2020’de Mac için En İyi Harici Sabit Disk: Apple için Arsenal

Mac’lerin, özellikle yazılım desteğinde ve genel ham güçte birkaç sorunu var, ancak birini kullanmak için birçok neden var. Tasarım minimalist ve çekici, görüntüler kesinlikle harika ve nispeten küçük bir pakette çok fazla bilgisayar alabilirsiniz. Ancak, bu küçük paket depolama alanınızı genişletmeyi zorlaştırır. 


Şu anda, 13 inç MacBook Pro 2 TB’a kadar depolama alanına, 15 inç 4 TB’a kadar çıkıyor ve iMac 3 TB’a kadar depolama kapasitesine sahip. Depolama alanınızı genişletmek istiyorsanız, içinde fazla yer yok, bu yüzden harici olmanız gerekecek. Mac için en iyi harici sabit sürücünün bu kılavuzunda, favori seçimlerimizi göstereceğiz. 

Genel olarak, Samsung T5’i en iyi seçimimiz olarak değerlendiriyoruz, gözden geçirdiğimiz en iyi harici sabit disk olduğu göz önüne alındığında sürpriz olmamalı. Bu sürücü çok pahalıysa veya peşinde olduğunuza benzemiyorsa, diğer seçimlerimizi okuyun. 

Mac 2020 için En İyi Harici Sabit Sürücü

Mac için En İyi Harici Sabit Sürücüyü Seçme

En azından modern seçeneklerle Mac harici sabit diskleri hakkında özel bir şey yoktur. FireWire neredeyse ölmüş ve USB A tipi bağlantı noktaları kullanımdan kaldırılmış durumdayken, çoğu harici sabit sürücü macOS veya Windows ile kutudan çıkar çıkmaz kullanıma hazırdır. En büyük fark, sürücünün gönderdiği dosya sistemidir.

Harici bir sabit sürücü kılavuzunun nasıl biçimlendirileceğimizde gördüğünüz gibi, macOS Windows’tan farklı bir dosya sistemi kullanır. Dosya sistemleri, işletim sisteminin sürücüdeki verileri tanımak ve düzenlemek için kullandığı yöntemdir. Windows ve macOS’un kendi varsayılan dosya sistemleri vardır, ancak exFAT gibi işletim sistemlerinde çalışan bazı dosyalar vardır. 

Genellikle, harici sabit diskler exFAT veya NTFS olarak biçimlendirilir; bunların ikincisi Windows’un varsayılan dosya sistemidir. Sürücü NTFS olarak biçimlendirilmişse, yine de macOS ile çalışır, ancak exFAT veya macOS’un varsayılan dosya sistemi olan HFS Plus olarak yeniden biçimlendirilmesi gerekir. Görünmeyen harici bir sabit sürücünüz varsa, bunun bir nedeni olabilir.

Bu kılavuzun amaçları için ana endişe buydu. Sürücünün kutudan çıktığı gibi exFAT olarak biçimlendirilmesi veya macOS’ta kurulum için kolay bir yardımcı program içermesi gerekiyordu. Çoğu insanın bir dosya sisteminin ne olduğunu ya da neden daha az önem taşıdığını bilmesini beklemiyoruz, bu nedenle sürücü gerçek tak ve çalıştır özelliğine ne kadar yakınsa, o kadar iyi. 

Bu, alanı bir miktar daraltır, ancak çok fazla değil. Seçeneklerimizi daha da aşağı çekmek için hız ve form faktörüne döndük. Mac’ler erişilebilirlik ve tasarımla ilgilidir, bu nedenle yalnızca harici sabit sürücünüzün uyması gerekir. 

Tasarım açısından ön plana çıkan ve çoğu Mac’in dahili depolama alanına ayak uydurabilen sürücülere odaklandık. Fiyat ve desteği de dikkate aldık, ancak bu faktörler hız ve form faktörü kadar önemli değildi.

