Príručka pre začiatočníkov k používaniu WordPress

WordPress je sila, s ktorou sa musí počítať vo svete webových stránok. Populárna CMS poháňa spoločnosti ako Sony, Time a dokonca aj redakciu Facebooku. Napriek tejto moci sa platformy môžu zmocniť aj najskromnejší z webových stránok. Osobné blogy, časopisy, hotely, reštaurácie a ďalšie môžu cítiť silu WordPressu a táto príručka je navrhnutá tak, aby ste mohli začať.


V tejto príručke pre začiatočníkov o používaní programu WordPress sa venujeme všetkým potrebám na inštaláciu na zálohovanie WordPress. Počas cesty vám poskytneme niekoľko tipov a trikov na obchádzanie a vyhodenie niektorých doplnkov, ktoré môžete nainštalovať a porozprávať sa s nimi..

Webové stránky však vyžadujú oveľa viac ako len nápad a hostiteľa. Na serveri Cloudwards.net máme všetko od úložiska v cloude až po obnovu dát, takže nezabudnite na nejaké konkrétne otázky. Najmä pre WordPress bude užitočné, ako zaregistrovať názov domény a nášho online sprievodcu ochranou osobných údajov.

To všetko z cesty je najlepším nápadom začať od samého začiatku toho, čo je WordPress a prečo by ste ho mali použiť na zostavenie svojich stránok..

Čo je to WordPress?

Táto príručka, ako názov napovedá, je určená pre úplných začiatočníkov. Aj keď sa zaoberáme celkom trochu zeme, stále začíname s absolútnymi minimálnymi znalosťami WordPress. Ak ste s platformou oboznámení, môžete túto časť preskočiť. Pre všetkých nováčikov je definovanie WordPress prvým krokom.

WordPress je najobľúbenejší systém na správu obsahu alebo na správu obsahu na svete. Približne 30 percent všetkých webových stránok používa online kvôli svojej flexibilite. Môže to byť prispôsobené takmer každej potrebe, vďaka čomu je skvelou voľbou bez ohľadu na to, aký typ webu staviate. Z nejakého hľadiska spoločnosti ako eBay a Disney používajú program WordPress s programom Pagely (prečítajte si našu stránku Pagely) na vytváranie svojich stránok..


© Cloudwards.net


© Cloudwards.net


© Cloudwards.net

predchádzajúca

Ďalšie

Niekoľko populárnych webových stránok postavených na WordPress

Akýkoľvek CMS je skutočne celkom jednoduchý. Názov znamená, že program sa zaoberá tvorbou, úpravou a správou digitálneho obsahu. CMS používa rozhranie backend, zatiaľ čo tvorca webových stránok, ako je Wix (prečítajte si našu recenziu Wix), zvládne všetko v jednom editovacom rozhraní..

To znamená, že WordPress nie je pre každého. Systém podporuje experimentovanie, ktoré si často vyžaduje veľa námahy na to, aby sa dostali do prevádzky. Budete mať veľkú flexibilitu, vytvoríte web tak, aby vyhovoval požadovanému účelu a zároveň hľadal požadovaný spôsob. To však stojí za čas.

Ak chcete jednoduchšiu trasu, staviteľ webovej stránky je pravdepodobne najlepšia stávka. Na vytvorenie svojho webu použijete jednoduché rozhranie drag and drop, ktoré sa zvyčajne začína návrhárskou tematikou. Neexistuje veľa kontroly, ale jednoduchosť použitia je omnoho lepšia. Odporúčania nájdete v našich najlepších tvorcoch webových stránok.

začiatočníci-WordPress-gif-1

Pre tých z vás, ktorí sa nebojili, pripravte sa na diaľku. WordPress je neuveriteľne hustá platforma, ktorá je rovnako náročná ako obohacujúca. Účelom tejto príručky je začať s programom WordPress. Nezabudnite si preto pozrieť ďalšie dva príručky, kde nájdete podrobnejšie návody.

 • Sprievodca prechodom na WordPress
 • Sprievodca pokročilým používaním WordPress

Získanie webhostingu pre WordPress

Aby ste mohli s WordPress urobiť čokoľvek, potrebujete webhosting. Web hosting je v podstate úložisko pre vaše webové stránky. Poskytovateľ vezme všetky údaje spojené s vašimi stránkami, umiestni ich na server a zaobstará všetky sieťové prepojenia, ktoré ich dodajú používateľovi. Nebudeme sa však zaoberať podrobnosťami o webhostingu, takže nezabudnite skontrolovať nášho najlepšieho sprievodcu webhostingom, kde nájdete ďalšie podrobnosti..

