História pevného disku

Kedysi dávno, 5 MB pevný disk pre váš počítač by vás späť okolo 50 000 dolárov. Aby som to povedal, je to dosť na to, aby bolo možné uložiť jeden selfie s nízkym rozlíšením. Blesk vpred 65 rokov a teraz vás pevný disk 4 TB (HD) bude stáť okolo 100 dolárov. To je asi 200 000-násobok kapacity za 0,2% nákladov, a to bez ohľadu na mieru inflácie.


História pevného disku nie je len fascinujúcim príbehom technologického vývoja, ale je priamo zodpovedná za spustenie informačného veku. Sme spoločnosť založená na údajoch a bez vysokokapacitných pevných diskov v počítačoch, telefónoch a dátových centrách, čo by nebolo možné.

Držte sa nás, keď sa preberieme históriou pevného disku, aby sme zistili, odkiaľ to všetko pochádza, odkiaľ dnes stojí technológia a kam by mohla smerovať. Poskytneme vám aj niekoľko tipov, ktoré doplnia váš pevný disk cloudovým úložiskom, zálohujú vaše dáta pomocou online zálohovania a navrhnú niektoré nástroje na obnovu údajov, keď narazíte na problémy..

IBM a prvý pevný disk

História pevného disku sa vlastne datuje od roku 1889. V tom roku bol Hermanovi Hollerithovi udelený patent, ktorý by neskôr viedol k vývoju stroja, ktorý by mohol zaznamenávať a ukladať informácie pomocou dierovacích kariet..

Aj keď bola táto technológia vyvinutá s cieľom zefektívniť úsilie sčítania v USA, neskôr získala popularitu pre použitie v iných dielach a tvorila kľúčovú súčasť rastúceho odvetvia spracovania údajov. Spoločnosť Hollerith bola neskôr premenovaná na International Business Machines Corporation alebo IBM. To boli inžinieri IBM, ktorí po rokoch, v roku 1953, postavili prvý pevný disk.

V týchto dňoch väčšina z nás nosí so sebou pevný disk vo vrecku. Tento prvý krok, ktorý sa neskôr komerčne predával v odvážnom RAMAC 305, vážil viac ako tonu a vyžadoval priestor celej miestnosti..

Cena 10 000 dolárov za MB bola taká nepriehľadná, že si RAMAC 305 mohli dovoliť iba americké vojenské a majetné súkromné ​​spoločnosti v USA. Primárne sa používalo účtovníctvo v reálnom čase, hoci to nebolo online QuickBooks..  

Technológia za pevným diskom, ktorú používa RAMAC 305, však bola inštrumentálnou prvou iteráciou tej istej technológie magnetického úložného priestoru, aká sa dnes používa v jednotkách pevných diskov (HDD). Jeho súčasťou bola pohyblivá hlava na zaznamenávanie a získavanie údajov na magnetickom médiu.

Pretože RAMAC 305 bol taký nepraktický a chýbali mu možnosti prispôsobenia úložného priestoru (najskôr si IBM nemyslel, že by niekto mohol potrebovať viac ako 5 MB), IBM predstavila začiatkom 60. rokov s vymeniteľným podnožím s mainframe IB 1301..

IBM 1311, uvedený na trh v roku 1963, mohol pojať šesť diskov, z ktorých každý je schopný uložiť neuveriteľných 2,6 MB údajov. Veľkosť úložných diskov sa tiež zmenšila z 24 palcov na 14 palcov. V tomto bode sa výrazne znížila aj cena sálového počítača.

Kým pokroky v hustote ukladania viedli k zníženiu nákladov a rozšírenejšiemu použitiu na univerzitách a podnikoch, tieto včasné prevzatia pevného disku boli stále veľmi drahé. Skutočný pokrok neprišiel, kým sa veci nestali osobnými.

Pevné disky a revolúcia v PC

Spoločnosť IBM uviedla na trh prvý pevný disk s kapacitou 1 GB v roku 1980. Avšak za cenu 44 000 dolárov sa presne nenájde cesta do domu priemerného spotrebiteľa. Skutočnosť, že vážila 500 libier, predstavovala ďalší pomerne veľký problém.

Bola to Seagate, založená v roku 1978, ktorá skutočne zmenila svoje veci, vďaka zavedeniu prvého 5,25 palca HDD v roku 1980, ST506.

Vstup spoločnosti Seagate stanovil priemyselný štandard v oblasti rozhrania a tvaru použitý v 90. rokoch 20. storočia. Náklady boli stále drahé, na 1 500 dolárov za 5 MB úložného priestoru. To je dnes ekvivalent viac ako 4 000 dolárov. Aj keď si to len ťažko dokážeme predstaviť, stále to predstavuje 98% zníženie nákladov z RAMAC 305.

