2020’de En Güvenilir Harici Sabit Sürücü

En iyi harici sabit sürücü kılavuzumuzu seçerken, dikkate aldığımız birçok faktör vardı. Hız, yapım kalitesi, fiyat ve destek aklımızın ön sıralarında yer alırken, güvenilirlik gibi diğer bazı faktörler arka planda kaldı. En güvenilir harici sabit sürücünün bu kılavuzunda, bu sorunu çözeceğiz. 


Bu farklı odaklamayla, hem performans hem de yapı kalitesi açısından zamanın testine dayanacak sürücülere odaklanabiliriz. Harici sabit sürücü incelemelerimizden, verilerinizi dahili ve harici olarak koruyan ve süreçte mükemmel hız sunan beş seçenek seçtik. 

Bununla birlikte, güvenilir sabit diskler bulmak göründüğünden daha zordur. Seçtiklerimize geçmeden önce, kararlarımızı nasıl verdiğimiz hakkında biraz konuşalım.

En Güvenilir Harici Sabit Sürücü 2020

En Güvenilir Harici Sabit Sürücüyü Seçme

Güvenilir bir harici sabit disk seçmek için çok şey var. İçindeki disk ilk endişe noktasıdır. Her ne kadar sabit disk imalatında her zaman var olmuş ve olacak olsa da, devam edebileceğimiz bazı sayılar var. 

Örneğin Backblaze, sınırsız çevrimiçi yedekleme hizmeti ile yaşadığı sürücü arızalarının üç aylık bir özetini sunar (Backblaze incelememizi okuyun). 

Backblaze, yığın depolama için yapılan diskler arasındaki sürücü arızalarına dikkat çektiğinden, bundan harici sabit disklerine düz bir çizgi çekemeyiz, ancak çizebileceğimiz birkaç genel sonuç var. 

Örneğin, Backblaze en son raporunda tüm Western Digital sabit diskleri kullanımdan kaldırdığını ve bunların yerine Western Digital’in sahip olduğu HGST diskleri ile değiştirildiğini söylüyor. Bir başka genel not, Seagate disklerinin başarısız olma olasılığının Toshiba disklerinden biraz daha fazla olduğudur.. 

Bu bulmacanın sadece bir parçası. Ayrıca sürücünün türünü de düşündük. Geleneksel dönen sabit sürücülerin arızalanması, katı hal sürücülerinden çok daha olasıdır. SSD’ler bellek yongaları kullanır, verileri PCB aracılığıyla yanıp söner, sabit disk sürücüleri ise bir dizi plakaya veri okuyan ve yazan manyetik depolama kullanır.. 

SSD’lerin hareketli parçası olmadığından, arıza için çok daha az yer vardır. SSD’lerle ilgili tek sorun, verilerin sürücünün aynı bölümüne tekrar tekrar yazılması ve silinmesidir. Neyse ki, bu sorun çoğu modern harici SSD’nin dahil olduğu aşınma seviyelendirme ile çözülebilir.. 

İç endişeler ele alındığında dışa döndük. Harici bir sabit disk bilgisayarınızın dışında yaşar, bu nedenle ona ne attığınızla başa çıkabilmelidir. ADATA SD600 ve Toshiba Canvio Basics’in aksine, atmaya dayanacak şekilde tasarlanmış sürücüler aradık (ADATA SD600 incelememizi ve Toshiba Canvio Basics incelememizi okuyun). 

Biz de siber suç tehdidini görmezden gelmedik. Kendilerini dahili ve harici olarak koruyan sürücüler aramaya ek olarak, kendilerini dijital cephede koruyabilecek sürücüler aradık. Buna donanım şifrelemesi ve parola koruması da dahildir.

