2020’de Xbox One için En İyi Harici Sabit Sürücü: Game On

Sony ve Microsoft, işlem gücü açısından modern oyunların taleplerini karşılamak için ellerinden geleni yaptılar. Xbox One X ve PS4 Pro, 4K oyun, gelişmiş dokular ve daha fazlası için destek sağlayan yeni bir konsol nesli yerine temel sistemlerinin işlevlerini genişletti. 


Ancak, bu süreçte gözden kaçan bir alan depolama alanıdır. Örneğin Xbox One X yalnızca 1 TB kapasite sunar. Bu birkaç yıl önce etkileyici olsa da, oyunlar son birkaç yılda çok daha büyük hale geldi ve 1 TB dahili sabit sürücüyü karşılaştırmaya göre acıklı görünüyordu.

Neyse ki, Xbox One’ınızın depolama alanını harici bir sabit sürücü ile genişletebilirsiniz. Xbox One için en iyi harici sabit sürücünün bu kılavuzunda, Microsoft’un oyun konsolu için en iyi seçimlerimizi göstereceğiz. Hız, kapasite ve yapım kalitesi açısından en iyi performansı elde etmek için en iyi harici sabit sürücü kılavuzumuzdan sürücüleri aldık. 

Seçtiklerimize geçmeden önce, seçimlerimizi nasıl yaptığımız ve harici bir sabit sürücüyü Xbox One’ınızla nasıl kullanabileceğiniz hakkında konuşmak istiyoruz.

Xbox One 2020 için En İyi Harici Sabit Disk

Xbox One için En İyi Harici Sabit Sürücüyü Seçme

Her şey Xbox One için harici bir sabit sürücü seçerken kapasite ile ilgilidir. Yalnızca bir gigabayt başına fiyat temelinde bir sürücüyü diğerinden seçmenizi önermememize rağmen, Microsoft oyunlarına, özellikle Xbox One X geliştirilmiş olanlara büyük dokular eklemeyi sever. 

Bu oyunları çok büyük yapar. Birkaç referans noktası için Forza Motorsport 7 95GB, Gears of War 4 103.3GB ve Halo 5: Guardians 107GB. Birkaç küçük oyunla birlikte – Xbox One X, yaklaşık 20 GB ila 25 GB arasında – dahili 1 TB sabit sürücünün kapasitesinin yarısındasınız.

Kapasite ilk önce aradığımız şey, bazen de hız pahasına. Bunun nedeni, Xbox One ve Xbox One X üzerindeki USB bağlantı noktalarının USB 3.1 değil, yalnızca USB 3.0 olmasıdır. Kullandığınız sürücü USB 3.0 ile geriye dönük uyumlu olsa bile, diskin tüm bant genişliğinden yararlanamayacaksınız. 

Bu, Samsung T5 veya SanDisk Extreme Portable gibi harici SSD’leri çok daha az çekici hale getirir (Samsung T5 incelememizi ve SanDisk Extreme Taşınabilir incelememizi okuyun). 

Xbox One ile çalışsalar da, hızlarından tam olarak yararlanamayacaksınız. Yine de, tek kullanımlık bir geliriniz varsa ve mümkün olan en hızlı yükleme sürelerini istiyorsanız, en iyi SSD harici sabit sürücü kılavuzumuz sizi ayarlayacaktır. 

Normalde, en küçük ve en hızlı harici sabit sürücüyü öneririz, ancak Xbox One için durum böyle değildir. Konsolun kalıcı bir evi olması muhtemel olduğundan, onunla birlikte gelen sürücünün de kalıcı bir evi olabilir. Bu nedenle, boyut ve form faktörü arka planda kalırken hız ve kapasiteyi dengelemek önemlidir..

Harici Bir Sabit Sürücüyü Xbox One ile Kullanma

Harici bir sabit diski Xbox One’ınıza bağlamak çok basittir, ancak bu başlangıçta belli olmayabilir. Sürücünüzü satın aldıktan sonra – USB 3.0 olduğundan emin olun – sürücünün kutusundan çıkarın ve Xbox One’ınıza gidin. Bundan sonra şu adımları izleyin: 

 1. Harici sabit sürücünüzü birlikte verilen USB kablosuyla bağlayın. Xbox One’ın önündeki ve arkasındaki USB bağlantı noktaları çalışacaktır. 
 2. Sürücü algılandıktan sonra “depolama aygıtını formatla” yı seçin.
 3. Sürücüye bir ad verin ve “buraya yeni şeyler yükle” yi seçin. 
 4. Son olarak, “depolama aygıtını formatla” yı seçin.