Ak je pre vás celý svet webhostingu nový, pred pokračovaním si prečítajte, ako si vybrať poskytovateľa webhostingu ako základnú líniu. Po splnení niektorých podmienok môžeme tieto kritériá vyladiť špeciálne pre WordPress.

Po prvé, budete chcieť veľa úložného priestoru. Webové stránky WordPress sa zvyčajne riadia obsahom, čo znamená veľa archívov a obrázkov. Keďže rozlíšenie tlačí čoraz vyššie na monitory a mobilné zariadenia, musia byť pripravené aj vaše veľkosti obrázkov. Vyžaduje sa viac miesta, takže sa uistite, že od svojho hostiteľa webu máte veľké množstvo.

Musíte tiež hľadať čokoľvek, aby ste zvýšili rýchlosť. SEO (optimalizácia vyhľadávacieho nástroja) zohráva veľkú úlohu na väčšine webových stránok WordPress a časy načítania stránok sú niečo, čo vyhľadávacie nástroje pozerajú. Mohli by to byť servery s nízkou hustotou, CDN alebo nástroj na ukladanie do vyrovnávacej pamäte, len sa uistite, že v ňom existuje určité množstvo rýchlostných rázov. V prípade webového hostiteľa, ktorý zahŕňa všetky tri, sa pozrite na HostGator (prečítajte si našu recenziu HostGator)..

HostGator je jedným z poskytovateľov nášho najlepšieho webhostingu pre WordPress. Táto príručka vám poskytne niekoľko odporúčaní týkajúcich sa konkrétne WordPress.

Ako nainštalovať WordPress

Akonáhle budete mať web hosting pod zábalmi, môžete konečne nainštalovať WordPress. Niektorí ľudia sa nemusia ničoho dotknúť, pretože veľa plánov WordPress zvyčajne prichádza s predinštalovaným redakčným systémom. Napríklad služba InMotion (prečítajte si našu recenziu o hostení InMotion) má pri registrácii vo vašej doméne nainštalovaný program WordPress..

Možno však budete potrebovať inštalačný program na jedno kliknutie, aby ste sa dostali do prevádzky. Nájdete to po prihlásení do svojho cPanelu a vyhľadaním inštalátora WordPress. Jednoducho to spustite a je dobré ísť. SiteGround (prečítajte si našu recenziu SiteGround) vám dokonca ukáže vašu aktuálnu inštaláciu WordPress z vášho fakturačného panela.

To sa týka takmer všetkých a je nepravdepodobné, že by ste sa niekedy museli dotknúť manuálnej inštalácie WordPress. V nepravdepodobnom prípade však môžete potrebné súbory uvoľniť prostredníctvom FTP klienta. Je to dobrý nástroj, ktorý sa naučíte, aj keď ho WordPress nenainštalujete, pretože vám umožňuje prístup na vaše stránky v prípade, že sa niečo pokazí..

FTP alebo File Transfer Protocol je priamy riadok k vášmu webovému serveru uložený na serveroch webového hostiteľa. Používate klienta, napríklad FileZilla, na prihlásenie sa na server a zobrazenie hierarchie priečinkov na svojich webových stránkach. Poverenia, ktoré tu použijete, sa však líšia od prihlasovacích údajov pre WordPress. Spravidla ich nájdete vedľa inštalácie WordPress v cPanel, ale ak máte nejaké problémy, jednoducho sa obráťte na svojho hostiteľa..

Po nainštalovaní FileZilla prejdite na WordPress.org (nie .com) a stiahnite si najnovšiu verziu. Zipip archivujte a priečinok umiestnite tak, aby bol ľahko prístupný. Otvorte svojho FTP klienta, prihláste sa a pridajte priečinok WordPress do svojho koreňového adresára (zvyčajne / public_html /). Môžete ho tiež pridať do podadresára, ak už máte web aktívny, napríklad „/ public_html / example“.

Ďalej musíte vytvoriť databázu MySQL. Na to použijeme cPanel, pretože je to najbežnejšie rozhranie medzi webovými hostiteľmi. Ak váš webový host nepoužije cPanel, jednoducho oslovte podporu a môžu vás nasmerovať správnym smerom, aby ste ho pridali..

Choďte do cPanelu a vyhľadajte svoje MySQL databázy. Zvyčajne môžete pridať novú z hornej časti tejto stránky a pomenovať ju, čo chcete.

Na vykonanie akýchkoľvek akcií v databáze budete potrebovať používateľské meno. Prejdite nadol a nájdite oblasť, kde môžete pridať nového používateľa. Vytvorte prihlasovacie meno a heslo a pridajte používateľa do svojho účtu.

