Kodi Rehberi: Her Zaman Bilmek İstediğiniz Her Şey

Kodi, kullanıcılara tamamen açık bir deneyim sunmaya odaklanan çok platformlu bir ev sineması uygulamasıdır. 15 yaşında olmasına rağmen, yazılım sadece son birkaç yılda gerçekten çıkarıldı ve bu nedenle, zaman zaman kullanımı biraz zor. Cloudwards.net size Kodi’ye nasıl kurulacağını göstermek için ne olduğunu tanımlamaktan tam bir rehber vermeye karar verdi.


Bu genel bakış daha geniş vuruşlarla ilgili olduğundan, bu harika akış seçeneğinin belirli noktaları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Kodi arşivimize göz atmayı unutmayın. Devam etmek ve zaten indirip kendiniz bulmak istiyorsanız, Kodi web sitesini ziyaret ettiğinizden emin olun..

Kodi nedir?

Kodi, ses, video ve fotoğraflar dahil medya almanıza ve düzenlemenize olanak tanıyan açık kaynaklı bir yazılımdır. Kodi aslında hepsi budur: bir medya sunucusu için bir ön uç olarak.

Orijinal form, Xbox Media Center’ın kısaltması olan XBMC olarak biliniyordu ve 2004 yılında uygun şekilde adlandırılmış XBMC Vakfı tarafından yeniden oluşturuldu. Değiştirilmiş bir Xbox’a sahip olanların ek uygulamalar yüklemesine ve depolanan medya için bir ön uç olarak kullanmasına izin verdi.

Çılgınca popüler olduğunu kanıtladı ve XBMC Vakfı, uygulamayı birden çok işletim sistemine uyacak şekilde hızla uyarladı. XBMC, 14 versiyonundan başlayarak adın Kodi’ye geçtiği 2014 yılına kadar devam etti.

XBMC Vakfı kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak varlığını sürdürdü ve yazılımı ortaklıklar ve toplulukların katkılarıyla geliştirmeye devam etti. Büyümesinin büyük kısmı, hem Kodi çerçevesini hem de ek eklentileri geliştirmek için zaman ve çaba bağışlayan tutkulu geliştiricilerden kaynaklanıyor..

Geliştirilmesi boyunca, Kodi’nin temel sürümü için ek özellikler ortaya çıktı. Artık resmi görünümlerle görünümünü tamamen değiştirebilir, JSON-RPC tabanlı uzaktan arabirim sayesinde web tarayıcılarına erişebilir ve Logitech Harmony gibi çeşitli uzaktan kumandaları bağlayabilirsiniz.

Kordon kesiciler (insanlar kablo bağımlılıklarından uzaklaşırlar) bir HTPC inşa ederek veya satın alarak ve Kodi’yi ön uç olarak yükleyerek değer bulacaklardır. MythTV ve NextPVR gibi hizmetlerle PVR desteğiyle, bu da canlı TV izleyebileceğiniz ve kaydedebileceğiniz anlamına gelir.

Yine de bu Kodi’nin en iyi kısmı değil. Açık kaynak kodlu olduğu için Kodi, geliştiriciler için bir oyun alanı. Hem resmi hem de gayri resmi eklentiler, Kodi’yi kullanmanın temel taşıdır ve içerik akışı, organizasyonu ve depolanması için olanakları açar.

Kodi’nin bu kadar popüler olmasının nedeni budur. Sürekli değişen bir platform, özellikle tamir etmeyi sevenlere yönelik. Geliştiriciler büyük bir platform için eklentiler geliştirerek kullanıcılar Kodi’yi öngördüğü her şeye dönüştürebilirler..

Eklenti & Depoları

Eklentiler gerçek Kodi deneyiminin yattığı yerdir. Eklentiler gibi davranırlar, içerikli farklı kanallara erişmenize, zaten sakladığınızı organize etmenize veya hatta arayüzü zevkinize uyacak şekilde değiştirmenize izin verir..

Eklentiler doğrudan Kodi’ye yüklenebilir, ancak nadiren bulunurlar. Eklentiler neredeyse her zaman depoların içinde yaşar (veya havalı çocukların yaptığı gibi konuşmak istiyorsanız depolar). Depolar genellikle birkaç farklı Kodi eklentisine ev sahipliği yapar ve hangilerini yüklemek istediğinizi seçmenize ve seçmenize olanak tanır.

