Google Stadia ve Shadow, bulut oyunlarının en büyük isimlerinden ikisi. Her ikisi de en iyi bulut oyun kılavuzumuzda mükemmel uzaktan oyun deneyimleri sunar. Ancak bu Google Stadia vs Shadow karşılaştırmasında yalnızca bir kişi zafer kazanabilir. 


Paranız için en iyi seçenek olan hangisi olduğunu görmek için oyun desteği, cihaz desteği, kapsama alanı, performans, fiyatlandırma, kullanım kolaylığı ve özelliklerle ilgili hizmetleri karşılaştıracağız. Google Stadia ve Shadow, bulut oyunlarına çok farklı yaklaşımlar getiriyor ve bu kılavuzdaki tüm bu farklılıkları dikkate alacağız.. 

Yine de Google Stadia incelememize ve Gölge incelememize bir göz atmalısınız. Bu Google Stadia vs Shadow karşılaştırması, ikisini karşılaştırma amacına hizmet eder, ancak diğer seçenekler hakkında konuşmak için fazla yer bırakmaz. Referans noktaları için diğer bulut oyun hizmetlerini getireceğiz, ancak bu karşılaştırma esas olarak iki rakibimize odaklanıyor.

Kavga Kurmak: Google Stadia vs Shadow

Google Stadia ve Shadow’u çeşitli kategorilerde karşılaştıran yedi turumuz var. Her turun bir değeri vardır ve belirli bir turda hangi hizmetin daha iyi olduğunu düşündüğümüze puan veririz. Sonunda, final skorlarını toplayacağız ve bir kazanan ilan edeceğiz. 

Yine de bir puan vermek her zaman net değildir. Bir teknoloji olarak genç bulut oyunlarının ne kadar etkili olduğu ile, bir hizmetin belirli kategorilerdeki diğer hizmetlerden kesin olarak daha iyi olduğunu söylemek zor. Örneğin, Google Stadia, Shadow’dan çok daha fazla ülkeyi kapsıyor, ancak Shadow’un desteklendiği bir bölgede yaşadığınız sürece fark yaratmıyor. 

Bu nedenle, puanlarımızı somut bir cevaptan ziyade gösterge olarak kullanmanızı öneririz. Performans gibi bazı mermiler açıktır. Ancak, diğerleri bulunduğunuz yere, bütçenize ve daha fazlasına bağlıdır. 

Kazananları gözden kaçırmak yerine, neden bir hizmeti diğerine tercih ettiğimiz hakkında bir fikir edinmek için bu Google Stadia ve Gölge karşılaştırmasının her turunu okumanızı öneririz..

1

Oyun Kütüphanesi

Oyun desteği söz konusu olduğunda, Google Stadia ve Shadow arasında gerçekten bir yarışma yok. Stadia, daha önce de belirttiğimiz gibi, desteklediği oyunlardaki bir konsola çok benziyor, sadece servisle birlikte gönderilen bir avuç oyun ve birkaç ağır vurucu. 

Shadow ise şimdiye kadar oluşturulan her PC oyununu destekliyor. Ya da, en azından Windows 10’da çalışabilen her PC oyunu. Aşağıdaki “özellikler” turunda ele alacağımız gibi, Shadow size tamamen işlevsel bir Windows 10 masaüstü sunar. Yerel bir Windows 10 makinesinde çalışabilecek herhangi bir oyun Shadow ile çalışabilir. Buna GOG gibi platformlardan oyunlar da dahildir. 

Shadow, Steam ve benzerlerindeki oyunları destekleyen tek platform değil – başka bir örnek için GeForce Now incelememizi okuyun – ancak size tam bir uzak masaüstü sunan tek bulut oyun platformudur. Bu nedenle, Shadow’un GeForce Now’ın son aylarda yaşadığı aynı lisanslama sorunları yok.

gölge-buhar-yüklemelerini

Yine de, Shadow ile oyun satın almanız gerekecek. PlayStation Now’ın aksine, Shadow yalnızca Steam, Epic Games Mağazası, Uplay ve Origin’de satın almış olduğunuz oyunlarla çalışır (PlayStation Now incelememizi okuyun). Bu nokta, oyunların bu platformlarda ne sıklıkta satışa çıktığını affetmek kolaydır. 

