PlayStation Now ve Nvidia’nın GeForce Now, en eski bulut oyun hizmetlerinden ikisi; birincisi, fiyatını Google Stadia’nın beğenileriyle rekabet edecek şekilde güncelledi ve ikincisi uzun bir beta döneminden sonra Nvidia tarafından piyasaya sürüldü. Her ne kadar en iyi bulut oyun hizmetlerinden ikisi olsa da, bu GeForce Now vs PlayStation Now karşılaştırmasında yalnızca bir kişi kazanabilir. 


Hangisinin en iyi genel deneyimi sunduğunu görerek, özellikleri, fiyatlandırmayı, oyun desteğini, platform desteğini, performansı, kapsamı ve kullanım kolaylığını bir araya getireceğiz. Belirli bir turda hangi yarışmacının daha iyi performans gösterdiğine ilişkin puanları belirterek sonunda genel bir kazanan ilan edeceğiz. 

Yine de, GeForce Now incelememizi ve PlayStation Now incelememizi okumanızı öneririz. Bunlarda, rakiplerimizi birbiri yerine pazarın geri kalanıyla karşılaştırarak performans, kapsama alanı, fiyatlandırma ve daha fazlasını derinlemesine inceliyoruz.. 

Kavga Kurmak: GeForce Now ve PlayStation Now

Önümüzdeki birkaç bin kelime boyunca GeForce Now ve PlayStation Now özelliğini bu özellik için karşılaştıracağız. Her biri bir puan değerinde olan yedi mermimiz var. Bu turlar boyunca, her hizmet arasındaki farklar ve neden birini veya diğerini tercih ettiğimiz hakkında konuşacağız. Sonunda bir kazanan ilan edip bir puan vereceğiz. 

Tabii ki, hangi servisin daha fazla puanı varsa şampiyonumuz olacak. Bununla birlikte, bazı durumlarda, bu kesilmiş ve kuru değildir. Örneğin, Sony tarafından geliştirilen PlayStation Now, dünyanın çeşitli ülkelerinde kullanılabilirken, Nvidia GeForce Now, ABD ve çoğu Avrupa ülkesi ile sınırlıdır. Bu nedenle, sizin için en iyi hizmet son kazananımızdan farklı olabilir. 

Bu yüzden kazananları gözden kaçırmak yerine mermileri okumanızı öneririz. Her seferinde bir kazananı ödüllendireceğiz, ancak bu puanın verilmesinin nedenleri farklı koşullara bağlı olarak değişebilir. Yoldan çekilince, en tepeden başlayalım.

1

Oyun Kütüphanesi

GeForce Now, Vortex gibi hizmetlere benzer şekilde, hizmetle oynayabileceğiniz lisanslı bir oyun kütüphanesine sahiptir (Vortex incelememizi okuyun). Desteklenen tüm oyunlar Steam gibi bir DRM platformu kullanıyor olsa da, yayıncı oyununun GeForce Now’ın bir parçası olup olmadığını seçebilir, ki bu Shadow vs GeForce Now karşılaştırmamızda görebileceğiniz gibi iyi bir şey değildir. 

GeForce Now’da eksik olan birçok oyun var, Blizzard ve Bethesda gibi şirketler platformdan destek alıyor. GeForce Now, Warframe, Roket Ligi, Counter-Strike: Global Offensive ve Fortnite desteğiyle hala gerekli konuları kapsıyor, ancak belirli bir oyunu oynamak istiyorsanız, GeForce Now bunu desteklemeyebilir. 

PlayStation Now’ın da GeForce Now ile aynı şekilde olmasa da sınırlı bir oyun kütüphanesi var. Abonelik satın aldığınızda, yalnızca PlayStation Now’ın bulut oyunu özelliğini değil, aynı zamanda 800’den fazla oyundan oluşan bir kütüphaneyi de satın alırsınız. Kaydolduktan hemen sonra, oyun satın almaya gerek kalmadan harekete geçebilirsiniz. 

Shadow gibi bir hizmetle karşılaştırıldığında, onların Shadow vs PlayStation Now karşılaştırmamızda nasıl eşleştiğini görebilirsiniz – PS Now sınırlı hissediyor. Ancak, GeForce Now ile karşılaştırıldığında kütüphane parlıyor. 

