Čo nám hacker Evernote hovorí o cloude

Preto bol Evernote napadnutý. Počúvame tieto príbehy stále, však? „Ach nie, (tu vložte svoju obľúbenú cloudovú službu).“.


To je, samozrejme, veľmi zlá správa, najmä ak (ako ja) žijete a dýchate oblak a všetko je to skvelé nástroje, ako Dropbox, ako Evernote, napríklad Disk Google alebo akákoľvek iná služba, ktorá ukladá, synchronizuje alebo spravuje vaše súbory na diaľku, takže môžete mať prístup k svojim súborom, kdekoľvek ste, a využiť silu cloudu. 

The Cloud Is Dead – Long Live Cloud!

Je to čas, keď veľa ľudí na internete začne kričať o nebezpečenstvách cloudu a že by sme sa všetci mali vrátiť ku koreňom a lokálne ukladať naše súbory na naše stroje. Aj keď by to mohla byť pravda, nemali by ste zabúdať, že cloudové úložisko je nástroj. A nástroj je taký dobrý, ako ten, kto s ním manipuluje.

Môže mať najlepšie vlastnosti na svete, pokiaľ nebude správne používaný, môže predstavovať nebezpečenstvo nielen pre majiteľa nástroja, ale aj pre ľudí v jeho okolí. Pokiaľ ide o cloud, chcem uviesť nasledujúci bod: musíte použiť cloudové úložisko ako nástroj a musíte ho používať opatrne. Čo však znamená „opatrné používanie cloudového úložiska“? Poďme preskúmať niektoré z možností tu.

Premýšľajte o tom, čo ukladáte v cloude Cloud 

Môže sa to zdať zrejmé, ale nie je potrebné nič a všetko ukladať v cloude. Naozaj potrebujete ukladať a tabuľky Excel so všetkými dôležitými bankovými informáciami? Nemyslím si to. Najmä pri ukladaní citlivých informácií týkajúcich sa vášho osobného alebo obchodného života – musíte byť opatrní s týmto nástrojom nazývaným cloudové ukladanie.

Áno, je pravda, že tieto služby VŠETKY naznačujú, že sú bezpečné, ľahko použiteľné a revolucionizujú váš život, pretože ide o ich podnikanie. Vyrábajú peniaze z našich údajov (samozrejme tým, že ich uchovávajú – nie ich predajom). Sme produkt, ktorý sa dá povedať, najmä ak používame populárne verzie „príliš dobré na to, aby to bola pravda“. Teraz však nehovorím, že nepoužívam bezplatné verzie (povedal by som posledný), ale opatrne ich používajte (znova). Pred odovzdaním všetkého na server, ktorý nie je váš, premýšľajte. 

Zašifrujte svoje súbory

Jedným z najlepších spôsobov ukladania súborov v cloude je šifrovanie súborov. Tam sú skvelé nástroje, ktoré vám pomôžu šifrovať súbory pred ich odoslaním do Dropboxu (udelené, to je docela ťažké s Evernote). Boxcryptor je jedným z tých ľahko použiteľných nástrojov, ktoré do súborov v cloude pridajú ďalšiu vrstvu zabezpečenia. Problém s programom Evernote je, že nie je možné skutočne šifrovať súbory správne.

Áno, vaše prevody sú šifrované prostredníctvom protokolu SSL, ale ak je vaše heslo a e-mailová adresa ohrozená (ako sa práve stalo), nestojí to za desetník. Ak chcete byť v bezpečí, musíte svoje súbory zašifrovať lokálne na vašom počítači pred ich odoslaním. Musíte si byť vedomí toho, že niektorá služba cloudového úložiska túto funkciu NEponúka. 

Správne spravujte svoje heslá

To je téma, kde veľa ľudí jednoducho zlyháva. Môžu šifrovať svoje súbory, ale nepoužívajú správne heslá, ktoré chránia ich digitálnu identitu. Existujú dva bežné scenáre nesprávneho použitia hesla: 

Používanie slabých hesiel

Mnoho ľudí používa slabé heslo, napríklad „123456“ alebo „candyman“ alebo „qwerty“. Všetky tieto heslá sú ľahko uhádnuteľné alebo napadnuteľné, pretože sú súčasťou obrovských knižníc hesiel, ktoré hackeri používajú na hrubé presadenie ich účtu..

To znamená, že prostredníctvom programu spúšťajú zoznam najčastejšie používaných hesiel a skúšajú všetky možné kombinácie, až kým sa nezmiznú. 

Použitie rovnakého hesla pre všetko

Neviem povedať, koľko ľudí to robí. Moji menej technicky zameraní priatelia, moja rodina, dokonca aj niektorí moji kolegovia: používajú rovnaké heslo pre Facebook, Linkedin, Gmail a podobne. Je to nebezpečné, pretože ak dôjde k ohrozeniu jedného hesla, hackeri ho automaticky použijú pre všetky populárne služby, ktoré radi používate. Pretože nie ste jediný, kto ich používa. 

Záverom je použitie programu na správu hesiel. Existuje veľa alternatív: manažér KeePassu s otvoreným zdrojom alebo komerčne dostupný 1Password. Obe služby vytvárajú alfanumerické heslo automaticky a ukladajú ich do databázy, takže si nemusíte pamätať všetky vytvorené heslá. Potrebujete iba jedno (bezpečné) hlavné heslo, ktoré otvorí vašu centrálnu databázu.

záver

Čo nám teda hovorí o cloudu? Cloud je skvelý. Bez nej by som nemohla žiť. Človek si však musí byť vedomý implikovaných nebezpečenstiev, ktoré môžu pri prenose vašich osobných súborov cez internet nejakému neznámemu poskytovateľovi služieb.

Uistite sa, že rozumiete tomu, čo to znamená používať služby, ktoré NEŠifrujú vaše súbory, napríklad Evernote. Pri používaní Dropboxu alebo iných služieb cloudového úložiska sa uistite, že používate dobré heslá a zašifrujete najdôležitejšie súbory. 

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map