde çalışır: kitaplığınıza eklemek istediğiniz bir oyunu ararsınız, bir “artı” düğmesini tıklarsanız ana ekrandaki bölüme eklenir. Bu basit bir süreç ama bir hata. Özel bir kütüphane veya desteklenen bir oyun ekranı yoktur, yani kütüphanenizdeki oyunları filtreleyemez veya yenilerini keşfedemezsiniz. Her şey arama çubuğunda ele alınır.

geforce-şimdi-metro

Küçük görünüyor, ancak pratikte, özel bir kütüphane sayfasının olmaması GeForce Now’ın kullanıcı arayüzünü yarı pişmiş hissettiriyor. Kütüphaneniz, bir seferde beş oyun olan bir kaydırıcıda gösterilir. Her ne kadar 15 veya 20 oyun için iyi olsa da, örneğin 100 veya daha fazla bir kütüphaneniz varsa sorun ortaya çıkıyor. Oyunlarınızda bir seferde beş kez sekmek sadece sinir bozucu. 

geforce-şimdi-genişletilmiş oyunu

Gölgenin kullanımı çok daha kolay çünkü sadece Windows. Kayıt işlemi ağrısızdır, Shadow sadece nerede olduğunuzu ve Windows’un nasıl yüklenmesini istediğinizi sorar. Aksi takdirde, tek yapmanız gereken e-postanızı doğrulamak ve Gölge uygulamasını yüklemek.

gölge-kaydolma

Yine de hemen oyun oynamaya başlayamazsınız. Shadow, Windows’u yüklemeye ve atlamaya hazır olmadan önce her şeyi yapılandırmaya zaman alıyor. İşlem çok uzun değil – bir saatten kısa bir süre sonra erişim aldık – ancak GeForce Now kadar anlık değil. Ayrıca, makineniz hazır olduğunda oynamak istediğiniz oyunları yüklemeniz gerekir. 

Gölge-başlatma

Yine de, beklemeye değer. Shadow, Microsoft Edge ve Shadow Control Panel ile birlikte gelir, ikincisi size sistemden önyükleme yapmak için bazı kısayol tuşları sağlar. Tam bir Windows kurulumu olduğundan, Google Chrome’u kolayca yükleyip Steam’i kullanmaya başladık (Google Chrome incelememizi okuyun). 

Bundan sonra, Gölge aynen Windows’u kullanmak gibidir. Her şeyin ayarlanması biraz zaman alsa da, her şey göz önüne alındığında çok kötü değil. GeForce Now ile karşılaştırıldığında, Shadow özel bir uygulama olmadan bile çok daha akıcı bir deneyim sunuyor. 

Round: Shadow Cloud Oyun için Kullanım Kolaylığı Noktası

Gölge bulutu oyun Logo
GeForce Now Logosu

7

Kapsama

Diğer alanlarda gördüğümüz gibi, Shadow ve GeForce Now kapsama alanına çok farklı yaklaşımlar getiriyor. Shadow ile başlayarak, hizmet sadece kıta ABD’de kullanılabilir ve o zaman bile, bazı eyaletler diğerlerinden daha fazla desteklenir: Kıta 48’in 38’i “canlı” kabul edilir, yani Shadow’u tamamen desteklerler. 

Diğer 10 tanesi “keşif modu” durumlarıdır. Her ne kadar Shadow bu eyaletlerde teknik olarak desteklense de, altyapı eksikliği veya zorlu araziler de dahil olmak üzere deneyime çeşitli faktörler karışabilir. Washington, Idaho, Montana, Wyoming, Utah, Colorado, Arizona, Alabama, Georgia veya Florida’daysanız, Shadow ile ilgili bazı sorunlarınız olabilir.. 

Gölge-kapsama

GeForce Now, sunucularıyla çok daha geniş alanları kapsıyor. ABD ve Avrupa’da, bu yerlerdeki alanlarda herhangi bir kısıtlama olmaksızın kullanılabilir. Etkileyici olsa da, Nvidia’nın geniş fırça darbeleriyle boyama kararı, bulunduğunuz yere bağlı olarak tutarsız performans anlamına gelebilir. 

Performans testimizde, test konumumuz her ikisi tarafından resmi olarak desteklenmesine rağmen, GeForce Now’dan çok daha tutarlı bir performans gösterdi. Shadow’un kapsama alanı kağıt üzerinde daha az etkileyici görünse de, pratikte daha iyi çalışır. Kapsamı belirli konumlara merkezde bırakarak, Shadow desteklediği alanlarda çok daha iyi bir deneyim sunabiliyor. 

Ayrıca, Microsoft Azure ağını genişletilebilirlik için çağırabilme özelliğiyle (Project xCloud incelememizi okuyun) Project Cloud düzeyinde değildir (Shadow vs Project xCloud karşılaştırmamızı okuyun). Yine de, galibiyeti Shadow’a vermeliyiz. GeForce Now’ın daha geniş bir yayılımı var, ancak bu hızlı genişleme pratikte tercüme edilmiyor.

Round: Shadow Cloud Oyun için Kapsama Noktası

Gölge bulutu oyun Logo
GeForce Now Logosu

8

Son düşünceler

Bu Shadow vs Nvidia GeForce Now eşleştirmesindeki yedi turdan sonra Shadow, GeForce Now’ın altı galibiyetiyle zirvede. Herhangi bir şey varsa, yeni bir bulut oyununun gelişmekte olan bir teknoloji olarak ne kadar olduğunu ve ayrıca Shadow’un rekabetten ne kadar ileride olduğunu gösteriyor.. 

Kazanan: Gölge

Shadow’un daha iyi bir seçenek olduğunu mu düşünüyorsunuz, yoksa GeForce Now ile mi ayarlıyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map