Üzerinde veri bulunan harici bir sabit sürücü kullanıyorsanız, Xbox One’ınız için diski biçimlendirdiğinizde tüm verilerin silineceğini unutmayın. Harici sabit sürücü kılavuzunun biçimlendirilmesinde bu konuda daha fazla bilgi edinebilirsiniz. 

Bundan sonra, gelecekteki tüm oyunlar harici sabit sürücüye yüklenecek. Herhangi bir nedenle, oyunları ve uygulamaları taşımak istiyorsanız, depolama ayarları sayfasından yapabilirsiniz. Oraya ulaşmak için şu adımları izleyin:

 1. Ayarları şeç”
 2. “Sistem” sekmesine gidin
 3. “Depolama” yı seçin

Depolama sayfasında, şu anda yüklediğiniz başlıkları ve dahili ve harici sabit sürücülerinizdeki kullanılabilir alanı görebilirsiniz. Oyunları ve uygulamaları taşımak istiyorsanız, onay kutularını kullanarak seçin ve ardından “seçili taşı” yı tıklayın. Oradan, uygulamaları nereye taşımak istediğinizi seçebilirsiniz.

Xbox One için En İyi Harici Sabit Disk: Western Digital My Book

Ham kapasite söz konusu olduğunda, Western Digital My Book’tan daha iyi bir harici sabit disk yoktur. Büyük form faktörü ve harici güç ihtiyacı genellikle eksiler olsa da, bu dezavantajlar Xbox One için önemli değildir. Biraz fazladan kurulum gerektirir, ancak My Book ile çok az para için çok fazla kapasite elde edebilirsiniz. 

Batı dijital-my-kitap-1

Seagate Portable gibi bir şeyden farklı olarak (Seagate Portable incelememizi okuyun), Western Digital My Book 10 TB’a kadar kullanılabilir. Bu sadece tek diskli sürüm için de geçerli. 

Western Digital ayrıca 20 TB’a kadar çıkabilen çift diskli bir versiyon da sunuyor. Çift sürücü sürümü, yükleme sürelerini iyileştirmesi gereken önceden yapılandırılmış RAID-0 ile birlikte gelir (RAID kılavuzumuzu okuyun). 

My Book bir masaüstü sürücüsü olduğundan çok daha yüksek kapasiteleri destekleyebilir. 2,5 inç form faktörüyle gelen taşınabilir sürücüler, plakları yerleştirmek için daha az fiziksel alana sahiptir, yani üzerlerinde çok fazla veri depolayamazsınız. Ayrıca, okuma / yazma kafasının hareket etmek için daha az yeri olduğundan, genellikle masaüstü meslektaşlarından daha kötü performans gösterirler.. 

My Book bu sorunu çözüyor. Test ettiğimiz 6 TB sürücünün içinde, ağa bağlı depolama için tasarlanmış bir Western Digital Red sabit sürücü var. 

Geleneksel form faktörü nedeniyle Western Digital, gigabayt başına fiyatı Western Digital Elements gibi bir şeyin çevresinde tutarken daha fazla kapasite ve hız sunabilir (Western Digital Elements incelememizi okuyun).

Western Digital My Book’u Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Western Digital My Book’un daha büyük boyutu kurulum sırasında tıknazdır, ancak kullanımda işe yarar. Dahili Western Digital Red diski, dönen bir disk olduğu düşünüldüğünde şaşırtıcı derecede iyi performans gösteriyor. 

Testlerimiz sırasında 200 MB / sn’nin üzerinde sıralı okuma ve yazma hızlarının, yaklaşık 12 MB / sn’lik mükemmel rastgele yazma performansıyla dikkat çekti. Aslında, Western Digital My Book en hızlı harici sabit diskler listemizi oluşturdu. 

Rastgele okuma performansı, Xbox One ile ilgili bazı sorunlar yaratabilecek kadar iyi değildi. Belirttiğimiz rastgele yazma hızı göz önüne alındığında, diskin kendisi oyunları ne kadar hızlı yüklediğinizi kısıtlamamalıdır. Bazı daha yavaş diskler, indirilen verileri yazmak için zamana ihtiyaç duyar ve bu da yükleme süresini engeller. 

