2020’nin En İyi Bulut Oyun Hizmetleri: Geleceğin Dalgası

Bulut oyunları son yıllardaki en heyecan verici yeniliklerden biridir. Herhangi bir cihazda normalde yüksek güçlü, pahalı bir oyun bilgisayarı gerektiren oyunlar oynama fikri, biraz hayal bile olsa bile çekici. Her ne kadar bulut oyunları reklamcılığı şeylerin hiperbolik tarafına düşse de, iddiaların bazıları doğrudur. 


Bu kılavuzda, ortaya koydukları sözleri yerine getiren en iyi bulut oyun hizmetlerini keşfedeceğiz. Bulut oyun incelememizdeki ölçütleri kullanarak, her kategorideki en iyi üç hizmeti izledik. Genel bir kazanan ilan etmeden önce, her bir hizmeti neden bu kadar yüksek sıraladığımız ve her kategoride aradığımız şey hakkında konuşacağız. 

Kısa cevabı istiyorsanız, Shadow bugün mevcut olan en iyi bulut oyun hizmetidir, ancak Nvidia GeForce Now yayınlandıktan sonra bu değişebilir.

Shadow ile ilk siparişinizde 10 $ indirim almak için özel bağlantımızı tıklayın

Shadow ve GeForce Now’ı neden bu kadar çok sevdiğimize geçmeden önce, bulut oyunlarının ne olduğu ve nasıl çalıştığı hakkında konuşalım.

Cloud Gaming Nedir?

Bulut oyunlarının ne olduğu ve nasıl çalıştığı hakkında ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız, bulut oyunlarının nasıl işlediğini okuyun. Bu bölüm için kısa bir genel bakış sunacağız. 

“Bulut oyunları” terimi, buluttan uzaktan oyun oynamayı ifade eder. Neredeyse her durumda “bulut”, ağa erişmeye çalışanlara içerik sağlayan sunucularla ağzına kadar dolu bir veri merkezleri ağını ifade eder. Daha tanıdık bir referans noktası için Netflix veya başka herhangi bir akış platformu buluttan videolar sunar. 

Bulut oyunları da benzer bir şey yapar. Bir hizmete kaydolurken, oyunları çalıştırmak için donanıma sahip uzak bir sunucuya erişim satın alıyorsunuz. Ardından, bir oyunu başlattıktan sonra, o oyunun video akışı makinenize gönderilir. Biraz daha ilgili bir Siyah Ayna gibi: Bandersnatch.

Kendi seçeceğiniz macera filmini örnek olarak kullanarak, bir seçim yaptığınızda Netflix, bir sonraki klibin ne olması gerektiğine karar verir ve ardından size sunar. Aynı şey bulut oyunlarında da olur; sadece defalarca olur. 

Örneğin, “A” düğmesine bastığınızda, atlamak için bir giriş gönderiyorsunuz. Bu girdi uzaktaki bilgisayara gönderilir ve oyunun örneği bu girişe güncellenir. Güncellemeleri aynı anda gördüğünüz video akışı. 

Tüm bunlar milisaniye içinde gerçekleşir ve bulut oyun servisi gecikmeyi yeterince azaltabilirse, giriş gecikmesi algılanamaz hale gelir.

Oculus VR’ın şu anki CTO’su ve id Software’in kurucu ortağı John Carmack’a göre, “İnsan duyu sistemleri görsel veya özellikle ses alanlarının bazı bölümlerinde çok küçük göreceli gecikmeleri algılayabilir, ancak mutlak gecikmeler yaklaşık 20 milisaniyenin altında olduğunda genellikle algılanamazlar. ” Toplam gecikme süresi bu eşiğin altında olduğu sürece, bulut oyun oturumunuz yerel gibi hissetmelidir.

Ücretsiz Cloud Gaming

Tahmin edebileceğiniz gibi, bulut oyunlarına giren teknoloji sadece satın almak için değil, aynı zamanda korumak için de pahalıdır. Buna rağmen, ücretsiz bulut oyunlarına yüksek bir talep var. “Ücretsiz bulut oyunları” terimi, dünyada çok fazla ücretsiz bulut oyun hizmeti olmasa da, Google’da ayda yaklaşık 6.500 kez aranıyor. 

Serbest bulut oyun

Aslında, araştırmamız sırasında herhangi bir şey bulamadık, ancak hacim göz önüne alındığında, gelecekte bir miktar pop-up görmek şaşırtıcı olmayacaktı. Başka bir şey yoksa, bu bir PSA olarak hizmet edelim. Ücretsiz olduğunu iddia eden bir bulut oyun hizmeti bulursanız, uzak durmak en iyisidir.

