2020 İçin En İyi SSD Harici Sabit Sürücü: Hız Önemde Olduğunda

Performans söz konusu olduğunda, katı hal sürücüsünün yerini tutamaz. Bu cihazlar, daha kompakt ve dayanıklı olmalarının yanı sıra geleneksel sabit sürücülere göre katlanarak daha yüksek bir hıza sahiptir. En iyi SSD harici sabit diskleri içeren bu kılavuzda, favorilerimizden hangilerinin bilgisayarınız dışında yaşayabileceğini göstereceğiz. 


Her biri masaya özgü bir şey getiren beş seçtik var. Her bir sürücü hakkında neyi sevdiğimiz hakkında biraz konuşacağız, topladığımız performans numaralarını paylaşacağız ve sunulan özellikleri tartışacağız. 

Seçimlerimize gitmeden önce, harici bir SSD’nin ne olduğunu ve neden geleneksel bir harici sabit diskten daha iyi bir seçim olduğunu açıklığa kavuşturmak istiyoruz.

En İyi SSD Harici Sabit Sürücü 2020

Harici SSD nedir? 

“SSD” yarıiletken sürücüyü temsil eder ve diğer sabit sürücüler gibi verileri depolarken, bunu çok farklı bir şekilde yaparlar. Geleneksel sabit diskler, verileri saklamak için bir veya daha fazla döner plaka kullanır ve bu plakalara ve bu plakalardan bilgi okuyan ve bunlardan bilgi yazan bir başlık bulunur. Kafalar manyetiktir, bu nedenle geleneksel sabit sürücüler “manyetik depolama” olarak kabul edilir. 

Manyetik depolama 1888’den beri var ve çok sayıda farklı depolama ortamında kullanılıyor. Bantlardan disketlere ve sabit disk sürücülerine kadar – geleneksel sabit sürücüler için daha teknik bir ad – manyetik depolama kullanın. 

Sabit sürücüler için manyetik depolama birkaç sorun yaratır. Manyetik depolama, ilk sabit disk sürücüsünün piyasaya sürüldüğü 1957’de harikayken, bu depolama biçimi çok fazla alan gerektirir. 

Tahrik ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla tablaya ihtiyaç duyar. Ne kadar çok plakaya ihtiyaç duyarsa, okuma ve yazma kafasının etrafta dolaşması o kadar uzun sürer. Bu, içerideki plakalar inanılmaz derecede kırılgan olduğundan, iplik tahriklerinin başarısız olmasından kaynaklanan sorunlardan bahsetmiyoruz.. 

SSD’lerin devreye girdiği yer burasıdır. SSD’ler manyetik depolama kullanmak yerine tamamen elektrikli depolama kullanır, dolayısıyla “katı hal” adı kullanılır. Veriler plaklarda depolanmaz. Aksine, küçük bellek yongalarında saklanır. Bu, SSD’leri yalnızca geleneksel sabit disklerden daha küçük yapmakla kalmaz, aynı zamanda daha güvenilir hale getirir.

SSD’ler ve Flash Depolama

Yaklaşık on yıl önce, SSD’lerin kullandığı flash depolama flash sürücüler, SD kartlar ve bilgisayarınızın RAM’leri için ayrıldı. Bu düşük kapasiteli depolama çözümleri kapasiteden ziyade hıza odaklanmıştır ve bu nedenle gerçek bilgisayar depolaması için uygun değildirler. 

Bununla birlikte, son yıllarda, 2018’de piyasaya sürülen 100 TB SSD ile flash depolama kapasitesi önemli ölçüde arttı. Bu, SSD’ler şeklinde tüketici flash depolama alanını daha ucuz ve daha erişilebilir hale getirdi..

USB 3.0’ın iki katı bant genişliğine sahip olan USB 3.1’in tanıtımı ile birlikte, üreticiler SSD’leri düşük performans etkisi ile harici kasalara koyabildiler.