Hangi oyunların hizmete gireceğini seçmemenize rağmen, PlayStation Now çoğu oyuncuyu tatmin etmek için yeterince geniş bir oyun yelpazesi sunuyor. Netflix’e benzer olduğunu düşünmeyi seviyoruz, bu şekilde. 

Tüm bu oyunları da yayınlamanız gerekmez. PS Now, PS4’ü desteklediğinden, desteklenen listenin yaklaşık 300’ünü yerel olarak konsolunuza bazı oyunlar indirebilirsiniz. Bu durumda, ağ gecikmesi nedeniyle herhangi bir sorun yaşamadan en iyi kaliteyi elde edersiniz. 

GeForce Now daha büyük bir oyun havuzundan çekilebiliyor. PC’de PS4’ten daha fazla oyun var. Bununla birlikte, mevcut desteği PS Now’a kıyasla daha zayıf görünüyor. GeForce Now, Shadow’ gibi bir sistemi uygulayana kadar – bunun hakkında daha fazla bilgi için Shadow incelememizi okuyun – Sony’nin sunduğu teklif daha iyi olacak. 

Round: Şimdi PlayStation için Oyun Kitaplığı Noktası

GeForce Now Logosu
PlayStation Now Logosu

2

Fiyatlandırma

GeForce Now için fiyatlandırma biraz yapışkan. İki hizmet katmanı vardır, ücretsiz ve ücretli bir seçenek. Kurucuların ödeme seçeneği sadece “kurucu üyeler” içindir. Uygulamada, bu, aylık 5 $ listelenen fiyatın sadece ilk 12 aylık hizmet için iyi olduğu anlamına gelir. Bir yıl sonra GeForce Now’ın fiyatının ne olacağını söylemiyoruz. 

PlayStation Now bir süredir var, sadece fiyat değişikliği 2019’un sonlarında düşüyor. Hizmet ayda yaklaşık 20 dolar civarında çalışsa da, aylık ödeme yapıyorsanız ayda sadece 10 dolar ve satın alırsanız bunun yarısı kadar açık bir yıl. Ücretsiz bir katman iyi olurdu, ancak PS Now’ın ne kadar ucuz olduğundan şikayet etmek zor. 

GeForce Now kağıt üzerinde daha ucuz olabilir, ancak fiyatının değişeceği gerçeğini görmezden geliyor. Yine de, büyüyen aşamalarında bile GeForce Now’a satın almanın birkaç nedeni var. Kurucular, hizmeti ücretsiz olarak deneyebilecekleri 90 günlük bir tanıtım dönemi kazanırlar. Hala bir abonelik taahhüdünde bulunmanız gerekiyor, ancak ilk üç aylık oyun akışınız ücretsiz. 

Ayrıca, GeForce Now ödeme yapanlara daha fazla seçenek sunuyor. Örneğin, Kurucu üyeliği olan kullanıcıların oyunlar için sıraya girmesi gerekmez, oysa ücretsiz üyelerin sahip olması gerekebilir. Öte yandan PlayStation, ne kadar ödediğinize bakılmaksızın tüm abonelerin sıraya girmesi gerekebileceğini söylüyor. 

Farklılıklarına rağmen, bu turu aramak zor. PlayStation Now’a vermeye meyilliyiz, çünkü fiyatı en azından taş olarak belirlendi. Bununla birlikte, GeForce Now yazma sırasında daha ucuzdur. Ayrıca, ödeme yapmak isteyenler için ücretsiz bir seviye ve daha fazla çeşitlilik sunar ve bu turda liderliği iter. 

Round: GeForce İçin Fiyatlandırma Noktası

GeForce Now Logosu
PlayStation Now Logosu

3

Özellikleri

Rakiplerimizin ikisi de çözünürlük seçenekleri gibi şeyleri atlayarak özellikler açısından oldukça sınırlıdır. Çoğunlukla, her ikisi de GeForce Now’ı destekleyen kontrolör desteği ve platform desteğine geliyor. Ancak PlayStation Now’ın benzersiz bir teklifi var: yerel oyun. 