Verzia 10 MB bola predstavená o niekoľko mesiacov neskôr a verzia 20 MB krátko potom. Veci sa zbláznili.

Zatiaľ čo mnoho ďalších výrobcov uviedlo podobné pevné disky na päte svojho ST506, bola to Seagate, ktorá sa stala hlavným dodávateľom rastúcej línie IBM „IBM Personal Computer“ od IBM, ktorá začala v roku 1981 a odkiaľ pochádza pojem „PC“. Po vydaní IBM Personal Computer AT v roku 1984 boli pevné disky štandardné pre všetky počítače.

Pre rast pevného disku bola tiež rozhodujúca spoločnosť s názvom Rondime, ktorá vyvinula prvý 3,5-palcový HDD v roku 1983..

Bývalý spoluzakladateľ Seagate Finis Conner nastúpil na 3,5-palcový pohyb v roku 1985 po vytvorení softvéru Conner Peripherals, ktorý bol partnerom spoločnosti Compaq Computers. Kým spoločnosť Rondime prestala byť o rok neskôr ziskovejšia, do roku 1990 spoločnosť Conner Peripherals dosiahla tržby vo výške 1,3 miliardy dolárov a stala sa v tom čase najrýchlejšie rastúcim startupom v histórii USA..

Potom tu bola spoločnosť Prairie Tek, ktorá v roku 1988 uviedla na trh prvý 2,5-palcový HDD, ktorý sa rovnako ako 3,5-palcový HDD konsolidoval. Väčšina stolových počítačov dnes používa 3,5-palcové pevné disky, zatiaľ čo notebooky používajú menšiu veľkosť 2,5-palcové.

Samozrejme, že v priestore na pevnom disku sa súťažilo o celý rad ďalších spoločností. To zahŕňa Tandon, ktorý neskôr získal Western Digital, najväčší konkurent spoločnosti Seagate dnes.

Výsledkom všetkého tohto postavenia bolo rýchlejšie inovácie a nižšie ceny pre spotrebiteľov. Gigabajt úložného priestoru v roku 1960 by stál okolo 10 000 000 dolárov. V roku 1980 sa tieto náklady znížili na približne 200 000 dolárov a do roku 1990 klesli na približne 8 000 dolárov na gigabajt..

Podľa väčšiny štandardov je to stále veľa peňazí. Trend poklesu cien však pokračoval a do roku 2005 náklady na gigabajt klesli pod 1 dolár, lacnejšie ako šálka kávy..

Backblaze, cloudová spoločnosť, ktorá stojí za našou voľbou pre najlepšie online zálohovanie pre domáce služby, za posledné roky zmapovala náklady na gigabajt úložného priestoru. Od roku 2009 sa cena postupne znížila z 0,12 dolárov na o niečo viac ako 0,03 dolárov o osem rokov neskôr, s len malou ranou na ceste v roku 2011 v dôsledku povodní v Thajsku.

Veľkosti pevného disku dnes

Spolu s pozoruhodným poklesom nákladov na gigabajt, kapacita HDD explodovala od 20 MB dní počítačovej scény v polovici 80. rokov.

Seagate aj Western Digital vyrábajú 12TB HDD, predávané za 400 až 500 dolárov na Amazone. To však vyjde na 0,04 USD za gigabajt, takže ak chcete cenovo dostupnejšiu 4TB HDD za 100 dolárov, zaplatíte viac za ukladací priestor ako ukladací priestor.

Výrobca: Model: Kapacita: Cena: Cena za GB:
SeagateBarracuda2TBOkolo 60 dolárov$ 0,030
SeagateBarracuda4TBOkolo 100 dolárov$ 0,025
SeagateBarracuda6TBOkolo 170 dolárov$ 0,028
SeagateBarracuda8TBOkolo 200 dolárov$ 0,025
SeagateBarracuda12TBOkolo 450 dolárov$ 0,038
Western DigitalWE Blue2TBOkolo 60 dolárov$ 0,030
Western DigitalWE Blue4TBOkolo 100 dolárov$ 0,025
Western DigitalWE Blue6TBOkolo 180 dolárov$ 0,030
Western DigitalWE Blue12TBOkolo 500 dolárov$ 0,042

Je pravda, že ide o náklady na 3,5-palcové pevné disky. Ak používate prenosný počítač a húpate pevný disk, je to pravdepodobne 2,5 palca namiesto 3,5 palca, čo je o niečo drahšie. Mnoho výrobcov notebookov však dnes používa SSD namiesto HDD.  

Narodenie jednotky SSD (Solid-State Drive)

Zatiaľ čo pevné disky používajú na ukladanie údajov otočný tanier a mechanickú ruku na čítanie a zápis, SSD používajú flash pamäť. Pamäť typu Flash znamená, že údaje sa ukladajú v mikročipoch a nie v platniach.

