Bilgisayarınızı yedeklemek amacıyla harici bir sabit sürücü arıyorsanız, 4 TB mükemmel boyuttadır. Her ne kadar aşırıya kaçmış gibi görünse de – mütevazı bir indirici 1 TB’ı doldurmak için mücadele edebilir – daha yüksek kapasite zamanla faydalı olacaktır. En iyi 4 TB harici sabit sürücüye ilişkin bu kılavuzda size en sevdiğimiz sabit diski göstereceğiz. 


En iyi harici sabit sürücü kılavuzumuzdan notlar aldık, ancak seçimleri bu kılavuza aktarmadık. Performans ve taşınabilirlik alanında alana hakim olan harici SSD’ler, daha yüksek kapasitelere ulaşmalarını sağlayarak yedekleme için idealdir. Bunun yerine, seçtiğimiz seçenekler hız üzerinde ham kapasiteye odaklanıyor. 

Buna rağmen, en iyi seçimimiz olan Western Digital My Book da dahil olmak üzere birkaç sağlam performansımız var. Bununla birlikte, seçeneklerimize gelmeden önce, bunları nasıl yaptığımız hakkında konuşalım.

En İyi 4 TB Harici Sabit Sürücü 2020

En İyi 4 TB Harici Sabit Sürücüyü Seçme

En iyi 1 TB harici sabit sürücü ve en iyi 2 TB harici sabit sürücü kılavuzumuzdan farklı olarak, bu hızda ham hıza odaklanmıyoruz. Performans önemli olsa da, 4 TB, gerçek yedekleme alanına girmeye, taşınabilirliği atmaya ve daha fazla alan lehine pencereyi hızlandırmaya başladığınız bir kapasitedir.. 

Birkaç küçük kapasiteli sürücü satın almak istiyorsanız her iki dünyanın en iyisini elde edebilirsiniz, ancak bu tek seçeneğinizle ilgilidir. En iyi SSD harici sabit sürücü kılavuzumuzda gördüğümüz gibi, Samsung T5 gibi flash depolama aygıtları 2 TB’da zirveye çıkıyor (Samsung T5 incelememizi okuyun). Bu kapasitede, çoğu taşınabilir SSD’nin de 300 dolardan fazla maliyeti var, bu da zor bir satış. 

Bu nedenle, verileri çipte yanıp sönmek yerine harici sabit disk sürücülerine (veri depolamak için dönen disk kullanan aygıtlar) odaklanacağız. Arşiv çözümlerinin çarpıcı bir hıza ihtiyacı yoktur, bu yüzden burada çok büyük bir endişe kaynağı yoktur. Ancak, sürücünün bir kerede büyük miktarlarda veri yazmayı destekleyecek kadar hızlı olması gerekir. 

Her ne kadar okuma performansına baksak da – verilerinizi bir noktada almanız gerekir – yazma performansı ile daha fazla ilgileniyorduk. Bir sürücünün yazma performansı yavaşsa ve yedekleme için kullanmaya çalışıyorsanız, arabellek çok hızlı bir şekilde dolar, bu da taramaya veri aktarım hızını yavaşlatır. 

Bu amaç göz önünde bulundurulduğunda, genellikle düşündüğümüz bazı yönler artık geçerli değildir. Form faktörü ve taşınabilirlik yüksek faktörler değildir ve katılık da değildir. 

Genel yapım kalitesi hala önemlidir – sürücünün en azından iyi plastikle kaplanması gerekir – ancak G-Technology G-Drive Mobile SSD gibi sağlam bir yapı o kadar kritik değildir (G-Technology G-Drive Mobile’ımızı okuyun SSD incelemesi). 

Yapı kalitesinden çok daha önemli özellikler. Arşiv çözümleri olarak, 4 TB sabit sürücülerin sisteminizi yedeklemenizi sağlayan yazılım içermesi gerekir. Parola koruması, RAID desteği ve donanım şifrelemesi gerekli değildir, ancak görmek güzeldir. 