Depo, bir mağaza ve eklenti ürünüdür. Küçük eklentiler için çok etkili bir dağıtım yöntemi olan, aradığınız eklentiyi bulmak için depolara erişirsiniz.

Kodi için depo listesi neredeyse sonsuzdur. Platform çok açık olduğu için, eklentiler genellikle birkaç depoda birkaç depoda bulunur. Yeni başlıyorsanız, en yararlı olanları hızlı bir şekilde bulabilmeniz için Kodi için en iyi depolar listemizi mutlaka okuyun..

Kodi, her indirme işleminde resmi deposunu içerir. İçerideki eklentiler XBMC Vakfı tarafından resmi olarak desteklenmektedir ve genellikle güncel tutulmaktadır. Liste zamanla ustaca değişebilir, ancak içerideki eklentilerin çoğu yazılım canlı olduğu sürece kalacaktır.

Resmi repo, YouTube, SoundCloud vb.Gibi harika eklentilerle doludur. Hem Kodi’yi kurmak hem de içeriği izlemek için son derece yararlı olan birkaç tane de vardır. Öneriler için en iyi resmi Kodi eklentileri listemizi okuyun.

Ancak, gerçek eğlence başka bir yerde başlar. Kodi’nin en büyük çekimlerinden biri resmi eklentiler değil, resmi olmayan eklentiler. Resmi olarak XBMC Vakfı tarafından desteklenmeyen bu ilaveler, Kodi’nin gerçek gücünü açıyor.

Resmi olmayan eklentiler, film ve TV şovlarının eksiksiz kitaplıklarından, kullanıcı arayüzünün eksiksiz revizyonlarına kadar her şeyi içerir. Birkaç tanesiyle başlamak istiyorsanız, en iyi resmi olmayan Kodi eklentilerini kontrol ettiğinizden emin olun..

Popülerliklerine rağmen, XBMC Vakfı bu eklentileri genellikle korsan içerik barındırdığı için destekleyemez. Aslında, birçok kişi, erişebileceğiniz büyük miktarda korsan içerik nedeniyle Kodi’nin tamamen yasadışı olduğunu düşünüyor. Bu da bizi bir sonraki sorumuza getiriyor…

Kodi Yasal mı?

Kodi, kendi başına, tamamen yasaldır. Resmi eklentiler yüklü olsa bile, yazılımın kendisi meşrudur. Bununla birlikte, Kodi ile gayri resmi eklentiler kullanmayı planlıyorsanız, temelde torrent’i kullanıyorsunuz ve söz konusu dosyalara içeriği korsanlıkla aynı şekilde ele almalısınız..

İyi bir kural, gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, muhtemelen doğrudur. Faz burada da hüküm sürüyor. Endişeleriniz içeriği korsan olup olmadığınıza bağlıysa, resmi olmayan eklentileri indirmemek en iyisidir.

Birçoğu için, korsan bir endişe kaynağı değildir ve gerçekten de olmamalıdır. Kodi kullanırken bir VPN kullandığınız sürece, yasal bir sorunun ortaya çıkma ihtimali çok azdır. Ancak bu, Kodi’nin kolluk kuvvetlerinin tamamen kapalı olduğu anlamına gelmez.

Yargıçların önüne birkaç Kodi merkezli dava açıldı. Örneğin Brian Thompson, Middlesbrough, İngiltere’de resmi olmayan eklentilere uygun önceden hazırlanmış Kodi kutuları satan bir dükkâncıydı. “Tamamen yüklü” sistemler korsanlığı kolaylaştırdı ve bu nedenle satış yapmak yasa dışı sayıldı.

Davalar tipik olarak sadece suçu işleyenlere verilir. Örneğin, Bell Canada, TVAddons geliştiricilerini, telif hakkıyla korunan içeriğin yasadışı dağıtımı iddiasıyla mahkemeye götürdü. Takım, TVAddons’un kısa bir süre için çevrimdışı olmaya başladı, ancak başka bir işlem yapılmadı.

Ancak, bu resmi olmayan eklentileri kendiniz kullanırken, çizgiler bulanıklaşır. İçeriğin akışından parasal bir kazanç olmadığından, telif hakkı yasaları dağınık hale gelir ve çoğu durumda endişe etmez.