Buradan başlayarak PS Now, PS4’ünüze yerel olarak indirebileceğiniz 800+ desteklenen oyun içinde yaklaşık 300 oyundan oluşan bir kütüphaneye sahiptir. Bu durumda, internete bağlı olsanız da olmasanız da oyunun tam çözünürlüğünü ve kare hızını elde edersiniz. Ne yazık ki, bu özellik yalnızca PS4’te mevcuttur; PC kullanıcıları bulutla sınırlıdır. 

Ancak, PS4 için hepsi başparmak değil. PC ve PS4 ile sınırlı olmanın yanı sıra – daha fazlası “platform desteği” turunda – serviste yalnızca bir DualShock 4 kullanabilirsiniz. PS Now klavye ve fare veya üçüncü taraf denetleyicileri desteklemiyor.

Daha da kötüsü, talep yeterince yüksekse oyunlar için sıraya girmeniz gerekebilir. Böyle bir durumda Sony, “ne kadar bekleyeceğinizi tahmin etmek imkansız” diyor.

playstation-şimdi-review-sss

GeForce Now yerel oyunu desteklemiyor, ancak daha geniş denetleyici ve platform desteği ile bunu telafi ediyor. Klavye ve fare desteğine ek olarak GeForce Now, PC’nize veya mobil cihazınıza bağlanabilen hemen hemen tüm denetleyicileri destekler. Razer Junglecat gibi Switch-esque mobil denetleyicileri bile destekler. 

Bizim için, bulut oyunları tamamen seçeneklerle ilgilidir, istediğiniz oyunu istediğiniz cihazda oynamanıza izin verir. Bu denetleyicileri içerir. GeForce Now, oyuncuların rahat hissettiklerini kullanmalarına izin verirken PlayStation Now, birinci taraf donanım kullanımını zorlar. PS Now’ın indirme özelliği güzel olsa da, bu turu Nvidia GeForce Now’a vermek zorundayız. 

Round: Şimdi GeForce için Özellikler Noktası

GeForce Now Logosu
PlayStation Now Logosu

4

Verim

Her şeyi dengeli tutmak için PlayStation Now ve GeForce Now’da hızlı tempolu bir atıcı, hassas bir platform oyunu ve kötü şöhretli zor bir oyun da dahil olmak üzere benzer oyunları test ettik. Elbette, iki rakibimizden RPG’ler, strateji oyunları ve daha fazlası var, ancak bunlar aynı şekilde yanıt verme ve renderleme sınırlarını genişletmiyor. 

GeForce ile başlayarak Doom 2016, Cuphead ve Counter-Strike: Global Offensive’yi test ettik. Doom ve Cuphead, GeForce Now’ın kilitli 1080p çözünürlüğünde harika bir şekilde çalıştı ve genellikle saniyede 100 karenin üzerine çıktı. Counter-Strike o kadar etkileyiciydi, ancak ara sıra akış hıçkırıkları rekabetçi bir ortamda çok fazla kanıtlayacaktı. 

Test ettiğimiz oyunlar harika görünse de, GeForce Now’ın tam sürümünde 4K desteği almayı umduk. Beta’yı aylar önce test ettiğimizde Doom’da 4K’da kolayca 60 fps elde edebildik. Artık hizmet herkese açık olduğu için, daha yüksek bir çözünürlüğü haklı çıkarmak için yeterli kare hızı ek yükünüz olsa bile çözünürlükler tam HD’ye kilitlendi. 

Ancak 1080p, PlayStation Now’a kıyasla bir rüya gibi görünüyor. Testlerimiz için birkaç saat Bloodborne, Mighty No. 9 ve Doom 2016 oynadık. GeForce Now’a kıyasla daha fazla video akışı artefaktı ve giriş gecikmesi ile karşılaştık, ancak oyunlar çoğunlukla sorunsuz çalıştı.. 

playstation-şimdi-review-azap

Performanstaki küçük farklılığa rağmen, bu tur çözüme ulaşıyor. PS Now 720p’ye kilitlendi, bu da çıldırıyor. PS4 veya PC’nizde olsanız da, bugünlerde 720p’de çalışan bir ekran bulmak bile zor. 

Dahası, 4K çıkışı destekleyen PS4 Pro ile birçok kullanıcı TV’lerinin mevcut piksellerinin yalnızca dokuzda birini kullanarak kendilerini bulacak. 