En İyi Bulut Oyun Hizmetleri

Artık bulut oyunlarının ne olduğu ve gelecekteki sorunlarından bazıları hakkında konuştuğumuza göre, en iyi bulut oyun hizmetleri için en iyi seçimlerimize bakalım.

 1. Gölge – düşük gecikmeyle en iyi genel oyun deneyimi
 2. Şimdi GeForce
 3. girdap
 4. Proje xCloud
 5. Şimdi PlayStation

Özellikleri

Bulut oyunları bu kadar yeni bir pazar olduğundan, bu bölümde aradığımız hiçbir özellik yok. Her hizmet biraz farklıdır, bu nedenle platformları en yararlı olduğunu düşündüğümüz özelliklere göre değerlendirdik. Bazı durumlarda, bu çevre birimleri için ek destek anlamına gelirken, diğerlerinde, platformun nasıl oluşturulduğu.

Gölge

Shadow’un özelliklerdeki gücü, hediyeler biçiminde değil, hizmetin nasıl yapılandırıldığı biçimindedir. Birden fazla kullanıcının aynı kaynak havuzundan aldığı paylaşılan bir bulut oyun makinesine abone olmak yerine, kendinize özel bir bulut oyun bilgisayarı alıyorsunuz. 

Shadow ile ilk siparişinizde 10 $ indirim almak için özel bağlantımızı tıklayın

Kaynakları bu şekilde izole ederek Shadow, yoğun saatlerde kötü oyun akışı performansına yenmeyen çok daha akıcı bir deneyim sunabilir ve bu da PlayStation Now ile gerçekleşebilir. 

Gölge-windows-ayarları

Shadow ile yalıtılmış kaynaklar satın alıyorsunuz, ancak tam bir Windows 10 yüklemesi de satın alıyorsunuz. Doğrudan oyunun bulunduğu DRM platformuna önyüklenen çoğu bulut oyun hizmetinin aksine, Shadow sizi bir Windows 10 masaüstüne önyükler. Yeni uygulamalar yükleme ve görünümü özelleştirme de dahil olmak üzere hemen hemen her şeyi yapmanıza izin verilir. 

1 Gbps indirme hızıyla Shadow ile hızlıca çok şey yapabilirsiniz. Tek sınırlama sadece 256GB olan sabit sürücüdür. Yine de, oyunların ne kadar hızlı bir şekilde yeniden yüklenebileceğiyle, küçük boyut çok fazla sorun yaratmamalıdır. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi Shadow incelememizde okuyabilirsiniz.. 

Şimdi GeForce

GeForce Now, Nvidia tarafından tam olarak piyasaya sürülmedi, ancak beta formunda birçok yaşam kalitesi özelliği var. Klavye ve fare desteğine ek olarak, platform DualShock 4, Xbox One denetleyicisi, Xbox 360 denetleyicisi ve Logitech Gamepad F310, F510 ve F710’u da kabul edebilir. Ayrıca, PC ve Mac’te sesli sohbet desteklenir. 

Ancak, performans özellikleri gösterinin yıldızı. Nvidia’nın 60 fps’ye kadar 4K oyun sağlayan “ultra akış modunu” kullanmak için hangi gücü kullandığı net değil, ancak çalışıyor. 

Her ne kadar kesin olarak bilmesek de, testimiz sırasında birkaç ipucu topladık. Resident Evil 2 remake için grafik ayarlarını yaparken, oyun 24GB GPU RAM’imiz olduğunu söyledi.

Nvidia en yeni nesil donanımını kullanıyorsa – ve varsayalım – bu, bir Titan RTX veya Quadro RTX 6000’in uzak makineye güç verdiği anlamına gelir. Bunlar şu anda Nvidia’nın en üst düzey GPU’ları, Quadro saatte yaklaşık 5.000 dolar. 

Blacknut

Blacknut, tuhaf bir şekilde, aile odaklı bir bulut oyun hizmetidir. Blackbut, dört ekranda aynı anda oynamanıza izin veren bir aile planı sunmanın yanı sıra, çocuk modundan başlayarak birkaç aile özelliği sunuyor. Bu kılavuzda daha sonra ele alacağımız için, Blacknut birden fazla profil tutmanıza izin verir ve bunların her birinin çocuk modu etkin olabilir. 

blacknut-eklenti hesap

Çocuk modu düğmesi işaretlendiğinde, yalnızca E10 + ve daha düşük puanlı oyunlar gösterilir. Profiller arasında hızlı bir şekilde geçiş yapabilmenize rağmen, çocuk modunu etkinleştirmek, oynamak isteyen küçükleriniz varsa seçimi kısıtlamanın hızlı bir yoludur. Yetişkinlere uygun bir hesabı korumak ve çocukları uzak tutmak istiyorsanız, dört haneli bir PIN belirleyebilirsiniz. 

