Vortex Cloud Oyun İncelemesi – Güncellendi 2020

Vorteks İncelemesi

Vortex ilginç bir bulut oyun hizmetidir, çünkü çok uygun bir tanıtım sunar. Bununla birlikte, performans biraz gecikir ve kullanım kolaylığı da bazı işleri kullanabilir. Tüm ayrıntılar için tam Vortex incelememizi okuyun.


Vortex Cloud Gaming nedir?

Vortex, “bilgisayar oyunlarına tutkulu bir grup insan” dır; bu, bulut oyun hizmetlerine göz attıysanız tanıdık bir ifadedir. En iyi bulut oyun hizmetleri söz konusu olduğunda, özellikle bu teknoloji hala bebeklik döneminde olduğu için en üst sırada olmak zordur. Bu Vortex incelemesinde, kesimi yapıp yapmadığını göreceğiz.

Kısa cevap “bir çeşit” tir. Vorteks ucuzdur ve bu nedenle erişilebilir. Bulut oyunlarına ve şu anda ona eşlik eden eksikliklerle tanışmak için harika bir yoldur, ancak bulut oyunlarının neler yapabileceğini kapsamaz. Şeylerin masaüstü ucunda yarı pişmiş tasarım ve sınırlı oyun kütüphanesi gibi karmaşık bir deneyime yol açar. 

Yine de, fiyat için Vortex’i hatalamak zor. Az bir bağlılıkla paranıza çok değer katar. Tüm Steam kütüphanenizi oynatamayacak olsanız da, çoğunu masaüstü ve mobil cihazlarınızda oynatabilmeniz gerekir.

girdap-slider1

girdap-slider2

girdap-slider3

girdap-slider4

girdap-slider5

Önceki

Sonraki

Güçlü & Zayıf Yönler

Özellikleri

Vortex, temel bulut oyun deneyimini sağlamaya odaklanan özellikler açısından oldukça kısır. Web sitesinin SSS bölümünde, Vortex, “yakın gelecekte” çok sayıda yeni premium özelliğe sahip VIP hesabı tanıtacağını söyledi. Şimdilik, sadece bir plan var.

Bu plan Windows, macOS ve Android’i destekler. Ancak, Google Chrome’a ​​erişimi olan herhangi bir platformu kullanabilirsiniz (Google Chrome incelememizi okuyun). Bununla birlikte, Opera gibi diğer Chromium tabanlı tarayıcıları test ettik ve bunlar da iyi çalıştı (Chromium incelememizi ve Opera incelememizi okuyun).

Özelliklerin çoğu Android uygulamasının izniyle gelir. Android cihazınızla bir denetleyici kullanabilirsiniz ve bunu yapmanızı öneririz, ancak Vortex’iniz yoksa sizi kapsamaktadır. Android uygulamasında ekran kontrolleri var. Yeni bir konsept olmasa da, Vortex onları yeniden eşleştirmenizi sağlar.

Ekrana istediğiniz sayıda öğe ekleyebilir ve uygun gördüğünüz herhangi bir yere sürükleyebilirsiniz. Vortex, bazıları diğerlerinden daha basit olan her oyun için varsayılan bir düzen sağlayacaktır, ancak kontrol şeması rahat olana kadar özelleştirebilirsiniz.

Ayrıca, bir klavye ve fare veya bir Xbox gamepad için düğmeler ekleyebilirsiniz. Bu, belirli fare tıklamaları için özel düğmeler, belirli tuşlar için tüm daireler ve gelişmiş başparmak çubuğu hareketi eklemeyi içerir. Özelleştirmeye başlar ve bir şeyleri kırırsanız, oturumunuzu kesintiye uğratmadan her zaman varsayılan denetleyici düzenine dönebilirsiniz..

girdap-review-android-denetleyici-özelleştirme

Ekran denetleyicisini özelleştirmeye ek olarak, dokunmatik ekranınızın oyunla nasıl etkileşime gireceğini de özelleştirebilirsiniz. Hareket hızlandırma için kaydırma, imlecin hareket ettiği DPI ve dokunduğunuzda ve iki kez dokunduğunuzda hangi tuşun tetiklendiğini içerir. 

girdap-review-android-dokunmatik kontrol

Bu özellikler Android uygulamasında hoş karşılanıyor, ancak Vortex bunları masaüstü uygulaması üzerine eklemeyi tercih ediyor gibi görünüyor. Aşağıdaki “kullanım kolaylığı” bölümünde ele alacağımız gibi, Android uygulamasının çok esnek olduğunu düşünerek, özelleştirilebilirlik açısından Vortex’in masaüstü ve tarayıcı tabanlı sürümleri çorak hissediyor.