Mac için En İyi Harici Sabit Sürücü: Samsung T5

Samsung T5, harici bir sabit diskten istediğimiz her şey. Tam katı hal depolama ve USB 3.1’den yararlanarak hızlıdır. Aynı zamanda hafiftir, yalnızca 51 gram ağırlığındadır ve kompakttır ve boyutları kartvizitten daha küçüktür. Mac’ler için Samsung T5’ten daha iyi uyum yok. 

samsung-t5-2

MacOS’u destekler ve Samsung, platformda kutudan çıkar çıkmaz kurulmasını kolaylaştırır. Sürücüyü taktığınızda, üzerinde depolanmış üç uygulama bulacaksınız: biri Windows için, biri macOS için ve diğeri Android için. Tek yapmanız gereken macOS uygulamasını çalıştırmak ve yolda olacaksınız. 

Kurulum sırasında Samsung, X5 dahil olmak üzere sürücülerinden herhangi biriyle kullanılabilen sürücü yardımcı programını yükler (daha fazla bilgi için en iyi SSD harici sabit sürücü kılavuzumuzu okuyun). 

Yardımcı program güncellemeleri kontrol etmek için kullanılır, ancak daha da önemlisi, şifre koruması sağlamak için kullanılır. T5, sürücünün kaybolması veya çalınması durumunda verilerinizi koruyan AES-256 ile şifrelenebilir (AES hakkında daha fazla bilgi için şifreleme açıklamamızı okuyun). 

Estetik olarak, sürücü bir Mac ile de mükemmel uyum sağlar. Samsung ve Apple mobil alanda bu işi yapıyor olsa da, T5 Mac’ler için özel olarak tasarlandı. 

Dış kısım, minimalist bir tasarıma sahip Apple bilgisayarlarla aynı fırçalanmış metal kaplamaya sahiptir. MacBook’ların çoğu USB-A bağlantı noktalarından vazgeçtiği için tek USB-C-USB-C kablosu da kullanışlıdır. 

Samsung T5’i Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Form faktörü ve kurulum Samsung T5 için yüksek puanlardır, ancak sürücüyü satın almanın gerçek nedeni hızdır. Test ettiğimiz en hızlı harici sabit sürücüdür, 520 MB / sn’nin üzerinde sıralı okuma ve yazma ve 200 MB / sn’ye yakın rastgele okuma ve yazma hızlarına sahiptir. 

Rasgele performans özellikle etkileyicidir ve sürücünün büyük bir dosyanın birden çok parçasını kolaylıkla işleyebildiğini gösterir. Aslında o kadar hızlı ki T5 genellikle yüksek kaliteli video kaydı için kullanılıyor. 

Örneğin, yakın zamanda piyasaya sürülen Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K doğrudan harici bir SSD’ye kayıt yapabilir. Samsung T5, BMPCC 4K ile medya için popüler bir seçimdir, öyle ki SmallRig, bunun için özel olarak tasarlanmış bir koşum takımı sağlar. 

Kullanım durumu ne olursa olsun, Samsung T5 ideal bir seçimdir. Harici bir sabit sürücüden görmek istediğimiz her şeyi bir araya getiren hızlı, kompakt, hafif ve muhteşem. Samsung T5 incelememizde bu konuda daha fazla bilgi edinebilirsiniz. 

Western Digital My Book

Samsung T5 bir MacBook için iyidir, ancak Western Digital My Book bir iMac için muhtemelen daha iyidir. Bir masaüstü harici sabit sürücüsüdür, yani büyük bir kasanın içine gelir ve harici güç gerektirir. Bununla birlikte, normalde Apple bilgisayarlar tarafından karşılanmayan bir esneklik düzeyi sunar.  

Batı dijital-my-kitap-1

macOS sürücüyü kutudan çıkarmaya hazırdır, ancak bu listeye dahil etmemizin tek nedeni bu değildir. Western Digital’in sunduğu araçlar sayesinde ikinci seçimimiz. 

Microsoft OneDrive, Google Drive, Dropbox ve Amazon Drive gibi hizmetler de dahil olmak üzere bir bulut yedeklemesinden veri aktarmanıza izin veren uygulamalar için yükleyiciler ve verilerinizi şifrelemenize olanak tanıyan bir güvenlik yardımcı programı bulacaksınız (OneDrive incelememizi okuyun) , Google Drive incelemesi ve Dropbox incelemesi). En sevdiğimiz uygulama WD Drive Utilities. 

