Ako šifrovať textové správy v roku 2020

Služba krátkych správ začala komerčne fungovať začiatkom ‘90. rokov a jej používanie stúpalo. Dnes je ďalšou formou zasielania správ časť používateľskej základne – okamžité zasielanie správ pomocou aplikácií pre smartfóny, ako je WhatsApp, ktorý má 1,5 miliardy používateľov, a Facebook Messenger, ktorý bol 1,3 miliardy.


Takéto čísla nie sú prekvapujúce. Aplikácia správ vám umožní okamžite osloviť niekoho na polceste po celom svete. Môžete odosielať texty, ako aj obrázky, zvuk a video. Ľahko sa inštalujú do operačných systémov smartphonov a niektoré sú dostupné pre počítačové operačné systémy.

Všetci vieme, že musíme chrániť naše heslá, vyhnúť sa podozrivým webovým stránkam a používať antivírusový a antimalwarový softvér. V dnešnom meniacom sa prostredí je však ochrana súkromia prvoradá. Keďže vládne programy, ako napríklad PRISM a agentúry USA, čítajú vaše údaje, nemusia byť dokonca ani vaše texty v bezpečí, preto vám ukážeme, ako šifrovať textové správy..

Nemáte sa čoho báť, ak nechcete robiť zbytočnú prácu súvisiacu so softvérom. Poskytneme vám zoznam aplikácií, ktoré už vaše správy šifrujú pred prenosom alebo vyžadujú minimálnu prácu. Ďalej vám ukážeme, ako šifrovať svoje správy SMS, ak to chcete urobiť. Pre ešte lepšiu mobilnú bezpečnosť vám odporúčame použiť aj VPN pre mobil.

Najlepšie zabezpečené aplikácie na odosielanie správ

Ak chcete začať odosielať šifrované správy, budete potrebovať aplikáciu, ktorá to dokáže. Osoby na našom zozname používajú podobné prístupy k bezpečnosti a ochrane súkromia. Šifrovacie protokoly fungujú na pozadí a umožňujú vám zamerať sa na vaše správy, takže sú v podstate rovnaké ako pri odosielaní bežných textových správ. Keď to z cesty urobíme, pozrime sa na ne.

signál

Zabezpečenie správ signálom

Rovnako ako ostatné aplikácie v tomto zozname je signál dostupný aj pre systémy Linux, iOS, Windows, Mac a Debian. K dispozícii je tiež rozšírenie pre prehliadač Chrome. Keďže ide o otvorený zdroj, ktokoľvek sa môže pozrieť na jeho zdrojový kód, čo znamená, že odborníci na bezpečnosť ho môžu analyzovať na slabé miesta. Podľa novinárov a ďalších odborníkov vrátane Edwarda Snowdena je to najlepšia voľba pre ochranu súkromia.

Open Whisper Systems na svojej webovej stránke vysvetľuje: „Signál je určený pre vás. Ako projekt Open Source podporovaný grantmi a darmi môže Signal dať používateľov na prvé miesto. Neexistujú žiadne reklamy, žiadni pridružení obchodníci ani strašidelné sledovanie. Stačí otvoriť technológiu pre rýchle, jednoduché a bezpečné zasielanie správ. Tak by to malo byť. “

Keďže je financovaná týmto spôsobom, pravdepodobne tomu môžete veriť viac ako aplikačným spoločnostiam, ktoré chcú získať vaše informácie, aby vám mohli predať reklamy..

Ochrana súkromia signálu je zabezpečená šifrovaním typu end-to-end, čo znamená, že obsah rozhovoru nie je viditeľný pre všetkých okrem účastníkov konverzácie. Hovory sú tiež šifrované, takže nikto ich nemôže počúvať. Aplikácia používa protokol Signal, ktorý spoločnosť Open Whisper Systems vyvinula v roku 2013.

Jediná informácia, ktorú môže poskytnúť, je dátum a čas, kedy sa užívateľ zaregistroval pomocou signálu a posledný dátum, ku ktorému sa používateľ pripojil.

Môžete tiež nastaviť šifrované správy, aby po určitom čase zmizli. Ak tak urobíte, urobia tak pre všetky strany v konverzácii.

signálu skončí-správy

Použijeme signál pre náš príklad nastavenia aplikácie pre súkromné ​​správy:

Krok 1: Získajte aplikáciu Signal z Obchodu Google Play alebo iPhone App Store. Čokoľvek použijete, postup bude podobný. Musíte klepnúť na „Prijať“, aby ste mohli zariadeniu Signal udeliť privilégiá, ktoré potrebuje na fungovanie.

Aj keď budete zdieľať svoje kontakty so signálom, jeho servery ťažia údaje iba pre kontakty, ktoré ich používajú. Potom údaje vymaže, takže ich nikto nemôže získať.

