Google Stadia vs GeForce Now: 2020’de İki Titan Kavga Ediyor

Çok sayıda bulut oyun platformunun son sürümleri ve güncellemeleriyle, alandaki en iyi köpeklerden ikisi Google Stadia ve Nvidia GeForce Now. Birincisi, bulut oyunlarında konsol esque bir alım sunarken, ikincisi bulutta bir oyun bilgisayarıdır. Bu Google Stadia ile GeForce Now karşılaştırmasında hangisinin daha iyi bir seçenek olduğunu belirleyeceğiz. 


Bulutta oyun oynamak istiyorsanız, ikisi de yetkin servislerdir, ancak ikisi arasında birçok fark vardır. Hangisinin daha iyi bir seçenek olduğunu belirlemek için bunları oyun desteği, platform desteği, performans, kullanım kolaylığı, fiyatlandırma, özellikler ve kapsama alanında karşılaştıracağız.. 

Yine de, Google Stadia incelememize ve GeForce Now incelememize göz atmalısınız. İkisini doğrudan bu kılavuzda karşılaştıracağız, ancak bu incelemeler hizmetlerin pazarın geri kalanına karşı nasıl performans gösterdiğiyle ilgili daha fazla bağlam sunuyor. 

Kavga Kurmak: Google Stadia ve GeForce Now 

Önümüzdeki yedi turda, her bir hizmetin nerede mükemmel olduğunu ve nerede geride kaldıklarını görerek Google Stadia ve GeForce Now puanlarını karşılaştıracağız. Her turun bir değeri var ve ilerledikçe onları rakiplerimize dağıtacağız. Sonunda, sonuçları hesaplayacağız ve bir kazanan ilan edeceğiz. 

Karşılaştırmamız bu ikisinden daha iyisini belirleyecek olsa da, bulut oyunlarında basit bir puan sisteminden çok daha fazlası var. Bu nedenle, sizin için daha iyi çalışacak bulut oyun hizmeti hakkında fikir edinmek için bazı turları okumanızı öneririz.. 

Rakiplerimiz arasında birçok fark var ve ne yazık ki, her zaman birinin diğerinden kesin olarak daha iyi olduğunu söylemek kadar kesilmiş ve kuru değil. Bu şekilde, GeForce Now ve Google Stadia desteği oyunlarına bakarak en baştan başlayalım. 

1

Oyun Kütüphanesi

GeForce Now, son zamanlarda oyun kütüphanesi ile Bethesda, 2K Games ve Blizzard gibi bazı geliştiricilerin hizmet için destek aldığı bazı tartışmaların merkezi oldu. GeForce Now, oyun desteği açısından Shadow kadar geniş olmasa da (daha fazla bilgi için Shadow incelememizi okuyun), Stadia’nın önündeki ligler. 

geforce-şimdi-kütüphane

Yazma sırasında, Stadia toplam 35 oyunu desteklemektedir. Bir bulut oyun servisi yerine bir konsol lansmanı gibi hissediyor ve büyük üçüncü taraf geliştiriciler hizmetteki en büyük oyunlarından bir avuç yayınlıyor. 

Boyutları küçük olsa da, Stadia’nın kütüphanesi, Borderlands 3, Red Dead Redemption 2, Assassin’in Creed Odyssey ve Final Fantasy XV gibi oyunlarıyla çok yüksek kalitede.. 

GeForce Now, Stadia’nın sundukları kadar kaliteli olmasa da, aslında birkaç yüzlerce daha fazla oyunu destekliyor. Darksiders Genesis, The Witness ve The Surge 2 dahil olmak üzere birçok daha küçük başlık destekleniyor. Her ne kadar mükemmel oyunlar olsa da Google Stadia’nın dizisi kadar sert değil. 

GeForce Now’a rağmen Tomb Raider ve Final Fantasy gibi büyük AAA başlıkları eksik olsa da, seçim çok daha büyük. Daha da önemlisi, GeForce Now, Steam gibi mevcut DRM platformlarıyla entegre oluyor. GeForce Now kullanıyor olsanız da olmasanız da, zaten sahip olduğunuz oyunları Epic Games Store, Steam, Origin, Uplay ve daha fazlasına indirip oynayabilirsiniz.. 