En Güvenilir Harici HD: G-Teknolojisi G-Drive Mobil SSD

Hızlı, güvenilir ve sağlam G-Technology G-Drive Mobil SSD, bir güç merkezi sabit diski söz konusu olduğunda tüm kutuları işaretler. Hareket halindeyken 2 TB’a kadar içerik almanıza olanak tanıyan taşınabilir bir SSD’dir. Daha da önemlisi, bir tank gibi inşa edilmiştir, aldığınız içeriğin asla kaybolmamasını sağlar.

g-drive-mobil-1

Dış kısım yeterince alçakgönüllü, ancak G-Technology’nin kaputun hemen altına çok fazla koruması var. Sürücü, su ve toz koruması için IP67 sınıfındadır. “6” toz koruması içindir, yani sürücü zararlı toz temasından tamamen korumalıdır. Uluslararası Elektroteknik Komisyonu’nun IP standardı için verdiği en yüksek puan bu. 

“7”, en yüksek derecenin bir adım altında olan su koruması içindir (IP68 dereceli ürünler en iyinin en iyisidir). Yine de, biraz neme karşı çaresiz değilsiniz. Derecelendirme, G-Drive Mobile SSD’nin 30 metreye kadar bir metreye kadar suya daldırıldıktan sonra da çalışmaya devam edeceği anlamına gelir. 

IP standardına gelince, G-Drive Mobile SSD en üste yakın. Ek olarak, G-Drive düşme ve basınç korumasına sahiptir. Çalışırken bile, sürücü 10 metrelik bir düşüşe ve 1.000 pound’a kadar baskı yapabilir. 

G-Technology G-Drive Mobile SSD’yi Sevdiğimiz Diğer Nedenler

G-Drive Mobile SSD, yalnızca koruma söz konusu olduğunda değil, aynı zamanda hız söz konusu olduğunda da kendi sınıfındadır. Test ettiğimiz en hızlı harici sabit sürücülerden biri, sıralı okuma hızı 562,8 MB / s, sıralı yazma hızı 515,6 MB / s, rasgele okuma hızı 177,9 MB / s ve rastgele yazma hızı 170,5 MB / sn.. 

Sıralı performans sağlamdır, ancak rastgele performanstan daha çok etkilendik. Sonuçlarımıza dayanarak, sürücü bellek modüllerindeki birden çok yere çok hızlı bir şekilde veri okuyabilir ve yazabilir. Uygulamalı testimiz sırasında, G-Drive Mobile SSD’nin 2.3 GB test klasörünü 144 MB / s hızında aktarmasıyla bunu eylemde fark ettik.. 

G-Technology G-Drive Mobile SSD’nin yaptığı her şey iyi gidiyor, ancak bir alanda eksik. G-Technology donanım şifrelemesi veya şifre koruması içermez. Hayal kırıklığı yaratsa da, sürücünün diğer alanları şifreleme eksikliğini gölgede bırakıyor. Tüm düşüncelerimizi G-Technology G-Drive Mobil SSD incelememizde okuyabilirsiniz.

Samsung T5

Samsung T5, G-Drive Mobile SSD ile aynı şekilde güvenilir değil. İyi inşa edilmiş, ancak herhangi bir IP sertifikası ile birlikte gelmiyor (Samsung biraz daha geçecek. Ancak, bu sürücüye çekiliş ham bir koruma değildir. Samsung’un güvenilir ve güzel bir taşınabilir disk yapmayı başardığı gerçeği. 

samsung-t5-1

250GB, 500GB, 1TB ve 2TB olarak geliyor. İlk iki model soluk mavi renkte gelirken, 1 TB ve 2 TB çeşitleri jet siyahı ile gönderilir. Bununla birlikte, her iki versiyonda da sağlam olmasına rağmen hafif olan tamamen metal bir örtü bulunur. T5 sadece 51 gram ağırlığında ve 74 mm x 57,3 mm ölçülerinde, kartvizitten daha küçük. 

