Spotify, dinlemek için milyonlarca parça ile dünyanın en popüler müzik akış hizmetlerinden biridir. En sevdiğiniz şarkıların veya podcast’lerin keyfini çıkarmanıza, çalma listelerinizi arkadaşlarınızla paylaşmanıza ve ilgilendiğiniz içeriği bulmanıza olanak tanır. 


Ne yazık ki, herkesin erişimi yok. Bu kılavuzda Spotify’ın engellemesini nasıl kaldıracağınızı göstereceğiz.

Hizmete kaydolmak istiyorsanız, hizmetin tüm ülkelerde bulunmadığını bilmelisiniz. Dünyanın her yerinden birçok kullanıcı, uygulamayı indirmeye veya çevrimiçi hizmete erişmeye çalıştıklarında “Spotify şu anda ülkenizde kullanılamıyor” yazan genel bir mesaj alır. Bu, temelde coğrafi blokların bulunduğu anlamına gelir.

Engel kaldırma-spotify-hata-mesajı

Bu birkaç nedenden dolayı olur. Spotify, müziklerini kullanılabilir hale getirmek istedikleri ülkeleri seçebilen farklı sanatçıların, müzik etiketlerinin ve içeriğin hak sahiplerinin parçalarını lisanslar. Bu nedenle, belirli şarkıları çalamaz veya dinleyemezsiniz. “onaylanmış” ülkelerin dışında yaşıyor olmak.

Ülkenizdeki Spotify’a erişebilirsiniz, ancak iş yeriniz veya okulunuz hizmeti engelledi. Bu genellikle gereksiz bant genişliği kullanımının bir kapağını tutmak veya sadece dikkatinizin dağılmasını, çalışma saatlerini veya çalışma saatlerini kaybetmenizi önlemek için yapılır. 

Bir moladayken en sevdiğiniz müzikle gevşemek istiyorsanız bu sinir bozucu olabilir. Neyse ki, tüm bu kısıtlamaları atlayabilirsiniz. Düzeltmeye başlamadan önce, Spotify bloklarının arkasındaki nedenlere bakalım. 

Spotify Neden Engelleniyor?

Spotify şu anda dünyanın 80 ülkesinde kullanılabilmektedir. Diğerlerinde müzik telif hakkı sahipleriyle olan sözleşmelerine ve anlaşmalarına göre engellenmiştir. Şirket, yapımcıların veya plak şirketleri gibi içeriğin yasal sahiplerinden müzik lisanslama hakları için teklif veriyor. 

Apple Music, Pandora, Tidal ve diğerleri gibi rakip akış hizmetleri de aynı içerik için teklif veriyor, bu da Spotify’ın bazı ülkelerde çalışamayacağı anlamına geliyor.

oynatma listesini spotify

Sadece bu değil, okullar ve diğer öğrenme kurumları gibi birçok işletme ve kuruluş, kullanıcının akış platformuna erişimini engelliyor.

Spotify’a her giriş yaptığınızda IP adresinizi kullanarak konumunuzu bulmaya çalışır. Desteklenmeyen bir ülkeden olduğunu belirlerse, içeriğe erişmenizi kısıtlar. 

Dünyanın herhangi bir yerinde bulunsa bile, tüm şarkılara, sanatçılara veya albümlere erişemezsiniz çünkü Spotify, nereden giriş yaptığınıza bağlı olarak farklı bir içerik kütüphanesi içerdiğinden.

Engel kaldırma-spotify-app-indir-hata

Kimlik doğrulama bilgileriniz 14 gün boyunca saklanır; bu süre boyunca herhangi bir ülkeden müzik akışına erişebilirsiniz. Ancak, bu süre geçtikten sonra tekrar giriş yapmanız gerekir. 

Uygulama, profilinizde listelenen aynı ülkede olup olmadığınızı, bulunduğunuz yere göre engelleme veya erişime izin verip vermediğinizi belirlemek için IP adresinizi tekrar kontrol edecektir.. 

Spotify Engellemeyi Kaldırma

Kendinizi Spotify’dan engellendiğinizi fark ederseniz, bunun üstesinden gelmenin yolları vardır, ancak iki ana seçenek bir proxy veya sanal özel ağ kullanıyor.