Yine de, radardan çıktığınızdan emin olmak için en iyi VPN seçimlerimizden birini kullanmanızı öneririz. Bir VPN, IP adresinizi gizli tutacak ve akış sırasında sizi koruyacaktır. Kodi, kapıları birçok farklı içerik biçimine açtığından, bir VPN aynı zamanda coğrafi olarak engellenen sitelere erişmenize de izin verir.

Kodi ile ilgili herhangi bir yasal endişeniz varsa, bir VPN onları dinlendirir. Öneriler için Kodi için en iyi VPN’imize göz atın ve bugün bir tane için kaydolun.

Kodi Resmen Nasıl Kurulur

Kodi akla gelebilecek hemen hemen her platform için kullanılabilir. Genellikle cihazınızın donanımı ile ilgili olarak yüklenemeyen çok az durum vardır. Amazon tabletleri gibi birkaç parçanın resmi bir yükleme yöntemi yoktur, ancak bunun etrafında yollar vardır.

Kodi’yi Windows’a Yükleme

Masaüstü kurulumları en kolay olanıdır. Windows için uygulamayı Kodi web sitesinden veya Windows Mağazası’ndan yükleyebilirsiniz. Windows Mağazası bunu otomatik olarak yapar, ancak siteden atılacak birkaç adım vardır.

İndirilenler bölümünün içinde “Windows” u ve yükleyicinizi seçin. XBMC Vakfı, neredeyse her zaman hem kararlı hem de beta sürümlerine sahiptir. Kararlı sürümler tamamen test edilirken beta sürümlerinde henüz düzeltmelerin uygulanmadığı bazı sorunlar olabilir.

İhtiyacınız olanı bulduktan sonra, ilgili kutuyu tıklayın ve .exe dosyasını indirin. Windows’a başka bir uygulama yüklemek gibi, bu dosyayı çalıştırın ve komutları izleyin. Yükleyici neyse ki herhangi bir bloatware içermiyor, bu nedenle ince baskıyı okumakla ilgili hiçbir endişe yok.

Mac’te Kodi’yi Yükleme

Mac’e yükleme de benzer bir işlemdir. Kodi web sitesine gidin ve uygun yükleyiciyi tıklayın. Oradan, yükleme işlemi tamamlanana kadar ekrandaki yönergeleri takip edersiniz..

MacOS kurulumu birkaç koşulla birlikte gelir. İlk olarak, Kodi App Store’da mevcut olmadığından web sitesini kullanmanız gerekir. Bunun ötesinde, OS X 10 veya üstü bir Intel Mac gereklidir (Kodi 17.6 sürümünden itibaren).

Kodi’yi Linux’a Yükleme

Linux kurulumu daha da kolaydır. Henüz Tux yüklü değilse, tek bir yükleyicide hem Kodi’yi hem de işletim sistemini verecek KODIbuntu’yu alabilirsiniz. Bunun ötesinde, Linux’ta Kodi’yi kurmak için terminali kullanmanız gerekecek. Açın ve aşağıdaki satırları girin:

 • sudo apt-get install software-properties-common
 • sudo add-apt-repository ppa: takım-xbmc / ppa
 • sudo uygun-güncelleme
 • sudo apt-get install kodi

Diğer herhangi bir yazılım yüklemesinde olduğu gibi komut istemlerini izleyin ve hazırsınız. “Sudo add-apt-repository ppa: team-xbmc / ppa” yerine “sudo add-apt-repository ppa: team-xbmc / unstable” ve “sudo add-apt-repository ppa ile beta yapıları ve gece yapıları yükleyebilirsiniz. : team-xbmc / xbmc-nightly ”sırasıyla.

Tümü resmi Kodi wiki’de bulabileceğiniz yükseltme, sürüm düşürme ve daha fazlası için başka adımlar var..

Kodi Android Kurulumu

Android yüklemesi, cihazınızın hangi lezzeti salladığına bağlı olarak değişir. En basit yol Google Play’e gitmek ve Kodi’nin kullanılabilir olup olmadığını kontrol etmektir. Öyleyse, başka bir yazılım parçası gibi yükleyin.

Android ile akıllı bir TV’niz varsa, Kodi’yi de alabilirsiniz. Samsung TV’ler gibi birkaç marka, Android’in bir sürümünü çalıştırıyor ve Kodi’yi doğrudan Google Play Store’dan yüklemenize izin veriyor.