Ebeveyn kontrolü dışında Blacknut’un ana özelliği uyumluluktur. Windows, macOS, Amazon Fire TV, Android, Linux ve Panasonic ve Samsung’un seçkin TV’leri ile hemen hemen her şey tarafından desteklenir. Denetleyici desteği de mükemmel, çoğu oyun bir klavye ve fareyi ve gamepad’leri destekliyor. Akıllı TV’lerde, uzaktan kumandanızı bazı oyunlar için bile kullanabilirsiniz. Blacknut incelememizde bunun hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Desteklenen Oyunlar

Sunulan oyunlar iyi değilse bulut oyunları pek bir hizmet değildir. Bu bölümde, sadece geniş bir oyun yelpazesi değil, aynı zamanda yüksek kaliteli oyunlarla dolu büyük bir kütüphane bulunan üç hizmeti aradık.. 

Gölge

Shadow bu bölüme onur ile hükmediyor. Yukarıda belirtildiği gibi, deneyiminizi belirli oyunlarla sınırlamaz. Aksine, bir abonelik satın alırken tam bir masaüstü satın alıyorsunuz. Bu, GOG ve Humble Bundle gibi hizmetlerden DRM’siz oyunlar da dahil olmak üzere herhangi bir DRM platformuna herhangi bir oyun yükleyebileceğiniz anlamına gelir.

GOG’un dahil edilmesi çok büyük. Birçok eski başlık, uzak makinenizle kullanabileceğiniz tek işletim sistemi olan Windows 10’da çalışmaz. Sürücüler ve mimarinin bir kombinasyonu, SWAT 4, Ultima ve Wizardry VII gibi bazı klasik oyunları modern sistemlerde oynatılamaz hale getiriyor. Ancak, Shadow ile erişilebilirler.

GOG gibi hizmetler, bu eski başlıkları modern sistemlerde taklit edebilmeniz için ağır kaldırmayı yaptı ve Shadow size tam bir Windows 10 masaüstü verdiğinden, bulutta yapabilirsiniz. Oyunlarınızın en baştan yüklendiği ve yandığı GeForce Now kadar akıcı olmasa da, Shadow oynayabileceğiniz oyunlarda çok daha fazla esneklik sunuyor.

Şimdi PlayStation

PlayStation Now’ın kütüphanesinde 800’den fazla başlık var. İncelediğimiz diğer tüm hizmetlerin aksine PlayStation Now kitaplığının tamamını ücretsiz olarak sunuyor. Bu, belirli bir oyunu oynamak için lisans getirmeniz gerekmediği anlamına gelir. Ayrıca, kütüphane PlayStation 4, PlayStation 3 ve PlayStation 2’den oyunlar içerir.

playstation-şimdi-review-kütüphane

Red Dead Redemption, Fallout 4 ve Rocket League dahil olmak üzere büyük çok platformlu başlıklar mevcut, bu yüzden bunları oynamakla ilgileniyorsanız PlayStation Now kolay bir seçimdir. Bununla birlikte, Sony hayranları birinci taraf başlıklarının kütüphanesi tarafından daha heyecanlı olacak. PlayStation Now, geçmişten gelen her nostaljik oyun da dahil olmak üzere Sony’nin uzun tarihinin en büyük hitlerine sahip. 

Jak ve Daxter ve Cırcır & Tekken ve LittleBigPlanet oyunları ile birlikte klank oyunları da mevcut. Olağanüstü zor Bloodborne da dahil olmak üzere bazı yeni istisnalar da mevcuttur. Bununla birlikte, en son ayrıcalıkların ortaya çıkması biraz zaman alıyor. Yani, yazarken, Days Gone ve Spider-Man desteklenmiyor. 

Yine de, bir abonelik maliyeti için basitçe oynayabileceğiniz oyunların hacmi mükemmeldir. Oyun listesinin daha fazlasını PlayStation Now incelememizde görebilirsiniz. 

Şimdi GeForce

GeForce Now’ın 400’den fazla oyundan oluşan küçük bir kütüphanesi var. PlayStation Now ve Shadow ile karşılaştırıldığında, hacim olarak hızlı bir şekilde kısalır. Ancak, oyunların listesi mükemmel. Her seçenek PC oyuncuları için özel olarak hazırlanmıştır ve en son sürümler hemen listeye eklenir. GeForce Now ile, miktar üzerinden kalite ile ilgilidir (GeForce Now vs PlayStation Now parçamızı okuyun).

geforce-şimdi-review-oyunlar listesi

Rocket League, DOOM 2016, Fallout 76 ve Rainbow Six Siege dahil olmak üzere bariz oyunlar var, ancak daha az popüler başlıklardan daha çok etkilendik. Endless Space 2 ve Hearts of Iron IV gibi büyük strateji oyunları, NieR: Automata, Octopath Traveler ve Dragon Quest XI gibi Japon favorilerinin yanında oturuyor.