Western Digital My Book’un bu sorunu yok, ancak yükleme süreleri biraz daha uzun olabilir. “Biraz” buradaki anahtar kelime. Oyunu indirirken çok fazla hız kazanmak için oyunu oynarken biraz hız veriyorsunuz. Western Digital My Book incelememizde test sonuçlarımızın tamamını görebilir ve tüm düşüncelerimizi okuyabilirsiniz..

Seagate Backup Plus Taşınabilir

Seagate Backup Plus Portable, Western Digital My Book’un ayrılmış kuzenidir. Büyük kapasitelerde mevcut değil, 5 TB’da bulunuyor, ancak daha rafine bir estetik ve daha küçük bir form faktörü ile geliyor. Yükleme sürelerine yardımcı olması gereken daha hızlı rastgele okuma performansını da yönetir. 

seagate-backup-artı-taşınabilir-1

Seagate Backup Plus Portable’ın birçok varyasyonu var, bu nedenle bu giriş için hepsini dahil ediyoruz. 4 TB ve 5 TB kapasitelerde mevcut olan ve gigabayt başına fiyat ölçeğinde en ucuz olan standart sürüm var. 

Sonra 1 TB ve 2 TB kapasitelerde mevcut olan ve daha küçük bir form faktörü ile gelen Slim versiyonu var. Son olarak, dokunmuş bir kumaş üst, USB-C desteği ve donanım şifrelemesi ile birlikte gelen Ultra Touch sürümü var. 

Ultra Touch sürümünün ekstra özellikleri Xbox One için gerçekten önemli değildir, bu nedenle paranızı orada kaydetmenizi öneririz. İnce versiyon daha küçüktür ve daha fazla renkle gelir, ancak kapasite pahasına. Öte yandan, standart versiyon daha yüksek kapasitelerde mevcuttur, ancak Slim sürücünün genişliğinin yaklaşık iki katıdır. 

Hız konusunda, Seagate Backup Plus Portable, Western Digital My Book kadar hızlı değil, ancak Xbox One ile nadiren bir sorun oluşturuyor. Bir Xbox One X üzerinde test ederken, oyun indirmeleri sırasında sürücü tarafından engellenmedik ve yükleme performansı Xbox One’ın dahili sabit sürücüsüyle eşitti. 

Seagate Backup Plus Portable’ı Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Xbox One’ın dışında, Seagate Backup Plus Portable çok etkileyici. Bunun nedeni, diske sadece yeni dosyaları depolamaktan çok daha fazla işlevsellik veren Seagate Toolkit ile birlikte gelmesidir. Bir PC’ye veya Mac’e taktığınızda, sürücüyü kaydedebileceğiniz ve Araç Seti’ni indirebileceğiniz çevrimiçi bir kurulumla yönlendirileceksiniz. 

Kurulduktan sonra, Toolkit sürücünüzü makinenizi yedeklemek veya mevcut bir sabit sürücüyü yansıtmak için kullanmak isteyip istemediğinizi soracaktır. Yansıtma özelliği adın tam olarak ne anlama geldiğini yapar. Yansıttığı sürücüye bir şey yaptığınızda, bu değişiklik Backup Plus Portable cihazınıza yansıtılacaktır. Yedeklemeler benzer, ancak yedeklemek istediğiniz belirli klasörleri ve dosyaları seçebilirsiniz. 

Bu nedenle, Seagate Backup Plus Portable yalnızca Xbox One için harika bir sürücü değil, aynı zamanda diski Backblaze gibi bir çevrimiçi yedekleme hizmetiyle kullandığınızda 3-2-1 yedekleme çözümünün de önemli bir parçasıdır (Backblaze sayfamızı okuyun) gözden geçirmek). Seagate Backup Plus Portable incelememizde sürücünün bu yapılandırmaya nasıl uyduğunu görebilirsiniz. 

Seagate Resmi Xbox One Oyun Sürücüsü

 

Seagate, özellikle Xbox One ve Xbox 360 için çeşitli diskler sunar. Seçenekler listesi arasında bir SSD, büyük bir form faktörü çözümü ve standart bir oyun sürücüsü bulunur;. 

Standart oyun diski, aslında, bazı ekstra markalara sahip normal bir Seagate Portable diskidir. Ancak, Xbox One için bazı inişler sağlar. 

seagate-oyun-sürücü

İlk önce, kutudan çıkmaya hazır. Yukarıda açıkladığımız gibi, sürücüyü kurma işleminden geçmek yerine, yapmanız gereken tek şey takmak ve oyunlarınızı nasıl saklamak istediğinizi seçmek. Konsollarda da çalışır, böylece kütüphanenizi bir sistemin olduğu her yere götürebilirsiniz. 

