2020’de iPhone’u Harici Sabit Sürücüye Yedekleme

İPhone’unuzu yedeklemek akıllıca bir harekettir çünkü iPhone’unuzu kaybederseniz veya bir noktada hasar görürse sizi koruyabilir. Apple’ın kendi iCloud yedekleme hizmeti harika olsa da, tüm verilerinizi Apple’ın kontrolüne almak anlamına gelir (iCloud incelememize bakın).


Bu size çekici gelmiyorsa veya iCloud depolama alanınız tükeniyorsa, iPhone’u harici bir sabit sürücüye nasıl yedekleyeceğinizi öğrenmek istersiniz. Bu, önceden gizlenmiş iPhone yedek dosyalarınızı Windows PC veya Mac’inizden harici bir sabit sürücüye taşımayı içerir.

İşi yapabilmek için yeterli depolama alanına sahip harici bir sabit sürücüye ihtiyacınız olacak, bu nedenle iPhone dosyalarınızı yedeklemeyi düşünmeden önce en iyi harici sabit sürücü seçeneklerinden birine yatırım yapmaya bakın..

İPhone’u Harici Sabit Sürücüye Yedekleme

PC’nizi veya Mac’inizi kullanarak iPhone’unuzu yedeklemek gerektiğinden bir süre geçti. İCloud’un büyüsü sayesinde, başka bir ekipmana ihtiyaç duymadan iPhone verilerinizi yedekleyebilirsiniz..

Bunun avantajları vardır, en azı iPhone’unuzu takmadan düzenli olarak yedekleme yapamaz. Ancak bu yaklaşımla ilgili en büyük sorun depolamadır. İCloud’a yedekleme sınırlı iCloud depolamanızı kullanır. Yedekleme dosyaları ne kadar büyük olursa, kamera fotoğraflarınız da dahil olmak üzere temel ihtiyaçlarınız için daha az alana sahip olsanız da, fotoğraf koleksiyonunuzu bunun yerine fotoğraflar için en iyi çevrimiçi depolama alanına taşımak isteyebilirsiniz.

Bu nedenle harici bir sabit diske yedekleme daha iyi bir yöntem olabilir. Daha kapsayıcıdır ve iTunes’u kullanarak eski okul iPhone yedeklemelerine geri dönmenizi gerektirir veya macOS Catalina’yu kullanıyorsanız Finder’ı kullanabilirsiniz.

iTunes-Mac

PC’nizi veya Mac’inizi kullanarak iPhone’unuzun yedeğini aldıysanız, dosyaları harici bir sürücüye taşıyabilirsiniz.

Bir iPhone’u Windows’ta Harici Sabit Sürücüye Yedekleme

Bir iPhone’u Windows’ta harici bir sabit sürücüye yedeklemeye başlamak için iTunes’u yüklemeniz gerekir. İPhone’unuzu PC’nize bağlayın ve iTunes yüklendikten sonra açın.

İPhone’unuz PC’nize bağlandıktan sonra, iPhone’unuzun kilidini açın ve PC’nizin bağlanmasına izin vermek için “güven” e basın. Ardından iPhone’unuz iTunes’un soldaki menüsündeki “cihazlar” sekmesinin altında görünmelidir.

iTunes-iPhone algılandı

İTunes ekranının sol üst tarafındaki iPhone simgesini tıklayın. Bu, ortam açılır menüsünün (yani “müzik”) yanında bulunur. Bu, iPhone’unuz için cihaz bilgisi menüsünü getirir.

İPhone’unuzu PC’nize manuel olarak yedeklemek için, “manuel yedekleme ve geri yükleme” bölümünün altındaki “şimdi yedekle” yi tıklayın.

iTunes-iPhone-Begin-Manuel-Yedekleme

İPhone’unuzun bilgisayarınıza yedeklenmesi biraz zaman alacaktır. Tamamlandığında, yedekleme dosyalarını harici sürücünüze manuel olarak kopyalamanız gerekir. 

İPhone yedekleme dosyalarının konumu C: \ Users \ kullanıcı adı \ AppData \ Roaming \ Apple Computer \ MobileSync \ Backup olup, “kullanıcı adı” yerine kendi Windows kullanıcı adınızı koyar. Sizi doğrudan klasöre götürmek için Windows Dosya Gezgini’ne “% appdata% \ Apple Computer \ MobileSync \ Backup” da yazabilirsiniz.

iTunes-Yedekleme-Klasör

“Değiştirme tarihi” sütununu kullanarak cihazınız için en yeni yedeklemeyi bulun. Klasöre sağ tıklayın ve “kopyala” ya basın. Daha sonra harici sabit sürücünüzü ekleyebilir, Dosya Gezgini’nde açabilir, yedekleme klasörünü sağ tıklayıp “uygun bir konuma“ yapıştırabilirsiniz ”. İPhone’unuzu PC’nize manuel olarak her yedeklediğinizde bunu yapmanız gerekir..