Hintliler de çok sevgi alıyor. En Karanlık Zindan, İçi Boş Şövalye ve Celeste gibi büyük indiesler dahil, ancak Deep Sky Derelicts, Mothergunship, Gungeon’a Gir ve Onlar Milyarlar gibi daha az bilinenler. 

Oyun sayısı az, ancak her biri yüksek kalitede. Etrafa baktığımızda, bulamadığımız sadece bir oyunumuz vardı: Grand Theft Auto V. Aksi takdirde, ağır bir üçlü-A veya niş bir indie arıyor olsak da, GeForce Now’da bulduk. Oyun listesi hakkında daha fazla bilgiyi GeForce Now incelememizde okuyabilirsiniz.

Fiyat

Bulut oyun hizmetleri için henüz bir temel fiyat yok, ancak tavan Shadow gibi hizmetler tarafından oluşturuldu. Bu bölümde, sadece genel olarak en iyi anlaşma değil, fiyattan sağlam bir değer sunan platformlar aradık. Yukarıda belirtildiği gibi, en iyi anlaşmaya gitmek her zaman işe yaramaz. 

Şimdi PlayStation

Aylık plana kaydolursanız PlayStation Now pahalıdır. Shadow’un hemen hemen aynı fiyatına eşit olarak, eşit performans veya esneklik sağlamaz. Bununla birlikte, Sony, Shadow ve diğer bulut oyun platformlarının çoğunun eksik olduğu çoklu süreler sunuyor. Bir yıl önceden satın alırsanız, çok şey elde edersiniz. 

Bir yıl için 99,99 ABD doları fiyat etiketi, ayda 8 ABD dolarından biraz daha fazladır ve bu, 800’den fazla ücretsiz oyun ve yetkili bir akış platformu elde etmeyi düşündüğünüz bir pazarlıktır. Yıllık abonelik açık ara en iyi değer olmasına rağmen, Sony üç aylık bir plan da sunuyor ve ayda yaklaşık 15 $. 

Bu, zaten bir DualShock 4 denetleyicisine sahip olduğunuzu varsayar. PlayStation Now yalnızca klavye ve fare desteği olmadan PC ve PS4’te oynatılabilir. Yalnızca PC’deyseniz, bir DualShock 4 ve mikro USB kablosu satın almanız gerekir (DS4 bir tane içermez). Kablosuz bağlantıya geçmek istiyorsanız, Bluetooth adaptörünü de satın almanız gerekir. 

Bu, yıllık abonelik maliyetine 120 $ ‘ı artırabilir. Ücretsiz olarak çok fazla oyun aldığınız düşünüldüğünde hala bu fiyata değer, ancak normal 100 $ fiyat etiketi kadar iyi bir anlaşma değil. 

Blacknut

Blacknut’un büyük bir oyun kütüphanesi yok, çünkü çoğu daha iyi başlıkların alt klonları – örneğin, Dark Souls’a kıyasla Fallen of Lorden – ama fiyat harika. İki plan vardır: kişisel ve aile. Kişisel plan ayda 12,99 ABD doları olarak mükemmel, ancak tek bir ekranla sınırlısınız. 

Birden fazla ekran istiyorsanız, ayda 19,99 ABD doları tutarında bir aile planı satın almanız gerekir. Blacknut aile planıyla, fiyat açısından Shadow’a yakın – ki incelediğimiz daha pahalı hizmetlerden biri olsa da – aynı anda dört ekranı kullanabilirsiniz. Ayrıca, oyun kütüphanesi için lisans gerekmez. 

Aileler Blacknut’un evde en fazla olduğu yerlerdir (ironik, biliyoruz). Kütüphane çoğunlukla çocuk odaklı indies ve mobil oyunlardan oluşuyor ve karışıma tek, alt bölüm ve M dereceli başlık atıldı. Yine de fiyatın kendisi iyi ve 14 günlük ücretsiz deneme sürümünde, denememek için hiçbir neden yok. 

girdap

Vortex performans ve özellikler açısından vasat, ancak ucuz. Ayda 9,99 $ ‘lık basit bir sıklıkta, sık sık kekemelik ve zaman zaman çözünürlük düşüşüyle ​​mücadele edebileceğiniz sürece iyi bir değerdir. Shadow veya GeForce Now kadar iyi değil, aynı zamanda fiyatın üçte biri civarında. 