En İyi 4 TB Harici Sabit Disk: Western Digital My Book

Güvenilir, yüksek kapasiteli bir harici sabit sürücü arıyorsanız, Western Digital My Book’u yenmek zordur. İçindeki dönen disk en güvenilir harici sabit sürücü kılavuzumuzdan hariç tutmasına rağmen, yine de en hızlı harici sabit sürücü listemizde bir yer kazandı. Harici SSD’ler kadar hızlı değil, ancak My Book başka bir harici HDD’yi utandırıyor. 

Batı dijital-my-kitap-1

Sıralı performans, My Book’un 200 MB / s’nin üzerinde okuma ve yazma hızlarına ulaştığı sıralamanın çok üzerinde. Masaüstü tabanlı bir harici HDD için bile, bu performans etkileyici. 

Masaüstü çözümleri için genellikle 150 MB / sn’den 170 MB / sn’ye ve taşınabilir çözümler için 130 MB / sn’den 150 MB / sn’ye kadar bekleriz ve My Book’u sıralı performansta rekabetin en az 30 MB / s üzerine çıkarırız. 

Rastgele performans o kadar etkileyici değil. My Book rastgele okumalarda yavaşladı ve 0,6 MB / s’den daha az hızda geçti. Ancak, rastgele yazma performansı sağlamdı. Rastgele yazma işlemleri için 12 MB / sn civarında puan aldı ve My Book’un verileri her şeyden önce yedeklemeye odaklandığını gösterdi. 

Özellikleri de geri. Western Digital, My Book’unuzla birlikte kullanabileceğiniz bir dizi ücretsiz yardımcı program içerir. Standartlar, bir yedekleme yardımcı programı da dahil olmak üzere dikkate alınır, ancak Western Digital bazı tuhaf topları da içerir. Yardımcı programla, bir parola ayarlayabilir, gelişmiş depolama seçeneklerini yapılandırabilir ve hatta bir RAID dizisi ayarlayabilirsiniz (RAID kılavuzumuzun ne olduğunu okuyun). 

Western Digital My Book’u Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Bu kılavuz 4 TB disklere odaklanmış olsa da, bir Kitabım ile ilgileniyorsanız diğer kapasiteleri dikkate almak isteyebilirsiniz. Tek sürücülü model 3 TB’tan 10 TB’a kadar. 3 TB diskleri önermiyoruz – nedenini öğrenmek için en iyi 3 TB harici sabit disk kılavuzumuzu okuyun – ancak daha yüksek kapasiteler sağlam. 

Ancak çift sürücülü model daha ilginç. Western Digital, My Book’un bir yerine iki sürücü ile gelen bir versiyonunu sunar ve 12 TB, 16 TB ve 20 TB kapasitelerde mevcuttur. Dahası, iki sürücü RAID-0’da önceden yapılandırılmış olarak gelir ve verilerinizi daha da iyi performans elde etmek için aralarında şeritlemenize olanak tanır. 

Artı, ucuz. Tek sürücülü My Book, 10 TB depolama için çılgınca iyi bir anlaşma olan Western Digital My Book’ta öne çıkıyor. Bununla birlikte, çift sürücülü versiyonlar oldukça pahalı, 20 TB varyant 700 $. Yine de, çift sürücülü model RAID-0 ve resmi USB 3.1 Gen 1 desteği ile birlikte gelir. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi Western Digital My Book incelememizde bulabilirsiniz.. 

 

Seagate Genişletme Masaüstü

Western Digital My Book’tan hoşlanıyorsanız, ancak daha fazla tasarruf etmek istiyorsanız, Seagate Expansion Desktop tam size göre. My Book kadar iyi performans göstermiyor ve çift sürücülü bir varyantta da sunulmuyor, ancak özelliklerin çoğunu biraz daha az elde edebilirsiniz.

seagate-genişletme masaüstü

Genişletme Masaüstü 4TB’de, yazma sırasında My Book’tan 20 $ daha ucuzdur ve gigabayt başına fiyatı My Book’un iki buçuk sentinden iki sente düşürür. Aynı miktarda depolama alanı ve aynı özelliklerin birçoğunu alıyorsunuz, ancak işlemdeki işlem performansını görüyorsunuz. 

