Ako hostiť svoje vlastné webové stránky

Hosting vášho vlastného webu je zážitok taký zábavný, ako to obohacuje. Pomocou starého počítača so systémom Windows alebo Linux môžete hodiť niekoľko súborov HTML do priečinka a sami ich umiestniť na internet.


Je však dôležité presne vedieť, čo robíte pri hostovaní stránok. Váš počítač bude fungovať ako server, stroj postavený s cieľom ukladania a odosielania vašich údajov cez internet, čo umožní, aby sa vaše stránky zobrazili každému na svete.

V podstate to všetko je webhosting. Vaše zariadenie je iba nástrojom na uloženie údajov a ich odovzdanie do siete. Existujú však aj niektoré ďalšie programy, ktoré zabezpečujú hladký priebeh tohto procesu.

Pred potápaním by sme si chceli urobiť poznámku. Sprievodcu uvádzame iba na vzdelávacie účely. Neodporúčame vám hosťovať svoje vlastné webové stránky, pretože to prinesie príliš veľa problémov s výkonom a konzistentnosťou. Ak máte vážne problémy s umiestnením webovej stránky, vyskúšajte hostgátora alebo SiteGround, dvoch z našich obľúbených poskytovateľov na jednoduché použitie, určovanie cien a rýchlosť.

Ako hosťovať vaše webové stránky doma

Prejdeme na to, ako hostiť svoje vlastné webové stránky v systéme Windows a Linux pomocou domáceho počítača a bežného desktopového prostredia. Náš tutoriál vám pripraví testovacie stránky, ale je len na vás, ako ich navrhnete.

V našom návode používame zásobník AMP. Nerobte si starosti, ak ešte nie ste s týmto pojmom oboznámení, pretože počas výučby prejdeme každou z technológií..

Hosting na Windows

Ak máte ďalší počítač so systémom Windows, ktorý zhromažďuje prach, môžete ho zmeniť na webový server. Tento proces je pomerne jednoduchý, podporovaný zoskupením AMP. Tento balík obsahuje Apache, MySQL a PHP, ktoré sa v systéme Windows bežne označujú ako WAMP. Som si istý, že dokážete zistiť prečo.

Existuje niekoľko inštalačných programov, ale použijeme WampServer, pretože je to najpriamejší. Zamierte na web a stiahnite si 32-bitový alebo 64-bitový spustiteľný súbor v závislosti od operačného systému.

Ak je v počítači počas inštalácie spustený program Skype, dôjde ku konfliktu s portom 80. WampServer aj Skype používajú port 80, takže sa pred spustením WampServera jednoducho odpojte od Skype a budete v poriadku.  

Automaticky vytvorí adresár www, ktorý sa zvyčajne nachádza na adrese „c: \ wamp \ www“. Tam bude bývať váš web (alebo stránky). Jednoducho vytvorte nový priečinok v adresári a uložte do neho súbory PHP alebo HTML.

Predtým, ako to urobíte, musíte otestovať, či WampServer funguje správne. Na hlavnú obrazovku servera WampServer sa dostanete buď kliknutím na odkaz v ponuke alebo otvorením webového prehľadávača a prejdením na „http: // localhost“.

Testovanie servera WampServer

Gratulujeme, váš počítač so systémom Windows je teraz serverom, ale práve teraz to veľa nerobí. Pred pridaním súborov a ich sprístupnením na internete ich musíme otestovať, aby sme sa uistili, že všetko tečie správne.

Vytvoríme jednoduchý testovací súbor PHP a vložíme ho do adresára. Otvorte program Poznámkový blok vo Windows a zadajte nasledujúci riadok:

Test PHP

Uložte tento súbor ako „info.php“ do adresára www, ktorý vytvoril WampServer. Otvorte webový prehľadávač a choďte na „http: //localhost/info.php“. Ak vidíte prázdnu stránku s „PHP Testom“ na názve karty, všetko beží, ako by malo.

Konfigurácia databáz MySQL

Ak nepoužívate redakčný systém, ako je WordPress (možno by ste si mali prečítať nášho sprievodcu o najlepšom webhostingu pre WordPress, ak ste), budete musieť nakonfigurovať svoje databázy MySQL. Toto je open-source systém správy relačných databáz (RDBMS), ktorý používa jazyk štruktúrovaného dotazu (SQL).