To však nepridá používateľa do databázy. Priamo pod sekciou na pridanie používateľa nájdete sekciu „pridať používateľa do databázy“. Vyberte používateľa a databázu, ktorú ste práve vytvorili, a títo dvaja sa spoja.

Ťažká časť je mimo cesty, ale WordPress ešte nie je nainštalovaný. Zamierte na doménu, do ktorej ste nainštalovali WordPress, a dostanete uvítaciu obrazovku s nastavením. Po výbere jazyka a prečítaní niekoľkých stručných pokynov budete musieť zadať informácie o svojej databáze. Uistite sa, že máte po ruke:

 • Názov databázy
 • užívateľské meno
 • heslo
 • Hostiteľ databázy
 • Predpona tabuľky

Posledné dva sú omnoho jednoduchšie, ako sa zdá. Ponechajte hostiteľa databázy na „localhost“, pokiaľ váš webhosting nehovorí inak a prefix tabuľky na „wp_“. Pokiaľ na svojich stránkach spúšťate iba jednu inštaláciu WordPress, tieto nastavenia budú fungovať dobre.

Spustite inštaláciu a po dokončení inštalácie vás privíta stránka, kde môžete vytvoriť správcu. Je dôležité pamätať si prihlasovacie údaje správcu. Ak máte v úmysle písať na webe, vaše osobné informácie sa môžu líšiť, ale tento účet administrátora má nad vašimi stránkami úplnú kontrolu..

To je všetko. Slávna päťminútová inštalácia trvá dlhšie, než čítanie. Je nepravdepodobné, že budete niekedy potrebovať nainštalovať WordPress týmto spôsobom, je to však dobré cvičenie na zoznámenie sa s FTP klientmi a databázami MySQL. Teraz, keď je WordPress spustený, je čas ho nastaviť.

Ako nastaviť WordPress

V tejto časti sprievodcu odstránime všetky predvolené nastavenia, ktoré ponúka WordPress. Prejdeme cez témy, doplnky, používateľov a ponuky, takže máte pekný základný web, na ktorom si môžete prispôsobiť.

Výber a inštalácia motívu

Po inštalácii programu WordPress sa na vašom webe načíta predvolená téma. Vo väčšine prípadov by ste to mali zmeniť na niečo trochu viac jedinečného. Existuje mnoho spôsobov, ako získať rôzne témy, buď priamo prostredníctvom WordPress, alebo od iného dodávateľa, ako je napríklad trh MOJO. Pred stiahnutím alebo zakúpením témy však musíte zvážiť niekoľko vecí.

Pokúste sa udržať tému čo najjednoduchšiu. Je ľahké sa zabaliť do pozlátka a pôvabu extravagantných možností, ale to spôsobí viac problémov po ceste. Vaša téma by mala posúvať cieľ vášho webu a nielen predvádzať skvelú funkciu, ktorú napísal vývojár. Napríklad mediálny web pravdepodobne chce tlačiť obsah do popredia čo najviac, namiesto toho, aby mal vstupnú stránku.

Téma webových stránok navyše hrá úlohu v SEO. Viac informácií o optimalizácii vašich stránok pre vyhľadávače nájdete v našom sprievodcovi používaním WordPress. Teraz však musíte vedieť, že výber témy, ktorá je optimalizovaná pre SEO a má dobré hodnotenie, ovplyvní vaše stránky.

Aj keď to nie je také dôležité, stále je dobré skontrolovať, či váš výber tiež reaguje. To znamená, že veľkosť a všeobecné usporiadanie témy sa prispôsobí pre tablety a mobilné zariadenia. Spoločnosť Google vkladá do výsledkov vyhľadávania stránky, ktoré nereagujú, čo vážne poškodzuje vašu organickú prevádzku. Väčšina tém však dnes reaguje, takže by to nemalo byť príliš znepokojujúce.

Pre rýchlu orientáciu uvádzame nasledujúce veci, ktoré by ste mali hľadať v téme:

 • prostý
 • Vyčistite kód
 • vnímavý

Výber témy je najťažšia časť. Inštalácia je pomerne jednoduchá. V backende WordPress prejdite na „Vzhľad>Motívy. ” Nájdete tu všetky témy WordPress, ktoré sú aktuálne nainštalované na vašom webe, a ak pre vás niekto pracuje, môžete ich jednoducho aktivovať. Ak ste si ju kúpili niekde inde, je tu ešte jeden krok navyše.