Seagate, sıralı performansa atıfta bulunacak şekilde maksimum 160 MB / s hız tanıtır. Bununla birlikte, Seagate disklerimizle olan deneyimimize dayanarak – bir örnek için Seagate Portable incelememizi okuyun – daha az şey beklemek güvenlidir. Genişletme Masaüstü, taşınabilir muadilinden daha iyi performans gösterecek, ancak Western Digital My Book seviyesinde değil. 

Neyse ki, aynı özelliklerin çoğunu alıyorsunuz. Tüm Seagate disklerinde olduğu gibi, Seagate Toolkit’e erişiminiz vardır. Western Digital’in sağladığı yardımcı programlar kadar sağlam olmasa da, Toolkit’in birçok işlevi var. Bununla birlikte, mevcut bir sabit sürücüyü yedekleyebilir veya yansıtabilir, ayrıca zamanlamayı ve yedekleme türünü yapılandırabilirsiniz.

Seagate Expansion Desktop’ı Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Seagate Expansion Desktop, görünüm söz konusu olduğunda sadedir. Tamamen siyah kutu, bir tarafında benzersiz bir piramit tasarımıyla yan tarafta duruyor. Sürücünün dışında, elde edeceğiniz tek şey 18 inç USB 3.0 kablosu, güç adaptörü ve hızlı başlangıç ​​kılavuzu. 

Yine de muhtemelen buna ihtiyacınız olmayacak. Seagate, LaCie Rugged Mini (LaCie Rugged Mini incelememizi okuyun) dahil tüm ürünlerinde mükemmel bir akışkan kurulum sunar. 

Sürücüyü taktıktan sonra, sizi Seagate’in web sitesine yönlendirecek önceden yüklenmiş bir uygulama bulacaksınız. Orada, sürücüyü kaydedebilir, Araç Takımı indirebilir ve isterseniz bir Kurtarma Veri Kurtarma planı satın alabilirsiniz. 

Neyse ki, istemiyorsanız bu işlemi yapmak zorunda değilsiniz. Seagate, ürününüzü destekleyecek araçlar sağlarken, diski uygun gördüğünüz şekilde kullanmayı kolaylaştırır. Her ne kadar performans sergilemese de veya My Book kadar çok özellik taşımasına rağmen, Seagate Genişletme Masaüstü hala çok önemli. 

Seagate Backup Plus Taşınabilir

Seagate Backup Plus Portable, Genişletme Masaüstü’nün inceltilmiş bir sürümüdür, ancak daha da fazla özelliğe sahiptir. Seagate aslında bir Genişletme Taşınabilir diski satıyor, ancak masaüstü sürümü kadar iyi performans göstermediğini ve daha pahalı olduğunu görüyoruz, bu kılavuzdan çıkarıyoruz. 

seagate-backup-artı-taşınabilir-2

Bunu değiştirmek sadece daha ucuz değil, aynı zamanda daha fazla özellik ile birlikte gelen Backup Plus Portable’dır. Seagate, diskin üç versiyonunu satıyor, ancak 4 TB’da yalnızca bir tane mevcut. Sürücü 1 TB, 2 TB, 4 TB ve 5 TB kapasitelerde mevcuttur, ilk ikisi Slim modelde, ikincisi standart form faktöründe sunulmaktadır. 

Ayrıca ne yazık ki sadece 2 TB’a kadar olan Ultra Touch sürümü de var. Yine de, fazladan depolama alanına ihtiyacınız olmadığına karar verirseniz, Ultra Dokunmatik sürücü harika bir seçenektir. Görünüş ve performansta aynı sürücüdür, ancak AES-256 şifreleme ve USB-C desteği ile birlikte gelir (şifreleme açıklamamızı okuyun).

Tüm sürümlerde karşılaştığınız özelliklere gelince, Seagate hala yerel makinenizdeki bir sürücüyü yedeklemenize veya yansıtmanıza olanak tanıyan Araç Takımı içerir. Ayrıca Seagate, sattığı disklerle genellikle bir çeşit teklif içerir. 