Şu anda, Vortex’te sadece 10 ABD doları mevcut, ancak SSS yakın gelecekte daha fazla özelliğe sahip bir VIP programı başlatacağını söylüyor. Çoğu bulut oyun hizmeti gibi, oynamak istediğiniz oyunlar için lisans getirmeniz gerekir. Neyse ki, Vortex bulut oyunları, yakın zamanda piyasaya sürülen Risk of Rain 2 ve popüler Apex Legends dahil olmak üzere sağlam bir seçime sahip. 

Aylık olarak, yıllık bir plan satın alma seçeneğiniz olmadığı için ücretlendirilirsiniz. Vortex’in mobil kullanıcılar için yakınlığı olduğu için Google Pay veya Windows 10 satın alma seçeneği üzerinden abonelik satın almanıza olanak tanır. Bir kişinin yanlışlıkla nasıl abonelik satın alabileceğini görmek, bir yıllık aboneliğe varsayılan olarak bakmak kolay olurdu, ancak Vortex bunu yapmaz. 

Bunun yerine, hizmeti istemediğinize karar verene kadar ayda 10 ABD doları ödeme alınır. Kazayla bir plan satın alırsanız, Vortex bir geri ödeme politikası bile sunar. 15 dakikalık oyun süresi ile sınırlıdır, ancak ihtiyacınız varsa oradadır. Vortex incelememizde bunun hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. 

Kullanım kolaylığı

Birden fazla şirketin “oyun Netflix’i” olmak için koşmasıyla, kullanım kolaylığı önemlidir. Netflix ve diğer birçok akış hizmeti, kullanıcı arayüzlerini erişilebilir, sağlam ve çekici olacak şekilde geliştirmiştir. Bu bölümde, bu üç markayı vuran bulut oyun hizmetlerini aradık.. 

Gölge

Shadow ile ilgili her şey pürüzsüz. Kaydolmak için tek yapmanız gereken faturalandırma döngünüzü seçmek, hizmetin nerede bulunacağı hakkında bazı bilgiler girmek ve Windows 10 kurulumunuzu seçmek. Kullanmanızı önerdiğimiz önerilen bir yükleme var, ancak ne yaptığınızı biliyorsanız, özel bir yükleme de yapabilirsiniz..

Oradan bir bekleme oyunu. Gölgenin kurulması biraz zaman alır – bizim durumumuzda yaklaşık 30 dakika – ama beklemek işe yarıyor. Yerel uygulama hemen yüklenir ve bir kez eriştiğinizde, uzak masaüstünüzü saniyeler içinde önyükleyebilirsiniz. Shadow birkaç kısayol tuşuyla çalışır, böylece sistemden nasıl çıkacağınızı da bilirsiniz. 

Gölge-başlatma

Bundan sonra, normal bir Windows 10 makinesi kullanmak gibi. Arka planınızı değiştirebilir, web’e göz atabilir ve istediğiniz herhangi bir yazılımı yükleyebilirsiniz (torrent, sınırlar dışında olsa da). Tek ekleme, sağ üst köşedeki Gölge menüsünü açmak için kullanabileceğiniz yarı saydam bir Gölge düğmesidir.. 

Şimdi GeForce

GeForce Now’ın hala üstesinden gelmek için bazı kullanılabilirlik engelleri var – bunu inkar etmek yok – ama mevcut durumu çok umut verici. Burada ve orada, muhtemelen araç ipuçları şeklinde küçük bir açıklama, deneyimi daha akıcı hale getirecektir. Tam sürümün henüz bize ulaşmadığı göz önüne alındığında, bu küçük eklemeler, ürün ticari olarak kullanılabilir olduğunda dahil edilecektir.. 

geforce-şimdi-review-uygulama

Ne olursa olsun, GeForce Now kurulumdan oynamak için sorunsuz. Yerel uygulama, bir arama işlevi ile düzgün bir şekilde düzenlenmiştir, yani oynamak istediğiniz oyunları hızlı bir şekilde bulabilirsiniz. Kullanacağınız DRM platformu üzerinde hala bazı karışıklıklar var, bu da umarım tam sürümde çözülecek. 

Bir oyunu başlattıktan sonra, GeForce Now kekemiyor. Doğrudan bir Steam giriş sayfasına (veya kullandığınız DRM platformuna) getirilir ve ardından oyuna başlarsınız. Deneyimin akışkanlığı, oyunlara gecikme veya gereksiz yükleme yükü eklenmeden hiçbiri ikinci sıradadır.. 