Proxy’ler bir Spotify bloğunu atlatmanın en kolay ve en ucuz yoludur. Sadece kullanımı kolay değil, aynı zamanda hızlıdırlar, aynı zamanda çok da güvenli değildirler. VPN’ye karşı Proxy’ye karşı Tor makalemizde web proxy güvenliği hakkında daha fazla konuşuyoruz. Bununla birlikte, birini kullanmakla ilgileniyorsanız, en iyi ücretsiz proxy sağlayıcılarının bir listesini hazırladık, ancak önermiyoruz.

En iyi yaklaşım, cihazınızda bir VPN kurmaktır. Zaten birini kullanmaya alışkınsanız, hızlı ve kolaydır, böylece seçim yapabileceğiniz en iyi VPN sağlayıcıları listemize göz atabilirsiniz.. 

Ancak, hepsi aynı özellikleri sunmaz, bu yüzden özellikle Spotify’ın engellemesini kaldırmak için bir tane seçmeden önce dikkate almanız gereken birkaç şey vardır. En önemli özellik, bir kill switch ve kayıt tutmama politikası dahil güvenliktir. 

Bir öldürme anahtarı, gerçek IP adresinizin açığa çıkmasını önler ve sizi çevrimiçi olarak anonim ve fark edilmeden tutarken, günlüğe kaydetmeme politikası, şirket çevrimiçi etkinliğiniz hakkında bilgi saklamadığı için gizliliğinizi korur. Daha fazla bilgi için VPN güvenliği ile ilgili makalemizi okuyun.

Mobil cihazınızda Spotify kullanıyorsanız veya birden fazla cihaza yüklemek istiyorsanız, seçtiğiniz VPN’nin platformlar arası uygulamalar sunduğundan emin olun. Daha fazla fikir için mobil cihazlar için en iyi VPN’deki parçamızı okuyun.

Spotify için En İyi VPN

Yukarıda belirtilen tüm özellikler için, bağlantınızı güvenceye alırken ve kimliğinizi gizli tutarken Spotify’ın engellemesini kaldırabilecek üç VPN önerisi seçtik.

Bir ağ sahibinin erişimi engellemesi nedeniyle en sevdiğiniz müzikleri dinleyemiyorsanız veya desteklenmeyen bir ülkede yaşıyor olsanız da, bu VPN’lerden herhangi biri bağlanmanıza yardımcı olabilir.

ExpressVPN

ExpressVPN en iyi VPN’dir. Güçlü 256 bit AES şifreleme, DNS sızıntı koruması ve bir kill anahtarı ile güvenlik mükemmeldir. Bu, bölge kilitlerini güvenli ve hızlı bir şekilde reddetmek istiyorsanız, onu ideal bir seçim haline getirir. 

ExpressVPN-Web sitesi

ExpressVPN-Kayıt

ExpressVPN-Speedtest

ExpressVPN-Tünel-Seçenekler

ExpressVPN-Tam App

Önceki

Sonraki

Hızları gerçekten çok iyi, bu yüzden en hızlı VPN parçamızda en üst sırada yer aldı. Ayrıca, Spotify ve diğer medya akış hizmetlerinin engellemesini kaldırabilir ve bu da onu akış için en iyi VPN yapar.

ExpressVPN’i Windows, macOS, Linux, Android ve iOS cihazlarına kolay ve hızlı bir şekilde kurabilirsiniz. Ayrıca, daha uzun bir plan yapmadan önce yararlanabileceğiniz 30 günlük bir geri ödeme penceresi sunar, böylece kaybedecek hiçbir şeyiniz olmaz. ExpressVPN incelememizde daha fazla bilgi edinin.

NordVPN

NordVPN, Spotify’ın engellemesini kaldırmak için iyi bir seçimdir. Uygun bir bağlantı bulabilmeniz için özel sunucularla dünyaya yayılmış geniş bir sunucu ağına sahiptir. Güçlü şifreleme protokolleri, kill anahtarı, ekstra koruma için çift sekmeli sunucular ve yerleşik kötü amaçlı yazılım engelleme aracı sayesinde güvenlik iyidir.

Ayrıca sınırsız bant genişliğine sahiptir ve biraz yavaşlama eğilimi gösterdiği uzun mesafeler dışında hızları iyidir. ExpressVPN kadar tutarlı değil (daha fazla bilgi edinmek için ExpressVPN ve NordVPN karşılaştırmamızı okuyun). 