Stadia bir konsola daha çok benziyor. Özellikle Stadia için oyun satın almanız gerekir ve bu oyunlar diğer platformlarla uyumlu değildir. Ancak fark, konsolların kendilerini değerli dijital dağıtım platformları olarak kanıtlamış olmalarıdır. Stadia, emekleme döneminde, dijital lisanslarınızı çürümeye bırakarak hala yanabilir. 

Ayrıca, belirli ülkelerde oyunların lisanslandırılmasıyla ilgili birçok sorun vardır. Yurtdışına seyahat ediyorsanız, sanal bir özel ağ kullanmadığınız sürece oyunlarınızı oynayamayabilirsiniz; bu, oyun için en iyi VPN kılavuzumuzda okuyacağınız gibi ideal değildir. Bu nedenle, bu turun galibiyetini GeForce Now’a veriyoruz.

Round: Şimdi GeForce için Oyun Kitaplığı Noktası

Google Stadia Logosu
GeForce Now Logosu

2

Fiyatlandırma

Google Stadia, kısa bir süre içinde sınırlı bir ücretsiz planla birlikte, Pro planı için ayda yalnızca 10 ABD doları çalışan bir hizmet olarak oldukça ucuzdur. GeForce Now, oyuncuların oyunlara daha hızlı erişim ve daha uzun oyun oturumları için 5 $ prim ödemesinin yanı sıra oyun süresini bir saatle sınırlayan ücretsiz bir katman ödemesine izin veren benzer bir kuruluma sahip. 

GeForce Now daha ucuz bir seçenektir, ancak bu turda biraz daha fazlası var. Yazma sırasında, GeForce Now’ın Kurucuları hizmetinin 5 ABD doları aboneliği yalnızca 12 ay boyunca iyidir. Bir yıl sonra, aboneliğinizin fiyatı o sırada Nvidia’nın ücretlendirdiği ücrete yükselecektir. Neyse ki, Kurucular planındaki kullanıcılar bir kuruş harcamadan hizmeti denemek için 90 gün sürebilir. 

Stadia aslında henüz bir abonelik olarak mevcut değil. Harekete geçmek istiyorsanız, bir Chromecast Ultra, bir Stadia denetleyicisi ve üç aylık Stadia Pro içeren 130 ABD doları tutarındaki Stadia paketini satın almanız gerekir. İlk üç aydan sonra, aylık 10 ABD doları abonelik ödemeniz gerekir. 

Yine de, oyun fiyatlandırmasında ikisini karşılaştırırken işler ilginçleşiyor. PlayStation Now’ın aksine, Nvidia GeForce Now ve Google Stadia ile oynamak istediğiniz oyunları satın almanız gerekir (PlayStation Now incelememizi okuyun). 

Google, Stadia Pro abonelerine bir dizi ücretsiz başlık ve özel indirimler sunuyor. Aksi takdirde, 2013 Tomb Raider (başka bir yerde 10 dolardan daha az bir fiyata bulunabilecek olursa olsun) veya Red Dead Redemption 2 olsun, çoğu oyun için 59,99 ABD doları tutarında tam bir ücret ödersiniz.. 

GeForce Now, ücretsiz oyun sunmuyor, ancak Steam ve Humble Store gibi pazarlardan satışlardan yararlanabiliyorsunuz. PC oyunları, genellikle 20 $ veya daha düşük bir fiyata AAA oyunlarını almanıza izin veren kötü bir şekilde derin fiyat kesintileri verir. Stadia ile bu mümkün değil ya da en azından henüz görmedik. 

Stadia’ya satın almak için birkaç yüz dolara, ayrıca tüm çanları ve ıslıkları istiyorsanız ayda 10 dolar daha arıyoruz. GeForce Now ise mevcut Steam kütüphanenizle ücretsiz olarak çalışıyor. Ödemek istiyorsanız, gerçek zamanlı ışın izleme gibi özellikler eklerken abonelik de daha ucuzdur. 