Blacknut

Blacknut harika bir oyun kütüphanesine veya mükemmel akış performansına sahip olmayabilir, ancak erişilebilirliği sağlamdır. Üç ekranlı ödeme işlemi sorunsuz bir şekilde sona erer ve ödemeyi onayladıktan sonra size bir indirme ekranı sunulur. Orada, Blacknut’un desteklediği her platform için yükleyicileri bulacaksınız (çok destekliyor).

blacknut uygulama

Windows’daki yerel uygulama gördüğümüz en iyisidir. Blacknut, kullanıcı arayüzünü tasarlarken Netflix’ten çok fazla not aldı ve bu işe yaradı. Oyunlar bölümlere ayrılır, üstte bazı sanatlar ve bir fragman gösteren özellikli bir oyun. Gezinmek için, sizi hızlı bir şekilde aradığınız kategoriye gönderecek olan soldaki menüyü kullanabilirsiniz. 

Netflix’in oyun kitabından daha fazla ödünç alan Blacknut, istediğiniz kadar profil tutabilir. Bu profillerin her biri bir görüntü ve adla özelleştirilebilir ve bir pin numarası ve çocuk modu ile korunabilir. Bir profil seçtikten ve istediğiniz oyunu seçtikten sonra, Blacknut ayrıca o oyun için medya, desteklenen platformlar ve desteklenen kontrolörler gösterir.

Verim

Bir bulut oyun hizmetini değerlendirmek için yalnızca tek bir bölüm olsaydı, bu olurdu. Kullanıcı arayüzü ne kadar erişilebilir olursa olsun veya kütüphane ne kadar derin olursa olsun, performansın sağlam olması gerekir. 

Performans, her şeyden daha fazla hissettiren bir durum olsa da, çok az girdi olan veya hiç giriş gecikmesi olmayan hizmetleri aradık, yerel bir oturumun çözünürlüğünün çoğunu ürettik ve oyunu az yapaylık ile yayınladık.. 

Şimdi GeForce

GeForce Now, yerel bir oyun oturumuna en yakın bulut oyun deneyimidir. Testlerimiz sırasında ana turlarımız için DOOM 2016, Cuphead ve Counter-Strike: Global Offensive’e başvurduk. Her başlık, net görüntü kalitesi ve çok az veya hiç gecikme olmadan mükemmel performans gösterdi. 

Bununla birlikte, en şaşırtıcı kısım duyarlılık değil, kalitedir. DOOM dahil birkaç başlıkta grafik ayarlarını yapabildik ve bu değişiklikleri ekrana yansıttık. Özellikle DOOM ile 4K’da orta ila yüksek ayarlarla oynamayı ve yaklaşık 90 fps’yi başardık.

DOOM birkaç yaşında, bu yüzden çok daha yeni Resident Evil 2 versiyonunu da test ettik. Kare hızı yüksek olmasa da – yüksek ayarlarda yaklaşık 50fps ila 60fps – 4K’da oynanabilir bir deneyim elde edebildik. Bu, Resident Evil 2 remake’in ne kadar zorlu olduğunu, üst düzey sistemlerde bile göz önüne alındığında özellikle etkileyicidir.. 

Tüm testlerimiz gibi Nvidia’nın önerilerine uyduk, kablolu bir internet bağlantısı kullanarak ve lansmandan önce tüm ağ görevlerini kapattık. Ancak, Opera’da 2.4Ghz WiFi bandında açılan yaklaşık 15 sekme ile de test ettik (Opera incelememizi okuyun). Daha fazla kekemelik vardı, ama GeForce Now, şaşırtıcı bir şekilde, çoğunlukla aynı deneyimi sağladı.

Gölge

GeForce Now olarak yazıldığı sırada beta sürümündedir, yalnızca hizmete kaydolamazsınız. Piyasada bulunan hizmetler söz konusu olduğunda, Shadow en iyisidir. Her ne kadar video sıkıştırma burada GeForce Now’a göre daha net görünse de, yanıt hızı da iyi. 

gölge-buhar-yüklemelerini

GeForce Now gibi DOOM 2016, Cuphead, Resident Evil 2 remake ve Counter-Strike: Global Offensive’yi test ettik. Cuphead’de platform yapmak, algılanabilir giriş gecikmesi veya kekemelik olmadan her zamanki gibi hassastı. DOOM 2016, Resident Evil 2 remake kadar eşit derecede mükemmeldi. 

Counter-Strike: Global Offensive, GeForce Now’da olduğu gibi Shadow ile ilgili bazı sorunlar yaşadı. Botlarla test ettik ve bu ortamda deneyim iyi olmasına rağmen, ara sıra hıçkırık rekabetçi bir ortamda çok fazla. Günlük piyasa için performans iyi. 