XBMC Foundation, Google Play’i yalnızca Android cihazınızda Intel veya AMD CPU varsa yüklemek için kullanmanızı önerir. Bir Arm işlemciniz varsa, .apk’ın 32bit ve 64bit sürümleri için indirme bağlantıları vardır..

Android cihazınıza hiç bir .apk dosyası yüklemediyseniz, işlem basittir. Android web tarayıcınızın içindeki ilgili bağlantıyı tıkladığınızda yükleme Windows veya Mac’te olduğu gibi başlar.

Kodi’yi iOS’a yükleme

iOS yüklemesi, iOS 6.0 veya daha üst bir sürümünü çalıştıran bir jailbreak cihazınızın olmasını gerektirir (XBMC 8.0 veya daha yüksek olmasını önerir). Jailbreak yapılmış iOS cihazlarına sahip birçok kullanıcı, uygulamaları yüklemek için Cydia kullanmaya alışkındır, ancak .deb dosyalarını kullanarak kendiniz de yükleyebilirsiniz..

Cydia’ya gidin ve ücretsiz bir dosya yönetim yazılımı olan iFile’ı yükleyin. Ayrıca Safari İndirme Etkinleştirici veya Safari İndirme Yöneticisi’ne de ihtiyacınız olacak. İstekli olanlar, yüklemek için Safari kullanmanız gerekeceğini anlayacaklar, bu yüzden açın ve Kodi web sitesine gidin.

İndirilenler sayfasına gidin, iOS’a dokunun ve uygun .deb dosyasını yükleyin. Yükleme tamamlandığında, dosyayı iFile ile açın. İçeride, sadece “Installer” seçeneğini seçin, paket çıkarılmaya başlayacaktır. Yeniden başlattıktan sonra, gitmeye hazırsınız.

Kendi Kodi Kutunuzu Oluşturma

Son seçenek kendi Kodi kutunuzu oluşturmaktır. Bunu yapmanın birçok yolu vardır, ancak en yaygın olanlardan biri Raspberry Pi kullanmaktır. Bu mini bilgisayar, neredeyse her ihtiyaca göre yapılandırmanıza olanak tanıyan bir Kol işlemcisi etrafında ortalanmıştır.

Kodi yüklemesi şaşırtıcı derecede basittir. Raspberry Pi işletim sistemi yükleyicisi NOOBS iki resmi Kodi dağıtımına sahiptir: LibreELEC ve OSMC.

İlk olarak, NOOBS’yi bir SD karta indirmeniz gerekir. Raspberry Pi, optimum video oynatımı elde etmek için 100mb / s veya daha yüksek aktarım hızlarına sahip daha hızlı bir SD kart kullanmanızı önerir. Takmadan önce SD kartı FAT32 olarak biçimlendirmeniz gerekir. Raspberry Pi, hiç yapmayanlar için küçük bir öğretici var, bu yüzden herhangi bir sorununuz varsa okuyun.

NOOBS takıldıktan sonra SD kartınızı Raspberry Pi’ye takın. Yüklenir ve Kodi’yi yüklemek için LibreELEC veya OSMC’yi seçebilirsiniz. Onay aldıktan sonra, hazırsınız.

Yukarıdaki yöntemlerden hiçbiri cihazınız için işe yaramazsa, biraz daha fazla iş yapmanız gerekir. Kurulum genellikle mümkündür, sadece tescilli işletim sistemleri ile sınırlıdır. Bununla birlikte, cihazınız kurulu bir işletim sistemi kullanıyorsa boşluklar vardır.

Alternatif Kurulum Yöntemleri

Amazon Fire TV veya Apple TV kullanıcısıysanız, Kodi’yi de yüklemek isteyebilirsiniz. Bu iki cihaz Kodi’yi resmi olarak desteklemez, ancak her ikisi de Kodi yükleyicileriyle işletim sistemlerinin çatallı sürümlerini çalıştırır. Her iki tarafa da.

Terime aşina olmayanlar için, yandan yükleme, cihazınıza herhangi bir resmi kanal aracılığıyla sunulmayan bir uygulamanın yüklenmesini ifade eder. İşletim sisteminiz ve donanımınız buna izin verir, ancak yazılım sizi geri tutar. Yandan yükleme bu kısıtlamaları atlar.