Vortex Cloud Gaming Özelliklerine Genel Bakış

Desteklenen Oyunlar

Shadow’dan farklı olarak (Shadow incelememizi okuyun) Vortex Steam, Origin ve Battle.net gibi DRM platformlarında çalışmaz. Bunun yerine, platformu kullanarak oynayabileceğiniz bir oyun kütüphanesi var. Bu oyunlar, lisansı kim yönetirse yönetsin, hala bir lisans gerektirir, ancak tam Steam kütüphaneniz kullanılamaz.

Bununla birlikte, en büyük vuruşlar mevcut. Vortex, Resident Evil 2 remake, Risk of Rain 2 ve Cuphead gibi yeni oyunları destekliyor ve her hafta listeye yeni oyunlar ekleniyor. Kütüphane geniş olmasına rağmen, çoğunlukla büyük yayınlara odaklanmıştır ve birçok popüler indie başlığı yoldan düşmektedir.

girdap oyun-kütüphane

Celeste gibi bazı yeni indie hitleri anlaşılır bir şekilde yok, ancak Super Meat Boy, Darkest Dungeon ve Terraria gibi klasik başlıklar eksik. Bu oyunlar çalıştırmak için çok fazla donanım gerektirmez, bu nedenle muhtemelen mütevazı bir donanımla başa çıkabilirsiniz.

Ancak, Android desteğiyle, hareket halindeyken en iyi indie başlıklarından bazılarına sahip olmak güzel olurdu. 

Çoğu oyunun çalıştırılması için lisans gerekir, ancak Vortex bazı ücretsiz oyunlar da içerir. Fortnite, Apex Legends ve Counter-Strike: Global Offensive gibi normal oynaması ücretsiz oyunlar dahildir, ancak diğer oyunlara da erişiminiz vardır. Vortex Cloud Gaming, Guild Wars 2, Bendy ve Mürekkep Makinesi ve Batman: The Telltale Series’e erişmenizi sağlar. 

Vortex’in DRM platformlarında çalışmasını tercih ediyoruz, ancak sunduğu kütüphane geniş. En son sürümleri çalıştırmakla ilgili, eski indie favorilerini oynamaktan daha fazla endişeniz varsa, kütüphane iyi.

Fiyat

Vortex’in bazı sorunları var – aşağıdaki bölümlerde bunlara gireceğiz – ancak fiyatı göz ardı etmek kolaydır. Aralarından seçim yapabileceğiniz birden fazla plan veya süre yok.

Vortex bulut oyununun maliyeti nedir??

Vorteks oranlarına göre basittir: hizmeti istediğiniz kadar ay boyunca ayda 9,99 $ ödersiniz.

Saçma sapan doğa, düşük fiyat gibi caziptir. Ancak, Vortex satın aldığınız ürünü tam olarak netleştirmez. Basitçe, makinenin ne kadar iyi performans göstereceği hakkında pek bir şey söylemeyen “Nvidia grafikli” bir bilgisayar satın aldığınızı söylüyor (Nvidia’nın kendi bulut oyun hizmetini GeForce Now incelememizde kontrol edin).

Web sitesinin SSS bölümü, bir noktada, muhtemelen daha yüksek bir fiyatla daha fazla özelliğe sahip bir VIP programı başlatacağını söylüyor, ancak şimdilik sadece temel plan var. 

Para için, aslında herhangi bir oyun satın almıyorsunuz, sadece hizmetin kendisi. Bir yıl önceden satın alırsanız ayda 10 dolardan daha az olan PlayStation Now ile karşılaştırıldığında, bu hayal kırıklığı yaratıyor. PS Now, PlayStation Now incelememizde okuyabileceğiniz gibi, 300’ü PS4 oyunu olan 800’den fazla oyunla geliyor.