Bir iPhone’u Windows’ta Harici Sabit Sürücüye Yedekleme

  1. İTunes’u açın ve iPhone’unuzu bağlayın.
  2. Sol üst taraftaki cihaz simgesini ve ardından “şimdi yedekle” yi tıklayın.
  3. İşlem tamamlandıktan sonra iTunes yedekleme klasörüne gidin (“% appdata% \ Apple Computer \ MobileSync \ Backup”).
  4. En son yedekleme klasörünü bulun, sağ tıklayın, “kopyala” ya basın ve ardından harici sabit diskinize yapıştırın.

Mac’te iPhone’u Harici Sabit Sürücüye Yedekleme

Bir iPhone’u Mac’te harici bir sabit sürücüye yedekleme işlemi, macOS Mojave veya Windows gibi daha eski işletim sistemlerine sahip, Windows gibi iPhone yedeklemeleri kullanan kullanıcılar için oldukça benzerdir. MacOS Catalina’lı bir Mac kullanıyorsanız, işlem Finder’ı kullanarak farklıdır.

MacOS Mojave veya daha eski bir sürümünüz varsa, iPhone’unuzu bağlayın ve iTunes’u açın. Sol üst taraftaki iPhone cihazı simgesini tıklayın. Mac cihazınızda macOS Catalina çalışıyorsa, bunun yerine ekranınızın altındaki uygulama yuvasından Finder’ı açın.

iTunes-Mac-Cihaz-Simge

Cihaz bilgileri menünüzün “manuel olarak yedekle ve geri yükle” bölümünde “şimdi yedekle” yi tıklayın. Catalina kullanıcıları için, “yedekler” bölümünün altında “şimdi yedekle” düğmesi listelenir.

iTunes-Mac-Begin-Manuel-Yedekleme

Bu işlemin tamamlanması biraz zaman alacaktır, özellikle de cihazınız ilk kez yedekleniyorsa. Sahip olduktan sonra, dosyalarınızı harici bir sürücüye kopyalamaya başlayabilirsiniz.

İster iTunes ister Finder kullanın, iPhone yedekleme dosyalarınızın tipik konumu “~ / Library / Application Support / MobileSync” dir – Finder’da görünmez. Mac ekranınızın sağ üst tarafındaki arama simgesini tıklayın ve yedekleme klasörü konumunuzu yazın. En son yedekleme klasörünü bulun, sağ tıklayın ve ardından “kopyala” yı tıklayın. 

iTunes-Mac-Yedekleme-Klasör

Finder’ın soldaki menüsünde “konumlar” altında listelenen harici sürücünüze gidin ve yedekleme klasörünüzü buraya yapıştırın. 

Windows’ta olduğu gibi, iPhone’unuzu Mac’e manuel olarak yedeklediğinizde bunu yapmanız gerekir.

Mac’te iPhone’u Harici Sabit Sürücüye Yedekleme

  1. İPhone’unuzu Mac’inize bağlayın. MacOS Mojave veya daha eski sürümleri çalıştıran Mac’ler iTunes’u açmalıdır. MacOS Catalina’lı Mac’ler Finder’ı açmalıdır.
  2. Sol üstteki iPhone’u (iTunes) veya “konumlar” (Bulucu) altındaki cihazınızın adını tıklayın, ardından manuel yedeklemeye başlamak için “şimdi yedekle” yi tıklayın.
  3. Mac ekranınızın sağ üst köşesindeki arama simgesini tıklayın, “~ / Library / Application Support / MobileSync” öğesini bulun ve klasörü Finder’da açmak için çift tıklayın.
  4. En son güncelleme klasörünü sağ tıklayın, “kopyala” yı tıklayın ve ardından harici sabit diskinize yapıştırın.

Son düşünceler

Basit bir işlem olmamasına rağmen, bir iPhone’u harici bir sabit sürücüye yedeklemek, iPhone yedeklemeleriniz üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlayabilir. Ayrıca iCloud depolamayı geri kazanmanıza veya iPhone yedeklemelerinizi uzun vadede Carbonite gibi bir bulut yedekleme hizmetine taşımanıza yardımcı olabilir (Carbonite incelememize bakın).

İPhone depolama alanınızın boyutuna bağlı olarak, düzenli yedekleme yapmak için yeterince büyük bir harici sabit disk gerekir. 1 TB depolama cihazı, önerdiğimiz minimum boyuttur, bu nedenle seçenekler için en iyi 1 TB harici sabit disk kısa listemize göz atmayı unutmayın. Mac desteği konusunda endişeleriniz varsa, Mac için en iyi harici sabit sürücüyü incelememize göz atın.

İPhone’unuzu manuel olarak yedeklemeyi mi tercih edersiniz? İPhone yedekleme ipuçlarınızı ve püf noktalarınızı aşağıdaki yorumlarda paylaşın. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me