İşlem vergilendirici ancak her iki cihaz için de anlaşılır. Çoğu yan yükleme çalışmasında olduğu gibi, paketi çıkarmak için farklı dosya yöneticileri ve yükleyicileri gerekir. Tüm talimatlar için Kodi’nin yandan yüklenmesi ile ilgili kılavuzumuza göz atmayı unutmayın..

Roku, Amazon ve Apple TV ile aynı kategoriye girer, ancak Kodi söz konusu olduğunda bir ayrıma sahiptir. İkisi kurulu işletim sistemlerinin farklı sürümlerini çalıştırırken, Roku kendi özel işletim sistemini çalıştırıyor.

Kısacası, Kodi’yi Roku’ya kurmanın bir yolu yoktur. Yine de Kodi’yi Roku’da kullanmanın bir yolu var. Bir Windows PC’ye ihtiyacınız olacak ve ekran yansıtmayı etkinleştirmiş olacaksınız, ancak bundan sonra işlem oldukça basit. Tüm talimatlar için kılavuzumuza göz atın.

XBMC Vakfı, zaman geçtikçe uygulamayı farklı işletim sistemlerine taşımayı sürdürdü. Şu anda neredeyse bazlar kapsanıyor, ancak cihazınız bir kategoriye tam olarak uymuyorsa, Kodi’nin desteklenen tüm platformlarını bulabilir ve cihazınıza yerleştirmeye çalışabilirsiniz..

Kodi Kurulumu

Kodi’yi ilk kez açmak, özellikle daha uzun yükleme işlemlerinden birine sahipseniz, çok tatmin edici bir deneyimdir. İçinde hiçbir şey yok, bu yüzden doldurmanız gerekecek. İlk olarak medyanızı eklemektir. Eğer yoksa, bu bölümü atlamaktan çekinmeyin.

Kodi giriş ekranında, yazılımın desteklediği her ortam türü için sekmeler bulacaksınız. Biri “dosya girin” ve diğeri “bu ana menü öğesini kaldır” yazan iki seçeneğiniz olmalıdır. Birincisine tıklayın.

Kaynağı girmek için bir ekrana yönlendirileceksiniz. “Göz at” ı tıklayın ve eklemeye çalıştığınız medya için uygun klasörü bulun. Kodi otomatik olarak tarar ve kullanıcı arayüzünü gerçek zamanlı olarak günceller.

Birden fazla klasörünüz varsa, bu işlemi birkaç kez tekrarlamanız gerekir. “Dosyaları gir” düğmesi artık mevcut olmadığından fazladan birkaç adım daha var. İlk olarak, eklemek istediğiniz kategoriyi tıklayın. Mevcut tüm dosyalarınızın bulunduğu yere inmelisiniz. Dört seçenek görüntüleyen köke ulaşıncaya kadar dizinde geri dönmeye devam edin.

“Dosyalar” ı tıklayın. Önceden eklenmiş klasörleriniz altında daha fazla dosya ekleme seçeneğiniz vardır. İlk klasörünüzü eklemek için işlemi tekrarlayın. Zaman geçtikçe ve daha fazla dosya ekledikçe, klasörü sağ tıklamanız ve kitaplığınızı güncellemek için “yeni dosyaları tara” düğmesine basmanız yeterlidir.

Tüm medyanızı eklemeyi bitirdikten sonra, menüde gezinmekten ve kullanmadığınız öğeleri kaldırmaktan çekinmeyin.

Bir sonraki adım Kodi’nin nasıl olmasını istediğinizi görmesini sağlamaktır. V17, kullanıcı arayüzünü temizlemede uzun bir yol kat etmiş olsa da, zevkinize göre özelleştirmek için tonlarca seçenek var.

Bunu yapmanın tek resmi yolu temalar. Çoğu tema sadece Kodi için kaplamalar, birkaç renk veya genel düzeni değiştirmeye izin veriyor. Yine de, tüm arayüzü değiştirecek bazı şeyler var.

Liste uzundur ve büyük ölçüde tercihe bağlıdır, bu yüzden kendinize göz atmaktan çekinmeyin. Neyse ki, Kodi bunu yapmayı çok kolaylaştırıyor. Ayarlarınıza gidin (dişli çark simgesi) ve “arayüz ayarları” nı tıklayın. “Dış görünüm” ü seçin ve “daha fazlasını elde edin” i tıklayın, mevcut tüm temaları görebilirsiniz.

