Čo je to Hyper-V a ako ho používate? Sprievodca pre začiatočníkov

Microsoft vydal Hyper-V v roku 2016 a je považovaný za horúceho konkurenta pre VMware Fusion a Oracle Virtual VirtualBox. V tomto článku vám ukážeme, ako ho nastaviť a používať.


Aj keď sú mnohé z jeho produktov v predvolenom nastavení vnímané ako zle vyvinuté alebo nie sú užívateľsky prívetivé, vo všeobecnosti sa spoločnosti Microsoft nemôže vyčítať zlá povesť. Ako spoločnosť, ktorá pôsobí v mnohých obchodných oblastiach, je pre ňu ťažké konkurovať špecializovaným súperom.

Microsoft však nevynechal trend cloud computingu. Iba zlomok svojho softvéru je nainštalovaný priamo na klientov alebo servery, ako demonštrujú Azure (prečítajte si našu recenziu od Azure), OneDrive for Business (prečítajte si našu recenziu od OneDrive) a SharePoint.

Okrem cloudových a klientskych aplikácií sa spoločnosť Microsoft etablovala popri Linuxe aj vo svete serverov so softvérovým riešením. Na rozdiel od služieb zálohovania serverov obsahuje systém Windows Server virtualizačnú aplikáciu s názvom Hyper-V.

Čo je Hyper-V?

Logo Hyper-V
© Zion IT Consulting

Hyper-V je virtualizačný softvér, ktorý virtualizuje softvér. Môže nielen virtualizovať operačné systémy, ale aj celé hardvérové ​​komponenty, ako sú pevné disky a sieťové prepínače. Na rozdiel od Fusion a Virtualbox sa Hyper-V neobmedzuje iba na zariadenie používateľa. Môžete ho použiť aj na virtualizáciu serverov.

Hyper-V je k dispozícii v troch verziách.

  • Hyper-V pre servery Windows
  • Servery Hyper-V
  • Hyper-V v systéme Windows 10

Hyper-V pre servery Windows je doplnkom k OS Windows Server. Na druhej strane servery Hyper-V sú samostatné riešenia, ktoré možno použiť na správu inštancií virtuálnych serverov a dedikovaných serverov, rovnako ako Hyper-V pre servery Windows..

Hyper-V v systéme Windows 10 je verzia, ktorá beží na vašom prenosnom počítači a predmetom tohto článku.

Na povolenie zariadenia Hyper-V na vašom zariadení Windows potrebujete 64-bitový operačný systém. Nemusí to však byť Windows 10. Windows 8.1 funguje tiež.

Skôr ako začnete, mali by ste otestovať hardvérový výkon prenosného počítača, aby ste sa uistili, že váš virtuálny počítač bude fungovať bez problémov. Aj keď spoločnosť Microsoft tvrdí, že 4 GB pamäte RAM je dostatočné, mali by ste v ideálnom prípade mať 8 až 16 GB. Existuje rozdiel medzi „softvérovým programom“ a „použiteľným softvérom“.

Mali by ste sa tiež uistiť, že na pevnom disku je dostatok miesta pre ďalší operačný systém.

Prečo používať virtuálny počítač?

Existuje veľa dôvodov na použitie virtuálneho počítača. Vo väčšine prípadov sa používajú na spúšťanie softvéru, ktorý na vašom OS nefunguje. Či už používate operačný systém Windows, Mac alebo Linux, VM odstráni svoje obmedzenia. Napríklad, ak máte počítač so systémom Windows a chcete nainštalovať aplikáciu, ktorá je k dispozícii iba pre počítače Mac, môžete na svojom notebooku so systémom Windows spustiť inštanciu makra a nainštalovať ju..

Nemusí to byť ani prípad, že softvér nie je spustený na Windows. Možno pracujete rýchlejšie na verzii Linux alebo Mac, pretože ste oboznámení s jej skratkami a použiteľnosťou.

Väčšina vývojárov softvéru rád pracuje na termináloch, takže uprednostňujú Linux. To znamená, že keďže mnohí z nás boli počas našich školských dní sprevádzaní systémom Windows, robíme to rýchlejšie.

Ďalšou vecou, ​​ktorú treba vziať do úvahy, je to, že programy v systéme Windows sa zriedka odinštalujú bez stopy. Nájdete staré nastavenia, položky v registri alebo iné artefakty, ktoré spomalia váš operačný systém. Ak chcete aplikáciu dočasne používať, nastavte VM, použite program a po dokončení odstráňte VM. Potom nebudete musieť notebook čistiť.