Pre definíciu menej zameranú na skratky MySQL organizuje údaje z vašich stránok do databázy, ktorá ich dokáže rýchlo nájsť a preniesť. Systém na správu obsahu (CMS) využíva MySQL ako spôsob, ako poslať tieto informácie používateľovi čo najefektívnejšie.

Existujúce databázy môžete zmeniť alebo vytvoriť nové kliknutím na „phpMyAdmin“ v sekcii „nástroje“ hlavnej obrazovky WampServera. Otvorí sa nová karta so žiadosťou o používateľské meno a heslo. Používateľské meno bude predvolene „root“ a môžete nechať pole pre heslo prázdne.

Ak plánujete používať CMS, možno do tejto oblasti nikdy nebudete musieť ponoriť. Napríklad WordPress pri inštalácii vytvorí databázu MySQL. V každom prípade je zlý nápad sa sem hrabať, pokiaľ neviete, čo robíte.

Aby ste sa uistili, že MySQL funguje správne, otvorte novú kartu a prejdite na „http: //localhost/testmysql.php“. Ukáže vám IP adresu vášho zariadenia a oznámi vám, či je pripojenie v poriadku alebo nie.

Oživte svoje stránky

Konfiguračný súbor Apache je v predvolenom nastavení nastavený tak, aby zakázal všetky prichádzajúce pripojenia. To znamená, že váš miestny počítač je jediný, ktorý má prístup na vaše stránky. Je to dobré na spustenie testovacej stránky, ale akonáhle budete pripravení na uvedenie do prevádzky, budete musieť zmeniť konfiguráciu.

Prejdite do ponuky WampServer a kliknite na „Apache“ a potom na „httpd-vhosts.conf“..

Toto je váš konfiguračný súbor Apache a mal by obsahovať nasledujúce riadky:

# Virtuálni hostitelia

#

 ServerName localhost

 Localhost serveraAlias

 DocumentRoot “$ {INSTALL_DIR} / www”

 

   Možnosti + indexy + zahŕňa + FollowSymLinks + MultiViews

   AllowOverride All

   Vyžadovať miestne

 

Ak chcete povoliť prichádzajúce pripojenia, jednoducho zmeňte „Vyžadovať miestne“ na „Vyžadovať všetko udelené“ a budete dobrí.

Reštartujte WampServer výberom „Reštartovať všetky služby“ v ponuke a zmeny sa prejavia. Možno budete musieť znova skontrolovať, či brána firewall vášho PC neblokuje webové požiadavky, ale potom by sa mala nastaviť.

Pridanie názvu domény

Nikto si však nebude pamätať hierarchiu priečinkov pre prístup na vaše webové stránky. Na ľahký vstup do ľubovoľného webového prehľadávača budete potrebovať názov domény, ktorý ukazuje späť na váš miestny počítač. Server to robí pomocou záznamov DNS.

Môžete si prečítať náš článok o záznamoch DNS, kde sa dozviete podrobnosti, ale v zásade ide o systém, ktorý spája vašu miestnu IP adresu s menom domény. Napríklad, ak bola vaša IP adresa servera 199,999,999, potom by záznamy DNS vedeli, že budú mať prístup na tento server po zadaní domény..

Akonáhle budete mať záznam A pre svoju doménu v záznamoch DNS, musíte aktualizovať lokálny súbor hostiteľa. Prejdite na súbor „C: \ Windows \ system32 \ drivers \ etc \ hosts“ a na koniec pridajte nasledujúci riadok:

199,999,999,99 (vaša adresa IP) example.com (názov vašej domény)

Na objasnenie nezahrňte, čo je uvedené v zátvorkách vyššie. Ďalej musíte súbor pridať manuálne do priečinka „C: \ wamp \ bin \ apache \ Apache-VERSION \ conf \ extra \“, kde VERSION je vaša verzia Apache. Vytvorte súbor v NotePad s nasledujúcimi riadkami:

ServerAdmin [chránený e-mailom]
DocumentRoot „c: \ wamp \ www“
ServerName mysite.local

ErrorLog „logs / example.com.log“
CustomLog „logs / example.com-access.log“ spoločné

Nahraďte „example.com“ samozrejme menom vašej domény. Po dokončení uložte súbor do adresára Apache a váš web bude prístupný prostredníctvom názvu domény.

Tipy pre Windows Hosting

Aj keď vás bežný počítač uvedie do prevádzky, nie je to najvhodnejšie nastavenie, pretože systém Windows je jedným z operačných systémov náročnejších na zdroje. Ak nemáte dostatok energie na hranie, budete musieť optimalizovať operačný systém pre webhosting.