Temaları geçtikten sonra Kodi’ye yapı yükleyebilirsiniz. Bunlar, eklentilerin üzerine yapıştırılmış, tamamen yüklenmiş temalardır, bu nedenle her şeyi ayrı ayrı yüklemenize gerek yoktur. XBMC Vakfı, içeride kaç eklenti olduğu için derlemeleri resmi olarak desteklemez, bu nedenle bunları yüklemek için resmi olmayan bir depoya ihtiyacınız olacaktır..

Yıllarca, Ares Sihirbazı oldu. Bununla birlikte, yasal bir savaş, popüler eklentinin tozu ısırmasını bıraktı. Yine de derlemeleri kurmanın yolları vardır. Ne yazık ki, yapılar birçok farklı depo arasında dağılmış olduğundan, istediklerinizi takip etmeniz gerekecek.

Bir sonraki bölümde eklenti ve depo yükleme hakkında daha fazla konuşacağız, ancak bir derleme kurmak için aynı işlem söz konusudur. Çok fazla şey yüklendiğinden biraz zaman alabilir, ancak aslında diğer herhangi bir eklenti ile aynı şeyi yapıyorsunuz.

Medyanızı içe aktardıktan ve Kodi nasıl olmasını istediğinize baktıktan sonra, bazı meta veriler almanız gerekir. Bazı dosyalar zaten sahip olsa da, Kodi sadece tahtada aynı görünüyorsa gerçekten güzel görünüyor.

Kodi’nin kutudan çıktığı birkaç meta veri eklentisi var, ancak bunu geçmişte incelemeniz gereken bazı var. Birincisi The Movie Database. Bu veritabanı tamamen kullanıcı güdümlüdür, yeni posterler ve fanartlar ve diğer tüm meta veriler için otomatik olarak silinir.

Gerekli olmasa da, bu tür meta verilere sahip olmak Kodi’yi kullanırken size birkaç avantaj sağlar. Birçok tema, içeriğinizi düzenlemek ve görüntülemek için onu kullanacaktır, bu da kolayca ayrılabilir. Bunun yanı sıra, Kodi’nin kendisi filmleri kategorilere koymak için aktörleri, yönetmenleri ve daha fazlasını arıyor.

Olması gereken bir başka şey de OpenSubtitles. Bu veritabanı 75 farklı dilde dört milyondan fazla altyazı barındırmaktadır. Dijital içerik genellikle altyazıdan yoksundur veya en iyi ihtimalle yalnızca bir veya iki dile sahiptir. OpenSubtitles kullanmak, bir sinema dünyasının size açılacağı anlamına gelir.

Eklentileri Yükleme & Depoları

Her şeyi ayarladıktan sonra, bazı eklentiler yüklemeniz gerekir. Daha önce de belirtildiği gibi, eklentiler depoların içinde barındırılıyor, bu yüzden yüklemek için Kodi’yi bu depoya yönlendirmelisiniz.

Bunu doğrudan Kodi aracılığıyla veya bir .zip dosyası indirerek yapmanın iki yolu vardır. Bazı kurulumlar için ikincisi gereklidir, ancak yedek alanınız ve bulmak için navigasyonunuz varsa .zip dosyasına gitmenizi öneririm..

Bilinmeyen Kaynakları Etkinleştir

Kodi, deposunu her kurulumla birlikte içerir ve içine ekleyerek içerideki eklentileri özgürce indirebilirsiniz. Bununla birlikte, resmi olmayan eklentiler ve depolar için bazı engeller var.

Kodi’nin bunları bilinmeyen kaynaklardan yüklemesine izin vermelisiniz. Bu küçük bir adım ama zorunlu bir adım. Bu özelliği etkinleştirmek için aşağıdaki adımları uygulayın:

 • Dişli çark gibi görünen “ayarlar simgesini” tıklayın
 • “Sistem ayarları” na gidin
 • İmlecinizi “eklentilerin” üzerine getirin
 • Sağ taraftaki “bilinmeyen kaynaklar” kaydırıcısını işaretleyin

Artık herhangi bir resmi olmayan eklentiyi yüklemekte özgürsünüz. Kodi’nin bazı sürümlerinde bu özellik zaten etkin, ancak her iki şekilde de kontrol etmek iyidir. İlk kez etkinleştirdikten sonra bir daha asla yapmamalısınız.