Krok 2: Aplikácia potrebuje vaše telefónne číslo na registráciu a overenie vášho účtu. Overenie sa uskutoční automaticky, keď dostanete správu SMS s kódom.

Signál-step-phone-number

Môžete dať Signal prístup k SMS, aby ste si mohli prečítať kód a umožnili mu posielať SMS správy.

Signál-step-allow-sms

Krok 3: Signál sa vás opýta, či ho chcete nastaviť ako predvolenú aplikáciu na odosielanie správ.

Signál-step-default-sms

Svoj text môžete poslať komukoľvek, ale ak nepoužívajú signál, zostane nezašifrovaný. Keď sa to stane, signál vám povie, že je to „nezabezpečená SMS“.

Signál-step-nezabezpečené SMS

Pred odoslaním šifrovanej správy budete musieť vyzvať osobu, ktorú chcete kontaktovať, aby použila signál.

Signál-step-pozývajú k signálu

Krok 4: Ak chcete poslať zašifrovanú správu, klepnite na ceruzku v pravom dolnom rohu a vyberte používateľa signálu. Zobrazí sa správa „Odoslať signál“, ktorá naznačuje, že je šifrovaná. Voilà, to je všetko na používanie šifrovaných správ.

Signál-step-secure-message

Možno ste si všimli, že zoznam kontaktov, ktoré môžete pozvať na používanie signálu, je oveľa dlhší ako zoznam tých, ktorí ho už používajú. Je to tak preto, že to nie je veľa ľudí, čo je jednou z jej najväčších nevýhod.

Použiteľnosť je ďalším dôležitým faktorom, ktorý je potrebné zvážiť, a je to niečo, čo ponúka ďalšia aplikácia v našom zozname.

WhatsApp

WhatsApp zabezpečené zasielanie správ

Viac ako miliarda ľudí používa WhatsApp na odosielanie správ, ale niektorí nemusia vedieť, že si ju Facebook kúpil v roku 2014. Vzhľadom na škandál s Cambridge Analytica nemusí byť poskytnutie údajov gigantovi v oblasti sociálnych médií vo vašom najlepšom záujme..

WhatsApp v predvolenom nastavení používa šifrovanie typu end-to-end – protokol Signal, v skutočnosti -, ale nezašifruje s ním metadáta. Facebook tiež nesedí, pretože WhatsApp zaviedol včasnú opravu, ktorá zabránila použitiu zneužitia..

Tieto metaúdaje ukazujú, ako aplikáciu používate. WhatsApp je k dispozícii pre Android, iPhone, Mac a Windows.

telegram

Zabezpečené zasielanie telegramov

Telegram je založený na cloudu, čo znamená, že k svojim správam môžete pristupovať z rôznych zariadení a uchovávať údaje v cloude. Umožňuje odosielať šifrované správy, súbory a zúčastňovať sa rozhovorov v reálnom čase so skupinami až do 100 000 členov. Aplikácia je väčšinou open source a spoločnosť odhaľuje najdôležitejšie časti jej šifrovania, zvané mtProto.

Ak chcete používať šifrovanie typu end-to-end, musíte použiť tajný rozhovor. „Tajné rozhovory sú určené pre ľudí, ktorí chcú viac utajenia ako priemerný chalan,“ hovorí FAQ na webovej stránke Telegramu. Tajné rozhovory vám tiež umožňujú nastaviť, aby sa vaše správy po určitom čase samodestilovali a sú špecifické pre dané zariadenie, čo znamená, že k nim nemáte prístup z pôvodného zariadenia..

Telegram je bezplatný a je k dispozícii pre mnoho systémov a zariadení vrátane Android, iOS, Windows a Mac.

Threema

Bezpečné správy v Threema

Threema ide nad rámec štandardných funkcií, ako je šifrovanie typu end-to-end, hlasové hovory a správy. Threema môžete používať anonymne, pretože nevyžaduje zadanie telefónneho čísla alebo e-mailovej adresy. Namiesto toho pri náhodnom spustení aplikácie získate náhodný osemmiestny identifikátor Threema ID.

To je jedna časť vašej identity. Druhým je pár kľúčov – verejný kľúč a súkromný kľúč, ktorý je potrebný na šifrovanie. Keď vám niekto pošle správu, zašifruje ju pomocou vášho verejného kľúča. Dešifrovať ho môže iba váš súkromný kľúč, ktorý zostáva vo vašom zariadení. Aby ste mohli aplikáciu používať, nemusíte jej dokonca povoliť prístup do svojho adresára.