Ayrıca, satın aldığınız kapasiteye bağlı olarak sürücü ek bir teklifle birlikte gelir. Beyaz dış cepheye sahip aynı sürücü olan Game Pass sürümü, bir ya da iki aylık Xbox Game Pass ile ücretsiz olarak geliyor. 

Game Drive, Western Digital My Book’a kıyasla etkileyici olmayan 2 TB ve 4 TB kapasitelerde mevcuttur. Ancak Seagate, 8 TB kapasiteye sahip Game Drive Hub’ı da sunuyor. Daha fazla depolama alanı sunmanın yanı sıra Game Drive Hub, ekstra çevre birimlerine takmak için iki USB 3.0 bağlantı noktası da içerir.

Seagate Xbox One Game Drive’ı Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Seagate, Game Drive ve Game Drive Hub’a ek olarak Game Drive SSD de sunuyor. 500 GB, 1 TB ve 2 TB kapasitelerde bulunur, ancak standart Oyun Sürücüsüne göre önermeyiz. Standart Game Drive’a göre bir performans avantajı görmenize rağmen, muhtemelen reklamı yapılan 540 MB / sn hıza ulaşmayacaksınız. 

ADATA SD600 incelememizde gördüğümüz gibi, USB 3.0 tabanlı SSD’ler hızlarıyla sınırlıdır, çünkü veri aktardıkları arayüz maksimize edilir. 

Performans, USB 3.1 tabanlı bir SSD’ye kıyasla yetersiz (örnek için G-Technology G-Drive Mobile SSD incelememizi okuyun). Bu nedenle, Game Drive SSD, fiyata değer olmasına rağmen, bağlantı tarafından kısırlaştırılıyor. 

Genel olarak, Game Drive serisinin ana çekimi estetiktir. Yaklaşık 30 $ daha fazla harcama yapmanıza rağmen, standart bir Seagate Portable diskine kıyasla fazla performans avantajı elde edemezsiniz. Bununla birlikte, Xbox One için inişler var. Örneğin, Seagate şu anda bazı oyun içi içeriklerle birlikte gelen Gear of War 5 temalı bir disk satıyor.

Toshiba Canvio Temelleri

Çok az para için çok fazla depolama alanı almak istiyorsanız, Toshiba Canvio Basics tam size göre. Çürük ve biraz yavaş olsa da, Canvio Basics, gigabayt başına maliyetle incelediğimiz en ucuz disk. Bu, form üzerindeki fonksiyonun özüdür, ancak bu süreçte size biraz para kazandırır.. 

toshiba-CANVIO-temelleri-2

Seagate Backup Plus Taşınabilir ve Oyun Sürücüsüne benzeyen taşınabilir bir sürücüdür ve 4 TB’a kadar kullanılabilir. Yine de 1 TB veya 2 TB modeline uymanızı öneririz. Daha hızlı performansa ek olarak, daha küçük kapasiteler en yüksek değeri gösterir. 

4 TB modeli, gigabayt başına fiyat ölçeğinde teknik olarak daha ucuzdur, ancak performans söz konusu olduğunda genel olarak daha yüksek maliyet azalan getiri gösterir. 

Seagate diskine kıyasla Toshiba Canvio Basics, sıralı okuma ve yazma işlemlerinde daha iyi performans gösterdi, sıralı okuma hızı 147.3 MB / s ve sıralı yazma hızı 154.1 MB / s ile hızlandı. 

Bununla birlikte, rastgele performans – özellikle rastgele okumalar – acı çekti. Canvio Basics, Seagate Portable’ın rastgele okuma hızının yaklaşık yarısına sahipti.

Bu değiş tokuş rastgele yazma performansında oluşur. Western Digital My Book’a benzer şekilde, Toshiba Canvio Basics de oyunları sürücüye çok hızlı bir şekilde yazmalıdır. Bu değiş tokuş, artan yükleme süreleriyle birlikte gelir.

Toshiba Canvio Basics’i Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Western Digital My Book gibi, Toshiba Canvio Basics de normalde önermediğimiz bir sürüş. Bunun nedeni, rakiplerinden daha ucuz olmasına rağmen, bir yedekleme yardımcı programı gibi temel özelliklerden yoksun olmasıdır. Xbox One için, bu ekstra özelliklerin önemi yoktur, bu da Canvio Basics’i çok daha çekici hale getirir. 