Drive Utilities ile tanılama çalıştırabilir, sürücü uyku zamanlayıcısı ayarlayabilir ve sürücüyü biçimlendirebilirsiniz. Bununla birlikte, en önemli işlev RAID yapılandırmasıdır (RAID kılavuzumuzu okuyun). RAID’i macOS’ta kurabilirsiniz, ancak iMac’lerin dahili sürücüler eklemenin kolay bir yolu yoktur. Bununla birlikte, birden çok Kitaplarım ile macOS’ta bir RAID kurabilirsiniz.  

Western Digital My Book, Mac için en hızlı veya en kompakt harici sabit sürücü olmasa da, muhtemelen en işlevsel olanıdır. Dahil olan araçlar mütevazı fiyatı haklı çıkarmaktan daha fazlası. Western Digital, 10 TB’a kadar kapasite de sunuyor, bu nedenle My Book, Mac yedekleme için de iyi bir çözüm. 

Western Digital My Book’u Sevdiğimiz Diğer Nedenler

My Book’u T5 ile hız açısından karşılaştırmak bir şaka. Ancak, diğer dönen sabit sürücülerle karşılaştırıldığında, My Book etkileyici. Diğer harici HDD’lerden yaklaşık 50 MB / s daha hızlı olan 200 MB / s’nin üzerinde sıralı okuma ve yazma hızlarına dikkat çektik. Rastgele okuma hızı harika değildi, ancak rastgele yazma hızı 11.54 MB / s’de sabit kaldı. 

Kitabım’ın uygun bağlamda kullanılması hız değildir. Sürücüyle ilgili her şey, mevcut RAID yapılandırmaları ve 10 TB’a kadar kapasiteler gibi kalıcı bir ayar için üretilmiştir. Western Digital My Book, iMacs depolama alanınızı genişletmenin veya dosyalarınızı yedeklemenin mükemmel bir yoludur, ancak hareket halindeyseniz en iyi çözüm değildir. 

Bir masaüstü Mac kurulumunuz varsa, bir göz atmaya değer. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi Western Digital My Book incelememizde bulabilirsiniz.. 

Seagate Backup Plus Taşınabilir

Backup Plus Portable temel olarak Seagate’in bir My Book sürümü, ancak daha küçük bir form faktöründe. 3,5 inç olanın aksine 2,5 inçlik bir dahili sürücü ile birlikte gelir ve harici güç gerektirmez. 10 TB’lık bir sürüm yok, en azından kompakt form faktöründe değil, ancak Seagate hala 5 TB’a kadar sunuyor. 

seagate-backup-artı-taşınabilir-1

Kurulum nedeniyle Mac için harika. Normal Seagate Portable dahil olmak üzere tüm Seagate diskleri, kurulumu ve çalıştırmayı kolaylaştırır (Seagate Portable incelememizi okuyun). 

Sürücüye, biri Windows diğeri macOS için olmak üzere, her biri “buradan başlayın” etiketli iki uygulama yüklenmiştir. MacOS’a tıklamak, kurulumu tamamlamak için bir tarayıcı başlatacaktır. 

Tarayıcınızda, sürücüyü kaydedebilir, başka bir sürücüyü yansıtmanıza, bilgisayarınızı yedeklemenize ve daha fazlasına olanak sağlayan Seagate Toolkit’i indirebilir ve kurtarma hizmetleri satın alabilirsiniz. Ayrıca, sürücünüzle birlikte verilen tüm teklifleri kullanma olanağına da sahipsiniz. Bizim durumumuzda, evde iki ay Adobe Creative Cloud Photography var. 

Web tabanlı kurulumu seviyoruz. Hangi işletim sistemini kullanıyor olursanız olun sürücünün kaydedilmesini ve çalışmasını kolaylaştırır. Yapılacak herhangi bir yeniden biçimlendirme veya incelenecek kullanıcı kılavuzu yoktur. Seagate tüm kirli işleri sizin için halleder.

Seagate Backup Plus Portable’ı Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Kusursuz kurulumun dışında, Seagate Backup Plus Portable için iki yüksek nokta var. Birincisi yapım kalitesi. 