Stadia’nın fiyatını göz önünde bulundurarak affetmek daha da kolay. Google’ın bulut oyun hizmetiyle de oyun satın almanız gerekir, ancak bu oyunlar yalnızca Stadia’da çalışır. Ayrıca Google, oyunlar için tam ücret alır, yalnızca Stadia Pro üyeleri zaman zaman hafif indirimler alır. Pratikte, bu Steam’de 20 $ veya daha düşük bir oyun için tam 59,99 $ ödemek anlamına gelebilir. 

Stadia’nın kütüphanesi de çok sınırlıdır. Elbette, Final Fantasy XV ve Doom Eternal gibi bazı ağır vuruşların yanı sıra Cyberpunk 2077 gibi gelecek yayınlar da var. Ancak, tüm bu oyunları Steam’de Shadow ile de oynayabilirsiniz. Ayrıca, bir oyun bilgisayarı satın almaya karar verirseniz, yine de bu oyunlara sahip olacaksınız. Hangi yöne bakarsanız bakın gölge daha iyi bir seçenektir.

Round: Shadow Cloud Oyun için Oyun Kitaplığı Noktası

Google Stadia Logosu
Gölge bulutu oyun Logo

2

Fiyatlandırma

Shadow ilk turumuzu rahatlıkla devirdi, ancak fiyatlandırma söz konusu olduğunda işler ilginçleşiyor. Shadow’dan başlayarak, yazarken sadece bir tane kullanılabilir olmasına rağmen üç hizmet katmanı vardır. Temel plan olan Boost, yıllık faturalandırıldığında ayda 12 ABD doları tutar ve 256 GB depolama alanı ve 1080p akışla birlikte gelir.

Bunun üstünde, her ikisi de 4K akış sunan Ultra plan ve Sonsuz plan var, ancak depolama miktarı değişiyor. Ayda 12 $, 1080p akış için kötü olmasa da, Shadow’un daha yüksek katmanları oldukça kuruşlu. Örneğin, Sonsuz plan, aylık faturalandırıldığında ayda 50 ABD doları tutar. 

Shadow, diğer tüm bulut oyun hizmetlerinden daha fazla ücret alır, ancak aynı zamanda diğer tüm bulut oyun hizmetlerinden daha fazlasını sunar. Stadia 4K’da yayın yapabilir, ancak yalnızca Chromecast Ultra ile yayınlanabilir ve diğer birçok hizmet 1080p veya 720p’ye kilitlenir. Shadow bir endüstri lideridir ve uygun fiyat etiketi ile birlikte gelir. 

Stadia, çok daha mütevazıdır ve Stadia Pro için ayda sadece 10 $ çalıştırarak, 2020’de ücretsiz bir plan geliyor. Abonelik açısından, Stadia daha ucuz. Bununla birlikte, TV’nizde 4K HDR’de yayınlanması gereken 70 dolarlık Stadia denetleyicisi ve 70 dolarlık Chromecast Ultra. 

Ayrıca, şu anda aslında Stadia’ya abone olamazsınız. Google’ın bulut oyun platformuna erişmenin tek yolu, bir Chromecast, bir denetleyici ve üç aylık Stadia Pro ile birlikte verilen 130 ABD Doları Premiere Edition’ı satın almaktır. Ayrıca, yukarıda belirttiğimiz gibi, genellikle Steam’den daha pahalı olan Stadia’nın pazarından oyun satın almanız gerekir.. 

Bu tur dağınık çünkü şu anda mevcut olan hizmetlerin yanı sıra gelecekte sunulacak hizmetlerle de ilgileniyoruz. Şu anda mevcut olanlara dayanarak, Shadow açık kazanıyor çünkü başlamak için herhangi bir özel donanıma ihtiyacınız yok. Gelecekte, Stadia, ücretsiz planı ile daha iyi bir seçenek, bu yüzden bu turda kazanacağız.

Tur: Google Stadia için Fiyatlandırma Noktası

Google Stadia Logosu
Gölge bulutu oyun Logo

3

Özellikleri

Google, bir oyun bilgisayarının veya konsolunun özellikleriyle rekabet etmek için büyük adımlar atmış olsa da, henüz tam olarak orada değil. Shadow bu çabayı göstermedi, ama buna gerek yok. Bunun yerine, kullanıcılara tam bir deneyim sunmak için Steam ve Windows gibi özellik kümelerinden yararlanır. 