Bugün, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda harici SSD var. Performansları birbirinden farklı olsa da, neredeyse tüm harici SSD’ler HDD benzerlerinden daha iyi performans gösterir. Mümkün olan en hızlı harici depolama alanını arıyorsanız, bir SSD tam size göre. 

En İyi SSD Harici Sabit Sürücüyü Seçme

Beş hızlı harici SSD bulabilmemize ve bunları bir listeye tokatlayabilmemize rağmen, bu çok çeşitli olmaz. Çok sayıda sağlam sanatçı var ve bu nedenle sadece hızlı olmak kesimi yapmak için yeterli değil. Bunun yerine hız, fiyat, özellik ve yapı kalitesi dengesine odaklandık. 

Ayrıca, bir veya daha fazla alanda dezavantajı olan, ancak başka hiçbir harici sürücünün yapmadığı işlevsellik sağlayan bazı özel harici SSD’ler ekledik. Bu sürücüler genel olarak en iyi harici SSD’ler olmasa da, bazıları için en iyisi.

En İyi SSD Harici Sabit Sürücü: Samsung T5

Dengeleme özellikleri, fiyat ve hız söz konusu olduğunda, Samsung T5 ile meşhur kafadaki çiviye çarptı. Disk ustalıkla hazırlanmış ve SSD olduğu için makul bir fiyatla kalırken gördüğümüz en iyi performansın bir kısmını sunuyor. 

Hız için CrystalDiskMark kullanarak sayıları topladık. T5, her ikisi de reklamı yapılan hızın üzerinde olan 562.4 MB / s sıralı okuma hızı ve 520 MB / s sıralı yazma hızı ile saat hızına sahip. Rastgele okumalar ve yazılar da sağlamdı, T5 sırasıyla 160.1 MB / s ve 195.7 MB / s hızında temizlendi.. 

Samsun-t5-crystaldiskmark

Bu hızları da makul bir fiyata yönetir. 1 TB modelin maliyeti 150 doların biraz üzerinde, 2 TB saat 300 doların altında. Bununla birlikte, 500 GB modelini, nadiren görülen 1 TB modeliyle aynı gigabayt başına fiyat olduğu için öneriyoruz.

ADATA SD600 ile karşılaştırıldığında, Samsung T5 açık bir anlaşma. ADATA SD600 incelememizde görebileceğiniz gibi, bu sürücü maksimum 512 GB ile sınırlı olan gigabayt başına aynı fiyat civarındadır, daha kötü inşa edilmiştir ve Samsung T5 kadar iyi performans göstermez.

Samsung T5’i Sevdiğimiz Diğer Nedenler

T5 hızlı, ancak birinci sırada olmasının tek nedeni bu değil. Samsung, LaCie Rugged Mini’nin aksine sadece çekici değil, aynı zamanda dayanıklı bir sürücü oluşturmayı başardı (LaCie Rugged Mini incelememizi okuyun). Yalnızca 51 gram ağırlığındadır ve kartvizitten daha küçük olan 57,3 mm x 74 mm ölçülerindedir.

samsung-t5-2

Hızı ve boyutu göz önüne alındığında, konum çalışması için Samsung T5. Hızlı bir şekilde veri dökümü gereken bir fotoğrafçı veya videografçiyseniz, T5 bunu yapmak için etkili bir yol sağlar. Ayrıca hız, sürücüyü tamamen düzenleyebilmeniz için yeterlidir. T5’in rastgele okuma ve yazma performansı, büyük bir dosyadan aynı anda birden fazla aynayı çekmek için idealdir. 