Bir .Zip Dosyasından Yükleme

Bir .zip dosyasından yükleme işlemi yerel olarak indirmenizi gerektirir. Bunu yapmak için, deponun bulunduğu URL’ye gidin ve indirin. Örneğin, URL’ye gidip “kodil.zip” i seçerek Kodil deposunu (http://kdil.co/repo/) indirebilirsiniz.

Dizinin içinde birden fazla dosya bulabileceğiniz zamanlar vardır. Genellikle, ihtiyacınız olan depo ile aynı veya daha büyük olarak adlandırılır. Sağduyu geçerli olacaktır, ancak değilse, tüm dosyaları indirin ve ihtiyacınız olanı bulana kadar her birini deneyin.

Dosyayı indirdikten sonra Kodi’yi açın ve aşağıdaki adımları uygulayın:

 • “Eklentiler” i tıklayın
 • “Eklenti tarayıcısına” (açık kutu simgesi) gidin
 • “Zip’ten yükle” yi tıklayın
 • Kaydedilen .zip dosyasına gidin ve seçin

Birkaç dakika bekledikten sonra, eklenti etkinleştirilmiş bir bildirim alırsınız. Depo yüklenir ve istediğiniz eklentileri seçmek için aynı ekrandaki “depodan yükle” seçeneğini kullanabilirsiniz.

URL’den yükleme

Raspberry Pi’ye yüklenmiş olanlar gibi bazı Kodi kurulumları, bir .zip dosyası aracılığıyla yüklemenize izin vermez. Dosyayı cihaza yükleyebilirsiniz, ancak bulmak zordur. Çok daha kullanışlı bir yöntem, bir URL yoluyla yüklemektir.

Bu yöntem, Kodi’nin dosyayı manuel olarak indirmesi yerine dosyayı indirmesi dışında bir .zip dosyasından yükleme ile aynı hedefe ulaşır. Bunun olabilmesi için Kodi’yi doğru URL’ye yönlendirmeniz gerekir.

Kodi ana ekranına gidin ve aşağıdakileri yapın:

 • “Ayarlar simgesini” tıklayın
 • “Dosya yöneticisi” ne gidin
 • Sol sütundan “kaynak ekle” yi seçin
 • Tıklayın “”
 • İstediğiniz havuz için “URL” yi girin
 • Bir isim ver

Bunu takiben, bir .zip dosyasından yükleme ile aynı şeyi yaparsınız. Bu işlem sadece Kodi’yi hedefe doğru yönlendirir. Eklentileri bir kez daha “depodan yükle” seçeneğini kullanarak yükleyin.

En İyi Yardımcı Program Eklentileri

İçeriği akışa alınmadan önce, gezinmeyi kolaylaştıracak birkaç tane yüklemek isteyebilirsiniz. Partinin en iyisi resmi Kodi deposundan geliyor, bu yüzden onları bulmak için çok fazla kazmanıza gerek kalmayacak.

Önemli olan Keymap Editor. Bu eklenti, uzaktan kumandadaki denetimlerin eşlenmesi için bir GUI sağlar. Eklenti olmadan düzenleme yapmak mümkün olmakla birlikte, Kodi’nin arayüzü en kullanıcı dostu değildir. Kodi 10 metrelik bir kullanıcı arayüzü üzerine kurulduğundan, uzaktan kumanda istenir ve bu basit eklenti kurulumun basit olmasını sağlar.

Düzen, Kodi’nin bir başka zayıf noktasıdır. V17 arabirimi büyük ölçüde geliştirmiş olsa da, büyümek için hala çok yer var. PlayOn Tarayıcı, aynı navigasyon sistemini korurken bu hedefe ulaşır.

En önemli değişiklik dosya adlarından görüntülere doğrudur. Kodi normalde gezinirken sadece dosya adlarının bir listesini görüntüler. Bir listenin aksine simgeleri ve adları göstermek, Kodi’de dolaşmak için çok şey yapan küçük ama önemli bir değişikliktir.