Round: GeForce İçin Fiyatlandırma Noktası

Google Stadia Logosu
GeForce Now Logosu

3

Özellikleri

Özellikler açısından, Google Stadia, duyurulduğunda piyasaya sürülecek kadar sağlam değil, ancak hizmetin sunabileceği çok şey var. Hizmetin diğer yönleriyle görülen buluttaki konsol mantra ile uyumlu olan Stadia, sesli sohbet ve arkadaş listeleri gibi sosyal özelliklerin yanı sıra başarılarla da istifleniyor. 

Yine de, PC ve aile paylaşımında 4K HDR olmak üzere, her ikisi de lansmandan önce vaat edilen bir dizi önemli özellik eksik. Yine de Google, Stadia’yı inşa etmek için çok uğraştı. Hizmet artık sadece Pixel yerine çeşitli Android telefonları destekliyor ve denetleyici desteği daha iyi hale geldi. 

Yine de harika değil. Hizmetle birlikte bir Switch Pro Oyun Kumandası, Xbox One Oyun Kumandası, DualShock 4 ve daha fazlasını kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, bu denetleyiciyi nasıl bağlayacağınız kullandığınız cihaza bağlı olacaktır. Bazı denetleyiciler Bluetooth ve USB bağlantısını desteklerken diğerleri kablolu bağlantı ile sınırlıdır. 

GeForce Now bu konuda çok daha bağışlayıcı. Telefonunuza veya bilgisayarınıza bağlayabiliyorsanız, muhtemelen GeForce Now ile çalışır. Dahası, GeForce Now esas olarak Steam ile entegre olduğundan, Value’in popüler DRM platformunun tüm özelliklerine sahipsiniz. Buna arkadaşlar, başarılar, ticaret kartları ve her şeyden önce Steam satışları dahildir. 

Google Stadia’nın sistemi, kuşkusuz, özellikle bulut oyunları için oluşturulduğu için daha akıcı. Nvidia’nın yaklaşımı bazı açılardan rafine değil – Steam Big Picture mükemmel bir platform değil – yine de Stadia’dan daha fazla çeşitlilik sunuyor ve bu turu ileriye taşıyor. 

Round: Şimdi GeForce için Özellikler Noktası

Google Stadia Logosu
GeForce Now Logosu

4

Verim

Performans doozy. Google Stadia ve Nvidia GeForce Now, bulut oyun alanının en üstündedir ve Vortex gibi hizmetlerin hile dışında bir şey gibi görünmemesini sağlar (daha fazla bilgi için Vortex incelememizi okuyun). Her ikisi de mükemmel performans sunsa da, görseller açısından bir takım farklılıklar var. 

Google Stadia, ücretsiz katmanında 1080p akışını, Stadia Pro’da 4K ve HDR desteği ile destekler. Chromecast Ultra, masaüstü ve Android’de Destiny 2, Tomb Raider ve Samurai Shodown’u test ederken saniyede 30 kare hızla 4K’ya vuruyorduk. Bununla birlikte, Metro Exodus gibi daha zorlu başlıklar, giriş gecikmesi ve kekemelik ile boğuştu. 

arazi ölçüm oyun-slider2

Nvidia GeForce Now, 1080p kilitli bir çözünürlükle Google Stadia’nın grafiksel uygunluğuna ulaşmıyor. Yine de ödünç buna değer. Testlerimiz sırasında Cuphead, Doom 2016 ve Counter-Strike: Global Offensive’de 100 fps’den fazla vuruş gerçekleştirdik. Ayrıca, GeForce Now’ın giriş gecikmesi çok azdı veya hiç yoktu. 

Dahası, GeForce Now, Stadia desteklemezken gerçek zamanlı ışın izlemeyi destekler. Oyun için hala genç bir teknoloji olmasına rağmen, giderek daha önemli hale geliyor. GeForce Now, Google Stadia’dan daha düşük bir çözünürlüğe sahip olabilir, ancak ışın izleme ve kare hızı karışıma getirildiğinde, oyunlar Nvidia’nın teklifinde daha iyi çalışıyor gibi hissediyor. 