Profesyonel olmayan bir ortamda bile, T5 parlıyor. Dizüstü bilgisayar depolama alanını genişletmenin mükemmel bir yoludur ve Android desteğiyle, telefon veya tablet depolama alanını da genişletmenin harika bir yoludur. Tam Samsung T5 incelememizde daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

SanDisk Extreme Taşınabilir

Samsung T5 bir yenme yapabilir ve önyükleme yapmak harika görünüyor, ancak birkaç damla metal örtüyü çizecek. Biraz daha sağlam bir şey arıyorsanız, SanDisk Extreme Portable SSD tam size göre. Sürücü, daha küçük bir kasaya yerleştirilirken T5 ile benzer performansı yönetir. 

sandisk-uç-taşınabilir-2

Toz ve suya dayanıklılık için IP55 derecesine sahip yumuşak kauçuk bir örtü ile kaplanmıştır. Ek olarak SanDisk, 500GB kapasiteli sürücünün sağlamlığını ve performansını artıran bir alüminyum varyantı sunar. Alüminyum sürücü, 1050 MB / sn’ye kadar sıralı okuma hızlarına sahip bir NVMe denetleyici arayüzüne sahiptir.

Yine de bazı dezavantajlar var, bu yüzden Extreme Portable ikinci sırada. Birlikte verilen şifreleme yazılımı SecureAccess çılgınca güncel değil ve verilerinizi yalnızca AES-128 ile koruyor (bu konuda daha fazla bilgi edinmek için şifreleme açıklamamızı okuyun). 

Performans Samsung T5 ile eşit ve yapım kalitesini daha da iyi değerlendiriyoruz, ancak özellikler eksik. Yine de, SanDisk Extreme Taşınabilir SSD’yi itibarsızlaştırmak zor. 

SanDisk flash bellek konusunda uzmandır ve Extreme Portable bunu sergiler. 500 MB / sn üzerinde sıralı okuma ve yazma ve 150 MB / sn üzerinde rastgele okuma ve yazma ile Extreme Portable, etrafındaki en küçük ve en hızlı harici sabit sürücülerden biridir.

SanDisk Extreme Portable SSD’yi Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Taşınabilirlik, SanDisk Extreme Portable SSD’nin ana çizimidir. Kasa sağlamdır, ancak sağ üst köşede küçük bir çentik vardır, böylece hareket halindeyseniz bir karabinaya hızla takabilirsiniz. Ek olarak, USB 3.1 bağlantısı vardır, bu da takmayı kolaylaştırır. 

sandisk-uç-taşınabilir-1

Ne yazık ki, SanDisk bir USB-C-USB-A kablosu içermiyor. Kutuda, bir USB-C-USB-C kablosu ve kabloya karşılık gelen küçük bir çentik bulunan bir USB-C-USB-A adaptörü bulunur.. 

Bu yaklaşımla ilgili birkaç sorun var. İlk olarak, adaptör kabloya ek hacim ve başka bir potansiyel arıza noktası ekler, ancak daha da önemlisi, adaptör, çentik sayesinde sadece verilen kablo ile kullanılabilir. 

SanDisk Extreme Portable, özellikle birlikte verilen kablo ve birlikte gelen yazılımla birlikte bazı dezavantajlarla birlikte gelir. Bununla birlikte, yapı kalitesi ve hızı reddedilemez, bu da onu en iyi harici SSD’lerden biri haline getirir. Bu konuda daha fazla bilgiyi SanDisk Extreme Portable incelememizde okuyabilirsiniz.

G-Technology G-Drive Mobil SSD

Yapım kalitesi peşinde olduğunuz şeyse, G-Technology G-Drive Mobil SSD sunabilir. SanDisk Extreme Taşınabilir SSD gibi, yumuşak kauçuk hissi vardır, ancak sürücünün üst ve alt kısmı metalle güçlendirilmiştir. Sürücü yumuşak kauçuk dış yüzey altında da güçlendirilmiştir.

g-drive-mobil-1

Bu ekstra malzeme ekstra koruma ile birlikte gelir. G-Drive Mobile’ın SSD’si toz ve su geçirmezlik için IP67 sınıfındadır. Buna ek olarak, betonda 10 feet’e kadar düşüşte hayatta kalabilir ve kırılmadan 1.000 pound’a kadar basıncı kaldırabilir.