Stiahnite si zakúpenú tému na miesto, ktoré je ľahko prístupné, ale neodzipujte ju. Vráťte sa späť do tematickej časti backendu WordPress a kliknite na „pridať nové“ v hornej časti. Zoznam dostupných tém nájdete priamo z WordPress, ktoré si môžete kúpiť alebo stiahnuť. V takom prípade si v hornej časti vyberiete možnosť „nahrať tému“. Nahrajte súbor .zip a po dokončení sa zobrazí v sekcii motívov. Kliknite na „Aktivovať“ a všetko je nastavené.

Podobne ako inštalácia WordPress, témy môžete spracovávať pomocou FTP klienta. V prípade, že sa budete potýkať s kódom témy a niečo nefunguje, je to skvelý spôsob, ako obnoviť svoje stránky. Rozbaľte súbor, otvorte FTP klienta a prihláste sa. Tam nájdite cestu „/ wp-content / themes /“ a pretiahnite tam priečinok.

Témy dokážu pohrávať s mnohými rôznymi prvkami na vašom webe, preto je dôležité vyskúšať pár a držať sa jedného, ​​ktorý sa vám páči. Ak nenájdete ten, ktorý vyhovuje vašim potrebám, vždy môžete vytvoriť svoju vlastnú tému. Viac o tom hovoríme v našej pokročilej príručke na používanie WordPress.

Inštalácia doplnkov do WordPress

Jedným z dôvodov, prečo je WordPress tak veľký, je jeho prístup k doplnkom. Toto je najlepšia časť programu WordPress, ktorá vám umožňuje umiestniť na svoje stránky takmer čokoľvek. Existujú doplnky na vytváranie formulárov, pridávanie vstupných stránok, umiestňovanie fóra na vaše stránky, zmena backendu WordPress a takmer všetko, o čom by ste sa mohli snívať.

Existuje niekoľko predinštalovaných od začiatku, napríklad „Ahoj Dolly“, zástrčka, ktorá náhodne zobrazí text piesne vo vnútri vášho backendu WordPress. Inštalácia nového doplnku je pravdepodobne najjednoduchšia vec, ktorá sa dá urobiť aj vo WordPress.

V ponuke prejdite na položku „pluginy“ a vyberte možnosť „pridať nové“. Dostanete sa na stránku s niektorými z najpopulárnejších doplnkov s horným vyhľadávacím panelom. Vyhľadajte, čo hľadáte, a kliknite na tlačidlo „nainštalovať“. Počkajte na dokončenie, stlačte „Activate“ a máte nový doplnok pripravený na spustenie.

Aby ste ich mohli používať, musíte nakonfigurovať niektoré doplnky. Zvyčajne nájdete nastavenia priamo z okna doplnku. Ak nie, doplnok vytvorí svoju vlastnú ponuku, buď priamo na paneli nástrojov WordPress alebo na karte „Nastavenia“. Pre vaše doplnky existuje sekcia „editor“, ktorá zobrazuje kód, ale nehovorte tu, pokiaľ neviete, čo robíte.

Ako vo väčšine oblastí v programe WordPress, existuje niekoľko rôznych spôsobov, ako pridať doplnok. Môžete si nahrať ten, ktorý ste vyvinuli, alebo zo zdroja, ako je GitHub, pomocou tlačidla „upload plugin“ na stránke vášho pluginu. Okrem toho môžete pridať doplnok cez FTP stiahnutím, extrahovaním a pridaním priečinka do priečinka „wp-content / plugins“. Ak pôjdete touto cestou, nezabudnite sa pozrieť na súbor readme, ktorý je súčasťou doplnku, aby ste sa uistili, že neexistujú žiadne špeciálne pokyny..

Toto je najzaujímavejšia časť pri spustení vášho webu, ktorá predstavuje skutočnú silu používania WordPress. Po tom, ako zo systému vypršíte všetko, je najlepšie rozobrať sa iba na základné doplnky, ktoré potrebujete. Pridanie lodného nákladu spôsobí, že sa časy načítania zvýšia, čo nie je niečo, čo by ste chceli získať pre zhromaždenie používateľov.

Ak nechcete odhaľovať nové doplnky, je to pravdepodobne najhoršia oblasť WordPress. Na zmiernenie niektorých možností paralýzy je uvedený krátky zoznam základných doplnkov, ktoré väčšina webových stránok WordPress požaduje:

 • Váš SEO
 • Celková medzipamäť W3 (alebo iný doplnok do vyrovnávacej pamäte)
 • WP Smush
 • jetpack

Pridávanie a správa používateľov vo WordPress

V čase, keď ste nainštalovali WordPress, ste boli vyzvaný na vytvorenie správcovského používateľa a pokiaľ ste prechádzali touto príručkou v chronologickom poradí, vykonali ste všetky zmeny ako tento používateľ. Predtým, ako pristúpime k prispôsobovaniu vašich stránok pomocou príspevkov, je dôležité, aby ste si vytvorili nového používateľa, ktorý je oddelený od správcu.