GeForce Now’ın 4K’yı desteklememesi, özellikle de hizmet betadayken oyunlar bu çözünürlükte harika bir şekilde çalıştığından hayal kırıklığı yaratıyor. Google Stadia daha fazla piksel sağlayabilir, ancak giriş gecikmesi ve kare hızı maliyetiyle gelir. Öte yandan GeForce, yerel bir deneyime çok daha yakın geliyor. 

Round: GeForce Now için Performans Noktası

Google Stadia Logosu
GeForce Now Logosu

5

Platform Desteği

Google Stadia’nın vaatlerinden biri, neredeyse her cihazda kullanılabilmesidir. Bu lansman sırasında doğru olmasa da, şimdi. Google Chrome, Chromecast Ultra veya Android 10.0 veya sonraki bir sürümü yüklü bir Android cihaz çalıştırabildiğiniz sürece oyunlar yayınlayabilirsiniz. 

Stadia’nın tarayıcı tabanlı bir sürümü için destek çok büyük. Neredeyse her cihaz Google Chrome’u bir kapasitede çalıştırabilir ve bir Chromebook veya 4K ekranda olsanız da Final Fantasy XV gibi devasa, güzel oyunları oynamanıza izin verir. Yine de, Stadia’nın platform desteği, yani iOS desteği gibi bazı sorunları var. 

GeForce Now benzer, Windows, macOS, Android ve Nvidia Shield’de akışı destekliyor. Bununla birlikte, yerel bir uygulama aracılığıyla ele alınır, tarayıcı akışının esnekliğini tozda bırakır. Ayrıca, Nvidia Shield bir Chromecast’ten daha pahalıdır, yani TV’nizde oynamak istiyorsanız daha yüksek bir fiyat ödemeniz gerekir. 

Çoğunlukla, ikisi, büyük masaüstü işletim sistemlerinde, Android ve TV’de birinci taraf donanımı aracılığıyla mevcut olan platform desteği açısından eşit olarak eşleştirilir. Yine de, Stadia daha fazla cihazı kapsıyor ve bu rauntta öne geçiyor. 

Tur: Google Stadia için Platform Destek Noktası

Google Stadia Logosu
GeForce Now Logosu

6

Kullanım kolaylığı

Google Stadia’nın oldukça ilgili bir kurulum süreci var. Bir paket sipariş ettikten sonra, postada görünmesini beklemeniz gerekir. Kutuda güç kablolarını, Chromecast’inizi ve Stadia denetleyicinizi bulacaksınız. Her şeyi güce bağladıktan sonra, kurulumu telefonunuzla yönetir, davet kodunuzu girer ve denetleyicinizi eşleştirirsiniz. 

Stadia’nın kurulum süreci söz konusudur, ancak bu zor değildir. Yeni donanım göz önüne alındığında, her şey sorunsuz gidiyor. Ayrıca, Stadia’nın gördüğümüz en erişilebilir bulut oyun arayüzlerinden birine sahip olması nedeniyle harcanan zaman buna değer. Sahip olduğunuz oyunları kolayca görebilir, mağazaya göz atabilir, başarılarınızı görüntüleyebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Birçok yönden Xbox One veya PS4 gibi çalışır. 

arazi ölçüm-mobil-kütüphane

Yine de sihir, ilk oyununuzu talep ettiğinizde gelir. Prömiyeri ücretsiz Stadia Pro oyunu Destiny 2, PC ve konsollarda yaklaşık 100 GB’dir ve kullanıcıları aksiyona girmek için saatlerce beklemeye zorlar. Stadia ile tek yapmanız gereken başlığı talep etmektir. Bundan sonra, oynamaya hazırsınız ve saniyeler içinde harekete geçersiniz. 