Zararlı toz ve suyun bolluğu T5’in hızlı çalışmasına rağmen, katı hal iç ve metal kasa sayesinde düşmelere karşı korunur. Muhtemelen makul miktarda baskı da yapabilir, ancak Samsung bununla ilgili herhangi bir özellik belirtmemektedir. Ayrıca, T5 sizi dijital cephede korur. Sürücüyü ilk kez taktığınızda, Samsung’un yönetim yazılımını yüklemeniz istenir. Orada bir şifre belirlemeniz istenir. Sürücünün kilidi açılmadığında, tüm verileriniz AES-256 ile şifrelenir (bu konuda daha fazla bilgi edinmek için şifreleme açıklamamızı okuyun).

Samsung T5’i Sevdiğimiz Diğer Nedenler

G-Drive Mobile SSD gibi, T5 de çok hızlı. Sıralı performans, 562.4 MB / s okuma hızı ve 520 MB / s yazma hızı ile biraz daha iyidir, ancak rastgele performans daha etkileyicidir. Rastgele okumalarda daha yavaş olmasına rağmen, T5, rastgele yazma söz konusu olduğunda G-Drive Mobile SSD’den daha hızlıdır ve testimiz sırasında 195.7 MB / s hızında ölçülmüştür.. 

Destekten bahsetmese de, bu harici bir sabit sürücüyü güvenilir kılan şeyin bir yönü olarak düşünülebilir ve bu cephede T5 mükemmeldir. Samsung birçok ürün ürettiği için, halihazırda sağlam bir destek sistemine sahiptir ve sahip olabileceğiniz soruların cevaplarını bulmak için size birden fazla seçenek sunar. 

Mac için en iyi harici sabit diskimiz ve en iyi SSD harici sabit diskimiz olarak, Samsung T5’i şiddetle tavsiye etmemiz şaşırtıcı değil. Samsung T5 incelememizde neden en sevdiğimiz disk olduğunu öğrenebilirsiniz.

SanDisk Extreme Taşınabilir

SanDisk Extreme Portable, aşırı durumlar için üretilmiştir. Kompakt, cep boyutundaki tasarım, karabina için bir delik ve sürücünün yüzeylerde kaymasını önleyecek yumuşak kauçuk bir kaplamaya sahiptir. Bununla birlikte, IP55 dereceli toz ve su korumasını sağlamak için de var.

sandisk-uç-taşınabilir-1

Belirtildiği gibi, IP derecelendirmesindeki ilk sayı toz ve ikinci sayı su içindir. Toz cephesinde, SanDisk Extreme Portable iyi korunmuştur. IP derecelendirme tablosuna göre, “toz girişi tamamen önlenmez”, ancak sürücünün çalışması, zararlı tozla toplam temas altında bile devreye girmez.. 

Su koruması daha az etkileyicidir, ancak yine de kötü değildir. SanDisk Extreme Portable tam daldırma işlemini gerçekleştiremez, ancak 12,5 mm çapa (yaklaşık yarım inç) kadar olan nozullara sahip güçlü su jetlerini herhangi bir yönden idare edebilir. Pratikte, küçük bir su spreyi veya hızlı düşüş bir sorun olmamalıdır. 

Ayrıca, sürücü darbelere ve titreşime karşı dayanıklıdır ve parola korumasıyla birlikte gelir. Birlikte verilen SecureAccess yazılımı, sürücünüzdeki verileri AES-128 ile şifrelemenize olanak tanır. Samsung T5’te göründüğünden daha küçük bir anahtar boyutu olmasına rağmen, AES’in gücü dosyalarınızı güvende tutmak için yeterli olmalıdır. 

SanDisk Extreme Portable’ı Sevdiğimiz Diğer Nedenler

SanDisk Extreme Portable ile hız şaşırtıcı derecede mükemmel. 250 GB test modelimizde sıralı okuma ve yazma hızlarının 500 MB / sn’nin üzerinde ve rastgele okuma ve yazmaların 160 MB / sn civarında olduğunu kaydettik. Samsung T5 ve G-Drive Mobile SSD’den daha yavaş, ancak sadece biraz. 

