GeForce Now vs Project xCloud: 2020’de Nvidia ve Microsoft Square Off

GeForce Now şu anda tüm öfke, Nvidia oynamak için uzun bir PC oyunları listesi ile Google Stadia’nın topuklarında yayınladı. Kolayca en iyi bulut oyun hizmetleri arasında yer almasına rağmen, GeForce Now incelememizde okuyabileceğiniz gibi kullanım kolaylığı ve oyun desteği söz konusu olduğunda mükemmel değil, yetersiz kalıyor.


Microsoft’un Stadia ve GeForce Now gibi hizmetlere yanıtı olan Project xCloud’un sınırlı kapsama alanı ve oyun desteği de dahil olmak üzere kendi sorunları var. Ancak, henüz tam olarak yayınlanmadı ve şu anda mevcut özellikler gelecek için çok fazla umut vaat ediyor (hizmete daha ayrıntılı bir bakış için Project xCloud incelememizi okuyun). 

Bu GeForce Now ve Project xCloud karşılaştırmasında, hangisinin daha iyi bir seçenek olduğunu görmek için ikisini ringe atacağız. Yedi turdan oluşan bir seride, rakiplerimiz hangilerinin öne çıktığını görmek için özellikler, oyun desteği, kullanım kolaylığı, performans, kapsama alanı, platform desteği ve fiyatlandırma gibi darbelerle ticaret yapacak. 

Kavga Kurmak: GeForce Now ve Project xCloud 

GeForce Now ve Project xCloud, her biri bulut oyunlarının farklı bir yönüne dokunan yedi turda kavga edecek. Turlar sırasında her bir servis ve neden birini diğerinden tercih ettiğimiz hakkında biraz konuşacağız. Her tur için bir puan vereceğiz ve sonunda hangi hizmetin daha fazla puanı varsa kazananımız olacak. 

Bununla birlikte, birkaç tur kişisel tercihinize bağlıdır, bu da ilerlerken işaret edeceğiz. Örneğin, “kapsama alanı” bölümündeki kazancınız, bulunduğunuz yere bağlıdır. GeForce Now, Asya’daki çoğu ülke için desteğe sahip değil, ancak Kuzey Amerika veya Avrupa’daysanız bu bir fark yaratmıyor. 

Bu nedenle, kazananları gözden kaçırmak yerine rakiplerimiz arasındaki farkları anlamak için turları okumanızı öneririz. Genel olarak daha üstün olduğuna inandığımız hizmete hala bir puan vereceğiz. Bu sizin için en iyi hizmet olduğu anlamına gelmez.

1

Oyun Kütüphanesi

Proje xCloud, henüz deneme döneminde sınırlı sayıda oyunu desteklemektedir. Bununla birlikte, Microsoft’un oyun ekleme davranışı gelecek için umut vericidir. Lansman sonrasında, xCloud, çoğu birinci taraf oyunu olan yaklaşık 50 oyunla yayınlandı. Sadece birkaç ay sonra Microsoft, bir dizi üçüncü taraf başlığı ekleyerek kitaplığın boyutunu iki katına çıkardı. 

Project xCloud’un kütüphanesi büyük olasılıkla tekrar büyüyecek olsa da, şu anda yaklaşık 100 oyunda hala kilitli durumda. Halo 5, Gears 5, Tales of Vesperia ve daha fazlasını destekleyen liste etkileyici, ancak Shadow veya PlayStation Now seviyesinde değil (PlayStation Now incelememizi okuyun). Hala Xbox Game Pass entegrasyonu için hazırlanıyoruz. 

Henüz mevcut değil, ancak Microsoft, Xbox Game Pass’ı xCloud ile entegre etmeyi planladığını ve bu da listeyi 200 kadar oyunla destekleyeceğini söyledi. Kütüphanenin sonunda büyük olacağından eminiz (Microsoft, xCloud’un zaten 3.500 başlık çalıştırabildiğini söylüyor). 

Bununla birlikte, maliyet konusunda endişeliyiz. Microsoft, henüz oyunlar için ödeme yapmanız gerekip gerekmediğini açıklamamıştır; bu, oyun desteği söz konusu olduğunda önemli bir faktördür. 