Örneğin, Backup Plus Portable’ımız iki ay boyunca ücretsiz Adobe Creative Cloud Photography ile geldi (en iyi fotoğraf düzenleme yazılım kılavuzumuzu okuyun). 

Seagate Backup Plus Portable’ı Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Hız olarak, Backup Plus Portable, Genişletme Masaüstünden sonra etkileyici değildir. 129,6 MB / s’lik sıralı okuma hızları, 136,9 MB / s’lik sıralı yazma hızları ve 1,3 MB / s’lik rasgele okuma ve yazma hızları belirledik. 

Akla gelebilecek her metrikte, rastgele okuma hızının Western Digital My Book’tan daha hızlı olmasına rağmen, bu bataklık standart performans. 

Performans, Backup Plus Portable’ın ana satış noktası değildir. Özellikler, tasarım ve fiyat. Backup Plus Portable ile Seagate, aynı fiyata veya daha ucuza mal olurken, her biri ücretsiz dokuma kumaş üstü ile gelen çok sayıda renk seçeneğiyle rakiplerinden daha iyi görünen bir disk sunuyor.. 

İşlem sırasında saniyede birkaç megabaytlık işlem yapıyorsunuz, ancak bu performans düzeyinde bu büyük bir fark yaratmıyor. Özellikleri, üretim kalitesi ve fiyatı Seagate Backup Plus Portable’ı buna değer kılıyor. Seagate Backup Plus Portable incelememizde daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Western Digital Elements

Western Digital Elements, bir sabit sürücünün özüne ulaşır. Performansa veya özelliklere değil, ham kapasiteye odaklanmış bir disktir. Her ne kadar en iyi seçimlerimizle karşılaştırıldığında ideal olmasa da, özellikle taşınabilir bir sürücü istiyorsanız yine de Elements’i düşünmelisiniz..

Batı-dijital elemanları-1

SanDisk Extreme Portable ile karşılaştırıldığında, yapı kalitesi bir şaka. Ancak, diğer kara kutu harici sabit disklere takıldığında oldukça iyidir (SanDisk Extreme Portable incelememizi okuyun). 

Plastik örtü daha ağır plastiklerle takviye edilmiştir, titreşime karşı korumak için altta dört lastik ped vardır ve sürücü ADATA SD600’ün aksine herhangi bir esneklik vermez (ADATA SD600 incelememizi okuyun). 

Elementlerin mevcut olduğu en yüksek kapasite 4 TB’dir. Kapasite burada önemlidir, çünkü tüm Elementler gerçekten masaya getiriyor. 

Western Digital My Book ile görülen yedekleme yazılımı ve şifre koruması gibi özellikleri kaçırıyorsunuz. Bu özellikler için pazardaysanız, Western Digital My Passport ile daha iyi durumda olursunuz

Yine de bir Elements diskinin sadeliği çekici. Windows ile kutudan çıkar ve macOS ile basit bir yeniden biçimlendirmeye ihtiyaç duyar (harici bir sabit sürücü kılavuzunu nasıl biçimlendireceğimizi okuyun). Tek yapmanız gereken, dosyalarınızı aktarmak için birlikte verilen USB kablosunu takmaktır.

Westen Dijital Elemanlarını Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Depolamanın temellerine odaklanmış bir sürücü olan Western Digital Elements, performans söz konusu olduğunda harika değil. Ancak, daha büyük kardeşi Western Digital My Book gibi, özellikle yedeklemeye odaklanıyor. 

Testlerimiz, diğer seçeneklerimize kıyasla etkileyici olmayan 131.3 MB / s sıralı okuma hızları ve 127.4 MB / s sıralı yazma hızları üretti. Ancak, rastgele performans My Book’u yansıtır. 0,55 MB / s rasgele okumalar ve 10,11 MB / s rasgele yazmalar not ettik. 