Aşağıdaki “kullanım kolaylığı” turunda daha fazla konuşacağız, ancak Shadow abonelere bulutta bir Windows 10 bilgisayarı sunuyor. En sevdiğiniz oyunları oynamaya ek olarak, istediğiniz yazılımı yükleyebilir, Windows ayarlarını özelleştirebilir ve uzak makinenizle internette gezinebilirsiniz..

Gölge-windows-ayarları

Stadia’nın özellikleri, başarılar ve arkadaş listelerinin yanı sıra sesli sohbet desteği ile oyun oynamaya daha fazla odaklanmıştır. Shadow bu özellikleri de destekler, ancak diğer platformlar tarafından ele alınır. Örneğin, tıpkı bir PC’de yaptığınız gibi, sohbet için Discord’u ve başarılar için Steam’i kullanabilirsiniz. 

İkisi arasındaki en büyük fark donanımdır. Stadia, yalnızca PC ve Android’de bir dizi üçüncü taraf denetleyiciyi destekler. Ayrıca, bu denetleyicileri bağlama şekliniz kullandığınız cihaza bağlı olarak değişir. Bazı denetleyiciler Bluetooth ve kablolu bağlantıları destekler, bazılarında ise kablolu bağlantı gerekir.

Gölgede bu engeller yok. Normalde bir denetleyiciyi Windows’a bağlayabiliyorsanız, Bluetooth veya USB kablosu üzerinden Shadow’a bağlayabilirsiniz. Razer Junglecat gibi akıllı telefonlar için tasarlanmış Nintendo Switch benzeri cihazları da kullanabilirsiniz. 

Stadia, Google’ın özellikle platform için sistemler oluşturduğu anlamında daha fazla özelliğe sahiptir. Shadow’un tescilli bir şeyi yoktur, aksine Windows’taki özelliklerden ve işletim sisteminde çalışan yazılımdan yararlanır. Bu nedenle Shadow bu turun galibi. 

Round: Shadow Cloud Oyun için Özellikler Noktası

Google Stadia Logosu
Gölge bulutu oyun Logo

4

Verim

Google Stadia ve Shadow arasındaki tüm farklar için en büyüğü performanstır. Google’ın, hangi ekranı kullanıyor olursanız olun 4K HDR oyunları sunma konusundaki zayıf sözüne rağmen, performans söz konusu olduğunda hizmet düz kalır. Öte yandan Shadow, yerel bir oyun deneyimine en yakın gördüğümüz şey.

arazi ölçüm oyun-slider1

Stadia denetleyicisini ve Chromecast Ultra’yı kullanan Google’ın teklifi, diğerlerinde başarısız olsa da, birkaç cephede iyi çalışır. Stadia denetleyicisi aslında Bluetooth yerine WiFi kullanıyor ve bu da daha az giriş gecikmesine neden oluyor. Ancak testlerimize dayanarak, bu aslında hizmete karşı çalışır. 

Tutarlı girdi gecikmesine sahip olmak yerine, oyunun farklı unsurları farklı miktarlarda gecikmeye sahiptir. Destiny 2’de, kontrolörün titreşimi, silah animasyonu ve ses, ateş ederken farklı noktalardan başlayacaktı. Hiçbiri girdinin çok gerisinde değil, ancak senkronizasyon dışında oldukları için çok daha dikkat çekici.

Neyse ki, bu sorun tarayıcınızda oynarken mevcut değil. Bunun yerine, her eylemi takip eden hafif ama yine de fark edilebilir bir miktarda girdi gecikmesi var. Bununla bile, Google’ı hatalandırmak zor. Giriş gecikmesi, bulut oyunlarıyla kursa eşittir ve Google, bu cephedeki en kötü suçludan çok uzaktır (gerçekten laggy bir deneyim için Blacknut incelememizi okuyun).

arazi ölçüm oyun-slider2

Giriş gecikmesi çoğu bulut oyun hizmeti için standart olmasına rağmen, Shadow neyse ki standart olmaktan uzaktır. Doom 2016, Counter-Strike: Global Offensive ve Cuphead testlerimizde herhangi bir girdi gecikmesini algılayamadık. Shadow ve yerel bir oyun bilgisayarı arasındaki kör bir testte, bir fark söyleyemeyiz.

Shadow ile video eserleri ve kekikler şeklinde akış yaparken bazı hıçkırıklar vardır, ancak bunlar çok az ve çok geridedir ve deneyimi asla mahvetmezler. CS: GO ve Fortnite gibi oyunlarla herhangi bir rekabetçi uygulamada Shadow’u önermesek de, hemen hemen her amaç için mükemmel çalışıyor. 