Tersi, Vortex ile istediğiniz zaman iptal edebilmenizdir. Aksi karar verene kadar her ay ayda 10 ABD doları ödeme alınır; bu, hoş bir tempo değişikliğidir. Çoğu bulut oyun hizmeti, kullanıcıları mobil cihazlarında herhangi bir oyunu yayınlama umuduyla birleştirmeye çalışır ve kullanıcıları bir yıllık aboneliğe zorlar. Vortex ile sadece istediğiniz kadar ödeme yaparsınız. 

Ödeme konusunda, web sitesinden kaydolursanız PayPal, kredi kartı veya banka havalesi kullanabilirsiniz. Uygulamadan satın alıyorsanız Google Pay’ı veya Windows için Windows 10 uygulama içi satın alma seçeneğini kullanabilirsiniz. 

Bununla birlikte, bir kez ödeme yaptığınızda, o para gitti demektir. Teknik olarak, Vortex bir geri ödeme süresi sunuyor, ancak bunu söylemek zor. 15 dakikadan daha kısa bir süre oynadıysanız para iadesi talep edebilirsiniz. Yine de bunun ötesine geçerseniz, şansınız kalmaz.

Kullanım kolaylığı

Vortex’e kaydolmak çok kolay. Web sitesindeki birden fazla nokta oturum açmanızı ister ve bunlardan herhangi birine tıklamak sizi bir giriş / kayıt sayfasına götürür. Orada, tek yapmanız gereken e-postanızı girmek, bir şifre belirlemek ve posta listesine kaydolmak isteyip istemediğinizi seçmek.. 

Bundan sonra, aslında bir abonelik satın alabilirsiniz. Yukarıda belirtildiği gibi, Vortex sadece aylık bir plan sunar, yani kontrol etmeden önce birden çok katman arasında seçim yapmak zorunda kalmazsınız. Ödeme bilgilerinizi, fatura bilgilerinizi ve “şimdi öde” yi tıklamanız yeterlidir. Bunu yaptıktan sonra, “şimdi oynat” düğmesini içeren ödeme kabul edilmiş bir ekranla karşılaşacaksınız.

girdap-review-ödeme-onay

Buradan, oyun kütüphanesini gösteren uygulamanın tarayıcı tabanlı sürümüne yönlendirileceksiniz. Belirtildiği gibi, platformdaki çoğu oyunu oynamak için bir lisansa ihtiyacınız olacaktır. Neyse ki, bu belirli bir DRM ile sınırlı değil veya en azından Vortex’in iddia ettiği şey bu. 

girdap-review-oyun-sayfa

Bir oyunu her yüklediğinizde, özellikle iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirdiyseniz (iki faktörlü kimlik doğrulama kılavuzumuzu okuyun) çok can sıkıcı hale gelen Steam’e giriş yapmanız gerekecektir. Bazı istisnalar vardır – Apex Legends, örneğin Origin’e giriş yapmanızı ister – ancak çoğunlukla Steam kullanıyorsunuz. 

Bu birkaç sorun yaratabilir. Örneğin, GOG’dan satın alınan The Witcher 3 için bir lisansımız var. Oyunu başlatırken Vortex bir lisansa ihtiyacımız olacağını söyledi ve hatta GOG’u bir seçenek olarak belirtti. Ancak, giriş yaptıktan sonra oyun yüklenmez. Bir hata ekranı veya herhangi bir açıklama almadık, sadece siyah bir sayfa.

girdap-review-tarayıcı-uygulama

Vortex ile bir oyun oynamak istiyorsanız, Vortex’in aksi iddia ettiği gerçeğine rağmen, bu oyuna özellikle Steam’de sahip olmanız gerekir..  

Bir oyun başlatmak oldukça acısız bir süreçtir, ancak uzun yükleme sürelerine karşı mücadele etmeniz gerekecektir. İstediğiniz başlığı seçtikten sonra, ister yerel uygulamadan ister tarayıcı arayüzünden olsun, oyunun özel olduğu Steam’e veya DRM platformuna giriş yapmanız istenir. Ardından, oyunun başlamasını bekleyeceksiniz. 

girdap-review-oyun-fırlatma

Birkaç dakika sürebilir, ancak yükleme çok kötü değildir. Tek istisna, bir sonraki bölümde bahsedeceğimiz gibi kullanılamaz olan masaüstü uygulamasıdır.. 