PlayStation Artık birkaç yıl öncesine göre çok daha iyi performans gösteriyor, ancak akış iyileştirmelerinde bile düşük çözünürlük bir katil. Sony, birkaç yıl önce 720p akışla kurtulabilmesine rağmen, ekranlar bu çözünürlüğü aştı ve tüm tam ekran uygulamaları için kullanılmaz hale geldi. 

Round: GeForce Now için Performans Noktası

GeForce Now Logosu
PlayStation Now Logosu

5

Platform Desteği

Platform desteği, GeForce Now ve PlayStation Now arasındaki performanstan daha da büyük bir fark gördüğümüz yerdir. Sony’nin sunduğu ürün çok sınırlı ve yalnızca PC ve PS4’te çalışabiliyor. Nvidia’nın hizmeti, platform desteği açısından Shadow kadar sağlam olmasa da, uzun bir farklı donanım listesinde çalışabilir. 

Şu anda, GeForce Now Windows, macOS, Android ve Nvidia Shield’de kullanılabilir. MacOS desteği, tam Android desteği gibi çok büyük. Google Stadia gibi devasa bulut oyun hizmetleri bile mobil cihazlarla uğraşır (bunun hakkında daha fazla bilgi için Google Stadia incelememizi okuyun ve Google Stadia ile GeForce Now parçamızda nasıl karşılaştırıldığını görün). Henüz akıllı TV’ler için herhangi bir GeForce Now uygulaması yok, ancak Shield’deki destek bu rolü güzel bir şekilde dolduruyor. 

PlayStation Now ile daha önce belirttiğimiz gibi, bulut oyunlarının ne hakkında olduğunu yakalamıyor: oyunlarınızı istediğiniz yerde ve istediğiniz zaman oynama yeteneği. GeForce Now bu ruhu mükemmel bir şekilde yakalayarak TV’nizde, bilgisayarınızda veya telefonunuzda olsanız da oyunları oynatmanıza izin verir. 

Round: Şimdi GeForce için Platform Destek Noktası

GeForce Now Logosu
PlayStation Now Logosu

6

Kullanım kolaylığı

Ne GeForce Now ne de PlayStation Now’ın tamamen çözemediği için kullanım kolaylığı ilginç bir tur. İlkinden başlayarak, GeForce Now’ın hem Windows hem de Android’de çekici ve anlaşılması kolay bir uygulaması var. Ancak, bir hata basittir, bir görevi kitaplığınıza oyun eklemek kadar sıradan bir iş gibi bir angarya gibi hissettirir.  

GeForce Now, bir kütüphane sayfası veya desteklenen oyunların bir listesini göstermek yerine size bir arama çubuğu sunar. Kitaplığınıza bir oyun eklemek istediğinizde, oyunu arayabilir ve “ekle” yi tıklayabilirsiniz. Ardından, oyun kütüphanenizde görünecektir. Ancak kitaplığınız aynı anda yalnızca beş oyun görüntüleyen bir kaydırıcıdır. 

geforce-şimdi-genişletilmiş oyunu

GeForce Now, geliştiriciniz, denetleyici desteği ve çıkış tarihi de dahil olmak üzere kitaplığınızdaki her oyun hakkında bilgi gösterse de, tüm kitaplığınızı aynı anda görüntülemek için ayrılmış bir sayfa yoktur. Her seferinde beş buçuk oyunda ilerlemeye devam edersiniz, bu da 100 veya daha fazla bir Steam kütüphaneniz varsa hızlı bir şekilde iğrenç hale gelebilir. 

geforce-şimdi-arayüzü

Ne yazık ki, PlayStation Now daha iyi değil. PS4 uygulaması iyidir, PS4’ün işletim sistemi ve denetleyici desteğine mükemmel uyum sağlar. Ancak PC’de PS Now mücadele ediyor. Netflix esque tarzında oyunlar arasında satır satır ilerlemek zorunda kalırsınız. Bu gezinme uzaktan kumanda veya denetleyici için çalışmasına rağmen, bir klavye ve fare üzerinde yavaş ve aksaklık hissediyor. 

playstation-şimdi-review-uygulama

Ayrıca, PC uygulamasında oyun aramanın, filtrelemenin veya oyunlara göz atmanın bir yolu yoktur. Sony’nin seçtiği listelerde gezinebilirsiniz ve hepsi bu kadar. PC uygulaması, söyleyebileceğimizden, PS4’ün düz bir bağlantı noktasıdır; bu, uygulama kullanılabilirliğinin masaüstünde nasıl olması gerektiğine ilişkin bir yanlış anlama veya yok sayma gösterir. 