Bu, diske yeni veri yazmanın, diskteki verileri okumaktan çok daha hızlı olacağı anlamına gelir. Rastgele sonuçlarımız, kuyruk derinliği sekiz, eşzamanlı sekiz iş parçacığı olan bir testten geliyor ve bu, bir Western Digital Elements’ın aynı anda birden fazla görevi gerçekleştirebileceğini gösteriyor. Western Digital Elements incelememizde bu konuda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Toshiba Canvio Temelleri

Toshiba Canvio Basics’i gözden kaçırmak kolaydır. Yukarıdaki seçeneklerden farklı olarak, iyi inşa edilmemiştir, herhangi bir özellik ile birlikte gelmez ve gözler üzerinde de kolay değildir. Ancak, tüm işaretlere rağmen, Canvio Basics etkileyici bir sürüş. Rekabetten daha ucuzken sağlam performans sunar.

toshiba-CANVIO-temelleri-1

Yapım kalitesi ile başlayalım. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Toshiba tamamen plastik bir örtü kullanıyor, ancak Western Digital Elements ve Seagate Backup Plus Portable’dan daha dayanıksız. Toshiba da ne kadar dayanıksız olduğunu biliyor gibi görünüyor. Sürücüyü kalıplanmış plastik bir kasaya göndermek yerine, standart sabit sürücülerin paketlenmesine benzer şekilde sağlam bir kabarcık tutucu ile paketlenmiştir. 

Bu taşınabilir bir sürücüdür, ancak yanınızda çok sık gitmeniz gereken bir sürücü değildir. Birkaç kez düşürmek muhtemelen işe yaramaz hale getirecektir, bu yüzden dikkatli bir şekilde tedavi ettiğinizden emin olun. Buna rağmen, fiyat düşünüldüğünde yapım kalitesini geçmişe bakmak kolaydır. 

4TB’deki Canvio Basics, nereden satın aldığınıza bağlı olarak yaklaşık 90 $ maliyeti, bu da çalmak. Seagate Genişleme Masaüstü 10 $ veya daha ucuz olsa da, Canvio Basics’in sunduğu taşınabilirliği sunmaz. Genişletme Masaüstü de çalışmaz.

Toshiba Canvio Basics’i Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Canvio Basics’in sadece Toshiba’nın Western Digital Elements sürümü olduğu anlaşılıyor ve bu yapı kalitesi ve özellikleri açısından doğru olsa da, performansta doğru değil. Canvio Basics, zemini diğer harici HDD’lerle silerek 150 MB / s civarında sıralı hızlar gösteriyor.

Bu performans Genişletme Masaüstü ile aynı düzeydedir. Tam form faktörlü harici HDD’ler genellikle daha iyi performans gösterir, çünkü okuma ve yazma kafasının hareket etmesi için daha fazla alan ve genel olarak daha az plaka. Canvio Basics’in bu seviyelere – ve uygun bir fiyata – ulaşması inanılmaz. 

Ancak rastgele performans harika değil. Toshiba Canvio Basics, testimizde sekiz sıralı sekiz sıra derinliği kullanarak 5 MB / s rasgele yazma üretmek için mücadele etti. Tek iş parçacıklı testler, 7 MB / sn civarında çok daha iyi sonuçlar verdi. Test sonuçlarımızın daha fazlasını Toshiba Canvio Basics incelememizde görebilirsiniz.

Son düşünceler

Yedekleme amacıyla 4 TB’lık harici bir sabit disk için pazardaysanız, Western Digital My Book’u yenmek zor. Makul bir fiyata uzun bir özellik listesi, yüksek kapasite ve mükemmel hız sunar. Bununla birlikte, başka seçenekler de var. 

Genişletme Masaüstü biraz hız kaybeder, ancak daha düşük bir fiyat etiketi ile bunu telafi eder. Ayrıca, Backup Plus Portable çok daha yavaştır, ancak taşınabilirliğin rahatlığıyla birlikte gelir. Yukarıdaki seçeneklerden hiçbiri oyununuza benzemiyorsa, diğer harici sabit disk incelemelerimizi mutlaka okuyun. 

Hangi 4 TB harici sabit sürücüyü kullanıyorsunuz? Neden seçtin? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Her zaman olduğu gibi, okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me