Taşınabilir olmasına rağmen, Canvio Basics’in bir noktada tutulmasını öneriyoruz. Taşınabilir, ancak çürük örtü işe yaramaz hale getirilmeden önce sadece bir veya iki damla kaldırabilir. Maliyet tasarrufu bir yerden gelir ve bu durumda yapı kalitesinden. 

Yine de, Toshiba Canvio Basics çok az para için çok fazla oyun depolama alanı sunuyor. İlgilendiğiniz tek şey kapasitenizi dolduruyorsa, bu güvenli bir bahis. Toshiba Canvio Basics incelememizde daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

LaCie Sağlam Mini

LaCie Rugged Mini, kalite oluşturma konusunda Toshiba Canvio Basics’in antitezidir. Tamamen metal bir gövdeye ve turuncu şok koruyucusuna sahip bir tank gibi inşa edilmiştir. Hareket halindeyseniz ve oyunlarınızı yanınıza almak istiyorsanız, LaCie Rugged Mini ideal harici sabit diskinizdir. 

lacie-engebeli-mini 1

Yağmura dayanıklı olmasının yanı sıra, LaCie Rugged Mini çalışırken dört fitlik bir damla ve 2.205 pound’a kadar basınçla da çalışabilir. Bu bir SSD’ye kıyasla çok etkileyici olmasa da, LaCie’nin dönen bir tahrikte bu kadar koruma sağlayabileceği gerçeği fark edilmemelidir. 

LaCie aslında Seagate’e aittir, bu yüzden Seagate Backup Plus Portable’a sahip tüm pozitifler de burada geçerlidir. Aynı sıvı kurulumuna ve Seagate Toolkit’e hala erişiminiz var. Xbox One için bu çok önemli olmasa da, diski bilgisayarınız için yeniden kullanmaya karar vermeniz önemlidir. 

Toshiba Canvio Basics gibi, sürücü 4 TB’a kadar mevcut, ancak bu bir bedeli var. Ekstra yapı kalitesi nedeniyle, LaCie diğer taşınabilir HDD’lerden yaklaşık 25 $ daha fazla şarj eder. Ekstra maliyet, tüm oyun kitaplığınızı hata riski olmadan kolayca taşıyabileceğiniz anlamına gelir.

LaCie Rugged Mini’yi Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Yapı kalitesi, LaCie Rugged Mini’yi satın almanızın nedenidir. Aksi takdirde, oldukça etkileyici olmayan bir sürüş. Testlerimizde 133.9 MB / s sıralı okuma hızı, 27.9 MB / s sıralı yazma hızı, 1.1 MB / s rasgele okuma hızı ve 0.89 MB / s rasgele yazma hızı not ettik. 

İlginçtir, LaCie Rugged Mini, yazma performansından çok okuma performansına odaklanmıştır. Xbox One için, daha hızlı yükleme süreleri için bir oyun indirirken biraz hızda işlem yaptığınız anlamına gelir. 

Yukarıdaki seçimlerimiz size genel olarak daha hızlı bir hız sunsa da, LaCie Rugged Mini çok geride. Bununla birlikte, bir tane almak istiyorsanız, oyunların indirilmesi biraz zaman alacaktır..

Oyun kütüphanelerini sabit tutmayı planlayanlar için LaCie Rugged Mini, aşırı pahalı ve düşük performanslı bir harici HDD’dir. Ancak, oyunlarınızı hareket halindeyken almak istiyorsanız, uygun bir yedek yoktur. LaCie Rugged Mini incelememizde daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Son düşünceler

Genel performans ve kapasite için Western Digital My Book, Xbox One için en iyi harici sabit disktir. Ancak, taşınabilirlik pahasına gelir. Taşınabilecek bir şey arıyorsanız, Seagate Backup Plus Portable bu kaşıntıyı çizebilir. Estetik daha fazla oyununuz varsa, Seagate Game Drive mükemmel bir çözümdür. 

Seçiminiz ne olursa olsun, yukarıdaki sürücüler yükleme sürelerini düşük tutarken Xbox One’ınızın depolama alanını genişletir. Bununla birlikte, başka seçenekler de var. Biraz daha fazla alışveriş yapmak istiyorsanız, diğer harici sabit diskler incelemelerimizi mutlaka okuyun. 

Xbox One’ınızla hangi harici sabit diski kullanıyorsunuz? Neden onu seçtin? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Her zaman olduğu gibi, okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map