Her iki yarışmacımız da bu turun altını çiziyor, Blacknut gibi vasat bir bulut oyun hizmeti bile iyi görünüyor (Blacknut incelememizi okuyun). PS4’te PlayStation Now kazanıyor. Bununla birlikte, diğer platformlarda bulut oyunlarıyla ilgilenen insanların daha büyük bir kısmının olduğundan şüpheleniyoruz ve bu ön tarafta, tüm yanlış adımlarına rağmen GeForce Now kazanıyor. 

Round: Şimdi GeForce için Kullanım Kolaylığı Noktası

GeForce Now Logosu
PlayStation Now Logosu

7

Kapsama

Kapsam söz konusu olduğunda Sony, PlayStation Now ile büyük bir avantaja sahiptir. PS Now yalnızca GeForce Now’dan daha uzun sürmekle kalmadı, Sony’nin PlayStation Network veya PSN’den mevcut altyapısı var. 

Microsoft, Project xCloud için Azure ağını kullanabildiği gibi, Sony PSN sunucularını PlayStation Now için kullanabilir (Project xCloud incelememizi okuyun). 

Desteklenen ülkelerin listesi uzundur, Avusturya, Kanada, Finlandiya, Danimarka, Belçika, Fransa, Almanya, İrlanda, İtalya, Japonya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre, ABD ve ABD Birleşik Krallık. Bununla birlikte, Sony’nin PlayStation Now’a ne kadar sunucu alanı ayırdığı belli değil. 

Kullanıcıların sıraya girmesi gerekebileceği ve makul miktarda giriş gecikmesi yaşadığımız düşünüldüğünde, Sony’nin bulut oyun ağına çok fazla beygir gücü ayırmadığını düşünüyoruz. GeForce Now’dan çok daha fazla mesafe kat ediyor, ancak performans için büyük bir maliyetle. 

Nvidia’nın yaklaşımı, ABD’yi ve Avrupa’daki çoğu ülkeyi kapsayan çok daha mütevazı. GeForce Now’ın durum sayfasında, Japonya ve Rusya’daki “ittifak ortağı” sunucularından da bahsediliyor, bu da hizmetin yakında daha fazla bölgede kullanılabileceğini gösteriyor. 

PlayStation Now’dan daha az fiziksel alana sahip olmasına rağmen, GeForce Now, desteklediği bölgeleri yönetmek için birden fazla sunucu ve bol miktarda ek yük ile daha donanımlıdır. PlayStation Now’da daha fazla sunucu ve daha büyük bir ağ var, ancak çok ince yayılıyorlar ve performans sorunlarına yol açıyorlar. Bu nedenle, GeForce Now’a bu son tur için galibiyet veriyoruz. 

Round: GeForce Now için Kapsama Noktası

GeForce Now Logosu
PlayStation Now Logosu

8

Son düşünceler

GeForce Now, yedi turumuzun altısında PlayStation Now’ı yenerek bu karşılaştırmanın açık galibi. Hizmet son birkaç ay içinde birkaç büyüyen acı yaşamış olsa da, bulut oyun alanında bir yarışmacı olarak şekilleniyor. Performans açısından, en azından, en iyiler arasında. 

Kazanan: GeForce Now

Yine de, PlayStation Now’ın değeri var. Birçok yönden, konsolunuza 300’den fazla oyun indirmenize izin veren Xbox Game Pass’e benzer. Bu amaçla, PS Now harika. Bulut oyunları ise farklı bir hikaye. PS Now yıllar içinde gelişmesine rağmen, kilitli çözünürlük, kuyruk ve giriş gecikmesi çok fazla. 

Kazanan GeForce Now olduğunu kabul ediyor musunuz? Her iki servise de abone misiniz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkürler. 

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me