Fortnite ve Counter-Strike: Global Offensive gibi ücretsiz oynanabilir oyunlarla oynamak istemiyorsanız, Nvidia GeForce Now ile oyunlar için ödeme yapmanız gerekecek. Shadow’a benzer şekilde GeForce Now, Steam’deki oyunları destekler. Onları buluttan oynamak için oyunu Steam’de satın almanız ve etkinleştirmeniz gerekir. 

geforce-şimdi-kütüphane

Bununla birlikte, GeForce Now, Shadow incelememizde ve Shadow vs GeForce Now karşılaştırmamızda okuyabileceğiniz gibi Shadow ile aynı şekilde çalışmaz. Yayıncılar, oyunlarının platformda çalışması için yeşil ışık vermelidir, bu da kütüphanenin sınırlı olduğu anlamına gelir. 

GeForce Now yüzlerce oyunu destekliyor – gerçek sayı gün geçtikçe değişiyor gibi görünüyor – ama hala çok fazla eksiklik var. 

Borderlands 3, Sekiro: Shadows Die Twice, The Witcher 3 ve Mordhau dahil olmak üzere bazı ağır vurucular var. Yine de, bazı yayıncılar platformda değildir. Örneğin, Square Enix GeForce Now’ı desteklemediğinden, Final Fantasy veya Tomb Raider oyunlarının hiçbirini oynayamazsınız. 

Shadow gibi daha sağlam bir bulut oyun servisiyle karşılaştırıldığında GeForce Now geride kalıyor. Yine de, Project xCloud’dan çok daha fazla oyunu destekliyor. 

Ayrıca, GeForce Now aboneliğinizi iptal etseniz bile lisans sizi takip eder (oyunu her zaman Steam’den normal şekilde oynayabilirsiniz). Project xCloud’un bu bağlamda nasıl işleyeceğini henüz bilmiyoruz, bu yüzden GeForce Now’a bu turda galibiyet veriyoruz.

Round: Şimdi GeForce için Oyun Kitaplığı Noktası

GeForce Now Logosu
Proje xCloud Logosu

2

Fiyatlandırma

Normalde bu turda yaptığımız gibi derinlemesine gitmiyoruz çünkü fiyatlandırma söz konusu olduğunda her iki rakibimiz de bir geçiş yaşıyor. 

GeForce Now iki hizmet katmanıyla tamamen piyasaya sürüldü: ücretsiz ve ücretli. Ücretsiz katman kilitlenir, bir saatlik oynatma oturumları ve full HD akış sunar. Ödeme yapıyorsanız, sıraya alma ve gerçek zamanlı ışın izleme olmadan altı saatlik oynatma oturumlarına erişebilirsiniz.. 

GeForce Now’ın ücretli planı olan kurucuların henüz belirlenmiş bir fiyatı yok. Şimdi satın alırsanız 90 gün ücretsiz erişim elde edersiniz ve bundan sonra ayda 5 dolar ödersiniz. Ancak bu sadece ilk 12 ayınız içindir. Bundan sonra, Nvidia fiyatı artıracak, ancak henüz ne kadar olduğunu açıklamamış. 

Normalde kabataslak mobil uygulamalar için ayrılmış, backhanded bir pazarlama taktiği gibi görünüyor. Başlangıç ​​fiyatı her şeyden daha ucuzdur, bu da Vortex gibi normalde ucuz hizmetleri pahalı hale getirir (Vortex incelememizi okuyun). Ancak bu fiyat değişecek ve fiyatın düşeceğinden şüphelenmiyoruz. 

Project xCloud’un fiyatlandırma bilgisi yok, çünkü henüz yayınlanmadı. Microsoft’un bulut oyun platformuna girmenin tek yolu erişim istemek ve en iyisini ummaktır. 

Maalesef Microsoft’un gelecekteki fiyatlandırmasını duyurmasını bekliyoruz. Bununla birlikte, spekülasyon yapsaydık, Xbox Game Pass ve Xbox Live’ı içeriyorsa, xCloud’un ayda yaklaşık 20 $ çalışmasını beklerdik. 

Yine de tahmin ediyoruz, şu anda yapabileceğimiz en iyi şey bu. Nvidia GeForce Now bu turu kazanıyor çünkü artık servise satın alabilirsiniz. Bununla birlikte, her iki rakibimizin de somut fiyatlandırması yapıldıktan sonra değerlendirmemizin değişmesi bekleniyor. 