Yine de çok daha hızlı olabilir. Yumuşak kauçuk versiyonuna ek olarak SanDisk, Extreme Portable’ın alüminyum versiyonunu da satar. Çok daha pahalıdır, ancak USB 3.1 Gen 2 üzerinden veri aktararak içeride bir NVMe SSD kullanır. Bu kurulumla, yalnızca 500 GB kapasitede mevcut olan alüminyum versiyon, 1.050 MB / sn’ye kadar sıralı okuma hızlarını okuyabilir. 

Hareket halindeyseniz ve atımı kaldırabilecek harici bir sürücüye ihtiyacınız varsa, SanDisk Extreme Portable tam size göre. T5 ve G-Drive’dan biraz daha yavaş, ama aynı zamanda daha küçük ve daha hafif. SanDisk Extreme Portable incelememizde sürücü hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Samsung X5 Taşınabilir SSD

Samsung’un yapı kalitesi için spot ışığında zaman geçireceğini söyledik ve X5 de öyle. X5, Samsung’un ödün vermeyen harici SSD’sidir ve mükemmel yapı kalitesini Samsung’un en hızlı NVMe SSD’lerinden biriyle birleştirir. Şüphesiz en iyinin en iyisi, ancak eşleşecek bir fiyat etiketi ile geliyor.

samsung-X5-söküm

Sürücü 500GB, 1TB ve 2TB kapasitelerde satılmaktadır ve 2 TB model 800 $ ‘dan fazla saat hızına sahiptir. Yine de bu para boşa gitmiyor. İçerideki NVMe SSD, 2.800 MB / s’ye kadar sıralı okumalar ve 2.300 MB / s’lik sıralı yazmalar sunarak, yukarıda belirtilen SSD’lerin şaka gibi görünmesini sağlar. 

Bir tank gibi inşa edilmiş, ancak ilk başta bunu bilmiyor olabilirsiniz. Samsung, tasarımıyla spor otomobillerden ilham aldı ve kırmızı vurgularla şık, parlak gri bir üst kullanıldı. Yüzeyin hemen altında, magnezyum alaşımlı bir çerçeve ve sürücüyü çalışma sırasında 45 santigrat derecenin altında tutacak ve iki metreye kadar düşmeye karşı koruyacak bir ısı emici. 

Ayrıca X5, T5’i koruyan aynı AES-256 şifrelemesi ile korunmaktadır. Sürücüyü ayarladığınızda, Samsung’un yazılımını yüklemeniz ve bir şifre belirlemeniz istenir. Buradan, sürücünüzü kilitleyebilir, ürün yazılımı güncellemelerini kontrol edebilir ve şifrelemeyi kapatabilirsiniz.. 

Samsung X5 Taşınabilir SSD’yi Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Bu kadar yüksek hız sunmak için Samsung X5, Thunderbolt 3 bağlantısı kullanıyor. Thunderbolt 3 bir USB-C fişi kullansa da, USB 3.1 değildir. Thunderbolt 3, X5’in ultra hızlı aktarım hızları için gerekli olan USB 3.1’in dört katı bant genişliği sunuyor. 

Herhangi bir modern Mac’te en az bir Thunderbolt 3 bağlantı noktası vardır, bu nedenle Apple kullanıcıları kapsam dahilindedir. Yine de işler Windows ile dağınık. Thunderbolt bir Intel teknolojisidir ve yakın zamana kadar şirketler bunu lisanslamak için ödeme yapmak zorunda kaldı. Intel o zamandan beri Thunderbolt 3’ü ücretsiz hale getirdi, ancak bu noktaya kadar hiçbir AMD anakartı entegre etmedi. 