Jednou z výhod tohto prístupu je to, že pohyblivé časti pevných diskov sú náchylnejšie na zlomenie. Ročná miera zlyhania diskov SSD je niekoľko desatín percenta, zatiaľ čo miera diskov HDD sa odhaduje na štyri až šesť percent. 

Väčšia výhoda je však v tom, že pretože sa nemusia roztočiť a nespoliehajú sa ani na mechanické ramená pohybujúce sa sem a tam, SSD sú oveľa rýchlejšie ako HDD. SSD majú prístupové časy približne 0,1 ms a môžu vykonávať 6000 vstupno-výstupných operácií za sekundu. HDD majú v porovnaní s prístupovými časmi až 8 ms a môžu vykonávať iba približne 400 vstupno-výstupných operácií za sekundu.   

Nevýhodou použitia SSD namiesto HDD sú náklady. Prvá jednotka SSD, ktorú v roku 1991 vynašiel SanDisk, mala kapacitu 20 MB a stála približne 1 000 dolárov. Rovnako ako v prípade pevných diskov, kapacita SSD sa odvtedy zvýšila o skoky a limity a náklady na gigabajty dramaticky poklesli.

Avšak 250 GB SSD disk, ako je populárny Samsung 850 Evo, stále stojí okolo 100 dolárov. Za rovnakú cenu môžete získať 4TB HDD. 1 TB Samsung Evo medzitým stojí okolo 350 dolárov. Preto ak si kúpite ultraslimský prenosný počítač, ktorý má tendenciu používať disky SSD, pretože sú tiež tenšie a ľahšie ako pevné disky, pravdepodobne sa pozriete na kapacitu 128 až 500 GB.  

Jedným z uvedených skutočností je, že najväčší pevný disk, ktorý sa v súčasnosti vyrába, nie je pevný disk, ale disk SSD. To je v čase písania tohto dokumentu aj tak nedávno oznámené 100TB ExaDrive DC100 od spoločnosti Nimbus Data. Bohužiaľ, bude to pravdepodobne ceny v rozmedzí desiatok tisíc dolárov. V súčasnosti sú SSD s nízkou kapacitou všetci, ktorých si väčšina spotrebiteľov bude môcť dovoliť.

Nízkokapacitné SSD a cloudové úložisko

Našťastie, pomerne nízka kapacita úložných jednotiek SSD by nemala byť veľká vďaka jednej z našich obľúbených tém tu na Cloudwards.net, cloudovom úložisku..

Cloudové úložisko popularizované veľkými menami, ako sú Dropbox, Disk Google a OneDrive, vám umožňuje ukladať súbory vo vzdialenom dátovom centre namiesto v počítači. Pokiaľ máte pripojenie na internet, máte k nim prístup.

Ak potrebujete pomoc pri hľadaní správneho úložiska v cloude pre vaše potreby, náš najlepší sprievodca úložiskom v cloude by mal urobiť tento trik. Ak hľadáte lacné úložisko s veľkým množstvom úložiska, preskúmame tie najlepšie ponuky úložiska v cloude.

Medzi naše obľúbené položky patria menšie, ale bezpečnejšie možnosti na stránkach Sync.com a pCloud, ktoré vám poskytujú 2 TB úložiska za približne 8 dolárov mesačne. Prečítajte si náš článok hlava-to-head a zistite, ktorý z týchto služieb môže váš pevný disk najlepšie doplniť.

Zálohujte pevný disk

Vráťme sa trochu k týmto ročným mieram zlyhania, ktoré sme spomenuli, pretože miera zlyhania pri pevných diskoch so štyrmi až šiestimi percentami by mala dať každému pauzu. Či už ste majiteľom SMB alebo len domácim spotrebiteľom, vaša jednotka je pravdepodobne plná súborov, ktoré by ste radšej nestratili. Finančné záznamy, akademické noviny, rodinné fotografie: všetko by mohlo byť za okamihom, ak váš pevný disk havaruje.  

Aj pri jednotkách SSD je zlyhanie možnosťou. Ďalej môžu byť jednotky počítača a smartfónu inak poškodené, napríklad poškodením teplom alebo vodou, alebo stratené alebo odcudzené.

To je dôvod, prečo, tak ako sú dnes pevné disky, ich zálohovanie je rovnako dôležité ako kedykoľvek predtým. Na tento účel existujú dve možnosti: miestne zálohovanie a online zálohovanie.

Možnosti lokálneho zálohovania, ako sú zariadenia pripojené k sieťam (NAS), sú v súčasnosti v súčasnosti vďaka zníženiu cien na pevnom disku relatívne lacné. Zálohovanie online však ponúka väčšiu spoľahlivosť, pretože poskytovatelia majú tendenciu ukladať viac kópií súborov na rôzne servery, ktoré sú samy chránené v kalených dátových centrách..