Proje xCloud

Henüz resmi olarak yayınlanmamış olmasına rağmen, Microsoft’un Project xCloud’unun gelecek için ciddi vaatleri var. Bir Galaxy S9 üzerinde mütevazı bir WiFi bağlantısı üzerinde test yapan xCloud, yoğun sekanslar sırasında yalnızca en az miktarda yapaylıkla neredeyse yerel bir deneyim sağladı.. 

xcloud-slider1

Bu kadar şok edici olan şey, girdi gecikmesinin olmamasıydı. Halo 5 ve Gears of War 4 oynarken bile xCloud bu aksiyona ayak uydurabildi. Bulut tabanlı sistem nedeniyle hiçbir zaman dezavantajlı hissetmediğimiz bir an olmadı. Telefonda bir Xbox One varmış gibi hissettim. 

Bununla birlikte, bu tur için xCloud’u üçüncü sırada yapan bir konuydu. Her şey ısındığında, ekran genellikle bir an için bir dizi okunamayan blok haline gelir. Umarım bu sorun lansmandan önce çözülecektir. Düşüncelerimizin tamamını Project xCloud önizlememizde okuyabilirsiniz. 

Kapsama

Bir bulut oyun hizmetinden elde ettiğiniz kilometre, büyük ölçüde bulunduğunuz yere ve bu konumun bir veri merkezine ne kadar yakın olduğuna bağlı olacaktır. Bu nedenle, bulut oyun hizmetlerinin kapsama alanlarını dengelemesi, sunucularını çok ince uzatmazken yeterli zemini kapsamasını sağlamak önemlidir. Bu bölümde, sadece bunu yapan üç hizmeti tanıtacağız. 

arazi ölçüm aleti

Google, Stadia kapsamı ile sallandı ve performans istediğimiz her şey olmasa da – daha fazla bilgi için Google Stadia incelememizi okuyun – hizmet birçok ülkede kullanılabilir. Listede şu anda Belçika, Kanada, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İrlanda, İtalya, Hollanda, Norveç, İspanya, İsveç, İngiltere ve ABD yer alıyor. 

Bununla birlikte, lisanslama konusunda bazı sorunlar vardır. Steam veya Origin kitaplığınızı bağlamanıza izin veren diğer bulut oyun platformlarının aksine, Stadia kendi DRM hizmetidir. Sık seyahat ederseniz bazı sorunlar ortaya çıkabilir. 

Tüm oyunlar tüm ülkelerde lisanslanmayacaktır, yani sınırlarınızın dışına seyahat ederseniz belirli oyunlara erişiminizi kaybedebilirsiniz. Şu anda bu sorunu çözmenin açık bir yolu yok. Buna rağmen Stadia, aksi takdirde sahip olmayacak ülkelere bulut oyunlarını getiriyor. İkisinin nasıl karşılaştırıldığını görmek için Google Stadia vs GeForce Now parçamızı okuyun. 

Gölge

Shadow’un ağında altı veri merkezi vardır ve sayı düşük olmasına rağmen çok fazla yer kaplarlar. ABD’ye adanmış dört konum, her kıta bölgesini Dallas, Teksas’taki veri merkezleri ile kaplar; Chicago, Illinois; Santa Clara, California; ve New York City. 

ABD’nin çoğu kapsanmasına rağmen, bazı konumların hizmeti yoktur. Bu, 38 eyaletin hesaba katıldığı anlamına gelir. Ancak, Shadow Washington, Idaho, Montana, Utah, Arizona, Colorado, Wyoming, Alabama, Georgia ve Florida için kapsama sahip değil, bu da hayal kırıklığı yaratan bir anlaşma kırıcı değil. 

Sanal özel ağ kullanıyorsanız – öneriler için en iyi VPN kılavuzumuzu okuyun – desteklenen bir durumdaymış gibi görünebilir ve Shadow’un kapsamı göz önüne alındığında, çok uzak mesafelerden tünel açmamanız gerekir. 

Avrupa’da biri Paris’te, diğeri de Amsterdam’da olmak üzere iki veri merkezi bulunmaktadır. Ancak, Amsterdam’daki veri merkezi yalnızca bir yeri, Almanya’yı kapsıyor ve garip bir şekilde bulunduğu ülkeyi kapsamıyor. Paris, Fransa, Belçika, Lüksemburg, İsviçre ve İngiltere’ye hizmet veren daha fazla yer kaplıyor.

Proje xCloud

Project xCloud, bir Microsoft hizmeti olarak avantajlı bir noktadadır. XCloud, sıfırdan bir bulut oluşturmaya çalışmak yerine, dünyanın dört bir yanındaki şirketler tarafından zaten kullanılan uluslararası bir bulut olan Microsoft’un Azure ağından yararlanıyor. 140 ülkeye bulut sunan 54’ten fazla veri merkezi var. 

xcloud-lacivert-sunucu ağ

Hizmetlerin sınırlı deneme süresi göz önüne alındığında, konumların çoğu xCloud için uygun değildir. Dikkat edilmesi gereken önemli nokta, xCloud’u mevcut sunuculara aktarmanın ne kadar kolay olduğudur. Esasen, sunucudaki bazı Xbox’lar, böylece Microsoft talebi karşılamak için daha fazla bulut konumu dağıtabilir. 