Aksi takdirde, oyunlar daha kolay organizasyon için tercih edilebilir ve Vortex, desteklenen denetleyici girişleri, oyunun uyduğu kategoriler ve derecelendirme dahil olmak üzere desteklediği her oyunun tüm ayrıntılarını gösterir. 

Tek sıkıntı, bir oturumu sonlandırmanızdır. Vortex sizden deneyiminizi derecelendirmenizi ve geri bildirimde bulunmanızı isteyecektir. Bu pencereden kolayca kapatabilirsiniz, ancak daha fazla pop-up’ı devre dışı bırakma seçeneği yoktur. 

Girdap Kısayolları

Vortex ile bir oyun başlatırken, aslında sanal bir makineye giriş yapıyorsunuz, yani makinede yaptığınız her şey ona özel. Örneğin, ilk önce o oturumdan ayrılmadan farenizi oyun penceresinin dışına geçiremezsiniz. 

Bu sorunla mücadele etmek için Vortex’in kullanabileceğiniz bir dizi kısayolu vardır. Örneğin, tarayıcıyı kullanırken oturumunuzu kapatmak için “ALT” artı sol ok tuşunu kullanabilirsiniz. Ancak, bu klavye kısayollarının hiçbiri açıklanmaz. Zaman zaman size ne yapmanız gerektiğini bildiren bir pop-up görürsünüz, ancak pop-up’ın göründüğü koşulları bulamadık. 

Bu sadece tarayıcı sürümünde. Android’de Vortex size tüm kısayolları gösterir ve hatta sanal denetleyicideki anahtarları yeniden eşleştirmenize izin verecek kadar ileri gider. 

“Kullanım kolaylığı” ve “performans” bölümlerimizden, Vortex’in Android uygulamasına adanmış olduğu açıktır. Bu, mobil oyuncular için harika olsa da, klavye ve fare ile daha geleneksel bir deneyim arayanlar, kısayolları öğrenerek zorlamak zorunda kalacaklar. 

Uygulamanın bir bilgisayarda nasıl kontrol edildiğine dair düşüncesizlik de başka yollarla ortaya çıkıyor. Örneğin, çıkış tuşuna basmak, fare senkronizasyonunuzu bozar ve farenizi yerel oturumunuzda kullanmanızı sağlar. Ancak, neredeyse tüm PC oyunları oyunu duraklatmak için escape tuşunu kullanır. 

Bazı durumlarda, bu soruna geçici bir çözüm bulabilirsiniz. Örneğin, DOOM içindeki menülere geri dönerken, kullanıcı arayüzündeki geri anahtarını kullanabiliriz. 

Bununla birlikte, diğerlerinde, kaçış anahtarının işlevselliğinin olmaması, oyunun bazı bölümlerine yeniden eşleme yapılmaksızın erişilemediği anlamına geliyordu. Bu büyük bir gözetim ve bulut oyunlarının zaten karmaşık olan deneyimini daha da hantal hissettiriyor.

Verim

Vortex’e göre, test ettiğimiz ping “iyi” idi, bu da Vortex’in standartlarına göre mümkün olan en iyi kaliteyi sunacağı anlamına geliyor. Bazı sayıları azaltmak için internet hızımızı speedtest.net ile test ettik, 9 milisaniyelik bir ping, 54,6 Mbps indirme hızı ve 10,45 Mbps yükleme hızı elde ettik..

En yüksek hız olmasa da, Vortex’in önerdiğinin çok üstünde. Başka uygulamalar çalışmadan LAN kullanarak en az 10 Mbps internet bağlantınızın olması gerektiğini söylüyor. Testlerimizde bu standartlara uyduk. 

Mümkün olduğunca çok platformu test etmeyi denedik, ancak bu birkaç sorun doğurdu. Windows 10’da uygulamayı kullanarak bir oyuna başlayamadık bile. Her denemede Steam üzerinde başka bir doğrulama gerektiren birçok kez denedik. Ancak, kimlik bilgilerimizi girdikten sonra sanal makine yavaşlamaya başlar. 