Pomáha spoločnosti Threema a jej serverom so sídlom vo Švajčiarsku, ktoré má niektoré z najlepších zákonov na ochranu súkromia. Časti aplikácie vrátane jej šifrovacej knižnice sú open source. Ak chcete využívať jeho výhody, musíte si kúpiť Threema za 2,99 dolárov. Je k dispozícii pre Android, iOS a Windows Phone.

drôt

Bezpečné zasielanie správ

Alternatíva k signálu Signal, Wire, schválená spoločnosťou Snowden, umožňuje namiesto vášho telefónneho čísla zaregistrovať sa e-mailom. Poskytuje tiež šifrovanie end-to-end. Keďže spoločnosť sídli v Európe – spoločnosť je vo Švajčiarsku so servermi v Írsku a Nemecku – je v jurisdikcii zákonov o ochrane súkromia, najmä všeobecného nariadenia o ochrane údajov.

Je to tiež open source.

Funguje na všetkých hlavných platformách a prehľadávačoch a jeho osobný plán je bezplatný. Odber Pro je zameraný na podniky poskytovaním zvukových a obrazových konferencií a úplných správcovských kontrol. Stojí to 4,60 dolárov na používateľa za mesiac.

Wickr

Zabezpečené správy Wickr

Wickr používa šifrovanie typu end-to-end, nemá prístup k vašim správam alebo zoznamu kontaktov a nevyžaduje registráciu vášho e-mailu alebo telefónneho čísla. Aplikácia neuchováva ani metadáta spojené s vašou komunikáciou.

Jediné, čo môže spoločnosť poskytnúť orgánom, je dátum vytvorenia účtu, dátum posledného použitia, počet odoslaných alebo prijatých správ a typ zariadenia použitého na vytvorenie účtu..

Všimnite si, že spoločnosť Wickr má sídlo v USA a podlieha jurisdikcii zákonov, ktoré v nej platia. Používatelia, ktorí žijú v Európe, sa však môžu od prenosu svojich osobných údajov odhlásiť, čo je výhodné. Ak to urobíte, niektoré funkcie Wickru nemusia fungovať. Wickr je otvorený zdroj, takže si pozrite kód sami na serveri GitHub.

Wickr Me je určený pre osobných používateľov a nestálo by vás to ani desatinu. Wickr pro stojí 25 dolárov na používateľa mesačne a je vhodný pre tímy, pretože prichádza s mnohými funkciami spolupráce. V prípade organizácií bude Wickr Enterprise robiť tento trik. Odhad budete musieť kontaktovať spoločnosť. Pozrite sa na porovnávaciu tabuľku a zistite, ktoré možnosti sú pre vás vhodné.

SMS alternatíva

Šifrovať textové správy

Pokryli sme používanie aplikácií, ktoré odosielajú správy prostredníctvom internetu. Možno však budete chcieť poslať správu, keď nemáte k dispozícii údaje o svojom pláne alebo prístup k sieti Wi-Fi. Obyčajná správa SMS dokončí prácu, ale musíte ju najskôr zašifrovať. Môžete to urobiť pomocou vhodne pomenovanej aplikácie: Encrypted SMS.

Aplikácia používa „najmodernejšie algoritmy“ – algoritmus ECDH pre dohodu s kľúčmi a AES / CBC / PKCS5P s pridaním kľúčového algoritmu 256 bitov na šifrovanie a dešifrovanie všetkých správ – ktoré zaručujú súkromie a bezpečnosť vašich správ. Šifrovací systém sa točí okolo verejných a súkromných šifrovacích kľúčov, čo je istý spôsob, ako s nimi pracovať.

Ak chcete odosielať správy, musí mať osoba, ktorej sa snažíte poslať text, nainštalovanú šifrovanú SMS. Potom budete musieť vymeniť verejné kľúče a nastaviť šifrovaný kanál SMS.

Môžete získať prístup k ďalším funkciám, hoci aplikácia nešpecifikuje, čo sú, za 1,87 USD.

Záverečné myšlienky

Ochrana vášho súkromia nie je triviálna záležitosť, najmä ak nehovoríte iba o mačkách a vírusových videách. Vlády sa vždy snažia dostať vaše údaje pod zámienku zvyšovania bezpečnosti. Je to jemná čiara a je ľahké prejsť. Môžete robiť veci do vlastných rúk a chrániť svoje informácie čo najlepšie.

Aplikácie, ktoré sme spomenuli, vám to pomôžu. Signal je v centre pozornosti, ale vyžaduje vaše telefónne číslo a má málo používateľov. Pre niektorých to môže byť neprijateľné, a preto sú na zozname iné aplikácie, ako napríklad Threema, Wickr a Wire. Niektoré sú vhodné aj pre viacerých používateľov. Ak chcete používať SMS, máme to pokryté šifrovanou SMS.

Čo si myslíte o súkromí? Chystáte sa prepnúť na bezpečnejšiu aplikáciu na posielanie textových správ alebo sa budete držať WhatsApp, Facebook Messenger alebo obyčajných SMS správ? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie. Ďakujem za čítanie.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me