V backende WordPress choďte na „users“ a potom na „add new“. Tu môžete nastaviť e-mail, meno, heslo a úlohu nového používateľa a WordPress automaticky odošle informácie na zadaný e-mail. Špecifiká jednotlivých rolí nájdete v kóde WordPress.

Ak je nový používateľ osobný, odporúčame vám nastaviť svoju rolu na „editora“ alebo „správcu“. Editor má plnú kontrolu nad obsahom stránky vrátane príspevkov, stránok a tabuliek, zatiaľ čo správca môže spracovať inštalácie doplnkov, zmeny tém a všeobecné nastavenia. Po vytvorení nového používateľa sa môžete prihlásiť na svoju doménu.com/wp-login.php a prihlásiť sa na svoje stránky..

Toto je však všeobecná adresa URL pre všetky weby WordPress a necháva vás trocha zraniteľní. Spamoví roboti sa pravdepodobne budú plaziť na vaše stránky a zaregistrovať sa na odbernú rolu, aj keď ich nemáte v úmysle. Neskôr sa to môže stať dosť neporiadkom, preto je dôležité, aby ste tieto problémy odstránili, ak nemáte v úmysle získať členstvo.

Najprv musíte vypnúť registráciu členstva. Prejdite na svoje všeobecné nastavenia v koncovom zariadení WordPress a zrušte začiarknutie políčka „Ktokoľvek sa môže zaregistrovať“. Potom sa na vaše stránky môžu dostať iba používatelia, ktorých pridáte. Ak už máte veľa nevyžiadaných účtov, zbavte sa ich pomocou doplnku Hromadné odstránenie.

Ďalej môžete zmeniť prihlasovaciu adresu URL. Doplnok WPS Hide Login funguje na tento účel a umožňuje zmeniť prihlasovaciu adresu URL na čokoľvek, čo chcete. Nezabudnite však, čo ste napísali, pretože zabudnutie vás uzamkne zo stránky. Ak sa to stane, jednoducho vymažte doplnok cez FTP a mali by ste znova získať prístup.

Môžete mať členov, ale pravdepodobne by ste na to mali použiť doplnok. Ultimate Member je dobrá voľba, pretože vám umožňuje vložiť reCAPTCHA na vyradenie všetkých spamových robotov. Registráciu členstva môžete spracovať aj pomocou doplnku fóra, o čom však budeme hovoriť v časti neskôr v príručke.

ponuky

Ponuky sa zdajú byť dostatočne jednoduchou funkciou vo vnútri WordPress, ale často spôsobujú zbytočné nejasnosti. Prejdeme cez to, čo môže ísť do vašich ponúk, ako ich môžete nastaviť a kam ich umiestniť na svoje stránky. V predvolenom nastavení budete mať tieto tri ponuky:

 • Hlavné menu
 • Hlavné menu
 • Menu päty

Ak ich chcete upraviť, choďte do backendu WordPress, kliknite na „vzhľad“ a potom na „ponuky“. Tu môžete pridávať nové ponuky, usporiadať svoje existujúce, premenovať a odstrániť všetky aktuálne ponúkané ponuky. Začneme s hlavnou ponukou, ktorá sa zvyčajne používa pre hlavnú navigáciu.

Do ponuky môžete pridať kategórie, stránky alebo vlastné odkazy. Kategórie a stránky sa musia vytvoriť ešte predtým, ako ich tu pridáte, ale vždy môžete začiarknutím políčka „automaticky pridať nové stránky najvyššej úrovne“ pridať stránky pri ich vytváraní. Môžete sa tiež porozprávať s rozložením ponuky pretiahnutím rôznych položiek. Ak je položka odsadená pod inú, ide o podsekciu tejto kategórie.

V závislosti od témy budete mať aj niekoľko rôznych umiestnení v ponuke. Každá téma je iná, takže neexistuje spôsob, ako zistiť, ktoré miesta sú pre vás k dispozícii. Sú však celkom jednoduché, takže by ste nemali mať príliš veľa problémov.

Ak máte radi svoj motív, ale nenávidíte jeho ponuky, CSS môžete kedykoľvek upraviť. Šablóna so štýlmi vyžaduje určité znalosti kódovania, takže je určená iba pre pokročilých používateľov. Môžete však použiť doplnok, ako je CSS Hero, ktorý obsahuje editor WYSISYG (čo vidíte, čo získate), aby ste sa pohrávali bez znalosti kódovania..