SanDisk Extreme Portable’da sağlam olmasa da (SanDisk Extreme Portable incelememizi okuyun), Backup Plus Portable, blackbox muadillerine göre daha katıdır. Şık bir fırçalanmış metal üst kısmı vardır, arka kısmı kaymayı önleyen mat bir kaplama ile kaplıdır. 

Diğer yüksek nokta, tüm Seagate sabit diskleri için kullanılabilen Seagate Toolkit. Bilgisayarınızdakilerin bir kopyasını saklayan bir sürücüyü yansıtmanıza veya tüm içeriği yazılımın okuyabileceği bir biçimde saklayan bir sürücüyü yedeklemenize olanak tanır. 

Fiyat göz önüne alındığında, bir Backup Plus Portable, Backblaze gibi çevrimiçi yedekleme hizmetleriyle kullandığınız 3-2-1 yedekleme kurulumuna sahip olmak için harika bir araçtır (Backblaze incelememizi okuyun). 

Ne yazık ki, bazı eksileri de var. Yani, Seagate Backup Plus Portable, hız söz konusu olduğunda, 130 MB / s’nin altında sıralı hızlarla saat hızına girerek mükemmel değildir. Bununla birlikte, Seagate az para için çok fazla kapasite sunuyor, bu da kendi içinde bir görünüme layık. Seagate Backup Plus Portable incelememizde daha fazla bilgi edinebilirsiniz. 

G-Technology G-Drive Mobil SSD

Backup Plus Portable ve My Book, hız söz konusu olduğunda mücadele ediyor, ancak düşük bir fiyata çok fazla depolama alanı sunuyorlar. Kapasiteden daha fazla hız ile ilgileniyorsanız, G-Technology G-Drive Mobile SSD tam size göre. Samsung T5’ten bile daha yüksek bir fiyata geliyor, ancak performans buna değer. 

g-drive-mobil-1

Kurulum biraz garip ise akıcı. Ünitemizi taktığımızda, sadece 4GB alana sahip olduğu kaydedildi. Sürücüye, talimatlarla birlikte birkaç yükleyici yüklendi. İlk başta biraz sarsıcı, ancak G-Technology bir sebepten ötürü sürücüyü bu şekilde kurdu. 

Kutudan çıkar çıkmaz sürücü, yukarıda belirtildiği gibi macOS için varsayılan dosya sistemi olan HFS Plus olarak biçimlendirilir. Kullandığınız tek şey Macse, kullanmaya hazırsınız demektir; biçim sihirbazını çalıştırmanız yeterlidir. Bununla birlikte, G-Technology, Paragon tarafından oluşturulan Windows için HFS Plus’ı yüklemek için bir sihirbaz da içerir. 

“Biçim” değil “yükleme” dediğimizi unutmayın. Windows için HFS Plus, macOS ve Windows arasında geçiş yaparken yeniden biçimlendirme gerektirmez, yani verilerinizi korurken sürücüyü her iki platformda da kullanabilirsiniz. Harici sürücülerin farklı işletim sistemlerine sahip birden fazla makineye aktarılabileceği yaratıcı ortamlarda, bu özellik çok önemlidir. 

G-Technology G-Drive Mobile SSD’yi Sevdiğimiz Diğer Nedenler

G-Drive Mobile SSD, Samsung T5 kadar hızlı değil, ancak yakın. CrystalDiskMark ile 562.8 MB / s sıralı okuma hızı, 515.6 MB / s sıralı yazma hızı, 177.9 MB / s rasgele okuma hızı ve 170.5 MB / s rasgele yazma hızı ölçtük. G-Drive Mobil SSD’nin içindekiler göz önüne alındığında bu sonuçlar şaşırtıcı değil. 

Sağlam muhafazanın altında aslında satışa sunulan 2,5 inç dahili SSD olan bir M.2 SanDisk X600 sürücü var. SanDisk gibi Western Digital’in sahibi olduğu G-Technology, sürücüyü IP67 dereceli bir muhafazada yeniden paketledi ve 10 feet’e kadar düşme koruması ve 1.000 pound’a kadar basınç direnci ile güçlendirdi. 