Round: GeForce İçin Fiyatlandırma Noktası

GeForce Now Logosu
Proje xCloud Logosu

3

Özellikleri

Hizmet olarak, Project xCloud’un kendine özgü bir özelliği yoktur (Microsoft, özelliklere değil açık bir şekilde performansa odaklanmaktadır). Yine de, bir Xbox hizmeti olarak, arkadaşlar, başarılar ve hatta Microsoft Ödülleri dahil olmak üzere normalde bir Xbox One’daki özelliklere erişebilirsiniz. Xbox kullanıcı arayüzüne xCloud uygulamasından erişemezsiniz, ancak başarılarınız ve benzerleriniz hala izlenir. 

xcloud-4

Bu özellikler mantıklı çünkü bir xCloud sunucusu temelde sadece bir sunucu kasasına doldurulmuş dört Xbox One S konsolunun cesareti. Ancak, yükleme zamanı söz konusu olduğunda bazı sorunlar ortaya çıkar. Microsoft’un şu anda modası geçmiş konsolu mobil cihazlarda harika görünse de, standart sabit sürücülerden hala oyunlar yüklüyorsunuz. 

Xbox Series X ve PS5 konsol oluşturmaya geçtiğinizde, hepsi katı hal depolama ile ilgilidir. En iyi harici SSD kılavuzumuzu okuyabileceğiniz gibi, bu iyi bir şey çünkü SSD’ler çok daha hızlı yükleme süreleri sağlıyor. Microsoft’un yeni konsolu gönderildikten sonra xCloud sunucularını yükseltip yükseltmeyeceği belli değil. Şimdi olduğu gibi, geleneksel sabit disklerle sıkışıp kaldınız. 

GeForce Now Platform ve Denetleyici Desteği

GeForce Now uygulaması çıplak kemikler – daha çok “kullanım kolaylığı” turunda – ama hizmet hala birçok özellik sunuyor. İlk olarak platform desteği. 

GeForce Now Windows, macOS, Android ve Nvidia Shield üzerinde çalışabilir ve hangi ekranda olursanız olun oyunlarınızı oynamanıza izin verir. Buna karşılık, Project xCloud şu anda yalnızca Bluetooth 4.0 veya daha yenisine sahip Android cihazlarda kullanılabilir. 

GeForce Now ayrıca xCloud’dan çok daha iyi denetleyici desteğine sahiptir. Klavye ve fare desteğine ek olarak, GeForce Now ile hemen hemen tüm üçüncü taraf denetleyicileri kullanabilirsiniz. Denetleyiciyi kullandığınız cihaza bağlayabildiğiniz sürece, GeForce Now ile kullanabilmeniz gerekir. 

Daha sonraki bir turda GeForce Now’ın platform desteği hakkında daha fazla konuşacağız; bu turun reytingine dahil etmiyoruz. Onsuz bile, Nvidia’nın teklifi üstündür. Daha fazla giriş cihazını desteklemenin yanı sıra GeForce Now, Steam’in özelliklerini kullanarak Project xCloud’un önüne geçebilir.

Round: Şimdi GeForce için Özellikler Noktası

GeForce Now Logosu
Proje xCloud Logosu

4

Verim

Bebeklik döneminde bile, Microsoft’un oyun akışı platformu etkileyici. XCloud’u 5Ghz WiFi bandında çalışan bir Galaxy S9 + üzerinde test ettik. Her ne kadar oyun akışı için kablolu bir internet bağlantısı her zaman daha iyi olsa da, xCloud sadece Android’de, testimizi yapmak için WiFi kullanmaya zorlar. Yine de 60Mbps indirme hızıyla Microsoft’un önerilen hızının çok üzerindeydik. 

xcloud-1

XCloud çalıştığında kusursuz çalıştı. Bir telefonda çalışan Halo 5 ve Forza Horizon 4 gibi büyük AAA başlıklarını görmek bir zevkti. Yani, biz her zaman WiFi sinyal merhamet vardı. WiFi, paket düşüşlerine, tutarsız hıza ve en kötüsü parazite karşı hassas, mükemmel olmayan bir teknolojidir. 