Prispôsobenie vašich stránok

Ďalej sa chystáme ponoriť do prispôsobenia vašich stránok. V tejto oblasti by ste mohli zabaliť možnosti motívov a doplnkov, ale viac sa zameriavame na obsah vašich webových stránok a na to, čo ich robí jedinečnými, nielen celkovou estetikou. Tu sa dozviete o základoch WordPress na každodennej báze a o tom, ako môžete pomocou CMS dodávať obsah na svoje webové stránky..

Stránky VS príspevky

Existujú dva hlavné spôsoby, ako vytvoriť obsah na WordPress. Môžete vytvoriť stránku alebo príspevok a pochopenie rozdielu je veľká časť učenia sa platformy. Napríklad, keď som prvýkrát začal, používal som stránky na všetko vrátane bežných blogových príspevkov. Ako sa dnes zdá, nie je ťažké si medzi nimi predstaviť trochu zmätku.

Začnime so stránkami, pretože sú zvyčajne nastavené na začiatku vytvárania stránok a neskôr sa roztrúsili. Stránky sú iba tie, ktoré sú na vašom webe. Obmedzený počet z nich môžete použiť na pridanie do svojho menu alebo vytvorenie špeciálnych častí svojho webu. Niektoré príklady zahŕňajú vašu domovskú stránku a kontaktnú stránku.

WordPress predvolene načíta vaše naposledy uverejnené príspevky ako domovskú stránku na vašom webe. Keďže väčšina webových stránok hľadá niečo zaujímavejšie, musíte si nastaviť vlastnú statickú domovskú stránku.

Ak to chcete urobiť, choďte do backendu WordPress, kliknite na „stránky“ a potom na „pridať nový“. Všimnete si zvyčajného editora WordPress, pričom chýba niekoľko ďalších možností, ako sú kategórie a značky. Ak máte nainštalovaný doplnok Yoast SEO, môžete zadať kľúčové slovo a meta popis.

Vytvorte však požadovanú stránku a potom kliknite na položku „prispôsobiť“ na hornom paneli nástrojov. Odtiaľ kliknite na „Nastavenia domovskej stránky“ a nastavte stránku, ktorú ste práve vytvorili, ako statickú domovskú stránku.

Ak téma neobsahuje tému, dôrazne vám odporúčame nainštalovať doplnok nástroja na tvorbu stránok, aby ste si vytvorili svoju domovskú stránku. Niektoré doplnky vám poskytujú editor WYSISYG, zatiaľ čo iné používajú bloky v pozadí WordPress. Rovnako ako v prípade doplnkov je to pre vás príležitosť stať sa kreatívnym a nájsť nástroj, ktorý vám vyhovuje. Tu je niekoľko ľahko použiteľných tvorcov stránok, aby ste mohli začať:

 • Tvorca stránok spoločnosti SiteOrigin
 • Elementor Page Builder
 • Beaver Builder

Pred presunom na príspevky by sme chceli upozorniť na rozdiel medzi stránkami a kategóriami, pokiaľ ide o ponuky. Ak chcete, nemusíte pre každú časť svojho webu vytvoriť samostatnú stránku. Napríklad do svojho menu môžete jednoducho pridať kategóriu „novinky“ a vaša téma automaticky zobrazí posledné príspevky v tejto kategórii bez potreby samostatnej stránky..

Príspevky prebiehajú omnoho viac, ale stále sú jednoduché. Kliknite na „príspevky“ a potom na „pridať nový“ a vytvorte nový. Svoj príspevok môžete napísať do textového poľa, pridať médiá, nastaviť značky a ďalšie priamo v editore.

Príručka o vytváraní príspevku nemá veľa výučby. Jednoducho vytvorte svoj obsah, nastavte svoju kategóriu a stlačte Publikovať. Namiesto otravovania vám namiesto toho dáme niekoľko užitočných rád v tejto oblasti. Kategórie môžete vytvárať priamo na stránke s príspevkami. Stačí kliknúť na „pridať novú kategóriu“ a pomenovať ju. Môžete si vybrať aj nadradenú kategóriu, ak chcete vytvoriť podmnožinu existujúcej kategórie.

V predvolenom nastavení editor príspevkov WordPress nezobrazuje všetky sekcie, ktoré má k dispozícii. V predvolenom nastavení sa napríklad nezobrazí sekcia pre autora príspevku. V pravom hornom rohu editora kliknite na možnosť „Možnosti obrazovky“. Môžete skontrolovať sekcie, ktoré chcete vidieť, a sekcie, ktoré nemáte, aj keď je to individuálne pre každého používateľa na vašich stránkach.