Prvým krokom je odinštalovanie každej aplikácie, ktorú nepotrebujete. Pri udržiavaní webového prehľadávača je rozhodujúce pre prístup k ovládaciemu panelu WampServer, sekeru môže získať takmer všetko ostatné.

Ďalej je zakázať všetky spúšťacie aplikácie, ktoré môžu bežať na pozadí. Existuje niekoľko, ktoré systém Windows potrebuje, aby mohol fungovať, takže použite najlepší úsudok, ktorý chcete zakázať. Zoznam nájdete v správcovi úloh.

Ak vážne uvažujete o používaní počítača so systémom Windows na webhosting, je vhodné investovať aj do kópie systému Windows Server. Tento operačný systém je omnoho ľahší a zefektívnený pre beh na ľubovoľnom serveri, či už ide o webhosting alebo len o úložisko.

Hosting na Linuxe

Ak plánujete stavať počítač od nuly, pravdepodobne je lepšou voľbou Linux. Táto ľahká súprava je chameleónom operačných systémov, čo vám umožňuje prispôsobiť ju takmer každej potrebe.

Tento proces je podobný systému Windows, okrem toho, že namiesto balíka WAMP potrebujete balík LAMP. Som si istý, že môžete zistiť rozdiel. Ak chcete načítať balík, otvorte terminál a zadajte nasledujúci riadok:

sudo apt install apache2 mysql-server php libapache2-mod-php7.0

Počas inštalácie sa zobrazí výzva na nastavenie hesla pre používateľa root. Môžete ho nastaviť na ľubovoľné miesto alebo ho nechať prázdne. Po dokončení inštalácie budete musieť reštartovať webový server Apache.

Toto musíte urobiť kedykoľvek, keď zmeníte globálnu konfiguráciu Apache, pokiaľ to neurobíte pomocou miestnych súborov .htaccess. Ak chcete reštartovať, zadajte nasledujúci príkaz:

sudo /etc/init.d/apache2 reštartujte

Skontrolujte PHP

Rovnako ako v prípade systému Windows, aj pred posunom vpred musíme potvrdiť fungovanie servera PHP. Rovnaký postup ako predtým použijeme umiestnením testovacieho súboru do priečinka www, ktorý sa v systéme Linux nachádza na adrese „/ var / www / html /“. Vytvorte súbor s nasledujúcim riadkom a umiestnite ho do adresára:

sudo echo „“ > /var/www/html/info.php

Prejdite na „http: //localhost/info.php“ a zistite, či sa stránka načíta. Mali by ste tu vidieť aj verziu PHP, aktuálnu konfiguráciu a nainštalované moduly.

Nakonfigurujte MySQL

Po potvrdení funkčnosti PHP je čas skontrolovať databázy MySQL. Ak plánujete používať redakčný systém, ako je WordPress, je dôležité tento krok preskočiť.

Otvorte terminál a zadajte nasledujúci riadok:

status služby mysql

Po chvíli by ste mali dostať tento výsledok:

$ service mysql status

 • mysql.service – MySQL Community Server

[…]

mrt 15 16:02:14 host1 systemd [1]: Spustený komunitný server MySQL.

Ak server nefunguje, jednoducho zadajte príkaz „sudo service mysql restart“ a reštartujte server MySQL. Po tom, ako to začne fungovať, môžete na správu databáz použiť klienta príkazového riadka MySQL. Ak to chcete urobiť, spomeňte si na poverenia, ktoré ste zadali pri inštalácii MySQL, a zadajte nasledujúce:

$ mysql -u root -p

Spravidla pre vás CMS nainštaluje databázu, takže sa tu nemusíte zaoberať. Existuje však niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť manuálne, napríklad vytvoriť zálohu svojich databáz. Pre tých, ktorí to chcú urobiť príjemnejším spôsobom, môžete nainštalovať PHPMyAdmin zadaním nasledujúceho riadku:

sudo apt nainštalujte phpmyadmin

Je to ľahko použiteľný nástroj na správu databáz, ktorý obchádza riadky kódu na správu databáz.

Nakonfigurujte Apache

Posledným krokom je umožniť Apache prijímať prichádzajúce webové požiadavky z názvu domény vo vašich DNS záznamoch. Ak potrebujete pomoc s nastavením týchto záznamov, kontaktujte svojho poskytovateľa hostingu DNS, pretože by mal mať k dispozícii online nástroj na ich konfiguráciu.