5Ghz bunun çoğunu alsa da, hala sorunlarla karşılaştık. Bazı noktalarda, oyunumuz kekeliyor veya tamamen donuyordu. Bazı durumlarda yaklaşık 10 saniye kilitlendik. Bu daha yavaş oyunlar için dünyanın sonu olmasa da, 10 saniye sonsuzluk Halo 5 gibi hızlı bir nişancıdır. 

xcloud-2

Mükemmel koşullar altında, xCloud mükemmeldir. Ancak bulut oyunları, hizmetin ideal olmayan koşullarda nasıl performans gösterdiğiyle ilgilidir ve bu cephede xCloud mücadele eder. Sinyal gücüne dayalı bir çeşit ölçeklendirme uzun bir yol kat eder. Sinyaliniz zayıfladığında kalitede bir düşüş olsa da, en azından oyun tamamen kesilmeyecekti. 

GeForce Now çok daha tutarlı bir performansa sahip. Hizmeti Doom 2016, Darksiders Genesis, Cuphead ve Counter-Strike: Global Offensive’i test ederek bir dizi oyunla yürüttük. GeForce Now bir PC uygulamasına sahip olduğundan, bu oyunları ücretli bir bağlantı kullanarak test edebildik.. 

Menülerdeki bazı girdi gecikmelerinin dışında GeForce Now ile çok az sorunla karşılaştık. Bir avuç kek vardı, ama deneyimi bozan hiçbir şey. WiFi’li bir telefonda test bile olsa, GeForce Now xCloud’un yaptığı gibi kilitlenmeyi reddetti (yine de kablosuz deneyim çerçeve damlalarıyla doluydu). 

XCloud tam gazda çalışırken, bunun gibi bir şey yoktur. Ne yazık ki, kablosuz bir bağlantıyla kısıtlandığında, servis genellikle ideal olmayan koşullarda çalışır. GeForce Now kablolu ve kablosuz bağlantılarda çalışabilir ve kablolu deneyim daha iyi olmasına rağmen kablosuz hala oynanabilir.

Round: GeForce Now için Performans Noktası

GeForce Now Logosu
Proje xCloud Logosu

5

Platform Desteği

Project xCloud, Xbox’ınızın yerine değil, Xbox’ınıza bir ek olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle, Microsoft’un hizmet için TV tabanlı uygulamalar geliştirmesini beklemiyoruz (kolektif parmaklarımız bir PC sürümü için çapraz olsa da). Şu anda xCloud yalnızca Android’de, hareket halindeyken Xbox oyunlarınızı oynama fikrine uyuyor. 

Yine de, bu desteğin ne kadar sınırlayıcı olduğu inkar edilemez. Buna karşılık GeForce Now, Windows, macOS, Android ve Nvidia Shield’de kullanılabilir. Özellikle kalkan desteği harika. Bu, evde olduğunuzda oyunları TV’nize kolayca aktarabileceğiniz ve hareket halindeyken telefonunuzla oyun alabileceğiniz anlamına gelir. 

GeForce Now, eşlik eden bir hizmet olması anlamına gelmez ve bu nedenle, çoğu büyük platform için kullanılabilir (yine de iOS desteğinin olmaması nedeniyle hayal kırıklığına uğradık). Rakiplerimiz arasındaki eşitsizlik, Project xCloud’un beta sürümünde olmasının bir sonucu olabilir. Ancak, hizmetin piyasaya sürülmesinden sonra bile mobilin odak noktası olmaya devam edeceğinden şüpheleniyoruz. 

Bu, kişisel tercihin söz konusu olduğu turlardan biridir. Zaten bir konsolunuz varsa ve oyununuzu dışarıdayken oynamak istiyorsanız, xCloud iyi bir seçimdir. Özel bir bulut oyun deneyimi arayanlar için GeForce Now daha iyi bir seçenektir. 

Round: Şimdi GeForce için Platform Destek Noktası

GeForce Now Logosu
Proje xCloud Logosu

6

Kullanım kolaylığı

Kullanım kolaylığı söz konusu olduğunda rakiplerimizden hiçbiri Google Stadia düzeyinde değildir (daha fazla bilgi için Google Stadia incelememizi okuyun). Yine de, onlardan biri açıkça kenarda. GeForce Now ile başlayarak, mobil uygulama harika. Bununla kitaplığınıza kolayca PC oyunları ekleyebilir, eklediğiniz oyunlara göz atabilir ve hizmetin desteklediği yeni başlıkları görüntüleyebilirsiniz. 