GeForce Now, hizmetin tıknaz yerel uygulaması göz önüne alındığında, tatmin edici hissetmese de aynı büyüye sahip. Size önerilen bazı oyunları, kitaplığınıza eklediğiniz başlıkları ve diziye yeni eklemeleri gösteren yeterince iyi görünüyor. 

Ancak, özel bir kütüphane sayfası yoktur. Oyunlarınıza birer birer beş kez bakmak için ana sayfada bir kaydırma segmenti kullanmanız gerekir. 

geforce-şimdi-arayüzü

GeForce Now uygulaması başka türlü oldukça kapsamlı olduğu için gerçekten utanç verici. Bir oyunu başlatırken, onunla ilgili ayrıntıları görüntüleyebilirsiniz ve arama hızlıdır. Bununla birlikte, desteklenen oyunlara göz atamamanız veya kitaplığınızın çoğunu bir bakışta hızlı bir şekilde görüntüleyememeniz, deneyimi daha da sönümlendirir. 

geforce-şimdi-genişletilmiş oyunu

Bu iki eklemeyle, GeForce Now’a memnuniyetle bakacağız. Ancak, Windows, macOS veya Android’de olsanız da uygulama şu anki formunda tıknaz hissediyor. Stadia, GeForce Now’dan daha genç olmasına rağmen çok daha rafine hissediyor. Bu nedenle, Google’a bu turda bir nokta veriyoruz. 

Yuvarlak: Google Stadia için Kullanım Kolaylığı Noktası

Google Stadia Logosu
GeForce Now Logosu

7

Kapsama

Google’ın astronomik olarak büyük bulutunun gücünden yararlanan Stadia, pek çok ülkede zaten mevcut ve Project xCloud gibi hizmetleri utandırıyor (Project xCloud incelememizi okuyun). Desteklenen ülkelerin listesi şu anda Belçika, Kanada, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İrlanda, İtalya, Hollanda, Norveç, İspanya, İsveç, İngiltere ve ABD’yi içermektedir..

Test yaparken, Stadia ile garip bir sorunla karşılaştık. Stadia’nın desteklemediği bir ülkede kayıtlı bir sanal kredi kartı kullandık, ancak paketi bir ABD adresine gönderdik.

Kart ücretlendirildi ve paket sevk edildi, ancak hizmet için kaydolmak için davet kodunu almadık, bu da oynamak için gerekli. Neyse ki, destekle hızlı bir sohbetten sonra sorun çözüldü. 

GeForce Now, ABD ve çoğu Avrupa ülkesini kapsayan, kapsamı bakımından çok daha sınırlıdır. Sunucu durumu sayfasında, Japonya ve Rusya’da bazı ortak sunucular da bulunmaktadır, ancak bu bölgeler henüz resmi olarak desteklenmemektedir. Stadia’ya kıyasla büyük ihmal Kanada’dır. Aksi takdirde, iki hizmet eşit olarak eşleştirilir. 

Dürüst olmak gerekirse, her iki hizmet de aynı sayıda ülkeyi destekliyor. Yine de, sadece Google’ın ağının gücünden yararlanabileceği için değil, aynı zamanda Kanada’da da mevcut olduğu için Stadia’ya kazanıyoruz. 

Tur: Google Stadia için Kapsama Noktası

Google Stadia Logosu
GeForce Now Logosu

8

Son düşünceler

Yedi turumuzda dört galibiyet ile GeForce Now bu maçın galibi. Yine de Stadia çok yakındı. Hizmet, lansmanından bu yana çok büyüdü, yeni oyunlar ekledi ve orijinal vaat edilen bazı özellikleri uyguladı. Yine de, en azından testimize dayanarak yapmak için biraz büyümektedir.. 

Kazanan: GeForce Now

GeForce Now performans açısından daha rafine hissediyor, ancak PC uygulaması Google’daki tasarımcılardan bazı işaretçiler kullanabilir. Yine de, oyun desteği, performans ve fiyatlandırma açısından daha iyi, bu da onu galip yapıyor. 

GeForce Now’ın daha iyi olduğuna katılıyor musunuz? Yoksa Stadia hayranı mısınız? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkürler. 

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me