Tüm Azure konumlarında xCloud sunucuları olsaydı, xCloud bu turda kolayca birinci olur. Ancak, hizmette görmek hala deneme aşamasında, üçüncü sırada. 

En İyi Bulut Oyun Hizmeti Nedir??

Yazma sırasında en iyi bulut oyun servisi mevcut değildir. GeForce Now, performans açısından en iyi deneyimi sunuyor, ancak hala beta sürümündedir ve bazı kullanılabilirlik sorunlarının çözülmesi gerekir. Bu nedenle Shadow’u en üst sıraya yerleştiriyoruz. 

Gölge-logo

Shadow, GeForce Now’ın performansına yaklaşıyor ve şu anda kullanılabilir. Ayrıca, arayüz, bu başlık ile birlikte gelen tüm kolaylıklara uyan tam bir sürümdür. Hizmeti kullanmak çok kolaydır ve performansın tutarlılığıyla bulutta oyun oynadığınızı unutmak kolaydır. 

Bunun üzerine normal bir Windows 10 masaüstünde yapabileceğiniz her şeyi yapabilme özelliğini ekleyin ve Gölge net seçimdir.

Android için En İyi Bulut Oyun Hizmeti

Android’de bulut oyunları, özellikle ekran denetleyicileri kullanıyorsanız, bu noktada biraz tıknaz hissediyor. Genel seçimimiz gibi, bu da GeForce Now’a kolayca gidecekti, ancak Android uygulamasının henüz kesin bir yayınlanma tarihi yok ve kullanılabilir olduğunda bile beta sürümünde olacak. 

blacknut-logo

Şimdilik, Blacknut Android için en iyi bulut oyun hizmetidir. Genel olarak vasat bir hizmet olmasına rağmen, oyun kütüphanesi bir mobil cihazda kendini evinde hissediyor. Blacknut ile bir telefonda veya tablette oynanamayacak olan daha küçük indie oyunları Blacknut’ta mevcut ve bu oyunların çoğunun basit kontrolleri olduğundan, ekran denetleyicisini kullanırken sorun yok. 

Son düşünceler

Bulut oyunları hala başlangıç ​​aşamasındadır, ancak birkaç harika hizmetin olması yeterince yeterli olmuştur. Gölge, piyasada bulunan bulut oyun seçenekleri için en üst sırada yer alır, ancak GeForce Now beta anahtarını takacak kadar şanslıysanız, bunu öneririz. Diğer seçeneklere gelince, güçlü noktaları var, ancak en iyi köpeklerle karşılaştırıldığında hiçbir şey değil. 

Blacknut harika bir arayüz ve iyi akış kalitesi sunar, ancak güçlü bir kütüphaneden yoksundur. PlayStation Artık bir ton değer katıyor, ancak kullanılabilirlik için bazı ayarlamalar gerekiyor. Son olarak, Vortex desteklenen oyunlar ve kullanım kolaylığı ile oradan en iyi şekilde yararlanır, ancak performans söz konusu olduğunda ayrılır. 

Hangi bulut oyun hizmetine kaydolacaksınız? GeForce Now’ı beklemek ister misiniz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkürler.

SSS

 • En İyi Ücretsiz Bulut Oyun Hizmeti Nedir??

  Birçok ücretsiz bulut oyun hizmeti yoktur ve mevcut olan hizmetler çok iyi değildir. Bulut oyunlarını sunmak pahalıdır, bu nedenle ücretsiz olduğunu iddia eden bir hizmet bulursanız, uzak durmak en iyisidir. 

 • En İyi Bulut Oyun Bilgisayarı Nedir??

  En iyi bulut oyun bilgisayarı, hızlı bir CPU ve bol miktarda video belleği ile donatılmıştır. En iyi bulut oyun hizmetleri – Shadow ve GeForce Now – her ikisini de sunar, böylece üst düzey olsalar bile oyun oynayabilirsiniz. 

 • Yavaş İnternet için En İyi Bulut Oyunu Nedir??

  Bulut oyunlarının çoğu durumda Netflix gibi standart bir akış hizmetinin gerektirdiğinden daha fazlasına ihtiyacı yoktur. Bant genişliğine bağlıysanız, PlayStation Now yavaş internet hızına sahip insanlar için mükemmel bir seçimdir. 

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map