Použitie virtuálneho počítača má zmysel pre ochranu. S virtualizovaným OS prináša do hry ďalšiu úroveň zabezpečenia. Ak si nie ste úplne istí, že by ste mali vo svojom produktívnom OS spustiť súbor, ktorý ste stiahli z nedôveryhodného zdroja, použite VM.

VM vám umožní bezpečnejšie prejsť temným webom. V tejto chvíli musíte vedieť, že VM je veľmi pomalý. Zaťaží váš aktívny a virtuálny OS. Mali by ste dvakrát premýšľať o tom, či chcete používať pomalý prehliadač Tor v pomalých virtuálnych počítačoch na surfovanie po temnom webe.

Ako používať Hyper-V

Hyper-V je predinštalovaný v systéme Windows 10. Nemusíte nič sťahovať, ale pred použitím ho musíte aktivovať..

V tomto tutoriále diskutujeme o Hyper-V Manager pre Windows 10. Dobré pokyny pre Hyper-V na strane servera nájdete tu.

Najskôr otvorte ovládací panel a kliknite na „odinštalovať program“.

Inštalácia systému Windows 10 Hyper V

Potom na ľavej strane vyberte možnosť „zapnúť alebo vypnúť funkcie systému Windows“.

Zapnutie a vypnutie Hyper V

Potvrďte aktiváciu.

Povoliť Hyper V v systéme Windows 10

Po dokončení práce s počítačom sa zobrazí nasledujúca obrazovka.

Nastavenie Hyoer V.

Hyper-V môžete povoliť aj z terminálu. Otvorte príkazový riadok v režime administrátora a vykonajte nasledujúci príkaz:

DISM / Online / Enable Feature / All / FeatureName: Microsoft-Hyper-V

Povoľte Hyper V na príkazovom riadku

V oboch prípadoch musíte reštartovať počítač.

Môžete si stiahnuť alternatívnu príručku od spoločnosti Microsoft, ktorá vysvetľuje, ako aktivovať Hyper-V v systéme Windows 10, tu.

Použitie Hyper-V

Po úspešnej aktivácii môžete spustiť aplikáciu Hyper-V Manager.

Hyper V Štart

Vyžaduje sa predvolené pripojenie k serveru Hyper-V. Kliknite na „pripojiť sa k serveru“ a vyberte „miestny počítač“.

Hyper V Manager

Zobrazí sa nasledujúca obrazovka.

Informačný panel manažéra Hyper V

Na ľavej strane sa názov vášho počítača zobrazí ako lokálny server. V strede získate prehľad existujúcich virtuálnych strojov v zariadení. Dizajn prehľadu môže byť pre vás príliš veľký, ale ak sa pripájate k sieti pomocou niekoľkých stoviek serverov, má to zmysel. Na pravej strane uvidíte príkazy, ktoré môžete vykonať v časti „akcie“.

Ak chcete vytvoriť nový virtuálny počítač, stlačte kláves „rýchle vytvorenie“. Otvorí sa nové okno s dvoma preddefinovanými možnosťami inštalácie. Je to skvelé, pretože nemusíte poskytovať súbor .iso, ako by ste mali, s Oracle alebo VMware.

Rýchle vytváranie Hyper V

Vyberte príslušný OS, kliknite na „vytvoriť virtuálny počítač“ a počkajte, kým sa stiahne.

Správca sťahovania súborov Hyper V

Ak si želáte urobiť podrobnejšie konfigurácie, vyberte namiesto možnosti „vytvoriť virtuálny počítač“ v hlavnom menu „nové“.

Záverečné myšlienky

Ak chcete zvýšiť svoju produktivitu, použiť alternatívny softvér alebo len experimentovať s novými operačnými systémami, VM je pre vás nástroj.

S Hyper-V spoločnosť Microsoft vytvorila výkonné riešenie, ktoré môže ľahko konkurovať VM VirtualBox a Fusion. Aplikácia je vynikajúca, pretože ju ako používateľ systému Windows nemusíte sťahovať ani kupovať samostatne, stačí ju aktivovať. To znamená, že beží iba na zariadeniach Windows, a preto používatelia počítačov Mac a Linux zmiznú.

Už ste niekedy používali Hyper-V? Ako sa ti to páčilo? Dajte nám vedieť v komentároch a ďakujeme za prečítanie.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me