Tuş vuruşlarının kaydedilmesi 15 saniye kadar sürebilir ve oyunların yüklenmesi beş ile 10 dakika arasında sürebilir. Her şey halsizin ötesindeydi; kullanışsızdı. Yerel uygulama, tarayıcı sürümüne kıyasla bir şaka, sorunlarına rağmen hızlı bir şekilde oyun yükledi.

Tarayıcı sürümü çok daha iyiydi. DOOM 2016, Borderlands 2 ve Cuphead dahil olmak üzere bir dizi oyunu test ettik. Kararımız tüm bu başlıklarda 720p’nin biraz üzerine kilitlendi. Vortex, bazı durumlarda iyi olan çözünürlük üzerindeki kare hızını destekliyor gibi görünüyor. Ancak, yüksek çözünürlüklü bir ekranınız varsa, oyunlar gerçekten hızlı bir şekilde çamurlanır.

Ancak sorun söz konusu değil: giriş gecikmesi. Test ettiğimiz oyunların tümü bir miktar hassasiyet gerektiriyor ve bu bağlamda Vortex dağılıyor. Fare hareketinin zayıf programlanmış bir platform gibi garip bir kayma etkisi vardır ve tuş vuruşlarının kaydedilmesi fark edilir bir süre alır. 

Oyunlar hala oynanabilir, ancak ideal bir biçimde değil. Herhangi bir hassasiyet gerektiren oyunlar için en iyi bahsiniz, zorluğu azaltmaktır.

Şaşırtıcı bir şekilde, en iyi deneyim Android uygulamasından geldi. Yukarıda belirtildiği gibi, Android uygulaması en iyi özellikli hissi veriyor ve Vortex’in tüm performans optimizasyonunun da orada olduğu görülüyor. Hassas odaklı oyunlarda hala yeterli miktarda giriş gecikmesi var, ancak tarayıcıda oynamak kadar değil.

Kapsama

Vortex, hizmetini uluslararası olarak başlatan az sayıdaki bulut oyun hizmetlerinden biridir. Vortex’in bir bölgeye odaklanmak yerine ABD, Avrupa, Orta Amerika ve Güney Asya’daki veri merkezleri de dahil olmak üzere dünyanın her yerinde sunucuları var. Bununla birlikte, toplamda çok fazla sunucu yok, yani oyunlarınızı oynamak için makul bir mesafe kat etmeniz gerekebilir.. 

Toplamda, beşi Avrupa’da olmak üzere 15 veri merkezi var, ABD Kanada’sında diğer dört tanesi bir tane alıyor, ancak Kanadalı kullanıcılar Doğu ABD merkezinden de yararlanabilir. Orta Amerika bir tane daha alır ve Güney Amerika bir tane daha alır. Endonezya yakınlarında bir veri merkezi de var.

Takip edenler, bunun yalnızca 13 veri merkezi eklediğini fark edebilir. Vorteks 15 olduğunu iddia ediyor, ancak referans için sağladığı harita sadece 13 noktayı gösteriyor. Diğer iki veri merkezine gelince, nerede olduklarını söyleyemiyoruz. 

Karar

Vortex, özellikle fiyat konusunda kötü bir bulut oyun hizmeti değil. Bununla birlikte, bu teknolojinin ne kadar sınırlı olduğu ile, herhangi bir köşeyi kesmek çok fazla olduğunu kanıtlıyor ve Vortex bunun bir vitrini. Platformcular, atıcılar ve hatta bazı RPG’ler, giriş gecikmesi miktarıyla oynanamaz. Vortex, 60 fps’lik oyun iddiasını karşılasa da, bunu gecikme pahasına yapıyor. 

Bununla birlikte, bölünmüş saniye hassasiyetine ihtiyaç duymayan oyunlar iyi oynar ve Vortex’in ne kadar ucuz olduğuna göre, bu sadece giriş fiyatına değer. Mükemmel Android desteği ile birleştiğinde, Vortex çok kötü görünmüyor.

Vortex hakkında ne düşünüyorsun? Denemeyi planlıyor musunuz? Aşağıdaki yorumlarda deneyimlerinizi bize bildirin. Her zaman olduğu gibi, okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map