Nakoniec, ak chcete vložiť video zo služby YouTube alebo hudobný klip zo systému SoundCloud, budete musieť prepnúť do textového editora. Hneď nad textovou oblasťou sa zobrazia dve karty. Prepnite sa na text označený textom a údaje o vašich príspevkoch sa zobrazia vo formáte HTML. Skopírujte kód na vloženie, kde ho chcete vo svojom príspevku, prepnite späť do vizuálneho editora a všetko je nastavené.

postranné

Statický blog, aj keď má atraktívnu domovskú stránku, je bez pustin. Jedná sa o malú funkciu, ktorá sa pri návšteve stránok ľahko nevšimne, ale bez nej nebude vyzerať kompletne..

Bočný panel v podstate vyplní medzery, ktoré zostanú po tom, ako hlavný obsah vyplní stránku. Aj keď je tradičný bočný panel na oboch stranách hlavného obsahu, niektoré témy vám umožňujú umiestniť jeden nad alebo pod obsah..

Väčšina tém WordPress sa dodáva s najmenej jedným bočným panelom na webe, buď vpravo alebo vľavo. Na pridanie takmer nekonečného množstva z nich však môžete použiť doplnok, ako sú vlastné bočné panely. Ak už chcete upraviť to, čo už máte, kliknite na „Prispôsobiť“ a potom na „widgety“ na hornom paneli nástrojov WordPress. Rovnaké nastavenia nájdete v backende WordPress tak, že prejdete na „vzhľad“ a potom na „widgety“.

Bez ohľadu na to, aká metóda bude, WordPress zobrazí zoznam vašich aktuálnych bočných panelov. Podobne ako ponuky môžete na bočnom paneli presúvať rôzne časti obsahu v požadovanom poradí. Predvolené možnosti zahŕňajú veci ako kalendár a kategórie príspevkov, ale motív môže mať jedinečné možnosti bočného panela.

Možnosti umiestnenia nájdete v nastaveniach témy, aj keď neexistuje presný návod na presnú polohu, ktorú potrebujete. Každá téma je iná, vrátane tých, ktoré boli vyvinuté v WordPress, takže budete musieť trošku prekopať, aby ste našli možnosti umiestnenia.

Bočné panely sa stávajú oveľa užitočnejšími, keď postupujete vo svojich vedomostiach o WordPress. V závislosti od vašej témy môžu ísť takmer kamkoľvek a umožňujú vám vytvárať stránky a príspevky jedinečným spôsobom. V nasledujúcom sprievodcovi sa venujeme niektorým z týchto prípadov, napríklad implementácii reklám.

Fóra vo WordPress

Fóra sú jedným z tých aspektov na internete, ktoré nikdy nezmiznú. Boli tu, pretože ľudia sa zhromaždili online a odvtedy stratili len malú až žiadnu popularitu. Ak chcete vytvoriť komunitu online, fórum je vynikajúcou možnosťou a, našťastie, WordPress má množstvo nástrojov, ktoré vám na ceste pomôžu..

Existuje veľa doplnkov vytvorených špeciálne pre fóra. BuddyPress, bbPress, WP sympózium a CM odpovede sú všetky možnosti. V tejto časti sprievodcu sa však budeme venovať najmä používaniu programu bbPress, pretože má najväčší počet aktívnych používateľov a jeho funkcie sú veľmi robustné.

Najprv si stiahnite doplnok buď cez backend WordPress alebo cez FTP. Po inštalácii sa na bočnom paneli WordPress zobrazia tri nové možnosti: fóra, témy a odpovede. Fóra vám umožňujú vytvoriť úplne nové fórum. Napríklad môžete mať „všeobecnú diskusiu“ a „otázky“ ako samostatné fóra. Ostatní dvaja robia presne to, čo hovoria, umožňujú vám prezerať, upravovať a mazať témy a odpovede.

Predtým, ako sa na vašich fórach dostanú všetci používatelia, musíte ich otestovať. V backende WordPress prejdite na “nastavenia > fóra. ” V možnostiach „root root“ nezabudnite zadať, čo chcete, aby vaša značka fóra bola. V takom prípade je pravdepodobne najlepšia voľba ponechať ju ako predvolenú. Ďalej prejdite do ponuky „fóra“ v ponuke programu WordPress a vytvorte testovacie fórum.