NordVPN-Slider1

NordVPN-slider2

NordVPN-slider3

NordVPN-slider4

NordVPN-Slider5

Önceki

Sonraki

Ancak, torrentler gibi bazı uygulamalarla gerçekten iyi çalışıyor, bu yüzden torrent için en iyi VPN’imiz. Ayrıca sizi Spotify ve diğer akış hizmetlerine yönlendirir.

NordVPN’in kurulumu ve kullanımı kolaydır ve Windows, macOS, Android ve iOS gibi tüm büyük platformlarla çalışır. Ayrıca ihtiyacınız olduğunda canlı sohbet veya e-posta yoluyla mükemmel müşteri desteği sunar. 

Abone olmadan önce bir dönüş için 30 günlük bir geri ödeme penceresi mevcuttur. Servise derinlemesine bakmak için NordVPN incelememizi okuyun. 

CyberGhost

CyberGhost, Spotify’ın engellemesini kaldırabilen başka bir VPN hizmetidir. 60 ülkeyi kapsayan geniş bir sunucu ağına, iyi bir güvenliğe ve sıkı bir kayıt tutmama politikasına sahiptir, böylece gizliliğiniz onurlandırılır. Aynı zamanda iyi hızlar ve sınırsız bant genişliği sunar.

CyberGhost-Slider1

CyberGhost-slider2

CyberGhost-slider3

CyberGhost-slider4

CyberGhost-Slider5

Önceki

Sonraki

Aynı anda bağlı yedi adede kadar cihaza sahip çoğu ana işletim sistemine hızlı ve kolay bir şekilde kurabilirsiniz, bu yüzden birden fazla cihaz için en iyi VPN’larımızdan biridir.. 

İlk iki seçeneğimizden farklı olarak CyberGhost, hizmeti beğenmezseniz geri çekebileceğiniz 45 günlük bir para iade garantisi sunar. Daha fazla bilgi için CyberGhost incelememizi okuyun.

Spotify ile VPN Kullanmanız Gereken Diğer Nedenler

Siber güvenlik şirketi DynaRisk tarafından yapılan bir ankette, Netflix ve Spotify gibi belirli hizmetleri kullanırsanız saldırıya uğramanızın daha olası olduğunu gösteriyor.

Şirket iddiayı reddetse bile hesapları tehlikeye atılan çok sayıda Spotify kullanıcısı göz önüne alındığında bu şaşırtıcı değildir. O zamanlar çoğunlukla hizmetinin ücretsiz sürümünün kullanıcılarını etkiledi. 

Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerinin kullanıcıları, programın kötü amaçlı yazılım bulaşmış siteleri yüklemek için varsayılan tarayıcılarını açacağını bildirdi. Ancak, e-postalar, kullanıcı adları, şifreler ve hesap türü gibi ayrıntıların Spotify’a özgü oldukları için nereden elde edildiği belirsizdir..

DynaRisk, bilgisayar korsanlarının sadece değerli bilgileri çalmak için değil, aynı zamanda çalıntı kimlik bilgilerini satmaktan elde ettikleri parasal avantajlar için “perakende maliyetinin bir kısmında hesap isteyen istekli müşterilere” hedef aldıklarını söylüyor.

Bir VPN kullanmanın temel faydaları güvenlik ve çevrimiçi anonimliktir. Çevrimiçi gizliliğinizi korur ve kişisel verilerinizi bilgisayar korsanlarından ve üçüncü taraflardan korur ve çevrimiçi dijital içeriğin keyfini çıkarmanız için daha fazla özgürlük sağlar. Ayrıca, bir şarkı ile sonraki şarkı arasında duraklama yapmak zorunda kalmadan daha hızlı akış yapabilirsiniz.

Son düşünceler

Spotify’ın engellemesini kaldırmanın birkaç yolu vardır, ancak artık sadece bir VPN kurarak coğrafi engelleri ve Netflix VPN yasağı gibi diğer kısıtlamaları nasıl atlayacağınızı biliyorsunuz. Bir VPN kullanarak elde edeceğiniz ek güvenlik, bir VPN’ye sahip olmanızı daha da cazip hale getirir.

Spotify’ın engelini nasıl kaldıracağınız konusunda sorularınız, yorumlarınız veya başka önerileriniz varsa, lütfen bunları aşağıda bırakın. Her zamanki gibi, okuduğun için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me