Pre ľahšie použitie a pre prispôsobenie sa týmto budúcim 12TB SSD, odporúčame Backblaze ako online zálohovacie riešenie pre domáce použitie. Je to preto, že vám umožňuje neobmedzený priestor na zálohovanie len za 5 dolárov mesačne. Prečítajte si o niektorých ďalších funkciách, ktoré sa nám páčia, ako napríklad súkromné ​​šifrovanie a viacvláknové zálohovanie, v našej úplnej kontrole Backblaze..

Pre podnikových používateľov je CloudBerry Backup jedným z našich preferovaných tipov. Hovoríme o dôvode, prečo sa v našej revízii zálohovania CloudBerry nachádza niekoľko výhod: hybridné zálohovanie, kopírovanie súborov na úrovni blokov a zálohovanie obrázkov.

Aj keď CloudBerry nemá vlastný cloud, môžete ho spárovať s viac ako 50 rôznymi cloudovými službami vrátane obľúbených možností IaaS, ako sú Amazon S3, Azure, Google Cloud a Backblaze B2. Podobne ako v prípade cloudového úložiska, aj v prípade, že si chcete prečítať niektoré z ďalších možností, sme pripravili príručku pre najlepších poskytovateľov zálohovania online..  

Softvér na obnovu pevného disku

Zálohovanie pevného disku je síce chytrý nápad, ale riskujeme, že väčšina ľudí nebude múdra, kým sa skutočne nestratia údaje. Alebo to aspoň bolo v prípade niektorých z nás tu na Cloudwards.net.

Ak dôjde k náhodnému odstráneniu pevného disku alebo súboru bez plánu zálohovania, dobrá správa je, že sa všetky nestratia. Svoje šťastie môžete vyskúšať pomocou jednej z niekoľkých dostupných softvérových možností na obnovu dát. Tieto nástroje fungujú tak, že skenujú oddiely pevného disku a rekonštruujú dokumenty, obrázky, audio, video a ďalšie súbory.

O našom obľúbenom nástroji na obnovenie po katastrofe sa môžete dozvedieť prečítaním nášho prehľadu Obnova dát Stellar Phoenix. Pozrite sa na nášho najlepšieho sprievodcu softvérom na obnovenie údajov a zistite, ako porovnáva Stellar Phoenix s inými možnosťami.

Budúcnosť pevného disku

Kým SSD môžu byť dnes v móde pre ukladanie osobných údajov, HDD stále získavajú veľkú pozornosť od inovatívnych výrobcov. Napríklad spoločnosť Hoya experimentuje so sklenenými platničkami, aby nahradila tradične používaný hliníkový substrát.

Vďaka schopnosti vyrábať doštičky s polovičnou hrúbkou, a tak vložiť viac doštičiek na pevný disk, sa očakáva, že technologický pokrok spoločnosti Hoya zlepší úložnú kapacitu pevného disku až na 20 TB. Takýto vývoj je kritický nielen preto, že svet naďalej produkuje exponenciálne viac údajov, ale aj preto, že flash pamäť sa kráti.

Problém na trhu s pamäťovými zariadeniami typu flash je v tom, že výrobné laboratóriá stoja miliardy dolárov a niekoľko rokov sa stavajú. Nemôžu držať krok s dopytom po SSD, a to najmä vďaka rastu odvetvia smartfónov. HDD preto zatiaľ nikam nechodia.

Záverečné myšlienky

To, že pevný disk zásadne zmenil svet, je nepochybné. Od masívnych sálových počítačov v 50-tych rokoch až po vreckové zariadenia, história pevného disku zaznamenala pokrok v oblasti ukladania údajov od obyčajných megabajtov, ktoré stoja milióny dolárov za gigabajty za haliere..

Výsledkom bolo, že ľudstvo dokázalo nazhromaždiť astronomické množstvo údajov a odhadom vytvorilo odhadovaných 2,5 bajtov bajtov za deň. Je prekvapujúce, že v posledných niekoľkých rokoch sa vytvorilo asi 99% týchto údajov.

Do roku 2025 bude výskum sponzorovaný spoločnosťou Seagate predpovedať, že svet bude produkovať približne 163 zettabytov ročne. Jeden zettabajt pre tých, ktorí si to neuvedomujú, predstavuje jeden bilión gigabajtov. A myslieť si, že IBM pôvodne uviazla s 5 MB dát vo svojom RAMOC 350 bolo to, že jej inžinieri nevedia predstaviť, že by niekto potreboval viac.

Dúfame, že sa vám táto história pevného disku páčila. Podeľte sa o svoje myšlienky týkajúce sa ukladania údajov v komentároch nižšie a nezabudnite vyskúšať náš nástroj na porovnávanie cloudu, ak potrebujete pomoc s vyhľadaním služby online zálohovania alebo cloudového ukladania..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me