Her bulut oyun hizmetinin şu anda PlayStation Now’ın sınırlı çözünürlüğünden Google Stadia’nın giriş gecikmesine kadar sorunları var. Shadow’un da bazı sorunları var, ancak rekabetten çok daha az şiddetli. Bulut oyunlarına girmek istiyorsanız ve tek önemsediğiniz performanstır, Shadow kolay bir satıştır.

Round: Shadow Cloud Oyun için Performans Noktası

Google Stadia Logosu
Gölge bulutu oyun Logo

5

Platform Desteği

Ladia, Stadia’nın platform desteği sadece Pixel, Chromecast Ultra ve Chrome üzerinde çalışarak uçsuz bucaksızdı. Ancak o zamandan beri Google, modern Android telefonlar ve çoğu üçüncü taraf denetleyici için destek ekleyerek platformu geliştirdi. Yine de TV’nizde oynama sorunu henüz tam olarak çözülmedi. 

Stadia’yı TV’nizde oynatmak için bir Chromecast Ultra ve Stadia denetleyicisine ihtiyacınız olacaktır. Telefonunuzda veya dizüstü bilgisayarınızda Xbox One denetleyicisi ve DualShock 4 gibi girişleri kullanabilirsiniz, ancak TV’de oynamak için Stadia denetleyicisi gerekir. 4K HDR almanın tek yolu bu. Tarayıcı oynatma 1080p’de kilitli. 

Shadow, Windows, macOS, Ubuntu, Android ve iOS için yerel uygulamalarla daha geniş bir desteğe sahiptir. Ayrıca Shadow, uygulamalarını akıllı TV’lere getirmek için LG ile birlikte çalışıyor. Shadow’un desteklediği platformlar arasında, hangi ekranda olursanız olun oynama fikrini yakalar. 

Stadia, PlayStation Now ve Project xCloud gibi hizmetlerden çok daha yakın, ancak henüz tam olarak geliştirilmedi (Project xCloud incelememizi okuyun). Google, Chromecast’e ihtiyaç duymadan TV’lerde çalışabilen bir uygulama yayınlayabilene kadar Shadow daha iyi bir seçenektir. Bu, Stadia’da iOS desteğinin eksikliğinden bahsetmiyor..

Round: Shadow Cloud Oyun için Platform Destek Noktası

Google Stadia Logosu
Gölge bulutu oyun Logo

6

Kullanım kolaylığı

Tüm sorunları için Google Stadia’yı kullanmak sihir gibidir. Tescilli donanımı kurmak ve Google hesabınızı senkronize etmek, ilgili bir işlemdir, ancak zorlayıcı değildir. Görünüşe göre Google, Stadia’yı yayınlarken çok sayıda kritik öğeyi unuttu, ancak kullanıcı deneyimi bunlar arasında değil. 

arazi ölçüm kontrol cihazı-eşleştirme

Denetleyiciyi eşledikten ve davet kodunuzu gönderdikten sonra – Stadia Pro aboneliğinizi etkinleştirmek için gereken kombinasyon – doğrudan eyleme geçebilirsiniz. Stadia Pro aboneleri Destiny 2 ve Samurai Shodown gibi bir dizi ücretsiz oyuna erişebilir. Bir bulut oyun servisi olduğundan, bu oyunları indirmenize gerek yoktur, daha çok “hak talebinde bulun”. 

Bir oyun için hak talebinde bulunmak, oyunu kitaplığınıza ekler. Oyunu başlatmak için gittiğinizde sihir geliyor. Güncellemeleri veya yamaları kontrol etmenize gerek kalmadan oyununuz başlatılır. Kurulumdan itibaren, ücretsiz oyunlardan seçim yapıyor ya da Stadia mağazasından bir şey satın alıyorsanız, bir oyunu başlatmak sadece birkaç saniye sürer. 

Gölgenin kullanımı kolaydır, ancak bu gerçekten bir sürpriz değildir. Son haberleri gösteren çıplak kemikli bir fırlatıcı dışında, Shadow sadece Windows 10’dur. Bir PC’de yolunu açabilirseniz, Shadow etrafında yolunuzu yapabilirsiniz. Tek fark, uzak makineden çıkmak için birkaç kısayol tuşudur.