Kısacası, Intel tabanlı bir sistem kullanıyorsanız – yani Intel işlemciniz varsa – Thunderbolt 3’ü kullanabilmeniz gerekir. AMD’de yeni bir anakart grubu çıkana kadar beklemeniz gerekir. Bu bir güçlük, ancak Samsung X5’in ne kadar hızlı olduğu göz önüne alındığında, uğraşmaya değer bir güçlük.

LaCie Sağlam Mini

LaCie, yüksek kaliteli, içerik oluşturucu odaklı sabit sürücüler yapmakla bilinir. Aynı çekici gümüş sürücüler ve ikonik turuncu amortisör içeren Rugged serisi, reklam öğelerinin gittikleri her yere veri almasını ve bundan sonra hayatta kalmasını sağlamak için üretilmiştir. Sürücüler çok pahalı olsa da, Rugged Mini ile oldukça ucuza karşı koruma elde edebilirsiniz. 

lacie-engebeli-mini 1

Seagate Backup Plus Portable gibi bir boyuta ve performansa benzeyen dönen bir sabit disktir (Seagate Backup Plus Portable incelememizi okuyun). Ancak, bu sürücülerden çok daha iyi inşa edilmiştir. Yapı kalitesi, dört ayağa kadar düşme koruması, yağmur direnci ve bir tona kadar basınç koruması sunar. 

Yukarıdaki SSD’lerin bazılarıyla karşılaştırıldığında, koruma o kadar da etkileyici değil. Yine de diğer dönen sabit disklerle karşılaştırıldığında. Yukarıda belirtildiği gibi, dönen diskler güvenilirlik açısından sadece nasıl tasarlandıklarına göre dezavantajlıdır. Yine de LaCie Rugged Mini ile benzer koruma elde edersiniz. 

İki yıllık sınırlı garanti de göz ardı edilmemelidir. Sınırlı garantiler normalde sadece üretim hatalarına karşı koruma sağlamakla birlikte, Rugged Mini de veri kaybına karşı koruma sağlar. Drive’ınızla, garanti pencerenizde olduğunuz sürece bir laboratuvar içi veri kurtarma girişimi için uygun olursunuz. 

LaCie Rugged Mini’yi Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Performans açısından, LaCie Rugged Mini harika değil. 133.9 MB / s sıralı okuma hızı ve 1.08 MB / s rasgele okuma hızı ile yazma işleminden kesinlikle daha iyidir. 27.89 MB / s rasgele okuma hızında ve 0.88 MB / s rasgele yazma hızında Sağlam Mini saatle rastgele performans düşük. 

Ancak, sürücünün odak noktası performans değil koruma üzerinedir. Western Digital Elements gibi incelediğimiz diğer blackbox harici sabit disklere benzer (Western Digital Elements incelememizi okuyun). 

Bununla birlikte, bu sürücünün aksine, LaCie Rugged Mini ucuz, plastik bir örtü ile inşa edilmemiştir. Bu, ilgilendiğiniz bir şeye benziyorsa, LaCie Rugged Mini incelememizi mutlaka okuyun.

Son düşünceler

Harici sabit sürücüler söz konusu olduğunda güvenilirlik önemlidir. Yukarıdaki seçeneklerin tümü, en zorlu koşullarda bile önümüzdeki yıllarda çalışacaktır. Genel olarak, G-Technology G-Drive Mobil SSD en iyi hız, koruma ve fiyat dengesini sunar. Yine de daha fazla para harcamak istiyorsanız, Samsung X5 harika bir alternatif. 

T5 ve Extreme Portable, G-Drive Mobile SSD’nin sadece varyasyonlarıdır. Benzer performans, biraz daha düşük bir fiyat ve biraz daha az koruma sunarlar. Harici sabit sürücünüzü yürüyüşe çıkarmayı veya göle atmayı planlamıyorsanız, iyi çalışırlar.

Hangi harici sabit diski kullandınız? Güvenilirlik düşündüğünüz tek faktör müydü? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Her zaman olduğu gibi, okuduğunuz için teşekkürler. 

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map