G-Technology de sürücüyü sağlamlaştırmaya çalışırken performanstan ödün vermedi. Sıralı okuma ve yazma hızları Samsung T5 ve SanDisk Extreme Portable ile aynı. G-Drive Mobile SSD, Extreme Portable’ı aşan, ancak T5’in biraz güneyinde kalan rastgele hız da mükemmel. 

G-Drive Mobile SSD, pastanızı alabileceğinizi ve yiyebileceğinizi kanıtlıyor, ancak bu bir bedeli var. Satın aldığınız kapasiteye bağlı olarak sizi SanDisk Extreme Portable ve Samsung T5’ten 50 $ ve 100 $ daha fazla tutacak. Bununla birlikte, G-Drive Mobile SSD beş yıl garanti ile geliyor, T5 ve Extreme Portable sadece üç teklif sunuyor. 

G-Technology G-Drive Mobile SSD’yi Sevdiğimiz Diğer Nedenler

G-Drive Mobile SSD, SanDisk Extreme Portable SSD ve Samsung T5’ten daha pahalı olsa da, fiyat etiketini haklı çıkarıyor. Beş yıllık sınırlı garantiye ek olarak, G-Technology gördüğümüz en iyi sabit sürücü desteğinden bazılarını sunar. Tüm G-Technology ürünleri için uygun bir bilgi tabanı ve bir iletişim formu var. 

G-Technology’nin medya profesyonellerine odaklanması göz önüne alındığında, ekstra destek mantıklı. Bir sorunuz varsa, bilgi bankasındaki mevcut makalelere göz atarak veya e-posta yoluyla ulaşarak derhal yanıtlanır..  

G-Technology G-Drive Mobile SSD, Samsung ve SanDisk muadillerinden daha hantal ve daha pahalıdır, ancak destek ve inşa kalitesinde bir üst tarafa sahiptir. Bu alanlar sizin için önemliyse, G-Technology G-Drive Mobile SSD incelememizi mutlaka okuyun.

 

Samsung X5

Maliyet ne olursa olsun performans arıyorsanız, Samsung X5 bu kaşıntıyı çizebilir. 2TB modelinin 800 dolardan fazla saat ile piyasadaki en pahalı harici SSD’lerden biri. Bununla birlikte, Thunderbolt 3 bağlantısı ve NVMe denetleyicisi ile mevcut en yüksek hızlardan bazılarını sunar. 

samsung-x5

Thunderbolt 3 bağlantısı sayesinde, 2.800 MB / s’ye kadar sıralı okuma hızları ve 2.3000 MB / s’ye kadar sıralı yazma hızları sağlayabilir. Thunderbolt 3 hala bir USB-C konektörü kullanıyor olsa da, USB 3.1 ile aynı değildir. Aslında, USB 3.1’in dört katı bant genişliğine sahiptir ve bu da onu ultra hızlı aktarım hızları için ideal kılar.

Samsung X5 temelde T5’in daha büyük, daha büyük kardeşidir. Verilerinizi AES-256 ile şifreleyen sürücünüzü parola ile korumak için aynı yazılımı kullanır. T5 gibi, yazılımı, ürün yazılımı güncellemelerini kontrol etmek ve şifre korumasını kapatmak için de kullanabilirsiniz.. 

Samsung X5’i Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Samsung X5 bir spor araba gibi çalışıyor ancak bir tank gibi üretiliyor. Yine de ilk başta bunu bilemezsiniz. Aslında, tasarım zarif bir gümüş üst ve kırmızı aksan ile spor arabalardan esinlenmiştir. Ayrıca, sürücünün alt kısmında kaymasını önlemek için mat bir kaplama vardır. 

Yine de kırılgan değil. Örtünün altında, sürücüyü içeriden güçlendiren bir çerçeve ve bellek yongalarını serin tutan bir soğutucu dahil olmak üzere çoklu koruma katmanları vardır. Samsung’un testlerine dayanarak, sürücü oda sıcaklığında 45 santigrat derecenin altında kalacak ve magnezyum alaşımlı çerçeve sayesinde iki metrelik bir düşüşe dayanabilir. 