Gölge-başlatma

Bu kısayol tuşları hiçbir zaman Windows kısayollarının önüne geçmez. Yine de aramak için “Windows tuşu + S” ve metni panoya kopyalamak için “CTRL + C” tuşlarını kullanabilirsiniz. Ekranın köşesindeki biraz saydam Gölge logosunun dışında, normal Windows 10 masaüstü ile aralarındaki farkı fark etmekte zorlanırdık. 

Zaman Shadow’un en büyük engelidir. Stadia, saniyeler içinde oyun oynamaya başlayabilmeniz için harikadır. Shadow, makinenizi yapılandırmak için sadece bir saat kadar değil, aynı zamanda oyun indirmek için de zamana ihtiyaç duyar. Oyunlarınızı bir Windows makinesinde olduğu gibi yüklemek için beklemeniz gerekecek.

gölge-kaydolma

Gölge temelde bulutta PC oyunudur ve bu sistemle birlikte gelen tüm profesyoneller için bazı eksiler de vardır. Stadia, video oyunları akışı için sıfırdan oluşturulmuş bir sistem sunar ve bu nedenle çok daha akıcı bir sistem sağlayabilir. Shadow’un kullanımı zor olmasa da, hiçbir şekilde Stadia kadar akıcı değil.

Yuvarlak: Google Stadia için Kullanım Kolaylığı Noktası

Google Stadia Logosu
Gölge bulutu oyun Logo

7

Kapsama

Son turumuz aynı şekilde olmasa da ilk turumuz kadar kutuplaştırıcı. Gölge yalnızca kıta ABD’sinde kullanılabilir ve o zaman bile, bazı eyaletler diğerleri kadar desteklenmez (bir dakika içinde daha fazla). Google’ın yedekte devasa ağının gücüne sahip Stadia, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde mevcut. 

Google’ın bulut oyunları Belçika, Kanada, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İrlanda, İtalya, Hollanda, Norveç, İspanya, İsveç, İngiltere ve ABD’ye – veya daha özlü bir tanım için çoğu Kuzey Amerika ve Avrupa’ya ulaşıyor. Yayılması Shadow’lardan çok daha büyüktür ve Vortex’in aksine Google tüm bu alanlara yeterince hizmet verebilir (Vorteks incelememizi okuyun). 

Shadow 48 kıta eyaletinde mevcut olmasına rağmen, bunlardan sadece 38’i tam olarak desteklenmektedir. Bu arada, Washington, Idaho, Montana, Wyoming, Utah, Colorado, Arizona, Alabama, Georgia ve Florida “keşif modu” devletleri olarak bilinir, bu nedenle arazi ve altyapı gibi faktörler subpar deneyiminiz olacağı anlamına gelebilir.

Gölge-kapsama

Shadow’un tam olarak desteklediği durumlar için daha iyi bir seçenek yoktur. Yine de, milyonlarca potansiyel ABD kullanıcısı daha kötü bir deneyime sahip ve yurtdışındakiler hiç seçeneğe sahip değil. Stadia’nın bazı hataları var, ancak kapsama alanı bunlardan biri değil, hizmet Kuzey Amerika ve Avrupa’daki oyunlara yeterince hizmet edebiliyor. 

Tur: Google Stadia için Kapsama Noktası

Google Stadia Logosu
Gölge bulutu oyun Logo

8

Son düşünceler

Bu Google Stadia vs Shadow eşleşmesi yakın, diğer karşılaştırmalarımızdan çok daha yakın. Yine de, yedi turda dört galibiyet ile Shadow bizim şampiyonumuz. Stadia iyi bir mücadele verse de, Shadow’un tavizsiz performansı ve tam bir Windows kurulumuyla birlikte gelen özelliklerle rekabet edemez.

Kazanan: Gölge

Google’ın teklifi hak ediyor ve vaat edilen özellikler yayınlandığında ve daha fazla oyun hizmete girdiğinde Stadia dikkate alınacak bir güç olacak. Bununla birlikte, şu anda, bağlantısız ve kısır hissediyor ve Google’ın hemen başarılı olmayan, gelecek için iyi olmayan terk edilmiş hizmetlere ilişkin sicili göz önüne alındığında. 

Shadow’un daha iyi bir seçenek olduğunu mu düşünüyorsunuz, yoksa Stadia’nın bir hayranı mısınız? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlarda bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me