Ultimate Guide to Use TrueCrypt For Dropbox

DÔLEŽITÁ POZNÁMKA: TrueCypt sa za záhadných okolností vypol. Viac informácií nájdete na tomto odkaze.


Dropbox (2 GB za 0 $ / rok) je pravdepodobne najznámejší poskytovateľ cloudových úložísk na svete. Nie je to však dokonalé. Po odhalení programu PRISM bolo Dropbox kritizované za svoje šifrovacie postupy.

TrueCrypt bol uvedený ako riešenie nedostatkov v politike šifrovania Dropboxu. Chceli sme zistiť, či bol softvér realistickým a použiteľným spôsobom, ako do nášho účtu cloudového úložiska pridať ďalšiu úroveň zabezpečenia.

Ostnatý drôt
Vďaka silnej bezpečnosti bude obsah vášho účtu Dropbox skutočne súkromný© Royalty free

TrueCrypt je bezplatná aplikácia s otvoreným zdrojovým kódom. Je k dispozícii pre Mac, Windows až Windows 7 a Linux. Pre Windows 8 neexistuje žiadna verzia. V tomto článku používame verziu TrueCrypt a Dropbox pre Mac, ale funkcie dostupné v iných verziách sú do značnej miery podobné.

Ak chcete použiť túto príručku, musíte si nainštalovať aplikáciu Dropbox zo stránky a stiahnuť a nainštalovať TrueCrypt z adresy http://www.truecrypt.org/downloads. Po nainštalovaní oboch aplikácií pozastavte a prečítajte si zvyšok nášho sprievodcu.

Zvyknutie si na terminológiu

Aby ste pochopili rozhranie TrueCrypt, možno budete potrebovať rýchly základný náter na technické podmienky, ktoré používa.

 • objem je virtuálny kontajner, v ktorom sú uložené údaje. Ber to ako druh úložného vedra. Zväzky sa ukladajú ako súbory v počítači a po pripojení sa správajú ako diskové jednotky. TrueCrypt nemôžete použiť bez prvého vytvorenia zväzku.
 • TrueCrypt priraďuje zväzky písmenám. Tieto sa označujú ako sloty.
 • Na použitie terminológie použitej v TrueCrypt môžu byť zväzky namontovať a odobratým. Ak používate Mac alebo Linux, možno ste už boli oboznámení s týmito pojmami. Pred použitím sa musí zväzok namontovať bez toho, aby dochádzalo k zbytočným detailom.

Pri použití TrueCrypt najskôr vytvoríte a zväzok, rozhodnete sa, čo chcete na tomto zväzku uložiť a potom ho uložíte ako súbor. Pretože pracujeme s Dropboxom, sústredíme sa na ukladanie obsahu Dropboxu v šifrovanom zväzku TrueCrypt.

Potom pripojíme zväzok a skontrolujeme, či funguje.

Na šifrovanie priečinka Dropbox použite TrueCrypt

Pozrime sa na proces šifrovania pomocou TrueCrypt a Dropbox. Kvôli jednoduchosti zašifrujeme jeden súbor v priečinku Dropbox, na šifrovanie celého priečinka však môžete použiť rovnaký postup..

1. Vytvorte zväzok

Najprv budete musieť vytvoriť zväzok v TrueCrypt. Toto je kontajner virtuálneho úložiska pre vaše šifrované súbory.

Kliknite na ikonu Vytvorenie zväzku gombík.

Vytvorte zväzok
Vytvorte zväzok© Žiadne

Otvorí sa Sprievodca vytvorením zväzku.

2. Vytvorte kontajner

Na prvej obrazovke vyberte prvú možnosť: Vytvorte kontajner so šifrovaným súborom.

Vytvorte kontajner
Vytvorte kontajner© Žiadne

Pokračujte v sprievodcovi.

3. Vyberte typ hlasitosti

vybrať Štandardný objem TrueCrypt. Pre väčšinu používateľov Dropboxu to poskytuje primeranú úroveň bezpečnosti. S nami tiež môžeme ľahšie pracovať so skrytým zväzkom.

Vyberte typ zväzku
Vyberte typ zväzku© Žiadne

4. Vyberte možnosť Uložiť polohu

Teraz sa musíme rozhodnúť, kam zachrániť náš nový zväzok. Tu je niekoľko dôležitých poznámok.

 • Aj keď toto tlačidlo hovorí Vyberte Súbor, skutočne tu chceme vytvoriť nový súbor.
 • Ak vyberieme existujúci súbor, bude natrvalo prepísaný.
 • Výber existujúceho súboru ho nešifruje.
 • Súbor musí byť umiestnený v priečinku Dropbox.

V mojom príklade som vytvoril úplne nový priečinok, OnlineBackupReviews, v priečinku Dropbox. Môj zväzok TrueCrypt sa uloží ako nový súbor s názvom Príklad TrueCrypt.

Vyberte umiestnenie
Vyberte umiestnenie© Žiadne

5. Vyberte metódu šifrovania

V tomto dialógovom okne môžeme zmeniť typ šifrovania a algoritmus hash pre zväzok, ktorý vytvárame.