İhtiyacınız olanı bulduktan sonra, LazyTV içerik akışını sürdürecektir, bu yüzden asla geri dönmek zorunda kalmazsınız. Eklentinin birincil işlevi, izlenmeyen TV şovlarının otomatik olarak bir oynatma listesini oluşturur. Bu, son izlendikten sonra bir sonraki bölümü oynatarak veya kronolojik olarak görüntülenmesi gerekmeyen şov bölümlerini rastgele oynatarak kronolojik sırada çalışır..

Bunun dışında, izlemeye çalıştığınız bölümden önce izlenmeyen bir bölüm varsa eklenti size bildirir. Bu küçük yardımcı program, özellikle çok sayıda bölüm ve şovu olmayan şovları izlerseniz sizi yolda tutar.

En İyi Akış Eklentileri

Kodi’nin en iyi kısmı sadece resmi kaynaklardan değil, akıştır. Resmi olmayan eklentiler içerik spektrumunu açar. Bu, Kodi’nin birçok kişi için en önemli özelliğidir ve son yıllarda bu kadar ünlü kılan şey.

Listelemek üzere olduğumuz her eklenti korsanlığa giriyor. Daha önce de belirtildiği gibi, Kodi yasaldır; hırsızlık değildir. Kodi, gayri resmi eklentiler kullanırken kendinizi korumak için bir VPN’e ihtiyacınız var. Yasanın gri alanlarını araştırmak için küçük bir sigorta poliçesi..

Exodus, yıllarca favori bir akış eklentisiydi. Ancak, ölüm yeni bir devin doğmasına yol açtı: Sözleşme. Bu eklenti, hayal edebileceğiniz hemen hemen her TV şovunu veya filmi bulmak için İnternet’teki kaynakları hurdaya ayırıyor.

Şanslıysanız, sinemalarda birkaç film akışı bile bulabilirsiniz. Covenant tam özellikli bir eklentidir ve içinde ihtiyacınız olan hemen hemen her şeyi bulabilirsiniz. Nasıl ayarlayacağınızı öğrenmek için Covenant kurulum kılavuzumuzu okuduğunuzdan emin olun..

Covenant geçtiğimiz günlerde çevrimdışı ve çevrimdışı olarak geleceğinde bir miktar belirsizlik bıraktı. Şimdilik harika, ama Sözleşmenin kalıcı olarak çevrimdışı olması durumunda alternatifleri düşünmek isteyebilirsiniz. Bulduğumuz en iyi alternatif Elysium. Bu eklenti, Sözleşme ile aynı şeyi yapar, ancak biraz farklı düzen ve klasör yapısına sahiptir.

İstediğiniz şeylerin çoğunu eklentilerden birinde bulabilmenize rağmen, en iyi senaryo bunları birlikte kullanmaktır. Her ikisi arasında, yayınlanacak kaynakların farklı bir listesi olduğu için bir akış bulmanız olasıdır. Cihazınıza kurmak için Elysium kurulum kılavuzumuzu okuduğunuzdan emin olun..

Hem Covenant hem de Elysium’da spor bölümü yok. Birçok spor eklentisi olsa da, bulduğumuz en iyi şey Bennu. Bu eklenti, yıllarca temel bir spor akışı platformu olan Phoenix’in yeniden canlandırılmasıdır. Bennu yine de sadece arşivlenmiş oyunlara sahip. Bazı canlı eklentilere ihtiyacınız varsa, Kodi için en iyi spor eklentilerimize göz atın.

Sonuç

Kodi, medya bağımlıları için en iyi uygulamalardan biridir. Hem bir medya merkezi hem de akış platformu olarak çok yönlülüğü onu hem sıradan hem de güçlü kullanıcılar için çok güçlü kılar. Henüz kablo kesmeyi düşünmediyseniz, Kodi çok cazip görünmesini sağlar.

Kodi kullanırken her zaman bir VPN kullanmayı unutmayın. Küçük sigorta, gizliliğinizi korumak ve coğrafi olarak engellenmiş içeriğe erişmenize izin vermek için uzun bir yol kat ediyor. Daha fazlasını isterseniz, Kodi arşivimizi kontrol ettiğinizden emin olun. Kodi’nin Roku’ya nasıl yükleneceği ve arabelleğe alma sorunlarıyla uğraşması gibi eğiticilerden en iyi listelere kadar her şeyimiz var.

Kodi kullanıyor musunuz veya şimdi kurmayı planlıyor musunuz? Yorumlarda bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map