Ancak bunların hiçbiri PC uygulamasında mevcut değildir. GeForce Now’ın PC uygulaması güzel görünüyor, öne çıkan oyunlar ve benzeri için birkaç kaydırıcı gösteriyor. Bir kez etrafı kazmaya başladığımızda, sorunlar belirginleşti. PC uygulamasında kütüphane sayfası veya GeForce Now’ın desteklediği oyun listesine göz atmanın herhangi bir yolu yok. 

geforce-şimdi-arayüzü

Bunun yerine, kitaplığınız bir seferde beş oyun görüntüleyen bir kaydırıcıya kilitlenir. Steam anahtarlarının ne kadar ucuz olduğu göz önüne alındığında, çılgın bir senaryo değil, yüzlerce oyundan oluşan bir Steam kütüphaneniz varsa, kütüphanenizde bir seferde beş oyun oynamanız gerekir. 

Ne istediğinizi biliyorsanız, arama çubuğu çalışır. Yalnızca nelerin kullanılabilir olduğunu görmek istediğiniz daha olası senaryoda, kaydırma. 

geforce-şimdi-genişletilmiş oyunu

xCloud’un kullanımı çok daha kolaydır, çünkü çok fazla bir şey yoktur. Mobil uygulamada, servisin desteklediği oyunlara göz atabilir, oynamak istediğiniz bir başlığı arayabilir ve geri bildirimde bulunabilirsiniz. Uygulamanın ne kadar çıplak kemikleri olsa da, xCloud, GeForce Now’dan daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunuyor.

xcloud oyun-kütüphane

Her şey kolaylaşır ve bir oyuna atlamak istediğinizde yolunuzdan çıkan bir uygulama yapar. XCloud’un mobil uygulaması ile GeForce Now’ın PC uygulaması karşılaştırıldığında, bu fark açıktır. Bununla birlikte, ikisi sadece Android uygulamalarını karşılaştırırken bile güzel. 

Yine de, bu turda xCloud’a galibiyet veriyoruz. Bir xCloud PC uygulamasının nasıl görüneceğini bilmememize rağmen, Android uygulamasının çok iyi tasarlanmış olması söz veriyor. GeForce Now mobil cihazlarda harika, ancak PC uygulaması uçsuz bucaksız.

Yuvarlak: Project xCloud için Kullanım Kolaylığı Noktası

GeForce Now Logosu
Proje xCloud Logosu

7

Kapsama

GeForce Now şu anda Kuzey Amerika’da ve Avrupa’nın birçok yerinde kullanılabiliyor, ancak sunucu durumu sayfası, desteğin yakında Japonya ve Rusya’ya da geleceğini gösteriyor. Shadow gibi hizmetlerle karşılaştırıldığında bu etkileyici olsa da GeForce Now, Project xCloud ile eşleşmiyor. 

Microsoft’un küresel Azure sunucuları ağı tarafından desteklenmektedir – Microsoft Azure incelememizde bunun hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz – xCloud zaten ABD, Kanada, İngiltere ve Güney Kore’de mevcuttur. Bu da bu deneme döneminde. XCloud tamamen başlatıldığında, dünyanın her yerine kolayca yayılabilmelidir. 

xcloud-lacivert-sunucu ağ

Platform desteği gibi, bu tur yaşadığınız yere gelir. GeForce Now, Asain pazarlarına şu ana kadar çok az fikir vermiş olsa da, hala xCloud’dan daha fazla Avrupa’yı kapsıyor. Bu, xCloud’un tamamen lansmanından birkaç ay sonra değişecek, ancak şimdilik GeForce Now bizim kazananımız. 

Round: GeForce Now için Kapsama Noktası

GeForce Now Logosu
Proje xCloud Logosu

8

Son düşünceler

Yedi turda altı galibiyet ile GeForce Now bizim kazancımızdır, ancak bu liglerin xCloud’dan daha iyi olduğu anlamına gelmez. Turlarımızın birçoğu bilinmeyene indi, sadece xCloud’un gelecekte nasıl çalışacağını bilmediğimiz için GeForce Now puanları verdik. Bu, iki hizmetin şu anda nasıl toplandığının gerçek bir yansıması olsa da, muhtemelen kararımız gelecekte değişecek.

Kazanan: GeForce Now

XCloud Projesi çok fazla umut vaat ediyor, ama şu anda, hepsi gösteriyor. Akış kalitesi, yükleme süreleri, kapsama alanı, oyun desteği ve ağ müdahalesi söz konusu olduğunda hala birçok sorun var. Bu sorunların yayınlandıktan sonra çözüleceğinden şüphelenmemize rağmen, şu anda hala mevcutlar. 

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me