Basitçe söylemek gerekirse, Samsung X5 en iyinin en iyisi. Ancak, bir fiyat ile geliyor. Süre içinde yükseldikçe, indirim olarak gigabayt başına yaklaşık 0,50 dolar. Bununla birlikte, aslında bir Thunderbolt 3 kasasında Samsung’un en üst düzey NVMe SSD’si. Bu dikkate alındığında, fiyat çok kötü değil.

Western Digital My Passport Kablosuz SSD

Western Digital My Passport Wireless SSD, performans söz konusu olduğunda o kadar etkileyici değil. Veri aktarımı için 400 MB / s’nin altında sıralı okuma hızını aşan ve neredeyse Samsung X5 kadar pahalı olan USB 3.0 kullanıyor. Ancak, adından da anlaşılacağı gibi, kablosuz.

Batı dijital-my-pasaport-kablosuz-SSD

Verilerinize kablosuz olarak erişebilir ve filmleri sürücüden aktarabilirsiniz, ancak bu onun ideal işlevi değildir. Sürücü aslında kendi 802.11ac WiFi sinyalini yayınlayarak fotoğrafçıların ve videografların herhangi bir bağlantı olmadan doğrudan sürücüye kayıt yapmasını ve sürücüyü düzenlemesini sağlar. Ayrıca, FiLMiC Pro gibi bir uygulama ile bir akıllı telefon veya tablet kullanarak dosyaları önizleyebilirsiniz.

Dahası, My Passport Wireless SSD’de, konum fotoğrafçılarının ve videografikerlerin bir bilgisayara ihtiyaç duymadan medyayı boşaltmasına izin veren yerleşik bir SD kart okuyucu bulunur. Bu özellikle minimum donanımın önemli olduğu doğa fotoğrafçılığı ortamında faydalıdır.

Western Digital My Passport Wireless SSD’yi Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Western Digital’in My Passport Wireless SSD ile saha profesyonellerine odaklanması düşünüldüğünde, bir dayakla başa çıkabilmesi biraz şaşırtıcı olmamalı. İçerideki SSD, darbelere, titreşimlere karşı korunur ve çalışmasına bakılmaksızın bir metreye kadar düşer. Western Digital, kutudaki sürücü için bir damla koruyucu da içerir. 

Kablosuz işlevselliği ve sağlam yapı kalitesi ile My Passport Kablosuz SSD büyüktür, ancak Western Digital fazladan alanı iyi kullanıma sunar. Ayrıca, sürücü kapalıyken 1,5A güç ve açıkken 0,9A güç sağlayan 6,700 mAh güç bankası. 

Western Digital My Passport Wireless SSD, uyumlu fiyatı olan son derece uzmanlaşmış bir harici sürücüdür. Bazı kullanıcılar için bu, aşırı pahalı, düşük performanslı bir harici disktir. Ancak, konum çalışması yapanlar için, taşınabilirliği, gücü ve iş akışını optimize eden bir dizi özellik ile oluşturulmuş bir nimettir.. 

Son düşünceler

Genel amaçlı bir harici SSD arıyorsanız, Samsung T5’i yenmek zor. SanDisk Extreme Taşınabilir SSD daha küçük bir form sağlar, G-Drive Mobile SSD daha serttir ve Samsung X5 daha hızlıdır, ancak T5 ile fiyat, performans, özellik ve yapı dengesi en güçlüdür.

Diğerleri ihtiyaçlarınız doğrultusunda iyi bir şey olabilecek bir alanda veya başka bir yerde daha ağır yatarlar. Yukarıdaki sürücülerden hiçbiri aradığınız şey değilse, diğer harici sabit sürücü incelemelerimize baktığınızdan emin olun.. 

Hangi harici SSD’yi kullanıyorsunuz? Neden onu seçtin? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Her zaman olduğu gibi, okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map