Po dokončení prejdite do sekcie svojich stránok a pridajte novú s názvom „fóra“. Môžete to zmeniť neskôr, ale je dôležité, aby permalink bol zatiaľ rovnaký ako root. Na tejto stránke jednoducho zadajte „[bbp-topic-index]“, uverejní sa a zobrazia sa vaše fóra. Toto je jeden z dlhých zoznamov krátkych kódov, ktoré bbPress využíva, takže ich nezabudnite uložiť ako záložku pre rýchlu referenciu.

Vaše fórum je teraz pripravené na použitie. Stránku môžete pridať do ponuky a upraviť nastavenia, napríklad počet tém na stránku, v ponuke nastavení fóra. Potrebujete však spôsob, ako sa používatelia zaregistrujú a použijú vaše fóra.

Toto je miesto, kde je doplnok ako Ultimate Member obzvlášť užitočný, pretože umožňuje používateľom zaregistrovať sa a získať prispôsobený profil. Rovnako ako tento doplnok, aj bbPress nie je pre vás jedinou možnosťou fóra. Experimentujte s rôznymi doplnkami a nájdite pre seba a používateľov vášho webu to najlepšie.

Ako zálohovať webovú stránku WordPress

Ako úvodný návod k programu WordPress sa zdá byť vhodný iba na ochranu všetkej doteraz investovanej práce na vašom webe. Zálohovanie WordPress je jednou zo základných častí redakčného systému a je dôležité porozumieť tomu, ako hlboko by malo ísť vaše prepúšťanie, aby ste nestratili všetku tú tvrdú prácu.

Medzi najlepších poskytovateľov webhostingu patrí automatické zálohovanie na weboch WordPress, napríklad Bluehost (prečítajte si našu recenziu Bluehost). Tieto zálohy sú riadené hostiteľom, čo znamená, že zaberajú určité množstvo miesta na serveri. Váš hostiteľ sa s nimi vo väčšine prípadov automaticky vysporiada, takže buďte si istí, že ak to váš hostiteľ ponúka, máte krytie.

Nie je však úplne zakrytý. Weboví hostitelia uchovávajú v súbore iba určitý počet záloh, a ak máte veľké stránky, môžu mať iba malú hrsť. Mali by ste tiež zálohovať svoje stránky manuálne pomocou jednej z najlepších online zálohovacích služieb, ako je napríklad Backblaze (prečítajte si našu spätnú kontrolu)..

Zálohy môžete spracovať jedným z dvoch spôsobov. Prvým je použitie doplnku, napríklad BackUpWordPress. Tento nástroj naplánuje zálohovanie a uloží ich vo vašom priestore na web hostiteľa. Najlepšie je však tieto zálohy stiahnuť, uložiť ich do koša na ukladanie online a potom ich odstrániť z webového hostiteľa, aby na vašom webe nezaberali miesto..

Existujú aj ďalšie doplnky, ako napríklad UpdraftPlus, ktoré vám umožňujú ukladať zálohy priamo v Dropboxe (prečítajte si našu recenziu Dropboxu) alebo na Disku Google (prečítajte si našu recenziu na Disku Google). Malo by sa však poznamenať, že webové stránky sa môžu dosť zväčšiť, najmä ak máte veľa obsahu, takže pred inštaláciou sa uistite, že máte dostatočné množstvo úložného priestoru..

Aj keď mnohé riešenia zálohovania inzerujú systém „nastavte a zabudnite“, je dôležité monitorovať svoje zálohy. Veci sa občas prepadnú, takže svoje zálohy pravidelne kontrolujte, aj keď všetko funguje hladko. Máme návod, ako zálohovať WordPress, ak sa chcete dozvedieť viac.

Záverečné myšlienky

WordPress je mimoriadne hlboká platforma. Tento elementárny pohľad na CMS by však mal poskytnúť dobrý základ vpred. Ak ste úplne nový, toto sú všetky informácie, ktoré potrebujete, aby ste mohli začať používať WordPress. Pri postupe pri používaní platformy si prečítajte ďalšie témy, v ktorých nájdete ďalšie témy.

Pokrývame témy ako reklamy, SEO, vývoj doplnkov a podriadené témy. Aj keď sa prezradíme do niektorých celkom zložitých oblastí, nemôžeme pokryť každú oblasť programu WordPress. Na tento účel je vhodné vytvoriť si záložku s odkazom na WordPress Codex a WordPress TV, aby ste sa dozvedeli o akýchkoľvek konkrétnych problémoch..

Kde ste s WordPress? Dajte nám vedieť a akékoľvek otázky súvisiace s PS v nižšie uvedených komentároch, aby sme ich mohli riešiť v budúcom sprievodcovi.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map