Samsung T5’ten daha pahalı olmasına rağmen, G-Technology G-Drive Mobile SSD, yapı kalitesi ve özelliklerinde artış sağlıyor. MacOS ve Windows arasında geçiş yaparsanız, bunu kullanmak beyinsizdir. G-Technology G-Drive Mobile SSD incelememizde sürücü hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. 

LaCie Sağlam Mini

LaCie, G-Technology gibi, yaratıcılara odaklanmıştır. Sürücüler sağlamlık ve esneklik için üretilmiştir ve bu özellik Sağlam Mini ile gösterilir. LaCie, Seagate’e aittir, bu nedenle Backup Plus Portable’ın aynı mükemmel kurulum işlemine tabi tutulursunuz.. 

lacie-engebeli-mini 1

MacOS için yapmanız gereken tek şey Mac’ler için “buradan başlayın” uygulamasını tıklamaktır. Daha sonra sürücüyü kaydedebilir ve mevcut teklifleri indirebilirsiniz. Rugged Mini’mizle, normalde 60 $ çalıştıran bir aylık Creative Cloud’umuz var (fiyatın neden buna değer olduğunu görmek için en iyi fotoğraf düzenleme yazılımımızı ve en iyi video düzenleme yazılım kılavuzlarımızı okuyun). 

Ayrıca, sürücü macOS ile çalışacak şekilde biçimlendirilmiştir. Rugged Mini’nin içinde USB 3.0 üzerinden veri taşıyan geleneksel bir dönen sürücü bulunur. Ancak, LaCie kutuda bir USB-C kablosu içerir. Mevcut bant genişliğini değiştirmese de, USB-C bağlantı noktaları kıtlaşmaya başladığı için bir USB-C kablosunun dahil edilmesi Mac kullanıcıları için harika. 

LaCie Rugged Mini’yi Sevdiğimiz Diğer Nedenler

LaCie’nin Rugged serisinden herhangi bir sürüş bir tank gibi üretilmiştir. Özellikle Sağlam Mini etkileyici bir sürüş çünkü etkileyici. Operasyonda bile, sürücü dört ayağa kadar düşmeyi kaldırabilir, yağmura dayanıklıdır ve 2,205 pound’a kadar basıncı kaldırabilir. 

Tamamen metal muhafaza ve onu çevreleyen ikonik turuncu amortisör sayesinde. Bir LaCie diskini gördüğünüzde yanlış bir şey yok. Ancak, bu korumanın bir bedeli vardır. 

Gördüğümüz en kötü sanatçılardan biri olarak – şeylerin sıralı ucunda yaklaşık 120 MB / s – LaCie Rugged Mini de en pahalılarından biri. 1 TB modelin maliyeti 75 ila 100 ABD Doları arasındadır ve Seagate Backup Plus Portable’dan daha iyi performans göstermez, bu da yaklaşık 40 ABD Doları daha ucuzdur. 

Yine de, bir dayak almak için üretilmiştir ve Mac kullanıcıları için önyükleme yapmak için bazı iniş çıkışları ile birlikte gelir. Bu size iyi geliyorsa, LaCie Rugged Mini incelememizi mutlaka okuyun. 

Son düşünceler

Samsung T5, Mac için en iyi harici sabit sürücüdür, ancak diğer seçimlerimizi indirmemelisiniz. Benzer bir hız, ancak farklı bir form faktörü arıyorsanız, G-Drive Mobile SSD mükemmel bir seçimdir. Benzer şekilde, daha yüksek bir kapasite elde ederken biraz para kazanmak istiyorsanız, Seagate Backup Plus Portable ile gidebilirsiniz. 

Neyse ki, seçimlerimizle sınırlı değilsiniz. Yukarıdaki beş seçeneğin Mac için en iyi seçenek olduğuna inanmamıza rağmen, ihtiyaçlarınıza bağlı olarak başka bir sürücü sizin için uygun olabilir. Harici sabit sürücü incelemelerimizdeki seçeneklerin çoğu Mac ile çalışır, bu nedenle birkaç seçeneğe ihtiyacınız varsa oraya göz atın. 

Mac’iniz için hangi harici sabit diski kullanıyorsunuz? Neden onu seçtin? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Her zaman olduğu gibi, okuduğunuz için teşekkürler. 

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map