Vyberte metódu šifrovania
Vyberte metódu šifrovania© Žiadne

Pozrime sa na tento dialóg podrobnejšie.

O šifrovacom algoritme

V dialógovom okne sú uvedené nasledujúce možnosti šifrovania:

 • AES
 • had
 • Twofish
 • AES-Twofish
 • AES-Twofish-Serpent
 • Serpent-AES
 • Serpent-Twofish, AES
 • Twofish-Serpent

Pri pohľade na zoznam vidíme, že existujú tri šifrovacie algoritmy: AES, Serpent a Twofish. TrueCrypt umožňuje použitie ktoréhokoľvek z nich samostatne alebo v spojení s ostatnými. Všimnite si tiež poradie možností: AES-Twofish-Serpent sa líši od Serpent-Twofish, AES.

Aká dôležitá je táto metóda šifrovania?

AES-256 by podľa všetkého trhalo jednu miliardu miliárd rokov – oveľa dlhšie, ako existoval vesmír. Niektorí ľudia však tvrdia, že americká národná bezpečnostná agentúra to už urobila. 

Pravda je, že nikto nevie, aký bezpečný je AES-256; všetko, čo môžeme urobiť, je hádať. Pre najlepšiu bezpečnosť by ste mali použiť kombináciu šifrovacích metód.

O algoritme hash

Hašovací algoritmus sa používa v spojení s generátorom náhodných čísel TrueCrypt na vytvorenie pseudonáhodných reťazcov písmen a čísiel pre šifrovací kľúč. („Pseudonáhodný“ jednoducho znamená, že reťazec nie je skutočne náhodný, ale je „náhodný“ podľa možností systému.)

Možnosti sú tu:

 • RIPEMD-160
 • SHA-512
 • vír

Hašovací algoritmus jednoducho zakrýva pôvodný pseudonáhodný reťazec. Pre väčšinu používateľov postačuje predvolená hodnota RIPEMD-160.

6. Zadajte veľkosť zväzku

TrueCrypt sa teraz pýta, aký veľký objem by mal byť. Pri nastavovaní veľkosti zväzku zvážte veľkosť svojho úložného účtu Dropbox a veľkosť súborov, ktoré chcete uložiť. Dropbox bude vždy „vidieť“ súbor tejto veľkosti bez ohľadu na obsah zväzku.

Zadajte veľkosť zväzku
Zadajte veľkosť zväzku© Žiadne

7. Vyberte Heslo

Slabé heslo spôsobí, že vaše šifrovanie bude úplne neúčinné, takže je to dôležitá súčasť postupu nastavenia. Ak zabezpečíte jednoduché heslo, ako je heslo1, nemá zmysel v bezpečnostných súboroch s technológiou šifrovania na vojenskej úrovni.

V ideálnom prípade by ste mali použiť generátor hesiel na vytvorenie náhodného 20-znakového reťazca; dlhšie, ak je to možné. Ak to nie je hodnoverné, tu je užitočný článok o vytvorení hesla, ktorý by vám mal poskytnúť niekoľko alternatívnych nápadov.

Vyberte si heslo
Vyberte si heslo© Žiadne

TrueCrypt tiež umožňuje použitie Keyfile. Toto je veľmi šikovná funkcia, ktorá vám umožňuje použiť akýkoľvek súbor na vygenerovanie hesla; bez tohto súboru nemôže užívateľ získať prístup. Môžete si vybrať mp3 svojej obľúbenej piesne, JPG fotografiu vašich detí alebo súbor plný náhodných znakov (generovaných TrueCryptom alebo inou aplikáciou).

Ak vyberiete túto metódu súboru kľúčov, uistite sa, že súbor kľúčov nikdy nijako neupravujete. Orezaním súboru JPG kľúča alebo zmenou značiek v mp3 sa váš zväzok TrueCrypt stane nepoužiteľným.

8. Vyberte Možnosti formátovania

Nerobte si starosti: TrueCrypt nebude formátovať váš pevný disk. Možnosti formátu jednoducho umožňujú zvoliť najvhodnejší systém súborov pre váš nový zväzok. Pamätajte si: je to vlastne samostatný virtuálny disk.

Vyberte možnosti formátu
Vyberte možnosti formátu© Žiadne

Vo väčšine prípadov budete chcieť vytvoriť zväzok FAT v systéme Windows a zväzok Mac OS Extended v počítačoch Mac. Pokročilí používatelia môžu použiť opak, alebo zvoliť Žiadne.

9. Vyberte podporu viacerých platforiem

Väčšina používateľov takmer určite používa Dropbox s rôznymi operačnými systémami a zariadeniami, teraz alebo v budúcnosti. Dôrazne odporúčame zvoliť prvú možnosť, aby ste predišli problémom s nekompatibilitou.

Vyberte podporu viacerých platforiem
Vyberte podporu viacerých platforiem© Žiadne

10. Vytvorte náhodné údaje a formát

TrueCrypt teraz generuje náhodný súbor údajov zaznamenávaním reťazca znakov na základe pohybu myši. Posunutím ukazovateľa myši v náhodnom vzore vytvorte reťazec. Ak ste spokojní, kliknite na tlačidlo OK formát.