Do terminálu zadajte tieto riadky:

sudo mkdir -p /var/www/html/example.com

sudo sh -c ‘echo“ example.com

Toto je moja hostiteľská stránka example.com

” > /var/www/html/example.com/index.html

sudo chmod -R 755 /var/www/html/example.com

Týmto sa nastaví adresár pre vašu doménu. Musíte však nastaviť súbor Virtual Host, aby Apache videl túto stránku. Zadajte nasledujúce riadky:

sudo cp /etc/apache2/sites-available/000-default.conf /etc/apache2/sites-available/example.com.conf

a

sudo nano /etc/apache2/sites-available/example.com.conf

Teraz upravte súbor Apache tak, aby sa zhodoval s týmto:

ServerAdmin [chránený e-mailom]

ServerName example.com

ServerAlias ​​www.example.com

DocumentRoot /var/www/html/example.com

ErrorLog $ {APACHE_LOG_DIR} /error.log

CustomLog $ {APACHE_LOG_DIR} /access.log dohromady

Znova načítať Apache, aby sa zmeny prejavili zadaním nasledujúceho:

sudo a2ensite example.com.conf

sudo service apache2 reload

Rovnako ako v prípade systému Windows, jednoducho pridajte svoju adresu IP a názov domény do súboru hostiteľov počítačov tak, aby sa lokálne zhodoval.

Výhody a nevýhody hosťovania vašich vlastných webových stránok

Nie všetko je však skvelé o hosťovaní vašich vlastných webových stránok. Úspora nákladov je spočiatku iba jedinou pozitívnou situáciou, ale aj to z dlhodobého hľadiska nedosahuje.

Prevádzka vlastného servera vám zaúčtuje faktúru za elektrinu rýchlejšie, ako môžete povedať „zdieľaný hosting“. Keďže bude potrebné, aby bol váš server neustále zapnutý a pripojený k internetu, cena skutočne skončí omnoho vyššie ako nákup lacného plánu webhostingu..

Nezohľadňuje sa ani možnosť výpadkov v obytných oblastiach. Ak je rovnako ako ja vaša oblasť náchylná na časté výpadky, stabilita vášho webu bude všade, najmä bez vysoko výkonného poskytovateľa internetových služieb, ktorý by ho zálohoval..

Náklady sú vysoké, ale praktickosť hostenia vašej vlastnej stránky jednoducho nie je. Vaše webové stránky sa stanú obeťami pomalých spojení, poškodzujú ich hodnotenie v rebríčkoch vyhľadávania Google a odvracajú potenciálnych návštevníkov. Zatiaľ čo mnoho lacných hostiteľov obchoduje v rozsahu jednej až dvoch sekúnd, pripojenie k domácnosti sa pravdepodobne bude riešiť v rozsahu 15 až 20 sekúnd.

Proces uvedenia vlastnej webovej stránky online sa najlepšie používa ako vzdelávací nástroj na pochopenie toho, ako webhosting funguje. Ak sa vystavíte všetkým nástrojom, budete môcť lepšie nakonfigurovať svoje stránky s externým hostiteľom.

Ak ide o náklady, pozrite si náš zoznam najlepších lacných webhostingov, v ktorých poskytujeme informácie o poskytovateľoch, ktorí poskytujú vynikajúce služby za slušné ceny. Našou obľúbenou možnosťou je iPage.

Hostenie vlastnej webovej stránky je však určite voľbou pre predstavovanie alebo ak plánujete spustiť malý blog WordPress. Ak ste to vy, nezabudnite si prečítať našich sprievodcov, ako používať WordPress. 

 • Príručka pre začiatočníkov k používaniu WordPress
 • Sprievodca prechodom na WordPress
 • Sprievodca pokročilým používaním WordPress

záver

Hosting vášho vlastného webu je taký zábavný, ako môže mať geek (ako ja). Je to príležitosť hrať sa s novými technickými hračkami na starom hardvéri a dozvedieť sa viac o svete webhostingu a jeho fungovaní.

Bohužiaľ, je to jeho najlepšie využitie. Ak za serverom nemáte nejakú serióznu silu, je ťažké urobiť z hosťovania vašich webových stránok uskutočniteľnú alternatívu, či už praktickú alebo peňažnú. Z tohto dôvodu sme zařadili najlepších poskytovateľov webhostingu, takže si môžete urobiť informovaný výber.

Ako šlo vaše skúsenosti s hosťovaním doma? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie a ako vždy ďakujeme za prečítanie.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map