Vytvorte náhodné údaje a formát
Vytvorte náhodné údaje a formát© Žiadne

Používanie nového zväzku

Po vytvorení vášho zväzku ho Dropbox začne nahrávať. Ak chcete pridať a odstrániť súbory, musíte ho pripojiť v rámci TrueCrypt.

Najskôr vyhľadajte zväzok kliknutím na tlačidlo Vybrať súbor a prejdite na súbor obsahujúci zväzok. Potom kliknite na tlačidlo OK kôň.

Montáž zväzku TrueCrypt
Montáž zväzku TrueCrypt© Žiadne

TrueCrypt vás vyzve na zadanie hesla. Vymažte heslo v pamäti, aby ste uľahčili prácu so súborom.

Montáž zväzku TrueCrypt (2)
Montáž zväzku TrueCrypt (2)© Žiadne

Po pripojení sa súbor zobrazí v slote 1. Ak dvakrát kliknem na tento riadok, môžem otvoriť svoj zväzok a pretiahnuť súbory dovnútra a von, akoby išlo o bežný disk..

Nezabudnite: v Dropboxe bude mať súbor vždy približne rovnakú veľkosť ako veľkosť zväzku, ktorú sme nastavili v kroku 6 vyššie, aj keď je prázdny.

Z ponuky TrueCrypt môžem tiež:

 • check Vlastnosti zväzku aby som si pripomenul možnosti, ktoré som vybral pri vytváraní zväzku.
 • Vymažte vyrovnávaciu pamäť (odstráni heslá z pamäte RAM).
 • Zálohujte, obnovte alebo prekonfigurujte vybraný zväzok pomocou Nástroje zväzku.
 • zosadnúť zvolenú hlasitosť alebo vyberte položku Demontovať všetko zoznam vymaže.

TrueCrypt Výhody a nevýhody

TrueCrypt je jednoznačne veľmi schopná aplikácia, ale pre priemerného používateľa Dropboxu predstavuje určité výzvy.

 • Ak ste prestali používať Dropbox ako svojho poskytovateľa cloudového úložiska, TrueCrypt poskytne ďalšiu vrstvu šifrovania potrebnú na ochranu vašich súborov pred zvedavými očami..
 • Je to zadarmo, takže nie je čo stratiť.
 • Po zašifrovaní súboru prídete o niektoré z najlepších funkcií Dropboxu: verzovanie súborov, zdieľanie atď.
 • Ak nemáte z technického hľadiska zmysel, používateľské rozhranie TrueCrypt môže byť mätúce.
 • Stále je riešením nedostatkov Dropboxu a nie je to ani dokonalé riešenie.

Existujú aj ďalšie služby ukladania v cloude, ktoré ponúkajú lepšie šifrovanie ako Dropbox hneď z police:

 • SpiderOak () je služba úložiska v cloude, ktorá ponúka synchronizáciu a zálohovanie (preto vám poskytuje väčšiu flexibilitu ako Dropbox). Trakciu získava vďaka svojmu záväzku v oblasti robustnej cloudovej bezpečnosti. SpiderOak ponúka podobné funkcie ako Dropbox a pri šifrovaní údajov ich nestratíte. Prečítajte si viac v mojom článku SpiderOak vs Dropbox.
 • Mega () je služba cloudového ukladania založená spoločnosťou Kim Dotcom, jednou z najvýznamnejších osobností v odbore. Mega bola pravdepodobne prvá služba, ktorá v diskusiách o cloudu umiestnila jadro šifrovacieho centra. Možno to nie je dokonalé, ale ľahšie sa používa ako TrueCrypt.

Môj záver

Som ohromený mocou TrueCrypt a ak ste už za účet Dropbox zaplatili, určite stojí za to ho využiť. Spočiatku to vyzerá trochu zmätene, ale Sprievodca odstráni väčšinu bolesti z vytvárania zväzkov.

Podobne, ak ste sa zaviazali používať Dropbox v kancelárii, je ľahšie pridať TrueCrypt do mixu, ako sa snažiť vynútiť zmenu kultúry a prejsť na úplne nového poskytovateľa cloudového úložiska. Je pravda, že záleží na tom, ako budete používať Dropbox.

Najväčším problémom je strata funkcií Dropboxu. Skutočnosť, že stratíte veci, ako je napríklad vytváranie verzií, robí z TrueCrypt jednoznačný kompromis a ak ste skutočne znepokojení bezpečnosťou cloudu, existujú lepšie spôsoby, ako dosiahnuť rovnaký výsledok..

Stále preferujem SpiderOak ako bezpečné riešenie; používatelia dostanú rovnaké výhody Dropboxu, pokiaľ ide o funkcie, ale s pridanou bezpečnosťou TrueCrypt. SpiderOak určite pozná svoje veci, pokiaľ ide o šifrovanie a osvedčené postupy.

Ide o rovnováhu medzi bezpečnosťou a pohodlím, ako väčšina služieb online. TrueCrypt robí zle šifrovanú službu oveľa bezpečnejšou, preto by sme ju odporúčali všetkým hardcore používateľom Dropboxov.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map